KADER-REEKS van den Munckhof nv 1 Je merkt het elke week Je moet de wasserij erbij hebben M 1736 handtekeningen Bescherming tegen kolporteurs konden vuilnisstortplaats niet verhinderen Politierechter Installatie pastoor in Leunen Leenenl Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Officieel FIAT-Dealer Ü0S. MARTENS Elektro Jacobs BOEKHANDEL VRIJDAG 23 JULI 1971 No. 29 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n L' DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Door het besluit van Gedeputeerde Staten van Limburg d.d. 5 juli 1971 is aan de hoopvolle verwachtingen van de twee scholieren Stan Janssen en Wim Kreemer een einde gekomen. Zij hadden bij het college een be zwaarschrift ingediend tegen de plannen van Venrays gemeentebe stuur tot het inrichten van een vuil nisstortplaats in de Vredepeel. Beide scholieren van het Bosch- veldcollege kennen dat stukje Vre depeel zeer goed, omdat zij bijna iedere vrije dag of gelegenheid, zo mer en winter, benutten om de flo ra en fauna van dat stukje te leren kennen. Een uitgebreide documentatie zorgt ervoor dat telkens weer wordt vastgelegd wat de Peel en dan in het bijzonder de fauna van dat stuk te bieden heeft. Voor de buitenstaan der die kennis kon nemen van deze documentatie is de veelheid van de vogelsoorten, het klein en het 'grof wild wat daar nog te zien is, een openbaring. Dan is het geen wonder dat de betrokken jongelui dit het mooiste stukje Peel in de gemeente Venray noemde. Stan Janssen en Wim Kreemer ontdekten bij een van hun tochten dat de gemeente Venray het vol gens de wet verplichte bordje had geplaatst midden in hun domein om daar een vuilnisstortplaats aan te leggen. Zij meenden dat dit een aan tasting was van een waardevol na tuurgebied, zowel uit landschappe- lijk-historisch als biologisch oog punt. De beide tweede klas leerlin gen van het Atheneum van het Boschevldcollege waren van oordeel dat de vuilnisstortplaats een broei nest zal worden van ongedierte. Dat ongedierte zou dan weer bestreden moeten worden met chemische mid delen. Daardoor zou gevaar kunnen ontstaan voor de vogel- en diersoor ten van dat stukje natuurschoon., De jongens voegden zich tot de conrector van het Boschveldcollege met het verzoek of zij een aktie on der de scholieren zouden mogen houden teneinde tegen de oprichting van de vuilnisstortplaats te protes teren. De conrector wilde het in de leerlingenraad bespreken, maar ge zien de korte tijd, welke er maar be schikbaar was konden zij daar niet op wachten. De biologieleraar,. drs. Hoedema- kers werd in de arm genomen en deze stond achter het standpunt van de beide jonigens. Er werd een bezwaarschrift opge steld, vermenigvuldigd en de leer lingen van het Boschveldcollege kre gen de kans hun handtekening te plaatsen. Hieraan gaven 24 leraren gevolg benevens 847 leerlingen. Dat was nog niet voldoende, dus werd hulp gevraagd en verkregen van de leerlingen van Jerusalem, van de MAVO en van de hoogste klassen van de St. Petrus-Bandenschool. Ook daar kregen de leerlingen de kans door het plaatsen van hun handteke ning protest aan te tekenen tegen het oprichten van de stortplaats. Op de volgens de wet gehouden hoorzitting konden de knapen Stan en Wim geen mondelinge bezwaren inbrengen omdat zij te jong waren. Gedeputeerde Staten van Limburg wonnen advies in bij het gemeente bestuur van Venray, bij de Hoofd ingenieur van de Provinciale Water staat, bij de inspecteur van de Volks gezondheid, belast met de milieu hygiëne. Zij brachten geen bezwa ren. Daardoor moesten Gedeputeer de Staten van Limburg aan de op 16 september door het gemeentebe stuur van Venray gedane aanvraag, vergunning te verlenen voor het in werking brengen en in werking hou den van een vuilnisstortplaats op het perceel kadastraal bekend staand onder nr. K 88. De twee knapen, die alles in het werk hebben gesteld om het Ven- rayse natuurschoon en meer in het bijzonder in de Vredepeel, te behou den, hebben geen waardering gekre gen voor hun streven, ondanks het feit dat zij meer dan 1700 Venrayse jongeren achter zich hadden. Het moest hun nog even van het hart, toen wij een gesprek met hun hadden, dat zij het spijtig hebben ge vonden met de een jaar eerder inge diende handtekeningen van ruim 1000 scholieren van de lagere scholen van Venray-kom nimmer van het Ven rayse gemeentebestuur een antwoord te hebben ontvangen, ook niet dat hun bezwaarschrift door het college ontvangen is. Zij verklaren ons verder dat zij zullen, toezien, dat nu de vergun ning onder bepaalde voorwaarden door de Gedeputeerde Staten is ver leend de gemeente Venray zich aan de gestelde voorwaarden zal moeten houden. Zo niet dan zullen zij Gedeputeerde Staten van hun bevin dingen rapporteren. Zij zullen als politieagent oplettenzo zei een hunner. Een woordvoerder van de gemeen te vond de aktie van de jongens erg overtrokken. Men is van oordeel dat het zo'n vaart niet zal lopen met de aantasting van het landschapsschoon. Men verklaart dat men beter een gecontroleerde stortplaats kan heb ben, dan dat meer in een langs de rand van de bossen het huisvuil wordt gedeponeerd. Lieshout - Tel. 04992 - 251 „En van je hela-hola, geef mij maar cola", zong het uitgelaten man- nenkwartet, toen het in feeststem ming de nieuw ontdekte tapgelegen- heid binnenstruikelde Want eerlijk' gezegd was er al een aantal glaas jes genutigdt, maar die bevatten be slist geen cola. Wel een ander koud drankje, maar dan uit een klein kelkje en met een warmer uitwer king. Er bestond ook al verschil in het getelde aantal personen. De gedag vaarde vierschaar voor de balie sprak bij „het hijsen''' van „de laatste" en „de .allerlaatste" al van een dubbel- mannenkwartet, terwijl enkele ge- tdigen uit het stamlokaal meenden met een „supergroot koor" te doen te hebben. „Wat heet super?" meesmuilde de langste nu, tijdens de berechting. „D'r zijn ook supermarkten met zelfbediening. Daar zie je geen mens achter eenl toonbank."' ,,'t Gaat nu niet om een winkelier achter een toonbank, maar om vier herrieschoppers voor een tapkast", stelde de politierechter vast. „Ik zie^. dat er zelfs bloed gevloeid heeft." „Hadden wij niet besteld!" ant woordde een korte klant uit het kla verblad van vier, dat die bewuste avond geen geluk bleek te hebben gebracht, maar ongeluk op ongeluk veroorzaakte. „Nee, natuurlijk komt u niet bin nen om bloed te slurpen. Maar ik heb duidelijk begrepen, dat u na zo'n half uurtje eikaars bloed wel kon drinken."' „Alleniig dat van die kieper", leg de derde uit. „O, ging het om een voetbalwed strijd, of zat er een keeper in die bar?" Het viertal schuddebuikte van pret en de lange sloeg zich op de dijen. Nummer vier kon maar hik kend en stotend uitbrengen, dat z'n collega-hij ser geen keeper, maar de „baar-kieper" bedoelde. Het woord hijser wekte daarbij een nieuw mis verstand, want in de stukken ston den andere beroepen: sorteerder, schroothandelaar, automonteur en chauffeur. „Wie is dan de man van de hijs kraan onder u'" wilde de politierech- ter weten. Ze bleken zich alle vier „hijser" te noemen, „maar dan als vrijetijds besteding, ziet u", legde de lange uit. „Wij hijsen allenig breekbare waar", voegde no. 3 er aan toe. „Ja, glas werk!"' proestte het kortste manne ke. „Glaswerk met een gat er in. 't Loopt altijd weer leegwist de vierde zich te herinneren. De hamer moest de aanwezigen weer tot de rechtsorde roepen. „U hebt met z'n vieren de kelner afgetuigd, zodat deze zich met bloe dende wonden onder doktersbehan deling moest stellen. En hier staat u nog te ginnegappen van dapperheid. Hoe durft u!" „Een bar-tender moet tenderen. Maar deze tenderde niet. Die wilde ons de zaak uit-dènderen". verklaar de nummer twee kort en krachtig. „En assie daar staat om te tappen, dan móttie tappen1", zei de derde. „Tja, want de klant is koning", vond de langste van het stel. „Koning, keizer of admiraal, drin ken doen ze allemaal!" debiteerde no. 4. „En hoe precies sloeg u hem?" „O, dat willen we met liefde even demonstreren", boden ze samen aan. Maar de magistraat las het liever in de stukken, bij nader inzien. De getuigen uit het etablissement werden ook nog stuk voor stuk bin nengehaald. De eigenaar sprak van een „stel gajes"', dat hij eerst met een zacht lijntje had geprobeerd te lozen, ,,'k Heb geen lijntje gezien", interrumpeerde nummer 2. De bediende achter de tap liet de littekens zien op zn gezicht en sprak van ernstiger letsel op andere lichaamsdelen. „Éérst zien", vonden de drinke broers, „hij kan wel beweren dattie helemaal rood of bont en blauw ziet." Maar er lag een doktersverklaring wonden en de hechtingen technisch in het dossier en daarin stonden de genoeg omschreven. De striptease ging daarom niet door. Twee andere getuigen legden ten slotte uit hoe ze met z'n vieren op de tap waren geklommen en de jon geman achter de tap hadden afge tuigd, toen h'ij na een aantal werd beledigd en bedreigd en weigerde verder te tappen. Nu nam de officier het woord. Hij sprak van onduldbare café-terreur, die met wortel en tak moest worden uitgeroeid. Hij wees op het strafblad van enkele der verdachten, dat al meer mishandelingen vermeldde en eiste wegens deze opzettelijke mis handeling en geweldpleging in ver eniging zes maanden onvoorwaarde lijk. „Wat hebt u daar nog op te zeg gen?" informeerde de politierechter. Want elke verdachte krijgt het laat ste woord, ook al heeft hij daarvoor te veel woord of verkeerde woorden gebezigd. „Ik heb een ander voorstel", waagde de lange, ,als we d'r nou "ns een geldboete van maakten? Die lappen we met een kaartavondje zó bij elkaar...." Jawel, en dan met een paar krat ten bier ernaast en opnieuw gaan slaan!" ,,'t Is allenig één keertje geweest voor mij", snotterde de tweede, wat bleek om de paarse neus. „I kweet 't wel beter", zei num mer drie, „u legt 't hamertje er "s effe bij neer en we gaan het samen uitpraten in 't café om de hoek," „Ja'", juichte het vierde klaver blaadje, „met al dat offesjele gedoe hier ken je ekaar niet zo goed be grijpen. U weet nog helemaal niet, wat die tender allemaal gezegd heeft. Die is tenslotte begonnen met drei gen ons de zaak uit te mieteren." „Ik weet alles van de zaak af uit de dagvaarding, de getuigenverkla ringen en de overige stukken. We hoeven er verder niet over te pra ten", zei de politierechter en hij gaf de twee met strafblad de volle zes maanden en de nieuwelingen in het hijs- en slagwerk drie maanden. „En worden we nou gelijk opge pakt?" wilde 't onnozelste lid van 't mannenkwartet weten, toen de ha mer viel. „Ben je belatafeld, we hebben nog weken de tijd om bij te komen: van de schrik', sprak de meest ervaren stamtafelgenoot. „Heren, als u ons komt halen, dan kunt u ons vinden aan de bar!" En met de naar bier bruisende zang: „Als er geen récht meer isdan drinken we zwaaiden ze nog even uitgelaten als bij hun komst door de marmeren gang van het gerechtsgebouw. WETSONTWERP INGEDIEND Het bij de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp betreffende de kolportage beoogt argeloze kopers te beschermen tegen overrom peling van gladde, welbespraakte kolporteurs. Niet voor niets heb ben de bewindslieden van justitie en economische zaken dit wets ontwerp ingediend. Herhaaldelijk blykt dat mensen zich btf een huisbezoek laten ompraten door een kolporteur die goederen of diensten op afbetaling aan de man brengt. De ministers hebben het niet aangedurfd om kolportage voor konstante verkoop onder deze wet te brengen, maar wel wordt de mogelpkheid geboden hier op eveneens een registratieplicht en een afkoelingsperiode van toe passing te verklaren. ZES WEKEN BEDENKTIJD Moet je de konsument bescher men tegen de huisverkoop? Ieder volwassen mens weet toch wat hij wel of niet wil kopen. Iedereen weet toch ook dat ondertekening van een afbetalingskontrakt konsekwenties heeft? Helaas leert de ervaring telkens weer, dat vele mensen niet bestand zijn tegen de veelal zeer agressieve verkooptaktiek van kolporteurs, die met hun goederen en diensten ver borgen wensen bij de konsument aanboren en profiteren van een zwak moment van hun kliënten. Als de handtekening gezet is, de kolpor teur vertrokken is, komt vaak de spijt, maar dan is het helaas te laat. Wie een afbetalingskontrakt heeft getekend, zit daar onherroepelijk aan vast. Volgens het wetsontwerp zal nu de afbetalingskolportage in enigs zins gewijzigde vorm worden over geheveld naar de nieuw wet. De belangrijkste wijziging betreft de invoering van een afkoelings periode. De koper krijgt de moge lij khied om binnen zes weken na ondertekening van het afbetalings kontrakt zijn eens gegeven woord te herroepen. Herroept hij de koop bin nen deze termijn, dan heeft het af betalingskontrakt dus geen geldig heid meer. Daarnaast wordt in plaats van de thans verplicht gestelde ver gunning van burgemeester en wet houders een bewijs van inschrijving bij de Kamer van Koophandel ver eist voor kolporteurs die goederen of diensten op afbetaling aan de man brengen. SANCTIES MOGELIJK Bovengenoemde registratieplicht gaat gelden voor verkopers die bij huis-aan-huisbezoek afbetalingskon- trakten! trachten af te sluiten en bo vendien voor iedereen die tijdens bustochten en demonstratie bijeen komsten kolportage bedrijft. Afbeta- lingskontrakten, die met een niet- geregistreerde kolporteur zijn aan gegaan, hebben geen rechtskracht meer! Zowel de zaak waarvoor de kol porteur werkt als de kolporteur zelf kunnen door een kolportagestop ge troffen worden. De minister van economische zaken beslist over het al dan niet uitvaardigen van dit ver bod. De regeling van de afkoelingspe riode van zes weken is alleen van toepassing wanneer de prijs van het gekochte artikel beneden een nader vast te stellen bedrag ligt. Gesugge reerd wordt een bedrag van 100,— als grens te stellen. Een aparate maatregel zou ook de kontante verkoop aan een afkoe lingsperiode kunnen onderwerpen. Dat lijkt ons wel nodig ook. BOEKEN NIET De laatste jaren is er nogal veel te doen geweest over de kolportage- methode van tijdschriftenverkopers, boeken- en grammofoonplatenclubs, en instituten van schriftelijk onder- Juist deze instellingen maakten zich veelal schuldig aan agressieve verkooppraktijken, die uit moreel oogpunt niet te verdedigen zijn. Daarom wekt het bevreemding dat heid wordt door onze Grondwet na drukkelijk als een leidinggevend be ginsel voorgeschreven. De redenering lijkt ons ver ge zocht. Waarom zou de konsument het slachtoffer van die vrije me ningsuiting moeten worden? En zou die vrije meningsuiting nou echt zo in het gedrang komen, wanneer het kolporteren met boeken, tijdschrif ten, e.d. ook aan een registratieplicht en een afkoelingsperiode zouden worden onderworpen? Het betref fende wetsontwerp biedt daarom geen efficiënte en volledige bescher ming van de konsument. Jammer, de ministers die de kolportagewet willen invoeren, juist deze sektor buiten schot laten. Het motief is dat boeken, tijd schriften en dergelijke nu eenmaal nauw te maken hebben met de vrij heid van meningsuiting. Die vrij' OP VEILING DOOD GEBLEVEN Tijdens werkzaamheden op de veiling te Grubbenvorst, werd de 55-jarige W. Weys uit Leunen plot seling onwel. De ontboden arts kon alleen de dood konstateren. De heer Weys was o.m. bestuurs lid van de LLTB afd. Leunen. Onder grote belangstelling heeft maandag de plechtige uitvaart en begrafenis te Leunen plaats gevon den. AFSCHOTVERGUNNING De afdeling Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw heeft ge zien de overlast welke de landbou wers in de Peel ondervinden, een afschotvergunning verleend van ma ximaal 6 reebokken en 9 reegeiten. Het wil niet zeggen dat deze allen zullen worden afgeschoten. Jammer, wij dachten dat het grof wild voldoende werd gedund door het snelverkeer. WEER OORLOGSTUIG Tijdens landbouwwerkzaamheden vond de landbouwer J. op de Ser- vatiusweg een nog scherp gestelde granaat. De mijnopruimingsdienst ontfermde zich over het oorlogssou- venier. KLEUREN TELEVISIES 56 cm voor 1575, TELEVISIES 61 cm voor 475, BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25% korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIESKISTEN met kortingen van 20-25% Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20% Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick Zaterdag 31 juli a.s. zal de nieuw benoemde pastoor van Leunen, de Z.E. Heer J. H. Haenen plechtig als zodanig worden geïnstalleerd. Men zal de opvolger van pastoor Jonkers om kwart voor zeven in een feestelijke stoet van de pastorie naar de kerk begeleiden, waar om 7 uur een plechtige eucharistieviering be gint. Onder deze eucharistieviering zal Deken A. H. Loonen de heer Haenen als pastoor van Leunen installeren. Getuigen daarbij zijn de emeritus pastoor A. H. de Bot en Pastoor Th. Pothof van de Paterskerk. Direct na de plechtigheden in de kerk is er gelegenheid kennis te ma ken met pastoor Haenen en hem ge luk te wensen met zijn benoeming. D. H. Lawrence Lady Chatterley's minnaar Iris Murdoch Het italiaanse meisje Jean-Paul Sartre De jaren des onderschcids WASSEBU DE PEELPABEL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5