Resultaat van een werkweek kom even naar Ut AblUMA AI WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Elektro Jacobs Uii Peel en Haas Gouden Jacobs- ladder voor W. C. J. M. Kooien Zeskamp in Schouwburg Heropening gouden tCoenen Een dode en vier gewonden bij verkeersongeval VRIJDAG 5 NOVEMBER 1971 No. 44 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050(52 ADVERTENTIEPRIJS 14 ot. p«r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5J5 (bij vooruitbetaling) JERUSALEM VENRAY In de week van maandag 25 tot vrijdag 29 oktober, de week waarin Venray zich baadde in een herfst en puibliditeitszonnetje („Van Gewest tot Gewest") werd op de Scholenge meenschap „Jerusalem"' een werk week Venray georganiseerd. Deze werkweek was bedoeld voor de zo wat 170 leerlingen die dit school jaar de zes brugklassen van de school bevolken. In een project- of werkweek wordt de aandacht van het hele onderwijs op één onderwerp gericht. Een on derwerp dat op allerlei manieren wordt „aangesneden". Waarom Venray als onderwerp van zo'n werkweek? Er is alle reden voor het onderwijs om wat dichter bij de samenleving te komen wiaar de leer lingen in de toekomst hun plaats zul len gaan vinden. Veel leerstof wordt vaak moeizaam uit boeken gehaald, terwijl het levend en tastbaar vaak dichtbij te Vinden is. En tenslotte: een brug jaar is bedoeld om leerlin gen te oriënteren, weg-wijs te ma ken. Maar waarom zou men ze al leen, maar weg-wijs maken binnen de nieuwe school en niet ook in de omgeving daarbuiten? De school staat uiteindelijk niet op een onbe woond eiland. PROGRAMMA De veelheid van aanpak was er zeker wel. Er waren toespraken van burgemeester Schols, secretaris Vorst en ambtenaar Kooien over allerlei aspekten van het gemeentelijk reilen en zeilen. Vooral de burgemeester betoonde zich een niet onverdienste lijke docent die op de sluitingsdag in een levendig over-en-weer met de leerlingen tot een samenvatting van de problematiek wist te komen. Dan waren er inleiding van de heer Ver wiel, directeur van het recreatie schap „Peel en Maas", over de open luchtrecreatie. Van de heer Camps, archivaris van de gemeente, over de geschiedenis van Venray en van de heer Juurlink, leraar van de school, in het bijzonder over Venray in de tweede wereld oorlog. Een andere bron van informatie vormden de excursies naar bedrij ven en instellingen: Girvil, zieken huis, zuivelfabriek, bibliotheek, psy chiatrisch ziekenhuis. Tenslotte werd er op de school het een en ander geëxposeerd o.a. in sa- KLEUREN TELEVISIES 56 cm voor 1575, TELEVISIES 61 cm voor 475, BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25% korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIESKISTEN met kortingen van 20-25% Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20% Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick menwerking met VVV Venlo en had den de leerlingen de beschikking over een documentatiemap met allerlei gegevens. WERKSTUKKEN Teneinde in deze veelheid van in drukken eenheid te brengen hadden de leerlingen tot taak tijdens de werkweek in groepjes van 4 leerlin gen een werkstukje te vervaardigen over een aspekt van het geheel. Ont brekende kennis kon hierbij even tueel worden aangevuld door zelf personen of instellingen te benaderen voor verdere informatie. En zo konden in deze week de leer lingen dan ook nog hun sociale vaar digheid oefenen: afspraken maken, interviews afnemen, bezoeken afleg gen. Op de gekste plaatsen kwam men ze tegen: op het raadhuis, op een brandweerauto mee op weg naar een oefening, smikkelend met bui tenlandse werknemers in het Turks verblijf, ja zelfs in bajes van de ge meentepolitie! De medewerking die hierbij werd ondervonden was overweldigend. Venrayers van hoog tot laag gaven de leerlingen onbeperkt de gelegen heid zich te oriënteren. VERSLAGGEVING Een onderdeel van de totale opzet van de werkweek is van meet af aan geweest: het verslag doen van de er varingen aan elkaar, aan de ouders, eventueel ook aan een ruimere kring van belangstellenden. Wat dit laat ste betreft heeft dit blad ruimte ter beschikking gesteld. Het spreekt van zelf dat onze aandacht meer uitgaat naar dé originele en treffende uit latingen van de leerlingen waarvan wij uit de 42 werkstukken een se lectie hebben gemaakt. Hiermee mag echter niet de indruk worden gewekt dat de werkstukken een geheel van komische beschrijvingen vormt. In tegendeel, wij zagen studies van ech te „jonge onderzoekers", die van de eerste pagina tot de laatste getuigden van grondigheid en toewijding. Voor een buitenstaander is echer nu een maal het opvallende altijd meer le zenswaard. Vandaar bijgaande bloemlezing. ONTSTAAN EN GESCHIEDENIS De oudste mensen in Venray en om geving leefden hier minstens 50.000 jaar geleden. Venray is echter pas laat een dorp geworden.Daarvoor waren de mensen jagers die met het wild meetrokken. In 3.000 v. Chr. vestigden de mensen zich op een vast gebied. Turf groeit altijd in moerassen. Vele mensen zijn erin gestorven. Een paar maanden geleden heeft men een gouden helm erin gevonden. Men vindt ook lijken van mensen. Mees tal waren deze lijken van dieven, boeren en van mensen die op de vlucht waren geslagen voor iets. POLITIE EN BRANDWEER De politie staat altijd klaar om te helpen. Helpende handen worden ook toegestoken aan 'n bejaarde die niet alleen de straat durft over te steken. Materiaal van de politie van de ge meente Venray: 4 politiewagens, 32 manschappen en 2 rechercheurs, 4 moordkoffers. In Venray is geen politie te paard. Dat vind je in de grote steden. Daar is het voordeel van dat de mensen wel teruglopen als er een paard aan komt, en trouwens heeft de politie dan een goed overzicht. Ze kunnen dus alles zien. Er zijn grote en kleine pistolen, met allebei 7 kogels in het magazijn. Natuurlijk grote kogels in het grote en kleine in het kleine pistool. Bij een enquête die we hielden in Venray bleek 100°/o van de burgers vóór het voorstel te zijn dat luidt: Vindt u de politie in Venray goed? Toch zeiden enkelen, dat ze best harder mochten optreden. Enkelen hadden geen oordeel, want ze had den als velen nog nooit een politie op hun hielen gehad. De brandweer en de politie bezitten elk 32 man. Commandant Manders van de brandweer vond dit genoeg. En hopelijk is Inspekteur De Bruyn ook tevreden. ZIEKENHUIS De meeste mensen zullen zeggen: Het is een akelig, groot en stil ge bouw, waar het zo stinkt. Maar wat is het nou in werkelijkheid? Het is een groot, maar gezellig gebouw, niet akelig! Het stinkt er ook niet erg, alleen op een paar afdelingen. Maar als je er even bent, ruik je het al niet meer. Sommige vrouwen vinden het niet leuk door een verpleger gewassen of verzorgd te worden. Het is ge woon een kwestie van schaamtege voel. Bij een man is dat niet zo erg. Hij vindt het heel gewoon door een verpleegster verzorgd te worden. Neuroloog: Neuro betekent zenu wen. Neuroloog is dus iemand die in zenuwziekte handelt. Het ketelhuis. Ook alweer zoiets dat niet te missen valt. Wat doe je als er geen ketelhuis is en je hebt het koud? NIETS. Hooguit een vuur tje aanleggen. Kijk dit zijn nou din gen die niet te missen zijn net als de wasserij. Jij loopt toch ook niet in een broek rond die nooit gewas sen is? INDUSTRIE Na de tweede wereldoorlog, dus na 1945 leefden de meeste mensen van de landbouw. Het waren dus boe ren. Maar diegenen die zich niet ver werken in de landbouw konden geen bestaan vinden, er heeste dus grote werkeloosheid. In de industrie moet vanzelfspre kend ook gewerkt worden. Een zusterbedrijf van deze onder neming vestigde zich tientallen jaren later in Venray. Waarom juist in Venray? Wel, er waren veel werk nemers, omdat de landbouw geme chaniseerd werd en er dus veel mensen vrij kwamen. En er was ge noeg grond om de specialisten aan te trekken. SCHUTTERSVELD EN DE KRUUZE Zwaar verkindsde bejaarden dat zijn bejaarden die nu ook net niks maar ook niks weten of onthouden. Wve zeggen ook wel eens dat de herse nen niet meer werken. Dus als ze 'n plasje moeten doen, dan voelen ze de prik die naar de hersenen loopt niet meer en laten ze zodoende al les lopen. De verschijnselen over vergeetachtigheid gebeuren meestal 's avonds. De meeste bejaarden doen niet aan gymnastiek omdat in „Het Schutters veld" is geen gymzaal en als de be jaarden willen gymnastieken, dan moeten ze naar de gymzaal in „Je rusalem". Dat is een eindje lopen voor de bejaarden en dan zijn ze veel te gauw moe. 's Avonds om ongeveer 5 uur krijgen de bejaarden een tromeltje met bo terhammen voor die avond en voor de volgende morgen. Daar zit ook vlees en kaas in en vaak ook een paar sneetjes peperkoek. Maar dit vlees en kaas is altijd vacuum-ver- pakt. DIVERSEN Een peuterspeelzaal is eigenlijk niet bedoeld voor moeders die willen gaan werken en die hun kinderen daar heen willen brengen. Het is speciaal bedoeld voor kinderen die in een flat wonen en nooit goed kunnen dollen en stoeien zonder de buren te hinderen. Die kunnen zich in zo'n peuterspeelzaal uitleven. Door paring met de zeug en de beer ontstaat de zogenaamde big. De kippen worden gehouden voor de eieren. Een goede kip legt 4-5 eieren per week. Zij heeft dus 2 vrije dagen in de week. (Op bezoek in het Türk Yurdu). Daarna vroegen ze of we mee gin gen kaarten. Nu, dat wilden we wel, maar toen we even aan het kaarten waren, bleek het zo'n ingewikkeld spelletje te zijn, dat we er maar mee uitscheden. Bij het kaartspel moest je steeds Hap en Bosch roepen, waardoor we er helemaal niets van snapten. De eerste krant in Venray werd in 1878 gedrukt door v. d. Mark. Deze krant heette Maas en Peel. Dat werd in 1890 veranderd in Peel en Maas, omdat de ontginningen in de Peel belangrijker werden dan de Maas. Alle personen, instellingen en bedrijven van wie wy zo'n reusachtige medewerking heb ben ondervonden bij onze werkweek, willen wij van har te bedanken. Brugklasleerlingen en Brugklasdocenten van de Scholengemeenschap „Jerusalem" van 29 oktober 1921 Openbare vergadering van den gemeenteraad Donderdag 27 October voormiddag 10 uur. 4nog resumeert de Voorzitter waarom belastingverhooging noodig is. Alles brengt geweldige kosten mee, hoe zuinig wij ook zijn, we ko men er niet mee uit. Nemen we al leen de wegen. De kosten van on derhoud zijn zoo groot, dat 't noodig was weggeldbelasting te heffen, wel ke in geringe mate op de rijwielen, iets meer op voertuigen, zwaarder op gewone auto's, maar het allerzwaarst op de vrachtauto's moest drukken, want dit zijn juist onze wegenbeder vers. (Luide bravo's). De markenkwestie. Verscheide ne Venlosche winkeliers prijzen hun artikelen niet meer in guldens of centen, maarin Markens. Bij een winkelier is eene etalagekast alles in Markens en in de andere vitrine alles in guldens en centen geprijsd. De Markenstraathandel is groot. Venray 29 October 1921. De hon derden menschen die Zaterdagmid dag per fiets naar Kevelaar trokken, hebben het dezen keer eens niet goed getroffen. Aan de Duitsche grens stond een sterke wacht en allen, die niet voorzien waren van een deug delijke geviseerden pas, of die enkel een bewijs van Nederlanderschap hadden, werden teruggezonden. Al leen zij, die een speciaal uitgegeven bewijs konden toonen, dat door den Duitschen Consul was verstrekt, aan de echte bedevaartgangers naar Ke- velaer, konden passeren. Voor de meesten, die zich voor deze gelegen heid voorzien hadden van marken, om in Kevelaer goedkoop te koopen, was dit een heele strop. Tegen den avond kwamen ze weer met troepen terug. De winkeliers dn onze grens streken zullen dezen maatregel, die blijkbaar ook in 't vervolg streng zal worden togeepast, met vreugde be groeten. 't Werd dan ook wat al te erg met de „godsvrucht" voor Keve laar. Bericht. A.s. Zondag zijn alle soorten gemaakte kleeren en onder goederen te bekomen tegen Duitsche prijzen aan de Wellsehe Hut. Boschbouw. Aan de volgende gemeenten wordt o.m. voorgesteld een renteloos voorschot te verleenen voor bebosscbing van woeste gronden, toebehoorende aan die gemeenten: Venray 7.000,Maashees 7.000,-, Bergen 5000,Deurne 6500, MariavereenigingVergadering 6 Nov. e.k. des namiddags half zes op de bovenzaal van het Patronaat, spreker de Weleerw. Pater Bemar- dus O.F.M. uit Heerlen, inspecteur van den Limburgschen Mariabond. De zaal is ook voor niet-leden toe gankelijk. Aspirant-leden kunnen zich steeds aanmelden. Het Bestuur. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Nu ook lessen in D A F Rijschool JAN JANSEN Bevrijdingsw. 8 tel. 04780-1600 In verband met zijn zilveren ju bileum in overheidsdienst werd vrij dagmiddag in de raadzaal van het gemeentehuis de heer W. C. J. M. Kooien met echtgenote en zoon door het college van burgemeester en wet houders ontvangen in aanwezigheid van zijn naaste medewerkers. Hoewel de feestdag eigenlijk op 1 oktober j.l. was, moest in verband met omstandigheden de officiële hul diging van de jubilaris enkele weken worden uitgesteld. Aan deze interne huldiging zou geen ruchtbaarheid zijn gegeven, wa re het niet, dat in deze maand de heer Kooien niet tevens 25 jaar akfcief be trokken is geweest bij het werk van de Katholieke verkenners. Vandaar, dat deze bijeenkomst tevens werd bijgewoond door de heren P. Beke, directeur van de Katholieke Ver-* kenners in Den Haag, Fr. Linssen, districts-commissaris van de Rowans en Theo Schrooten, districtscommis saris van de verkenners. De heer Beke was speciaal voor deze gelegenheid uit Den Haag over gekomen om zich maar al te graag aan te 9luïten bij de huldigende woor den van burgemeester F. Schols, waardoor een bijzonder licht werd geworpen op de persoon van de heer Kooien. Hij waardeerde het, dat hij namens de Katholieke Verkenners zijn waardering kon uitspreken voor het feit, dat de jubilaris zich 25 jaar lang heeft willen inzetten voor de jeugd, verenigd in de Katholieke Verkenners. Het bestuur van deze vereniging wil het jubileum bijzonder onderstre pen door het opspelen van de gouden Jacob9liadder. De heer Kooien waardeerde deze voor hem volkomen onverwachte on derscheiding ten zeerste. Op zaterdag 6 november a.s. zal er vanaf 19.30 uur een instuif georgani seerd worden, waarvan de baten ten gunste zullen komen van de ZES KAMP GROEP. In de loop van deze week zal men in Venray o.a. in de schouw burg, entreekaarten kunnen kopen a raison van 1,Dit moet men niet zien als een entree, maar als een blijk van sympathie voor het doel ZESKAMP. Tijdens de meeting wordt er ge poold en wel op alle wedstrijdonder delen en op de uiteindelijke uitslag van deze tweede wedstrijd. 50% van het ingezette geld wordt beschikbaar gesteld aan het comité ZESKAMP, de andere 50% worden onder de prijswinnaars verdeeld in de vorm van VVV Geschenkbonnen. Men kan deelnemen aan één wed strijd of aan alle zeven. Men kan bo vendien zoveel formulieren invullen als men zelf wil. De bedoeling is zonder meer dui delijk, want men wil zoveel moglijk geld bijeenbrengen voor de ZES KAMP, zodat de ploeg zonder finan ciële zorgen de rit zal kunnen vol brengen. VENRAY staat achter ZESKAMP, toon dat a.s. zaterdag door uw aan wezigheid in de schouwburg. Het zal er beslist gezellig worden omdat door de massa de sfeer van Groningen ge ëvenaard kan worden. In ieder geval zal men meer ge nieten met de honderden tezamen, dan thuis met enkele mensen rond om uw eigen toestel. De Fa. Martens zal voor voldoen de kleurentoesltellèn zorgen. Burgemeester drs. F. Schols was weeh op openingstoer, toen hij don derdagmiddag het nieuwe pand van de firma Coenen 50 jaren jong heropende. Bij die gelegenheid ver geleek hij de prestaties van de fami lie Coenen, die in vijftig jaren tijds kans gezien hebben de ene kant van de Hofstraat om te toveren tot een riant winkelpand, met de ups en downs van het Monopoly-spel. Een „spel" dat met de heropening van het nieuwe gedeelte, waarin de luxe artikelen meer tot hun recht komen en de nieuwe afdeling klein-meube- len, alsmede een koffiebar onderge bracht, door deze familie „gewon nen" is. Hij complimenteerde de fa milie Coenen, die met vallen en op staan een zaak heeft opgebouwd die 1800 m2 winkeloppervlakte, zonder meer de grootste van Venray is ge worden en zich niet alleen heeft aan gepast aan de groei van Venray, maar bovendien een wissel heeft getrokken op de toekomst van onze in snelle ont wikkeling zijnde gemeente. Deze zaak heeft zich, zo stelde de burgemeester, in alle opzichten ge richt op de voor Venray gehanteerde prognose, die voor 1985 de gemeente over de veertigduizend inwoners voorspelt. Bovendien heeft deze zaak' zich nu al gericht op de uitwerking van het Centrumplan, dat door deze en dergelijke uitbreidingen van be staande zaken als het ware de aanzet van de realisering krijgt. Een plezierige omstandigheid is, dat in de loop van twee jaar, het Venrayse winkelcentrum, dank zij de voortvarendheid van zelfstandige on dernemers, een volkomen ander ca chet krijigt, een cachet Venray waar dig. Even plezierig is 't feit dat de zelf standige ondernemers elkaar op het stuk van samenwerking steeds meer weten te vinden. Het opheffen van een sluimerende middenstands ver eniging en het oprichten van eeri ak- tieve vereniging van Zelfstandige On dernemers blijkt al een stap in de goede richting. Resultaten, zoals het gezamenlijk ter hand nemen van een feestverlichting in het centrum, het laten instellen van een enquête naar de koopgewoonten in Venray, het met elkaar praten over de winkel sluiting, dit alles zijn goede dingen, waarmee niet alleen de zelfstandige ondernemer, maar zeker ook het win kelend publiek is gediend. Het is een moeilijke opgave na te gaan wat in de loop van de afgelo pen jaren exact door de zelfstandige ondernemers is uitgegeven aan ver bouw en uitbreiding van hun panden en wat ondernemers van elders heb ben uitgegeven om zich in Venray te vestigen. Een vluchtig kijkje in de cijfers geeft een bedrag te zien, dat in de vele miljoenen loopt. Vele bloemen, cadeaux en geluk wensen onderstreepten na de offi ciële opening het feestelijk gouden bestaan en deze heropening. In de flauwe bocht van de Over- loonseweg, juist op de grens van Bra bant en Limburg verloor, waarschijn lijk door te hoge snelheid, de 20-jari ge op de vliegbasis Laarbruch in Duitsland gelegerde Engelse militair H. B. de macht over het stuur van zijn wagen. Deze schampte eerst langs twee bomen en botste toen frontaal tegen de derde boom. De 5 inzittenden allen militairen, de 20- jarige dames J. J. en A. H., de 21- jarige dame A. A. van de Lucht- machtvrouwenafdeling en de 23-jari- ge II. E. allen te Laarbruch gelegerd, moesten met zeer ernstige verwon dingen naar het Venrayse ziekenhuis worden vervoerd. In de loop van za terdagmorgen is de 21-jarige Anne Anderson aan de bekomen verwon dingen overleden. De auto werd to taal vernield. Is uw hulp niet gekomen? Geopend van 'smorgens 7.30 uur tot 'savonds 9.30 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen? BSfe P® \k§ A FAA A A T I I

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5