Ons woningbestand 1.95 bartels Wat kost Kankerbestrijding WIJ VERBOUWEN U PROFITEERT SPECIALE AANBIEDING IN PLAKPLASTIC u u..,kom even naar Uc WAM.UMAAIÜ Uit Peel en Maas Leenenl VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1971 No. 34 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 14 ei per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Venrays burgemeester heeft hebben dat vorige week duidelijk gemaakt in de voorbije weken flnik op de trom geslagen voor ons dierbaar Venray. In verschillende kranten en ook voor de radio heeft hü de enorme expansie van Venray nog eens aan den volke kond gedaan. En tussen neus en lippen heeft hij daarbij nog eens duidelijk gesteld dat Venrays woningbouw in een heel an der tempo zal moeten gaan, wil men de, vooral industriële, expansie kun nen bijbenen. Want die geweldige uit breiding vraagt een groot aantal wo ningen, ook al omdat Venray nog steeds een bepaalde achterstand in moet halen. Becijferde men vorig jaar nog dat minimaal per jaar 400 woningen ge reed moeten komen, nu ziit men al te gen de 600 aan, mede gedwongen door de bijna 1000 woningzoekenden, die nog steeds staan ingeschreven. We hebben wethouder Schols ge vraagd naar zijn mening. BEGROTINGCIJFERS I „We hebben als college van B. en W. bij de begrotingsbeschouwingen voor dit jaar al een lijst opgemaakt, van wat onderhanden en te verwach ten was. Gaan we die lijst na", aldus wethouder Schols, „dan blijkt dat we in Veltum inderdaad halen, wat we in die begroting planden. Op de eerste plaats zijn daar nog drie Neducoflats klaar gekomen, als mede de 39 premie-verhuurwoningen, die Bruns en Bonke aan de Vollen bergstraat heeft gebouwd. Daarnaast is men thans volop bezig de 143 pre- mieverhuurwoningen, die rond de Veltumse Kleffen liggen af te maken. Een deel daarvan is bewoond, een an der deel komt binnenkort voor be woning in aanmerking. Verder zijn de zestig woningen in het Groene Hart praktisch gereed, alsmede de 10 woningen aan de Nies- senstraat, die de firma Raedts bouwt. Op de hoek LangstraatPettenma kerstraat zal Amak er nog tien bou- van 27 augustus 1921 Te koop 5 a 6 duizend schansen, prima droog. Ook verkrijgbaar in kleine partijen bij Albert Philipsen- Smits, Maashezerweg. Te koop 1600 stuks prima droge dennenschansen bij H. Kemps, Groo testraat. Een luchtschap stort brandend omlaag. 47 dooden. Een ontzettende ramp heeft Engeland getroffen, waar bij 47 personen zijn omgekomen. In het groote bestuurbare luchtschip ZR 2 heeft boven Huil een ontploffing plaats gehad. De overblijfselen stort ten in de Humberrivier. Het lucht schip maakt juist een proefvlucht, al vorens den Atlantischen Oceaan over te steken. In het luchtschip bevonden zich een 50-tal personen. De ramp had plaats Woensdag avond om kwart voor vijf, toen het luchtschip boven de Humber kruiste. Een groote menigte stond den terug keer af te wachten, die, toen de over blijfselen naar beneden kwamen, in alle richtingen vluchtte. Het geweldige vliegtuig viel in de rivier in het midden der stad. Reus achtige vlammen sloegen omhoog, terwijl een blauwe rook honderden voeten hoog boven de gebouwen der stad heendreef. Niet 47 doch 49 per sonen bevonden zich aan boord, waarvan er nog slechts 2 in leven zijn namelijk de gezagvoerder luitenant vlieger Wann en een Amerikaansch lid van de bemanning Bateraman uit Halifax. Telepathie. - Men schrijft uit Venlo: Op de bovenzaal van café Na tionaal gaf Miss Hanrida, de wereld beroemde magnetisseuse en telepathe een tweetal voorstellingen op het ge bied van telepathie, suggestie enz. Wat op deze interessante seances werd vertoond grensde inderdaad aan het ongeloofelijke en overtrof ver van wat er van andere telepathen als Rosebini, Morini enz. zagen. Een be wijs dat we nog steeds nieuwe tele pathische wonderen te verwachten hebben. (We wachten nog steeds. Red.). wen, terwijl op de Molenklef Make laarskantoor van Soest 18 woningen in aanbouw he.eft en met 19 patio woningen binnenkort gaat starten. De 31 woningen aan de LangewegHel- frichstraat zijn in aanbouw, terwijl de daar te bouwen vrijgezellenflat met 18 woningen reeds is uitgezet. Op de kerkdorpen is een deel van de 20 woningen in Ysselsteyn al be woond en zijn de 10 in Oirlo al in aanbouw. De 10 voorgenomen wonin gen in Merselo zijn in de map blijven zitten, maar dtt is dan ook het enige, wat niet klaar komt. En tenslotte stonden op dat programma een twin tig woningen aan de Westsingel in Veltum. Daarvan zijn de tekeningen klaar en men hoopt er inderdaad nog dit jaar aan te kunnen beginnen. Op de 10 woningen in Veltum na, is dus alles wat op die begroting stond ofwel al gereed ofwel in aanbouw." BRUKSKE „Iiets anders is op het Brukske, waar plannen bestonden om 700 wo ningwetwoningen het eerstkomende jaar te bouwenaldus de wet houder. „Een fors contingent, maar in het snelgroeiende Venray naar on ze mening beslist noodzakelijk. Maar hier begon zich de knoop te vormen, want dit is weinig minder dan het hele contingent woningwetwoningen wat de hele provincie Limburg voor 1971 heeft toegewezen gekregen. Zo doende moest Den Haag er aan te pas komen waar we overigens wel begrip ontmoetten voor de Venray se proble matiek, maar waar het toch allemaal veel en veel langer geduurd heeft dan we aanvankelijk dachten. Nu is echter de mededeling geko men dat Venray een bouwstroom toegewezen heeft gekregen van 655 woningwetwoningen voor Brukske, die in de komende twee jaren daar verwezenlijkt moeten worden. Daar hopen we dan op 25 september een begin mee te maken. Daarbij speelt natuurlijk dat moet geprobeerd worden een zo goedkoop mogelijke, maar toch aantrekkelijke woning te krijgen. U weet dat daar voor een heel team gevormd is, dat uiteindelijk van dat plan toch een leuk bewoonbaar iets gemaakt heeft, doch waar wel de konsekwenties van zijn, dat de huren, ook in de woning wetsector, betrekkelijk hoog zullen zijn. Maar het kan nu eenmaal niet anders en men zal zich er op in moe ten stellen een hoger percentage van zijn inkomen voor het woongenot te reserveren. Ook hier geldt, dat men voor een dubbeltje niet op de eerste rij kan zitten Een tweede voorwaarde, die aan deze toewijzing verbonden is, blijkt de voorwaarden dat in diezelfde pe riode ook eenzelfde aantal premie- woingen in Brukske gebouwd zullen moeten worden, zowel voor de ver huur als voor de verkoop. Zoals bekend zal men deze premie- bouw in de zgn. buitenste schil van het Bruske moeten bouwen. Zaak is nu om hiervoor de nodige beleggers te vinden en warm te maken. We hebben gelukkig reeds goede kontak ten met de verzekeringsmy het Hoge Huys dat al aan de Langeweg bouwt, verder met de A.M.E.V. een combi natie van verzekeringsmaatschap pijen, die 108 huizen wil bouwen voor de verhuur en 45 voor de verkoop, maar het is duidelijk dat er voor die 650 premie-woningen nog andere kandidaten gezocht moeten worden. Dat vraagt veel overleg, waarbij de huurprijzen beslist een zeer grote rol spelen. We proberen de beste woning voor het minste geld te krijgen, maar een en ander vraagt onnoemelijk veel overleg en tijd. Tijd, die we doodge woon niet hebben, omdat te veel men sen om een woning vragen. DOORSTROMING Ik heb daar straks al gezegd dat de tijd definitief voorbij is dat men nog woningwetwoningen kan bouwen met huren lager dan 200,Dat houdt voor ons als woningvereniging onher roepelijk ook in, dat we op het goed kope woningwetwoningbestand zo zuinig mogelijk zijn en die alleen ge ven aan mensen, die inderdaad tot de sociaal zwakkeren behoren. Men heeft na de oorlog jammer genoeg niet geleerd een wat groter deel van het inkomen te besteden aan de wo ning, maar dat zal nu langzaam maar zeker moeten. De bouw- en grond prijzen zijn van dien aard en boven dien ook de wensen naar groen en andere voorzieningen, dat de wonin gen duurder zullen worden. Dat zal men zich als huurder moe ten realiseren. Dat betekent ook dat men, als men een bepaald inkomen heeft, goedkopere woningwetwonin gen zal moeten verlaten. Goddank is de doorstroming in Venray goed te noemen en zijn inderdaad veel men sen uit goedkope woningen naar de duurdere premiewoningen verhuisd, maar dat zal zo door moeten blijven gaan, wil de woningvereniging niet huren op gaan zeggen. We staan wat goedkope woningen betreft met de rug tegen de muur en dat zal er zijn konsekwenties hebben, aldus wethou der Schols. TOEKOMST Gevraagd naar de vooruitzichten voor de toekomst, en waarom men niet bepaalde objecten in handen geeft van bouwmaatschappijen, die elders hele woonwijken kant en klaar opleveren, gaf wethouder Schols eerst antwoord op de laatste vraag. „Het is natuurlijk zeer verleidelijk om bijv. een plan als het Brukske uit handen te geven. Men is dan van een heleboel rompslomp af en een of an dere maatschappij „versiert" het dan wel .Maar vraag dan ook niet naar de huurprijzen. Zoals we in Venray thans werken menen we het beste te krijgen tegen de laagste prijzen. Of men in de toekomst geen gebruik van dergelijke maatschappijen zal maken, is een andere kwesie. Er wordt wel aan gedacht. Wat de woningbouw betreft, meen ik, in bovenstaand betoog aange toond te hebben, dat het bouwpro gramma wat we einde vorig jaar dachten te verwezenlijken op een kleine uitzondering na gereed is of binnenkort gereed komt. Alleen het Brukske is later gestart dan we ver wacht hadden, maar we hebben nu in ieder geval de zekerheid dat daar in een constante bouwstroom 645 wo ningwetwoningen gaan verrijzen, ter wijl daarnaast de verwezenlijking van nog eens 600 premiewoningen voor koop en verhuur op het pro gramma staat. Dat betekent dat we ons streefgetal van 600 woningen per jaar ongeveer zullen halen,, mits we ook de zekerheid hebben dat premie- beschikkingen" e.d. op tijd af komen. Aan dat alles wordt binnenskamers hard gewerkt. Ik mag stellen dat we daarbij de volle medewerking krijgen van provinciale en rijksdiensten, maar het kost alles veel tijd. En tijd is in ons Venray zeer kostbaar. Ik voor mij heb het idee, dat als alles blijft lopen, zoals het nu gaat (maar wat gaat bijv. de nieuwe rege ring doen?) we langzaam maar zeker de te grote achterstand inhalen en voor de nieuwkomers binnen 2, 3 ja ren vrij snel een goede woning be schikbaar kunnen hebben. Maar dat houdt in dat men vrij snel Brukske 2 aan zal moeten pakken en dat nu al hardop gedacht zal moeten worden aan plan Landweert. Maar dat brengt er weer zijn problemen mee, want wie en hoe gaat men dat weer financie ren VI NRA' PROGRAMMA VAN 26 AUG. t.m. 2 SEPT. Donderdag 26 aug.: Algemene teamvergadering en werkavond teamleden. Soos geslo ten. Vrijdag 27, zaterdag 29, zondag 29 aug.: Soos beneden en bovenruimte open van 19.30 tot 0.30 uur. Maandag 30 aug.: Soos gesloten. Dinsdag 31 aug.: Soos open van 19.30 tot 23.30 uur. Alleen de benedenruimte. Woensdag 1 sept.: Soos open van 19.30 tot 0.30 uur, ook alleen de benedenruimte. Donderdag 2 sept.: Soos gesloten. Werkavond team leden. Dit is een vraag, die juist tegen de tijd van de jaarlijkse inzameling voor dit doel, en dat is eind augustus, steeds weer aktueel wordt. Immers, de opbrengst van de kollekte bepaalt voor een groot deel het bedrag, dat aan dit zo belangrijke werk kan wor den besteed. De medische zijde van het kanker probleem komt hier niet bij ter spra ke, daar de geldinzameling volledig los staat van het wetenschappelijk kankeronderzoek. Dit laatste, in feite dus de besteding van de ingezamelde gelden, is de taak van de Stichting Koningin Wilhelmina Fonds Ne derlandse Organisatie voor de kan kerbestrijding. De Vereniging Koningin Wilhel mina Fonds heeft uitsluitend een commerciële opdracht. Commercieel kinkt mogelijk wat vreemd in ver band met de bestrijding van een ziek te, maar hoe zou men het anders moeten noemen! Kankerbestrijding is nu eenmaal een zaak van partiku- lier initiatief en het bijeen brengen van het hiervoor jaarlijks benodigde geld is een commerciële aangelegen heid. En bovendien geen geringe zaak, want mede tengevolge van de door lopend stijgende kosten, wordt het steeds moeilijker de inkomsten gelij ke tred te doen houden met de zo bit ter noodzakelijke uitgaven. Stellig zullen deze in dit lopende jaar de 6.000.000,overschrijden. Miljoenen die er moeten komen! Van U, van ons allemaal! Stagnatie in de voortgang van een dergelijk object is zonder meer ondenkbaar. En ieder jaar staat het Koningin Wilhelmina Fonds weer voor dit pro bleem. Ieder jaar moet een zo nodig vaardigheid van het publiek worden gedaan. Het vertrouwen daarin is echter nog nimmer beschaamd. Hier door kon b.v. in 1969 een bedrag van ca. 3.200.000,ter beschikking wor den gesteld van het grote kanker researchcentrum „Het Nederlands Kankerinstituut", zomede een bedrag van ca. 1.225.000,aan het Rotter dams Radio Therapeutisch Instituut. Aan de dertien over het gehele land gespreide kleinere kankercentra kon in dat zelfde jaar 640.000,voor Fellowships, Stagebeurzen en diverse wetenschappelijke onderzoeken nog eens 360.000,worden afgedragen en hiermede de lijst van uitgaven verre van volledig. Dit moet ook dit jaar weer kunnen. Het is daarom, dat wij Uw mede werking inroepen voor de a.s. kollek te. Kankerbestrijding is een zaak die ons allen aangaat. Uw geld wordt goed besteed. Steun het werk van het Koningin Wilhelmina Fonds en geef met milde hand als men U om een bijdrage vraagt. En mocht U om de een of andere reden niet in staat zijn op deze wijze te geven, het gironum mer v an het Koningin Wilhelmina Fond is 26.000 Amsterdam. KANARIEVERENIGING „DE HUISVRIEND" Onze vereniging houdt op maandag 30 augustus haar maandelijkse ver gadering in café „In den Engel", aan vang 20 uur. Door onvoorziene omstandigheden zijn bij verschillende kwekers de vo gels nog niet geëint.. Hierover meer op de vergadering. Verder nog het verslag van de T.T. commissie. Wij verwachten weer een druk bezochte vergadering. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen FIETSER TEGEN BROMFIETS Linksafslaan van de 13-jarige L. L. op de kruising ZuidsingelLeunse- weg op het moment dat de 17-jarige bromfietsberijdster mej. H. A. aan het inhalen was, werd noodlottig, maar achteraf viel het nog mee. De ver wondingen bleken mee te vallen, al leen dat fiets en bromfiets beschadigd werden. BESTUURDER REED DOOR De geparkeerde auto van de Hage naar, de 21-jarige C. N., op de Kemp- weg werd aangereden door een per sonenauto. De bestuurder van de laat ste auto reed, zonder zijn identiteit bekend te maken, door. De gealar meerde politie kon echter 20 minuten later de dader, welke geen heer in het verkeer bleek te zijn, aanhouden en het was de 21-jarige Venrayer W. F. Nu kreeg die nog een extra proces verbaal terzake het doorrijden. De schade bleek achteraf mee te vallen. DE KRUUZE De .volgende dames slaagden voor het diploma zieken verzorgster P. G. J. Camps, Meerlo; E. G. M. Janssen, Leunen; J. A. T. H. Verstee- gen, E. J. Th. P. Hesen, M. M. P. Wa- gemans, Horst; M. F. M. van Dijck, J. H. A. Tacken, J. H. M. van de Laar, G. J. L. E. Geurtjens, Venray; P. G. M. Strijbos, Castenray; J. A. M. Her mans, Overloon; C. W. M. Munten, Venlo; Ch. M. L. P. Verstappen, Te- gelen en Oda Potten. Wij ontvingen weer een grote partij plakplastic in frisse moderne dessins en kleuren. Voor vro lijke decoraties, per meter NU Is uw hulp uiet gekomen? Geopond van 'smorgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen \k A F AAA A T I fl

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13