het EI en de BOEREN Jeugdcentrum BI J TUMMERS Doe méér met minder geld. doet een boekje open 199.- 189.- 257.- 4 Partyglazen voor 3.25 TUMMERS HEMA luisterrijke aanbiedingen drukwerk Het was in feite een ietwat zielige vertoning, zoals daar in Cas- tenray het dagelyks bestuur van de Ysselsteynse afdeling der L.L.T.B. een petitie stond aan te bieden aan de grotere broers van de L.L.T.B. Een petitie ten behoeve van de legpluimveehouderjj. De mensen uit Ysselsteyn zijn gewend hun eigen boontjes te dop pen, maar nu desondanks het water zo hoog gestegen is, dat het pompen of verzuipen geblazen is, nu deed men als het ware een laatste beroep op hen, die daar bij helpen konden. 370.000 KIPPEN leggen in Ysselsteyn ongeveer elk 15 kg eieren per jaar. Daarvoor ont ving in het voorbije jaar de betrok ken pluimveehouder gemiddeld 1.47 een bedrag dat ongeveer twee kwart jes beneden de kostprijs lag. Dat be tekent dat in Ysselsteyn alleen al per kip in het voorbije jaar 7.50 werd toegelegd en dat betekent op zijn beurt dat het alleen voor dit kerkdorp gaat om het lieve bedrag van bijna 20 MILJOEN GULDEN dat men na een heel jaar werken armer is geworden. De pluimveehouder is in de loop der jaren aan de nodige ups en downs gewend. Hij weet verliezen in het ene deel van het jaar te compenseren met de winsten van een ander deel en kan dan met hard werken ge woonlijk de touwtjes nog wel aan elkaar krijgen. LAGE EIERPRIJS Toen begin vorig jaar tegen de ver wachting in de eierprijs laag bleef en steeds maar onder de kale kostprijs bleef, hoopte men dat de prijis zou aantrekken in de overige tijd van het jaar. Er waren weliswaar waarschu wende stemmen te horen, dat er overproduktie was, maar als men de hokken en het materiaal heeft, zet je die niet op non-aktief, maar pro beer je er uit te halen, wat er uit te halen is. Zo bleef er een stroom eieren ko men, die te groot was voor de vraag en waardoor dus er geld bij moest. De ellende werd alleen nog maar gro ter toen einde van dat jaar de vogel pest uitbrak, die voor andere landen een prachtige reden was om de gren zen maar te sluiten. De rest van de Europese landen lachtten keihard, want nu kregen ze vrijer spel, de goedkoop producerende Nederlanders moesten zelf maar zien hoe ze met hun kippen en eieren in eigen land klaar kwamen. Men is daarmee klaar gekomen, maar het heeft miljoenen gekost. Toen de grenzen weer open gingen, kwam er enig souliaas, maar zelfs af gelopen week kreeg men 1.50 per kilo eieren, terwijl de kostprijs rond de 2,draait. Dat betekent dat men nog steeds volop in de puree zit. OVER EN WEER vliegen nu de verwijten. Men be schuldigt andere landen, dat ze via fiscale maatregelen daar de boeren in staat stelt een kippenstapel op te bouwen, die goedkoper kan produ ceren dan Nederland. Inderdaad, blijken nu in verschil lende landen als Duitsland en Bel gië de produktiecijfers ineens een stuk gestegen te Zijn. Dat kon niet, als daar geen enorme kippenstapels bij gekomen zijn. En die kunnen er niet bij komen als de boeren niet op de een of andere wijze geholpen worden, hetzij met directe steun, het zij met een gematigder fiscaal kli maat. Men beschuldigt eigen regering, die de belangen van de Nederlandse legpluimveehouderij te zwak verde digd zou hebben in Brussel en die niet met de vuist op tafel heeft ge slagen toen bleek dat de produktie cijfers van andere landen „lacher tjes" waren. Men verwijt ze boven dien, dat ze het ene gat met het an dere stopt. Want toen de fokkers be gonnen te klagen, nam de regering een grote partij broeieren uit de markt, om ze dan door te verkopen in plaats van er eieren-produkten van te maken. De toch al geringe markt zakte onder dit nieuwe aantal nog een stuk in en weer was het de legpluimveehouder, die het geliag mocht betalen. Men beschuldigt de pluimvee organisaties, dat ze niet eensgezind de belangen zowel van broeders als van de eiermensen hebben verdedigd en het zover hebben laten komen. Er worden voor deze streken onge kende harde woorden in de vergade ringen gezegd en men overweegt af splitsingen en protestvergaderinigen. Men kent de toekomst niet en weet alleen dat er miljoenen verloren gaan, niet alleen in Ysselsteyn, maar in heel Noord-Limburg, dat kippen land bij uitstek. REDDEN WAT ER TEREDDEN VALT Maar met verwijten over en weer scheit men heel weinig op. Het zal nodig zijn en dat was ook in de Ys selsteynse petitie duidelijk te lezen, dat eerst en vooral eens vastgesteld wordt of deze malaise veroorzaakt is door een toevallige samenloop van omstandigheden of dat ze inderdaad veroorzaakt is door het feit dat de Nederlandse boeren te veel eieren produceren, waarbij dan zeker de plaats van Nederland tussen de E.E.G. eierproducenten bij betrok ken dient te worden. En bij dat laat ste zal behoorlijk geknokt moeten worden. Blijkt het dat een en ander zijn oorzaak vindt in conjuncturele moei lijkheden, dan zal men moet pro beren via overbruggingsfaciliteiten de nog donkere dagen door te komen. Zou blijken dat er inderdaad te veel geproduceerd wordt, dan zal er gesaneerd moeten worden, waarbij een behoorlijke saneringsmaatregel zal moeten komen, willen de slacht offer die er toch al genoeg vallen, niet zodanig groot in getal worden, dat praktisch heel Noord-Limburg hier niet meer heelbare wonden van gaat krijgen Men heeft wel eens met enige ver bazing en met trots als buiten staander staan te küken naar wat in de laaste jaren vele onzer land bouwers hebben gerealiseerd. Daarbij behoorden ook de enorme „leg-fabrieken" die het kleine kip penhok van vroeger gingen ver vangen, Maar nu blijkt dat hun ijver en doorzettingsvermogen niet die resultaten afwerpt, die men er redelijk van verwachten kon. O.i. heeft aan goede voorlichting toch wel wat veel ontbroken. Liefst 13 volgetikte folo-pagina's heeft het jaarverslag 1970 van het regionaal jeugdcentrum Noordelijk Limburg nodig om haar terminologie uit te leggen. Een jaarverslag dat gelukkig ook nog andere dingen biedt dan de v erduidelijking van een begrip als attitude. Dat wordt namelijk vertaald als „complexe neiging om consistent te reageren op impulsen uit de omgeving". Moet je nog peultjes DOEL Het doel van het jeugdcentrum is de bevordering van het jeugdbeleid en jeugdwelzijn in Noordelijk Lim burg. Dat kan gebeuren door samen werking met bestaande jeugdorgani saties, maar ook door het geven van adviezen en door begeleiding., Waar deze stichting op haar beurt weer samenwerkt met vele andere organisaties in regionaal, provinciaal en zelfs landelijk vlak, kan ze een goede informatiebron zijn en ander zijds de belangen van de Noord Lim burgse jeugd in deze organisaties be pleiten of onderstrepen. Hoe dat alles in zijn werk is gegaan voor het afgelopen jaar is in dit pas uitgekomen jaarversdag door het be stuur der Stichting naar voren ge bracht. Een bestuur, waarin voor Venray de heer Hijl zitting heeft voor de gemeentelijke Jeugdraad en de heren J. Swdnkels uit Castenray en G. Thissen uit Venray op persoon lijke titel gekozen zijn. AKTIVITEITEN IN VENRAY Voor wat Venray betreft heeft het regionaal Jeugdcentrum in 1970 nog al enige bemoeiingen gehad met de nieuwe subsidieverordening voor de jeugdverenigingen, die intussen aan gepast en aangenomen is. Bij de gemeenteraadsverkiezingen zijn aktiviiteiten ondernomen om. te zorgen dat de jeugdbelangen in de nieuwe gemeenteraad goed behar tigd worden. Ook bij het aanvragen van subsidie voor jeugdaktiviteiten blijkt het r.j.c. advies gevraagd te zijn. In Smakt had ze haar bemoeienis sen met de groep, die aldaar de kel der van de kerk beschikbaar willen krijgen voor jeugdwerk. Intussen is daarvoor door Venrays raad al een inrichtingssubsidie gegeven. In Oostrum werd haar mening ge vraagd omtrent een zo goed mogelij ke exploitatie van de gerestaureerde watermolen als jeugdhuis, dat gro tendeels zelf door de jeugd is inge richt en aangekleed. In Oirlo had zij bemoeienissen met de bibliotheekvoorzieningen voor de jeugd, met een daar uit gegeven voorlichtingsblad, met de verkeers veiligheid van de schoolkinderen, terwijl zij voor dit kerkdorp de op zet van een soos heeft gemaakt. In Leunen werd haar hulp inge roepen bij de plannen voor een nieuw jeugdhuis, dat echter niet doorgaat, nu de beschikbaar gestelde boerderij verdwijnen gaat. In Heide is de werkgroep die de afbouw van de oude noodkerk on der handen had, geactiveerd, terwijl men in Ysselsteyn bemoeienissen had met de stichting van een nieuw jeugdhuis in een vrijgekomen tuin- bouwloods. In Venray-kom heeft de interparochiële jeugdcommissie veel kontakt gehad met het jeugdcen trum. Uit die samenwerking is o.m. een lijst tevoorschijn gekomen van bestaande en gewenste accomodates terwijl er verder kontaktbijeenkoms ten zijn tussen open jeugdwerk en soos. REGIONAAL Naast deze plaatselijke aktiviteiten die in elk van de aangesloten ge meenten weer anders liggen (Mook is de enige gemeente die niet subsi dieert) zijn er ook regionale aktivi teiten geweest. Zo is o.m. de discus sie nota „Leefruimte voor de jeugd" verschenen, later gevolgd door „hand vaten voor leefruimte" waarin het jeugdwerk en jeugdbeleid aan de orde werd gesteld. De nota inspraak bij bestemmingsplannen vroeg om ruimte en voorzieningen ten behoeve van de jeugd in de nieuwe bestem mingsplannen. De werkgroep Peuterspeelzalen is ingesteld om de inmiddels in drie VRIJE TUD PORTABLE TUD Voor thuis, in het weekend, op vakantie, b|j mooi weer, bij slecht weer, altijd voor elke dag. Tummers en Philips geven de toon aan, met de kollekties, met de service. Fraaie Philips portable met FM, Lange- en Middengolf. Hoog rendement door grote luidspreker, prijs 113.- vakantiepremie 14.- Philips portable; FM, Langje-, Midden- en Kortegolf. Uitstekende geluidsweer gave, hoog uitgangs vermogen. Hoge tonen regeling. prjjs 289.- vakantiepremie 90.- Philips portable met variabele voorkeurinstelling op 3 FM zenders, Lange- en Middengolf, aansluiting voor netvoeding, recorder, auto-antenne. prjjs 206.- vakantiepremie 17.- Grandioze Philips portable met drukknop zenderkeuze systeem. FM, Lange- en Middengolf, gespreide 50 m. band.Autom.fjjnafstemming op FM. prjjs 357.- vakantiepremie 100.- RADIO - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN AELE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9 TEL. 5154- HELDEN- PANNINCEN: MARKT 39 TEL. 1300-VENRAY: LANGSTR.1 TELEFOON 3030 plaatsen (waaronder Venray) op gang gekomen peuterspeelzalen zo goed mogelijk te begeleiden. Een „open markt" is in de foyer van Venrals schouwburg georgani seerd om alle belangstellenden, die zich met jeugd- en jongerenwerk bezig houden zo goed mogelijk te in formeren, die door ruim 200 mensen werd bezocht. Dat er behoorlijk kontakt is met provinciale en landelijke overkoepe lende jeugd-organisaties is ook dui delijk te merken in dit zeer uitge breide jaarverslag, waarbij de bui tenstaander wel schrikt van de veel heid van instanties en commissies die zich allemaal bezig houden met de jeugd-van-vandaag TE KOOP AUSTIN - MINI 850 in uitstekende staat. Bouwjaar juli 1969. 's Avonds na 18.00u. H. R E Y N Veltumse Kleffen 41 Venray. al uw van den munckhof n.v. GESLAAGD Te Nijmegen slaagde voor het Mulo- en Middenstandsdiploma mej. Marian van den Munckhof, School straat. R.K. HUISHOUDSCHOOL „MARIANUM" Aan de L.H.N.O.- en M.H.N.O.- schoqol „Marianüm" slaagden voor het diploma L.H.N.O. de volgende leerlingen: W. Baltissen, M. Bens, J. Bister- veis, M. Creemers, A. Dircks, H. Hei dens, J. van Hoof, G„ Jenneskens, P. Kunen, C. Kuijpers, J. Loonen, H. van Oyen, J. Peeters, G. Potten, J. Reynders, M. Scholten, J. Straktman, B. Versteegen, L. Voesten, M. Wil- lems, H. van Ass, H. Cox, J. Custers, M. Flinsenberg, J. Geurts, I. Hazzu, G. Janssen, M. Klaassen, A. Kroon, H. van der Leeuw, A. van der Leeuw, P. Manders, G. Michels, M. Michelis, J. de Mulder, A. Peeters, J. Rutten, J. Rijbroek, L. Steeghs, M. Stiphout, P. Thijssen, M. Verdijk, M. Arts, H. Backus, M. Custers, J. Flinsenberg, H. Geerets, P. Hellegers, M. Hen driks, W. Janssen, J. Janssen, M. Janssen, W. Litjens, W. van Loon, P. Nellissen, C. Joppen, E. Cremers, M. Jacobs, G. Peeters, M. Smits, A. Ven- nekens. 4 kandidaten werden afgewezen, 11 kandiaten kregen een herexamen. Voor het diploma oriëntering ver zorgende beroepen slaagden de vol gende kandidaten: A. van Ass, J. Bouwman, J. aan de Brugh, Th. Creemers, A. Dings, L. Engels, C. Janssen, M. Janssen, J. Seegers, J, S'ijmons, W. Theeuwen, G. Verhaegen, M. Voermans, C. Weijers, P. Claes, M. Creemers, C. Cremers, E. Crooijmans, G. Erd- kamp, K. Janssen, Chr. Janssen, M. Kessels, J. Mommen, M„ Janssen, P. Juffermans, M. van Kessel, Th. Knor ren, H. Koenen, G. Leumen, M. van de Light, E. Lucassen, E. van Mil, G. Terbarts, P. Vogelsangs, P. Claes, E. Claessens, C. Duijf, V. van Eijme ren, M. Fransman, G. Gielen, F. Hen- drickx, A. Hout, G. Jacoms, A. Keij- sers, J. Knapen, A. Vergeldt. 6 kandidaten werden afgewezen, 4 kandidaten kregen een herexamen. Voor de vormingsklas slaagden de volgende kandidaten: T. Akerboom, M, Albers, A. Arts, T. Claessens, M. Cortenbach, J. Cus ters, T. Goumans, G. Graste, J. Lens- sen, A. Philipsen, J. Spreeuwenberg, M. Vogels. 1 kandidaat werd afgewezen. Hairspraymèt nertsolie en 'n tikkeltje parfum. Geeft extra glans, ondersteunt die natuurlijk soepele valling zodat uw haar de hele dag in model blijft. Uitkambaar, uitwasbaar, Luxe van Miss Helen (Paris, Milano, Amsterdam). Nü met 1,25 voordeel: 2 bussen 3,50 nü samen 5,75! Merk Reactor. Vakantie-imperiaal van vierkante buis. Geheel hoogglans verzinkt, dus roestwerend. Past op kleine en middelgrote auto's en is in hoogte en breedte verstelbaar. Geheel uitneembaar, dus makkelijk op te bergen. 27,50 Handige party- glazen, machtig mooi en modern van vormgeving. Kleuren: groen, amber en smoke. Verpakt in sets van 4 stuks 3,25 Groot model 4 st. 3,75 Whisky glazen 4 st. 3,50 Allure déken van 100% warm acryl.Dus makkelijk te wassen. En verkrijgbaar in uni of jacquard. Rondom afgezet met luxeband. Voor 'n luchtig zomer- prijsje. In de kleuren: paars, oranje, groen, turquoise en rood.En t/m 7/7 1 persoonslöO x 220:29,75 nü 27,50 2 persoons 180 x 220:37,50 nü 35,— Licht gewicht rondkant koffer, met twee riemen, pakbanden en klapslloten.Is bestand tegen 'n stootje. Verkrijgbaar in maar liefst 5 kleuren: antraciet, rood, blauw, bruin en groen. 65 cm van 17,75 nü 15,75,75 cm van 19,75 nü 17,75.Geldig t/m 7 juli.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 12