Patates frites van ^kermisattractie naar jvolksvoer Raadsvergadering Gemeente |Vierlingsbeek COENEN JOS. MARTENS Geslaagde Nationale Motocross Venray Bouwvakkers drukwerk VENRAY - HOFSTRAAT - TEL. 2828-04780 10% VAN DE TOTALE AARDAPPELCONSUMPTIE Het aardappelverbruik in Nederland per fyoofd van de bevolking bedraagt circa 80 kg per jaar. Bovendien was ons land in 1970 de belangrijkste exporteur van aardappelprodukten (waaronder fri tes, chips en puree) met een uitvoer ter waarde van ongeveer 50 miljoen gulden. Vooral de omzet van patates frites stijgt nog steeds. Het aantal bedrijven in Nederland, waar patates word ver kocht. loopt tegen de 4500. Bovendien beschikken duizenden huis- Vrouwen over een friturepan en behoren zij tot de belangrijkste verbruiksters van voorgebakken patates frites. Ook de chips heb ben de laatste jaren enorme opgang gemaakt als een bijna onver mijdelijke verkwikking bij een stevige borrel. AARDAPPEL KOMT UIT ZUID-AMERIKA Er zijn nog maar weinig landen waar zoveel aardappelen worden ge geten als Nederland. Toch stammen deze eetbare wortelknollen niet uit ons land De aardappel heeft een zeer avontuurlijk levensloop achter de rug, waarin ontdekkingsreizigers, avonturiers en koningen een grote rol hebben gespeeld Toen Francisco Pi- zarro in 1533 het Incarijk in Peru ver overde, trof hij daar tal van varië teiten van de aardappel aan, die we zen op een reeds eeuwenoude ver bouwing. Pas omstreeks 1565 werd de aardappelplant door een Spaanse admiraal naar zijn vaderland over gebracht Als aanwinst voor de bloe mentuin! Allengs werd de knol ook als voed sel geapprecieerd, eerst in Italië, la ter ook in Duitsland. Frankrijk en Engeland. Toch was de aardappel nog heel lang en tamelijk exclusief ge recht, alleen betaalbaar voor de ho gere standen Pas ten tijde van de Franse overheersing (1797-1815) werd de aardappel in ons land vrijwel al gemeen. Sedertdien is de Nederland se keuken zonder dit produkt on denkbaar. Toen in 1845 de aardappelziekte optrad, brak de hongersnood uit en braken er in Den Haag en Leiden opstanden uit In 1917 herhaalde het aardappeloproer zich in Amsterdam. EERST OP KERMISSEN Als gevolg van de toenemende welvaart is de consumptie van aard appelen de laatste vijftien jaar ge daald Maar hiertegenover staat een toenemend verbruik van patates frites. Deze in staafjes gesneden en in olie gebakken aardappelen werden reeds vóór de laatste eeuwwisseling in Frankrijk geconsumeerd, maar in Nederland veroverden zij de markt pas in het begin der vijftiger jaren De verkoop van patates frites be gon op de kermissen in onze zui delijke provincies en vandaar woei het gebruik over naar de rest van ons land Zelfs in de kleinste dorpen treffen we tegenwoordig minstens één gelegenheid aan, waar patates frites worden gebakken Patates wor den niet alleen verkocht in kraamp jes en automatieken, doch ook in snackbars en cafetaria's, wel of niet ongediend met biefstuk, hamburger, lever, appelmoes of mayonaise. Bovendien lenen de patates frites zich voor culinaire verfijning. U kent wellicht de pommes alumettes, ge- Officieel FIAT-Dealer Lieshout - Tel. 04992 - 251 MARIE BECLET 75 JAAR IN DIENSTBETREKKING Aan dit wel unieke feit willen de betrokkenen helemaal geen rucht baarheid geven, omdat ze het gou den- en diamantenfeest destijds ook al gevierd hebben. Maar toch willen wij bij dit zeldzame jubileum van Marie Beclet of zoals ze genoemd wordt Marie van Esser even stilstaan. Marie Beclet kwam 75 jaren ge leden zij was toen 13 jaar als kindermeisje in dienst van de fami lie Esser. De heer Esser was toen burgemeester van Venray. Haar hui dige mevrouw was toen 6 jaar en werd o.m. aan de zorgen van Marie toevertrouwd. Bij haar huwelijk ging Marie mee als dienstbode en zij is dat feitelijk tot op de dag van van daag gebleven, hoewel we ons niet kunnen voorstellen dat er nog van dienst-verhouding sprake is, wan neer men 75 jaar in lief en leed van een familie meegeleefd heeft. Toch bereddert Marie, nu op 88-jarige lteftijd, nog het kleine huishouden en doet regelmatig boodschappen „in het dorp". Voor het meer gewone werk heeft ze eenmaal per week hulp. Toen we Marie kortgeleden spra ken, was zij nog in een zeer goede gezondheid en het laat zich aanzien dat zij nog vele jaren in haar zwart gesteven schort de boodschappen voor haar mevrouw zal blijven ver richten, als een onopvallende ver schijning in een Venray dat zij al meer dan 80 jaren kent en heeft zien groeien. bakken aardappelsprietjes bij een warme maaltijd, die in menig restau rant worden opgediend. Voorts de (rondgestoken) pommes risolées, zoals de Franse keuken die serveert Ver der chips als att-raktie bij de borrel. VOORGEBAKKEN Zo hebben patates frites in di verse schakeringen zich een vaste plaats op de Nederlandse spijskaart verworven De consumptie van pa tates bedraagt thans reeds meer dan 10% van de totale aardappelcon sumptie in ons land. Dat houdt in, dat de Nederlanders per jaar onge veer 25000 ton patés verorberen! En dat alléén buitenshuis. Dientengevolge is ook de handel in voorgebakken patates tot grote bloei gekomen Ook de huisvrouwen profiteerden hiervan. Met een fri tuurpan zijn de voorgebakken patates in een oogwenk rijk voor consumptie. Een groot bedrijf in Woerden heeft nu zelfs al volautomatische bakstra- ten voor voorgebakken frites gecon strueerd. Aan de ene zijde van deze machine worden de aardappelen er in gedaan Deze doorlopen de gehele „straat" van schillen, wassen, snij- dene voorbakken en diepvriezen, waarna de frites in de gewenste ver pakking uit de machine komen (Ca paciteit 500 tot 3000 kilo frites per uur!). In Montfoort is al een tweede fabriek opgericht De machines vin den aftrek in de gehele wereld, tot in Cypres, Perzië en Canada toe ANDERE ONTWIKKELING Wij hier in Venray hopen nog een andere en verdere ontwikkeling in de aardappel-consumptiesectór mee te beleven. We bedoelen daarmede de bouw van de Nestlé-Nederland fabrieken in Oostrum, waar men de aardappelen gaat verwerken tot pu ree. We hebben daar reeds eerder een verslag van gebracht, hoe thans al in Vlaarlingen door dit concern tonnen aardappelen verwerkt wor den tot wat geel-achtig poeder, de aardappel-puree, die in enorme quantums worden geëxporteerd. Het feit dat men een geheel nieuwe fa briek hiervoor moet gaan bouwen, zegt voldoende over de groei van die markt Een markt die ongetwijfeld ook in Nederland steeds groter gaat worden nu men o.a hier in Venray gaat komen tot klein-verpakking van dit poeder, dat in wat kokend water gestort, zeer snel een machtige pu ree geeft en vermengd met gedroog de groenten de huisvrouw in staat stelt in enkele minuten tijd ver schillende stampotten op tafel te brengen. Een nieuwe ontwikkeling, die vooral voor Venray van groot be lang gaat worden en voor de Noord Limburgse en Oost Brabantse aard- apppeltelers De raad der gemeente Vierlings beek kwam in zomerse vergadering bijeen ter afhandeling van een korte agenda. Zo was o.a. bij de mede delingen dat de Bank van Nederland se Gemeenten bereid was een geld lening aan te gaan groot 911.000, welke lening bestemd is voor de rea lisering van de riolering in Overloon. Dat de destructor te Son bereid was met ingang van 1 september de kadavers aan huis op te halen, mits de bedr;ven aan de verharde weg zouden liggen. Het voorbereidingsbesluit van de wet op de ruimtelijke ordening werd z.h.s. aangenomen. De raadsvoorzit ter, burgemeester van Heusden, zou het goed vinden als de woonruimte commissie. (omdat deze toch maar weinig te doen had) zich zou gaan verdiepen met bepaalde bestem mingsplannen, voor bebouwde kom, de buitengebieden en de bestem mingsplannen, temeer daar nu juist het rapport, het sociologisch rapport, was klaar gekomen. Volgens de agenda zou de raad aan twee broers Vogelsangs een perceel grond verkopen, maar in hetzelfde plan had zich nog met veel haast een neef van de broers gemeld voor een bouwkavel, terwijl ook nog een in Duitsland wonende Nederlander graag een kavel had in Overloon. Gezien de haast had de raad geen be zwaar tegen de aanvullingen. Aan L. van Rosmalen te Vierlings beek verkocht de raad de door hem bewoonde woningwetwoning voor de prijs door de minister vastgesteld op 31.593,—. RUILVERKAVELING verkeert in een vergevorderd sta dium, zo werd medegedeeld. De laatste afsluitende vergadering had bereids plaats gevonden. Het rap port van de voorbereidingscommis sie was goedgekeurd geworden. Mo gelijk dat eind september de stem mingsvergadering kan worden ge houden, maar dat hangt af van de vlotheid van de colleges van Gede puteerde Staten, immers een deel van dit plan ligt op Venrays gebied en daarover moet G.S. Maastricht beslissen, het andere deel ligt in de gemeente Vierlingsbeek en daar moet G.S. van Den Bosch over beslissen. RONDVRAAG Bij de raad was een schrijven bin nen gekomen om de rondvraag af te schaffen, omdat dit strijdig was met het reglement van orde. De raad was echter van ander gevoelen, al was het strijdig met het reglement, het was in de loop der jaren gewoonte recht geworden. Dan moest het re glement maar gewijzigd worden. Dat zal gebeuren echter met de aanteke ningen, dat alleen zaken van alge meen belang aan de orde zouden komen. Dat was nog niet vastgesteld of een der raadsleden vroeg of een slootje van de gemeente niet door de gemeente kan worden geveegd. De gevaarlijke kruisingen te Holt- hees zullen zo mogelijk worden ver beterd. OBRA aardgas komt naar Vier lingsbeek, maar zal alleen in de kom worden aangesloten. Het is een vrij dure zaak omdat de aanvoerleiding onder de Maas door moet worden geleg, omdat deze vanaf Bergen naar Vierlingsbeek komt. De Jeugdherberg, eigendom van de Nederlands Hervormde gemeente is vrij gekomen. Er zijn onderhande lingen om deze aan te kopen, maar de vraagprijs is 75.000,en omdat deg emeente Vierlingsbeek er nog geen bestemming aan heeft kunnen geven, vond het college de investe ring te hoog. Burgemeester van Heusden was wel van mening dat het jammer zou zijn als deze jeugdherberg verloren zoy gaan. Onder auspiciën van de KNMV organiseerde de motorsportvereniging Janslust op het, ook tijdens de war me zondagmiddag, prachtige cirqudt, voor de 17e maal motorterreinwed- strijden welke tevens meetelden om het kampioenschap in de 500 cc se nioren. Het heeft aan spanning niet ont broken en de bijna 10.00 motorsport liefhebbers hebben kunnen genieten van spectaculaire momenten, stuur- mansknust en beheersing der machi nes. De spanning werd in de 500 cc verhoogd toen G. Wolsing de grote kanshebber voor het Nederlands kampioenschap in de 13e ronde door pech werd uitgeschakeld De streek- favoriet Peter Willems greep de on verwachte kqns en kon als eerste over de eindstreep. Niet onvermeld mag blijven het prachtige werk van Harry Driessen uit Stein. welke op de tweede plaats beslag legde. Burgemeester drs. Schols opende met een sympathieke toespraak het motorspektakel, want de motoren daverden op het cirquit Burgemees ter Schols toonde respect voor het uithoudingsvermogen der renners. De officiële uitslag is als volgt: 50 cc Senioren: 1 André Gerben. Rouveen 60 pnt.; 2. Henk Poorte, Nijevrdal 52 pnt; 3 Johan Braakhekke. Barchem 52 pnt; 4 Jos Klumper, Apeldoorn 46 pnt.; 5 Henk Steman, Voorburg 41 pnt. Junioren 500 cc: 1 Wiegers Boersma, Heijen 57 pnt. 2 Geert Brouwer, Swartebroek 57 pnt.; 3 Theo Knuiman, Wychen 50 p.; 4 Jan Hoeijmakers. Horst 43 pnt.; 5 Cock Wieman, Amsterdam 41 pnt. Zijspannnen senioren: 1 Dick van Hoevelaken met bak kenist Wim Verweij Nieuwerkerk ad. IJssel 57 pnt; 2 Cor van de Big- gelaar met bakkenist Chris Dijkmans Made 53 pnt; 3 Joop Kruisinga met bakkenist Dick Grootedorst, Gouda 50 pnt; 4 Ben Snijder met bakkenist Jantje van Boesschoten, Breda 50 p. Senioren 500 c: 1 Peter Willems. Ysselsteyn 54 pnt; 2 Harry Driessen. Stein 50 pnt; 3 Jan Keizer 's-Heerenberg 44 pnt; 4 Jan van Beek, Zelhem 43 pnt; 5 Joop Hoefman, Doetinchem 41 pnt.; 6 Henk Knuiman, Wychen 40 pnt. De organisatie was perfect en het Rode Kruis behoefde niet in aktie te komen Het cirquit was vóór wed strijd behoorlijk nat gespoten en daarvan hebben nog kijklustigen, bezaaid onder de modder, kennis kunnen maken. Ook in de bouwvakken zijn de jaar lijkse examens gehouden voor het bedrijfsdiploma en het diploma leer lingwezen van de Stichting Vakop leiding Bouwbedrijf. Voor aspirant-gezel-bouwtimmeren was als examenplaats aangewezen de bouwplaats van het aannemings bedrijf Verhoeven te Veltum, waar de organisatie werkelijk perfect was. Daar slaagden de volgende Ven- rayse kandidaten: H. Claes, Heide; A. Cornelissen, Leunen; M. Driessen, Venray; M. Gloudemans, Venray; C. Janssen, Ysselsteyn (le prijs win naar), J. Litjens, Venray; W. Noyen, Venray; L. Pouwels, Ysselsteyn en E. Vandevenne, Oostrum. Voor de aspirant gezel metselen was het examen te Horst bij de fir ma Haegens. Daar slaagden de vol gende Venrayse kandidaten: Th. Arts, Th. Mulders en Fr. van Stok- kum. Voor aspirant gezel banktimmeren was het examen in de LTS te' Roer mond en daar slaagden o.m. G. Hen- drickx, Leunen en Fr. Swinkels, Cas- tenray. Eveneens in de LTS te Roermond slaagden voor het diploma gezel tim meren: G. Litjens, Leunen, J. Schwa- chöfer, Venray en J. van Vegchel,. Vredepeel. voor al uw van den munckhof n.v. speel maar raak met Opblaasbal voor vakanties/ op de camping of aan zee. Makkelijk mee te nemen. In geweldig eksklusief bloemdekor. Per stuk VENRAY - HOFSTRAAT - TEL 2828-04780 Junior voetbal 200 gram. Maak Uw zoon of dochter eens blij als straks de grote vakantie begint. De kleuren zijn wit en oranje. Voordelige aan bieding per stuk -j gg Plastic haas rij- en trek-^f figuur, voor de kleintjes uit het gezin met emmer en vormpjes, g gg Forten emmer met kastelen bodem.Als de kleuters in het zand spelen een ideaal kado 2 25 Opblaasbad met 3 i ringen. Voor de kleine! waterliefhebbers. Han dig in de tuin of op balkon. Ook praktisch mee te nemen. Hoogte 30 cm. Doorsnede 110 cm. 11#90^ Zelfde uitvoering in 130 cm doorsnede met afvoer* st°p. 1490 Leuke Via-Sport opblaas boot. Een vrolijke attrak- tie voor kinderen. w Grootte 136x88 cm. y 24,75 22 gezelschap-spellen in een leuke plastic koffer. Handig voor vakantie, of op de camping. 12 95 Plastic kruiwagen met schep, hark en emmers in de kleuren rood en blauw. Degelijke uit voering 2/90 Houten zeilboot voor de jongens. Afm. 29 cm. 2 90 Catamaran in houten uit voering. Een nieuwe moge lijkheid om bootje te varen. Slaat niet om in het water. Lengte 34 cm. 4 gg Plastic vliegtuig met batterijmotor op afstand regelbaar. Een leuk kado voor jongens die van techniek houden 90^- COENEN

Peel en Maas | 1971 | | pagina 10