Feest op ST. ANNA wiay dr. Kortmann nam afscheid Met pensioen ZWEMMEN MOTORSPORT WANDELSPORT HENGELSPORT WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ze zeggen dat er in de Eindhovense Bijenkorf... Coupon p35 de Bijenkorf VRIJDAG 14 MEI 1971 No. 19 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) De 56ste verjaardag van de genees heer direkteur van het Psychia trisch Centrum St. Anna. Dr. H. J. P. M. Kortmann, en daarmede zijn komend afscheid, is aanleiding ge weest voor deze inrichting de ja rige een feestweek aan te bieden, die letterlijk en figuurlijk klonk als een klok. Een feestweek, die beslo ten werd met een feestelijke recep- ite voor heel Venray op zaterdag j.l. Voordien had de jarige en z'n fami lie al een bijzonder zwaar, maar ook bijzonder leuk program moe ten afwerken. Dat begon al woens dag 28 april toen men de hele fa milie Kortmann op St. Anna ge nodigd had, waar met een plech tige H. Mis in de kapel het. feest geopend werd. Een speciale musical „In de Winckel van Sinckel" is in die feestdagen verschillende malen opgevoerd, sa mengesteld in St. Anna en met veel verve ten tonele gebracht door zus ters, patiënten en mensen, die op de inrichting werken. Die dag onderging de heer en me vrouw Kortmann hun eerste recep tie, waarbij Zuster Electa de jarige een enveloppe aanbood namens het Stichtingsbestuur, hij van de zus ters een fraaie radio en van het ho gere personeel een hobby-set kreeg aangeboden. Een groots diner, waaraan ruim honderd 'gasten aan zaten en een serenade van de Kon. Harmonie Euterpe besloot deze eerste feestdag. 60 GEPENSIONEERDEN waren donderdag 29 april de gast van St. Anna. Zij boden de schei dende jarige een bijzonder mooie tuinparasol aan. Voor hen was ook een receptie georganiseerd, een ge zamenlijk diner, waarbij vele oude herinneringen werden opgehaald en een opvoering van de musical. DE PERSONEELSDAG die vorige week maandag georgani seerd was, heeft, zoals trouwens het gehele feest, veel gevraagd van or ganisatie-talent. Want het normale werk moest gewoon doorgaan, al die dagen. Dat men daarin geslaagd is, toont wel aan dat St. Anna ook die opgave aan kan. Voor het per soneel had men naast een opvoe ring van de musical in de schouw burg een groot verjaardagsbal in een apart daarvoor geplaatste feest tent georganiseerd, dat geopend werd door de heer en mevrouw Kortmann. Ook werd hem die dag 'het cadeau van het personeel aan geboden, dat bestond uit een tuin- ameublement. De in nieuwe unifor men gestoken Servaas-Harmonie bracht nog een muzikale huldiging. DE PATIËNTEN waren dinsdag aan de beurt om hun steentje bij te dragen aan de algemene feestviering. Een viering, die begon met een feestelijk ont bijt en diner en met extra spelen. Voor hen traden 's middags twee maal het internationale danstheater en The Shepherds op in de schouw burg. Ook voor hen was er een groots verjaardagsbal met tracatties. Ook hier was een receptie, waarbij de jarige een stereo pick-up instal latie werd aangeboden met platen, namens allen, die in deze inrich ting verpleegd worden. BIJNA 5500 REÜNISTEN hadden zich gemeld voor de grote reünie, die bij gelegenheid van deze verjaardag was georganiseerd door allen, die langere tijd op St. Anna gewerkt hebben. Hier bleek duide lijk de innige band die er groeit tussen verpleegkundigen en ver pleegden in de jaren dat zij op St. Anna werkzaam, zijn, maar ook de onderlinge vriendschap. 's Morgens om 9 uur meldden zich al de eersten, die de gehele dag de gast waren van de inrichting. Om half 12 begon wederom de receptie, waarbij alle gasten hartelijk wel kom geheten werden. E!en lopend buffet in de feesttent gaf de nodige kansen bekenden terug te vinden, terwijl natuurlijk al het oude, maar ook het nieuwe in de inrichting duchtig bekeken werd. Ook voor de reünisten was er een opvoering van de musical. Na afloop daarvan werden Dr. Kortmann, namens de reünisten, aangeboden een fraai houten bu reau, een grote barbecue en een platenbon. Een gezellig samenzijn besloot deze goed geslaagde reünie, waarbij men o.m. gezorgd had voor een foto-tentoonstelling over St. Anna door de jaren, heen. ZATERDAG was er 's morgens een receptie voor de psychiatrisch-medische wereld van Venray en daarbuiten, alsme de voor bevriende relaties, die ver welkomd werden geheten door Dr. Schim v. d. Loeff. Op deze bijeen komst waarop o.m. ook het college van B. en W. aanwezig was, sprak ook de oud-direkteur en oud-in specteur Dr. J. Veraart, die herin neringen ophaalde aan de gezamen lijke inspanningen om na de dood van Dr. Schim v. d. Loeff de gro tendeels vernielde inrichting te her bouwen en, de behandelingsmetho den aan te passen aan al het nieu we, dat vooral na de oorlog nieu we mogelijkheden bracht in de psy chiatrische verpleging, Dr. W. Oosterbaan bood namens de medische staven van de beide Ven- rayse inirichtingen gelukwensen aan. Hij waarschuwde daarin o.m. dat men nog altijd spreekt van een soort vrijage van Servaas en St. Anna, doch dat de vrijwillige sa menwerking van thans wel eens een „must" zou kunnen worden. VENRAYSE INZET Burgemeester Drs. Sohols bracht de geneesheer-direkteur dank voor zijn inzet voor St. Anna, dat onder zijn leiding een grote verandering heeft ondergaan. Een verandering, die men zou kunnen vergelijken met die van Venray zelf, dat toen Dr. Kortmann naar Venray kwam nog geen 12.000 inwoners telde en af gezien van enkele kleine fabriek jes geheel moest leven van de land bouw. Nu, in 1971, is datzelfde Venray bij na 27.000 inwoners rijk en het leef- en werkpatroon is heel wat veel- zijdiger geworden. Dat Dr. Kortmann naast zijn. vele werk in St. Anna zich ook had in willen zetten voor het Venrayse ge meenschapsleven o.m. in het Arm bestuur als adviseur bij de bouw van het bejaardencentrum, daar voor was hij de scheidende direk teur zeer dankbaar. Hij wenste hem een lang otium cum dignitate toe. Dr. J. v. Susante zorgde voor een verrassing, toen hij in zijn ge lukwens tevens meedeelde niet langer meer voorlopig voorzitter te willen zijn van het voorlo pige bestuur dat de samenwer king tussen Servatius en St. An na moet voorbereiden. Hij had intussen ontdekt dat de hele ge zondheidszorg van Noord-Lim burg zo'n ingewikkeld gebeuren is, dat het jaren zal kosten, voordat aïies „ontwikkeld" is en aangezien hij dat toch niet meer mee kan maken, leek hem het beste er nu maar mee te stop pen. Een ander argument was, dat hij zich als koopman erger de aan het feit dat de gelden, die nodig zijn voor de medische zorg zo duur moeten worden aangetrokken. Z.i. worden daar door kapitalen verspild en daar aan kan hij zijn medewerking niet langer geven. Op deze receptie waren practisch alle doktoren uit Venray en de re gio aanwezig terwijl er daarnaast veel „waarnemers" waren van ver schillende verenigingen van dokto ren, van inrichtingen e.d. Zij kwamen allen persoonlijk de scheidende arts hun gelukwensen aanbieden. ONGEDWONGEN Datzelfde gebeurde ook 's middags toen de vele. vrienden en kennissen uit Venray gelegenheid kregen in het feestgebouw de heer en me vrouw Kortmann geluk te wensen. Dat is een heel ongedwongen ge beuren geworden,, waarop ook weer verschillende persoonlijke ca- deaux werden aangeboden en on der een gezellig drankje herinnerin gen op werden gehaald aan „vroe ger". Daarmede sloot men een fees telijk gebeuren af, dat meer dan een week lang St. Anna de kans gaf te tonen hoe zeer men het werk van Dr. Kortmann op prijs wist te stellen. Van het gehele gebeuren is een film gemaaxt, die de scheidende dokter na gereedkomen zal worden aan geboden en die hem in zijn nieuwe woning aan de Westsingel, die hij over enkele maanden gaat betrek ken, nog zal doen terugdenken aan deze bewogen week, waarin hij en zijn echtgenote duizenden handen heeft moeten drukken. SPORT (9 30 juni gaat het Hoofd van de Sec tie: financiële-, begrotings-, huis houdelijke- en personeelszaken van de Koninklijke Marine in Den Haag met pensioen. Het is de 54-jarige Jan Cremers, vakofficier oudste kategorie der Ko ninklijke Marine. Dit op ich misschien toch al niet alledaagse feit, zou hier niet de aandacht gekregen hebben, als de betrokkene niet uit Maashees af- 'komstig is, waar zijn vader een ;kleine boerderij gehad heeft. En als daarnaast deze Jan Cremers niet een wat wonderlijke carrière ge maakt heeft. Want toen hij in Maashees de lage re school verliet, zat het hoofd van de school in zak en as. Hij zag, niet eens kans om de familie Cremers te adviseren hun jongen naar de landbouwschool te sturen. HIJ IS TE STOM OM BOER TE WORDEN" zo was de bepaald niet vleiende conclusie van dat hoofd. Doordat hij familie in Huize St. Servatius had, werd deze inrichting zijn tijdelijk home en volgde hij daar de toen gegeven opleiding. Maar zowel de staf als de verpleeg den waren blij dat Cremers opge roepen werd voor zijn dienstplicht: Hij werd ingedeeld bij de Konink lijke Marine in Den Helder, bij de geneeskundige dienst, waar hij alle mogelijke baantjes opknapte, doch niet verpleger was. De inval van de Duitsers in 1940 verraste hem op de wal en Cre mers kon niet meer weg. Zo solli citeerde hij voor de verbandkamer van de Hoogovens, werd daar aan genomen en ging toen in de oor logsjaren studeren voor zijn diplo ma A voor de ziekenverpleging in het Roode Kruisziekenhuis in Den Haag. Dat diploma kreeg hij in 1943. Na de oorlog was een der eersten, die zich weer bij de Marine meld de: de heer Cremers, die nu als verpleger meeging met de troepen- transportschepen naar het voorma lige Ned. Indië. In 1946 ging hij van boord en kwam als verpleger de Marine in Malakka ■terecht, van waaruit hij in 1948 weer naar Den Helder vertrok. Daar werd hij korporaal en ging als verpleger mee op de fregatten Maurits en Soemba. In 1951 volgde zijn benoeming tot sergeant en kwam hij in de zieken- boer der Marine in de Erfprinska zerne in Den Helder. In 1953 bevoer hij als sergeant-ma- SPIO NIEUWS SPIO GAAT NAAR PARIJS Eindelijk is het dan zo ver, we gaan op 29 mei a.s. naar Parijs. Waarom Parijs? Zeer eenvoudig, omdat we uitgenodigd zijn door club Natique de Viron en dit in het ka der van de historische ballonvaart van de vorige eeuw, die zijn einde vond in Merselo, vandaar de naam „Ballonzuil". In Frankrijk hecht men daar veel waarde aan, zodat een speciale post zegel is uitgekomen ter herdenking van deze roemruchte ballonvaart. Deze lange reis zullen we met 38 zwemmers en zwemsters maken om Venrays, ja Nederlands, eer in :n in ternationale zwemwedstrijd hoog te houden. De ouders worden nog via een rondschrijven ingelicht over de benodigdheden die de kinderen mee moeten nemen. Vergeet je toeristen- kaart niet!!! Zaterdag 15 mei gaan we strijden om de „Jo Hassig Trophee"' in Hel den (buitenbad verwarmd). Vertrek 13.00 uur op het Henseniusplein. Ploegleider L. Bertrands. Hier volgt de opstelling: 100 m. vrye slag: Sr. Berkens, K. van Loo, A. Veugen, W. Thielen, E. Clevers. 50 m. vrije slag: M. Cremers, Sandra Pluym. 100 m. schoolslag: Jan Geurt j ens, Tr. Bouwmans, H. Verberkt, L. Peeters, C. v. d. Vlas akker, P. Thielen. 100 m. rugslag: C. v. Rooy, I. Buys, M. Buys, Jan Gommans, R. Philipsen, W. Cremers. Op zondag 16 mei a.s. gaan we weer naar Helden zwemen, maar dan voor de kring limiet-wedstrijd (eigen zwempak meebrengen. Vertrek Hen seniusplein 13.30 uur (half twee). Ploegleider Dhr. Plugge sr. Hier volgt de opstelling: 100 en 50 m. vlinderslag: M. Buys, A. v. Loo, C. v. d. Vlas akker, R. van Rhee, W. Thielen, Tr. Bouwmans, Sr. Berkens, J. Wester, S. Pluym Sj. Smals, M. Cremers, Pe ter Thielen. Vrije slag 100 en 50 m.: G. Philipsen, C. v. Rooy, J. Geurt- jens, K. v. Loo, A. Hanen, A. Veugen, G. Plugge. 100 m. schoolslag: Petra Thielen Riny Philipsen, E. Clevers, Jan Gommans, I. Buys, B. Broeren, K. v. Rooy, Jan Geurtjens. Rugslag 100 m.: I. Buys, L. Peeters, Antoni Koalen, Wim Creemers, Janet Smals, S. Pluym, Marco Creemers, Theo Plug ge, Henny Hanen, René Peeters, R. v. Rhee, C. v. d. Vlasakker. 200 m. rugslag: W. Thielen, A. Arts, Sj. Wester, Sr. Berkens. Veel sukses. Zondagmorgen géén training. MOTORWEGRACES YSSELSTEYN OP HEMELVAARTSDAG 20 MEI 1971 Het is een bijzonder goede ge dachte geweest van de KNMV om voor het wegrace-seizoen 1971 een nieuwe regeling te treffen ten aan zien van de kampioenstitels voor de wegrace bij de internationale start- bewijshouders. In vorige jaren werd het kampioenschap verreden in een vrij groot aantal races en de beste resultaten, van een tevoren vastge steld aantal races bij elkaar geteld, gaven de nieuwe kampioen te zien. Door de voorheen gevolgde ge dragslijn was het mogelijk om eens een wedstrijd nieit mee te rijden als men ofwel geen zin had, danwel een belangrijke buitenlandse wedstrijd op die datum op het programma stond. Hierdoor werden vele wed strijden onaantrekkelijk daar de ve detten wegbleven. Hierin is nu ver andering gekomen. Voor de internationale startbewijs houders worden in 1971 6 kampioens races gehouden. De beste resultaten uit deze races bij elkaar geteld ge ven dan de nieuwe kampioen aan. Door een maatregel van de KNMV zullen geen renners toestemming krijgen om op de datum van een kampioensrace elders aan de start te verschijnen. Een van deze kampioenswedstrij den is de wegrace die er op Hemel vaartsdag, 20 mei, te Ysselsteyn- Venray wordt gehouden. Gezien de maatregelen als hiervoor omschre ven, beloven deze wegraces zeer in teressant te worden, daar alle „gro ten" van de KNMV aan de start zul len verschijnen. Enkele namen: Aalt Toersen, Rob Bron, Theo Louwens, Piet v. d. Wal, Cees van Dongen, Theo Bult en vele anderen, waaron der de streekgenoot Leo Bovee uit Meerlo.. De wedstrijden zullen beginnen om 14.00 uur en de diverse klassen zijn: 350 cc, 250 cc, 50 cc, 125 cc en 500 cc motoren, terwijl daarnaast als slot iedereen zijn hart kon ophalen aan de stunts van de spektakulaire zij- spanklasse. De wegrace te Ysselsteyn staat be kend als een zeer snel circuit door de grote lengte, nl. 7 km, maar door deze grote snelheden is het zeker een kijkje waard. De organisatie is ook dit jaar weer in handen van het Racing-comité Ysselsteyn, in samen werking met de Stichting Limburgse Motorsport en al met al beleeft de liefhebber van de motorwegsport zeer zeker een tot voldoening strek kende middag. De organisatie vertrouwt dat de weergoden dit jaar mogen meewer ken, nadat vorig jaar de race geheel verregend is. Mocht U op Hemelvaartdag van een goede sportmiddag getuige wil-' len zijn, dan verwacht het organi serend comité dat U zeer zeker aan Uw trekken zult komen. Het pro gramma waarborgt aantrekkelijke wedstrijden. Deze vergunningen kunnen worden aangevraagd via uw secretaris, bij uitzondering ook bij de voorzitter van de kring M. A. Bonants, Nieuw- landstraat 9. Door de georganiseerde federaties en kringen wordt er hard gewerkt om te komen tot het uitgeven van één landelijke vergunning voor alle open bare viswateren in Nederland. Moge dit spoedig verwezenlijkt worden. A.s. zondag gaat de wandelsport vereniging St. Christoffel naar WSV „De Lichtstad" in Eindhoven. Een bus vertrekt om 11.45 uur van Co- ninxhof in Veltum en 1 bus om 11.45 uur van de St. Franciscusschool in de Eikenlaan. HONKBAL DAR—MULO 6—9 Het zit DAR in het begin van de competitie bepaald niet mee. Na de eerste wedstrijd verloren te hebben, verloor DAR ook de tweede wed strijd. De wedstrijd begon veelbelovend, toen DAR een achterstand van 20 weg wist te werken door een „Home run" met een honk bezet, van W. Dommeck en een van H. de Römph, de stand was nu 32 in het voor deel van DAR. De daarop volgende inning scoorde DAR nog 2 punten, zodat het 52 was en toen kwamen de fouten waardoor MULO vrij ge makkelijk uit kon lopen naar 56, dit zou zelf nog 59 worden ook weer door enkele fouten. DAR wist hierna nog eenmaal te scoren maar zag toch de wedstrijd verloren gaan met 69. Dit was ze ker niet gebeurd als alle spelers ge regeld waren komen trainen. A.s. zondag staat de wedstrijd te gen DAF 1 op het programma, die be gint om 12.00 uur, zodat ALLE spe lers om 11 uur op het terrein aan de Zuidsingel verwacht worden voor de warming-up. joor alle wereld-zeeën met de Ze ven Provinciën. Na die wereldreis kreeg hij de ziekenverpleging voor de gehele mijnendienst voor zijn rekening, tot hij in 1955 bevorderd werd tot vakofficier jongste cate gorie en daarmee een der jongste vakofficieren der Marine werd. Hij werd toegevoegd aan het hoofd van de geneeskundige dienst van de Ma rine, waar hij in 1964 vakofficier oudste categorie werd, de hoogste rang die mogelijk is voor een ma rine-man, die geen officiers- of adelborstopleiding genoten heeft. Hoewel hij reeds met 50 jaren met pensioen had kunnen gaan, is op verzoek, nog enkele jaren aange bleven, maar gaat nu dan met een prachtige staat van dienst de Ma rine verlaten. De Marine die hem ook dankbaar is voor zijn grote in zet voor het Marine Sanatorium fonds, waarvan hij jarenlang voor zitter en nu ere-voorzitter was. De man, die te stom was om boer te worden, heeft zijn carrière dan ook maar niet op de grond, doch wel op het water gezocht. En als men daar bereiken kan dat men in een hoge rang met 53 jaren met pensioen kan gaan, dan heeft men geen slechte keus gedaan. DE ROERDOMP Dankzij de minister van Land bouw en Visserij, die de sportvissers een warm hart toedraagt, maar er op zaterdag 29 mei e.k. reeds gevist worden. Vele sportvissers zijn hun tuig reeds aan het gereed maken of met nieuw gereedschap aan het aan vullen. Vrijdagavond 14 mei houdt de HSV „De Roerdomp'" haar jaarvergade ring dn zaal Thielen. Naast de agenda vaststellen kontributie 12,voor senioren, jeugd 3,— en bejaarden en mindervaliden 6,zullen di verse aktiviteiten van het HSK De Vriendschap bekend gemaakt wor den, o.a. het uitgeven van vergun ningen voor het vissen met 2 hen gels of een speciale hengel, in de Maas vanaf het pontveer Broekhui zen tot aan het pontveer Vierlings beek, over de hele breedte .van de Maas, dus aan beide oevers. Deze mogelijkheid is tot stand ge komen door de prachtige samenwer king van de verenigingen in de kring en de bereidwüligheid van dde verenigignen, om de lering machti ging te geven, voor het uitgeven van deze vergunningen. velen zich een riem onder het modieuze hart steken. Nergens in Europa vindt u zoveel riemen bijeen: van poespas-vrije schakelceintuurs die 4.95 kosten t/m heupbrede Italiaanse ceintuurs van 129.-. anderen hun artistieke hart hoog ophalen aan schilderijen en kleurhoogdrukken van Willem Snitker. Deze realistische schilder exposeert op de meubelafdeling en in het restaurant op de 2e. sommigen het hart op hun tong dragen. Dit keer om in het restaurant nóg meer te genieten van gekookte stukjeskabeljauw inkerrysaus, rijst met paprika en doperwten. Hel geheel heet Kerry Visragoüt en kost 6.-. elke vrijdagavond tot 9 uur plezierig gewinkeld kau worden. alleen voor lezers van dit blad Gasaanstekers 12.95 Tegen inlevering van deze bon krijgt u tot 22 mei een goudkleurige gasaansteker voor 12.95. Normaal kost die 19.95. Even naar de men-gift-shop op de parterre en daarna geeft u altijd chique vuurtjes. Eindhoven, Piazza, tel. (040) 68168

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5