L' L Haal bij ons uw DAF-Test-Brevet en win een m van de prijzen! TOPGARAGE CV 1 II Ook een manier van boeren Wat op het Brukske al in de grond zit Kerkelijke Diensten Leenenj Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN drukwerk van 19 tot en met 25 september Ziekenhuisvoorzieningen In Noord-Limburg Vredeskerk Venray VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1971 No. 37 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.15 (bij vooruitbetaling) Een siel Duitse journalisten heb ben in Duitsland het bewijs geleverd dat men naast zijn gewone betrek king daar, ook rustig boer kan spe len en wat meer is, er ook nog be hoorlijk bij verdienen kan. Ze deden dat in een soort aktie om de kleine boer daar te bewijzen, dat ook voor bedrijven rond de 10 ha nog altijd een boterham te verdienen is. Het driemanschap pachtte op 1 ok tober 1970 12 ha. bouwland in Bie- desheim. Onder groot gelach, niet het minst van de daar wonende boeren, vertelden ze er geen vinger naar uit te zullen steken en toch boer te zijn. Ze zouden alleen een soort bewer kingsplan opstellen. Dat uit te wer ken lieten ze over aan loonwerkers, die in coöperatief verband daar in de Pfalz werkzaam zijn. Ze bleven hun kranten volschrijven en gingen alleen in het weekend eens kijken of de lojnwerkers alks naar behoren gedaan hadden. Ziehier de resultaten, die door het vergelijken met de Nederlandse op brengsten waard zijn. Van 4,5 ha oogstten zij 4000 kg win tertarwe per ha, die 1600 DM ople verde. Van 3,5 ha haalden ze 4030 kg zo- mergerst, die goed was voor 1612 DM per ha. Een halve hektare koolzaad bracht 859 DM op hun conto. En tenslotte hadden ze nog 3,5 ha rogge, die 5600 kg per ha opleverde. In totaal haalden ze van hun ge pachte gronden zonder er iets meer aan gedaan te hebben, dan in vrije tijd het bewerkingsplan opgesteld en gecontroleerd te hebben: 20.150 DM. Daar moest vanaf getrokken wor den: zaad 1385.47 kunstmest 2736,54 bespuitingen 300,41 ploegen, zaaien en toezicht 1880,84 lidmaatschappen en verzekeringen 950,59 oogsten en transport 2900,— Totale uitgaven 10.153,85 Hierbij is niet meegerekend de steun, die men in Duitsland krijgt, onder de naam „Ausgleichzahlun- gen"'. Daarvoor kregen ze 92,91 per ha ofwel 1113 DM. Die kwamen er nog extra beven op. Het door hen er in gestoken geld heeft zich bijna verdubbeld. WAAR HET OM GAAT was deze Duitse journalisten te be wijzen dat ook de kleine boer rustig kan blijven bestaan, mits hij zelf een andere baan zoekt en het werk - in coöperatief verband voor hem laat doen. Ze ontkennen niet dat de oogst 1971 bijzonder goed is, maar stellen dat zelfs als hij een heel stuk minder is, toch nog altijd meer oplevert dan de ze gronden te verpachten aan de zgn. grote boeren. Een verdere voorwaarde noemen deze journalisten dat zulk een ma nier van boeren zich alleen op de akkerbouw moet toeleggen en moet gebeuren op gronden, die in door snee minstens 3000 kg per ha ople veren. De experimenten van deze journa listen hebben de nodige aandacht ge kregen van de boerenbonden, maar ook van de grote boeren, die deze methode streng afkeuren, doch wei nig tegenover deze exacte en voor ieder controleerbare cijfers kunnen zetten. Als vorige week donderdag de eerste schop voor de eerste woning in Brukske de guard in gaat, dan is er al een hele hoop werk ver zet. Werk, waarvan alleen thans nog wat crossende jongelui pro fiteren, die ontdekt hebben dat de nieuw aangelegde rondweg van de eerste laag asfalt voorziene rondweg in het Brukske, machtige kansen geeft om mens en machine eens uit te proberen In de blauw geschilderde werk- keet van Vissers Wegenbouw laat de heer Snijders iets meer zien, van wat allemaal al gebeurd is c r. nog gebeu ren gaat. EERSTE FASE „Ja", zegt hij, de ontsluiting van plan Brukske gaat in verschillende fasen. Op de eecsie plaats hebben we 4,5 kilometer riolering aangelegd mei betonnen buizen en daarin 15 pulten gebouwd. Daarnaast hebben we nog eens 29,5 km pvc of plastic leidingen aangelegd, die de 512 kolken in dit plan verb oden met de hoofdriole ring. Toen zijn we dan de rondweg aan gaan leggen, die voorlopig 1,7 km lang is en 8 meter breed wr.rilt. Om die goed te krijgen is aardig wat grond verzet moeten worden en hebben we bovendien 70iri rr-3 gele zand aan moeten voeren vanuit de zanduitgraving in Oestrum. Dat is allemaal al gebeurd en even eens zijn de opsluitbanden vcov deze weg aangebracht of de goten gelegd, die 'n totaal in het hele pian 5,5 km uitmaken. Daar tussendoor zijn ook nog maar liefst 2500 fruitbomen gerooid en opgostockc. Geen mens. die ze hebben wou. De eers.e van de drie lagen asfalt is intussen al in de rondweg „ge draaid", zoals wij dat roemen, het geen berekent dat daarin 12.000 m2 asfal: verwerkt ligt. Later komen er nog twee van dezelfde lagen op, maar dat gebeurt in verdere fasen. En dan zijn we begonnen met de straten, die vanaf deze ringweg naar de nieuwe woningen leiden. Daarin ligt een noodbestrating, die soms al het trace van de nieuwe straat volgt of er langs is gelegd. Daarvoor moeten in dit plan 7600 m2 klinkers gelegd worden en als men weet dat er 45 in de m2 gaan, dan betekent dat dat de stratenma kers liefst 342.000 klinkers alleen al in de straten moeten verwerken. Daarbij komen dan ook nog 7250 m2 klinkers, die verwerkt worden in de parkeerplaatsen van dit plan, het geen ook een kleine 330.000 klinkers betekent. NOODBESTRATING „Wat bedoelt U met noodbestra ting?" was onze vraag na deze cijfer- regen, die toch wel een kleine indruk geeft van wat sinds mei j.l. allemaal al gedaan is in plan Brukske. „Die ervaring elders, en U hebt dat b.v. goed kunnen zien in plan Vel lum, toont aan dat men in dergelijke bouwprojekten feitelijk nog geen goede straten kan hebben liggen. Die worden onherroepelijk kapot gere den door de wagens van de aanne mers. Daarom is nu voorlopig een noodbestrating gemaakt met de zwarte unie-klinker die we er nu op zijn kop in hebben gelegd en die la ter opgedraaid en goed gelegd, de nieuwe straat zal gaan vormen. Dat werkt kosten- en materiaal- besparend, al betekent het wel dat de definitieve straat eerst gaat komen, als de mensen er al wonen. We trekken dus als het ware ach ter de mensen aan. Hebben die een blok huizen klaar, dan komen wij om de straat definitief aan te leggen. Het leuke daarvan is voor ons, dat eirst de aannemers altijd ons achter de broek aan zaten van: jonge schiet op, we moeten beginnen, wij ze nu aan hun planning zullen houden. Want die hangt hier al op kantoor en zo weten we nu al dat we einde april van het komende jaar de straat in dit plan defiintief in orde moeten gaan maken. De verdere fasering van het ont- sluitingswerk, waarin we nog 2,5 km trottoirbanden gaan leggen en meer dan 18.000 tegels, ligt dus aan de snelheid waarmede binnen en buiten de ring op het Brukske huizen wor den gebouwd. voor al uw van den munckhol n.v. GEMEENSCHAPSVIERING VENRAY Zondag a.s. cm half elf in het ge bouw van het vormingscentrum voor werkende jeugd, Bevrijdingsweg 2a: een eucharistische tafel viering voor personen van 17 jaar en ouder. Op deze zondag aan het begin van de vredesweek-is het thema: VREDE!! MET ALLE GEWELD? Celebrant: kap. J. Verdonschot. PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: Kapelaan J. Verdonschot Grote Markt 5 - Tel. 1882 Zondag: 16e zondag na Pinksteren. VREDESZONDAG. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. Herman Jans-Beken. Zondag: 8.00 gelezen mis, int. An na C. Verheyen-Keiren; 9.30 grego riaanse hoogmis, int. voor de paro chie; 11.00 nederlandse hoogmis, int. Cornells Akerboom; 18.00 gelezen mis, int. Gerda Verhaegh-Baltus. Maandag: 8.00 Jacobus van Eyk; 9.00 overl. fam. Michels-Seykens en Hendrikus Versieyen; 19.00 Leo Wijn hoven. Dinsdag: 8.00 mevr. van Dijck- Hendriks; 9.00 ouders Dijkmans en dochter Truus; 19.00 Mathieu Stoks. Woensdag: 8.00 Paul Kuipers en Catharina Knippenberg als stich ting; 9.00 Leo Cox vwg. een familie lid; 19.00 Mgr. P. Hoefnagels en ouders als stichting. Donderdag: 8.00 Jan Janssen, Ma ria Claessens en overl. kinderen als stichting; 9.00 P. Custers en eebtg. W. Oudenhoven als stichting. Vrijdag: 8.00 Anna Zeegers; 9.00 Hendrina Minten-Beclet; 19.00 A. Peeters-Kerstjens. Zaterdag: 8.00 Hendrina Minten- Beclet; 9.00 Henricus van de Heuvel vwg. de buurt; 19.00 Els Kelders. Akolieten: Zaterdag 18 sept.: 19 uur Paul v.d. Heuvel en Jos Bexkens. Zondag 19 sept.: 8 uur Huub Goo- ren en André Gooren; 9.30 Wim Kremer en Boudewijn van Grins- ven; 11 uur Huub Janssen en Caspar Michels. Misdienaars: Zondag: 18 uur Jacq van Mil en Roland Michels. Maandag, dinsdag, woensdag: 8 u. Bencit I-ucassen en Wam Seuren; 19 uur Marcel Jeurissen en Hans Martens. Donderdag, vrijdag, zaterdag; 8 u. Peter Pelzcr en Theo Cox. Vrijdag: 19 uur Jerry Mulders en Jackie Oudenhoven. Het streven van de besturen van de algemene ziekenhuizen in Venlo- Tegelen, Horst en Venray is reeds ge ruime tijd om te komen tot een gro tere samenwerking tussen de zieken huizen. Alvorens verdergaande besluiten tot vormen van samenwerking tus sen de ziekenhuizen te nemen, heb ben de besturen van de ziekenhui zen Venlo-Tegelen en Horst begin '71 aan de afdeling Gezondheidszorg van het Raadgevend Bureau Berenschot de opdracht gegeven, een onderzoek in te stellen naar de gewenste toe komstige samenwerkingsstructuur van de ziekenhuizen in Venlo-Tege len en Horst. Het overleg omtrent dit onderzoek heeft ook het stichtingsbestuur van het St. Elisabethziekenhuis er van overtuigd, dat het Venrayse zieken huis zich niet kan distanciëren van dit onderzoek. In het onderzoek wordt getracht, die voorwaarden te kunnen formule ren aangaande structuur, samenwer king en taakverdelingen van de zie kenhuizen, waarbinnen aan maxi male eisen van kwaliteit, effectivi teit en doelmatigheid betreffende de ziekenhuiszorg in Noord Limburg voldaan zou kunnen worden. Het bestuur heeft dan ook besloten als volledige partner aan het reeds lopende onderzoek te participeren. Mede met het oog hierop is een begeleidingscommissie ten behoeve van dit onderzoek ingesteld, waarin alle groeperingen, die te maken heb ben met de ziekenzorg in ons gebied, zijn vertegenwoordigd. De bedoeling is, dat Bureau Be renschot tegen eind 1971 zijn rapport zal uitbrengen. Zondag. 16e zendag na Pinksteren. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 5.00, 6.00 en na de avondmis tot half acht gelegenheid tot biechten; 18.30 avondmis als zon dagsviering. Mededelingen De hoogmis op deze zondag wordt gezenge-n door de zangers van St. Frans. Deze week zijn maandag, woens dag, donderdag en vrijdag de missen door de week 8.00 en 19.00; dinsdag en zaterdag 7.45 en 8.30, avondmissen op de gewone tijd. Misinlenties Zaterdag: 18.30 Fransje van Ger- ven. Zondag: 7.30 Harry Lenssen; 9.00 Martinus I-Ieeze; 10.15 overl. ouders van fam. Spee-Aerts; 11.45 Leonard Arts; 18.00 voor de parochie. Maandag: 8.00 Antoon Luijpers; 9.00 Antoon Verhaagh; 19.00 Leonar- dus Arts (v.w. de buurt). Dinsdag: 7.45 Fam. de Mulder-Hen- drix; 8.30 Leonard Arts; 19.00 Ma- thias van Houdt. Woensdag: 8.00 overl. fam. Am- brosius; 9.00 Eüisa Gregoria Palm; 19.00 Victor Asselbergs. Donderdag: 8.00 Mathijs Paules; 9.00 Antoon Verlaaigh overl. ouders en fam.; 19.00 Martinus Veldhuizen. Vrijdag: 8.00 Antoon Luijpers; 9.00 Victor Asselbergs; 19.00 gezinsmis; Martinus Lenssen en overl. kinde ren. Zaterdag: 7.45 Martinus Heeze; 8.30 Leonardus Arts (v.w. de buurt). Dienbeurten Akolieten (19 t.m. 25 sept.) Zaterdag: 18.30 Eric Comelissen, Geert Hendricx. Zondag: 7.30 Frans Bonants, Peter Bonants; 9.00 Frans Jeuken, Jos Jeu ken; 10.15 Jac. Claessens, Luc Pop; 11.45 Carlo Feller, Victor Pop. Dienbeurten Misdienaars Zondag; 18.00 Richard Janssen, Gerard Stoks. Maandag, woensdag, vrijdag: 8.00 Hans v. d. Betkerom, Henny Clephas; 19.00 Marco Cornelissen, Corry Jans sen. Dinsdag, zaterdag: 7.45 Tim de Vos, René Huys; 19.00 Ronny Cle- vers, René van Hooren, Donderdag: 8.00 Pim de Vos, Re né Huys. Zondag: 16e zondag na Pinksteren. Begin van de Vredesweek. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Gertruda vanHoof-Hoex. Deze euchraistieviering is het begin van de „Vredesweek", die gehouden wordt met als thema: „Vrede! Met alle geweld?" In onze Vredeskerk zal aan deze week bijzondere aan dacht geschonken worden. De hele week wordt gebeden voor de vrede in de wereld. Deze avondmis wordt gezongen door het jongerenkoor met begeleiding van het orkest van de personeelsvereniging van Rank Xe rox. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Wilhelmina Pelzer-Heesen (bejaar denvereniging; 9.00 leesmis voor overl. Hendrina Franssen-van Ger- ven, Grada Franssen-Hubbers en Martinus Barents. Nederlandse lie deren door het kinderkoor; 10.00 uur hoogmis voor overl. Harry Schroo- ten. Door het kerkelijk zangkoor wordt de latijn-gregoriaanse mis: „Da Pacem" (geef vrede) gezongen; 11.30 leesmis v. overl. Bennie Thie- len en Corry Geurtjens; 18.30 avond mis voor overl. Edmond Venneker. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. Hendrica Min ten; 19.00 avondmis als jaargetijde voor overl. Michel Seij- kens en Hendricus Versleijen. Dinsdag: H. Matteüs, apostel en evangelist. 8.00 leesmis voor overl. Albert Stevens; 19.00 avondmis voor overl. lam. Coopmans-Loonen. Woensdag: 8.00 leesmis tot zeke re intentie (Th.); 19.00 avondmis voor overl. ouders Stevens-Pijpers. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. fam. Lucassen; 19.00 avondmis voor overl. fam. Jansen-Manders. Vrijdag: 8.00 leesmis voor overl. fam. Albers-Huijbers; 11.00 plech tige huwelijksinzegening en eucha ristieviering voor het bruidspaar Clabbers-Kusters; 15.00 plechtige eucharistieviering uit dankbaarheid bij gelegenheid vna het 25-jarig hu welijksfeest van de fam. van Hoof- Wilmsen; 19.00 avondmis voor overl. Piet Vermeltfoort (buurt). Zaterdag: 8.00 leesmis voor overl. Leo van der Hof; 19.00 avondmis v. overl. ouders Piet Evers en Maria Evers-Clevers. Als einde vna de vredesweek zal deze dienst gezamenlyk door Katho lieken en Protestanten worden ver zorgd. Het koor en orkest van het Boschveldcollege zullen deze dienst opluisteren en jongeren uit beide kerken zullen voorgaan in gebed en verkondiging. (Nadere gegevens vol gen). Mededeling: Aan de kerkdeur worden na de missen van a.s. zondag de laatste loten .aangeboden voor de parochiële WILHELMINASTRAAT 31 - VENRAY - TELEFOON 1032

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5