KADER-REEKS Maatschappelijk werk de laatste rustplaats vandenMunckhofnv door de bomen bos niet te zien? Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN BOEKHANDEL VRIJDAG 2 JULI 1971 No. 26 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) wereldbekende boeken van een internationaal schrijvers-„kader" D. H.Lawrence Lady Chatterley's minnaar Iris Murdoch Het italiaanse meisje Jean-Paul Sartre De jaren des onderscheids Jean-Paul Sartre Het oponthoud Jean-Paul Sartre De dood in het hart Graham Greene Mogen we je man even lenen? •V: een internationaal lage prijs 6 GULDEN per titel OOSTDUITS CABARET „COMMUNE" NAAR VENRAY? Eind september, begin oktober komt een bekend Oostduits cabaret gezelschap uit Berlijn naar Nederland. Uiteraard is dit programma links georiënteerd. Zeven grote steden hebben reeds kontrakten gesloten en aan Venray is vanwege het progressieve beleid, dat hier in de schouwburg gevoerd wordt, een datum aangevraagd. Vooral omdat het gezelschap bereid is om na de voorstelling met het publiek in discussie te treden over de Oost-West verhouding, voelt de directie van de Venrayse streekschouwburg er erg veel voor. Maar zoals bij alle programma's het geval is, wenst de directie voldoen de garanties voor een goede zaalbezetting en omdat het hier om een bij zonder programma gaat wil de directie eerst de meningen van het publiek in Noord-Limburg peilen. De prijs zal laag gehouden worden nl. 5, en 7.50. De directie van de schouwburg ziet Uw reactie graag tegemoet. Even tueel kunt U reeds bestellen en mocht de voorstelling dan onverhoopt niet doorgaan, omdat de belangstelling te gering zou zijn, dan vervalt de be stelling uiteraard automatisch. Wij hopen, dat velen reageren op dit bericht vooral omdat het als experiment zo bijzonder attractief is. Precies vier weken geleden, op 27 mei 1971, kondigde de direktie van Rank Xerox (Nederland) N.V. nieu we uitbreidingsplannen aan tot een totaalbedrag van 56 miljoen gulden. Daartoe behoorde ook een forse uitbreiding (11.500 m2) van de begin dit jaar in gebruik genomen assem blagehal. Inmiddels is men begon nen met het stellen van de spanten. Begin november hoopt men de uit breiding van deze hal voltooid te hebben. In totaal zal volgens de j.l. mei aangekondigde uitbreidingsplannen in de komende anderhalf tot twee jaar ca. 45.000 m2 bedrijfsruimten aan het bestaande complex worden toegevoegd. In 1965 bedroeg het oppervlak van het bedrijf ca. 30.000 m2. Na vol tooiing van de huidige plannen zal het totale vloeroppervlak, in de af gelopen jaren reeds met zo'n 30.000 m2 uitgebreid, ruim 105.000 m2 be dragen. Het personeelsbestand, dat thans ruim 1100 man omvat zal eind vol gend jaar de 2000 zijn gepasseerd. Rond 1975 zal men naar verwacht 3000 man in dienst hebben. Wanneer nabestaanden er op staan, dat de grafzerken van de oude be graafplaats op het nieuwe graf op Boshuizen worden geplaatst, wordt overwogen een gedeelte van de nieuwe begraafplaats hiervoor ruim te te reserveren, waardoor een nieu we „oude" begraafplaats ontstaat. Of en in hoeverre men tot de aan leg hiervan zal overgaan hangt af van de medewerking, welke van de nabestaanden wordt ondervonden. INFORMATIES Op dit ogenblik is het voor het gemeentebestuur wenselijk te we ten in hoeverre men bereid is me dewerking te geven aan de inrich ting van de nieuwe begraafplaats. Degenen, die gebruik willen ma ken van de mogelijkheid tot con tinuering van de bestaande graf rechten en tot herbegraving van de nabestaanden op het nieuwe kerk hof willen besluiten, worden ver zocht hierover kontakt op te ne men met het college van burge meester en wethouders van de ge meente Venray. Wenst men nader te worden ingelicht over de prak tische uitvoering van een en an der, dan kan men kontakt opnemen met de afdeling III D van de ge meentesecretarie, Leunseweg 2a. Naar aanleiding van vragen, voor zover deze van algemeen belang worden geacht, zullen publikaties in dit blad verschijnen om de nabe staande zo uitvoerig mogelijk te in formeren over hetgeen met de in gebruikname van de nieuwe begraaf plaats verband houdt. WAARDIGE BEGRAAFPLAATS De algemene begraafplaats Bos huizen gelegen temidden van de bos sen aan de Spurkterdijk. Zij is be reikbaar vanuit de richting Venray via de Maasheseweg. Voorbij de ge bouwen van Rank Xerox, de eerste verharde weg rechts af en eerste weg links en men komt voor het hek van de begraafplaats (waarvan de kleine poort geopend is voor degenen, die nu reeds een bezoek willen brengen aan de nieuwe dodenakker om hier van een indruk te krijgen). Ongetwijfeld zal het een zeer gun stige indruk zijn, omdat er weinig begraafplaatsen zo prachtig zijn ge situeerd. In de afgelopen maanden zijn de toekomstige begraafvakken tussen de bomen uitgehakt en zijn er ver harde wegen op het terrein aange legd. Volgt men de verharde weg, dan komt men bij twee frisgroene grasvelden, waarin de eerste begra vingen zullen plaatsvinden. Slaat men direct na de entree links af, dan komt men bij twee groene gazons, welke voor kinderbegraafplaats zijn bestemd. De begravingen zullen alleen plaatsvinden in de gazons en niet langs de verharde wegen. De gemeentelijke plantsoenen dienst heeft intussen de oude paden, welke door dit 10 ha grote gebied liepen, opnieuw beplant. De nog kale zandvlakten worden in het najaar met heide beplant ook langs de ver harde wegen een heidebeplanting zal* worden aangelegd. Door haar ligging temidden van de prachtige natuur gaat van deze nieu we begraafplaats een stille waardig heid uit, welke ongetwijfeld de na bestaanden weldadig zal aandoen. Het jaarverslag van het Regionaal Instituut voor Maatschappelij ke Dienstverlening telt 28 volgetikte folio-pagina's. 28 pagina's waarin omstandig het streven en werken van dit instituut be schreven wordt, alsof men een soort bestanasrecht te veredigen heeft en toch vooral wil laten zien, hoe hard de daaraan verbon denen toch wel werken. Maar waarbij het gevaar niet denkbeel dig is, dat men door de bomen het hos niet meer kan zien Dit Regionaal Instituut, dat werkt in de 10 ten noorden van Venlo ge legen gemeenten, wil daarin voorzien in de behoefte, die daar bestaat aan maatschappelijke dienstverlening. En opdat die voor de daarbij betrok ken mensen zo soepel en zo goed mogelijk gegven kan worden, zal er behoorlijk samenspel moeten zijn m£t al de daarbij betrokken instanties, wat er velen kunnen zijn. Van de an dere kant wil dat instituut een bij drage leveren aan de opbouw van het maatschappelijk leven. Hierbij wordt kennelijk gedoeld op het Open Be- jaardenwerk en de dienstverlening aan de buitenlandse werknemers, wat intiatieven van het R.I.M. zijn. gorie een aparte funktionaris moet worden aangetrokken, die zich ook intensiever kan bezig houden met het huisvestingsbeleid van gemeenten en woningverenigingen voor deze groep mensen, alsmede met het op- namebeleid van verzorgingstehuizen. Een regionaal beleid in deze noemt het jaarverslag wenselijk. Dat nog steeds geen ontmoetings centra tot stand kwamen voor de verschillende groepen buitenlandse werknemers is een ander teer punt, al is thans wel een spreekuur ge organiseerd voor deze groepen op de le en 3e donderdag van de maand. worden aan 835. 594 konden in dat jaar nog geholpen worden, met 241 was men op het einde van het jaar nog bezig. Dat betekent dat per sociaal wer ker gedurende dat jaar aan 64 mensen hulp werd geboden, terwijl het ge middelde in Limburg op 51 staat. Van deze hulp-vragende mensen zijn 48u/o op eigen initiatief naar de R.I.M. gekomen, 6% zijn door fami lie op het R.I.M. attent gemaakt en 4% heeft de maatschappelijk werker zelf opgezocht. De overigen zijn door de overheid om de verschillende so ciale diensten verwezen. Dat betekende dat alleen in het bureau Venray ruim 2000 gesprekken nodig waren met de betrokken men sen, terwijl men nog eens 1500 g sprekken nodig had om met andere instanties te praten over het soort hulp, dat gegeven kon worden. Ook hier geeft het jaarverslag een overvloed van cijfers van. Maar voor de buitenwacht is belangrijker waar schijnlijk met welke problemen men z' h tot dit instituut wendt. ^>ok die vindt men netjes uitge splitst. De voornaamste problemen zijn of liggen bij het begin, het hu welijk, de opvoeding, de aanpassing, dt verzorging, psychische stoornis sen, financiën, alkoholisme, invalidi- tei en ziekte. Vergelijkt men de percentages met di- van alle centra uit Limburg, dan blijken in Noord-Limburg de gezins- huwelijks- en opvoedingsproblemen schijnbaar groter te zijn dan elders. Er zijn vorig jaar nieuwe statuten gekomen, die dat alles nog eens dui delijk gesteld hebben. Daarin komt natuurlijk ook de bestuurssamenstel ling ter sprake, dat bestaat uit mini maal 7 personen, doch er thans nog maar 5 kent. Er moet nog een ver tegenwoordiger van Bergen en Seve- num komen, naast de vertegenwoor digers uit Venray, Noordelijk Noord Limburg, Maasdorpen en Horst. ONTWIKKELING Het jaarverslag gaat dieper in op de ontwikkeling van het hulpverle nen op het sociale vlak. Dat hulp verlenen is een vak geworden, maat schappelijk werk een beroep, dat ten- dienste gaat van de gehele bevol king en daardoor te maken krijgt met allerlei soorten mensen en al lerlei soorten moeilijkheden. Moei lijkheden, waarbij het ene probleem weer samenhangt met net anaere, wat weer zijn specifieke problemen met zich brengt in de hulpverlening. Daarom is het R.I.M. voorstander van samenwerking op plaatselijk vlak tussen artsen, ambtenaren van ge meentelijke sociale diensten, gezins zorg, wijkverpleegsters en geestelijk heid, maar ziet datzelfde ook met gespecialiseerde vormen van hulp verlening, als b.v. Geestelijke Ge zondheidszorg, Reclassering, Kinder bescherming e.d. Door een inten sieve samenwerking zal men dan kunnen komen tot een gezamenlijk beleid, dat de „klieri" met diens pro bleem centraal stelt en daarvoor de meest doelmatige hulpverlening zoekt. OPEN BEJAARDENWERK Voor wat betreft het door haar op gang gebrachte Open Bejaardenwerk meent het R.I.M. dat voor deze cate- RECHTSPOSITIE^ De huidige subsidieregeling van het maatschappelijk werk, wat voor Noord Limburg neerkomt op 40°/o door het rijk en 60% door de be trokken gemeenten, is er oorzaak van dat men onverantwoord veel tijd moet besteden om de financiën rond te krijgen, waarbij dan nog speelt, dat de beloning der maatschapelijk werkers in geen verhouding staat tot wat men elders kan verdienen. Dat zal leiden tot een uittocht van aan wezige krachten en overbelasting van de nog aanwezigen, zo waarschuwt dit jaarverslag. Thans zijn werk zaam in het R.I.M.1 direkteur, 1 leidinggevend maatschappelijk wer ker en 12 gediplomeerde maatschap pelijk werkers, daarnaast zijn er 5 half-time administratieve krachten, een sekretaresse en een stage-loper, terwijl er nog twee plaatsen open zijn voor maatschappelijk werkers, die vertrokken zijn. Bijzonder blij blijkt het verslag met een hier ontworpen registratie systeem, dat een' heel wat beter in zicht blijkt te bieden in al de pro blemen, waarmede men te maken krijgt en daarnaast een goed over zicht biedt in de oplossing daarvan. Men hoopt dat ook andere centra dit systeem zullen overnemen, waar bij inschakeling van een computer in een later stadium alleen maar kan dienen om de hulpverlening nog be ter te doen worden en het funktio- neren van die hulpverlening zo goed mogelijk te maken. HULP Het blijkt dat in 1970 544 mensen de hulp van het R.I.M. hebben inge- ropeen. In het begin van dat jaar was men nog bezig met 291 mensen, zodat in totaal hulp geboden moest BOSHUIZEN WACHT PlëTEITVOL OP ZIJN EERSTE DODEN De nieuwe algemene begraafplaats Boshuizen aan de Spurkterdijk te Venray is bijna klaar. In deze prachtige bos- rijke omgeving wordt piëteitvol gewacht op de eerste be gravingen, welke daar in de tweede helft van augustus zul len plaatsvinden. De bedoeling is, dat de gemeente Venray de bestaande begraafplaats rond de Sint Petrus' Banden- kerk overneemt en te zijner tijd geheel zal sluiten. Het sluiten van de bestaande be graafplaats doet niets af aan de rechten welke nabestaanden van overledenen hebben op deze be graafplaats. De bedoeling is name lijk, dat, zo men dit wenst, de be staande rechten op het nieuwe kerkhof worden gecontinueerd, waarbij de stoffelijke resten van hen, die op het oude kerkhof zijn begraven, gratis zullen worden overgebracht naar de nieuwe alge mene begraafplaats. CONTINUERING RECHTEN In de wetenschap, dat het inge- bruiknemen van een nieuwe be graafplaats en het sluiten van een bestaand kerkhof uiteraard een kwestie is waarbij traditie en senti menten een belangrijke rol spelen, wordt door het gemeentebestuur al les in het werk gesteld om deze in grijpende verandering zo soepel mo gelijk te laten verlopen. Wanneer men weet, dat op de oude begraafplaats nagenoeg geen be- graafruimte meer aanwezig is en de bestemming van de betreffènde grond in het in voorbereiding zijnde Centrumplan is gewenzigd, zal men ongetwijfeld begrip kunnen opbren gen voor de noodzakelijke maatre gelen, welke bij het toekomstige slui ten van de oude begraafplaats, zul len moeten worden genomen. Vandaar dan ook het continueren van de bestaande rechten en het gra tis herbegraven van hen, di,e rond de kerk te. rusten zijn gelegd. MEDEWERKING Reeds hebben enkele families be sloten hun medewerking te verlenen at.n het tot stand komen van de nieu we algemene begraafplaats door toe- i.s'emming te geven aan het laten V^rbrengen van hun overledenen. Aldus is zelfs de mogelijkheid open om op de nieuwe begraafplaats fa milies bij elkaar te herbegraven. UNIFORMITEIT Zoals bekend wordt op de nieu we algemene begraafplaats gestreefd naar uniformiteit van de grafstenen. In eerste instantie zal getracht wor den deze uniformiteit te handhaven bij continuering van bestaande grafrechten.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 1