Geslaagd gouden feest te Ysselsteyn kacino bar Nog 35 jaren DANSCURSUS Diakenwijding Br. Arnold Miermans Concours-Hippique WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN woensdag 15 sept. a.s. „IN ütfi tNutL doorDansschoo| H< Mools VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1971 No. 36 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG TH PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050852 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Ondanks het feit dat de laatste avond, de beatavond, in Ysselsteyn maar een kleine 150 jongelui op de been had kunnen brengen, was men daar zondagavond meer dan tevreden. Het grootse pro gramma, dat meer dan een week lang de bevolking van Ysselsteyn en uit de verre omtrek op de been liad gebracht, was een groot suc ces geworden. Een groot succes in verschillend opzicht. Zo bleek dat het feestpro gramma inderdaad voor ieder wat wils gebracht had en iedereen van jong tot oud iets had kunnen bieden, wat gezien de belangstelling de moei te waard was. Daarnaast hadden de evenemen ten, die verenigingen als de korfbal club, de Vrouwenbond en de ruitre- club organiseerden (toumooi, mode shows en concours hippique) in het kader van de feestweek óok meer dan goed geslaagd te zijn. En op de derde plaats bleek wel dat de financiële kant van de zaak ook best in orde zou komen, al zijn nog lang niet alle rekeningen bin nen STEEN VAN MIJN HART „Dat is een steen van mijn hart" aldus de heer Jenniskens, die na af loop van de feestelijkheden wel durf de vertellen, dat ook hij niet blind is geweest voor de kritiek, die men aanvankelijk wel gehoord heeft, na melijk dat men met dit programma veel te veel hooi op de vork nam. Desondanks heeft het- feestcomité onder zijn leiding doorgezet en in derdaad een programma gebracht dat meer dan een week lang moest zor gen de niet bepaald kleine feesttent vol te krijgenDank zij het mach tig goede weer van de laatste tijd en dank zij de belangstelling, die ze ook van buiten Ysselsteyn wiisten te trek ken, zijn alle onderdelen, op de beat avond na, meer dan voldoende be zocht geworden om financieel er uit te komenEn dat is een stuk zorg minder, al komt nu het probleem om de hoek kijken hoe een eventueel overschot verdeeld zal moeten wor den. IMAGE Maar op de laatste, maar zeker niet minste plaats is men zeer tevreden over de weerklank die dit feest in streek en land heeft opgeroepen. Zaakvoerder Kappen, voorzitter van het tentoonstellingcomité, is wat best tevreden over 't bezoek van de Minister van Landbouw en de Com missaris der Koningin. „Zij hebben door hun aanwezigheid ons allen 'n riem onder het hart gestoken en of ficieel hun erkenning naar voren ge bracht voor wat in Ysselsteyn In de voorbije 50 jaren is gedaanDat is met geen goud te betalen", aldus deze manager van een der grootste boerenbondsafdelingen in Noord- Limburg en Oost-Brabant, die ook de image-building van dit kerkdorp nauw aan het hart ligtDie me ning is ook de heer Houben toege daan, die als voorzitter van dezelfde boerenbond beslist niet verzuimde zowel de minister als de commissa ris ook eens achter de schermen te laten kijken en hen gewezen heeft op det problemen die in dit dorp le ven. „Voor hun komst alleen al, is alle moeite goed geweestzo is zijn bescheid AFSCHEID Dat verraadde voorzitter Jennis kens duidelijk in zijn afscheids woord, want voor dat het allemaal in kannen en kruiken was, is er heel wat vergaderd moeten worden en heel wat georganiseerd. Maar ook hier is de oude pioniers geest weer naar boven gekomen, die men op zo'n uitstekende wijze naar voren heeft gebracht op de tentoon stelling, die alleen al ruim 5000 be- MARKT DEURNE Intieme sfeer Exclusief interieur GEOPEND TOT 3 UUR 's NACHTS 'swoendags gesloten zoekers trok en voor wie heel wat oud-Ysselsteyners soms van heel ver naar hun geboortedorp zijn terug gekomen. Was het wonder dat de spinster, de mandenvlechter en de klompenmaker, die door hun werk mede deze tentoonstelling attraktief hadden gemaakt met een attentie werden bedacht. Dat werden ook de dames Berkers, Linders en Marcellis, die de leiding over de keuken hebben. Een keuken, die ook fantastisch draaide, zoals feitelijk alles, tot het schoonmaken van de feesttent toe, want dat deden- enkele bejaarden iedere morgen trouw en gratis. Was het wonder dat een dankbare voorzitter van het comité alle in woners van Ysselsteyn betrok in zijn dankwoord. Want praktisch iedereen is op een of andere manier bezig geweest en over 50 jaren zal men beslist moeite hebben deze herdenking te evenaren. Als onderdeel van het 50-jarig bestaansfeest van Ysselsteyn orga niseerde zondag de plaatselijke ruiterclub De Peeldraver, onder ideale weersomstandigheden een nationaal concours-hippique. Rond de 300 ruiters hadden zich met hun paard voor dit evenement ge meld op het prachtige terrein van Camping de Heidsepeel. Onder-voorzitter van Asten kon om twee uur niet alleen de plaatse lijke fanfare welkom heten, maar ook de alom tegenwoordige burge meester drs. F. Schols, die met de voorzitter van het feestcomité, de heer Jenniskens het défilé afnam en de spring wedstrijden officieel kwam openen. 's Morgens waren in de verschil lende ringen de dressuurproeven in de verschillende klassen verreden en 's middags konden de springers en springsters hun kunnen tonen. Diezelfde voorzitter kon gewag maken van een goede samenwer king, die er voor gezorgd had, dat inderdaad het parcours in optima forma was. Een klein ongeluk bij het dressuur-rijden, waarbij een ruiter afgeworpen werd en met zijn hoofd tegen een hindernis viel, werd „vak kundig" door de Rode Kruismannen behandeld, die ook op deze middag paraat waren. Drs. Schols kon Ysselsteyn alleen maar gelukwensen met dit onder deel van het feest, dat ook weer goed georganiseerd was en waarbij zelfs de weergoden zich van hun beste kant lieten zien. Hij was blij dat on der de vele -ruiters ook verschillen den uit de gemeente waren, waaruit wel blijkt dat gelukkig de ruitersport bruist van leven UITSLAGEN Na het officiële Wilhelmus, kon omroeper W. Verheyen, die het tal rijke publiek de nodige deskundige voorlichting gaf, als eerste onder deel het défilé aankondigen. Dit werd verreden in „kurketrek-vorm' waardoor een bonte mengeling ont stond van de vele ruiters. Voor een spektakulair nummer, dat terecht veel apllaus kreeg, zorg de de Ysselsteyner A. Poels, die met zijn 5-jarige Hilda enkele opmerke lijke dressuurstaaltjes liet zien, waarbij hij zelfs met zijn fiets over het rustig liggend paard kon rijden. Een circusnummer in optima forma, waar volgens vaklui minstens twee jaren aan geewrkt is en waarvoor hij dan ook uit handen van burge meester Schols een beker in ont vangst mocht nemen De overige uitslagen waren als volgt: Achttallen klasse zwaar: 1. Meerlo 117 pnt. Ysselsteyn 108,5 pnt. Achttallen klasse middel: 1. Ysselsteyn 124.5 pnt. 2. Meterik 112.5 pnt. Achttallen klasse licht: Meerlo 117 pnt. 2. Helden 110.5 pnt. Viertallen klasse middel: 1. Wanssum 106.5 pnt. 2. Rips 95.5 pnt. Viertallen klasse middel: 1. Weert 113.5 pnt. 2. Leunen 108 pnt. Viertallen klasse licht: 1. Grubbenvorst 110.5 pnt. 2. Weert 108.5 pnt. 3. Venray 105 pnt. Ind. dressuur klasse zwaar: 1. J. Peeters, Weert op Rudan 107.5 2. J. Willems, Meerlo op Windst. 103 Ind. dressuur kl. middel le ring: 1. G. Arts, Venray op Helga 100 p. 2. M. Arts, Westerbeek op Majesteit 2e ring: 1. L. Steegs, Helden op Terek 104.5 2. P. Gielen, Wanssum, Doruta 103,5 4 .Fr. Verheyen, Yss., Ringo 100 p. Ind. dressuur klasse L II le ring: 1. J. Bovee, Meerlo op Golibi'ia 108 2. J. Damen, Liessel op Astor 103 4. M. v. Asten, Ysselsteyn op Ibec 97 Idem 2e ring: 1. L. Willems, Meerlo op Educla 111 3. J. Claessen, Leunen, Taunus 102,5 4. P. Willems, Leunen, Carolien 101 Ind. dressuur klasse I ring 1: 1. P. v. Ass Ysselsteyn op Radja 109,5 2. G. Camps, Meerlo op Uniek 107 Idem ring 2: 1. L. v. Vegchel, Meerlo op Iwan 101 2. G. Weerts, Westerbeek op Futura 100 pnt, Idem 3e ring: 1. L. Cox, Horst op Top 101.5 2. A. v. Katwijk, Westerbeek op Corina 100 pnt. Idem 4e ring: 1. J. Boeken, Weert, Ferdinand 98.5 2. Th. de Haart, Haps, Hodinet'te 95.5 Idem 5e ring: 1. A. Peeters, Ysselsteyn, Fury 104 3. M. Verschuuren, Venray, Chrys. 5. J. Donders Castenray, Happy 96 p. Springen klasse B: 1. Chr. Stappers, Heythuysen op Chalope 0 f. 25,9 2. G. Weerts, Westerbeek op Futera 0 f. 26,0 5. A. Poels, Ysselsteyn op Hilda 0 f. 38.0 17. M. v. Asten, Ysselsteyn op Ibec 4 f. 27.2 Springen klasse licht: 1. Mevr. Kitselaas, Maasndel op Poly 0 f. 32,0 Springen klasse middel: 1. H. Giessen, Tegelen op Posement 0 f. 39.0 Springen klasse zwaar: 1. G. Fouarge, Gulpen op Ferdinand 4 f. 34.8 Eenspannen Landbouwtuigpaarden Limiet klasse: 1. A. v. Osch, Blacky, Dommelen Idem Open klasse: 1. J. Hoeymakers, Helmina, Sevenum Idem, gereden door dames: 1. Mevr. Reis, Helmi, Sevenum Tweespannen Landbouwtuigpaarden 1. Verstappen, Han en Hendo, 1. Verstappen, Han en Hendo, Eindhoven VOOR BEGINNERS EN GEVORDERDEN AANVANG EN INSCHRIJVING OP IN ZAAL IM nckl CMCEI OM f9 00 UUR POSTSTRAAT NR. 3 ROERMOND In een volle Vredeskerk kon zater dagavond Mgr. Beel, hulpbisschop van Roermond, Broeder Arnold Mier mans o.f.m. tot diaken wijden. Mgr. Beel werd daarbij geassis teerd door Pater dr. Donulus van Munster en de pastoors Geerits en Kotrooms, terwijl het kinderkoor onder leiding van de heer Raedts de eucharistieviering en de wijding vo caal opluisterde, met behulp van de band van Rank Xerox, die de mu zikale begeleiding op zich nam. Na een beroetingswoord van pas toor Geerits, die vooral de vader en de familie van de wijdeling, alsmede de confraters van hem hartelijk wel kom heette, begon Mgr. Beel met de eucharistieviering, waaronder de le zingen werden voorgelezen door een meisje en een jongeman. Na de voorlezing van het Evan gelie begon de dienst van de wijding met een woord van Mgr. Beel tot de aanwezigen. Hij noemde daarin deze wijding geen alledaags gebeuren. „Nog hooguit 35 jaren", zo was de conclusie van een of ander wetenschappelijk rapport van deskundigen, dat vorige week in een Brandpunt-uitzending op de televisie kwam. Binnen 35 jaren zul len we, volgens deze deskundigen, letterlijk en figuurlijk in onze eigen vuiligheid stikken. Hetgeen geen plezierig vooruitzicht is. We verstaan voortaan de kunst heel goed om een dergelijke mede deling voor kennisgeving aan te ne men. „Dat moeten de hoge heren zelf dan maar uitmakenOf die al leen zullen sneuvelen en wij niet Inderdaad is men van hogerhand ook in gebreke. Wie bedenkt hoe hier al jaren gepraat wordt over een rioolzuiveringsinstallatie en wie dan de resultaten ziet, die wordt wel eens ontmoedigd. Wie aan de Maas staat en de snel opkomende waterskiesport daar be wondert, ziet hoe het opstuivende en opgolvende water gewoon bruin en vies is van alles wat in deze rivier gedeponeerd wordt. En hij vraagt zich af hoe ooit een miinster Bakker heeft durven zeggen dat het opper vlaktewater binnen 15 jaren schoon zal zijnWater notabene, waar men elders van drinken moet en waar ook wij, op de lange duur uit de kranen thuis bezorgd krijgen De schandalen in Duitsland, waar men hier vlak bij tonnen giftige stof fen op vuilnisbelten rustig deponeren kan, voldoende om steden uit te roeien, toont aan dat „hogerhand" wel in gebreke blijft, wel veel praat, maar nog bar weinig aan de grote lijnen doet Maar dat alles verhindert niet, dat ook wij, die dan niet zo hoog zitten, een belangrijk steentje bij te dragen hebben in het leefbaar houden van onze kleine wereld, vlak bij ons. OOK DE KLEINEN En daar mankeert nog alles aan. Wie ziet hoe na een marktdag de winkelstraten er uit zien, die merkt al gauw dat zelfs de schoonmaak ploeg nadien en óok de nieuw ge plaatste cofïtainers onmogelijk de afval en de rotzooi bergen kan. Af val die niet alleen door marktkoop lieden daar gedeponeerd wordt, maar ook door de marktgangers. Mensen als U en ik, die zich wel tweemaal bedenken zouden thuis een lucifer naast de asbak te gooien, zien er geen been in, om hun vettig f riteszakje rustig op straat te depo neren, zo niet tegen winkelruiten aan te „kwakken". In het pas verschenen rapport van het recreatieschap kan men letterlijk lezen 'dat de vervuiling en vernie ling in onze bossen steeds sterker gaat worden. Wie de politierapporten leest, merkt hoe bijna dagelijks de politie geconfronteerd wordt met vuilnishopen, die men klandestien links en rechts maar gedeponeerd heeft. Wie na een voetbalwedstrijd langs de voetbalvelden loopt, wordt ge confronteerd met een berg afval En wie in het voorjaar langs de ak kers loopt kan 't spoor van de plas tic mestzakken volgen tot ver in de bossen Deze litanie kunnen we zo twee kolommen lang voortzetten, doodge woon met dingen uit het gewone da gelijkse leven van ons Venray. Van klein tot groot, van arm tot rijk be zondigt men zich aan onverschillig heid en gemakzucht, aan laksheid en egoisme. „Kwak", daar ligt het en ik ben er van af. Ik hou mijn eigen tuintje schoon en gooi de afval bij een ander neer. We leren onze kinderen netjes en beleefd te zijn, maar geen mens die er aanmerking op maakt als de klei ne lieveling zijn f ritesbuiltje op straat laat vallen, net a'ls de paar den hun moppen. Maar daar zijn het dan ook paarden voor Er verandert veel jn ons onderwijs, maar bij ons weten worden de kin deren wel geleerd hoe Jan van Schaffelaar van de toren sprong, maar niet hoe ten aanzien van mi lieubescherming ieder mens een eigen taak heeft. Van baby af aan. We volgen het voorbeeld van „ho gerhand", praten er veel over, spre ken er schande van, maar doen lek ker niets De gemeente Asten heeft een voor beeld gesteld. Een voorbeeld dat, naar we vrezen, hier in Venray niet eens nagevolgd zou kunnen worden. Maar daar heeft men op een gege ven ogenblik de eigen bevolking zo „wijs" kunnen krijgen, dat ze eens grote schoonmaak in hun gemeente gingen houden. Ieder kreeg een stuk toegewezen, dat hij of zij schoon zou maken. Dat is met veel plezier en schik dan ook gebeurd, maar men is zich 's avonds een rotje geschrokken van de enorme berg vuiligheid, vie zigheid en rotzooi, die men verza meld had. Daar is men eens met zijn neus op de eigen vuiligheid gedrukt en het heeft behoorlijke indruk ge maakt want het was onvoorvoorstel- baar wat men bijeen gehaald had. Zou het in Venray anders zijn....? Een Venrayse vakantieganger, die in Zwitserland achteloos een leeg pakje sigaretten op straat depo neerde, werd even daarna door een joviale Zwitser op zijn schou der getikt en netjes gevraagd of hü dat thuis ook zo deed. De man was eerlijk genoeg om te zeggen: „Ja", want hij is hier niet anders gewend, ondanks de vuilnisbakken in de straten. „Dann sterben Sie cinmal" in Ihrem eigenen Dreck", was het bondige bescheid. Deze Zwitser had al begrepen, wat deskundigen nu dan wat meer gespecificeerd hebben. En hij vertel de naderhand dat als een politie agent dat weggooien gezien zou heb ben, men onherroepelijk op de bon geslingerd was. Hier in het nette Ne derland en nette Venray zou de poli tie er dagwerk aan hebben Want we beseffen nog steeds niet, en dat kan nooit genoeg herhaald worden, dat ook wij hier in ons eigen Venray netjes meedoen om de wereld onleefbaar te maken En het idiote is, dat we dat maar steeds niet in willen zien. En er be slist niet naar handelen. We „kwak ken" liever. Dat is het gemakkelijkst. Was vroeger de diakenwijding een soort voorpost tot het priesterschap, nu is het een zelfstandig ambt, waar in de Kerk als het ware bevestigen wil het werk, wat Broeder Arnold heeft gedaan en neg doet in de ka- techese en als assistent van de gees telijken. Hij getuigde van zijn grote dank baarheid dat hier weer een mens zich in dienst wil stellen van de Heer„We worden daarmede niet meer verwendaldus Mgr. Beel, die zei gesticht te zijn, door de wijze waarop men in de Vredeskerk vorm heeft willen geven aan deze wijding. De wijze waarop eeuwenoude waarde hier een nieuw gestalte kre gen, spraken hem zeer aan. Hij wens te de vader en de familie van de wijdeling geluk, alsmede de orde der minderbroeders en hij sprak de ver wachting uit dat de nieuwe diaken in dienstbaarheid en welwillendheid nabij zou zijn aan de mensen Dan stelde de bisschop de wijde ling verschillende vragen en legde deze de belofte van trouw en ge hoorzaamheid af aan het Bisschop pelijk gezag. Na de door allen meegezongen li tanie van alle heiligen, volgde de plechtige handoplegging van de Bis schop en werd de nieuw gewijde diaken bekleed met stola en diaken kleed. Hem werd het Evangelieboek overhandigd, waarna de vredeskus gegeven werd. Dan werd de eucharistieviering voortgezet, waarbij na de communie de voorbeden nog eens extra betrek king hadden op de wijdeling. Na de bisschoppelijke zegen werd door de voorzitter van de parochie raad, de heer Dicker, de nieuw ge wijde diaken namens de parochie van Christus Koning van harte geluk ge wenst. Die gelukwens werd vergezeld van enkele cadeaux, waaronder het nieuw diakenkleed, terwijl hij voor zich persoonlijk de uitgave van de bijbel in zeven delen kreeg aange boden. Een zeer dankbare broeder Arnold dankte tenslotte de aanwezigen, zijn familie, zijn confraters en allen, die deze wijding mee hadden voorbereid en met hun zang en muziek omlijst hadden. In een plechtige stoet werd de wijdeling dan naar de uitgang bege leid, onder handgeklap van de aan wezigen, waar hij de eerste geluk wensen in ontvangst mocht nemen van Mgr. Beel en zijn bejaarde va der. Dan volgde een zeer druk bezochte receptie, waarop de wijdeling de handen van honderden belangstel lenden kreegf te drukken. ADVERTEER IN PEIL EN MAAS

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9