25 JAAR INALFA m - mk Kerkelijke Diensten van 3 tot 700 werknemers Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ■Bp t dyfi i >2 jMH I van 6 tot en met 12 juni Vredeskerk Venray VRIJDAG 4 JUNI 1971 No. 22 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n L' ii DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) In 1954 maakte Venray voor het eerst kennis met de Metaalwaren- fabriek Inalfa. Toen dienden zich namelijk op Venrays gemeente huis de directie aan van deze fabriek, bestaande uit de heren J. A. M. en P. A. M. Burgman en E. J. Knoet, om eens te komen horen wat Venray wel te bieden had als men de metaalwarenfabriek uit Utrecht eventueel naar Venray zou overbrengen. Een vraag die men ook aan andere te stimuleren kernen had voorgelegd, maar die dank zij de verkooptechniek van gemeentesecretaris H. Vorst ten gunste van Venray beslist werd. VREEMDE GESCHIEDENIS Het was allemaal wat vreemd ge gaan na de bevrijding. De groothan del van de famil'ie Burgman in Utrecht zat om velerlei dingen ver legen en een daarvan was gordijn rail met toebehoren. Toen de heer J. A. M. Burgman de kans kreeg een machine uit België naar Utrecht te smokkelen, die de rail kon maken werd zoon P. A. M. maar aangeraden zijn universitaire studies te beëindi gen en zich bezig te gaan houden met gordijnrail-fabricage. Die op zijn beurt haalde er een man bij, die een technische knobbel had, te weten de heer Knoet, en zo werd rond die ge smokkelde machine de N.V. Inalfa geboren. Een N.V. die al sned uit groeide uit de zolder bïj de groot handel en naar de Keulse kade moest om daar naast breinaalden, spau- ijzers te gaan maken en pianoschar nieren, traproeden en sierbeugels. Een N.V. ook die in het eerste jaar van zijn bestaan al 50 tot 60 mensen in dienst had en die op de Keulse kade uitgroeide tot 110 man. Een N.V. die zich al vrij snel gevraagd zag als toeleveringsbedrijf voor de nieuw opgerichte DAF fabrieken en waarbij Philips uit Hilversum zich kwam melden voor levering van be plating van telefoon-installaties DE OLIENIVEAU REGELAAR was oorzaak dat men naar een gro tere behuizing uit moest zien. De fa briek, die zich aan de ene kant ont wikkelde als zelfstandig bedrijf, an derzijds zich steeds meer toelegde op toelevering, kreeg in 1953 de kans een olie-niveauregelaar te kunnen gaan maken, waarvan men zich bij zonder veel voorstelde. Alleen men kwam krap zitten aan de Keulse ka de en dat was de reden, dat de direc tie zich links en rechts in den lande ging oriënteren naar andere moge lijkheden. Het is dank zij Venrays gemeente secretaris Venray geworden GOEDE GROND Als in 1957 de Gouverneur de nieuwe fabriekshal in Venray komt openen, mag hij meteen de eerste steen leggen voor een tweeed hal. In 1959 komt nr. 3 er bij en in 1960 nr. 4. Inalfa deit uit 30.000 m2. Oorzaak tot deze stormachtige ontplooiing was onder meer het gro te succes van de olie-niveaurege laars en de eigen fabricage van olie kachels en -haarden en de luchtver- hitters. Daarnaast wordt het toele- ringspakket met het jaar groter en is het vooral de auto-industrie, die Inalfa steeds beter weet te vinden. Voeg daarbij het feit dat niet alleen de E.E.G. landen maar ook het Mid den Oosten steeds betere klanten brengen, dan is het duidelijk dat de omzetten belangrijk stegen. Zij dwon gen de directie ook in 1964 uit te wijken naar Stadskanaal, toen bleek dat er in Venray te weinig arbeids reserve was om aan de vraag te vol doen. De 3000 m2 grote uitbreidig in deze Groningse plaats werd gevolgd door een nieuwe vestiging in België in 1965 waar in Hamont een hele niéuwe fabriekshal gebouwd wordt van 3.500 m2, die intussen ook al weer uitgegroeid is tot 5000 m2. UPS AND DOWNS Ups en downs zijn Inalfa niet be spaard gebleven in de voorbije jaren. De verwarmingsmarkt om maar een voorbeeld te noemen is een vrij grillige. We hebben allemaal be leefd hoe in de voorbije jaren eerst de kolenkachell ,mode" was, die snel opgevolgd werd door de olie-verwar ming, waarvan weer een deel onder de voet gelopen is door de aardgas- vindingen en -mogelijkheden. Zich daarbij steeds opnieuw te moeten aanpassen, de tijd vooruit te zijn en ook de mode-verschijnselen die zich o.m. bij de uitvoering van haarden voordoen, tijdig te onderkennen, vraagt veel inventiviteit en grote in vesteringen. De hardste klap echter, die Inalfa kreeg, was in 1967 toen deze fabriek zijn directeur, de heer P. A. M. urgman ontviel en bijna tegelijker tijd de verkoopleider, de heer Zo merhuis dodelijk verongelukte. Dit zware verlies droeg er mede toe bij dat in 1968 en in 1969 nogal wat moeilijkheden in het bedrijf ont stonden, die echter door gezamenlijke inspanning van directie (waarin in tussen de heer J. J. M. Burgman was opgenomen) en medewerkers geheel overwonnen zijn 25 JAREN Overziet men de voorbije 25 jaren dan blijkt dat Inalfa uitgegroeid is in die tijd tot een van de drie groot ste Nederldanse toeleveringsbedrij ven met een jaaromzet van 36 mil joen, met 700 man personeel en De directie van Inalfa de heren E. J. Knoet en J. J. M. Burgman. .s J. A. M. Burgman 40.000 m2 bebouwd fabrieksterrein. Een resultaat waarop men terecht trots mag zijn. Een resultaat, dat met dit feest eens wat in het zon netje komt. ONDER DE KORENMAAT Want dat is feitelijk het eigen aardige met Inalfa. Ondanks het feit dat het grootste deel van de mil joenen, die in die jaren alleen in Venray al verloond zijn; ondanks het feit dat Inalfa op zijn beurt weer in die voorbije Venray se jaren miljoenen betaald heeft voor dien sten die Venrayse bedrijven en in stellingen aan dit bedrijf verleend hebben, weet men van deze fabriek in feite te weinig af Men weet direct als er iets scheef zit, maar dat ze daar met hun 700 samen een belangrijk deel van de verwarmingsmarkt in de EEG markt en ver daarbuiten in die jaren ver overd hebben, dat ze b.v. alleen al met Shell een kontrakt hebben waar bij ze oliekachels en -haarden gaan fabriceren, die dit wereldconcern zelf gaat verkopen; dat ze als enige in den lande met de Gasunie een gasbrander heeft ontwikkeld, die een zeer grote warmte afgeeft waar van men voor de EEG en Engeland de exclusieve produktie- en ver kooprechten heeft, daar weet men in de plaats van vestiging feitelijk maar heel weinig van. Zo min als men iets weet van de aktiviteiten op het gebied van centrale verwarming, die voor de toekomst alleen nog maar steeds groter zullen worden. Dat komt misschien door hun ak tiviteiten vooral als toeleveringsbe drijf. DAF, Karmann en Ford, om maar drie groot-afnemers te noe men, vinden het niet bepaald nodig te vertellen dat een deel van hun wagens in feite Venray-produkten zijn, al worden ze dan in Eindhoven, Keulen, Genk, Antwerpen, Engeland en zelfs in Amerika geassembleerd. Datzelfde geldt voor de haarden- bussiness. Welke haardfabrikant ver telt graag dat zijn hooggeprezen en veelverkochte haard of kachel in feite een Venrays produkt is. En alleen een drukker weet dat de man in Oost Europa goede zaken schijnt te doen want die knaap heeft aardig wat visitekaartjes nodig En wat voor de auto- en haarden- fabrieken geldt, dat geldt ook voor mensen als Philips I.B.M. en zelfs de buurman Rank Xerox En daardoor kan Inalfa moeilijk van de daken schreeuwen dat ze in de fijnmechanische metaalwereld een zeer goede naam heeft verworven en zeker een rol blijft spelen als toe leveringsbedrijf dat het^ gauwer, sneller, goedkoper en beter kan dan het moederbedrijf. Toen in 1965 Rank Xerox kwam en weer later de nieuwe Girvil en Nest- lé, scheen de rol van Inalfa dat tot dan toe de grootste industrie was in Venray, uitgespeeld, maar niets is minder waar. Zoals nu op dit 25- jarig bestaansfeest aan de verzamel de Nederlandse pers te verstaan ge- geen werd, is en wil Inalfa als een van de grootste Nederlandse toeleve ringsbedrijven niet alleen haar akti viteiten blijven voeren, maar zelfs opvoeren. En daarnaast haar eigen produkten veelzijdiger gaan maken en hiervoor nieuwe markten gaan zoeken. De reis van de heer Burgman naar het Verre Oosten is daar al een inleiding op E. J. KNOET Het gaat met Inalfa, dachten we, als met een van zijn direkteuren, die thans ook zijn zilveren feest viert, de heer E. J. Knoet. Voor ve len een ietwat onbekende man, die achter op de Merseloseweg een leu ke woning heeft staan en waarvan men hoogstens weet dat hij een der directeuren van Inalfa is. Dat hij daarnaast nog lid is en zelfs penningmeester van de Indus triële Club lid is van de commissie voor industriële aangelegenheden van de gemeente (komt die nog ooit bijeen?) en lid is van de Rotary, mag dan misschien vanzelfsprekend zijn, maar dat hij daarnaast Venray nog dient en gediend heeft op vele plaatsen, dat weten te weinigen. Zo als te weinigen weten hoe mensen van Inalfa, gekomen uit de vreem de, thans met hart-en-ziel Venraypr zijn geworden en zich daarvoor naast hun werk ook blijven inzetten Maar terug naar de heer Knoet, die in zijn Venrayse jaren, o.a. een behoorlijk steentje heeft bijgedragen aan de totstandkoming van Venrays schouwburg. Die thans als penning meester van het stichtingstbestuur zijn krachten geeft aan de LTS en zijn uitbreidingen; die voorzitter is van Venrays bejaardencentrum en in de tot istandkoming daarvan een groot aandeel gehad heeft. Zoals hij ook een aandeel had in de totstand koming van het nieuwe ziekenhuis en lid is van het overleg orgaan tus sen de ziekenhuizen van Venlo, Te- gelen, Horst en Venray en in de des betreffende werkgroep nu probeert het oude ziekenhuis dienstbaar te maken voor de langdurige zieken. Zo kan men deze lijst nog voort zetten met zijn lidmaatschap van de commissie van advies bij het gewes telijk arbeidsbureau alsmede zijn lid maatschap van de werkgroep die de stichting van een HTS in Venlo pro pageert. Ze bewijzen alleen maar dat de Utrechtenaar intussen Ven- rayer geworden is, die, naast de lang niet eenvoudige taak als technisch direkteur, ook bereid was en is zich in te zetten voor de plaats, die hem intussen ook dierbaar is geworden. UIT VOORBIJE JAREN Vragen we hem en zijn collega- direkteur de heer J. J. M. Burgman naar de opvallendste momenten uit de voorbije kwart eeuw, dan wordt op de eerste plaats gememoreerd het vrij plotselinge verscheiden van de direkteur de heer P. A. M. Burgman. De man die samen met zijn vader met Inalfa begonnen is en die de fabriek in Venray groot en sterk heeft ge maakt. Een gevoelig verlies voor zijn familie, maar ook voor de fabriek, die zijn leiding maar moeilijk missen kon. Een ander opvallend fedt is de stormachitge groei van deze fabriek, die begon met een oude nog niet eens goed werkende machine en die thans een machinepark kan laten zien, waarin miljoenen zijn geïnves teerd. En dan is er de verhuizing naar Venray, waar uiteindelijk 40 men sen mee naar toe zouden gaan. „Dat er van die 40 mensen.dan tenslotte er maar één is terug ge gaan, bewijst dat de meesten, hoe wel komende uit een grote stad met zijn grotere en betere mogelijkheden toch in Venray hebben kunnen aar den..." zegt de heer Knoet, die toch niet verheelt dat het aantrekken van een goede technische staf en de kweek van goede vaklieden de di- rektie toch wel eens slapeloze nachten heeft bezorgd. Zeker in 't begin, al blijft het feit dat thans praktisch geen Nederlander zich nog laten „strikken" voor bepaalde werkzaamheden, nog altijd een le vensgroot probleem, dat niet altijd opgelost wordt met het aantrekken van gastarbeiders. TOEKOMST Vragen we naar de toekomst, dan zijn beide directieleden vol optimis me. Ze voorzien een steeds sterker wordende activiteit op het gebied van de toelevering. Dat geldt voor de auto-industrie, waar Inalfa niet alleen intussen een goede naam ge kregen heeft, maar waaraan ze door de inmiddels opgedane ervaring steeds meer en betere diensten kan bewijzen. Dat geldt ook voor de fijn- mechanische industrieën, die Inalfa steeds meer en beter inschakelen voor bepaalde produkten, waarin zij intussen zijn gespecialiseerd óf door hun „uitrusting" de vervaardiging beter op zich kunnen nemen. Daarnaast blijft men werken aan eigen produkten, waarbij men veel vertrouwen heeft in de centrale ver- warming, die men heeft opgezet en de brander-bussiness, die o.m. tot zulke waardevolle contacten heeft geleid als Gasunie, Shell e.a. Verdere mechanisering en auto matisering staat hoog genoteerd op het verlanglijstje ook al om de steeds hoger wordende lonen inderdaad te kunnen compenseren door een gro tere produktie. „Recessies zijn dn de metaal een vrij normale zaak en ook daarvan zal Inalfa in de toekomst niet ver van 6 tot en met 12 juni Priester van de week: Kapelaan H. Latten Dr. Poelsstraat 2 Tel. 2385 b.g.g. 2929 Feest van de H. Drieëenheid. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. Christiaan Beclet en ouders. Zondag: 8.00 gelezen mis, int. t.e.v. O.L. Vrouw en H. Gerardus; 9.30 gre goriaanse hoogmis, int. voor de pa rochie; 11.00 nederlandse hoogmis, int. Herman Jeuken; 18.00 geltezen mis, int. Piet Baeten en Harrie Swinkels. Maandag: 8.00 Willem Poels, echt genote, kinderen en behuwdkinde- ren als stichting; 9.00 Godefrida van Tilburg, Gerarda van Mill en Jan Oudenhoven als stichting; 19.00 uur Plechtige toediening van het H. Vormsel aan de zesde klas kinderen van de Petrus Bandenschool en een klas van de Ursulaschool door De ken Loonen. De ouders zullen hier bij hun kind naar de Deken bege leiden. Misint. Els Kelders. Dinsdag: 8.00 Albertus van Ger- ven; 9.00 fam. v. d. Voort en Camps als stichting; 19.00 Plechtige toedie ning van het H. Vormsel aan de zes de klas kinderen van de Dr. Poels- school en twee klassen van de Ur sulaschool door Deken Loonen. De ouders zullen hierbij hun kind naar de Deken begeleiden. Misint. overl. fam. Janssen-Huybers. Woensdag: 8.00 Leonard van Stip hout; 9.00 Anna Janssen-Reynen vwg. de bejaardenbond; 19.00 Jacob Verhalle en overl. fam. Donderdag: 8.00 Jozef Steegmans en echtg.; 9.00 mevr. Minten-De- lauw. Vrijdag: 8.00 Lei Cox; 9.00 Peter Dijkmans vwg. de buurt; 19.00 mevr. Franssen-Rutten als jgt. Zaterdag: 8.00 geen H. Mis; 9.00 Theodorus Arts als jgt.; 10.00 gele zen mis bij het zilveren bestaans feest van de N.V. Metaalwaren- fabriek INALFA; 15.00 huwelijk Verdonck-Kusters; 19.00 overl. fam. Pelzer-Gooren. Akolieten: Zaterdag 5 juni: 19 uur Huub Goo ien en André Gooren. Zondag 6 juni: 8 uur Jos Laurens- se en Ad Verbeek; 9.30 Paul v. d. Heuvel en Jos Bexkens. Misdienaars: Zondag: 18 uur Theo Cox en Ge rard Hendriks. Maandag, dinsdag woensdag: 8 u. Marie Pelzer en Jan Creemers. Maandag: 19 uur Peter van Houdt en Hans Martens. Dinsdag: 19 uur Martin Beekers en Leon Kunzler. Woensdag, vrijdag: 19 uur Peter Janssen en Willy Rongen. Donderdag, vrijdag: 8 uur Peter Pelzer en Wim Seuren. Zaterdag: 10 uur Willy v. d. Vorle en Thom. Verleg; 15 uur Paul Ouden hoven en Benoit Lucassen. PAROCHIE PATERSKERK Feest van de H. Drieëenheid. H. Missen: 7.30, 9.00, 11.45; hoogmis 10.15; 18.00 avondmis. Dinsdag: 9e dinsdag van de Anto- niusnoveen; 19.00 avondmis met voorbeden voor de aanbevolen in tenties. Vrijdag: 19.00 avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: 5 uur, 6 uur en na de avondmis tot half acht gelegenheid om te biechten. 18.30 avondmis als zondagsviering. Mededeling: In de week van 613 juni willen de Medische Missiezusters hun jaarlijk se rondgang houden. Om hun vele, mooi werk willen we de rondgang bij U aanbevelen. schoond blijven", aldus de heer J.v J. M. Burgman, „maar Inalfa is oer gezond, heeft vele mogelijkheden die gezondheid te handhaven en we zien dan ook vol vertrouwen de komende 25 jaren tegemoet, waarin we weer vele en goede Venray-produkten ho pen te maken Maar eerst komt er feest. Feest om de jarige fabriek, feest om de zil veren direkteur. Dat is volgende week zaterdag met een receptie van totuur in de fabriek, een kindervoorstelling van Circus Bol- tini voor de hele Venrayse jeugd en een feestelijke bijeenkomst voor alle werkers van het eerste en van het laatste uur Mis intenties Zaterdag: 18.30 Wim Scholtens. Zondag: 7.30 overl. fam. CLaessens- Veenema; 9.00 overl. fam. Jeurissen- Siebers; 10.15 Gertruda Potten; 11.45 Jan Lensen; 18.00 Hans van Zwa- men. Maandag: 7.45 fam. van Lierop- Rooijackers; 8.30 Antoinette Ram- melman-Elsevier; 19.00 uur overl. fam. Coopmans-Custers. Dinsdag: 7.45 overl. moeder en voor vader en kinderen; 8.30 overl. ouders broers en zusters Verhalle- Lenssen; 19.00 zielerust voor Leo Cox. Woensdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 Petrus Johannes Knechten; 19.00 W. Lit j ens en zoon Harry. Donderdag: 7.45 fam. de Mulder - Hendrix; 8.30 voor ene jarige va der; 19.00 voor de parochie. Vrijdag: 7.45 Gertruda Potten; 8.30 Jacob Janssen; 19.00 Gezinsmis, overli. ouders Lucassen en P. Flo- rentius. Zaterdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 Eva Wilhelmina Rojer. Dienbeurten Akolieten (6 t.m. 12 juni) Zaterdag: 18.30 Frans en Peter Bonants. Zondag: 7.30 Jan Schellekens en Marco Pop; 9.00 Carlo Feller en Vic tor Pop; 10.15 Eric Comelissen, John onants; 11.45 Jac. Claessens, Jos Jeuken. Dienbeurten Misdienaars: Zondag: 18.00 Pim de Vos, Richard Janssen. Maandag, woensdag, vrijdag: 7.45 Johnny Janssen, Loet Arts; 19.00 Martien Janssen, René Huys. Dinsdag, donderdag, zaterdag: 7.45 Corry Janssen, Jeroen v. d. Roest; 19.00 Frans Jeuken, Peter Claessens. DERDE ORDE Hierdoor delen wij leden en be langstellenden mede, dat de geplan de reis voor 13 juni a.s. voorlopig niet doorgaat, door omstandigheden. Het Bestuur. Zondag: Feest van de H. Drieëen heid. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Piet Evers en Maria Evers- Clevers. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. fam. Geurts-Heldens en zoon Leo; 9.00 leesmis voor overl. Hendrina Franssen-van Gerven, Grade Frans- sen-Hubbers en Martinus Barents (Kinderkoor); 10.00 hoogmis voor overl. fam. Wijnhoven-Vollenberg. In deze hoogmis worden de Grego riaanse wisselende gezangen gezon gen door het kerkelijk zangkoor. 11.30 leesmis voor overl. August van Bergen; 18.30 avondmis voor overl. Josef Claessens. Maandag: 8.00 leesmis voor overl. ouders van Pelt-Melchers; 19.00 uur avondims voor overl. Hubertus Lu cassen. Dinsdag: 8.00 leesmis voor overl. fam. Duijkers-Willems; 19.00 avond mis voor overl. ouders Willems- Janssen en familie Voesten-Willems. Woensdag: 8.00 leesmis tot zekere intentie (T.); 19.00 avondmis voor overl. fam. Thomassen-Derks. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. Johan Jansen; 19.00 avondmis voor overl. fama Willems-Tijssen. Vrijdag: 8.00 leesmis tot voorspoe dige beterschap (v. G 19.00 avond mis voor overl. Antoon Linders en familie. Zaterdag: 8.00 leesmis als jaarget. voor overl. Jan Arts; 10.30 plechtige huwelijksinzegening en eucharistie viering voor het bruidspaar Hassel- man-Boom; 19.00 avondmis voor overlL Harry Schrooten. Misdienaarsiyst vna 612 juni Zondag: 8.00 A. Vollenberg W. Hermans; 9.00 H. Peeters, T. Raay- makers; 10.00 G. Willemsen, M. v. d. Bekerom, J. van Meyel; 11.30 H. Arts, F. Assen; 18.30 M. Dicker, T. van Vechel. Week 1: 8.00 T. v. Vechel, J. Ver- steegen; 19.00 H. Mertens, T. Raay- makers. Week 2: 8.00 A. Vollenberg, H. Arts; 19.00 G. Ewals, M. Dicker. Zaterdag: 10.30 M. Dicker, F. As sen, H. Mertens. HERVORMDE GEMEENTE Zondagmorgen begint de kerk dienst voor de Protestanten in de aula van Den Hoebert aan de West singel om half tien. Predikant is Ds. Top uit Venlo. In de Hervormde Kerk aan de Maasweg te Bliterswijck is er geen dienst.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5