Wijk- en dorpsraden Kindervakantiewerk Camps Een echte Pontiac is een gelukkig bezit. samen in rayoncommissie BRANDWEER WEDSTRIJDEN Politierechter al 20 jaar een welkome afleiding Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 25 JUNI 1971 No. 25 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venra» 5.50) Het heeft dan allemaal wel lang geduurd, maar de Stichting Sa menlevingsopbouw heeft dan cok eindelijk voor Venray een zgn. rayon-commissie samengesteld gekregen. Een rayoncommissie, die men feitelijk het beste kan zien als een soort samenbundeling van wijk- en dorpsraden, die de laatste jaren opgericht zijn. Een com missie, die probeert de helpende hand te bieden, daar waar dorps- en wijkraden tekort schieten en ze daarnaast helpen kan bepaalde problemen op de juiste wijze te achterhalen en op te lossen Wat zo'n rayoncnmmissie feitelijk doet en wil kan men misschien het beste aflezen uit het verslag van haar jongste vergadering. GROENE KRUIS In enkele vergaderingen van dorpsraden bleek men niet tevreden over de uren, die het Groene Kruis stelt voor verschillende van haar ak- tiviteiten. Dat punt werd ook in de rayoncommissie ter sprake gebracht, waar men nu gaat proberen om pre cies vast te stellen waar zich de schoen wringt, om dan gezamenlijk met het Groene Kruis een betere op lossing te vinden. GEMEENSCHAPSHUIZEN Een onderzoek zal ook ingesteld worden naar het reilen en zeilen van de Venrayse gemeenschapshuizen, die in verschillende dorpen zo al niet een noodlijdend bestaan hebben, dan toch door het kleiner worden van de belangstelling in de rode cijfers dreigen te geraken. Daarnaast zal men pogen te komen tot een beter functioneren van deze huizen, waar in hiet buffet dikwijls een te grote aandacht krijgt, VOLWASSENVORMING is een ander vraagstuk, waarover gesproken is. Een project dat in ver schillende voooral kleinere plaatsen in de belangstelling is gekomen om dat blijkt dat ondanks de vele in formatie, die men krijgt via televisie, radio en kranten men soms door de bomen het bos niet meer kan zien. Om daarbij te helpen kan vormings werk voor volwassenen geschikt zijn. In Venray zelf is in samenwerking met de Levensschool een vijftal avonden gegeven voor ouders van jongelui die op deze levensschool zitten en dat experiment, waaraan 35 mensen met veel enthousiasme deelnamen is gunstig geslaagd, zodat in het najaar beslist meer van deze avonden gaan komen. DORPS- EN WIJKRADEN zijn ofwel volop aan het funktio- neren, ofwel nog aan het begin. Men kan veel leren van eikaars feilen, fouten en startmoeilijkheden, reden waarom men ze eens allemaal rond de tafel wil hebben. Enerzijds kan dan de rayoncom missie zich eens voorstellen, van de andere kant worden de betrokkenen wijzer van elkaar en kunnen mis schien bepaalde regels gesteld wor den. POLITIE Met de politie zal kontakt opgeno men worden, omdat men niet tevre den is over het zgn. alarmnummer. Te weinigen kennen dat van buiten, met het gevolg dat bij alarmtoestan den ook aan de telefoonallerlei toe standen bestaan. Ook meende men dat er tekorten zijn aan de E.H.B.O. posten op pun ten, waar relatief veel verkeersonge lukken gebeuren. Men zal daarover ook eens kontakt opnemen met de politie om te kijken of dat niet ver beterd kan worden. Verder was men in de rayon-com missie niet te spreken over een soort vandalisme in Venray-kom. Kapot gescheurde telefoonboeken in de cel len, vernielingen langs de straten en aan het openbare groen tonen aan dat sommige mensen er geen heil in zien om doodgewoon hun fatsoen te hou den. Al is dit meer een kwestie van mentaliteitsverandering, zonder po litie zal het niet kunnen. En die toont zich te weinig juist bij grote drukte. Men ziet ze dan weliswaar in hun auto rijden, doch men had liever voet-patrouilles, zoals men die elders ook kent. Ook hierover zal eens met de politie gepraat worden. KINDERDAGVERBLIJVEN is ook een onderwerp dat op enkele hearings aan de orde is gekomen. De commissie was wel van mening dat peuterspeelzalen goed en nuttig zijn, doch dat kinderdagverblijven niet een zaak is, die zo dringend gewenst is. Desniettemin zal men aan de hand van reeds verschenen gegevens over WEDEROM 13x GROTE UITSLAANDE BRAND BIJ RANX XEROX TE VENRAY Voor de tweede maal in korte tijd was de bedrijfsbrandweer van Rank Xerox o.l.v. de heer De Groot, gast heer voor de Provinciale brandweer wedstrijden, welke te Venray werden gehouden. Ook deze keer een goede gastheer, want alles was tot in de perfectie geregeld en de vrijwillige en beroepsbrandweerlieden waren vol lof over die gastvrijheid. De korpsen waren deze keer af komstig uit de provincies Gelderland, Utrecht en Limburg. De grote Magirusladder van Ven- rays brandweer bewees ook bij deze oefening zijn diensten, immers 13 maal werden de TASS eenheden in gezet, met hun hoge druk, om denk beeldige brand welke in de grote hal van de moderne bedrijfscomplexen van Rank Xerox was uitgebroken en waarbij gevaar voor uitbreiding be stond, te gaan bekampen. Vooral door de nuchtere en goede van wer kelijkheidszin getuigende „slacht offers" kregen de wedstrijden een realistisch karakter. Verkennen van het object en de te nemen maatrege len werd hoog genoteerd door de jury. Burgemeester drs. Schols woonde, tot tweemaal toe de wedstrijden bij, evenals de leden van de Provinciale Brandweerbond, die de gehele wed strijd bijwoonden. Ir. Stierman, directeur van Rank Xerox Venray, kon de prijzen aan de winnaars uitreiken. Hij bracht dank aan de organisatie, in handen van hun eigen bedrijfsbrandweer. De officiële uitslag was als volgt: 1. Apeldoorn 680 p.; 2. Enka Arnhem 679 p., beiden gaan naar de landelijke wedstrijden, 3. Ede 1 664 pnt.; 4. Vreeswijk 661 p.; 5. Renkum 657 p., 6. IJsselsteyn Utr. 648 p., 7. Zeist 645 p., 8. Ede 2 623 p., 9. Venlo 619 p., 10 Lopik 614 p., 11 Maasbree 609 p., 12 Wageningen 593 p., 13 Lichtenvoorde 587 p. De prijs voor de beste ordenans werd toegekend aan Vreeswijk. Het was een goede „Venray promo tion"', de perfecte organisatie in en buiten de kantine van Rank Xerox, waar vooral na de wedstrijden het vrouwelijk personeel handen tekort kwam om de dorst der brandweer lieden te blussen. „Waarom hebt u die lastpak niet in de cel gestopt?" vroeg de politie rechter verbaasd aan de opperwacht meester uit de kleine gemeente hier niet zo heel ver vandaan, waar de wijkpost een echte cel rijk is. „Daar zat een echtpaar in dat geen onderdak had", was het verrassende antwoord van de ambtsedige getui gen. „Dan had u dat echtpaar toch beter uw slaapkamer kunnen afstaan voor die ene nacht. „Nee, edelachtbare, want dat had zich daar helemaal geïnstalleerd met al z'n spulletjes en d'r lag een baby in de wieg te slapen en als die nu weer wakker moest worden ge maakt, zo midden in de nacht, dan dit onderwerp toch willen komen tot een wat beter beeld over mogelijk- hleden en moeilijkheden. DE RAYONCOMMISSIE heeft hiermede zijn eerste en wat moeilijke start achter de rug. Wat het worden gaat zal de toekomst le ren, maar reeds nu is wel duidelijk geworden, dat de echte intentie heeft door samenwerking te pogen Venray leefbaarder te maken door juist op de dingen te blijven hameren, die in de verschillende kernen leven en daar als nuttig noodzakelijk of on gewenst geacht worden. En dat is, dachten we, een goede zaak Als we nu melden dat van 12 tot en met 23 juli a.s. het Kindervakantie werk de jeugd weer twee prettige weken gaat verschaffen, dan den ken veel ouders: gelukkig Want ze weten dat hu kinderen dan in die lange vakantieperiode een week van huis af zijn, in goede han- begint zo"n kind te krijsen en ik kén de dat wurm al een paar dagen, dus daar begon ik maar niet aan." „En toen besloot u die dronken kerel bij uw vrouw in bed te leggen?" „Pardon, edelachtbare, geen haar op m'n hoofd dat daar aan dacht. Maar m'n vrouw was d'r niet ziet u. Ze was al een week naar d'r hulpbe hoevende moeder. Ja, anders had ze ook nooit goed gevonden dat ik dat echtpaar in de cel liet slapen." „Ik lees hier anders uit het dossier, dat uw vrouw wél thuis was die be wuste nacht", zei de politierechter, terwijl hij naarstig an het dossier bladerde. ,Ja, maar dat kon ik niet weten", antwoordde de opperwachtmeester met een afwerend gebaar, „ze had getelefoneerd nog drie dagen weg te blijven en ik had m'n nachtdienst er nog voor verzet." „O, u wou nog een nacht de han den vrij hebben." ,Nee ik wou vrij zijn als zij thuis kwam edelachtbare."' „Maar toen ze thuiskwam, stapte ze bij de verkeerde kerel in bed!" „Ze kwam helemaal onverwacht, edelachtbare. Die vent moest ook er gens z'n roes uitslapen en ik was blij hem heelhuids binnen te hebben. Die heb ik maar op ons bed neergekwakt. Toen ben ik in de badkamer in het bad gaan slapen. Ik had een zware dag achter de rug en toen die affaire nog met die zuiplap, enfin, u begrijpt me wel. Ik sliep zo vast als een os, toen m'n vrouw arriveerde. Haar zus ter was terug gekomen en had de ver zorging van m'n schoonmoeder weer overgenomen en toen dacht m'n wijfie mij onverwachts te verrassen. Ze kwam stilletjes binnen en ze wil de gauw bij me in bed kruipen. Maar ja, toen ze me wakker zoende merk te ze opeens dat ze bij een vreemde kerel lag." „Jajaja, en toen werd u wel wak ker ,Van het tumult edelachtbare. M'n vrouw gilde het huis bij elkaar. Ik dacht eerst nog: wat kan dat wurm, in die cel nog een keel opzetten, maar het bleek een vrouw te zijn. Toen wou ik op dat echtpaar af. Maar toen ik uit de badkamer kwam in "t don ker, dacht m'n vrouw dat er nog een tweede indringer in huis was en toen gaf ze mij met haar rechterschoen toch een mep op m'n hoofd, dat ik zowat door de grond ging." „Hoe weet u zo precies, dat het haar rechterschoen was?" Omdat ze de linkerschoen al ge bruikt had voor die zuiplap in d'r bed edelachtbare." „En hebt u die arrestant niet ver der toegetakeld?"' „Dat had best kunnen gebeuren, edelachtbare. Stel u voor: ik ontdek opeens, dat m'n vrouw thuis dat ze in alle staten uit de slaapkamer ge vlucht is en ik realiseer me dat er in die slaapkamer een man is gedepo neerd wegens openbare dronken schap. Wat moet ik konkluderen?" „Dat die man op de verkeerde plaats is gedeponeerd." Jawel edelachtbare maar ik kon- kludeerde in m'n slaperige hoofd en met die opwinding van m'n vrouw voor ogen dat die vent haar in die slaapkamer had aangerand. Dus wat doe je dan? Om met Willem Duys te spreken: je kunt zo'n kerel wel aanvliegen. Nou ja, dat is niet ge beurd. „Ja, want die man die lag nog ge woon te snurken. Die had niet- eens gemerkt dat uw vrouw in bed ge stapt was." „Nee, gelukkig niet, edelachtbare want anders wastie met mij nog niet klaar geweest." „Ja, maar dan was u met ons ook nog niet klaar geweest, want u hebt toch maar alle dienstvoorschriften overschredenDie man had ook het huis uit kunnen wandelen, zon der dat iemand het hem belet had. De slaapkamerdeur was niet op slot, anders had uw vrouw niet kunnen binnenkomen." Iemand met zo'n zware roes wan delt niet ineens het huis uit, edel achtbare.'" „Nou, als uw vrouw verder had getimmerd met die schoen op z'n hoofd, kon die heel gemakkelijk ont nuchterd zijn en dan waren de pop pen aan het dansen geweest!" De officier bleek na het getuigen verhoor van mening, dat de poppen al flink aan het dansen waren ge weest. Hij prees de menslievendheid van de opperwachtmeester om een dakloos gezin onderdak te verschaf fen, dat wel, maar hij laakte de on zorgvuldige toepassing van de dienst voorschriften. Omdat in dit geval het slachtoffer niet zodanig lichame lijk letsel was toegebracht, dat deze er ernstig door was getroffen, wilde hij volstaan tegen de vrouw van de opper, die het letsel had toegebracht, .en lichte straf te vorderen. En dan nog wel voorwaardelijk. De echtgenote kreeg het laatste woord. Ze meende het volste recht te hebben ziich te verdedigen als er een vreemde indringer in haar echtelijke sponde lag. Ze wees elke schuld aan pijn bij het slachtoffer af, omdat die man rustig doorsnurkte en niets van het gebeurde gemerkt had. Hij was stomverwonderd geweest, toen ze de volgende ochtend haar excuses aan bood. Daarom begreep ze niets van de aanklacht, want als ze zelf niets gezegd had, was de kerel weggegaan in de veronderstelling dat er niets gebeurd was. Dat betoog deed de politierechter besluiten het schuldig uit te spre ken zonder oplegging van straf. Maar stop nou geen vreemde kerels meer in je eigen bed", waarschuwde hij de wachtmeester, „je kunt nooit weten wat er volgende keer gebeurt!" den komen en veel plezier kunnen maken onder hun leeftijdgenoten Men vindt het feitelijk iets van zelfsprekends dat zoiets georgani seerd wordt. En al is 6,wat per kind betaald moeten worden, nu niet bepaald een enorm bedrag, sommi gen zich dat toch als zo iets bij de melkbezorger. Die geeft je voor zo veel geld een pakje boter of een fles melk en zo kun je ook voor 6, 'n week vakantievreugde kopen voor je kind Dat is natuurlijk niet zoEn het is goed dat ons even te realiseren nu voor de 20ste maal het kinder vakantiewerk van start gaat en in de komende weken de aandacht vraagt in vele huisgezinnen Twintig jaar geleden is „men" met het kindervakantiewerk begonnen. „Men" dat is het toenmalige bestuur en 10 leiders en leidsters, die een half jaar van tevoren de hoofden bij el kaar staken om in navolging van an dere plaatsen ook in Venray kinder- vaknatiewerk te gaan organiseren. Dat ze daarvoor een groot deel van hun vakantie opofferden, daarover werd niet gepraat, evenmin als dat men alles pro deo doet Met 152 kinderen werd van start gegaan, terwijl Venray wat argwa nend toekeek naar deze nieuwe or ganisatie. Maar de kinderen waren enthousiast en bleken de beste pro pagandisten. Zo goed dat na 20 jaren meer dan 800 kinderen ieder jaar op het appèl zijn en dat alleen al om een kleine bustocht te miaken, men thans veertien grote bussen moet la ten voorrij den Wij ouderen, die soms met twee, drie kinderen in een hele vakantie week al niet goed raad weten, vin den het kindervakantiewerk intussen al heel gewoon en realiseren ons he lemaal niet wat er nodig is om een kleine duizend kinderen twee weken op rij bezig te houden en hun natje en droogje te bezorgen. We menen daar voor 6,recht op te hebben. En we vergeten dan dat behalve dit .inleggeld" al die jaren door, bedrijfs leven, instellingen en vele particu lieren gelukkig ruim geholpen en ge geven hebben om de zaak rond te krijgen.Hebt U wel eens een re kening gezien wat veertien bussen kosten op dit momentWe wil len daarmee maar zeggen dat het al lemaal niet uit de lucht komt vallen en zo vanzelfsprekend .is. We mogen bij dit vierde lustrum toch even dankbaar om kijken naar de mensen, die voor ons en onze kinderen ieder jaar dat feest organiseren. We mogen de leiders en leidsters niet vergeten, die na hun speciale instruktieavonden, 14 volle dagen van hun vakantie geven voor onze kinderen. We mogen dankbaar de hele uitrusting zien van spelmateriaal en EHBO-trommels, dat in de loop der jaren is opgebouwd We vinden veel zo gewoon en van zelfsprekend. Zo'n 4e lustrum is een mooie kans om ons te realiseren dat het allemaal niet vanzelfsprekend en gewoon is, maar dat er gelukkig nog altijd mensen klaar staan, die iets doen voor de gemeenschap, in dit ge val voor de jeugd ATTENTIE De abonnementsprijzen van de nieuwsbladen zullen per 1 juli 1971 worden verhoogd met 3 1/3 cent per frequentie welke verhoging is afge stemd op de verhoging der abonne mentsprijzen van de dagbladen per genoemde datum met 20 cent per week. Het bestuur van de Vereni ging de Nederlandse Nieuwsblad pers dat deze abonnementsprijsver hoging dringend noodzakelijk acht, heeft aan het ministerie van Econo mische Zaken ontheffing gevraagd van de Prijzenbeschikking Goederen en Diensten 1970. De abonnementsprijs van ons blad wordt per 1 juli 5.85 per half jaar. Voorts zullen wij per 1 juli a.s. de buitenlandse abonenmenten stop zet ten. De sterk gestegen portokosten voor deze abonné's, alsmede de moei lijkheden die veelal verbonden zijn aan het incasseren van de daarvoor verschuldigde abonnementsgelden hebben ons tot deze maatregel doen besluiten. De Administratie van PEEL EN MAAS BOTSING Op de Maasheseweg bemerkte de 37-jarige bestuurster van de perso nenauto mej. J. J. uit Nijmegen te laat dat de personenauto, bestuurd door de 45-jarige Venrayer C. W. links wilde afslaan. Bij de botsing bleef het bij materiële schade. PERSONENAUTO TEGEN VRACHTAUTO De bestuurder van de personen auto W. V. uit Boxmeer, 47 jaar, ver leende, toen hij vanaf de Zuidsingel de Leunseweg wilde oprijden, geen voorrang aan de vrachtauto met aan hangwagen, bestuurd door de 30-ja- rige C. D. uit Venray. De personen auto werd zwaar beschadigd, de vrachtauto licht. Geen der bestuurs leden kreeg enig letsel. Pontiac Simpatico. Een goed horloge voor dè jeugd. Prijzen reeds vanaf f59,50. Hydraulica, waterdicht en condensproef; in chroom, staal of doublé. Vanaf f 109,-, Zeer charmant hanger horloge met lang collier. In doublé vanaf f125,-. Pontiac met fraai gediamanteerde, zwaar gouden band f 575,-. Andere modellen al van f 325,-. Alle horloges worden afgeleverd met1 jaarvolledige garantie en service. Bovendien wordt elk nieuw horloge 2 jaar gratis verzekerd tegen verlies en diefstal. JUWELIER HORLOGER GROTESTRAAT 16 - VENRAY TELEFOON 04780-1261 k12

Peel en Maas | 1971 | | pagina 7