nieuwe pastoor er komt nu schot in onze verbouwing dat kunt u zien Installatie te Leunen Wat en hoe in de ge meente Vierlingsbeek maar we zijn er nog niet, toch hebben we goede hoop u binnen niet al te lange tijden een uitgebreide moderne^winkel te kunnen ontvangen. tot dan blijft u van harte welkom in onze noodwinkel fima martens uentaif TT TT Zaterdag heeft de Leunse parochiegemeenschap wel op bijzondere hartelijke wijze een welkom toegeroepen aan haar nieuwe parochie herder, de ZeerEerw. Heer J.H. Hanen, tot dan kapelaan te Grub- benvörst, nu de opvolger van Pastoor Chr. Jonkers, die met emeri- aat is gegaan. De parochiekerk van Leunen was tot de laatste plaats bezet toen Bur gemeester drs Fr. Schols zich namens de gemeente richtte tot de nieuw be noemde pastoor, die in een plechtige stoet naar de feestelijk versierde kerk was geleid. VERWACHTING In zijn welkomswoord wees drs. F. Schols er op dat deze feestelijke in stallatie nog eens duidelijk beklem toont hoe de parochianen de taak van een parochieherder nog altijd zien als een zeer belangrijke en zeer hoog staande. „De samenleving vraagt om mensen die haar voorgaan, aldus drs Schols, waartoe op de eerste plaats vertrouwen nodig is. Daarnaast houdt de priester zich bezig - en hij onder scheidt zich daarin van maatschap pelijke- en opbouwwerker - met de kernvragen van elke mens, die bij pijn en lijden, verdriet en door dik- naar voren komen en waarop hij zal moeten proberen een antwoord te vinden. Daarnaast staat de priester ook nog voor de zware opgave als het ware Christus voor te leven. Een opgave die niemand lukt, maar die steeds opnieuw vooral van de priester gevraagd wordt. Een priester, die op dit moment staat voor vele vernieuw ingen in zijn kerk, die op zijn beurt weer kritiek en verwarring met zich brengen en veel bezinning vragen. Sprekend over Leunen, wees hij er op dat dit kerkdorp mee gaat in de geweldige groei van de gemeente. 'N groei die veel belovend en inspire rend is, doch ook risico's met zich brengt. Die samen op te lossen is o.m. de taak van de gemeente en paro chies, zeker nu pastorale zorg steeds meer in dekenaal verband gegeven gaat worden. Daarbij kon hij de nieu we pastoor feliciteren met Leunen - een aantrekkelijk kerkdorp, niet ge dwee, doch wel bereid mee te gaan, dat actief is en van doorzetten weet. „U kunt hier een centrale rol vervul len..." aldus drs. Schols, die van die rol grote verwachtingen had. PASTORALE TAAK Namens het kerkbestuur sprak de heer Sj. Martens, die nader inging op de pastoraletaak van de nieuwe pa rochieherder. Ook hij was gelukkig met het feit dat een parochieherder in de Leunse gemeenschap nog altijd Installatieplechtigheid van pastoor Haenen te Leunen kon rekenen op eerbied en trouw en hij hoopte dat een gelukkige wissel werking tussen herder en parochia nen niet alleen bestendigd zou blij ven maar zou mogen uitgroeien. Het kerkbestuur ziet het als zijn taak de pastoor alle middelen te verschaffen zijn parochiële taak zo goed mogelijk te kunnen vervullen. INSTALLATIE Nadat Pater Canisius Vastbinder de bischoppelijke benoemingsbrief had voorgelezen werd de nieuwe pastoor geinstalleerd door Deken A.H. Loq- nen, waarbij als getuigen optraden Pastoor Pothof en em.-pastoor de Bot Na de installatieplechtigheid richt te de heer Deken het woord tot pas toor Haenen, echter niet zonder een woord van afscheid tot pastoor Jon kers, die vanaf 1959 pastoor in Leu nen is geweest. Hij wees er op hoe deze pastoor, ondanks zijn wankele gezondheid, toch veel in Leunen tot stand gebracht had. Hij wees daarbij op de bouw van de kleuterschool, het gemeenschapshuis en de verbouw van de jongensschool, alsmede de prachtige vergroting van de kerk. Daarnaast was hij goed organisator wat o.m. bewezen is bij de ontkoppe ling van het school- en kerkbestuur. Hij was zeer dankbaar voor de vele hulp en steun, die pastoor Jonkers bij de uitoefening van zijn ambt had mogen ondervinden van em.-pastoor Bot en pater Canisius Vastbinder. Hij vertrouwde dat ook de nieuwe pastoor van hun hulp zou mogen pro teren. Sprekend over de toekomst van de Leunse parochie, wees deken Loonen er op dat steeds meer het pastorale werk gedaan zal moeten worden in dekenale verbanden. Hij vroeg ook de medewerking van pastoor Haenen voor deze nieuwe vorm van werken en vertrouwde hem graag de Leun se parochie-gemeenschap toe, die - ondanks problemen en moeilijkheden - toch nog een goede en hechte ge meenschap vormt. DANKWOORD De Eucharistieviering, vocaal goed omlijst door de gregoriaanse gezan gen van het kerkkoor, werd besloten met een dankwoord van de nieuw ge- installeerde pastoor. Hij bood daarin graag zijn medewerking aan, zowel voor het dekenaal verband, als aan het burgelij k gezag. „Veel van de ro mantiek, die vroeger het beeld van de Goede Herder rond de pastoors benoeming opsierde, is verdwenen", aldus pastoor Haenen. „Priester zijn betekent in deze tijd dikwijls een zaamheid en ontgoocheling, maar hij zag zijn priesterschap nog steeds als een grote gave Gods, waarin hij ge steld wordt als bemiddelaar in het Godsrijk, als verkondiger van Gods woord, als brenger van meer levens geluk voor de mensen. „Om deze taak ook in deze verwarde tijd te kunnen volbrengen, heb ik de steun nodig van kerkbestuur en parochianen, en de eenheid en volgzaamheid van de parochiegemeenschap...", aldus be sloot pastoor Haenen, die daar graag bij zijn mensen om vroeg Een door allen gezongen en door het koperensemble begeleid Mijn schild en de betrouwen.." besloot de plechtige installatie-plechtigheid. Daarna kregen de parochianen en oud-parochianen van Grubbenvorst gelegenheid kennis te maken resp. af scheid te nemen van pastoor Haenen. Velen maakten van deze gelegenheid - die in de kerk geboden werd - ge bruik, waarbij we o.m. het voltallige gemeentebestuur van Venray zagen, maar ook burgemeester mr. v Leemt van Grubbenvorst. Het gemeentebestuur van Vier lingsbeek heeft door Drs. J. G. W. Hendriksen haar gemeente eens laten doorlichten. Daarbij is ook de oriëntatie van deze gemeente met baar 5 kerkdorpen: Overloon, Maashees, Vortum-Mullem, Holt- hees en Groeningenop andere plaatsen eens onder de loupe ge nomen, alsmede de verschillende behoeften.... TER ALGEMENE ORIËNTATIE is hef voor onze lezers misschien goed te wéten dat de totale gemeente Vierlingsbeek in 1947 5013 inwoners telde en dat dit aantal einde 1969 was gegroeid tot 6781. De veldeling van de bewoners in de verschillende dorpen was in die jaren als volgt percentage in 1947 1970 Overloon 35,7 36,1 Vierlingsbeek 23,2 24,6 Maashees 11 >5 12,6 Groeningen 11,5 9,1 Vortum-Mullem 10,4 11,5 Holthees 7,7 6,1 Hoewel men in die periode een ge middeld geboorte-overschot had van 19,4% is door migratie en vertrek van 7,9% der mensen de bevolkings toename t.o.v. de gemiddelde Bra bantse cijfers gering te noemen. Was in de dertiger jaren van de En cfit bord zag onze fotograaf staan bij een Venrays pluimveebedrijf. Het laat aan duidelijkheid niets te wensen over... of misschien toch wel, want wie ver zorgt nu al ctfe kippen als er niemand mag komen totale beroepsbevolking bijna 70% werkzaam in de landbouw, nu ligt dat percentage tussen de 20 en 25. Werkte in 1930 16% van de beroeps bevolking in de nijverheid, dat per centage ligt nu tussen de 40 en 45. Voor de „diensten" zijn de betrok ken percentages in die tijd gestegen van 17 naar 35%. Volgens de cijfers van 1960 - en men mag zich afvragen of dit cijfer thans niet rigoreus gewijzigd is - werd de landbouw het meest inten sief beoefend en had die zijn groot ste aanhang in Overloon, waar toen 44,3% van de beroepsbevolking in deze sector werkzaam was. Van de pendelaars ging in de pe riode 1960-1962 16,5% naar Venray. Dat percentage steeg in de periode 1967-1968 tot 18,5%, waarmede Ven ray de grootste afnemer was van de 35% van de Vierlingsbeekse beroeps bevolking - 550 personen - die door gebrek aan industriële werkgelegen heid daar, naar elders moet. RELATIES Men heeft zoals gezegd de relatie proberen te ontdekken tussen de dorpen, die de gemeente Vierlings beek vormen, en de plaatsen daar om heen. Daarom heeft men de mensen ge vraagd, waar zij heen zouden gaan voor een dertigtal verzorgingsele menten. Er werd gevraagd naar wel ke plaatsen men „overwegend" en naar welke plaatsen men 'soms' reist Daarbij kwam uit de bus dat het dorp Vierlingsbeek Venray prefereert voor werk en voor een bezoek aan de schouwburg. „Soms" komt men in Venray voor bezoeken aan tandart sen, specialisten, ziekenhuis, voor fo to's en brillen, voor de markt voor 't zwembad, de bioscoop en de veearts. De voorkeur van dit dorp blijkt uit te gaan naar Boxmeer en Nijme gen. Datzelfde kan gezegd worden van de dorpen Groeningen en Vor tum-Mullem, die „soms" maar ge bruik maken van de Venrayse tand artsen, specialisten, ziekenhuis en de schouwburg, doch voor de rest hun heil zoeken in Boxmeer en Nijmegen. Het noordelijke gedeelte van de gemeente Vierlingsbeek is dus meer op Noord Brabant georienteerd en de hoofdstad van Gelderland. Hoe zit het met Holthees, Maas hees en Overloon Voor werk en onderwijs - nijver heidsonderwijs, Mavo, middelbare en voorbereidend onderwijs - zijn deze dorpen geheel op Venray georien teerd. In Overloon blijkt wel de Mavo van Stevensbeek boven die van Ven ray geprefereerd te worden. Ook de Venrayse artsen hebben de voorkeur. Maar voor kleding blijkt men in deze dorpen liever naar Nijmegen te gaan, of naar Venlo. Venray heeft de voorkeur voor meubels, foto-artike len en optische artikelen. Maar voor groot-warenhuis en speciaalzaken is de voorkeur weer Nijmegen en Venlo. Venrays markt, zwembad en ook de schouwburg winnen het verder op alle punten. Men kan dus rustig zeggen, dat "t zuidelijke deel van de gemeente Vierlingsbeek ruimschoots op Venray georiënteerd is. telefoon 2389 schoolstraat 30

Peel en Maas | 1971 | | pagina 6