Gemeentelijke herindeling De soos gaat weer open VAKANTIE AANBIEDING BEHANG bartels ATTENTIE VAM0S A VER 1.35 1.95 - 2.75 - 3.95 Leenenl 1 Leenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN drukwerk twee uur rijden VRIJDAG 2 JULI 1971 No. 26 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n L' 'JU DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL: 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) De vele gemeentebestuurders en in de bestuurlijke herindeling van Noord Limburg geïnteresseerde be langstellenden, die vrijdagmiddag het concertgebouw „de Prins van Oranje" te Venlo ruimschoots be volkten, hebben waarschijnlijk niet allen gekregen waarop zij hadden gehoopt. Aaungekondigd was, dat de staats secretaris van binnenlandse zaken, mr. C. van Veen, een inleiding zou houden over het onderwerp „het ont- werp-gewestwet". De staatssecreta ris was echter in verband met de kabinetsformatie verhinderd en had te elfder ure de heer Gilissen, een lagere departementale godheid, be reid gevonden naar het zuiden af te zakken. Om dat de goede man drie kwartier te laat op het Venlose po dium verscheen, werd de klad ge gooid in de middagindeling. Derhal ve moest eerst ruim een uur worden geluisterd naar drs. F. van Pijpen, hoofd van de afdeling sociaal-geo grafisch en bestuurkundig onderzoek van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, die een toelichting gaf op het rapport „Bestuurlijke vorm geving van Noord Limburg". VERANDERINGEN De heer van Pijpen stelde, dat be stuurlijke reorganisatie geen typisch Nederlandse aangelegenheid is, om dat de ihermee verband houdende problematiek momenteel in geheel West-Europa speelt. De vraag is n.l. overal aktueel of de bestuurlijke or ganisatie nog wel een^ geschikt in strumentarium is voor de bestuur ders van deze tijd. Na er op te heb ben gewezen, dat in de samenleving veel verandert, concludeerde hij, dat derhalve ook de bestuurlijke organi satie aan veranderingen onderhevig is. Van de overheid wordt veel ge vraagd, omdat zij zich intenser met de samenleving moet bezig houden. De overheid heeft hierin een wezen lijke taak omdat de burgers steeds meer van de overheid verlangen. DRIE TAKEN De drie belangrijkste taken van de overheid zijn: de burgers te laten delen in de nationale welvaart, in het nationale welzijn en de zorg voor het scheppen van een goed voorzienin genniveau voor de burgers. „Dis is de problematiek, waarmee de bestuurders van deze tijd hebben te maken1", aldus spreker. Deze drie taken moeten steeds meer in regionale verbanden worden be keken omdat hierbij de vragen spe len hoe de samenleving zich in gro tere verbanden ontwikkelt en in wel ke grootte de samenleving moet wor den opgenomen. FUNKTIE VAN NOORD-LIMBURG Hiervan uitgaande kwam spreker terecht in' het gebied van Noord- Limburg, gelegen tussen grote com plexen: het Roergebied en de con centraties Nijmegen en Eindhoven. Voor deze gebieden heeft Noord- Limburg een functie. In eerste in stantie fungeert het gebied als buf- De abonnementsprijzen van de nieuwsbladen zijn per 1 juli 1971 allemaal verhoogd met 3 1/3 cent per frequentie welke verhoging is afge stemd op de verhoging der abonne mentsprijzen van de dagbladen per genoemde datum met 20 cent per week. Het bestuur van de Vereni ging de Nederlandse Nieuwsblad pers dat deze abonnementsprijs ver hoging dringend noodzakelijk acht, heeft aan het ministerie van Econo mische Zaken ontheffing gevraagd van de Prijzenbeschikking Goederen en Diensten 1970. De abonnementsprijs van ons blad werd per 1 juli 5.85 per half jaar. De betreffende kwitanties zullen in de loop van deze maand worden aan geboden. Voorts hebben we per 1 juli j.l. de buitenlandse abonnementen stop ge zet. De sterk gestegen portokosten voor deze abonné^, alsmede de moei lijkheden die veelal verbonden zijn aan het incasseren van de daarvoor verschuldigde abonnementsgelden hebben ons tot deze maatregel doen besluiten. De Administratie van PEEL EN MAAS ferzone en tevens als een open re creatieruimte, als filterzone, als com municatiegebied en als gebied voor de vestiging van instellingen. Vol gens de heer van Pijpen is Noord Limburg typisch een gebied, waarin invloedsferen doorwerken door zijn perifere ligging, nabij het Roerge bied, nabij de Brabantse stedenring, nabij de secundaire complexen van Zuid Limburg, Aken, Luik, zijn lig ging aan de Maas, door de aanwezig heid van grote natuurgebieden, de geringe stedelijke ontwikkeling en de ligging tussen Eindhoven, Nijme gen, Roergebied en verder België en de Randstand Holland. WAT TE DOEN IS De taakstelling voor dit gebied zal zijn het scheppen van optimaal wei rijn voor de burger en het scheppen van een goed leefmilieu. Dit betekent het verkrijgen van een gevarieerde werkgelegenheid opdat de burger 'n goed inkomen verkrijgt, de zorg voor mogelijkheden, dat het inkomen kan worden besteed, het treffen van so ciale, medische en culturele voorzie ningen, het treffen van recreatieve voorzieningen voor de eigen bewo ners en die van de grote steden, goe de ordening van de ruimte en de zorg voor de bereikbaarheid van de ze voorzieningen. Deze taakstelling moet volgens de heer van Pijpen het uitgangspunt zijn voor een instrumentarium, no dig voor een goed bestuur van Noord Limburg. Ten behoeve van het rapport „Be stuurlijke vormgeving van Noord Limburg zijn alle Noord Limburgse gemeenten „doorgelicht" om aan de hand van de konklusies straks te kunnen komen tot het samenstellen van het instrumentarium. VIER MOGELIJKHEDEN In het rapport worden vier moge lijkheden gegeven, waaruit straks de juiste vorm zal moeten worden ge kozen: a. geen samenvoeging en geen ge westvorming (dus alles laten bij de huidige toestand); b. wel samenvoeging en' geen ge westvorming; c. geen samenvoeging en wel ge westvorming en tenslotte d. wel samenvoeging en wel ge westvorming. De voor- en nadelen, verbonden aan deze mogelijkheden werden uit voerig door de heer van Pijpen on der de loupe genomen. Deze nadere uitzetting van het rapport waarvan inmiddels een vereenvoudigde uitgave isversche nen was bedoeld als Jhet aandra gen van bouwstenen voor de discus sie, welke nu in het gebied zelf op gang moet komen. In Noord Limburg zal men volgens de heer van Pijpen een verantwoorde keus moeten doen uit die vier alternatieve mogelijk heden met een duidelijke verklaring van waarom voor het een wordt ge kozen en waarom het andere wordt verworpen Noord Limburg is het eerste ge bied, dat thans dergelijk materiaal in handen heeft om te kunnen beslis sen over de toekomstige bestuurlijke vormgeving en om te kunnen mee werken aan bestuurlijke reorgani satie. GEWESTVORMING De heer Gilissen wees er op, dat gewestvorming bij de kabinetsfor matie nog een open vraag is. Men is het er wel over eens, dat deze er moet komen, doch de methodiek in deze is de vraag. Hij ging er der halve van uit van wat bij de nog zit tende bewindslieden inzake het be leid voor ogen heeft gestaan en nog staat en wat een rol heeft gespeeld bij het ontwerp-gewestwet, dat in tussen door de minister en staatsse cretaris van binnenlandse zaken bij de Koningin is ingediend. Hij stelde, dat gewestvorming van uit de gemeenten tot stand moet ko men, dus van onderaf, onder verant woordelijkheid van de overheid. Een structuurschets voor bestuur lijke indeling zal als produkt van gezamenlijk overleg tussen gemeen ten, rijk en provincie tot stand moes ten komen. Voor het gewest zal een gewest raad moeten komen, een dagelijks bestuur en een voorzitter. De taak van het gewestelijk bestuur zal zijn de planning in grote lijnen van de ontwikkeling binnen het gewest en de coördinatie van het beleid van de gemeentebesturen. Tevens zal het gewest een structuurplan moeten vaststellen. De financiën zijn het moeilijke punt in het wetsontwerp. Het gewest zal een eigen budgetaire verantwoor delijkheid hebben met een door de onderscheiden gemeenten aangegeven plafond. Wat de eigen inkomsten bron betreft wordt gedacht aan een kontributieheffing voor personen boven 21 jaar van 10,De ge meenten mogen zelf voor hun bijdra gen aan 't gewest verhoogde uitkering uit het gemeentefonds verachten. Tenslotte stelde de heer Gilissen, dat de gewestwet geen eindpunt zal zijn, doch een aanvang voor een ver dere studie van research. WEINIG DISCUSSIE De geringe tijd welke nog beschik baar was voor de discussie van deze middag werd voor een belangrijk deel in beslag genomen door een Meyelse vertegenwoordiger, die in een we tenschappelijk betoog trachtte weer te geven, dat het door de onderzoe kers gehanteerde model voor het rapport niet juist was. Daarbij werd gepleit voor een referendum. De voorzitter, dr. J. M. van Su- sante vond, dat de Meyelse spreker de intelligentie van degenen achter de bestuurstafel zwaar op de proef had gesteld en vroeg de tekst ter na dere bestudering Op een desbetreffende vraag (ook van Meyelse zijde) antwoordde de heer van Pijpen, dat hij graag bereid is met het gemeentebestuur van Meyel te praten over de voortzet ting van het onderzoek op Brabants gebied. De griffier van de Limburgse sta ten was niet gerust op de tijdsduur tussen het indienen van het ontwerp gewestwet en het moment waarop het het staatsblad zal halen. De stel ling van de heer Gilissen, dat begin 1973 Nederland zijn eerste gewest volgens de nieuwe wet zal krijgen, noemde de griffier te optimistisch. Wèl werd het de griffier duidelijk, dat de „ruilverkaveling" van ge meenten niet zal behoeven te wach ten op de wet oP de gewesten. Voorzitter van Susante drong in zijn slot- en dankwoord aan op het blijven zoeken naar alternatieve mo gelijkheden en het zich blijven bezin nen op deze materie. Het ligt in het voornemen van de Stichting Ontwik kelingsorgaan Noord-Limburg meer van dergelijke bijeenkomsten te or ganiseren. Tenslotte deelde hij mede, dat het provinciaal bestuur van Limburg vóór 1 november a.s. het standpunt van de gemeenten met betrekking tot de bestuurlijke vormgeving van Noord Limburg wil weten. NOTICIAS RELIGIOSAS PARA LOS ESPAOLES El domingo proximo es la fiesta del Precioso Sangre de Nuestro Se- nor: a las diez y media Misa con cantos y platica en Castellano El do mingo pasado la Tiente del Alcalde de Venray, la Sra Da Paula Rutten, ha entregado los diplomas a seis de nuestros amigos que han terminado el curso de holandés. Ha prometido que aquellos pueden continuar este curso y que el ayuantamiento hara todo para que los Espanoles tengan su casa espanola El viemes pasado el padre Juan ha recibido una carta del nuevo Agregado laboral comuni: candole: „En otra de mis deseos de pasar con Vds los próximos sabado y domingo, dias 26 y 27, lamento co- municarle que el dia 26 llegan a La Haya el Secretario General _del In stitute Espanol de Emigración y el Secretario General del Consejo Es- colar para la Extension Educativa a fin de teper un serie de reuniones de gran importancia a las que estoy absolutamente obligado a asistir. Dis- cülpeme, por favor, ante los trabaja- dores espanoles y comuniqueles que en la primera ocasión (tal vez el dia 25 de julio cuando el padre Juan celebrara su bodas de plata de su sacerdocio) en que me sea posible iré a visitarles en Venray La envio un cordial saludo Francisco Guer rero Saez". Aquellos que van de vacaciones no se olviden de pedir la tarjeta del se- guro en su oficina. Hasta la vista el domingo en Smakt. Hoy, el jueves el 1. de julio de las seis hasta las siete consultatorio del asistente social en la Clockert. A las siete reunion de la Subcomisión de los Espanoles. Zaterdag a.s. heropent de soos de nieuw opgezette en ingerichte jongerensociëteit, die nu de naam draagt van „Free-Weelin". Bij na 2 jaren, nadat ze door organisatorische en andere moeilijk heden gesloten werd, hoopt men nu het doel: jonge mensen tussen 16 en 22 jaren een ontmoetingsruimte te bieden, die hen een goede en zinvolle beleving van hun vrije tijd zal bieden, opnieuw waar te kunnen maken Er is in die afgelopen twee jaren veel gebeurd. Op de eerste plaats heeft men zich eens bezonnen op wat voorbij was. Men kon daaruit kon- kluderen, dat de Soos voor vele jon gelieden in Venray toch wel wat be tekende, maar dat het in feite een onbegonnen zaak was, dat een en ander gerund moest worden in de vrije tijd door enkele mensen en dat men op de tweede plaats afhanke lijk was van de drank-omzet, wilde men bepaalde dingen organiseren. Op de derde plaats bleek het pand Hoenderstraat 10, ondanks alles wat er aan gedaan was, onvoldoende te zijn. Onvoldoende in alle opzichten. En zo stond het bestuur voor de op gave een geheel nieuwe organisatie op te zetten, kontakten te leggen met allerlei instanties, die zich met de jeugd op dit moment bezig houden en te proberen het pand zodanig te verbouwen, dat het in alle oprichten ook voor het gestelde doel geschikt was. We gaan het vele overleg in die voorbije jaren rustig voorbij met de konstatering, dat nien intussen ge slaagd is de heer Klijsen aan te trekken als soosleider, die zich vol ledig kan inzetten. VERBOUW Dank zij gemeentelijke en rijks hulp is het gebouw in dusdanige staat gebracht, dat het werkelijk een keu rige en geschikte ontmoetingsruimte is en op de derde plaats zijn er ver schillende kerngroepen gevormd uit de betrokken jongelui zelf, die een groot aantal zaken zelf verzorgt. Dat is b.v. goed merkbaar bij deze verbouwing, waarbij naast de vak mensen, die gemetseld, getimmerd en het sanitair en de verwarming heb ben aangelegd, ook de jeugd zich daadwerkelijk heeft ingezet.. Dat een en ander netjes in de verf zit, is het werk van vele jongeren, die op hun vrije avonden en zaterdags kwistig de verfkwast hebben gehan teerd. Daarnaast heeft diezelfde jeugd gezorgd voor een deel van het meubilair, waarbij ze de nodige vin dingrijkheid getoond heeft om de kosten te drukken en het toch gezel lig te maken. ORGANISATIE Een ander team zal in samenwer king met de soosleider het program ma vaststellen. Ze zullen de wensen en behoeften van de leden proberen om te zetten in konkrete aktivitei- ten. De leden van dit team zorgen voor de aankleding van de soos, van aqua rium tot verlichting toe en bepalen zo mede voor een groot stuk de sfeer. Een andere groep is bezig met het sooskrantje, dat men wil maken tot een echt blad voor Venrays jeugd. Weer een andere groep houdt zich bezig met de huishoudelijke dienst en zorgt voor het natje en droogje, maar daarnaast ook voor de disco bar, dat de gewenste platen daar ko men en voor de film- eq dia-avon den. Een andere groep zal op haar beurt weer de hele leden-bussiness voor haar rekening nemen en zorgen voor de administratie. Hier blijkt dus wel uit dat naast de verbouw van het pand Hoen derstraat 10 ook getimmerd en ge werkt is aan de interne organisa tie, waarbij de jeugd wel degelyk betrokken is en haar eigen ver antwoordelijkheid heeft t.o.v. wat er allemaal in die soos gebeuren gaat voor al uw van den munckhof n.v. INRICHTING Behalve de grote zaal onder, met zelf-gebouwde bar, disco-bar en open haard, zijn er boven nog drie afzon derlijke vertrekken, waarvan er een gebruikt kan worden voor de ver schillende hobbies, de twee anderen bestemd zijn voor vergader- en dis cussieruimte. Een en ander ziet er nu fris geschilderd keurig en smaak vol uit. De soos is open op dinsdag van half 8 tot half 12, terwijl "s woens dags, vrijdags, zaterdags en zondags het sluitingsuur om half een gepland Zondags is de soos verder nog open van 2 tot 6 uur n.m. De jongelui moeten een kontributiekaart aan schaffen die 5,per half jaar kost, maar men kan er ook op terecht met een zgn. bezoekerskaart, die tot max. 5 x gebruikt kan worden. Het is niet de bedoeling dat in de soosruimte gedanst zal worden, men wil zich tot andere aktiviteiten wen den. In tegenstelling tot wat wij vorige week publiceerden is zaterdag tussen drie en zes uur de soos alleen toe gankelijk voor genodigden. Andere belangstellenden, als ouders e.d. zijn graag welkom zondagsmiddags. Bloemetjes - Effen - Strepen - Klassiek - modern voor slaapkamers en huiskamers, volop keus, afgerand en wel. Prima kwalite'it. NU extra goedkoop

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9