TT Rank Xerox doopte de „4000" Mitcheldean-Venray moeder en dochter van Rank Xerox WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 21 MEI 1971 No. 20 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray 5.50) Europese wensen en omstandig heden, zoals b.v. de electrische stroom. Daarnaast had men daarvoor werk krachten nodig, die in deze betrekke lijke uithoek volop te krijgen waren. Zo groeide deze brouwerij langzaam maar zeker uit. O, zeker het oude brouwerijgebouw staat er nog, maar daar omheen is de ene hal na de an dere gekomen en de aannemer, die op het eind van de vijftiger jaren hier begonnen is, heeft er een heel bouw bedrijf aan over gehouden en bouwt nog steeds. Men is er de heuvels voor moeten gaan slechten om er plaats en ruimte te maken. Reeds bij ons vorig bezoek in 1965 en 1969 zei men dat het niet langer zo kon, want men raakte vast in de heuvels en het bouwterrein was op, maar nog steeds s men ana het bouwen, heuvels aan het afgraven en nieuwe hallen uit aan het zetten. Het kleine dorpje Mitcheldean is feitelijk opgeslorpt door Rank Xerox en de levende illu stratie van de geweldige groei van deze combinatie P.S.O.D. Ergens tussen al deze hallen en kantoorgebouwen zetelt P.S.O.D. the production and supply operations division die verantwoordelijk is voor de produktie van machines en hun onderdelen voor de 25 verkoop maatschappijen en moet de distribu tie daarvan regelen. Onder haar bewind vallen ook drie andere vestigingen, namelijk die in Welvyn Garden City (waar toner en dergelijk spul gemaakt wordt) het Engelse Denham, waar een inter nationaal distributie-centrum is en lest best, de Venray se vestiging. VERGELIJKING De moedermaatschappij in Mit cheldean is een matrone geworden, waar de dochter in Venray nog wel altijd met respect tegen op kijkt, ook al omdat ze door de jaren heen veel wijsheid, voorzichtigheid en zorgvul digheid, verkregen heeft. Maar toch kan men merken dat die dochter stilaan meer zelfstandigheid wil, zo als iedere normale dochter in het ge wone dagelijkse leven. Ook zij wil een internationaal distributiecentrum hebben, ook zij wil steeds meer land, steeds meer hallen, een groter kan toor. Een deel van die wensen zijn al in vervulling gegaan, op andere moet ze nog wachten. Praat men hierover in Mitchel dean, dan kijkt men een tikkeltje verwonderd. Engels verwonderd Want was Venray niet opgezet om alleen maar die materialen te gaan maken, die gebruikt worden om ko pieermachines te laten werken, zo als toner, drums en het ontwikke- ligsspul En is er in die paar jaren niet bij gekomen de internationale service, waarbij men oude machines nieuw Elders in dit blad vindt u onze redacteur met mr. J, manaaer van mocht gaan maken? Is er niet de as semblage bij gekomen van machines en bouwt men er nu niet de trots van de Rank-Xerox de 7000-machine voor het hele werkgebied van Rank Xerox? Worden er geen nieuwe hallen ge bouwd, waarin men zelf de onder delen gaat maken, met de modern ste nieuwste machines? Komt er geen nieuw kantoorgebouw? Komt er niet dit, komt er niet dat Als men dan Hollands-nuchter zegt, dat het wel een vreemde doch ter zou zijn, als ze niet wil worden als de moeder, dan glimlacht men op zijn Engels en doet er zwijgen toe. De toekomst zal leren, zeggen ze. En ze gaan door met het afgraven van heuvels om tenminste nog een klein beetje rationeel te kunnen bouwen en werken. Ze gaan door met bussen te laten lopen tot kilometer wijd om mensen aan te kunnen trekken, die 's morgens en 's avonds het kleine Mitcheldean overspoelen. En bij het afscheid zeggen ze dat het zo feitelijk niet langer meer kan. Men heeft geen bouwgrond meer en geen arbeiders. Maar dat zei men ook in 1965 en in 1969 en intussen bouwt men voort. Een vreemde moeder soms, die daar uit Mitcheldean MELDING Ja, wat moeten we U dan nog ver der vertellen. Dat de machineproduk- tie daar intussen 8 ha in beslag neemt en dat er weer verbouwingen nodig zijn nu men de 4.000 in de pro duktie gaat nemen. Dat de controle afdeling voor de toeleveringsartike len, voor de assemblage en voor het gereedschap nog steeds een der mo dernste ter wereld is. Dat er mach tige laboratoria zijn en een test-afde ling, waar men de apparaten laat draaien onder de hete zon van Afri ka of in de barre koude van een Noorse winterDat er bijna 20 miljoen guldens zijn geïnvesteerd al leen al in het internationale distri butiecentrum. Zo dochter, zo moeder. Sinds de oude brouwerij zijn eerste uitbrei ding kreeg, goed 10 jaren geleden is hier een fabriekscomplex omhoog gespoten. En mogen we chauvenis- tisch zijn als we konstateren, dat de dochter er lieflijker uitziet, jonger, gracieuser, zonder daarmede de moe der tekort te willen doen Je wordt een beetje bang als je over de jaren heen die geweldige groei ziet van telkens nieuwe hal len, nieuwe kantoren. Je kunt over de problemen, die deze snelle groei met zich brengt voor de be trokken maatschappij al weinig horen, doch je hoort totaal niets over wat dit voor plaats en streek nu wel betekent. Je kunt er slechts naar raden, als je het dorpje Mit cheldean een beetje beknepen ziet liggen tussen de heuvels en de fa briekscomplexen. Het lükt zo'n beetje overweldigd. nog een vraaggesprek van M. Thomas, de generaal- Rank Xerox. De twee papierladen in de Rank Xerox 4000 maken het mogelyk met deze machine dubelz(jdige afdrukken te maken ofwel, door de betreffende knoppen in te drukken, een keus te maken uit twee verschillende papier formaten, -gewichten of -kleuren. Voor het maken van dubbelzijdige af drukken komt het papier uit de voorraadlade onder in de machine; dan worden de afdrukken op de voorkant gemaakt; daarna blijven deze in de hulplade boven in de machine opgeslagen, zodat het papier klaar is voor het opnemen van de afdrukken op de achterzijde. Hij heeft iets weg van een moderne keukenmachine het Rank Xe rox 4000 apparaat. Zo op het eerste oog lijkt hü meer op een af wasmachine, dan op een kopieer- en duplireermachine, met zijn hoogte van 110 cm., lengte van 70 cm en breedte van 86,5 cm. En toch waren afgelopen week liefst een 180 tal journalisten uit 9 lan den van Europa naar Londen gekomen om dit nieuwe produkt van Rank Xerox gepresenteerd tc krijgen. En hoe maar zeker machines gebouwd wer den, die niet alleen kopieerden, maar zelfs de plaats in gingen ne men van stencil- en andere machi nes en dus gingen dupliceren. Eerst 720, toen 3600 stuks in een uur en weer later 7000 in een uur, waarbij men zelfs de mogelijkheid heeft het origineel te verkleinen. Mr. Thomas vertelde er jammer genoeg niet bij dat juist deze laatste machine thans in Venray gebouwd wordt. Wel vertelde h'ij dat de om zet van Rank Xerox in 1960 onder de 9 miljoen gulden lag, maar het afgelopen jaar het formidabele be drag bereikte van ruim 1.41 mil jard. TWEEDE GENERATIE Mr. Thomas meende dat Rank Xe rox met de 4000-machine begint aan een tweede generatie machines. In de voorbije jaren waren de nieuw ontworpen machines bestemd voor dat deel van de kopieermarkt, dat ook voor Rank Xerox nieuw te ont ginnen gebied was. Deze 4000 machi ne heeft men echter gebouwd op wens en suggestie van gebruikers, die graag zagen dat b.v. ook twee zijdige kopieën zonder veel bezwaar gemaakt kunnen worden, betere ko pieën wilden hebben als lichtblauw srhrift moet gekopieerd worden, of kopieën willen hebben op twee soor ten papier. Hij verheelde niet dat om aan die wensen te kunnen voldoen er heel wat technische problemen opgelost hadden moeten worden. De Amerikaanse Xerox My slaag de er echter an al die wensen te ver tolken in een nieuwe machine en het was Rank Xerox, die op zijn beurt de machine klaar moest maken voor de Europese markt, wat ook weer extra problemen met zich bracht. Maar nu is er dus een machine, waarvoor in een bepaald deel van de bestaande markt al grote intéresse besctaat. Mr. Thomas noemde de nieuwe machine de meest moderne en was er van zijn succes bij voor baat overtuigd. De machine gaat ge produceerd worden in Mitcheldean in Engeland en men hoopt intussen daarmede einde van dit jaar te kun nen starten. Eind 1972 zal ze op de Europese markt komen, nadat men in de komende tijd niet alleen op vele beurzen de machine zal tentoonstel len, doch ook potentiële gebruikers de machine zal demonstreren. Hij vertelde dat intussen meer dan 20.000 mensen bij Rank Xerox wer ken, waarbij juist de verkoop-capa citeit belangrijk is uitgebreid. Hij was vol vertrouwen dat vooral deze in staat zal zijn nieuwe records te boeken bij de verhuur van kopieer en dupliceermachines, waardoor de snelle ontwikkeling van Rank Xerox bestendigd zal worden Zijn rede was, als het ware telkens opgeschrikt door het flitsen van foto lampen en men hoorde soms het snorren van de filmapparatuur. UITLEG En terwijl hij op weg was naar zijn plaats, zakte een filmdoek naar be neden en stapte een andere mijnheer het spreekgestoelte in die minitieus uit de doeken ging doen hoe de nieu we machine werkt. Zijn gesproken woord werd onder streept door de beide stewardessen, die aan de beide op het toneel op gestelde machines precies lieten zien, wat hij bedoelde. En of dat nog niet genoeg was, werd op het witte doek via dia's hun spreken en handelen nog eens in bepaalde moment-opna men aan de krantenwereld getoond. Waar het op neer komt is dat deze kopieer- en dupliceermachine vol automatisch tweezijdig kopieert. Dat betekent dus veel minder papier. Een en ander is mogelijk gewor den door de toepassing van twee papierladen, die beide ook gebruikt kunnen worden voor b.v. 2 soorten papier. Het blijkt verder dat halftonen en volvlakken heel wat beter overko men, dank zij een vinding aan de drums en dat ook lichtblauw door deze machine in keurig zwart geko pieerd wordt. Een en ander is via een paar knoppen op het bedieningspaneel heel simpel te verwezenlijken en de machine doet de rest verder geheel automatisch. Een bijzonderheid is ook nog dat men zelfs niet meer met het toner-poeder hoeft te knoeien. Die wordt nu in een tank in de ma chine geschoven. De Rank Xerox 4000 kopieermachine maakt afdrukken van uitstekende kwaliteit van welk document ook, zelfs van foto's, op gewoon papier met een snelheid van 43 afdrukken per minuut. Met behulp van twee papier laden kan de machine automatisch afdrukken op beide zijden van het papier maken. De afdrukken van het origineel worden binnen de machi ne opgeslagen en met een druk-op-de-knop kan een tweede origineel op de achterzijde gereproduceerd worden. Men heeft, zoals boven gemeld, de machine bijzonder klein gemaakt, hij staat op zwenkwielen en kan dus rustig in het kantoor links of rechts verschoven worden. En tenslotte werkt hij op een gewoon stopcontact. Uw niet technisch verslaggever zij vergeven, dat hij verder technische, details allemaal achterwege laat, waaraan op het toneel echter alle aandacht geschonken werd. Na deze technische uiteenzetting werd dan door de staf van Rank Xe rox in de kuipstoleen een soort forum gevormd en konden de journalisten vragen stellen. En die zijn er heel wat gesteld, waarbij vooral de technische kant nog al eens naar voren kwam, maar waar men ook om konkrete cijfers en financiële gegevens vroeg. Maar aangezien Rank Xerox geen machi nes verkoopt en deze alleen verhuurt, was men bijzonder karig met cijfers. De heer C. Bron, leider van de ver huur in Nederland, dacht echter dat de machine tussen de 50.000,- en de 100.000,zal kosten. De huurprijs zal liggen op 600,a 1250,per maand. DEMONSTRATIE Nadat dan alle vragenstellers be antwoord waren, werd deze zitting opgeheven en konden de aanwezigen in alle hoeken van deze zaal de 4000 machine aan het werk zien. Ze wer den met hun neus figuurlijk al thans op de verschillende nieuwe vindingen in deze machine gedrukt en kregen al hun vragen netjes be antwoord door de rood-paars geklede Rank Xerox dames, die wonderwel hun weetje weten. Dan wordt het gezelschap naar een andere zaal geloodst, waar alle an dere kopieermachines rustig staan te draaien achter helderwitte panelen, met hun nummer weer in het nikkel groots tegen de achterwand. Er staan in een andere hoek toestellen, die iets weg hebben van een groot oog, op "n steel. Het blijken dia-boxen te zijn, die ieder in een andere taal nog eens uitvoerig een programma dia's weg geven over de nieuwe 4000. En tenslotte is er als bij ieder doopfeest een drankje waar het ge hoorde en geziene nog eens onder elkaar besproken kan worden waar het in de kortste keren een babylonische spraakverwarring is. De nieuwe 4000 is ten doop gehou den in een uitstekende show, waarin weliswaar het klaroengeschal ont brak, maar verder alles met techni sche raffinesse den volkeren werd kond gedaan.... De tweede genera tie kopieermachine is gedoopt, maar waarom hij 4000 heet, wist er geen mens te vertellen. In een van de grote fabriekshallen van het west-Engelse Mitchel dean bots je tegen grote pakken op, waarop in grote letters ge schreven of gedrukt staat: RANK XEROX VENRAY-HOLLAND. Kijk, denk je dan, van de moeder naar de dochter. Dat de dochter in blakende welstand verkeert weten we uit eigen aanschouwing. Hoe het met de moeder gaat, hebben we, dank zij een vriendelijke uitnodiging, weer eens kunnen bekijken. MITCHELDEAN is een klein, vriendelijk dorp in zuid west Engeland, gelegen in een dal, waardoor een riviertje stroomt. Men weet hoe daar The Rank Oganisation een typische oude brouwerij opkocht, zoals er zovele liggen in Engelse dorpen en zoals ook wij die hier vroe ger gekend hebben. Men gebruikte die aanvankelijk voor opslagplaats, doch stuurde er onder de oorlog de lenzen-makerij naar toe ook een bezigheid van een der afdelingen van dezelfde Rank-Organisation om ze te beveiligen tegen de Duitse lucht aanvallen. Men had die lenzen veel te hard nodig voor de eigen vliegtuigen. Na de oorlog kwam die brouwerij weer zoetjes aan leeg en het gebouw lag er in feite doelloos tot de Rank Organisatie zaken ging doen met de Xerox maatschappij uit Amerika. Zaken in die zin, dat Rank voor ver- spreidig buiten Amerika zou gaan zorgen van kopieermachines, die Xerox maakte. Men had toen de plaatsruimte bit ter hard nodig, want die machines moesten niet alleen worden opgesla gen, doch ook aangepast worden aan SHOW Stelt U zich voor de grootste zaal van het 18 verdiepingen hoge Royal Lancaster Hotel, gelegen aan de rand van het bekende Hyde Park in Lon den. Een zaal waarin men o.m. di ners kan aanrichten voor 1200 men sen tegelijk. Die was nu omgebouwd voor de show van de nieuwe Rank Xerox kopieer- en dupliceermachine 4000. Men had er een heus toneel voor opgebouwd, waar tegen de witte achterwand het mysterieuze cïjfer 4000, groot in nikkel, verlicht werd door witte en blauwe schijnwerpers. Aan de twee zijkanten van 't toneel dé machines zelf, bediend door twee in rood-paars gestoken Rank stewar dessen. Daartussen in lage moderne kuipstoelen, een tafel vol microfoons en een enorm spreekgestoelte, ook weer met microfoons. Aan het plafond hangen tientallen schijnwerpers, die elk onderdeel van dat groots opgebouwde toneel hun eigen licht geven. In de zaal journalisten uit Enge land zelf, maar ook uit Duitsland, Zwitserland, België, Frankrijk, Italië, Spanje en Zweden. Zij zijn vergezeld en worden begeleid door de directies van de verschillende Europese ver koopkantoren van Rank Xerqx. Ze zijn uitgenodigd door Rank Xe rox bij de doop van de Rank Xerox 4000, de machine, die zoveel op een keukenmachine lijkt. Aan de zijkanten van de zaal is een tribune, waarop televisie- en fo tocamera's staan en weer andere schijnwerpers. En rondom in des zaal weer helwitte schotten met dat nik kelen cijfer 4000, waarvoor weer de nieuwe machine staat, om straks ge demonstreerd te worden Men zit wat verloren in die enor me ruimte met al wat wit en al dat licht, met al dat nikkel en al die spots. En men verwacht feitelijk klaroengeschal, als de heer J. Mald- wyn Thomas, de managing director en chief executive van Rank Xerox wordt aangekondigd, nadat het even wat stil is geworden. Maar het kla roengeschal blijft uit en men ziet een ietwat gebogen man naar het spreek gestoelte klimmen, die eerst zijn bril verwisselt en dan begint met de gas ten welkom te heten De grote baas van Rank Xerox duikt dan de GESCHIEDENIS in. Hij vertelt de aanwezige kranten mensen hoe Rank Xerox in 1960 zijn eerste kopieermachine op de markt bracht. Het was deze machiine, die een revolutie veroorzaakte bij Rank Xerox, toen nog 150 mensen groot, en ook op de kopieermarkt, die het tot dan had moeten doen met lang zame, kostbaar en dikwijls moeilijk te bedienen kopieermachines. Al vrij snel was Rank Xerox in staat ook een kopieermachine te brengen, die men gewoon op een bu reau plaatsen kon, waarna langzaam speciale aanbieding zomerkostuums lichtgewicht kostuums vanaf vanaf heden is onze zaak geopend van 9 - 12.00 uur en van 13.30 tot 18.00 u. dinsdags de gehele dag gesloten

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9