L1 'JU Puntjes op de i /oor iedereen DRIEDUIZEND GULDEN jw buurman komt ook sen geurig kopje koffie staat voor u klaar Leenenj WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN voor jonge onderzoekers VRIJDAG 4 JUNI 1971 No. 22 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venra» 5.50) Ja, we hebben donderdag j.l. ge hoord van de nieuwe plannen van Rank Xerox. 37 miljoen gulden wordt opnieuw geïnvesteerd terwijl men nog druk bezig is de investering van 36 miljoen uit 1970 af te bou wen. Als klap op de vuurpijl staat* nog een verdere investering te wach ten van 19 miljoen voor het inter nationale distributiecentrum Dat houdt in dat het aantal arbeids plaatsen alleen al op deze fabriek rond 1975 meer dan 3 900 zullen be dragen 800 meer dan een goed half jaar geleden nog geraamd werd Dat betekent dan ook dat er in en kele jaren tijds alleen al door Rank Xerox aan de Maasheseweg en Smakterweg 133 miljoen guldens ge ïnvesteerd zijn of worden. Een dergelijke boodschap wordt in ons goede Venray van 1971 vrij stocijns opgenomen. We zijn intus sen gewend geraakt aan miljoenen investeringen. Al die cijfers zeggen trouwens zo weinig men ziet het pas wat konkreter als aan de Witte Ven- nenweg en aan de Maasheseweg steeds grotere fabriekscomplexen verschijnen en we steeds meer vreemde gezichten zien opduiken in steeds nieuwe wijken en buurten. Maar we lopen daardoor wel de kans dat we b.v. ook voorbij lopen aan een soort waarschuwing die de heer Wickstead, de verantwoordelij ke man in Engeland voor de Ven- rayse vestiging bij deze aankondiging toch duidelijk weggaf. Namelijk dat de Venrayse vestiging een steeds groter beroep zal gaan doen op toe leveringsbedrijven in plaats en streek en op transportbedrijven, die voor het internationaal transport der ge produceerde goederen zullen zorgen. Nu zijn dat twee opgaven, die. naar we dachten, een duidelijke zaak zijn) tussen Rank Xerox en de verschil lende bedrijven. Maar er was nog een ander belangrijk punt dat de heer Wickstead aansneed en dat was het probleem van de woningbouw. Al deze werkers zullen onderdak in Venray of omgeving moeten vin den. Het mag dan misschien leuk zijn, dat dit bedrijf tot heden toe aan werknemers geen gebrek heeft, we kunnen ons voorstellen dat de di rectie niet bepaald gelukkig is met het feit dat 70 procent daarvan bui ten de gemeente gehaald en gebracht moet worden. Wat dat betekent heeft burge meester Schols niet alleen bij de aan kondiging van Rank Xerox verteld, maar ook nog eens duidelijk ge maakt bij de persconferentie van het zilveren Inalfa. Het betekent heel konkreet dat we het aantal wonin gen wat we in de afgelopen j_aren gemiddeld per jaar bouwden (325) moet opgetrokken worden tot zo'n 600-700 woningen per jaar. Dus meer dan verdubbeld. Degenen, die met verbazing gezien hebben hoe Vel- tum dn enkele jaren tijd ..vol" ge bouwd is, kunnen zich nu misschien realiseren hoe groot het tempo in de komende tijd moet worden. Voeg daaraan toe dat van dat woning pakket zo:n 7075% sociale woning bouw zal moeten zijn dan is het duidelijk dat Venray voor een der zwaarste karweien uit zijn bestaan staat. Het is zo iets als de weder opbouw vlak na de bevrijding Het beroerde van de zaak is, dat we als gemeente hier in feite niets aan te zeggen hebben. Men krijgt een woningtoedeling via de provincie en moet voor de rest proberen uit mo gelijke potjes, die de verschillende ministeries voor zichzelf gereser veerd hebben, nog andere toewijzin gen los te peuteren. Uit de provin ciale pot hebben we voor de eerste drie jaren een contingent gekregen dat feitelijk net voldoende is voor een jaar. Het is dus zaak dat we de resterende 13001400 woningtoezeg gingen losweken uit Den Haag. De Industriële Club heeft dn een brand-telegram naar de Minister van Volkshuisvesting al de aandacht op dit probleem gevestigd en ook van gemeentewege is in Den Haag al aan de bel getrokken. Maar in datzelfde Den Haag vertraagt een kabinetsformatie ook veel van het gewone werk en het ziet er niet bepaald naar uit, dat we op korte termijn dusdanige toezeggingen krijgen dat de contuiniteit van deze monster-karwei gewaarborgd wordt voor meerdere jaren. Maar waar hier bedrijven als Rank Xerox, Girvil, Nestlé tientallen miljoenen investe ren en ook andere Venrayse bedrijven vooruit willen en uitbreiden (Her mus, Nelipak e.a.) moet zeker ook het beslissingstempo opgevoerd worden. B— Tot einde mei zijn reeds 216 nieu we woningen gereed gekomen en zijn er 180 in aanbouw. Niet slecht, maar daartegenover staat, dat in plan Brukske welis waar een bulldozer al bezig is om hier en daar de weg te efenen voor wat komen gaat, maar in feite de eer ste steen voor de woning nog gelegd moet worden. En daarmede zijn we dachten we al meer dan een maand achter op het schema. Dat zijn van die dingen, die we ons eerlijk niet meer kunnen gunnen, om de doodeenvoudige reden dat einde mei 1971 het aantal woningzoekenden het treurige rekord bereikt heeft van 1.000. Een aantal dat Venray zelfs in zijn slechtste dagen niet ge kend heeft en dat alleen nog maar de voorhoede is van wat in de ko mende tijd zich voor een woning -aan zal melden Een ander feit is dat de minister weliswaar met een groots gebaar een streep gezet heeft door de burgerzin leningen, die Venray kon krijgen, doch dat daarmede ook meteen een streep gezet is door vele zaken, die het snelgroeiende Venray maar moeilijk missen kan. Wie de joe kels van rioleringsbuizen in Oostrum ziet, realiseert zich weer eens te meer dat ocharm de vloeivelden voor^ de zoveelste maal boven hun kracht* ten beproefd worden. Wie zowel de directie van Rank Xerox als Inalfa hoort aandringen op goede verkeersontsluitingen, kan zich alleen maar ergeren over de wankele brug in Well en het tempo, waarmede b.v. de nieuwe provinciale weg VenrayHorst gereed komt. 3— We hebben de keerzijde van de medaille weer ten overvloede ge toond. Van de ene kant mag men dankbaar zijn voor de gunstige ont wikkeling van onze gemeente, van de andere kant zullen we ons terdege moeten realiseren welke problemen deze ontwikkeling met zich brengt. En niet wij alleen, maar ook de betrokken autoriteiten van provin cie en rijk, die al tientallen miljoenen in deze plaats en streek geïnvesteerd hebben, doch door zullen moeten blijven gaan, wil de intussen op groeiende gemeente een keer op eigen benen kunnen komen staan. In deze tijd van bezuiniging en wat dies meer zij geen eenvoudige taak, maar we zullen aan de bel blij ven trekken De zes jongelui, die onder de naam Podselbomen bij "t Boschveldcollege het afgelopen jaar een onderzoek hebben ingesteld naar de loop van de Geysterse Beek hebben over het resultaat van hun werk niet te kla gen. Op de eerste plaats behaalden zij met hun tekeningen, rapporten en bevindingen een tweede prijs en een televisieoptreden bij de lande lijke wedstrijd die voor Jonge On derzoekers in april j.l. was georgani seerd. Hun werk trok de aandacht door het vele veldwerk wat verricht moest worden voordat kon worden, aangetoond dat de Geysterse Beek in feite door het oude stroombed van de Maas loopt en terwille van de Rosmolen in vroeger tijden ver legd is om groter verval voor de molen te krijgen. Die tweede prijs was aanleiding om mee te doen aan een internatio nale wedstrijd, die in de Pinkster vakantie georganiseerd was in Evo- luon in Eindhoven onder de wijd- lopende titel Third European Phi lips Contest for Young Scientists and Inventors. Een internationale wed strijd, waarbij een dertigtal indivi duele en groepen jonge onderzoekers uit Vijftien Europese ianden Jiun werkstukken konden deponeren en door een internationale jury beke ken werden. Dat daartoe al hun be vindingen nog in het Engels moes ten worden vertaald en hun rappor ten in die taal moesten worden om gezet was daarvan een der gevol gen, wat dank zij de hulp van een Engelse leraar echter wel gelukte. De internationale jury kende deze groep van het Boschveldcollege op deze wedstrijd de eerste prijs toe in de afdeling groepen en dat betekent dat de betrokken jongelui samen een studiebeurs in ontvangst konden nemen van 3.000 Moet het nog gezegd worden dat de gemeenschap van het Boscheveld- college de betrokken jongelui, die de naam van dit onderwijs-instituut zo hoog hebben gehouden warm heb ben ontvangen en ondanks alle exa» men-drukte een hartelijk welkom bereid hebben? HULDIGING Vrijdag werd bij de N.V. Metaal- warenfabriek Inalfa een groep werknemers gehuldigd i.v.m. het feit dat zij 12,/s jaar verbonden wa ren aan deze industrie. De jubilaris sen werden zowel door de heer Burg man als Knoet toegesproken, hun echtgenoten kregen bloemen over reikt en zij zelf de traditionele en veloppe met inhoud uitgereikt. De jubilarissen waren: P. Baltussen, Blauwververstraat 29 P. Lemmen, Helfrichstraat 50 P. Logtens, De Aldeweg 7 G. Ghielen, Akkerweg 14 L. Ponjee, Zuidsingel 57 J. Voesten, Museumlaan 5, Overloon G. Willemsen, Catharinastr. 8, Leunen W. Wynen, Pr. Irenestraat 19. trefpunt inalfa woensdag djuni vanaf 2uur nm "M>

Peel en Maas | 1971 | | pagina 1