Kroniek van een kermisweek Je moet de wasserij erbij hebben Gouden bruiloft WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN yy mm h* rijden kwart uur 60-jarig kloosterjubileum op St. Anna Elektro Jacobs YAM0S A VER Je merkt het elke week VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 No. 32 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 et. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Traditiegetrouw hebben we ook dit maal weer een kermisdagboek voor onze lezers bijgehouden. Dat begon al op VRIJDAG 30 JULI In de nacht van donderdag op vrij dag was het weer raak in Ysselsteyn. Daar vloog, waarschijnlijk door een te hoge snelheid, de vrachtauto-com binatie van de expediteur Koonings uit Someren, uit de bocht in de Jan Poelsweg, midden in de kom van Ys selsteyn. De combinatie raakte eerst 'n licht mast op het linker weggedeelte en botste vervolgens tegen twee licht- armaturen van het benzine-station aldaar. Dat was nog niet vol doende, want de wagens namen in hun vaart nog het wachthuisje mee en kwamen vervolgens tegen een reclame wagen van het caravan-be drijf tot stilstand. De aanhangwagen kwam bij al die kapriolen op zijn dak terecht. De combinatie vervoerde kratten met 3000 levende kippen, die naar 'n slachterij moesten worden vervoerd. 500 van die kippen sneuvelden ter plaatse, maar een ander groot deel verkoos kakelend de vrijheid. Een voorzichtige schatting leverde een schadebedrag op van meer dan 150.000 De bestuurder, de 36-jarige J.M. uit Someren, bekwam geen noemens waardig letsel. Het is sinds de ingebruikstelling van de Midden Peelweg, waaryan de Jan Poelsweg een gedeelte is, de 22x dat daar een auto dn de slip raakte en materiële schade veroorzaakte. Daarbij werd 5x het tankstation ver nield. Ook nu was het amper her steld na de laatste aanrijding. Uit deze cijfers blijkt - dachten we wel duidelijk dat de snelheidsbe perking die door Provinciale Water staat daar oP 50 km is gesteld, nog al eens een keer geweld wordt aan gedaan. Houdt men zich aan die be perking dan is die flauwe bocht he lemaal niet gevaarlijk. Beperkt men zijn snelheid echter niet, dan blijven ongelukken als deze niet uit, waar bij dan nu weer als gelukkige om standigheid genoteerd kan worden, dat er geen persoonlijke ongelukken zijn voorgevallen. Een en ander zorgde nogal voor de nodige consternatie in dit 50-jar- rige kerkdorp, dat later op de dag 'n 35-tal Duitse jongeren als gastheer kon ontvangen, die daar komen wer ken in het kader van de actie „Ver zoening over de graven heen"'. Maar daarover leest u meer in het verslag van de officiële ontvangst van deze jongelui door Venrays gemeente-be stuur. Een prettiger gebeuren vond ook plaats dn Leunen, waar de Vastelao- vesvereniging „Het Knölleke" offici eel de Hazecup in ontvangst ging ne men, compleet met Prins, Vorst, Raad van XI, tanzmariechen en hofkapel. De Leunse Vastelaovesvereniging heeft met de prinsewagen in de jong ste optocht deze wisselprijs, die door de Aid Prinse Kompaneej is inge steld, gewonnen. De wisselprijs be staat uit een wit-metalen glazen standaard, waarop duidelijk vermeld staat, dat die geschonken is door de A.P.K. voor de mooiste prinsewagen in de optocht. En aangezien Leunen die blijkens de onpartijdige juryrap porten vervaardigd had, ging die cup voor de eerste maal naar Leunen. En daar werd de glazen standaard niet alleen in ontvangst genomen, doch ook duchtig ingewijd. Daarbij kwam zelfs Jan Litjens met zijn door twee paarden getrokken landouwer te pas, die de feestelijke stoet door Leunen koetsierde. Na afloop van de rondtocht werd de cup ter handen gesteld van de se cretaris van de Leunse vereniging, de heer Beckers, die er voor zorgen zal dat hij ongeschonden aan de volgen de prijswinnaar uitgereikt kan wor den. Het bijbehorende vat bier werd soldaat gemaakt en de lijf-zang van de vereniging: „het knölleke blieft laeve" toonde laat in de avond nog dat er plezierig feest gevierd werd. Dat daarbij de ontwerper van de wagen, de heer Emonts, en zijn mede bouwers nog eens duchtig in de bloe men kwamen, was vanzelfsprekend. Tussen al de bedrijven door kon Venrays brandweer nog uitrukken voor een roggebrand. Een perceel maairijp rogge van het St Jozefkloos ter bleek namelijk in de fik geraakt te zijn en Venrays brandweer had de handen vol aan dit ongewone brand je, waarvan de schade op 500 ge raamd wordt. De politie zoekt uit of spelende kin deren de oorzaak zijn van deze brand. ZATERDAG 31 JULI Enkele ongelukken vormden de prelude van Venrays kermis. In Oirlo verleende de 22 jarige bestuurder van een personenauto, J.R. uit Ven- ray, geen voorrang. Daardoor kwam zijn wagen in botsing met de auto bestuurd door de 21 jarige H. vd B. uit Oostrum. Geen persoonlijke on gelukken, wel materiële schade. Op de Beekweg ter hoogte van de Endepoel wilde de 34 jarige bestuur der van een personenauto, P.V. uit Maashees, links afslaan, maar lette daarbij onvoldoende op het verkeer. Op hetzelfde moment wilde de 19- jarige motorrijder E.H. uit Nijmegen n.l. de wagen passeren. Het kwam tot een botsing waarbij de motorrijder 'n salto-mortale maakte, doch gelukkig met licht letsel deze botsing kon na vertellen. Zijn motor werd totaal vernield, terwijl de personenauto~er met weinig schade vanaf kwam. In Leunen werd op die dag in de avonduren de nieuwe pastoor geïn stalleerd, doch daarover leest u el ders in dit blad meer. KERMISZONDAG 1 AUGUSTUS Zaterdagavond was Venrays ker mis dan wat aarzelend op gang ge komen, men moet e;r kennelijk nog aan wennen aan dat zaterdags be ginnen - waar de jeugd niet de min ste moeite mee heeft - maar waar de ouderen toch nog altijd wat vreemd tegenover staan. Intussen mag worden geconstateerd dat Venrays kermis dit jaar onder goede weersomstandigheden z"n ver loop kon hebben. Over het algemeen waren de kermiis-exploitanten best tevreden over de toeloop van het pu bliek, terwijl ook café- en zaalhou ders zich over het algemeen best te vreden toonde. Ook het weer droeg bij - afgezien van een enkel buitje - tot een zonnige omlijsting van dit jaarlijks gebeuren. Intussen herdacht op deze ker miszondag in alle stilte, alleen met haar mevrouw en enkele naaste fa milieleden, de 88 jarige Marie Beclet het feit dat ze voor 75 jaren in dienst kwam bij de toenmalige burgemeester van Venray, de heer Esser. Op 13 ja rige leeftijd werd ze door hem aan genomen als kindermeisje, waarbij ze speciaal belast werd met de zorg over de toen zeer jonge dochter. En toen deze later trouwde ging Marie Beclet met haar mee, waar ze thans haar 75 jarig jubileum herdacht. Marie Beclet is nog zeer vitaal, o.a. doet ze de was nog zelf en het groot ste deel van het huishoudelijk werk. Ook de boodschappen neemt ze voor haar rekening. Gezien het feit dat zowel haar gouden als diamanten ju bileum groots gevierd zijn, vond Ma rie het niet nodig dat ook aan dit 75 jarig dienst jubileum nog grote aan dacht geschonken werd. Daarom is nu volstaan met een klein feest in de naaste familiekring. KERMISMAANDAG 2 AUGUSTUS Voor twee automobilisten werd de kermismaandag niet zo prettig. Toen de 45 jarige autobestuurder A.P. uit Venray links wilde indraaien, wilde op hetzelfde moment de 42 jarige C. V. uit Helmond met zijn wagen gaan passeren. Het gevolg was een botsing waarbij de wagens beschadigd wer den. Ja, en dan komt het centen-ge brek ook al weer om de, hoek kijken. De Vierlingsbekenaar D.' kwam tot de minder prettige ontdekking dat on bekenden een 30 liter benzine uit zijn autotank gegapt hadden, terwijl hij zijn wagen geparkeerd had in de Dr. Poelsstraat. Een Duitser S. moest ondervin den dat men de carburateur van zijn brommer gesloopt had, toen hij die geparkeerd had voor een kermisbe zoek. Zo moest hij onverwachts een andere methode zien te vinden om thuiis te komen. En als de drank is in de man, dan vallen er slagen. Zo werd er op deze maandag in de Henseniussstraat een stevig robbertje gevochten en er werden links en rechts klappen uit gedeeld. De politie werd gewaar schuwd en kwam de zaak in ogen schouw nemen. De vechtersbazen hadden toen al de wijste partij ge kozen en de strijd gestaakt. Dergelijke vechtpartijtjes zijn er gedurende de kermisdagen verschil lende geweest, doch de politie heeft nergens hardhandig behoeven in te grijpen en ook de heren doktoren bleven verschoond van de traditio nele kermisslachtoffers. Het feit dat met de kermis geen markt meer wordt gehouden verdriet menig kermisgast. Men had vroeger schijnbaar dan een goed smoesje om van huis weg te komen. Doch ook de kermismensen zelf betreuren het dat dan de markt is uitgevallen. Zo wil men voor de toekomst de oude tradi tie weer gaan herstellen en zorgen dat er op kermismaandag weer markt gehouden wordt - zij het dan in de zijstraten. KERMISDINSDAG 3 AUGUSTUS Van het noodweer dat vooral in Lim burg nogal wat ravage opleverde kon men ook in Venray enige sporen te rugvinden. Zo werden enkele bomen op de Maasheseweg en in Castenray dusdanig toegetakeld dat het ver keer veel last ondervond van neer gevallen takken. Van enkele daken werden pannen weggerukt, terwijl op een camping enkele tenten overhoop geblazen werden. Terwijl de te velde staande gewassen nogal wat schade opliepen, konden de tenten en kra men op de Venrayse kermis, de ruk winden die met noodweer gepaard gingen, goed doorstaan. KERMISWOENSDAG 4 AUGUSTUS Ja, en dan zaten we al in de laat ste kermisdag. We leven nu eenmaal snel en ook de Venrayse kermis is maar een kort leven beschoren. De kermismensen, die per slot van reke ning duizenden guldens in de Ven rayse gemeentekas achterlaten, wer den netjes ontvangen op het gemeen tehuis, waar Venrays burgemeester duidelijk liet merken, dat die gulden tjes welkom Zijn, doch van de ande re kant de plezierbrengers ook een glaasje wilde aanbieden vanwege de prettige samenwerking en zo... Maar daarover leest u elders in dit blad meer. En dan was er in Ysselsteyn en in Venray een officiële ontvangst door en van de Duitse jongeren, die weer in Ysselsteyn zijn. Ook daar leest u elders meer van, alsmede van alles wat de ongeorganiseerde jeugd in de kermisweek wel organiseerde in de „Brak" aan de Stationsweg. Maar daarmede liep dan Venrays kermis definitief op zijn einde en om elf uur 's avonds vertrokken al de eerste wagens... Tot in het komende jaar Op zondag 15 augustus viert Zuster Pedrina, kosteres van St. Anna, haar 60 jarig klooster jubileum. Op 30 maart 1890 werd zij in Gent te België geboren, en op 8 augustus 1911 trad Mademoiselle Jenny De- doncker in bij de Zusters van Liefde aldaar. Het was toen dat zij de mooie naam kreeg van Soeur Marie Pedrina. Maar kort bleef zij in haar vader land, want op 4 april 1913 verliet zij België om naar Venray te gaan. St. Anna was toen nog in opbouw. De kapel stond er nog niet en pas enke le paviljoens waren klaar. Eerst werkte zij 12 jaar in de ver pleging, één jaar in het hoofdgebouw en vanaf 24 september 1928 tot op heden heeft zij de zorg voor de ka pel toegewezen gekregen. Zij heeft de verwoesting van St. Anna en van haar kapel meegemaakt en ook weer de opbouw en modem sering. Zij is trots op haar kapel, die letterlijk en figuurlijk een van de „schoonste" Godshuizen van Venray is. Haar kapel nodigt tot bidden uit. „Voor de Heer kan het niet mooi ge noeg zijn". Het blinkt er als een spie gel en steeds staan er verse bloemen op of rond het altaar. Ook in haar sacristie is alles tot in de puntjes verzorgd. Nog meer verdiensten heeft dat kleine schriele zustertje in het oude witte habijt 23 jaar lang heeft zij gezorgd voor het ziekentriduum en 30 jaar lang had zij de zorg voor de zang. Naast grote zorg voor de kapel had zij ook alle aandacht voor de dienstdoende priester en misdienaar. Zonder haar inspectie kwam niemand op het altaar... Nu zondag 15 augustus is er om 9.30 uur een plechtige hoogmis uit dank baarheid. En na die hoogmis is er voor de velen die haar in haar 58 ja rige dienstperiode gekend hebben ge legenheid om haar te feliciteren. Met haar 81 jaar is zij nog vitaal en hoopt zij - zolang de Heer het toe laat - tesamen met haar toegewijde hulp, mej. J. Kaak, nog lang voor 't huis des Heren te zorgen. Heden vrijdag 13 augustus zullen de klokken van de St. Petrus Banden- kerk feestelijk beieren ter gelegen heid van de gouden bruiloft van Mar- tinus Voermans 78 jaar en Johanna Leijssen 76 jaar, uit de Hoenderstraat waar zij wachten tot een plaats vrij komt in het bejaardentehuis Schut tersveld. De gouden bruidegom is geboortig van Blitterswijck, maar weet daar weinig van te vertellen, hij was im mers twee jaar oud toen hij met zijn ouders verhuisden naar de Zwarte Klef in Venray. De gouden bruid is geboortig op het Schoor, zo kunnen zij zeggen dat ze rasechte Venrayers zijn en dat ook gebleven zijn. Ze leerden elkaar kennnen toen ze beiden in dezelfde betrekking waren: zij als boereméid, hij als boere- knecht. Na hun huwelijk konden zij een keuterijtje pachten in Maasbree met 4 boender grond. Maar het was er geen vetpot, met die 750 pacht. In die tijd brachten de varkens maar 19 cent per kilo op, over de prijs van de eieren en de aardappelen willen ze maar helemaal zwijgen. Na een verblijf van 12 jaren in Maasbree, waar hard gewerkt en ge ploeterd werd, verhuisden ze naar de Laagheidseweg. Daar hebben ze dan alles mee moeten maken: oorlog, be vrijding en evacuatie. Van hun 7 kinderen, die allen ge trouwd zijn, is er maar één boer ge worden; hetgeen mede bewijst dat zij in hun jeugd de moeilijkheden van het boer-zijn aan de lijve heb ben ondervonden, en er nu voor pas sen... Twee jongens werden opgeroe pen om 'sKonings wapenrok te dra gen en werden naar Nederlands In- dië gestuurd. Zij keerden behouden terug, evenals enkele jaren daarvoor van de Arbeitseinsatz. Twee kinderen zijn zelfs mijnwerker geweest. Een is er geëemigreerd. Voor de overkomst van die zoon met zijn echtgenote is het gouden feest - dat feitelijk op 12 april was - tot heden uitgesteld. Zij zijn inmiddels gearriveerd en niets staat nu het feest in de weg, waar aan ook 20 van de 24 kleinkinderen deelnemen. Een van hun kleinkinderen gaat nu trouwen en het is daarom menselijker wijze gesproken mogelijk dat zij nog achter kleinkinderen zullen mogen aanschouwen. Want beiden zijn nog vitaal, al ontbreken de ouderdoms- kwaaltjes niet. Vandaag zal er dus feest gevierd worden. Gelukkig onder betere om standigheden dan toen zij hun zilve ren huwelijksfeest vierden. Toen was de oorlog net voorbij. Een plechtige Eucharistieviering vindt om 11 uur plaats, terwijl die genen die het gouden paar willen fe liciteren, terecht kunnen in zaal „In den Engel" van 5 tot 6 uur. Broeder-missionaris komt zilveren professiefeest vieren in geboorteplaats Als u een oranjekleurige Fiat van 'n oudere jaargang aantreft in Ven ray of omgeving, tien tegen een dat die bestuurd wordt door de Venrayse broeder-missionaris Harry Jennis- kens van het Brukske. De auto - nog in goede staat van rijvaardigheid al lijkt hij op het oog versleten - is een geschenk van de gebroeders Jenniskens. Zij gaven hem aan hun broer de missionaris opdat hij zich gemakkelijker kon verplaatsen voor het bezoeken van zijn grote familie. Want het is en blijft: een missionaris op vakantie moet schooien voor geld voor zijn dierbare missie. Voor een priester- missionaris ligt dat misschien iets ge makkelijker omdat die links en rechts bedelpreken kan houden. Voor een broeder ligt dat wat moeilijker om dat die het meer moet hebben van persoonlijke gesprekken en contac ten. Overigens is Broeder Jenniskens van de Missionarissen van de Heili ge Geest, meer dan tevreden over de hulp en steun die zijn grote familie hem steeds weer schenkt. Maar om dat zijn missiegebied nu eenmaal aangewezen is op hulp van buiten, aangezien het zich niet zelf kan be druipen, kan er nooit genoeg komen. In 1946 ingetreden bij genoemde Missiecongregatie, werd hij door zijn Oversten belast met de veeverzor- giing van het klooster te Baarle-Nas- sau. In 1957 ging zijn wens in ver vulling om uitgezonden te worden naar de missie van Belgisch Congo. Daar heeft hij zich onvervangbaar gemaakt door zijn inzet, niet alleen voor de verzorging van het vee, wel ke taak hij ook daar kreeg, maar in hoofdzaak door de realisering van "n omvangrijk bouwprogramma en voor de ziekenverzorging. Dit laatste voor al bij de bestrijding van de wormen ziekte, zweren en andere tropische ziekten. Op een afstand van 400 km ligt een ziekenhuis, maar de eerste medische verzorging hebben de in landers te verwachten van deze Ven rayse broeder-missionaris. Trouwens, in de Belgische Congo werken nog twee zusters van Harry, n.l. zuster Clara, die juist met va kantie in Nederland is, en zuster Ani- ceta, beiden van de Congregatie van de zusters van Liefde uit Gent. Hij heeft hen wel eens op hun missiepost bezocht, maar ze werken toch nog op een afstand van 600 km van elkaar. Over de politieke situatie in de Bel gische Congo wil Broeder Jenniskens zich niet uitlaten. „Ik werk op mijn manier om de inlandse bevolking be ter te maken en ze mijn kennis over te draagen", zo zegt hij, en daar heeft politiek niets mee te maken. Dat is een kwestie van naastenliefde.... en daarmee is voor hem de kous af. Dat de inlanders van hem veel leren kun nen en dat hij in de ware zin van het woord ontwikkelingshelper is, wordt wel duidelijk als men zijn verhalen hoort Dan blijkt Broeder Jenniskens 'n manusje-van-alles te zijn die 1001 karweitjes moet opknappen en deze ook opknapt.... Hij verlangt nu al naar zijn terug keer, maar daarvoor moet hij nog tot 12 september wachten. Voor hem zal eerst - mede door toedoen van Pas toor Pothof - een feest worden klaar gemaakt, want ook de parochie van de paterskerk is trots op 'hun' broe der-missionaris. Op 8 september a.s. zal tijdens een plechtige Eucharistieviering dank ge bracht worden voor dit zilveren pro fessiefeest. Vooral voor zijn 77 jarige moeder zal dat een hoogtepunt zijn. Dan zal het buitenkerkelijke feest worden voortgezet in het parochie huis te Oostrum, waar van 7 tot half 9 de zilveren broeder iedereen de ge legenheid wil geven hem geluk te wensen. KLEUREN- TELEVISIES 56 cm voor 1575, TELEVISIES 61 cm voor 475, BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25% korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIES KISTEN met kortingen van 20-25% Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20% Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick 1. NOTICIAS RELIGIOSAS El domingo proximo es la fiesta de la Asuncion de Nuestra Senora. A las diez y mediia Misa con plafcica y can tos en Castellano en la Ermita de San José en Smakt-Venray. Multidud de ciudades, villas y pueblos de Espana se encienden este dia con la fiesta que nos recuerda el feliz acontecimi- ento que recuerda la marcha a los cielos de Nuestra Senora. Ella esta alli y sus manos tendidads, abiertas, nos prometen ayuda. Pero hay que pedirsela con fe y esperanza especi- almente al principio, después de feli- ces vacaciones, de un nuevo anö de trabajo y de lecciones en la escuela. 2. NOTICIASGENERALES Y RECREATIVAS En Santander se han casado el vier- nes pasado José Perez y Josefina Vil lasante. Enhorabuena y felicidades y muchas gracias por lo que ya han hecho para nuestra subcomisión. Ma ria Carmen Lianes ha hecho su pri- mera comunión durante sus vacaci ones con sus padres en Espana. Los monaquillos han hecho dos veces una excursion al sur de Limburgo. A ver si podemos realizar mas en el nuevo trimestre. Empezaremos con buen a- nimo. Hasta la vista el domingo pro ximo en Smakt y ahora ya felicida des para las Maria y las Asuntas. ADVERTEER IN PEEL EN MAAS WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9