Eigen risico Politierechter Pouwels warenhuis G.v.Hellemondt H. Vont 25 jaar secretaris der gemeente Venray Op 6 augustus as. zal op enigszins feestelijke wijze de heer H. Vorst gehuldigd worden voor "t feit dat hij 25 jaar secretaris der gemeente Ven ray is. De eigenlijke dag is 1 augustus, maar omdat het dan Venrayse ker mis is, is de viering verschoven tot de 6e augustus. De heer Vorst is geboren in Leiden, maar omdat zijn ouders verhuisden naar Maastricht volgde hij daar het hoger onderwijs en kwamen hij op de Provinciale Griffie. In 1943 be noemd tot secretaris der gemeente Horst, solliciteerde hij in 1946 op de vakante plaats als secretaris der ge meente Venray. De benoeming deed de noodraad van die dagen- omdat de heer Vorst niet op de voordracht stond. Hij werd met 10 tegen 6 stem men benoemd. De goede naam van de secretaris van Horst was oorzaak dat de raad afweek van de voordracht van het college bestaande uit burgemeester mr. Janssen de wethouders P. Pub ben. Th. Wintels en W. Peeters. De raad had daarmee en dat blijkt nu na 25 jaren een goede keus ge maakt. De heer Vorst heeft enorm veel werk verzet: de wederopbouw van 't zwaar getroffen Venray de ontgin ningen in Peelplan-Zuid het gigan tische ontginningswerk van de Vre- depeel het beslechten van de eeu wenoude strijd om die Vredepeel, de ontginningen van de Meerselsepeel iHedse Peel, het zijn allemaal za ken waar de gemeentesecretaris mee te maken kreeg, daarnaast ook een werkzaam aandeel had met de om schakeling van landbouw naar in dustrie. De vestiging van de Venrayse in dustrieën is mede te danken ge weest aan de inzet van deze secreta ris. Gewerkt onder drie burgemees ters: mr. Janssen, mr. Custers en thans onder drs. Schols, wil secreta ris H. Vorst terugblikkend gaarne verklaren, met plezier in Venray ge werkt te hebben en dat veel van het oude Venray in goede zin veran derd is. De landbouwende gemeente vna weleer is een plaats geworden waar de omschakeling naar de in dustrie zich juist heeft voltrokken, maar waar het zonder de problemen welke het Venray nu heeft te onder kennen, nog een goede plaats is om te leven en werken. Ook het sociaal maatschappelijk leven in Venray heeft 25 jaar lang geprofiteerd van zijn inzicht, werk lust en kennis en dan denken we met name aan het Groene Kruis en de Gezinszorg. Nog twee jaar en dan zal secreta ris Vorst zijn welverdiend pensioen krijgen- nadat hij 45 jaar ambtenaar is geweest. Venray zal in ieder geval de kans kunnen waarnemen om op 6 augus tus de volijverige gemeentesecreta ris in de bloemetjes te zetten. GESLAAGD Te Nijmegen slaagde voor het doc toraal klassieke talen de heer H. v. d. Venne uit Merselo. Hij slaagde cum laude. BEWGWIJZERING EN BERMPAALTJES VERNIELD Op de kruising BeekwegEnde poel moest de bestuurder van een vrachtauto, de 33-jarige J. v. G. uit Schaick plotseling uitwijken voor een voor hem rechtsafslaande per sonenauto. Die auto wist hij te ont wijken, maar botste tegen een be- wegWijzeringsbord en enkele beton nen paaltjes die vernield werden. De schade aan de vrachtauto viel mee. GEVRAAGD JONGENS VOOR KRANTENBESTELLING DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF N.V. NIEUWE REGERING LANCEERT VOOR ZIEKENFONDSPATIËNTEN De nieuwe regering is van plan een bescheiden eigen risico voor zie kenfondspatiënten in te voeren. Dat houdt in, dat degenen die verplicht of vrijwillig verzekerd zijn, naast hun premie een bepaald bedrag moeten betalen ten einde zich van medische hulp te verzekeren. Wij hadden liever gezien dat de regering, gelet ook op het toenemend ziekteverzuim, de ziektewet had ge wijzigd, b.v. door invoering van een groter aantal wachtdagen. De invoe ring van een bescheiden eigen risico kan namelijk wel eens schadelijk voor de volksgezondheid rijn, voor zover het mensen in de verleiding brengt een noodzakelijk konsult van hun huisarts om financiële redenen uit te stellen. Dit bezwaar kan ech ter ondervangen worden door de verplichting van een eigen bijdrage ergens anders te leggen( medicijn- kosten, ziekenhuiskosten). LIEFST GEEN BIJDRAGE VOOR HUISARTSENBEZOEK Zou een ziekenfondspatiënt een bepaald bedrag moeten betalen voor een huisartsenkonsult, dan is de kans niet uitgesloten dat hij een bezoek aan zijn arts uitstelt. Het bedrag dat hij moet betalen mag dan niet erg hoog worden gesteld, het zou toch sommige mensen kunnen bewegen niet met hun klachten naar de dok ter toe te gaan. Er wordt wel eens gezegd dat de wachtkamers van de huisartsen vol zitten en dat sommi ge patiënten de huisarts wel eens onnodig lastig vallen. Maar ander zijds is het reeds nu zo, dat sommige mensen later dan nodig is hun huis arts konsulteren. Zij hebben veelal vage klachten, die evenwel in som mige gevallen een ernstige oorzaak kunnen hebben. De invoering van een eigen risico door middel van gedeeltelijke beta ling van het huisartsenkonsult zou deze mensen kunnen bewegen van een konsult af te zien. Dat kan ge vaarlijk zijn. Om die reden achten wij het onjuist wanneer het eigen risico in de vorm van een beschei den bijdrage reeds bij het bezoek aan een huisarts verplicht wordt gesteld. MEDICIJNEN Waarom wordt die eigen bijdrage niet gevraagd bij de aanschaf van medicijnen? Natuurlijk' kan dat voor iemand een reden zijn de voor geschreven medicijnen niet op te ha len. Maar die kans achten wij ge ring. Wanneer de patiënt eenmaal bij de huisarts is geweest en van deze te horen heeft gekregen dat hij ziek is, dus medicijnen moet gebrui ken, dan zal hij gemakkelijker over de drempel van een" eigen bescheiden bijdrage aan die medicijnkosten heenstappen. Het lijkt ons evenmin een bezwaar wanneer de patiënt een gedeelte van de kosten verbonden aan een bezoek aan een specialist zou moeten be talen. Weinigen zullen om die reden van een bezoek aan een specialist afzien. Dat is psychologisch zeer wel verklaarbaar. Een andeer zaak is, of geen eigen bescheiden bijdrage kan worden ge vraagd van ziekenfondspatiënten, die in een ziekenhuis rijn opgeno men. Wie in een ziekenhuis ver blijft, geniet volledige verzorging, terwijl zijn inkomsten via de ziek tewet doorgaans gewoon doorgaan. Natuurlijk hebben de gezinsleden van de zieke meestal extra kosten (b.v. reiskosten voor het afleggen van bezoeken). Uiteraard zullen gezinnen met la ge inkomens en met veel ziekte in huis extra financieel worden belast. In uiterste gevallen kan echter al tijd een beroep op de bijstandswet worden gedaan. PERSONENAUTO TEGEN BROMFIETS Op de Zwarte Klef werd de 16- jarige bromfietsberijder J. W. uit Venray van achter aangereden door de personenauto, bestuurd door de 35-jarige F. V. eveneens uit Ven ray. De bestuurder van de personen auto remde nog, maar de auto schoof door. Het bleef bij materiële schade. INGEBROKEN Door met een glassnijder een ruit uit de achterzijde van het tank station aan de Deumeseweg te snij den, hebben onbevoegden zich toe gang weten te verschaffen tot dat tankstation. Uit de sigarettenauto maat werd de voorraad sigaretten meegenomen, benevens auto-beno digdheden tot een waarde van 1.000 gulden. De politie stelt een onder zoek in. Eveneens werd ingebroken in de kantoren van Houthandel Venray aan de Leunseweg. Waarschijnlijk zijn de daders in hun werk gestoord. Er is niets vermist, terwijl sigaren en sigaretten te grijp lagen. Wat er precies gezocht werd is niet te achterhalen, wel dat alles overhoop werd gehaald. Ook hier stelt de po litie een onderzoek in. TEGELEN BANG VOOR PYROMAAN De politie in Tegelen houdt ern stig rekening met de mogelijkheid dat er een pyromaan in het dorp opereert. Sinds zaterdagavond heb ben er 3 branden gewoed. In alle 3 de gevallen is de oorzaak nog onbe kend. Het gerechtelijk laboratorium heeft in een van de drie gevallen uitvoerig naar de oorzaken gezocht, maar niets bruikbaars kunnen vin den. De schade bij de meubelfabriek kan door snel ingrijpen van de vrij willige brandweer vap Tegelen tot rond zestigduizend gulden beperkt gehouden worden. De blussers waren er zo snel bij omdat sommigen van hen nog druk bezig waren met het reinigen van het materieel dat in de nacht tevoren bij de brand in een kleinwarenfabriek gebruikt was. „Het kan natuurlijk stom toeval zijn geweest, drie branden achter el kaar", zegt adjudant H. Vullers van de Tegelse politie, „maar je gaat toch onwillekeurig zoeken of er geen opzet in het spel is geweest. De mensen gaan nu gauw van alles den ken. We tasten in ieder geval nog een beetje in het donker." De onbegrijpelijke draaitol, die nu voor de groene tafel z'n draai pro beerde te vinden, wendde zich ver geefs links tot de officier, rechts tot de griffier, achter zich tot het vro lijk meelevend publiek en soms schuins naar de perstribune ook. Maar bij de laatste afdeling had hij het minste succes, want schrijvende collega's plegen niet welwillend te glimlachen of bemoedigend te knik- aen. Ze maken hoogstens een extra notitie in de geest van „opgeblazen kikker", „stomme eigenwijs" of „hardnekkige stijfkop". Deze draaitol bromde ook nog, zo dat in diverse opschrijfboekjes de woorden „borrelende bromtol'' kun-- nen zijn geschreven. De verdachte had namelijk op een kwade dag te lang geborreld, te breed gedraaid en te hoog getold, zodat hij nu was ge dagvaard wegens openbare dronken schap en poging(en) tot oplichting. „Dakkèn nooit", bazuinde hij op z'n lage bromtoon rond tegen alle eerder genoemde instanties om hem heen. „Assie bezopen ben, kejj niet eens meer een verstandige bek open doen, laat staan iemand oplichten. Hoe kennik er dan twee tegelijk een poot hebben uitgedraaid?" „Spreekt u nou maar in mijn rich ting", verzocht de politierechter, „u hebt voorlopig alleen met mij te ma ken. En u moet de volgorde niet om draaien want u staat mij al genoeg te draaien. U bent begonnen die da me geld te vragen, zogenaamd voor die noodzakelijke reis naar uw kind. Wat was het ook weer, een jongen of een meisjes?" „Ik gaan alle enmet meissies uit, heren. Maar juist toen ik konlakt kreeg, had ik m"n portevulje thuis laten leggen. Vandaro, dat ik die be doelde oudere dame beleefd vroeg om een voorschotje, dat ik de vol gende dag zou hebben teruggebracht, als die klabak me niet bij m'n klad den had gepakt." „Juist, dus u beweerde geld nodig te hebben voor een kind in nood, met het smoesje dat u dringend naar een ziekenhuis was ontboden, maar in feite had u 't voornemen de avond gezellig door te brengen en die som is dus verbrast in een of andere striptease-tent, als ik het wel be- begrijp. Het geld is nog steeds niet te ruggegeven ook, alhoewel u toen nog een paar maanden op vrije voe ten hebt rondgelopen. Want dat was De Zangertjes van St. Frans zijn weer heelhuids uit Spanje teruggekeerd. Meer hierover leest U elders in dit blad. Op deze foto een openlucht-vredesdienst in Santiago del a Compostella. vóór uw arrestatie." „Nee, want ik dacht nog: ik zien die dame tóch op de terechtzitting. Dus laat ik nou die extra reiskosten sparen en haar dan die paar tientjes geven." „Daar hou ik u dan aan, u ver klaart nu, tijdens de zitting, dat be drag te vereffenen. Maar ik herinner u eraan dat 'het niet ging om eeft paar tientjes, maar om driehonderd vijftig gulden. Ik moet nog zien dat u die aan haar uitbetaalt, als ze zo wordt binnengeroepen." „Subiet, mijne heren" (hij wendde zich weer tot alle omzittenden), „u bent m'n getuigen." ,En hoe zit het dan met die andere som? Dat was zo'n zevenhonderd gulden geloof ik?" „Ja hoor 's effe toen was ik al in wat verder gevorderde staat van ont nuchtering. Dat is me allemaal niet precies bijgebleven. Dat zullen de heren ook wel weten uit ervaring.1" (Hij tolde weer gebarend rond om z'n as). „U bedoelt, dat u toen niet meer zo nuchter was. U hebt toen aan ge tuige B. nog 'ns zo'n zelfde verzin seltje opgedist en van hem zeshon derdtachtig piek losgepraat met de boodschap, dat u onverwacht naar een ziekenhuis in Brussel moest we gens een auto-ongeluk van uw vrouw en kinderen en geen tijd had eerst naar huis te gaan om geld te halen, daar anders de laatste trein vertrokken zou zijn. Een héél aan doenlijk verhaal, dat door deze twee de getuige geslikt werd, maar u gaf die man een vals adres op en ver dween met de poet. Niet naar de laatste trein, maar naar uw geliefde, naar ik aanneem. Want daarna bent u ergens in de goot gevonden, zon der geld en mèt uw geliefde of zón der uw geliefde?" „Nee, mijne heren" (een nieuwe draai om iedereen het maar goed te kunnen toebrommen), „zónder lief- fie natuurlijk, want die was er nou juist met die poen vandoor. Die had ze me ontfutseld vóór ik bij het sta tion was." „Nou ja, dat station kunt u er ge rust buiten laten. U bent niet ge trouwd en uw vrouw en kinderen kon dus ook niets overkomen zijn. U hoefde dus daarvoor niet op reis. U bent bovendien niet in de richting van een station gestapt, maar wel rechtstreeks naar een minder gun stig bekend staande kroeg. Daar hebt u zelf aangepapt met bedoelde vrouw en daarvan weet u nóch naam, nóch adres?" „Nou ja hoe gaat dat mijne heren (de draaitol tolde weer) je maakt kennis noemt de namen mompelt aangenaam en je vergeet op slag zo'n naam weer. Want je maakt kennis met méér publiek op zo'n avond, mijne heren „Jaja, over die publieke vrouwen zullen we het nou niet hebben. U wist trouwens heel goed in wat voor gezelschap u verzeilde want u stelde zelf voor er „een dolle boel" van te maken. Zo luiden tenminste de ge tuigenverklaringen. U gaf verschei dene rondjes, omdat u, weer naar eigen zeggen, ,een meelevend mens had ontmoet" die u in staat stelde met de aanwezige meisjes „iets te versieren". Maar het kwam er dus op neer dat u als een bezopen kat de deur uittolde, dat u ergens op straat bent blijven liggen waar u bent op genomen door een patrouillewagen van de politie en dat na uw ont nuchteringsnachtje in de cel tot de ontdekking kwam, dat dit 680, spoorloos verdwenen waren. Ten minste, u kon ze niet meer tevoor schijn brengen, toen de eigenaar er om kwam." „Jaja, ik had beter eerst naar Brussel kennen gaan. Had ie niet zo'n trubbels gemaakt om dat leninkje. 't Kwam allemaal, omdat dat on geluk op 'n vergissing berustte. Ik hoefde dus niet naar het ziekenhuis en daar was ik nou zo blij om, mij ne heren, dat ik !n feessie ging bou wen." En tot de publieke tribune: „Wat zou U nou doen, als u éérst hoorde van 'n verschrikkelijk onge luk en daarna, dat er niks gebeurd was?" „Ach man, u bent niet eens ge trouwd. Hoe kunt u dan aankomen met die smoesjes van een ongeluk met vrouw en kinderen en over blijdschap, dat ze niet verongelukt zijn!" „Ik kon toch annemen, dat één van m'n fieffies met d'r peuters in dat ziekenhuis in Brussel lag!" „Dat hebt u niet aangenomen, want ging spoorslags zonder spoor naar de kroeg, zonder zelfs ergens geinformeerd te hebben naar zieken huizen in Brussel, naar de treinen loop, naar de naam van uwnou ja geliefden. U kunt zelfs de naam niet noemen van iemand die een der gelijke onheilsboodschap zou hebben gebracht." „Dat was een telefoontje uit Brus sel. Kreeg ik die avond. Uit een zie kenhuis. Hoe heet dat ziekenhuis ook weer(en tot de griffier). Noem 's effe gauw een Brussels ziekenhuis, de naam is me ontschoten." „Dan zal ik u uit de droom helpen" sprak de politierechter en hij nam een stapeltje brieven uit het dossier. „Hier zijn de verklaringen van alle ziekenhuizen in heel België over de opname wegens auto-ongevallen van die datum en van zeven dagen daar voor. We hebben al die namen laten natrekken en van al die patiënten is er niemand dit ooit van u gehoord had, laat staat connecties met u ge had had. Zelfs niet met een wille keurige Nederlander onder andere naam." „Nou. wat zei ik u? Alle reden die avond voor 'n feessie. 't Bericht bleek een vergissing en bij mijn telefoni sche navraag bleek er niks an de knikker." „D's was wèl wat aan de knikker, want u nam onder valse voorwend selen toch die 680,mee en die is opgesoupeerd. Door wie dan ook. Maar u hebt dat geld niet terugge geven. Dat betekent dan toch ver duistering." Het getuigenverhoor bevestigde de feiten. Toen draaide de bromtol he lemaal rond vanaf zijn plaats, omdat ie ook nog de getuigen trachtte toe te spreken, maar de deurwaarder kwam het hem beletten en dreigde hem de gang op te sleuren, tollend en al. „Hó baas ik mot ze nog betalen. Ik zal ze d'r geld teruggeven!" kreet de verdachte. En hij tastte in z'n binnenak. Daar kwam zowaar een groot chequeboek uit. „Laat die cheques maar zitten, die zijn toch ongedekt, want u staat al heel ver onder de rode lijn bij uw bank. Bij alle drie banken zelfs", wist de officier en hij eiste wegens brutale oplichting, meermalen ge pleegd, en gezien de mentaliteit van deze verdachte, een gevangenisstraf van vier maanden. „Kennu d'r nou niet een boetetje van maken", zoemde de bromtol op z'n zoetste zangtoon. „Dat zullen we maar niet doen", besliste de politierechter, „want u zou op slag een nieuw aandoenlijk verhaal opdissen en hier bij het pu bliek nog durven aankloppen om 't even voor te schieten bij de griffie. We houden 't op vier maanden met aftrek van 't voorarrest dan gaat er nog anderhalve maand af, dus dat is dan meegenomen. Maar als ik u hier terugzie, zet ik u langer in de cel." og links en rechts z'n nood zoe mend, draaide de bromtol de zaal uit en de gevangeniswagen weer in. R.K OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Schoolstraat 32> Venray, tel. 1970 Nieuwe aanwinsten: Claes, C. Het scheiende riet. str. Daventry, L. J. Een man die dubbel deed. sf. Debroey, S. Wrakhout, psy Defoe, D. Het leven en de zeer on gewone belevenissen van Robin son Crusoe. Forrester, L. Het laatste gevecht van Zr. Ms. Torpedoboot jager -Glow worm". oorl. Haasse, H. S. Krassen op de rots. ind. Kampen, A. van. Zonder engelen haar. verh. May, L. S. Het lokaliseren van pijn. psy Sant, M. van 't. De bungalow aan het wiel. str. Thomas, R. De gele schaduw, thril RECTORAAT VEULEN Zondag: 7e zondag na Pinksteren. 8 uur leesmis zal. P. Janssen v.w. ouderver Het Zorgenkind; 10 uur jgt. Elisabeth Hendriks-Leenders Maandag: 8 uur le zeswekendienst voor moeder Volleberg. Dinsdag: 8 uur leesmis zal. Anto- nit Janssen-Sanders. Woensdag: 8 uur leesmis zal. Leo- nardus de Lauw. Donderdag: 8 uur leesmis zal An na Janssen-Philipsen. Vrijdag: 8 uur leesmis zal. Piet Janssen. Zaterdag: 8 uur "s avonds 6e zes wekendienst voor zal. Com. Cree- mers. Lector voor 18 juli: H. van Rijs- wijek. Akolieten: Martin van Staveren, Piet Mulders en Harry Drabbels. ROLAND heeft een zusje ge kregen Wij noemen haar: MIRANDA Bij het H Doopsel ontvangt zij de namen: Miranda Petra Helena H. KOONINGS R. KOONINGS-ZANDERS Ysselsteyn L., 6 juli 1971 van Beurdenweg 8 Peter: A. Poels Meter: P Poels-Koonings Geboren: HENK Henricus Johannes Maria HARRIE VORST JEANNE VORST- VAN DER DONK Eindhoven, 5 juli 1971 Pisanostraat 54 Wegens vakantie GESLOTEN tot 25 juli Schoonheidssalon Brigitte Op vrijdag 23 juli as. hopen onze ouders HERMAN BEXKENS en MARIA BEXKENS- VAN DEN BERG hun 25-jarig huwelijksfeest te vieren. Ter gelegenheid hier van zal om 14.00 uur een H. Mis uit dankbaarheid worden opgedragen in de parochiekerk St. Petrus-Banden te Venray. Hun dankbare kinderen Venray, juli 1971 Maasheseweg 11 Dagadres: zaal In den Engel Receptie van 18.00-19.30 uur Profiteer van onze OPRUIMING EXTRA VOORDELIG in POUWELS WARENHUIS Hofstraat 10 - Julianasingel 2 MIEP KEIJSERS WIM PHILIPSEN trouwen op donderdag 22 ju li a.s. om 14.30 uur in de Vrcdeskerk te Venray. Dagadres: Zaal De Ruif, Hoofdstraat 43, Oirlo Receptie van 18.30 tot 19.30 u. Toek. adres: Aalmoezenier Camplaan 21, Reuver Voor de vele blijken van be langstelling en medeleven bij de ziekte, het overlijden en de begrafenis van onze lieve va der, opa en overgrootvader CORNELIS CRF.MERS zeggen wij hartelijk dank. Speciaal dank aan rector Hoo- gers, dr. Lankveld, personeel ziekenhuis afd. 4b Venray, dr. Nieo, de buurt, familie, vrien den en kennissen. Familie Cremers Volenseweg 10 Op zaterdag 24 juli as. hoopt onze zuster en tante de Eerw. Zr. M. RUBERTHA (in de wereld Catharina Linders) haar 40-jarig kloosterfeest te vieren. Heerlen, Oliemolenstraat 60 Familie Linders TE KOOP GEVRAAGD 1000 a 2000 kg ude VOEDERAARDAPPELEN P. van Es, Hiept 2, tel. 1434, Venray. KOOPJE ruim 300 verbeterde HOLLE DAKPANNEN Schoolstraat 2a. MORELLEN Vanaf heden dagelijks ver krijgbaar. CUSTERS - OIRLO Oirloseweg 5 - Tel. 282 Voor uw kinderen de nieuwste SPEELGOEDEREN voor het zieke en gezonde kind. Hofstraat 10 - Julianasingel 2 telefoon 04780 - 1566 „STRO" van de nieuwe oogst wordt U franco huis ge leverd. GIEL KORSTEN „Fouragehandel" Maasbree - Tel. 04765-789 Heb mooie ruime flat met lift en c.v. 3e etage, wil ruilen met woning op begane grond. Veltumse Kleffen 302. TE KOOP GEVRAAGD WONING onverschillig wat of waar! Heb huurwoning voor evt. ruil. Adres bureau van dit blad. NEUROLOOG AFWEZIG v. 19 t.m. 24 juli Voor spoedgevallen E. Jaspers, Neuroloog. Afspraken vervallen Leraar zoekt 2 ongemeubileerde KAMERS m.i.v. 1 augustus Brieven onder nr. 293 bureau van dit blad. Wie heeft aan het zwembad het verkeerde KINDERFIETSJE meegenomen. Kleur brons, merk Rivel. Tegen bel. terug te bezorgen Eikenlaan 21. Wegens overcompleet voor delige aanbieding ANTIEKE KASTEN o.a. porceleinkast, fraaie gebeeldhouwde Mechelse kast, enz. Kapelstraat 6, Holthees. De mooiste GESCHENKEN voor groet en klein Reuze keuze Leuke verpakking Voordelige prijzen POUWELS WARENHUIS Hofstraat 10 - Julianasingel 2

Peel en Maas | 1971 | | pagina 2