Herindeling onder de loupe Diakenwijding in de Vredeskerk Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Politierechter Opening schouwburgseizoen Streekschouwburg Hatinee in de schouwburg Zeskamp- supporters VAM0S A VER VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1971 No. 35 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG T2 VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS H DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 1< ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Zoals bekend is woensdagavond het publiek uitgenodigd om in de foyer van de schouwburg eens te komen praten over de toekomst van het bestuur in Noord-Limburg. Dat is dan de inspraak, die men kan hebben bij de plannen om dat bestuur zo goed mogelijk te laten fungeren Waar het in feite allemaal oP neer komt, is, dat wel duidelijk wordt dat bij de veelheid van taken, die een gemeentebestuur in deze tijd heeft, het vooral de kleinere gemeenten zijn, of zullen zijn, die die taken niet meer aan kunnen. We verraden niets nieuws als we zeggen, dat gemeentelijke opgaven in deze tijd heel wat groter zijn dan voor vijftig en honderd jaren terug, Dat heeft burgemeester Schols op de bijeenkomsten met de burgerij in het jongste verleden nog eens dui delijk gesteld. Hal de gemeente vroeger alleen voor openbare orde te zorgen, nu bestrijkt ze feitelijk het hele terrein van welvaart en welzijn van de j meentenarenEn dat is niet ge ring, want dat heeft met woning bouw te maken en met wegenaanleg, met cultuur, recreatie en ontspan ning, met werkgelegenheid en met tientallen andere dingen. Om dat goed te kunnen is een be paald ambtenaren-apparaat en zijn vele technische voorzieningen nodig. Daaraan kunnen vele kleinere ge meenten nu al of straks beslist niet voldoen. Nu zijn daar wellicht twee oplos singen voor. Op de eerste plaats, dat zo'n gemeente gaat samenwerken met andere. Dat gebeurt al bij zie- kenvervoer, bij keuring van vlees en op vele andere terreinen. Maar al deze samenwerking kan juist die kleinere gemeenten ook financieel dusdanig uithollen, dat men liever een tweede oplossing zoekt, namelijk een bepaalde HERINDELING Over deze herindeling kan men heel veel schrijven. Dat heeft bijv. de commissie gedaan vn de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten, die hierover een hele studie gemaakt heeft in opdracht van het Ontwik kelingsorgaan Noord Limburg. Drie kei-dikke boeken, met eén overvloed van gegevens en cijfers, maar zon der een kant-ien-klare oplossing. In tegendeel, men komt liefst tot acht keuze-pakketten, waarbij ook de gewestvorming om de hoek komt kijken, wat de zaak alleen maar in gewikkelder maakt voor de gewone burger. En dat terwijl we feitelijk met die gewestvorming ook al weer lang bezig zijn. Want ook de grotere jon gens onder de gemeenten kunnen niet alles alleen ai. Het meest spre kende voorbeeld is bijv. het Recrea tieschap Peel en Maas, waarbij we het vraagstuk van de recreatie po gen op te lossen met 7 gemeenten samen. We hebben voor gezond heidszorg gemeenschappelijke rege lingen in de Schoolarts- Schooltand- artsdiensten en voor maatschappe lijk werk werken we zij het dan niet eensgezind als het op betalen aan komt samen met andere Noord Limburgse gemeenten. Een ontwikkelingsorgaan Noord- Limburg, een regionaal jeugdcen trum, het consulentschap voor grond- en pachtzaken, samenlevings opbouw, de stichting aangepaste werkgelegenheid, zijn allemaal sa menwerkingsverbanden, die slechts Wr«DWS7« IC Programma van 2 t.m. 9 sept. Donderdag 2 sept.: Werkavond teamleden. Sóos ge sloten. Na 22.00 uur inloop voor al le teamleden. Vrijdag 3, zaterdag 4, zondag 5 sept.: Soos beneden- en bovenruimte open van 19.30 tot 0.30 uur. Maandag 6 sept.: Soos gesloten. Dinsdag 7 sept.: Soos open van 19.30 tot 23.30 uur, alleen de benedenruimte. Woensdag 8 sept.: Soos open van 19.30 tot 23.30 uur, alleen de benedenruimte. Donderdag 9 sept.: Soos gesloten. Algemene teamver gadering en werkavond. Mededeling: Voortaan zal op de dagen dat de bovenruimte gesloten is bep. lec tuur van boven beneden komen te liggen. tot doel hebben boven de gemeente te werken aan de welvaart en het welzijn van al de betrokkenen. Dat men al deze taken later misschien in een soort gewest of regio indeelt, is best mogelijk, maar we willen er nu alleen maar mee aantonen, dat een ontwikkelingsproces al aan de gang is, zonder dat we ons dat nu telkens realiseren Waar het nu in de eerste plaats op aankomt is dat we ons afvragen welke kleine gemeente hun rol niet aan zullen kunnen. En vanzelf val len dan voor wat Venray betreft in onze omgeving op, de gemeente Vier lingsbeek en de gemeente Meerlo- Wanssum, die wat inwonertal be treft geen dusdanige groei kennen dat ze binnen afzienbare tijd zul len uitgroeien tot plaatsen, die hun ingezetenen dat bieden kan, wat de ze mensen wensen. VIERLINGSBEEK Als we dan zien dat de Provinciale Planologische Dienst van Brabant, die ook zich bezig houdt met de be stuurlijke herstructuering van het Brabantse, de gemeente Vierlings beek maar onder Nijmegen schuift en bij het rijk van Nijmegen voegt, dan geloven we wat men daar een ernstige fout maakt. Niet dat het er nooit van zal ko men, maar men maakt o.i. te grote passen. Een betere herindeling van Oost Brabant, waarbij tevens meer reke ning wordt gehouden met Noordelijk Noord Limburg, was o.i. wijzer ge weest. Nu maakt men er zich wel heel gemakkelijk van af.... Maar afgezien daarvan toont deze „toe wijzing" toch wel aan, dat men ook in het Brabantse de gemeente Vier lingsbeek te klein acht om op den duur zelfstandig te zullen blijven bestaan. Dan mag de vraag rijzen of het dan niet wijzer iis, de kerkdor pen Overloon, Holthees en Maas hees bij Venray in te delen. Bij het onlangs gehouden sociografisch on derzoek in deze gemeente is duide lijk naar voren gekomen dat juist deze kerkdorpen voor praktisch al hun boven-lokale behoeften op Ven ray georiënteerd zijn. Welnu, is het dan voor de betrokken mensen niet beter dat zij bij die plaats komen, waar zij voor hun werk, hun inko pen en andere behoeften toch al op aangewezen zijn MEERLO-WANSSUM is een andere buurt-gemeente, die blijkens onderzoek miet zelfstandig meer zal kunnen bestaanDaar heeft bij ons weten geen sociogra fisch onderzoek plaats gehad, maar we verraden geen geheim als we zeggen dat zeker Wanssum op Ven ray georiënteerd is voor vele dingen en dat we b.v. met Blitterswijck goede kontakten hebben al was het alleen maar door de Blitta. Het landgoed van Geysteren is al tijd al zo'n beetje Venrays „bezit" geweest en hebben we feitelijk al tijd beschouwd als ons nationale park Voor de industrialisatie van de streek zou het samengaan van beide gemeenten belangrijk kunnen zijn in verband met het feit dat dan indus trieterreinen aangeboden kunnen worden, zowel op de Venrayse in dustrie-terreinen, maar ook langs het water in Wanssum De kwestie herindeling wordt hier dikwijls beschouwd als een zaak, die het toch al grote Venray niet aangaat. De opmerking „we heb ben toch al kerkdorpen zat zegt dienaangaande genoeg. Maar om deze kwestie toch alleen maar een zaak van de betrokken kleine gemeenten te maken, vinden we onjuist. Venray heeft wel dege lijk er belang bij, dat, als men gaat komen, tot grotere kern-gemeenten ook zij een rol meespeelt. Want we vergeten wel eens dat Venray de snelstgroeiende gemeente in Limburg is en dat haar industrieën een enor me zuigkracht hebben op de nabuur gemeenten, terwijl het als onder wijscentrum sinds jaar en dag een steedis belangrijkere positie gaat krijgen We zijn verplicht ook daarmede rekening te houden. We zijn b.v. verplicht ook rekening te houden met een steeds meer opkomende ten dens, zeker in de middelklassen, om buiten te gaan wonen. Dan moet dat „buiten" niet zijn buiten onze ge meente, doch op een plek in onze gemeente en we denken hier niet zonder reden aan Overloon waar men weliswaar geheel buiten kan zijn, doch ook binding met de plaats waar men werkt. Het feit dat genoemd rapport o.i. de vervloekte provinciegrenzen niet over durft en slechts heel vaag praat over deze deling van Vierlingsbeek, mag dan reden zijn dat in deze ge meente over deze hele kwestie wel bijzonder weinig gezegd wordt, van de andere kant hebben we ook te weinig de mening van Meerlo Wanssum in deze kwestie gehoord. En dan een mening, die niet stoelt op het emotionele, doch strikt zake lijke oordeel geeft van de ingezete nen. Nu heb je woensdag het gevoel, dat je praat over de belangen van andere mensen, wier verlangens en wensen je niet kent en voel je zo'n beetje veroveraar, die op buit uit is en de nood van anderen misbruikt. Als het doel van de herstructure ring de meest beste bevordering van welvaart en welzijn zal men echter de moed moeten hebben om deze punten ook eens te stellen. Want uit eindelijk draagt Venray en voor on derwijs, door industrie en andere faktoren in genoemde plaatsen al een groot stuk bij aan die welvaart, aan dat welzijn En juist daarnaast zal deze op zich niet grote groei van onze gemeente aantonen of de doelmatigheid en het demokratisch funktioneren van het bestuur twee grote maatstaven bij meer welvaart en welzijn ook dusdanig groeit dat ze redelijke pers pectieven biedt op een nog grotere uitbouw, zo die door de toekomst misschien vereist zal worden Zaterdag 4 september zal Mgr. Beel in Venrays Vredeskerk Broe der Arnold Miermans tot diaken wijden. Een plechtigheid, die be halve voor de betrokkene zelf, ook van belang is voor onze hele gemeenschap, omdat Broeder Miermans hiermede de kerkelijke bevestiging krijgt, van het werk, wat deze franciscaan hier al jaren doet Het had een mop moeten zijn, een leuke bak, maar het werd een klein drama, dat zijn einde vond bij de politierechter Op een kantoor van een aanne mersbedrijf zaten enkele meisjes en een al wat ouders manspersoon, die zo'n beetje de aanvoerder was. Het scheen geen gezellig mens te zijn, die nog als wat aanmerkingen had op kleding en gedrag van zijn „on dergeschikten". Dat maakt kriebelig en zo hadden de dames besloten tot een soort af straffing Men gebruikte daartoe de telefoon. Hoe dat te werk ging, mocht de man in kwestie zelf vertellen. Het ging wat stuntelig, want je vertelt nu eenmaal niet graag open lijk dat je voor de gek gehouden bent, maar uit zijn v trhaal was het volgende te distelleren. Op een schone morgen is hij op kantoor gekomen, waar een van de meisjes nog ontbrak. Toen de tele foon ging, nam hij die haastig op. Er meldde zich een grote klant, door middel van zijn secretaresse. Hij verstond dat kind best, maar het bleek dat zij hem niet verstond. Dat klopte ook, want hen had de micro foon uit zijn telefoon geschroefd, zoals later bleek. Hij zat dus te roe pen en te schreeuwen als een be zetene om de goede klant te kunnen gerieven, maar hij kreeg van de an dere kant schampere opmerkingen te horen, dat men zeker te lui was om de telefoon netjes te beantwoor den en zo Hij gooide de hoorn neer, belde de zaak terug, maar met hetzelfde effect. De wel aanwezige meisjes zaten zich blijkbaar machtig te amu seren. aWnt men had ook de hoorn ingewreven met schoensmeer of iets dergelijks, wat tot gevolg had dat het slachtoffer zwart werd. En toen hij zenuwachtig langs zijn gezicht wreef werd hij zo'n halve neger. De grieten van het kantoor wisten met hun figuur geen raad, tot de baas zelf binnenkwam en het nog al vreemde „aangelaat" van zijn rech terhand zag. Aangezien ook hij 's morgens last van ochtendziekte had, kwamen ook van zijn kant en kele schampscheuten over „onge wassen" kerels, die nog te beroerd zijn om hun toilet te verzorgen, over viespeuken, die de reparatie aan hun wagen duidelijk moeten demon streren met smerige gezichten en zo meer. De man-in-kwestie snapte er niets van, tot een van de meisjes, die zich niet meer in kon houden, het begon uit te gieren en toen zat alles te lachen. Nu ja, op de w.c., waar hij ijlings naaa- toe gevlucht was, ontdekte hij al het fraais op rijn ge zicht. Een toch al barre boze, liep toen de emmer over. Hij liep als een razende het kantoor weer op en de eerste de beste van de meisjes verkocht hij een draai om haar fraai geperma- AMSTERDAMMER Deze geboren Amsterdammer (1913) trad op 18-jarige leeftijd in bij de orde van de franciscanen. Als broe der had hij de zorg voor de electro- techniek en de verwarming in de verschillende kloosters, o.m. ook in het voormalige klooster in Venray. Rond het concilie-gebeuren vragen ook de daar aanwezige broeders om meer inzicht in de gebeurtenissen van de kerk, wat toen reden was om 'n cursus voor deze betrokkenen te gaan geven als inleiding op de theologie Dat wekt bij de inmiddels 50-ja- rige de zin op tot verdere studie en hij haalt de cursussen Godsdienst A en B. Als dan aan de MULO en la tere MAVO de godsdienstleraar j overgeplaatst wordt en zijn plaats leeg komt, vragen zijn oversten Broeder Arnold deze niet eenvoudi ge taak op zich te nemen. Datzelfde gebeurt bij de Lagere Agrarische School. En het blijkt dat deze lessen inderdaad aanslaan en bij de betrok ken jongelui het goed doen, is dat voor Broeder Arnold reden om zich nog meer op deze materie toe te leg gen. Zo hebben reeds honderden jongelui niet alleen met hem kennis gemaakt, doch ook van zijn kennis kunnen profiteren. Als godsdienstleraar onderkende hij het verlangen van de jongelui naar een eigen liturgieviering, waardoor hij weer in kontakt kwam met de Vredeskerk. Hier heeft hij de intussen bekende jongeren-liturgie kunnen verwezenlijken, maar is ook een groot gewaardeerd assistent ge worden. Daarnaast heeft hij zijn inbreng in het religieuzen-beraad en in het dekenaal centrum van het dekenaat Venray BEVESTIGING Juist dit werken is aanleiding ge worden voor de diakenwijding, die hij thans gaat ontvangen. Was voor heen de diakenwijding maar een voorbereiding op het priesterschap, sinds het laatste concilie gaat men weer terug naar de oude betekenis van het diaken-zijn, namelijk die van helper van de priester, die ver schillende van zijn taken kan ver vullen. En als zodanig krijgt die wijding dus een eigen betekenis. Hier kan men het zeker zien als een kerke lijke bevestiging van het werk, wat Broeder Arnold al jaren heeft ge daan. Vrijdag j.l. heeft hij van Mgr. Beel in de kapel van het bisschoppelijk paleis reeds de zgn. ldeine wijdingen ontvangen, die dan op 4 september gevolgd wordt door de diakenwij ding in de Vredeskerk. Hij is daarmede de tweede francis caner broeder, die deze wijding ont vangt. Na afloop van de plechtigheid is er gelegenheid om Broeder Arnold te feliciteren met deze Wijding in de kerk zelf. Zaterdag 4 september begint de eerste voorstelling van het zesde Schouwburgseizoen met een voor stelling die als een evenement aan gemerkt mag worden. KEES DE JONGEN wordt onom wonden door de pers als een van de beste voorstellingen van de laatste vijf jaren beschouwd. De voorstel ling werd bekroond met de hoogste Nederlandse onderscheiding, de „Louisd'or"'. Ook de Britse pers is laaiend enthousiast en schreef, dat deze voorstelling maar uitgezocht moest worden voor het wereldfesti val te Londen. Er is inmiddels zoveel gezegd over KEES DE JONGEN dat het voor de echte toneelliefhebber een „must" wordt de voorstelling te gaan zien. Dat er vele toneelliefhebbers zijn blijkt wel, want ook zondag wordt KEES DE JONGEN nogmaals in nente hoofdje, die er niet om loog. Het is een machtige rel geworden, waarbij uiteindelijk de baas zelf te pas kwam, die de hoofdman naar husi stuurde om zich te wassen en tot bedaren te komen, maar de ge permanente niet zo gek gekregen om er geen politiewerk van te maken. Zo kwam de politie er bij, die de ze zaak ook al niet kon sussen en dan is het einde de politierechter. Op de publieke tribune waren we derom wat giechelende meisjes, die hun „wraak-oefening'' ten volle wil den genieten. Maar de officier was ook tegen de ze grietjes bepaald niet vriendelijk. Natuurlijk was de man-in-kwestie fout geweest. Men slaat nu eenmaal niet tegen al dan niet gepermanen te hoofdjes van andere mensen, maar van de andere kant had hij geen goed woord over voor deze moppen tappers, die zijn inziens veel te ver waren gegaan. En zo verstomde het gegiechel vrij snel, want de Officier is dan bepaald niet charmant Ja en de ongelukkige chef moe9t ook nog vertellen, dat de meeste meisjes naar elders waren vertrok* ken. Hij had intussen zijn lesje wel geleerd en was ook wat vriendelijker en meegevender geworden, maar desniettemin zijn de 50,boete de herinnering aan een zwarte dag in de aannemerij. vertoning gebracht en ook deze tweede dag verwacht men een volle zaal. Vooral omdat er een aantal kaarten nog niet is afgehaald, bestaat er goede kans, dat U nog plaatsen zult kunnen krijgen. Van de schouwburg verzocht men ons het publiek erop te attenderen, dat de nog niet afgehaalde abonne menten klaar liggen aan de kassa. Ze worden althans voor degenen die „Kees de Jongen" op het abonne ment hebben gekozen, niet verzon den, omdat bij vertragingen de kaarten „ergens" blijven liggen. De eerstvolgende voorstellingen van het seizoen zijn: BRAZILIANA op 13 september. Een wervelende Zuid-Amerikaanse show die enkele jaren geleden in Venray bijzonder veel succes boekte. Op 28 september komt dan het po litiek geëngageerde cabaret TINGEL TANGEL met „Burgers op de bres en de uni-sex". Een programma dat reeds een jaar lang uitverkochte za len trekt. Ook de pers is uitzonder lijk lovend over deze schenenschop- per van formaat. Op 5 oktober komt een Weens ge zelschap het „WIENER OPERET- TEN THEATER" naar Venray om de enige voorstelling in Nederland te geven van „DIE BLUME VON HAWAÏ". Dè Duitse tournee in het Roergebied is een enorm succes ge worden en Venray boft geweldig, dat ze in de tournee opgenomen kon worden. Operetteliefhebbers zullen een fijne muziekavond tegemoet kunnen zien. Een voorstelling voor een breed publiek vanwege de mu ziek, de zang en het showelement. Vooral mensen die goede ontspan ning zoeken kunnen wij deze voor stelling aanbevelen. Tot slot van dit overzicht atten deren wij op HET BRABANTS OR KEST met een uitstekend program ma dat op 7 oktober ten gehore wordt gebracht. Er zijn in onze omgeving veel liefhebbers van het Brabants Orkest en dit orkesct wordt algemeen als een van de beste van Nederland beschouwd. De muziekliefhebbers zullen dan ook weer in grote getale acte de presence geven op deze avond. Het vorige seizoen bracht dit orkest o.a. een selectie uit „Porgy en Bess" waarna een bijna ovationeel applaus losbarstte. Ditmaal mag men hetzelfde verwachten met Dvoraks „Uit de nieuwe wereld' een van de meesterlijkste en klankrijkste wer ken. Daarnaast krijgt men nog een vioolconcert van Mozart met Loal Bobesco als soliste. A.s. zondag 5 september zal Har monie „Sub Matris Tutela" uit Oos trum in de schouwburg het matinee concert verzorgen. Tevens treedt dan het kinderkoor op van de Vredeskerk onder leiding van de heer J .Raedts. Zeskamp werpt zijn schaduw reeds vooruit. Dat betekent b.v. dat de NCRV reeds nu al ongeveer wil weten hoeveel supporters uit Ven ray de verschillende wedstrijden zullen bijwonen. Daartoe is een sup portersvereniging in oprichting, waarvan de heer P. Zwiers van Prinsenhof secretaris is. Zij, die in verenigingsverband (sport-personeelsverenigingen e.a.) of individueel de Venrayse deelne mers aan wil gaan moedigen worden verzocht zich zo spoedig mogelijk bij genoemde heer op te geven. Voor Ysselsteyn kan men dat doen bij W. Koonings; voor Leunen bij H. Baltussen; in Oirlo bij J. Rutten en in Oostrum bij A. Janssen in de Watermolenstraat 6. Het comité vertrouwt dat veel Venrayers zich als supporter zullen melden, zodat voldoende kaarten voor Venrayer geserveerd worden. De daad is aan U TWEE GEWONDEN BIJ BOTSING Onvoldoende opletten was oorzaak dat op het Stationsplein van de Ne- landse Spoorwegen te Oostrum een botsing ontstond tussen twee per- sonenauot's. De bestuurder van de eerste per sonenauto, de 55-jarige J. L. uit Horst moest met een linkerbeen fractuur naar het Venrayse zieken huis worden overgebracht, terwijl de bestuurder van de tweede auto, de 22-jarige F. G. uit Venlo met di verse verwondingen aan benen, eveneens naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Beide auto's liepen zware schade op. HET JONGERENKOOR „CAPRICCIO" EN HET SCHOOLORKEST „BOJEMA" In het weekend gaan zowel het koor als het orkest weer starten met hun aktiviteiten. Voor de leden van het orkest „Bo- jema" betekent dat een repetitie op vrijdagavond 3 september om 7.00 u. in lokaal 216 van het Boschveldcol- lege. Voor de leden van het koor „Ca priccio" houdt dat in een algemene ledenvergadering op zondagmorgen 5 september om 11.30 uur in de aula Leunseweg 2. Tot ziens namens de beide bestu ren en P. Falco. I. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo a las diez y media en la Ermita de San José en Smakt-Venray Misa von platica y cantos en Castellano. Es la fiesta de la Navidad de Nuestra Senora. Co- muniquen Vds a los nuevos que cada domingo hay una Misa en Castellano en Smakt y que hay servicio de co- ches gratis o avisen al padre Juan: 04782-346. II. NOTICIAS CULTURALES Muchos padres han asistido en la reunion del sèbado pasado con nues- tro nuevo maestro Don José Lopez y Diez: a esperar que los padres continuen su colabración y de una manera unanime. Necesitamos una unión muy fuer te si queremos rea- lizar algo en nuestro grupo.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13