Huldiging zilveren gemeente-secretaris WIJ VERBOUWEN U PROFITEERT SPECIALE AANBIEDING IN PLAKPLASTIC 1.95 bartels WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN INGEZONDEN Kermisexploitanten gehuldigd JOS. MARTENS VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1971 No. 32 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Zowel de gemeenteraad als de gemeenteambtenaren hebben vrijdag de kans aangegrepen hun zilveren gemeente-secretaris, de heer H. Vorst geducht in het zonnetje te zetten. En met hen vele honder den, die deze eerste ambtenaar der gemeente aan zich verplicht heeft in de loop van de 25 jaren, dat hij secretaris onzer gemeente was. In een feestelijk versierde schouw burgzaal kwam voor een huldigings plechtigheid Venrays gemeenteraad in een buitengewone vergadering bij een. Daarbij waren niet alleen prac- tisch alle gemeente-ambtenaren aan wezig, maar ook vertegenwoordigers van gemeenten en collega's uit ge heel Noord Limburg en Oost Bra bant, leden van Gedeputeerde Staten en Provinciale Staten, verschillende oud-ambtenaren der gemeente, vele gasten en persoonlijke vrienden van de heer Vorst zoals hoofd-directeur ing. L. Raedts van Provinciale Wa terstaat e.a. MET KENNELIJK PLEZIER.. ...omdat de heer Vorst nu zijn mond moest houden, bekeek burgemeester drs. Schols de Venrayse loopbaan van „het feestvarken". Hij begon er mee mver. Vorst en de dames Vorst een boeket bloemen aan te bieden, als 'n kleine dankbetuiging voor hun zorg jegens de man, die meer op het ge meentehuis was dan thuis. Een man ook, die in de voorbije 25 jaren - een der zwaarste, maar ook grootste pe rioden in Venrayse geschiedenis - ge toond heeft een krachtig ontwikkeld analytisch vermogen te hebben, die hem in staat stelde de meest inge wikkelde vraagstukken begrijpbaar en beter aanpakbaar te maken. Een kunst, die juist voor de bestuurder van deze tijd zo belangrijk is, omdat het in feite reeds voorop een derde demensie gaat geven aan nota"s en plannen, die nog verwezenlijkt moe' ten worden. In dit opzicht noemde drs. Schols de heer Vorst de engel bewaarder van het college en een soort mijnenveger. De beleidsmatige aspecten van de voorliggende vraag stukken zijn bij de secretaris in goe de handen, mede door zijn bestuur lijke feeling en juridische kennis. Hoewel affectief en emotioneel heel sterk betrokken bij alles wat zich in de gemeente afspeelt, kan hij van de andere kant goed relativeren en zich zelf de lachspiegel voorhouden. Als chauvenist in de goede zin van het woord, weet hij echter ook te denken in ruimere verbanden. In deze 25 ja ren, zo schilderde de burgemeester is de heer Vorst gegroeid tot een zeer deskundige ambtelijke adviseur, die het anderen mogelijk maakt hun be stuurlijke verantwoordelijkheden ge makkelijker te dragen en uit te oefe nen, daarbij hun besluiten verdedi gend .ongeacht of ze wel of niet vol gens zijn adVies genomen zijn. Dieper ging de spreker in op zijn werk t.a.v. de gemeentelijke financi en, de wederopbouw, de ontginnin gen, de industrialisatie en de wo ningbouw, waarbij de heer Vorst z'n gewicht in goud waard was. Daar naast wees hij op zijn activiteiten bij het Groene Kruis en Gezinszorg. Met een hartelijk dankwoord voor zijn inzet in de voorbije jaren en de hoop uitsprekend dat hij nog lang en gelukkig zou mogen leven, besloot de burgemeester zijn huldigingsrede, on der aanbieding van de gebruikelijke enveloppe aan de zichtbaar bewogen jubilaris. BEHULPZAAM De heer De Bruyn met zijn 23 ja rig lidmaatschap van de raad het oudste raadslid, sprak 'n woord van gelukwens namens de Venrayse gemeenteraad. Hij wees er op dat 'n gemeente-secretaris volgens de ge meentewet behulpzaam dient te zijn aan B. en W., de raad en zijn com missies, in alles wat het hun opge dragen bestuur aangaat. In de nieu we versie wordt dat behulpzaam zijn zelfs vervangen door „terzijde staan"' Hoe anders is de instelling van de heer Vorst, die dag en nacht werkt... Hij mag dan in raadsvergaderingen de zwijgende partij zijn, in de prak tijk weet hij dikwijls al van te voren hoe de kaarten liggen. Dat hij zijn mond weet te roeren op de B. en W.- vergaderingen is een openbaar ge heim, doch nooit en te nimmer heeft men hem horen ketteren tegen amb tenaren. En deze houding strekt de zilveren jubilaris tot eer, even zo goed als het feit, dat hij geen wrok bleef koesteren als een enkele maal Venrays raad een voorstel, waaraan hij hard en lang gewerkt had, onder de tafel deed belanden. Hij prees de secretaris er om dat hij via een in stelling van een bepaalde commissie een dreiigende scheuring in de raad indertijd had weten te voorkomen, en hoe hij op vele vergaderingen zijn doel voor Venray wist te bereiken. Dankbaar was de raad voor het vele werk dat de secretaris verzet heeft, niet in het minst voor de raad, in hij vooral de nieuwkomers op hun gemak wist te stellen. Als 'n blijvende herinnering bood hij na mens de raad een radio met stereo installatie aan, terwijl hij mevrouw Vorst een doos bonbons aanbood. TAAK VAN DE SECRETARIS Zijn plaatsvervanger en een van de hoofdambtenaren van Venrays ge meente, de heer A. Janssen, kon op deze vergadering de gelukwensen aanbieden namens het gehele ambtenarencorps. Dan ging hij die per in op de taak van de secretaris, die benoemd wordt door de gemeen teraad en deze raad als zijn hoogste chef heeft, waardoor hij niet onder geschikt is aan het college van B. en W. of de Burgemeester. Dat geeft hem een eigen positie in het ambtelijk be stel, waarmede zowel de bestuursor ganen rekening dienen te houden, maar ook van hemzelf een loyale in stelling vraagt. In deze heeft secre taris Vorst, aldus de heer Janssen, 'n prachtig voorbeeld gegeven. Doch ook als hoogste coördinator van het gehele ambtelijke bestel heeft hij de waardering van velen mogen verwer ven. De heer Janssen was dankbaar voor de 25 jaren die hij met de heer H. Vorst had mogen samenwerken, waarbij hem vooral de volgende kwa liteiten van de jubilaris zijn opgeval len Zijn grote administratieve en juri- ische kennis, alsmede zijn technische kwaliteiten; zijn kritische geest en zijn bereidheid om naar anderen te luisteren zijn activering van de stu die der ambtenaren; zijn bereidheid om mensen te helpen; zijn humor en zijn nimmer aflatende zorg- voor het gemeentepersoneel. Juist die zorg voor het gemeenteper soneel wilde spreker nog eens extra benadrukken, temeer waar de heer Vorst zich persoonlijk betrokken voelde bij het lief en leed, steeds op kwam en de verantwoordelijkheid droeg ook voor hun fouten en feilen, maar van de andere kant ook een technisch en administratief apparaat op wist te bouwen, dat geheel afwijkt van wat elders gebruikt wordt. Voor dat alles is het gemeenteper soneel zeer dankbaar en het is met die intentie dat hij de jubilaris een platenspeler kon aanbieden, passend op de radio van de raad, waarmede meteen de eenheid van bestuur en ambtelijk apparaat gesymboliseerd is. Mevrouw kreeg een kleine bloemen hulde aangeboden. RAZEND MOOI noemde een bewogen secretaris H. Vorst de voorbije periode.... In zijn dankwoord kwam weer de oude spit se secretaris naar voren, die veel van de lof, die hem zo rijkelijk was toe gezwaaid wist te relativeren. „In het openingsgebed voor deze vergadering wordt gebeden om verlichting van de geest"' aldus de jubilaris, maar daar had hij dan weinig van gemerkt. Het was maar goed dat hij de stukken voor deze buitengewone vergadering niet vooraf gezien had, want anders, was zijn advies beslist geweest om ze maar te vernietigenVeel van wat gezegd is, doet een secretaris zien als een engelbewaarder, een halve hei lige; maar niets is minder waar, hij is nog steeds een doodgewoon mens, met alle fouten en gebreken van dien. Dat in de voorbije 25 jaren veel be reikt is kunnen worden, lag aan de goede samenwerking tussen het col leges van B. en W., de gemeenteraden en het ambtenarencorps. Dat hij er een steentje aan had mogen bijdragen was een gelukkig effect van zijn die nende taak. Maar het is de samen werking die veel mogelijk heeft ge maakt en daarom herdacht hij dank baar de overleden wethouders Pub ben, Wintels, van Boven, Peeters en Reintjes, en al diegenen met wie hij in de voorbije jaren had mogen sa menwerken. „Dat is 'n razend mooie tijd geweest" aldus de heer Vorst, die echter niet verheelde dat ook de toekomst wacht. En in zijn dank woord tot de ambtenaren wees hij er dan ook op dat wat heden gedaan wordt, ook gedaan wordt voor de toekomst, voor de mensen die na ons komen. Deze geweldige opdracht is juist in het vooruitstrevende Venray steeds duidelijker en uitdrukkelijker naar voren gekomen en zal ons werk steeds opnieuw moeten inspireren, zo klonk zijn duidelijke waarschuwing. In „plat" Maastrichts dankte hij tenslotte zijn echtgenote en zijn gezin die hem in de voorbije jaren de kans gegeven hebben zich in te zetten voor Venray. Een inzet, waarbij vrouw en kinderen wel eens tekort gekomen zijn, doch wat zij graag gegeven heb ben voor de grote taak die hij 25 jaar geleden op zich had genomen. LANGDURIGE RECEPTIE Deze buitengewone vergadering had kenelijk veel langer geduurd dan ge pland was, want velen stonden al ge ruime tijd te wachten om de heer H. Vorst en zijn familie de hand te drukken. Maar ook voor di.e recept: was vermoedelijk niet zoveel belang stelling verwacht, want er was maar een goed uur voor uitgetrokken. Na 2 uur echter was de rij van felicitan- ten nog lang en groots. Een schat van bloemen en cadeaux toonde aan dat men ook buiten het gemeentehuis de heer Vorst heeft leren waarderen als een goed mens en een helper van ve len. De felicitatieregisters raakten vol, en het was een vermoeide maar dankbare jubilaris, die eerst veel la ter dan de bedoeling was, in eigen kring deze spontane huldiging nog eens kon overzien. Tot mijn grote verbazing heb ik gelezen dat de Vlakwaterweg van naam gaat veranderen. En nog wel 'n heel mooie. Nu wil ik toch wel eens mijn me ning geven over de entree van onze straat. Het stuk van de Helfrichstraat tot aan de Westsingel ziet er keurig uit. Maar als je het gedeelte daar voor bekijkt, dan is dat meer dan treurig. Zolang „De Spari'-winkel er is zitten we met dat stuk opzij te kij ken. Met droog weer stuift alle zand naar binnen, en bij nat weer is het niets als modder. Het is wel een mooi gezicht om daar de hele dag tegen aan te kijken. Mij dunkt als B. en W. de straatnaam wil veranderen, dat het wegdek er dan toch wel bij aan gepast behoort te worden. En ik meen dat wij als bewoners tegenover „de Spar" toch wel recht hebben op een behoorlijke bestrating. Geen grind, want dan krijgen we nog meer ellen de. Ik hoop dat er nu ook aan deze klacht aandacht wordt geschonken. Bij voorbaat hartelijk dank. A.L. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Nu ook lessen in O A F Rijschool JAN JANSEN Bevrijdingsw. 8 tel. 04780-1600 MUTATIES RESULTATEN BOERENLEENBANKEN Bij de gezamenlijke Boerenleenban ken in de gemeente Venray werd in de maand juli 1971 een spaarover schot geboekt van 821.000 - inge legd werd 2.897.000 en terugbetaald 2.076.000 Het totale spaartegoed bij deze banken bedroeg per 30 juli 1971 49.888.000 en het totaal aan toe vertrouwde middelen 73.623.000 Onze redacteur stelde voor de kermis een onderzoek in, hoe lang bepaalde kermis-exploitanten wel op Venrays kermis kwamen. Hü had daarbij natuurlyk de onontbeerlijke hulp nodig van het ge meentearchief, die hem dan ook prompt verleend werd. Of dat de oorzaak is geworden dat plotseling kermiswoensdag alle kermis-ex ploitanten op het gemeentehuis genodigd werden, blyft verder bui ten beschouwing. Feit is dat die uitnodiging kwam, en wat meer is, dat men er in feite traditie van wil maken om deze mensen telken jaren op het gemeentehuis een drankje aan te bieden, 'n Vorm van public-relation, die zeker bij de kermismensen goed aansloeg. GESCHIEDENIS Burgemeester drs. Schols vertelde dat men wel veel wist van Venrays geschiedenis, doch heel weinig van de „Rooise Kerk-mis-viering" Uit het feit dat Nijmegen volgend jaar 700 jaar kermis viert, meende hij te mo gen afleiden dat ook Venrays kermis wel zo oud zal zijn. prompt het kantoor van de gemeen te-ontvanger weten te vinden.... En op de derde plaats wilde hij degenen eens extra in het zonnetje zetten, die al jarenlang Venrays ker mis mee helpen maken tot een goed volksfeest. REEMER-JANVIER Dat is allereerst de familie Reemer Janvier, die sinds 1935 onafgebroken Venrays kermis heeft bezocht met de stoomcarroussel en het lunapark. Eerst was het Janvier, na de oorlog Reemer, de schoonzoon, die de tradi tie heeft voortgezet en er mede toe bijgedragen heeft dat verschillende generaties kermisplezier hadden en hebben. Hij gewaagde van een band tussen beide families en Venray. Van de firma Camps liggen al in schrijvingen uit 1919. Na de oorlog Reemer-Janvier En in die tijd is er veel veranderd. In de plaats van de vele kwakzalvers en potsemakers is de stoomcarroussel en het circus gekomen en de reizen de bioscopen zijn grote paleizen ge worden. Maar het gokken en het spe len. het anders dan anders doen - wat kermis feitelijk is - is door de jaren mogelijk gebleven omdat steeds nieuwe attracties de kermis jong hou den. Daar was hij in de eerste plaats de kermis-exploitanten dankbaar voor. Op de tweede plaats' dat zij altijd zijn er wel enkele jaren van onder breking geweest, maar ook deze fa- CAMPS milie is een trouwe bezoeker van de Venrayse kermis, waaraan overgroot vader en grootvader ook hun steentje of liever „hun iesbol" bijgedragen hebben. Andere specialiteiten als „Camps-mop" indertijd 3 cent) en de „ware Jacob" 5 cent) wilde hij met plezier noemen. Al is de iesbol over winnaar gebleven. Ook op deze ker mis zijn ruim 100 kg iesbol verkocht. Drs. Schols memoreerde nog de grote kermisbrand in 1951, waarbij de kraam van Camps in vlammen op ging, ondanks het feit dat gemeente secretaris Vorst toen met rijn tuin slang hielp blussen. Namens het gemeentebestuur wer den door hem aan beide jubilerende families enkele geschenken aangebo den, terwijl de overige exploitanten behalve een drankje ook een boekje over Venray kregen aangeboden. Venrays gemeentebestuur, waarbij alle drie de wethouders, hebben getuigen de reacties van de kermis exploitanten hiermede een goed initiatief genomen. Officieel FIAT-Dealer Lieshout - Tel. 04992 - 251 Heden vrijdag 19.00 uur repetitie voor het hele koor. Na een lange vakantie gaan we weer beginnen, vol goede moed. Er is weer veel werk, en er staan weer enkele uitvoeringen in binnen- en j buitenland op het programma. Ook zijn,er vorderingen gemaakt met ons nieuwe 'koor-home'. Binnen niet al te lange tijd zullen we het al kunnen gaan betrekken. Dus, er is werk aan de winkel Zondag 10.15 uur: hoogmis in de Paterskerk. Verdere repetitie-tijden spreken we wel af. Wij ontvingen weer een grote partij plakplastic in frisse moderne dessins en kleuren. Voor vro lijke decoraties, per meter NU

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13