„Ik ben niet bang om ouderwets te schooien Afkoopregeling rentekaarten. -a" "wes'kom even naar ut WAaLUMAA I Getuigschriften op een Midzomerfeest Puntjes op de raad Schouwburg Filmnieuws Uit Peel en Maas rr Zuster Lemmens op de bres voor de zieken en verschoppelingen in West-Pakistan Elektro Jacobs VRIJDAG 9 JULI 1971 No. 27 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG T2 VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) „Niet over politiek praten. Als ergens zwart op wit staat wat ik denk over de toestand in Pakistan, hoef ik echt niet meer terug naar dat land. Dat zou de dood voor mijn betekenen". Dat zijn de eerste opmerkingen van zuster Truus Lemmens (56) uit Oostrum tijdens een gesprek in haar ouderlijk huis. Ze verblijft enkele maanden in ons land wegens een operatie, die ze in Sittard onder gaat. Op 20 september gaat ze terug naar haar verschoppelingen, melaatsen en vluchtelingen in het Westpakistaanse Karachi. Truus Lemmens geeft ronduit toe verschrikkelijk bang te zijn in de binnenlandse politieke strubbelingen verzeild te .raken. Zoiets kan zij zich zelfs als overste van de congregatie van de zusters Franciscanessen van Christus Koning niet permitteren. Dat zegt ze nadrukkelijk tegen de verslaggever van het Limburgs Dag blad Hay Hermkens, die haar mening vroeg over het gebeuren in Pakistan. „Als ik die vluchtelingen en chole- rapatiënten op de televisie zie lijd ik even hard. als de slachtoffers." In Karachi heeft Truus Lemmens het eerste en enige Pakistaanse tehuis voor geestelijk gehandicapten ge sticht. Daarnaast is er eeri soort dag verblijf voor verschoppelingen. Elke morgen pikt de zuster met haar in landse helpsters zestien zwervende kinderen op, stopt ze in bad, laat hen wat eten en geeft ze wat liefde, of zij ze na die dag nog ooit terugziet weet ze nooit. „Geestelijk gehandicapten zijn er in Pakistan in feite erger aan toe dan cholerapatiënten. Wij kunnen er 14 opnemen. Het zouden er honderden moeten zijn. Op imbecielen en debie len kijkt men daar neer als op een vloek. Ze worden bespot door de maatschappij. Sommigen worden met eén touw om de nek over straat ge leid". De zusters nemen er een klein groepje van in huis en proberen de mentaliteit van de bevolking wat om te buigen. Het grote probleem: een continu geld gebrek. In Sittard runt een broer van Truus weliswaar met veel succes de Stichting Truus Lem mens Thuisfront, die jaarlijks rond Kerstmis een flink bedrag naar Pa kistan kan overmaken, maar het is nog te weinig. SCHOOIEN Daarom maakt ze nu tijdens haar gedwongen verblijf in Nederland van de nood een deugd. Direct na de ope ratie beklimt ze zaterdags en zon dags de preekstoelen in Dokkum, Heerenveen, Sittard, Wessem, Ven- ray en Wanssum. „Ik ben niet bang om ouderwets te schooien. De mensen weten dat hun hulp rechtstreeks naar de verschop pelingen gaat. Wanneer een vracht wagen met hulpgoederen dwars door Pakistan rijdt, is hij bij het einddoel zowat leeg geplunderd. Maar wat Het vormingsinstituut voor wer kende jongeren, zoals tegenwoordig de levensschool heet, heeft woens dagavond afscheid genomen van de jongelui( die dit vormingsinstituut gaan verlaten Ze deed dat met een midzomerfeest, in de foyer van Ven- rays schouwburg, die speciaal voor dit doel inderdaad een heel feeste lijke aanblik bood en gekregen had. Er werd van meer mensen afscheid genomen. Zoals b.v. van een Frits Rooyackers, die, hoewel zelf leerling zijnde, de sport gedurende het voor bije jaar voor zijn rekening genomen had. Hij kreeg een spontaan applaus toen voorzitter Sicking hem daarvoor hartelijk dankte, zoals hij ook ande re medewerkers dank bracht voor hun leiding. De dames A. van Rijn, C. Hooijmaaijers, B. Bardoel en de heren A. Spruyt en H. Latte kregen die dank met een speciale attentie onderstreept. AFSCHEID Afscheid werd genomen van de wegens struktuurverandering van de Levensschool aftredende voorzitter drs. H. van Noorden, die zich sinds 1965 de leiding van het bestuur had en onder wiens leiding het nieuwe gebouw tot stand kwam. De nieuwe voorzitter de heer Sicking bracht hem en de scheidende andere bestuurs leden hartelijk dank voor him in zet. Daarbij hoorde wethouder Claes- sens uit Horst, J. v. d. Heuvel uit Venray, die 13 jaren lang penning meester was, wethouder G. Schols, vanaf 1961 lid van het bestuur en de heer J. Cox, die daarvan sinds 1960 deel uitmaakte. Ook mevr. Spigt werd gedankt voor haar bijdrage aan het vormings werk, die ze gedurende korte tijd ge geven had. Men vertrouwde ook de komende jaren geen vergeefs beroep op haar te zullen doen. En tenslotte werd de heer Baten burg en zijn staf in het zonnetje ge zet. Ze hebben het vormingswerk in houd en zin gegeven en uit het spon tane applaus van de jongens en meis jes bleek wel dat het woord naar hun hart waren. Voorzitter Sicking stel de bij die gelegenheid nog eens na drukkelijk dat de kritiek, die naar aanleiding van een geval op de Maas dorpen geuit was tegen de direkteur van de school onjuist was. Zijn han delen was korrekt en juist geweest en het gehele bestuur deelde zijn in zichten in deze kwestie. Aan de volgende leerlingen werd een getuigschrift uitgereikt: Nelly van Cuyck, Merselo; Maria Derkse, Venray; Thet Janssen, Ven ray; Truus Jacobs, Mia Hendriks, Leonie Hagens, allen Merselo; Ma rian Lange en Thea v. d. Broek, Ven ray; Mariet Rongen, en Gerrie Herm kens, Tienray; Corrie v. d. Bekerom, Venray; Ans Speijken en Hannie Ne- lissen, Oirlo; Lenny Hendrikse, Meer- lo; Thet van Me'ijel, Venray; Toos Hoeymakers en Ans Hoeymakers, Lottum; Mariet v. d. Munckhof, Horst; Tony Mulders, en Gerard Wijnhoven, Broekhuizenvorst; Karei Wijnhoven, Hegelsom; Noor v. Rens, Nel Peters, Horst; Tony van Arkel, Annie de Hoog, Maashees; Ria Ver meulen, Joke van Rijt, Venray; An- ny Spreeuwenberg, Ysselsteyn; Net ty de Bruyni, Gerda Franssen, Toos van den Heuvel, Venray; Bert Kate- laan, Blitterswijck; Martien Gijsbers America; Ine Bakker, Horst; John Janssen, Hout-Blerick; Frans Claes- sen, Venray; Mia Laemers, Afferden; Leo Wijers, Frans van Meijel, Ven ray; Jan van Enckevort, Peter Bas ten, Venray; Annie Versieyen, Horst; Cor Rijbroek, Cor Oudenhoven, Doortje Mulders, Jan de Louw, Ven ray; Sjaak Thiessen, Meerlo; Bert van Hees, Leunen; Gerard Nabuurs, Jan, Peeters, Overloon; Martin Rof- fers, Venray; Marij Hellegers, Yssel steyn; Carla Mooren, Ton Hermans, Horst. geeft dat eigenlijk? Degenen die dat stelen zijn ook de allerarmsten". Ondanks alle misre blijft Truus Lemmens optimistisch en vol humor. „Dezer dagen zei iemand in Wans sum over me: Dat is ook een mooie hippie. En nog wel in maxi. Dat geeft niets. In mijn lange witte sari met sluier mogen ze me best zien. In Maastricht hoorde ik iemand zeggen: die nog van carnaval overgebleven. Geeft allemaal niets zoals ik mijn mensen in Karachi maar wat levens vreugde kan geven." CONGREGATIE Inderdaad maakt zuster Truus Lemmens met haar lange witte sari een aparte indruk. Het is het orde kleed van de zusterscongregatie, die haar eigen broer, Mgr. Salesius Lem mens in 1937 in Pakistan stichtte voor inlandse zusters. Zijn eigen zuster en mej. Anna Reyn uit Hilversum vroe gen om opgenomen te mogen worden in deze orde, die als ideaal had en nog steeds heeft de armsten onder armsten te helpen. „En als ik zeg armsten der armsten, dan weet ik, dat de mensen hier zich doodgewoon geen voorstelling kunnen maken van de ellende, die daar heerst Ergens is het maar goed dat in dertijd wijlen Mgr. Salesius aan het aandringen van zijn zuster gehoor heeft gegeven, want de congregatie van deze inlandse zusters moet in feite leven van en werken door het thuisfront, dat dank zij haar broer hier in Nederland steeds opnieuw wijst op de grote nood, die deze con gregatie wil lenigen. Toen zij in 1956 voor het eerst op verlof kwam en hier in Oostrum haar moeder nog terug zag, wilde ze al de preekstoel op om de mensen uit haar geboortestreek tenminste enig idee te geven van de grote moei lijkheden, vooral op financieel ter rein, waarvoor haar congregatie staat, Dat kon toen nog niet, zo ver was men toen nog niet. Bij een later ver lof ging het wel en ook, nu ze feite lijk om gezondheidsredenen weer in Nederland is, zal ze die kans grijpen. En zo zal ze ook in Venray binnen kort komen aankloppen. Daarbij zal ze niet spreken over politiek, wel over nood, een nood, die men zich hier niet eens meer voorstellen kan, Voor uw rqbewqs naar Aularijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen GESLAAGD Aan de Katholieke Universiteit te Nijmegen slaagde voor het Kandi daatsexamen I in de faculteit der Geeskunde afd. Tandheelkunde dhr. Tan E. H. uit Venray. De jongste raadsvergadering viel niet alleen op door het snelle tempo, maar ook het ingrijpen van Ged. Sta ten i.v.m. een grondprijs die aan een zekere mijnheer Rongen door de ge meente gevraagd was. De gemeente had genoemde heer 25,per m2 gevraagd, maar Ged. Staten vertelde de raad maar even dat het 28,80 moet gaan gaan wordenWe ne men aan dat de gemeente naar eer en geweten haar verkooprrijs zal vast gesteld hebben, d.w.z. aankoop plus het aandeel van de door ontsluiting van de grond gemaakte kosten plus renteverlies. Waarom Ged. Staten er deson danks 3,80 per m2 extra bij moest doen, was uit de toelichting niet te halen, maar in de vergadering zelf liet de voorzitter zich het woord „handelswaarde"' ontvallen en we ne men aan, dat dat argument „ergens" bij die 3,80 een rol gespeeld heëft. Als dat zo is vinden we dat een bedenkelijke zaak. Want in feite gaat dan de gemeente op bevel van Ged. Staten speculeren in bouwgrond, iets wat ze met man en macht en o.i. terecht poogt te voorkomen bij de burger. En dat men er niet zo heel zeker van is blijkt wel uit de vraag van de heer Reintjes bij de grondverkopen in Oirlo. Daar heeft de gemeente 20,gevraagd o.m. aan de Amak, die daar huizen wil gaan bouwen. „Blijft die grondprijs zo of kan G.S. die hoger maken....?" zo was de vraag van dit raadslid en de betrok ken wethouder moest toegeven dat h'ij het ook niet wist De vraag is of men zoiets dan nog gemeentelijk beleid kan noemen en of men dan de grondtransacties niet beter door Ged. Staten kan laten doen, als die vrij is bepaalde prijzen te verhogen. Het heeft ons verwonderd dat hier op geen enkele raadslid ook maar commentaar gegeven heeft, of vra gen over gesteld heeft, noch dat B. en W. op deze voor iedere burger, dachten we, belangrijke zaak dieper is ingedoken. Of was de raadsleden alles al duidelijk uit le een of andere besloten commissievergadering? Blijft dan echter dat ook het pu bliek dient te weten of er met bouw grond in toekomst al dan niet „ge scharreld" kan worden.... Zij zul len het uiteindelijk moeten betalen. Nu we het toch over commissie- vergaderignen hebben, nog een an dere opmerking. Twee advies-com missies houden hun vergaderingen openbaar, t.w. jeugd- en sportzaken en zo nu en dan de commissie finan ciën. Dat was en is nog altijd een kwestie van wennen, zowel voor de betrokken raadsleden als voor het publiek en de pers. Maar desondanks kan men nu al merken, dat ver schillende raadsleden van hun aan vankelijk enthousiasme over de openbaarheid teruggekomen zijn. Reeds eerder toonde Mevr. Poels- Peters liever „geheim haar adviezen te willen geven en in de jongste ver gadering was het de heer Timmer mans, die zich tussen neus en lippen door liet ontvallen, dat men alle commissie-vergaderingen minstens dit jaar geheim moest houden, om dan nog eens te kijken of ze in een komend jaar weer openbaar kunnen worden Als iemand, die vrij regelmatig de ze openbare commissievergaderingen bezoekt, is het ons niet duidelijk waar dit plotselinge angst voor de openbaarheid nu feitelijk wel van daan komt. Daarom hadden we liever dat nu eens duidelijk gezegd wordt, waarom dat pas begonnen experi ment nu al meteen moet worden be ëindigd of opgeschort. Is de kandidaatstelling van de niet- raadsleden tegen gevallenIets in die geest werd gesuggereerd in een vergadering van de jeugdraad. Maar die adviezen zijn in ieder ge val in geheime vergadering gegeven. Is het om andere redenen.Zo ja, waarom worden die niet doodge woon dan eens op tafel gelegd. Het publiek, dat in de voorbije verkiezingstijd meer „openheid" be loofd is, heeft, dachten we, daar ze ker recht op. Ook in de op 1 juli a.s. beginnende afkoopperiode zal weer een groot aantal afkoopsommen worden uitbe taald aan vroegere bezitters van z.g. rentekaarten. Van 1 juli 1971 af zijn aan de beurt zij die zijn geboren in de jaren 1913, 1914, 1934, 1935, en 1936. Voor degenen die geboren zijn in de jaren 1934, 1935 en 1936 geldt dat hun vroegere invaliditeitsverze kering in elk geval zal worden afge kocht, ongeacht het aan rentezegels geplakte bedrag. Anders ligt het met hen die zijn geboren in de jaren 1913 en 1914. Zij kunnen alleen op een afkoopsom re kenen als hun ouderdomsrente bij het bereiken van de 65-jarige leef tijd minder dan 60,per jaar zou bedragen. In de praktijk wil dit zeg gen dat in de meeste van deze geval len alleen dan afkoop plaatsvindt als in totaal minder dan 286,geplakt is. Om het aantal zegels geplakte be drag terug te krijgen, kan men zich wenden tot de Raden van Arbeid. Aanvraagformulieren zijn daar en op alle postkantoren te verkrijgen. Ter wille van de volledigheid zij nog medegedeeld dat in vorige jaren voor afkoop aan de beurt zijn geweest zij die geboren zijn in een der jaren JEUGD- VAKANTIE VOORSTELLING A.s. zondag om half vier wordt er een kindervoorstelling gegeven in de schouwburg door het Limburgs Jeugdtoneel. TIJL UILENSPIEGEL BIJ DE CHINEZEN. Normaal worden er in de zomer maanden vanwege het vaak warme weer geen voorstellingen gegeven, maar vooral de vele campings in de omgeving zitten vaak in grote moei lijkheden wanneer er even zo vaak slecht weer is. Vandaar dat vanuit die campings gevraagd is om jeugdvoor stellingen in de vakantietijd. De schouwburg wil wel mee gok ken en heeft daarom als proef deze jeugdvoorstelling ingelast. Als het experiment slaagt zullen er meerdere voorstellingen komen, anders blijft het bij deze voor zondag aangekon digde voorstelling. Deze week zijn in het Luxor Thea ter twee belangrijke films te zien die het als vakantieprogramma bijzon der goed doen. HALLO DOLLY is een filmmusi cal voor het gehele gezin en men zal heerlijk kunnen lachen en genieten van deze dolle klucht. HALLO DOLLY was in de schouw burg als musical te zien met Marika Rokk. De filmversie wordt gebracht door Barbara Streisand. HALLO DOLLY wordt algemeen als de beste musical sinds „The sound of music" beschouwd. De tweede film die deze week te zien is, is de inmiddels beroemde EASY RIDER. Deze roemruchte film over hippies en hun stickies is zo be kend, dat we er verder weiniig aan toe kunnen voegen. In de vakantiemaand kan men da gelijks naar het Luxor Theater gaan. Alleen bij zeer warm weer kunnen 'er voorstellingen uitvallen. 1937 tot 1951 en zij die zijn geboren in een der jaren 1903 tot 1913. Voor zover deze personen al niet een aan vraag hebben ingediend, kunnen ze dit alsnog doen. De in 1903 tot en met 1912 geborenen, kunnen alleen op af koop rekenen als er minder dan 286,is geplakt. Zij die in andere dan genoemde jaren zijn geboren, komen later aan de beurt. van 2 juli 1921 Venray, 2 Juli 1921. Dinsdag 28 Juni j.l. promoveerde aan de Rijks universiteit te Utrecht tot Doctor in de Rechtswetenschappen op stellin gen, onze geachte dorpsgenoot mr. J. Camps. Den eersten Venrayschen advocaat van harte proficiat! Te koop sterke trekhond 1 Jr. oud bij P. J. van Lierop-Linders, Veltum Te koop harde zwarte turf per stuk en per kar bij Joh Peeters, Bra bander. Aan het zelfde adres biedt zich aan een sterke 14-jarige jongen voor boerenwerk. Wasch U steeds met Stokpaard jes Lelien Melkzeep 50 cent per stuk. Firma van den Munckhof. BROMFIETSERS VIELEN DOOR HOOP ZAND OP RIJWIELPAD Een hoop zand op het rijwielpad langs de Deurneseweg is oorzaak ge weest dat in een tijdvak van vijf mi nuten twee bromfietsers ten val kwamen en medische hulp moest worden verleend. De 55-jarige H. K. uit Rotterdam was het eerste slachtoffer en be kwam lichte verwondingen terwijl medische hulp nog niiet aanwezig was, het tweede slachtoffer kennis maakte met het dek van het rijwiel pad en dat was de 33-jarige mevr. P. v. H. uit Cuyk. Ook zij bekwam diverse verwondingen, maar beiden konden, nadat medisch hulp verleend was, hun 'bromfietsreis verder ver volgen. KLEUREN- TELEVISIES 56 cm voor 1575, TELEVISIES 61 cm voor 475, BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25% korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEPVRIESKISTEN met kortingen van 20-25% Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20% Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick Is uw hulp niet gekomen? Geopend van 'smorgens 7 uur toi 'savonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen 8%!" \A t A AAA A T I I

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9