bartels Criminaliteit inVVenray KRETEL0GIE Hee Venray Venray heelt nu een zaak met 'n grandioze kollektie Opbouwmeubels Nederlands Kampioen in Venray Cktóiho^i^ Vredesweek aktiviteiten] Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Adalbert Vereniging Rijschool JAN JANSEN VRIJDAG 1 OKTOBER 1971 No. 39 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Prof. Buikhuizen heeft een onder zoek ingesteld naar de criminaliteit in Limburg. Ook Venray kwam in zijn rapport ter sprake. Het onderzoek had betrekking op de agressieve criminaliteit. Dit kan zijn tegen zaken (vernielingen) en te gen personen (van mishandeling tot doodslag of poging daartoé). Delic ten als het in bezit hebben van drugs, diefstal e.d. kwamen in dit verband niet ter sprake. Voor het hanteren van de cijfers is uitgegaan van de processen ver baal die gemaakt zijn. Dit is op zich al een selectie; niet alle gevallen worden nl: aangegeven bij de poli tie. Statistieken van het rapport tonen aan, dat stijging van het aantal in woners ook inhoudt een stijging van het aantal delicten per inwoner, met name in de plaatsen, groter dan 25.000 inwoners. VENRAY Venray heeft te maken met een stijging van agressieve criminaliteit tegen personen, maar een daling van a gressieve criminaliteit tegen zaken. Het gemidelde van het aandeel van de groep gemeenten, waar Ven ray be hoort is: agressieve criminaliteit tegen per sonen 76 - 100 per 100.000 inw. agressieve criminaliteit tegen za ken 51 - 75 per 100.000 inwoners. In het rapport wordt het „gebied ten noorden van Venlo" „betrekke lijk laag genoemd". Venray wordt met name genoemd als „een grote gemeente met een relatief lage cri- minaliteitsindex", naast gemeenten als Kerkrade en Heerlen. De ontwikkeling van de agressieve criminaliteit van Venray over de periode 1965 tm 1969 is, uitgedrukt in aantal delicten per 100.000 inwo ners: 1965 1966 1967 1968 1969 106 105 110 84 60 tegen zaken 64 71 74 57 99 tegen pers. 170 176 184 141 159 TOTAAL Hieruit blijkt dat het jaar 1967 'n topjaar was. Het jaar 1968 geeft een terugval te zien. Het jaar 1969 geeft echter weer een stijgende lijn aan. Het jaar 1969 is ook het topjaar ge weest van delicten tegen personen. VERGELIJKENDE CIJFERS Venlo heeft bijzonder hoge cijfers. In 1969 zijn er in totaal 470 delicten gepleegd, 251 tegen zaken en 219 te gen personen. Tegelen, nog geen plaats met 25.000 inwoners, telt in het zelfde jaar 300 delicten, 115 tegen perso nen en 185 tegen zaken. Venlo en Tegelen behoren bij de gemeenten, die verhoudingsgewijs de meest agresgieve delicten ver toonden. In de maanden juli tot oktober worden vooral de dielicten gepleegd. Voor de steden met minder dan 25.000 inwoners ligt de piek vooral in de maanden juli en augustus. Venray had en he^ft nogal wat Nationale Kampioenen, en daar is kort geleden weer een bijgekomen. Te Utrecht werd nl. door de Ver eniging voor het houden van natli- onele vee- en paardententoonstellin- gen en concoursen hippique onder zware concurrentie de ruin G. Bril- lant, gefokt door van de Wal uit Haren, kampioen van nederland, zo wel in de lichte als in de zware Masse. De nieuwe kampioen vader Upper cut en moeder Fediina II) is eigen dom van het Venrayse raadslid H. Oudenhoven, en zelfs voor een leek een imponerende verschijning. Voordat het echter zover was, vond een selectie plaats uit 79 aan gevoerde paarden, allen het beste uit het beste van wat Nederland op het gebied van rijpaarden te bieden heeft. Deze 79 paarden werden ge splitst in de klassen licht en zwaar en G. Brilliant werd in de zware categorie geplaatst. De ruin, bereden door de zeer bekende ruiter Frans van Herten, kreeg een zwaar programma voor geschoteld in stap, draf en galop. De 10 beste paarden werden ver der door de twee juryleden bereden en wel door de Engelsman Mr. Mea de en de Nederlander Tj. Velstra. Uiteindelijk bleven er twee kans hebbers over voor de nationale ti tel, maar toen beiden hoofd tegen WINTERPROGRAMMA Het bestuur van de Adelbert-ver- ehiging heeft het jaarprogramma 1971-1972 bekend gemaakt. Dinsdag 12 oktober 1971 Wijnproefavond met behulp van Pater Rumoldus uit Tegelen. Na de pauze ledenvergadering ter opening van het seizoen. Dinsdag 16 november 1971 Drs. J.A. Bakker, stafmedewerker van het Ministerie van C.R.M. zal spreken over: „Welvaart, Welzijn."' Hierbij zal ook de Noord Limburgse situatie betrokken worden. Dinsdag 25 januari 1972 Prof. Dr. J. Kremer, Dom-Vikar te Aken spreekt over: Hoe ontwikkelt zich het duitse katholicisme en hoe ziet men van hieruit het huidige me- derlandse katholiaisme? Inleider en onderwerp zijn nog niet definitief. Dinsdag 14 maart 1972 De heer J.J.C. Marlet spreekt over „Paranormale verschijnselen". Dinsdag 18 april 1972 Dom C. Tholens, abt, spreekt over „Hebben Oosterse godsdiensten ons nog wat te zeggen?". Vrijdag 26 mei 1972 Feestavond ter afsluiting van het seizoen. hoofd stondenwas het spoedig be slist. In zijn stal aan de Deurneseweg staat nu de nieuwe Nederlandse kampioen Warmbloed Paard 1971. Daarmee is hij een waardige op volger - zij het dan in de rijpaar densector - van Venrays oude glo rie: Nico van Melo. We zullen dan ook beslist in de toekomst nog meer horen van dit paard G. Brillant. Wilson Glenny-kostuums zijn er in 62 maten. Met keuze uit briljante country-kleuren en interessante ruitdessins. Twee- en driedelig gesneden uit de veerkrachtige kamgarens van de Cheviot Hills. Correct maar soepel. Dat zit wel goed. suits that suit your personality f340.- f350.- en hoger i exclusief bij herenkledingspecialisten Venray, Grotestr. 9a, tel. 3938 Boxmeer, Steenstr. 73, tel. 1378 Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Nu ook lessen in D A F Bevrijdingsw. 8 tel. 04780-1600 Sinds bewezen is, dat de in dustrialisatie van Venray erg goed is aangeslagen, hebben velen getracht door middel van pakkende slagzinnen sa men te vatten hoe men over Venray denkt. De oudste slogan, die Ven ray overigens graag met ere wil dragen is: „Venray, kern met pit", waarmee alle acti viteit van ide industriële ont wikkelingskern in vier woor den is vastgelegd. „Venray, het Eindhoven van Noord Limburg", een slogan, die op rekening komt van de- puté Fr. v.d. Voort, is er een, die het goed doet, maar intus sen weer is achterhaald door de kreet Venray, het Wirt- schaftswunder van de Peel". Maar nauwelijks heeft men tijd gehad aan deze slagzin te wennen, of het provinciaal be stuur leverde - bij gelegen heid van de viering van 50 jaar Ysselsteyn - Venray een nieuwe iregel in haar blazoen: „Venray, het Heerlen van N. Limburg". Dan zijn er nog kreten als: „Venray is zo gek nog niet" en „Venray heeft nét iets meer"', die het niet verder ge bracht hebben dan één adver tentieregel, maar verder in dankbare herinnering worden bewaard. De meest nuchtere opmer king, die met trots en ere aan de rij van aan Venray gewijde leuzen mag worden toegevoegd kwam van een verslaggever, die voor de zoveelste maal voor een Venrayse aktiviteit werd opgetrommeld. „In Ven ray word je alleen maar moe"' zei hij, zonder in de gaten te hebben, dat deze verzuchting precies alles was samengevat siinds de schouwburg zijn le lustrum vierde; Vemray een tentoonstelling hield bij ge legenheid van het feit, dat zij 750 jaar geleden voor het eerst in de geschreven geschiedenis werd genoemd; Ysselsteyn z'n gouden bestaansfeest vierde Venray zich aanmeldde als kandidaat voor de N.C.R.V.- Zeskamp-olympiade Buiten- Spel '72 zich presenteerde; Pr. Bernhard de opening van de 36 miljoen uitbreiding van Rank Xerox een bijzonder ca chet gaf; en burgemeester Fr. Schols op diezelfde dag nog eens twee model-woningen opende, om net voor zijn va kantie ook nog gauw even 'n schop in het Brukske te zet ten In deze .rij van opmerkingen past zeer wel het verschil, dat een Horster verslaggever ont dekte tussen de burgevaders van Horst en Venray. „Die van jullie" zei hij „kun je nooit te pakken krijgen. Die heeft het te druk met openen" Een gezamenlijke Eucharistievie ring van katholieken en protestan ten, zaterdag in de Vredeskerk, was ongetwijfeld een van de hoogtepun ten van de Vredesweek 1971, die dit jaar meer aandacht kreeg dan ooit te voren. Op de eerste plaats op de scholen, waarbij op de basisscholen op veler lei manieren de aandacht gevestigd werd op „vrede met alle geweld". Vooral het Boschveldcollege kende een actief comité, dat o.m. daar een open dag heeft georganiseerd, en waarbij over vrede en vredesvraag stukken is gediscussieerd. Ook ge durende de lessen is hieraan veel aandacht besteed. Vrijdagavond was er in de ver bindingsweg tussen Grotesitraat en Schoolstraat een soort wagenspel, waarbij de kooplustigen ook weer met hun neus en met hun oren ge drukt werden op teksten die han delden over vrede. Een bijzonder indringende manier om mensen at tent te maken op de vraagstukken van deze tijd. De interkerkelijke eucharistievie ring in de Vredeskerk, op zaterdag avond, trok veel publiek. Ook hier zorgden studenten van het Bosch veldcollege voor een vocale en muzi kale omlijsting van de denst, waarin Pastoor Geerits en Dominee Keers voorgingen. In deze dienst nam ka pelaan Kortooms afscheid van zijn parochieanen. Na de viering was er een verkoop van voorwerpen uit de derde we reld, evenals zondag na de mis van 11.30 uur. Maskers ë.d. uit de derde landen werden ten verkoop aange boden, en de belangstelling hier voor was zodanig dat het organise rende comité meer dan 1100 kon overmaken. In deze week is door de wereld winkel „Hiernamaals" in Leunen ook nog 'n dekenaktie aangekondigd voor de slachtoffers van de oorlog in Angola. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS Geachte redaksie, Graag bevestig ik de ontvangst van het nieuwe fotoboek „Hee Venray" waarvan onlangs aan Prins Bernhard het eerste exemplaar is aangeboden, en dat - als ik het goed begrijp - het visitekaartje van Venrays ge meentebestuur wil Zijn. Uw verzoek om er mijn mening over te zeggen en voor een soort re censie te zorgen, is een zaak die me min of meer zorgen baart.. Mij trekt als oud-Venrayer meer het „bekoor lijke van Venray van weleer" dan 't dynamische, het wervelende van de moderne tijd - om de woorden van uw tekstschrijver te gebruiken - en waarvan hier in het westen smog en luchtvervuiling ook symptomen zijn. Maar desondanks heb ik toch met bijzonder veel genoegen de beelden van het oude en nieuwe Venray be wonderd, die door de beide fotogra ven Kruijsen en Niemans soms op zo'n prachtige wijze gevangen zijn. En dan heeft Venray echt iets meer - wederom uw tekstschrijver - dan vele andere plaatsen: namelijk ruimte en groen, een hemel zonder smog waarin de wolken nog drij ven, duister soms en vol regen, maar niet vergiftigd door schoor- stenpijpen. De cijfers bijeen gebracht op de enige pagina zonder foto's, geven 'n indrukwekkend beeld - in al hun nuchterheid - van de groei van Ven ray, ook van het dierlijke element, waarbij de oude trots" de landbouw' zijn industriële kant wel sterk laat Zien. Maar laat ik het boek op de voet volgen, dat vooral de leefbaarheid van Veruray zo sterk naar voren schuift. Dat men trots is op de vele vormen van onderwijs en de veel zijdigheid van het Venrayse onder- wijspatroon is duidelijk merkbaar, maar gelukkig niet in statige foto's van schoolgebouwen - wat ligt het Boschveldcollege er grimmig bij - maar in foto's van kinderen, die vol op bezig zijn. En terecht buigt Toon Hermans diep voor het culturele leven van Venray, met zijn koren en muziek gezelschappen ,zijn oude en nieuwe kunst, zijn kermis en vastelavond. En wat een actiefoto's van de vele vormen waarin in Venray sport be oefend wordt, in zalen, op velden, in baden aan de groene tafel op de cross- en handboogbanen. Men ziet de jeugd wandelen en pichnicken in de ruiime, ruime natuur. En de Geys- terse beek roept heimwee op naar dat gezegende stuk natuurschoon. Maar ook de gezondheidszorg, tot uitdrukking gebracht in goede lucht foto's van St. Anna en St. Servatius - let eens op al dat kostbare groen - van het ziekenhuis en het bejaarden centrum, het Groene Kruis en de school(tand)artsendienst, tonen de groei van Venray. Een groei die ook tot uitdrukking komt in het onder werp wonen, waarvan wel zeer goede foto's zijn bijeengebracht. Blijft voor mij als outsider wel de vraag of men in Venray met al zijn ruimte nu zo nodig flats moest gaan bouwen, al komen ze op de foto's wel goed tot hun recht. Bouwaktiviteiten komen ook tot uitdrukking in viaducten en auto wegen, in gasleidingen en utillteits- werken. Een groeiend Venray, waar in men de herinnering aan de oude haammaker vasthoudt in straatna men; waar zware centerpersen, uit gebreide fabriekshallen, hoog oprij zende steigers nieuwe mogelijkheden en welvaart gebracht hebben. Een leefbaar Venray, wat zo „lek ker" naar voren komt in de foto's van de wekelijkse markt ergens in een kooppark, van wat spelende kin deren en de oude trouwe stations bus. ëen leefbaar Venray, waarvan de foto's getuigen van de kerkdor pen, die rust uitstralen en de grote ruimte rond Venray nog eens on derstrepen. Een ruimte, waarvan ook de foto's van land- en tuinbouw - misschien ongewild - getuigenis afleggen Een visitekaartje dat er zijn mag en waarmee samenstellers, fotogra ven, tekstschrijver, ontwerper en drukkers alleen maar gelukgewenst kunnen worden. En zeker het ge meentebestuur, dat nu, naast vele andere publicaties en VVV-materi aal, Venray presenteert op een ma nier die van deze tijd is, nl als een plaats waar het goed is te leven en te werken, zich te ontwikkelen en te ontspannen. Als een plaats ook, waar men verkregen welvaart poo$ te maken tot welzijn. De manier waarop is een gelukwens waard. Drs. H.C, Rotterdam Toegegeven: we hebben al jaren een luister van zit in opbouwmeubels, maar we misten gewoon de ruim te om de zaken goed aan te pakken. Eindelijk zijn we zo ver dat we ons uitgebreid assortiment goed kunnen laten zien. Wat een keus in C 1 Wand- systeem, Opbergkasten, en Studieburoos, Venster- bankkasten en Hubo-keukens. Kom binnen en vraag naar de handige folder I

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13