CADEAU! GRATIS SUPERTEX SUPERTEX Biesheuvel en zijn mannen OPRUIMING 3 voordelen Kabinet van de bezuinigingen Leenen| Leenenj WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN HONDERDEN ARTIKELEN HELEMAAL Camping voor invaliden uniek initiatief in Wellerlooi Champignons krijgen steeds grotere bekendheid als vitaminerijk voedsel VRIJDAG 16 JULI 1971 No. 28 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n L' L'J DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) zoals Panty-nylons, Bad lakens, Slopen en zuiver wollen dekens geven wij GRATIS voor NIKS in onze LET U OP!!!!! Omdat het bij opruimiings- artikelen dikwijls om kleine voorraden gaat, die niet meer in al onze zaken voorradig zijn, ontvangt U in onze zaak gratis een lijst met 30 spec, koopjes. Op deze manlier slaan wij twee vliegen in een klap. De speciale koopjes komen bij onze klanten te recht en wij kunnen door nieuwe lijsten te maken U op de hoogte houden van het laatste nieuws. Vraag zo'n lijst, telkens als U een van onze zaken bezoekt want er komen STEEDS NIEUWE OPRUIMINGSKOOPJES krijgt U de volgende art. Bij aankoop van 25 gulden 1 paar PANTY-NYLONS GRATIS CADEAU Bij aankoop van 50 gulden 1 BADLAKEN van 3.95 GRATIS CADEAU Bij aankoop v. 100 gulden 4 graslinnen SLOPEN GRATIS CADEAU Bij aankoop v. 250 gulden ZUIVER WOLLEN DEKEN GRATIS ALLEEN GEEFT U le EXTRA VERL. PRIJZEN 2e GRATIS CADEAUX 3e LIJST met KOOPJES grootste textielzelfbed. GENNEP VENRAY PANNINGEN Het kabinet Biesheuvel, zoals de nieuwe regering straks aangeduid kan worden, gaat zeker geen glorieu ze tijd tegemoet. Met het „geef maar uit, jongens" is het voorlopig wat af gelopen. De vijf samenwerkende fracties hebben het aangedurfd om nu eindelijk eens een beleid te gaan voeren dat ertoe bijdraagt de infla tie, de geldontwaarding dus, tegen te gaan. Daartoe moeten dan vele wensen, die geld kosten, achterwege gelaten worden en wil men trachten om op enkele gebieden wat te bezuinigen, opdat men op wat andere gebieden weer iets meer kan uitgeven. Tot dat laatste behoort o.a. de woningbouw. Twaalf en een half duizend huizen per jaar meer .gemiddeld dan 137.500 per jaar. De woningbehoefte is sinds de oorlog en welke regering van wel ke kleur ook er aan het bewind was, de ergste nood van ons volk. Een po litieke nood, want men heeft het nooit aangedurfd om de huurprijzen in overeenstemming te brengen met de bouwprijzen. Maar goed, het programma van het nieuwe kabinet wil dus voldoende geld beschikbaar stellen voor de erg ste noden, anderzijds wat luxe in on ze sociale welvaart beknotten. Dat wordt dan door de oppositie natuur lijk als een uitermate conservatief beleid gekenschetst. Maar geld uit geven voor alle wensen en verlangens die er zijn, wordt blijkbaar als voor uitstrevend en progressief gezien. Maar het afremmen van de geldont waarding komt in feite op een veel socialer beleid neer dan het verwe zenlijken van nog meer wensen op sociaal gebied. Iederéén is er mee gebaat als de gulden zo lang en zo veel mogelijk zijn al zo achteruitge gane waarde behoudt of wellicht ver betert. Maar het zorgen voor ieder één schijnt niet zo progressief aan te doen. Het voldoen aan de eisen van de pressiegroepen echter veel meer. Het vereist in deze maatschappij politieke moed om met een program ma van bezuinigingen te durven ko men. Zo'n programma bleek nu de enige haalbare kaart, zowel om tot een regeerbare coalitie te komen als om een nog harder afglijden in de inflatie te voorkomen. Er was im mers geen politiek alternatief. De vijf tot regeren bereid zijnde partijen moesten wel tot een akkoord komen, anders hadden zij hun gezicht zeker verloren. Nu hebben zij de kans geschapen om Nederland fi nancieel en economisch weer sterk te maken en de geldontwaarding te doen verminderen. Dat eist offers enerzijds, uitstellen van eisen en wensen anderzijds. En dat is niet de manier om je bij het grote publiek populair te maken. Allerlei belangengroepen zullen de verwezenlijking van hun wensen uit gesteld zien of slechts ten dele ver wezenlijken. Dat betekent, dat het nieuwe kabinet voortdurend een stroom van verwijten, ook uit eigen kring, te verwerken zal krijgen. Men zal niet (willen) begrijpen waarom de regering voor dit of voor dat geen geld beschikbaar wil stellen, terwijl het toch zo nodig is. Dit laatste zal ook de regering onderschrijven en desondanks de gelden moeten wei geren, omdat anders de beleidslijn doorbroken zou worden. Neen, eenvoudig krijgt het kabinet Biesheuvel het niet. De kans is groot, dat de huidige aanhang er aanvan kelijk door zal slinken. Dan zal ee,rst recht de moed van dit aan te durven tot uiting komen, wanneer er on danks alle kritiek op dezelfde be leidslijn wordt doorgegaan. Uitein delijk zal Nederland er dan de vruch ten van plukken. Met een wat sta bielere gulden zal aan veler persoon lijke noden en verlangens beter te gemoet gekomen kunnen worden dan wanneer de inflatie maar in hetzelf de tempo als van de laatste tien a vijftien jaar doorgaat. De kritiek op het a.s. regeringsbe leid zal heel gemakkelijk zijn. Het is te hopen, dat de kamerfrakties der vijf partijen zich bewust zullen zijn van de noodzaak van eensgezindheid en vasthouden aan het bereikte ak koord, omdat het uitgestippelde be leid zeker de volle vier jaar nodig heeft om tot het gewenste resultaat te kunnen leiden. Wanneer de frak- ties deze moed en vastberadenheid kunnen opbrengen, dan verdienen zij alleen daarom al de dank van ons volk, dat na die vier jaar zal erva ren dat zijn situatie in de grote lij nen erdoor verbeterd is. Als het nieuwe kabinet zijn beleid ook maar weet te verkopen, er zo open en breed mogelijk en voortdu rend het volk over inlicht, dan kan het veel onnutte kritiek voorkomen en er zijn bestaan door verstevigen. PROGRESSIEVE BEZUINIGING Het kabinet Biesheuvel wil voor 1972 een bezuiniging doorvoeren van 900 miljoen. Dat is nog maar een begin want een (nog) geheim rap port van de nu afgetreden minister van financiën Witteveen, zou voor de volgende jaren van de zittings periode een nog wat grotere jaarlijk se bezuiniging adviseren. Het is een poging om aan de hollende inflatie nu eindelijk eens een halt toe te roe pen, de bankbiljettenpers zich niet dol te laten draaièn. Door de Euro pese organen is trouwens reeds en kele jaren geleden daarop aange drongen, maar hef kabinet De Jong durfde het niet stringent aan te pak ken, met het gevolg dat de finan- cieel-economische situatie van ons land ieder jaar wat hachelijker werd. Het eerste bezuinigingsplan dat officieel bekend is gemaakt, is de personeelsstop op de ministeries e.d. Totaal een bezuiniging van 30 mil joen. De door de informateur Steen kamp ingestelde bezuiingingscommis- sie Nelissen heeft veel van de ad viezen van miinster Witteveen over genomen in de aan de informateur en zijn gesprekspartners overgelegde nota. Waarop de bezuinigingsmaat regelen zullen neerkomen zal pas tot uiting komen in de begin augustus te verwachten kabinetsverklaring. De nieuwe ministers moeten eerst nog nagaan op welke posten van hun de partementsbegroting zij bezuinigin gen kunnen doorvoeren en hoeveel. Inmiddels is al wel uitgelekt dat er op het meest geld uitgevende depar tement van Onderwijs in ieder ge val ferm bezuinigd zal moeten wor den en college- en schoolgelden flink worden verhoogd. De collegegelden zouden van 200 worden verhoogd tot 1000 gulden. Daar zullen agressieve studentengropeen wel weer hevig over te keer gaan als ze terug zijn van vakantie maar voor de stu denten maakt het weinig uit of ze nu een beurs van 200 of 1000 gulden krijgen. De beurzen blijven, maar het verhindert misschien wel dat iemand voor 200 gulden per jaar de diverse faciliteiten, die de inschrijving aan een universiteit biedt, gaat genieten zonder er tevens voldoende bij te studeren. Ook bij CRM, en vooral de kunst afdeling daarvan, zal vermoedelijk flink bezuinigd gaan worden op de subsidies. En Drees jr., de grote be zuiniger, zal op het onder hem res sorterende departement van Water staat ongetwijfeld ook diverse plan nen gaan remmen en uitstellen. Het zal interessant zijn om in de komende maanden eens te noteren welke belangengroepen en organisa ties tegen dan openbaar gemaakte bezuinigingsplannen van de regering zullen protesteren. En dan eens op te tellen wat toegeven aan de pro testen en gestelde eisen zou gaan kos ten. Er valt nu reeds te voorspellen dat dit alles bij elkaar eerder tot ver hoging van de uitgaven (en dus van de belastingen) zou leiden dan tot enige bezuiniging. Bij het hoger- en langer onderwijs begint men nu reeds te hoop te lopen en te zeggen dat dit en dat toch beslist niet kan en mag. Vele andere .groepen zullen volgen. Aan kritiek zal het de nieuwe re gering na het openbaar maken van haar plannen niet ontbreken. De op positie plakt haar reeds het etiket .,konservatief'" op, maar diezelfde oppositie zou, aan de regering zijnde, ook met bezuinigingsmaatregelen moeten komen. De komende tijd zal nu uitwijzen of we in ons land kun nen spreken van een „loyale oppo sitie" zoals bij een demokrafcie hoort of van een afbrekende op portunistische, die het alleen om stemmenwiinst gaat. Het afremmen van de inflatie .orrnt in wezen een progressief be leid. Het is het zich los worstelen uit een jaren lang gevolgde gang van zaken, die alleen maar ogenschijn lijk doch niiet wezenlijk tot wel vaartsverbetering leidde. We moeten eens af van het idee dat alleen maar steeds perfektionistischer verbeterin gen en dus hogere uitgaven als een progressief beleid aangemerkt kun nen worden. Weer zelfverantwoorde lijkheid kweken is wel zo gedurfd en progressief. „Vijftien jaar lang al heb ik dit gewild. Speciaal iets voor invaliden. Mensen die al zoveel moeten missen in hun leven. Mensen die nooit met vakantie kunnen. En dat zijn er heel wat meer dan men denkt.'" Aan het woord is Harry van Gaal (56), uit het Noordlimburgse Weller looi, in het geïllustreerde weekblad „De Post Nederland". En hij heeft het over „zijn" inva- lidencamping, uniek in Nederland en ver daarbuiten. Wat vijftien jaar geleden voor Harry van Gaal als een dagje uit met vier invalide mensen in één auto begon, bereikte drie weken ge leden een hoogtepunt. Toen werd de eerste camping voor invaliden in ons land geopend. Camping „De Looi" in Wellerlooi. „Dat uitstapje vijftien jaar gele den groeide namelijk uit. En na ver loop van tijd hadden we al een groep van zo'n 150 mensen. En tijdens zo"n uitstapje kon je zien wat het voor deze mensen betekent, een dagje ~uit te zijn. In die tijd kwam bij mij de gedachte op: deze mensen moeten eigenlijk gewoon met vakantie kun nen gaan, net als ieder ander mens. Het resultaat ziet u hier. Een com plete camping, geheel afgestemd op invalide mensen." Toen het idee eenmaal had post gevat, werd er een stichtingsbestuur opgericht, bestaande uit zeven man. De handen werden ineen geslagen want wat men zelf kon doen kostte geen geld. Vele nachtelijke uurtjes werden er in Wellerlooi doorgewerkt. Subsidies? „We hebben nog geen cent gehad. Als je begint denk je, voor zoiets krijg je vlot geld. Maar ho maar. We hebben nog wel enkele aanvragen lopen. We hopen het bes te, maar vrezen het ergste." De camping is helemaal op inva liden afgestemd. „Dat betekent dat u nergens een drempel vindt, dat het aanrecht en de kookgelegenheid is aangepast, evenals de toiletten. De invalide kan zich overal zelf behel pen." En wat volgens de heer van Gaal erg belangrijk is: het hele gezin kan meekomen. „Daar is het eigenlijk ook voor bedoeld. Het gezinsverband is erg belangrijk. Voor de kinderen hebben we een speelterrein aange legd. Verder is de Maas in de buurt voor watersportliefhebbers. Dan ligt het grote landgoed „De Hamert" hier vlakbij. En voor de vaders die van vissen houden is er een paar hon derd meter hier vandaan een vis vijver." Dit laatste wordt beaamd door mevrouw G. van der Worpen-Mie- tenburg (54) uit Maarssen. „Dit jaar zijn we voor het eerst met elkaar op vakantie. Voor iedereen is hier wat. Mijn man kan gaan vissen en kinderen kunnen naar het speelter rein. Het is gewoon een heerlijke be levenis. Weet u, het gezinsverband blijft bestaan. Moeder gaat ook mee op vakantie en dat is erg belangrijk voor een gezin. Nu de mogelijkheid er voor ons is, weten we zeker dat we het volgend jaar weer gaan." Op zwaar gehandicapten heeft men op camping „De Looi" ook gerekend. In de kantine is een dokterskamer ingericht waar medische hulp ver leend kan worden. Van Gaal: „Nu moet u niet denken dat alleen lichamelijk gehandicapten hier welkom zijn. Denk maar aan overspannen mensen, mensen die rusti nodig hebben en hartpatiënten. Kijk, speciaal dié mensen die het el ders te druk vinden en als het ware onder de voet gelopen worden kun nen hier terecht." En dat er in drie weken van het officiële bestaan van de invaliden- camping al een grote trek naar deze vakantieplaats bestaat is duidelijk. „Maar we kunnen er nog niet zo veel invaliden hebben. We hebben al 160 aanvrgaen moeten afwijzen. En die aanvragen komen niet alleen uit Nederland, maar ook uit België en Duitsland. Er staat nog maar één aangepaste bungalow en we moeten er in totaal 36 hebben. En in een tent is natuurlijk geen doen, dat is duidelijk." Het probleem dat financiën heet, ontlokt de secretaris van de stich ting, de heer A. M. Thijssen (53) de volgende opmerking: „Gewone cam pings krijgen vlot subsidies. Wij dachten dat is dan voor de bakker, want voor een invalidencamping, uniek voor ons land, zullen ze dan wel heel vlot zijn. Maar nee hoor, geen cent tot nu toe." En om de kosten te dekken en toch wat geld over te houden om de resterende 35 bungalows te kunnen afbouwen, vindt men op de invali dencamping nog hoofdzakelijk ge zonde mensen. De heer van Gaal: „Dat moeten we wel doen. We hebben toestemming gekregen om voorlopig ook gezonden toe te laten. We hebben een capaci teit voor 450 personen. Maar dat is nou net het probleem. We zijn geen camping begonnen voor gezonden. Die moeten we hier eigenlijk niet. Het is zo jammer dat we de invali den moeten teleurstellen." En over de weg die naar de tot standkoming van de invalidencam ping leidde: „Ik heb hier in stilte menig traantje gelaten. Maar als ik dan weer zie hoe blij de weinig in validen zijn die hier hun vakantie doorbrengen, dan zeggen we tegen elkaar: we gaan door tot het einde." „En dat einde is er pas als alles klaar is", zeggen ze vastberaden in Wellerlooi. De laatste jaren is er, eigenlijk vrü snel, belangrijker meer vraag naar champignons gekomen, het exquise produkt, dat Nederland als vijfde op de wereldranglijst van champignonproducerende landen plaatst. Nederland produceerde in 1950, 300.000 kg per jaar en verwacht wordt dat er in 1971 een produktie van 35.000.000 kg zal zijn. Opmerkelijk is dat uit onderzoekingen is gebleken, dat slechts 32% van de huisvrouwen champignons op tafel brengt. Zou het dan toch waar zijn dat wij zweren bij de stevige vaderlandse pot, of is biet de onbekendheid met de heerlijke paddestoel die voor velen bovendien nog met wat geheimzinnigheid omweven is? KWEKEN GESCHIEDT IN CELLEN Onbekend maakt onbemind en we haasten ons hier dus om de huis vrouw te vertellen dat de kraakhel dere champignons niet geschild of geschrapt hoeven te worden, dat ze vlak voor de bereiding alleen maar enige keren grondig en voorzichtig gewassen dienen te worden, even moeten uitlekken, om dan een mi nuut of vijf, zes, gebakken of ge- kook te worden. Het klaarmaken van champignons is geen heksenwerk, terwijl zij uitstekend op het menu van moderne mensen passen omdat de champignon rijk is aan eiwitten en arm aan koolhydraten en vetten en dus meewerkt aan de slanke lijn. Verder heeft hij het complete stel aminozuren, vitamine BI, B2 en vi tamine C. Interessant is het te weten dat een champignonkwekerij in feite hetzelf de is als een groentekwekerij. Beide eisen een voortdurende zorg en ze ker ook een wetenschappelijk onder grond. Noord-Limburg, dat ongeveer de helft van de Nederlandse champig non kweekt, is de bakermat van de moderne champignonteelt, die zich via het gezinsbedrijf, het familiebe drijf, ontwikkeld heeft. Dat Venray daar ook zijn rol in meespeelde, bleek wel uit het bezoek van het college van Ged. Staten aan het champig- nonbedrijf van de heer G. Philipsen in Ysselsteyn, die een model kweke rij heeft ingericht. De moderne champignonkwekerij wordt bedreven in speciaal inge richte teelthuizen, cellen, die onge veer vijftien tot twintig meter lang en vijf meter breed zijn. In de kweek- cel staan lange bakken of stellingen, vier of vijf boven elkaar geplaatst in de lengte van de cel. Deze bakken worden gevuld met compost, paar- denmest. Is de compost binnen, dan worden de celdeuren gesloten en be gint de laatste behandeling van de compost, namelijk de gedeeltelijke pasteurisatie of fermentatie. Hier voor is warmte, 58 - 60 graden C, èn lucht nodig. De kweker regelt dat met de benodigde apparaten die in de werkgang voor de cellen staan opgesteld. Door de fermentatie wordt de stikstof in de compost in eiwitten omgezet. Eiwitten die de voornaam ste voedngsstoffen van de champig non zijn. De compost is „klaar" wan neer geen spoor van ammonia klucht meer aanwezig is. Inmiddels zijn schadelijke organis men zoals aaltjes, mijten, vliegen- eitjes, larven en schimmels gedood gedurende de zes tot acht uur du rende voornoemde temperaturen. Nu is de compost klaar voor het enten, maar niet nadat ze met veel buiten lucht snel afgekoeld wordt tot 28 25 graden C. GROEI IN VLUCHTEN Het mycelium, het broed, geënt op kleine hoeveelheden steriele com post of graankorrels, dat de kweker van speciale laboratoria betrekt, wordt nu goed in de compost ver deeld. Het champignonrood groeit bij de temperatuur van ongeveer 25 gra den C in ruim twee weken tijd geheel door de compost heen, zodat deze één blok mycelium wordt. Na tien dagen is de compost door- groeid, zoals dat heet, en wordt af gedekt met papier. Maar dan komen er nog geen champignons! Daarvoor is nog een laagje dekaarde van drie tot vier centimeter nodig, dat er nu overheen wordt aangebracht. Deze dekaarde, bestaat uit een mengsel van zwartveen, turfmolm, kalkmergel en een weinig zand. Direkt na het af dekken wordt de grond goed op vocht gebracht met vijf a zeven liter water per vierkante meter, de tem peratuur zakt langzaam van twintig graden naar zestien graden C. en het generatieve stadium begint. De temperatuur blijft tijdens de gehele oogst op ongeveer zestien gra den gehandhaafd. Na 18 tot 22 dagen verschijnen dan de eerste kleine champignonnetjes, kleine ronde knopjes, die in vier a vijf dagen uit groeien tot volwassen champignons. De champignons komen in zoge naamde vluchten, dat wil zeggen dat er enkele dagen veel te plukken isen dat daarna weer knoppen uit groeien voor een volgende vlucht. Tussen de vluchten ligt telkens een periode van één week. Een goede op brengst is zestien tot achttien kg per virekante meter in zes oogstweken. Gedurende de oogstperiode worden de bedden regelmatig besproeid en wordt er ruim geventileerd voor de afvoer van koolzuurgas. VEEL VOCHT NODIG De champignon bestaat voor 90% uit vocht. Dit vocht wordt voor het overgrote deel betrokken uit de dek aarde en daarom moet deze grond heel veel vocht kunnen vasthouden, om, als de champignons aan het groeien gaan, het door te kunnen geven. Na een totaal van zes vluchten, zes oogstweken, gaat de kweker doorstomen. Dit doorstomen, twaalf uur op 65 graden C, heeft tot doel allerlei in de cel, in de compost en dekaarde aanwezige ziektekiemen vóór het leegmaken te doden. Daar na worden compost en dekaarde met behulp van transportbanden uit de cel verwijderd, het houtwerk wordt afgespoten met een ontsmettings- en houtconserveringsmiddel. Daarna be gint het hele spel weer opnieuw en zullen andere champignons na enige tijd weer als „paddestoelen" uit de grond schieten, waar het de kweker, voor wie al dit werk een zakelijke affaire is, tenslotte om te doen is. Momenteel oogst de Nederlandse champignonkweker in zes weken oogsttijd ongeveer 14 kg champig nons per vierkante meter teeltopper vlakte, terwijl er onder de goede te lers uitschieters voorkomen van 16 tot 20 kg. KWALITEIT Deze goede resultaten zijn mede te danken aan het proefstation voor de champignoncultuur te Horst, dat ge heel ten dienste staat van champig- nonkwekend Nederland. Ook zijn ze te danken aan het Centrum voor Champignononderwijs te Horst, waar vakmensen worden opgeleid. Venray telt ongeveer 40 champignonkweke rijen. Voor de huisvrouw die de cham pignon nog niet voldoende kent nog even het volgende. Een champignon van goede kwaliteit is gemakkelijk te herkennen. Het vlees is namelijk vast en hij is goed gesloten onder het hoedje. De grootte heeft niets met kwaliteit te maken. Wilt u vers ge kochte champignons nog even be waren, dan dekt u ze af met vocht- opnemend papier en legt hier nog een uitgewrongen theedoek of een nat washandje op en zet dit alles zó in de groentela van de koelkast. Champignons kunnen we bereiden als soep, als ragout, gebakken, ge kookt of als garnering of aanvulling van vlees- en visgerechten. We kun nen er ook borrelhapjes van maken en nog veel meer zoals de vele aan trekkelijke recepten ons leren.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 15