ZEIFB0UW- MEUBELEN bartels Arbeidscijfers in oktober Bespaar 30 tot 40°/0 op de winkelprijs Kerkelijke Diensten Bij stands ver lening nog altijd noodzakelijk Leenenl Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN van 14 tot en met 20 november VRIJDAG n NOVEMBER 1971 No. 45 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n L1 II DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 21 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050452 ADVERTENTIEPRIJS 14 et p*r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.15 (bij vooruitbetaling) Er mag dan elders gepraat worden over recessies in de conjunctuur, men mag zelfs met verkeerde kran tekoppen een heel ongunstige indruk over Venray geven; directeur Suyker van het Gewestelijk Arbeidsbureau in Venray is nog altijd zeer optimis tisch en kan dat aan de hand van de cijfers ook rustig zijn. Wamt terwijl in het gewest Venray (dus met de overkant van de Maas en Gennep) de werkloosheid steeg van 287 naar 316 mannen, ofwel van 2,2 tot 2,4°/o, bleef in Venray, Horst en Sevenum het aantal werklozen hangen rond de 2,7°/o en steeg het aantal werklozen slechts van 214 naar 218. En dat terwijl in andere ja ren juist de maand oktober pieken laat zien, doordat b.v. de bouw te rug loopt. Het mooie najaarsweer is zelfs in de arbeidscijfers terug te vinden, al speelt natuurlijk de uitbreiding van Rank Xerox en de bouwactiviteiten in Brukske en Veltum ook nog een grote rol. AFVLOEIING LANDBOUW Toch heeft het Venrayse werkloos heidscijfer, gezien tegen het gemid delde van Limburg van 22%, een wat „hoge kant". We hebben daarover bij het september rapport ook al ge sproken. Die blijkt ten dele ook ver oorzaakt te worden door de afvloei ing van de, landbouw, waarover nu interessante gegevens verschenen zijn. We zetten hier nu eens naast elkaar Venray, Venlo en de gehele provincie. Vy Vo Pr Op 1 jan. hadden zich ge meld voor afvloeiing uit de landbouw 30 21 85 Tot 1 oktober jl kwamen daarbij 63 91 251 Totaal Hiervan waren jonger dan 45 jr. ouder dan 45 jr.^ Hiervan hebben zelf een baan gezocht zijn landbouwer gebleven waren arbeidsongeschikt geen belangstelling meer geplaatst in vrij bedrijf gepl. op soc. werkplaats op aanvulling werken op centrum vakopleiding zijn nog in behandeling 38 52 144 93 112 336 46 61 183 47 51 153 2 8 16 4 7 22 1 2 2 6 2 21 25 19 78 8 7 18 4 3 7 5 12 28 38 52 144 Hieruit blijkt dus wel dat in Ven lo en Venray in casu in geheel Nrd. Limburg thans de afvloeiing sterker is dan waar ook in de provincie. In het zuiden is men door de mijnen en de grotere werkgelegenheid aldaar in vroegere jaren eerder geneigd ge weest om uit de landbouw weg te trekken dan in Midden- en Noord- Limburg, waar dit proces eerst nu op gang komt. WERKLOOSHEIDSCIJFERS Van de 218 werklozen in Venray zijn er 19 op aanvullende werken geplaatst en 17 in de sociale werk voorziening. Dat betekent dat er 182 werkelijke werklozen zijn. Daarvan waren er o.a. 35 bouwvakkers (ten opzichte van september 12 minder), 18 metaalbewerkers 4), 37 land bouwers 2), 22 kantoorpersoneel (+3) en 24 ongeschoolden 5). Wel is de vraag naar mannelijk personeel behoorlijk terug gelopen. Namelijk van 400 naar 307, dus bijna een kwart. De vraag naar bouwvak kers en metaalbewerkers is o.m. niet zo groot meer. In de metaalsector zijn enkele bedrijven bezig met een reorganisatie binnenshuis en dat be tekent dat men behoeften ook bin nenshuis poogt op te lossen. Enige voorzichtigheid ten aanzien van het komend jaar spreekt ook uit deze cijfers, waarbij men er toch wel rekening mee dient te houden dat het einde van het jaar altijd een ze kere stabiliteit te zien geeft, ener zijds door het weer, anderzijds door het feit dat men langzaam maar ze ker naar de balans toegaat. Zondag: 24e zondag na Pinksteren. 8.30 leesmis voor Christiaan Gijs- bers; 10.00 Hoogmis voor de paro chie; 11.30 jongerenmis. Maandag: 8.00 leesmis voor Fran- cina Cleophas-Spreeuwenberg. Dinsdag: 8.00 leesmis v. d. fam. Gommers-Peeters. Woensdag: 8.00 leesmis voor Anna Noy-Janssen. Donderdag: 8.00 weekdienst voor Christiaan Gijsbers. Vrijdag: 8.00 leesmis voor Marti - nus Peeters en Johanna Gerrits; 14.30 huwelijksmis voor het bruidspaar Jacobs-Juffermans. Zaterdag: 19.30 leesmis voor Theo dora Winnen-Holtermans. Zondag: 24e zondag na Pinksteren. Zaterdag: 19.00 lsm. voor Jacq. Dri essen. Zondag: 7.30 lsm. voor Hendrik v. Soest, echtgenote en dochters Lena en Maria; 9.00 hgm. voor Pastoor A. de Bot (kerkbestuur); 10.30 lsm. als jrd voor Martrtinus Heesen. Maandag: 7.30 gest. jrd. voor Hen drik en Lena van Soest; 19.00 lsm. v. Antoon Smets. Dinsdag: 7.30 lsm. voor Martin Di- recks en echtgenote; 19.00 lsm. voor overl. fam. Timmermans-Koenen- Ver vuurt. In onze tijd van welvaart en van verzekerd zijn van de wieg tot het graf, valt het telkens op hoe de bij standsbedragen van het hoofdstuk Sociale Zorg in onze gemeentelijke begroting steeds hoger en groter worden. Er blijkt dus nog veel nood te zijn, die alleen op te lossen schijnt door steeds hogere uitkerin gen. BIJSTAND Ook Venrays gemeentebegroting over 1972 toont weer een opmerke lijk verschil met voorafgaande ja ren. Het is misschien goed de cijfers eens in alle nuchterheid naast elkaar te plaatsen. afrekening begroting 1969 1972 Bijstand aan niet in inrichtingen verblij vende personen 675.000 1.251.250 Bijstand aan in inrichtingen verblij vende personen 629.00 975.000 Rijksgroepenregelingen a. zelfstandigen b. werkloze werkn. c. minder validen d. oorl.slachtoffers e. gerepatrieerden 148.000 34.000 151.000 24.000 29.000 249.250 50.000 171.000 35.000 25.000 In hun toelichting schrijven B. en W. aan de raadsleden dat er een toe name van de behoefte aan bijstand merkbaar is, en dat ook de eisen steeds hoger worden. Werden in 1970 1073 aanvragen om bijstand ingediend nu was dat aantal al in oktober j.l. bereikt. Ook van de gelegenheid om een herziening te vragen van de op hun aanvraag genomen beslissingen, wordt steeds meer gebruik gemaakt. Had men in 1970 in totaal met 18 bezwaarschriften te maken, in 1971 waren op 1 oktober al 35 bezwaar schriften binnen. Men is dus kenne lijk niet meer zo gauw tevreden. Het feit dat een verzekering als de A.M.B.Z. een deel van wat vroeger de bijstand moest betalen heeft over genomen, heeft geen vermindering van aanvragen en zeker niet van de uit te betalen bedragen te zien ge geven, aldus het College, dat van de andere kant toch ook begrip toont voor het feit dat b.v. huurverhogin gen in bepaalde gezinnen een te grote aanslag vormen op het gezinsbudget. Wel waarschuwen burgemeester en wethouders voor het misbruik ma ken van de Bijstandswet. Het aan wenden van eigen middelen en mo gelijkheden zal worden bevorderd, door waar zulks mogelijk is bijstand te verlenen in de vorm van geldle ningen en door het nemen van een krediet-hypotheek. RIJKSGROEPENREGELING Op grond van de Algemene Bij standswet zijn voor bepaalde groe pen van personen bijzondere rege lingen getroffen terwijl daarnaast ook nog op grond van andere wetten sociale uitkeringen worden verstrekt. Bij de zelfstandigen-regeling is 'n sterke toename te zien van mensen die hierop een beroep doen. In 1970 werden hiervoor 21 aanvragen inge diend, dit jaar had men er in okto ber al 50 binnen. Het feit dat in de pluimvee-sector het voorbije jaar belabberd was, is o.m. oorzaak dat op deze regeling een groter beroep werd gedaan. Ook het aantal werkloze werkne mers, dat een beroep doet op de apart voor hen getroffen regeling, stijgt. In 1970 deden daar 26 mensen een beroep op, nu is dat aantal al 46. Hieruit blijkt dat het in het alge meen moeilijker is geworden om de mensen die geruime tijd werkloos zijn geweest, of zelfstandigen die na liquidatie van hun bedrijf in loon dienst willen gaan, geplaatst te krij gen. De overige groepenregelingen spre ken voor zichzelf. KLEUTERS LIEPEN VAN HUIS WEG Vrijdagmorgen omstreeks half ne gen belden twee kinderen, welke 'n verkleumde indruk maakten, aan bij de boerderij van de landbouwer van Osch aan de Vierlingsbeekseweg te Ovefloon. Zij vroegen of zij binnen mochten komen want zij hadden hon ger. De boerin liet de kinderen bin nen en al vrij snel kwam zij er ach ter dat de kinderen thuis waren weg gelopen. Het initiatief was van de oudste (Freddie 8 jaar) uitgegaan. Voor het weglopen hadden zij eerst de spaarpot gelicht waarin enkele guldens zaten. Om 6 uur waren ze thuis wegge gaan en hadden bij de Zuid Ooster een kaartje genomen naar Overloon. Yan half acht hadden zij beiden Freddie 8 en Ansje 6 jaar oud wat rondgelopen. Toen ze hongerig en koud werden besloten ze maar ergens aan te bellen. De boerin vernam al gauw dat ze thuds telefoon hadden en besloot toen maar op te bellen. Via de politie zijn de kinderen la ter terug gebracht naar hun ouders in de Veltumse Kleffen. De moeder was niet verbaasd, om dat de oudste enkele dagen eerder zich al had laten ontvallen van plan te zijn weg te lopen, maar daaraan had de moeder geen aandacht ge schonken. Achteraf bleek dat de kinderen het plan hadden om in een hooiberg te gaan slapen VOLKSTRAUERTAG IN YSSELSTEYN Zondag herdenkt het Duitse Volk, met Volkstrauertag alle doden van de eerste en tweede wereldoorlog. Nadat het reeds rond Allerzielen druk geweest is op het Duitse Kerk hof in Ysselsteyn, verwacht men ook zondag weer vele honderden bezoe kers. Om kwart over elf wordt ook op dit kerkhof 'n korte herdenkings plechtigheid gehouden, die vocaal zal worden opgeluisterd door het koor van het duitse college in Vlodrop. De herdenkingsrede wordt uitgesproken door Dominee Möller, die verbonden is aan het Nato hoofdkwartier in Brunssum. Ook de heer Hentrop, de duitse consul in Roterdam, zal na- spraak houden en namens hem een mens de duitse ambassadeur een toe- krans leggen bij het hoofdkruis. Ook namens de Duitse militairen die bij Afcent werken, komt 'n krans, evenzo goed als van de Duitse Lucht macht, die in Budel is gelegen. Namens de Duitse Volksbund zal de heer Walter Froneberg spreken, die namens deze organisatie ook krans zal neerleggen. Men verwacht op die zondag ook een afvaardiging van de manschap pen van de Duitse Luchtmacht in Budel. Woensdag: 7.30 gest. jrd. v. Johan nes Voermans; 19.00 lsm. v. Gerard Hendrickx. Donderdag: 7.30 gest. jrd. v. Theod. Asselberghs en echtgen.; 19.00 lsm. voor Jo van Meijel. Vrijdag: 7.30 lsm. v. Jozef Croij- mans en echtgen. en Martin Croij- mans; 14.00 huwelijk Kusters-Mar- tens; 19.00 lsm. v. Wim Weijs. Zaterdag: 7.30 jrd. v. Jacobus Pe ters en fam.; 8.00 tot int. van de le den van de paardenverzekering; 19.00 lsm. v. Willem Loonen en fam. Attentie: Wij zijn bijna aan het einde van het jaar 1971. De gelden van de gezinsbijdrage zijn nog niet alle binnen; er moet nog een flink deel komen en we twijfelen er niet aan of het zal komen. Gelegenheid om hieraan te voldoen kan geschie den via de bekende wegen zoals: Boerenleenbank, offerblok, pastorie en enveloppe; wie persé enveloppen wil hebben kan die op verzoek ver krijgen bij de administrateur dhr. W. Kusters. Op de groep die niet mee doet doen we ook een beroep: Uw ge zinsbijdrage hoort er ook bij; blijf niet aan de kant staan maar doe mee! Dank voor uw medewerking. Lectoren: zaterdag 19.00 mej. G. Reintjes; zondag 7.30 G. Heidens; 10.30 M. Cornelissen. Akclieten: zaterdag 19.00 Leo en Piet Reintjes; zondag 7.30 Theo Ste vens; 10.30 Math. Koch en Mat. van Vegchel; zondag 9.00 Jan, Wim, Jan Voermans (wzn) en Ton Cornelissen. Misdienaars: 7.30 Jacq Voermans en John Jenniskens; 19.00 Peter Brok en Theo Bouten. Gedoopt: Ellas Didiër Croqué. Huwelijkstafk.: Martin Kusters en Truus Martens 3e; Gerard Munnichs (Heeze) en Tiny Jenniskens 2e; Al- fons Litjens en Mariet Kellenaers (Hegelsom) 2e; Maritin Arts (Merse- ló) en Thea Hellegers le. RECTORAAT VEULEN Zondag: 24e zondag na Pinksteren. 8 uur lsm. uit dankbaarheid; 10 uur Hgm. voor zal. Maria Smits-Groete- laers v.w. de buurt. Maandag: 8 uur lsm. zal. Anna Vol- lenberg-van Rijswijck. Dinsdag: 8 uur lsm. zal. Lamb, van Ooi. Woensdag: 8 uur lsm. overl. ouders de Lauw-Segeren. Donderdag: 8 uur Hgm. voor zal. Lena van Dongen. Vrijdag: 8 uur leesmis overl. ouders Kunnen-van Rens. Zaterdag: 7.30 lsm. voor zal. Mien- tje Jenneskens vanwege de buurt. Lector 14 nov.: Ger Reintjes. AkoMeten: Mat Janssen, Jan This- sen en Theo Mulders. RECTORAAT HEIDE 24e zondag na Pinksteren 7.30 uur leesmis voor Johannes en Henricus van Kempen; 10 uur hoog mis voor de overleden ouders Her man Vermeulen, Maria Gellings en hun zoon Martin Vermeulen. Akolieten: Theo Arts en Wim Gie- lens. Misdienaars van de week: Tonny en Jos Michels. Maandag: 8 uur leesmis voor Sjef Willems. Dinsdag: 8 uur leesmis t.i.v. de familie van Osch-Rambags. Woensdag: 8 uur leesmis voor An toon Seijkens. Donderdag: 8 uur leesmis voor Jo zef Camps. Vrijdag: 8 uur leesmis voor de ov. familieleden van Heijster. Zaterdag: 8 uur leesmis voor Jaco- ba Michels-Jacobs; 19.30 uur avond mis voor Johannes Camps. RECTORAAT SMAKT Zondag: 24e zondag na Pinksteren. Zaterdag 13 nov.: 6 uur (Holthees) avondmis Peter Vos; 7 uur (Smakt) avondmis Sjang van de Winkel. Zondag: 7.30 (Smakt) H. Mis voor Handré Janssen; 8.30 (Holthees) Euch. viering met volkszang overl. ouders van Kempen-Lochitens10 u.( Smakt) Euch. Viering met volkszang voor Johannes Remmen. Elke dag 8.30 H. Mis (Smakt). Maandag: 8.30 overleden familie Coppis-Barents. Dinsdag: 8.30 Piet Hovens. Woensdag: 8.30 mevr. Thyssen- Geurts. Donderdag: 8.30 overl. fam. J. Ver- steegen. Vrijdag: 3 uur van Krabben-Veg- hel; 19 uur Sjang van de Winkel. PAROCHIEKERK OIRLO Zondag: 24e zondag na Pinksteren. 8.30 jaard. Peter van Rhee; 10.00 uur hoogmis, maandd. El. Wennekers- Janssen. Maandag: Feest van St. Machutus. Vandaag en gedurende het octaaf na de missen zegening van water en brood t.e.v. St. Machutus; 8.00 hoog mis t.e.v. St. Machutus (C.); 19.30 u. avondmis voor overl. fam. Nelassen- Ewalts. Dinsdag: 8.00 Hoogmis Carolien de Pon bi. Woensdag: 8.00 lsm. t.e.v. St. Ma chutus (fam. v. d. Berg). Donderdag: 8.00 lsm. t.e.v. St. Ma chutus (B.). Vrijdag: 8.00 lsm. t.e.v. St. Machu tus (H). Zaterdag: 19.00 avondmis maandd. Anna Nelissen-Ewalts. A.s. zondag Octaafdag van St. Ma chutus; 2 uur kinderzegening. ■PAROCHIE CASTENRAY Week van 13 tot 20 november. Misdienaars: Fons Dinghs en Jos Emonts; Willie Duykers en Jos van Kuyck. Zondag: 24e zondag na Pinksteren. Zaterdag: 19.00 maanddienst zlg. Martin Wismans. Zondag: 8.00 overl. fam. Donders- Hoedemakers; 10.00 maandd. zlg. Jos Jenniskens. Maandag: 8.00 zlg. Josephina Sey- kens-Collin. Dinsdag: 8.00 overl. fam. Arts-van Woerkum. Woensdag: 8.00 Gezinsmis (int. of feraars). Donderdag: 8.00 jaardienst Mart. Philipsen. Vrijdag: geen vroegmis; 15.00 hu welijksmis tot int. bruidspaar Koe- nen-Künen. Zaterdag: 8.00 ter ere van O.L. Vrouw (int. offeraars); 19.00 overl. fam. Vullings-Dinghs. Zondagmorgen begint de kerk dienst voor de Protestanten in de aula van Den Hoebert om half tien. Predikant is Weleerw. Heer Keers, die om elf uur zal voorgaan in de Hervormde Kerk aan de Maasweg te Blitterswijck. Door zelf Ladenkast, Buroo, of Wandmeubel te monteren kunt U veel geld verdienen. Bovendien is ons systeem uitgekiend voor onhandige mensen. Wij geven volledige fabrieksgarantie STUDIEBUROOvanaf 109.00 LAD EN KASTvanaf 77.SO T. V. - M E U B E L109.00 WANDSEKRETAIR

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5