J.M. RUYTEN UITREIKING VAN GETUIGSCHRIFTEN f 155.- 25 jaar tandarts Uil Peel en Maas Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Boschveldcollege Ze zeggen dat er in de Eindhovense Bijenkorf... Coupon p3s de Bijenkorf Rijschool 1 AN JANSEN VRIJDAG 4 JUNI 1971 No. 22 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS LS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) GEWESTELIJKE SOCIALE SCHOOL In de zaal van restaurant Vlakwa ter had de uitreiking van de getuig schriften plaats aan de cursisten van de Gewestelijke Sociale School. Deze cursus cursus is vonig jaar weer ge start, nadat er enkele jaren te wei nig belangstelling voor was. Bij de uitreiking waren naast de respectievelijke wederhelften van de cursisten, ook burgemeester drs. Fr. Schols, Jan van Gennip namens de dienst Vorming en Onderwijs van het NKV, de heer Hajenius districts bestuurder van St. Eloy en de voor- zitetr van de Centrale van de Ven- rayse NKV, de heer van Goch, aanr wezig. Directeur drs. Beterams prees in zijn welkomstwoord het doorzet tingsvermogen van de cursisten, die 30 dinsdagen trouw de lessen hebben gevolgd. BURGEMEESTER FELICITEERT Ook burgemeester Schols felici teerde hen met de moed om door te zetten. Het getuigschrift kan mo gelijk worden aangevuld met het B en C getuigschrift. Al zal het bij een sollicitatie weinig waarde hebben, het is een getuigenis dat de bezitters in hun vrije tijd zich verder hebben willen ontwikkelen en met die ont wikkeling anderen weer helpen kun nen, zo besloot de burgemeester. DE GESLAAGDEN De heer O. P. Chakssi werd met ere vermeld. Hij is een Marokkaanse gastarbeider, die 5 jaar geleden naar Venray kwam. Hij is als sociaal be geleider bij J. P. A. Nelissen werk zaam. De taalbarrière was voor hem geen beletsel om met vrucht het ge tuigschrift te behalen. Hij is de eer ste gastarbeider die een getuigschrift aan een Sociale School van het NKV behaalde. Twee huisvrouwen, de dames He- rens en Theelen, waren met 4 dames v. d. Eisen, H. Janssen, T. Graaf land en van Goch de vrouwelijke geslaagden. Van de heren die het getuigschrift behaalden vertegenwoordigen de he ren J. G. Botden uit Oostrum en P. Dinghs uit Castenray de kerkdorpen; A. Borghols, P. v. Bree, W. van Els, H. Jacobs, A. Kruijsen, W. Reinders, P=-Smits en N. Steinman zijn uit Venray-kom afkomstig. VAN GENNIP SPREEKT De heer van Gennip sprak niet alleen namens het NKV van welks districtsbestuurder de heer van Gen- nip al 33 jaar deel uitmaakt (zijn ridderschap bij de Raad van Arbeid was tevens als een waardering voor zijn inzet bij dit NKV), maar vooral namens de dienst Vorming en On derwijs. Hij was graag naar een bij eenkomst als deze gekomen, omdat hierdoor het bewijs geleverd wordt dat er nog mannen en vrouwen be reid zijn om in hun vrije tijd kennis op te doen. Kennis, waarvan later ook anderen kunnen profiteren. De wet op de Ondernemingsraden vraagt om werknemers, die mee zullen kun nen praten over bedrijfsvoering. Als er niet voldoende kader gevonden kan worden om zitting te nemen in de ondernemingsraden, dan zetten de werknemers zelf de klok terug. Bij de hiernaast vermelde diploma-uitreiking kreeg de heer van Bree van Burgemees ter Schols een extra pluim. Deze bleek kort tevoren op de Westsingel een huilend jochie te hebben aangetroffen die zelf niet kon vertellen hoe hij heet te noch door omwonenden ge kend werd. Hij leverde het huilend knaapje af bij Ven- rays politie die hem weer aan het lachen kregen, doch niet thuis konden brengen. Intussen had de burgemeester zijn bijna 3-jarige zoon gemist en belde ten einde raad de politie. Die leverde prompt de verlorene thuis af in de politie-auto. De heer van Gennip dankte na mens de dienst Vorming en Onder wijs het Venray se gemeentebestuur voor de financiële steun de NKV- afdelingen en de docenten. Hij hoop te dat zowel het onderwijs als de getuigschriften een erkenning zullen krijgen van de Overheid. Er is zo lang de Overheid deze vorm van Onder wijs niet subsidieert nog altijd spra ke van een discriminatie' aldus de heer van Gennip. Namens de geslaagden dankte de heer Kruijsen voor de inzet van de docenten die het voor hen mogelijk had gemaakt de cursus te volgen en te voleindigen. Hij hoopte dat alle geslaagden de volgende cursus in het brevet B zullen volgen. Na afloop van het officiële gedeel te bleven docenten en geslaagden nog bijeen en werd o.a. nog een quiz gehouden. OLLIEDE GELLIE De man die na een kwart eeuw nog altijd niet zijn Roerniondse dia lect kwijt is, is echter in Helmond geboren Op 27 mei 1918 werd hij daar in de registers vn d'" burgerlij ke stand Ingeschreven. Maar Hel mond heeft niet lang van zijn tegen woordigheid mogen genieten Want na een jaar vertrok hij naar Roer mond, de stad die hij al zijn liefde gaf. Op de lagere school, op het col- :ge en later op de Rijks HBS. speciale aanbieding zomerkostuums lichtgewicht kostuums vanaf vanaf heden is onze zaak geopend van 9 - 12.00 uur en van 13.30 tot 18.00 u. dinsdags de gehele dag gesloten Geslaagden eindexamen 1971 Gymnasium A: A. Beterams, Wanssum; E. Busch, Lichtenvoorde; H. Bussemakers, Wanssum; E. Clermonts, Venray; H. Clievers, Grubbenvorst; P. Derks, Venray; A. Fraaijen, Ammerzoden: A. Goumans, Venray; P. Hendriks, Horst; J. v. d. Heuvel, Venray; H. Hoebers, Horst J. Homminga, Frane- ker; J. Klokke, Venray; M. Kok, Delft; W. Kruijsen, Venray; P. Ku- nen, Geysteren; J. Peeters, Venray Th. v. Rensch, Horst; A. Riemersma. Franeker; W. Vervoort, Hegelsom J. de Vocht en J. Weijers, Venray. Gymnasium B: A. Bekkkers, Venray; J. v. d. Broek, Wanroij; J. Claasséns, Horst H. Cuppen, Horst; J. Derkx, Venlo J. Fiolet, Tilburg; F. Geurts, Horst: G. Gooren, Swolgen; J. Hendriks, Horst; P. van Heijster, St. Anthonis A. Houwen, J. Janssen, Venray; F. Klaassen, Horst; J. de Leeuw, Roer mond; P. Mulders, Veulen; L. Pee ters, Castenray; G. Pop, L. Sassen, Vernray; H. Schraven, Mill; M. v. d. Steeg, Wanroij; A. Swenker, Venray J. Tillemans, Wanroij; W. Timmer mans, Venray; E. Vrins, Veghel en J. Vullings, Horst. H.B.S. B: H. Ambrosius, Horst; A. v. d. Berg, Oploo; M. v. Berlo, H. Bexkens, Ven ray; J. Clabbers, Broekhuizenvorst M. Classens, Horst; H. Coenen, Ven ray; G. Cox, Tienray; P. Driessen, A. Faesen, Venrdy; A. Giesbers, Wes terbeek; Th. Goumans, Venray; P. Grond, Geleen; C. v. Haasteren, Bla- del; J. Niessen, Heythuysen; J. Nieu- wenhuijse, Venray; J. Peeters, Ne- derweert; C. Peeters, M. Ruijten, M. Veldpaus, Venray; J. Verbeek, Meer- lo; G. Verschure, Dongen; G. Welles, Grubbenvorst. WE HEBBEN JE NIET GEVRAAGD NAAR HIER TE KOMEN Deze merkwaardige woorden sprak Wethouder Wintels indertijd toen de pas getrouwde tandarts om woonruimte in Venray, zijn nieuwe standplaats, kwam vragen. „We hebben je niet gevraagd om hier te komen", gold tandarts J. M. Ruyten, de man, die zater dag a.s. zyn zilveren ambtsjubileum als beoefenaar der tandheel kunde feestelijk gaat herdenken. „Een heerlijke tijd", verzucht hij nu nog Maar er kwamen meer heerlijke lijden, want na zijn slagen op de J.1BS ging het naar Le'i-n om me dicijnen te studeren. Na een jaar had hij daar, zeer tot ongenoegen van zijn vader. zwaar tabak van en rok nat.' Utrecht om zich te gaan bekwamen in dc- tandheelkunde Dat men In Leiden drie jaren daarna nog altijd meende dat jrn Ruyicn als medisch student stond ingeschre ven, geeft wel aan, welke- aiepe in druk hij daar in een jaar tijds heeft act.'.' g.'.'atcu. BEDROGEN GENERATIE Maar de oör.og kwam er. die bracht langzaam li aar zeker zij 1 moeilijk heden met zich voor de lieren stu denten. Ze r esten een loyaliteits verklaring tekenen tegen i - »r de be zetter, deden cat prompt net en wer den even prompt door dijz^lfdt be zetter ir eer; veewagen geladen en na een eindeloze tocht do<*i Neder land r.i het ramp Ommen verzameld. Daar maakte r en er prom >t ook een prachtig sLi c'entenfeest van, dat gauw eindigde toen hij door diezeif de bezetter naar Frankf.irt getrans porteerd werd, waar hij als tand- techniker aan het werk were gezet Maar c.ange/ien hij zijn vader had beloofd binren een jaa? weer naar Roermond terug te kom in, pakte hij op zekere dag een fiets wï_4 en trap- to naar Keulen waar hij onderdak dacht te vilden op de een andere pastorie. Maar de intussen kletsnat geregende Ruyten kwam bedrogen it. Zo ver ging de naastenliefde van de Duitse pastoors in die (tijd niet en dus logeerde hij in een kapot bombardeerde kerk, van waaruit hij anderdaages stokstijf naar Dülken fietste. Daar zette hij de fiets voor het politiebureau met een briefje er bïj dat die in Frankfurt gegapt was en ging te voet verder. De nacht viel en het werd een stikdonkere nacht waarbij een boer hem in de kraag greep in de me ning met een Engelse piloot te doen te hebben. Hij bleef aan het dwalen rond de grens tot een Engelse lucht aanval de straten schoon veegde en J. M. Ruyten ongehinderd weer va derlandse bodem kon betreden. Op de een of andere slinkse manier kreeg hij papieren als tandarts en kon na enige tijd in Helmond onder gedoken te zijn geweest, toen in Weert als zodanig aan de slag. In Weert beleefde hij de bevrijding en alleen al zijn pogen om in Roermond te komen is een boek waard. We wachten echter tot hij zijn memoires gaat schrijven om deze periode uit zijn leven als repatriërings-officier uitvoeriger uit de doeken te doen. EERSTE ONTMOETING MET VENRAY We willen alleen maar aanstippen, dat in dlie tijd zijn tweede kennis making met Venray viel. De eerste was toen hij zijn eindexamen HBS haalde. Niet zeker van de goede re sultaten had hij de hemel beloofd bij welslagen een bedevaart naar Box meer te maken. En zie de hemel ver hoorde zijn gebed, zodat hij reeds voor de oorlog door Venray kwam fietsen op ter bedevaart. Een Venray dat J. M. Ruyten totaal niets zei. En ook totaal geen indruk op hem maak te. Dat gebeurde wel een tweede keer, toen hij namelijk op dienstreis als repatriërings-officier in Venray belandde en vandaar uit een lift naar Roermond dacht te krijgen... „Man, ik heb uren bij de Paters kerk op de stoep gezeten en er kwam geen wagen voorbijIk mag rus tig als de eerste „Paterskerklifter' beschouwd wordenzo weet hij nogDat hij tenslotte via een bierwagen Venray kon verlaten was een oom De derde kennismaking kwam na dat hij zijn studies in Utrecht weer had opgevat, zijn tandartsendiploma dan eindelijk gehaald had en hij met een vriend in Boxmeer ging ver vangen. Die vriend wilde zich in Venray vestigen na afloop van de Boxmeerse tijd, richtte zich in bij het toenmalige Hotel Gitsels, maar ging toen puntje bij paaltje kwam liever naar de mijn werken. Hij bood Jan Ruyten het hele boeltje in Vraeny aan, zodat men na de kermis in 1946 in Peel en Maas kon lezen dat Venray een tweede tandarts rij ker werd. Feitelijk had de adverten tie er voor de kermis al in gemoeten, doch om de een of andere reden ging dat niet door, zodat de nieuwe tand arts door een flinke keromisviering zijn derde kennismaking met Venray kon verrijken. ZO IS HET DAN GEKOMEN dat Venray een werkwaardige tand arts rijker werd. Een tandarts die zich er op kon beroepen de grootste wachtkamer in Venray te hebben in het hotel, dat later San Damiano zou worden en nog later Turkisch Een tandarts, die ook een tennis baan naast zijn praktijk had liggen en prompt voorzitter van de daar gevestigde tennisclub werd. De eer ste van veel maatschappelijke akti- viteiten, die deze tandarts kenmerk ten en nog steeds kenmerken. Op de eerste plaats binnen de kring van de tandartsen, waar hij commissaris werd van de Ned. Maat schappij tot bevordering van de tandheelkunde kring Venlo, waar van hij ook voorzitter werd, evenals de afdeling Limburg en nog steeds zijn bestuurskwaliteiten botviert in een van de secties van deze maat schappij. Als supporting member van de Federation Dentaire Internationale was en is hij een trouw bezoeker van internationale congressen, waarbij hij ook in Amerika terecht kwam. „Je moet wel wil je de ontwikke ling bijblijven die zich speciaal op het gebied van de tandheelkunde telkens opnieuw op allerlei terrein voordoen....", zo is zijn bescheid. Hij voorspelt dat juist in deze hoek van de heelkunde revoluties zich gaan voordoen als men de fluorise- ring beter onder de knie krijgt, tanden op eenvoudige wijze sterker kan maken en het tandbederf defi nitief kan weren In Venray zelf was en is hij nog steeds een vurig verdediger van de schooltandverzorging, die mede dank zij hem hier vrij snel en voorspoe dig van de grond is gekomen Doch naast deze tandheelkundige aktiviteiten waren er vele, vele an deren, die Jan Ruyten alom bekend gemaatk hebbenNiet alleen als docent aan de schooljeugd hoe ze het beste hun tanden kunnen poetsen Het is wel begonnen met de lieve jeugd, want vrij snel na zijn komst in Venray wisten de verkenners hem te strikken als leider LES IN HEGELSUM Daartoe moest hij het spel van verkennen gaan leren dn Hegelsum en werd in Venray een groep op gericht speciaal voor die jongelui, die als wat moeilijk bekend stonden. Of de jongelui daardoor gemakkelij ker „hanteerbaarder" werden blijft de geschiedenis voorbehouden, maar Jan Ruyten hield er een paar goede verhuizers aan over, toen hij einnde- lijk en ten lange leste op de Kemp weg een woning aangewezen kreeg en hij van inwoning op de Stations weg verlost werd. De inmiddels reeds getrouwde tandarts schokkeerde toen wel de nieuwe buurt, want boven op het verhuisgoed prijkte een echte doods kop en toen hij met een strak ge zicht er bij vertelde dat die van zijn helaas gestorven vriend Arie was, was hij in die nieuwe buurt meteen gekenmerkt als een ,aarige". Een „aarige" vond men hem ook bij de oprichting van de Adelbertver- eniging, waarbij hij een grote rol speelde, maar die mede door zijn toedoen in feite een rooms katholie ke kegelclub werd. Een kegelclub, die zwaar rebelleerde toen een nieu we voorzitter gekozen moest worden en waarbij de rebellenleider ditmaal niet Sjors heette doch Jan Ruyten. Dat die voorzitter uiteindelijk toch met algemene stemmen gekozen werd en de hele rel in feite flauwekul was, vestigde sterk de aandacht op deze woordrijke rebellenleider. Ze had vrij verstrekkende gevolgen. Want die nieuwe voorzitter wees Ruyten aan als vertegenwoordiger van de Adelbertvereniging in de Vastel- aovesclub en op Sinterklaasdag 1959 dede hij daar zijn intrede als novice. -V* - -* Ze was ook aanleiding voor het bestuur van Venrays Harmonie om hem in het bestuur van dit korps te halen dat direct daarop dan ook met sprongen vooruit ging, koninklijk werd en landskampioen Intussen had hij voor zijn steeds uitbreidend gezin een home gevon den aan de Julianasingel, waarbij echter tot zijn schande een der gfraaiste zwarte beuken, die Venray kende, moest sneuvelen VASTENAVOND-AKTIVITEITEN Niemand zal het ons euvel duiden dat we nog even doorgaan op Ruy- ten's vastelaovendaktiviteiten. De novice van 59 bleek een echte roe ping te hebben, die door de toen malige vorst Karei onderkend werd en die hem dan ook maar meteen de leiding van de zitingen opdroeg. Zo zag men tandarts Ruyten dan in Klein Oirlo achter de ploeg van Bud- diger aanlopen, om die te bewegen als buutreedner op te treden. Waqt er zou en moest een zitting komen met krachten uit eigen plaats. Die is er gekomen, mits ook Ruyten zelf in de buut zou komen, wat dan ook prompt gebeurde. Zo heeft Venrqy de transformatie van een tandarts gezien in Handrie de Melkboer. Dit wonder wilde iedereen zien, zodat zaal Wilhelmina voor het eerst van zijn leven 590 betalende bezoekers telde Dat van de vruchten van deze noeste arbeid de gemeente via de vermakelijkheidsbelasting een derde deel in zijn zak stak, irriteert hem nog heden Zo hebben we Ruyten in vele creaties gezien, als ober, als werker, als B.B. oftewel bank-bewaker. Feestelijke hoogtepunten in het vas- telaovesgebeuren, die er mede aan leiding toe waren dat toen de heer Wijnen het vorstschap neerlegde Jan Ruyten de veren en de hoed des vorstens aangeboden kreeg en als zodanig „.geslagen" werden. Wie die gebeurtenis heeft meegemaakt Hotel De Zwaan zal ze niet gauw meer vergeten. En intussen zijn al zeven prinsen onder zijn leiding voorgegaan in Venrays vastelaoves- ...slimmerds zijn, die weten hoe een varken een haas vangt, dan nog het varken weten te vangen ook en de varkenshaasjes met sperziebonen, wortelen, doperwten en krielaardappel tjes la Menagère serveren voor 7.25. Voor wie het nog niet wist; die slimmerds zijn te vinden in ons restaurant op de 2e etage. ...geluksvogels zelfs een stukje ossehaas weten te vangen. Daar komt wel wat geluk bij kijken, want een os is groot en zijn haas maar klein. En het is een hele os die op vrijdag 4 juni op de Piazza aan het spit wordt geroosterd. Maar al is het dan geen haas, een gratis stukje gaat er altijd in. Wat u? Pssst, tussen 6 en 9 's avonds worden er allerlei verrassende aanbiedingen bekend gemaakt! Maar dat is eigenlijk nog een verrassing. ...velen weten hoe hazen zich reppen. En dat prompt nadoen op weg naar de levensmiddelenafdeling, waar alweer talrijke aanbiedingen voor hen klaarliggen. alleen voor lezers van dit blad Gordijnstof 6.-. Tegen inlevering van deze bon krijgt u t/m 12 juni overgordijnstof in veelkleurige ruit- en streepdessins, helemaal uit Finland en 150 cm breed van 11.50 voor 6.- per meter. Eindhoven, Piazza, tel. (040) 68168 vierong, is hij een gewaardeerd voor zitter geworden van de Vorstenraad, waarin alle Venrayse vastelaoves- verenigingen samenwerken ea een hooggeschat lid van de Federatie van de grote Limburgse Vastel- aovesverenigingen. Zijn hoofdredac teurschap van de vastelaoveskrant heeft al jaren op een rij gezorgd voor de beste vastelaoveskrant van Lim burg. Dat hij daarnaast wees ernsti ge pogingen doet om als kapitein van de schutterij het Zandakker ook daar de folklore tot nieuw leven te brengen en als vice-voorzitter van de Kon. Harmonie Euterpe (in oude en nieuwe vorm) zorgt voor buuts het heel jaar door, zijn even zo vele ver diensten van deze zilveren tandarts. OPEN HOF „Als een mens doodgaat, dan wordt hij opgehemeld tot-en-de-met. Al leen hij heeft er zelf zo weinig aan", zo zegt hij. En dat is de reden waar om hij dit zilveren jubileum uit bundig wil vieren. „Nou ben ik er zelf nog bij Daarom is er zaterdag vanaf 7 uur open hof aan de Julianasingel. Er is geen enkele uitnodiging verstuurd, maar wie komt is van harte welkom en voor natje en droogje is gezorgd door een aparte ploeg. ,„Als ik het allemaal bekijk, man, wat heb ,ik dan veel plezier gehad in mijn levenaldus een uitspraak van Jan Ruyten. En gezien dat open hof, zal ook op de drempel naar het gouden er veel plezier zijn. Tot za terdagavond RUITEN KAPOT Ten nadele van aannemer V. wer den van een werkkeet op de Kamp weg enkele ruiten ingegooid, terwijl enkele pakken suikerklontjes wer den meegenomen. Men neemt aan dat dit een kwajongensstreek is. PERSONENAUTO'S BOTSTEN Het niet verlenen van voorrang was oorzaak dat op de kruising Pr. BernhardstraatJulianasingel een botsing ontstond tussen de personen auto's bestuurd door de 27-jarige V. uit Den Haag en de 38-jarige V. uit Ell. Het bleef bij materiële schade. DIEFSTAL ASPERGES Bij de politie werd aangifte ge daan dat onbevoegden op de asperge- velden van V. aan de Spurkterdijk klandestien asperges hadden gesto ken. Dit soort diefstallen wordt ieder jaar gepleegd en het is voor de po litie moeilijk de daders te achterha len. Ook thans wordt zowel door ge meente als door rijkspolitie extra patrouilles verricht ten einde deze diefstallen op te helderen. Wie autorijden wil leren, moet het bij Jansen proberen. Nu ook lessen in D A F Bevrijdingsw. 8 tel. 04780-1600 van 21 mei 1921 Venray 21 Mei 1921. Wij verne men, dat het leveren en plaatsen van trottoirbanden in de Hofstraat, Groo testraat en Patersstraat is gegund aan Th. Stuij te Nijmegen, voor 5300, en de bestratingswerken aan H. Boesenwinkel te Zutphen voor de som van 29.960,. Op 6 Juni a.s. wordt met de werkzaamheden een aanvang gemaakt; er wordt begon nen bij Goumans. De tuberculosesterfte. - Ten be wijze de verschrikkelijke ziekte der» tuberculose nog steeds groote ver woestingen aanricht, moge het vol gende dienen. Te Venlo stierven vol gens het verslag der Gezondheids commissie in het afgelopen jaar van de 260 mensen er 21 aan tuberculose, dit is 12 pet. Voor onze omgeving waren de cijfers als volgt; Tegelen 20 van de 87 of 23 pet., Maasbree 19 van de 141 of 20 pet. Verder komt Kessel met 10 pet., Beesel 6.6 pet. en Arcen en Velden met 7 pet. Inder daad cijfers die spreken! En die mo gen aansporen tot strijd tegen het gevaar. Maastricht - Alhier is het 2-jarig kindje P. dat in de Batterijstraat speelde door een kar overreden en gedood. Schoorsteenveger. Degenen, die in aanmerking willen komen voor schoorsteenveger, moeten zich aan melden bij den Burgemeester voor 22 Mei. Dagelijks tusschen 10 en 12 uur voorn.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9