25 jr. Oorlogsmuseum GIRVIL N.V. OPENDE Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 14 MEI 1971 No. 19 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS SS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS- PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray 5.50) Het moet voor Harry van Daal een groot ogenblik geweest zijn, toen zaterdag na een rondleiding door het Oorlogsmuseum zowel Prinses Beatrix als Prins Claus hun bewon dering uitspraken voor alles wat ze na een urenlange rondleiding ge zien hadden en de doelstelling van het museum nog eens onderstreep ten, dat het moet worden tot een leerinstituut niet alleen voor de Nederlandse maar voor de gehele Europese jeugd Daarmede kreeg immers zijn ideaal de ko ninklijke goedkeuring, mis. Het Prinselijk paar was zaterdag naar Overloon gekomen om met ve le genodigden het 25-jarig bestaan te vieren van het nationaal oorlogs- en verzetmuseum. Daartoe was een herdenkingszitting georganiseerd in de Theobalduskerk, waarbij de drie gemengde zangkoren van Överloon, Vierlingsbeek en Vortum, het vo caal ensemble uit Boxmeer en de fanfare van Overloon o.l.v. Theo Lamèe voor vocale en instrumen tale omlijsting zorgden. Ze vertolk ten een stuk uit Handels Oratorium Judas Maccabeus, zongen het Halle- luia 'en Land of Hope and Glory en besloten de plechtigheid met twee strofen uit het Wilhelmus. NUT VAN HET VERZET In deze herdenkingszitting hield Prof Dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdo cumentatie een inleiding, waarbij hij zich de vraag stelde of het ver zet in de jaren 1940-1945 enig nut heeft gehad. Wie in de wereld van vandaag rondkijkt, vindt nog op ve le plaatsen onderdrukking, dikta- tuur en geweld, terwijl de kloof tussen arm en rijk steeds groter dreigt te worden. In ons eigen land de politieke ver deeldheid en de onverdraagzaam heid. Is het dan een wonder dat bij velen uit het verzet de teleurstel ling groot is en dat men daar ver bitterd is, nu men ziet dat de we reld in feite nog niets geleerd heeft van een tweede wereldoorlog? Als historicus is hem dit verschijnsel niet vreemd, want teleurstelling en verbittering is in de geschiedenis telkens ontstaan, nadat een oorlog is afgelopen. Dat is niet iets, dat alleen maar in deze tijd gebeurd. Trouwens kan men van „nut" feite lijk spreken. Want niemand is in het verzet gegaan, aldus Dr. de Jong, na precies afgewogen te heb ben de voor- of nadelen, maar het is spontaan gebeurd, omdat men tegen diktatuur, tegen geweld was of om dat men anderen wilden helpen. Maar als men dan een soort balans toch zou willen opmaken, dan kan men aan de ene kant de verliezen zetten. Tienduizend verzetstrijders, die zijn omgekomen bij het verzet; enkele duizefïden mensen, die hun leven verloren omdat de vijand represail les nam tegen verzetsdaden, en soms grote moeilijkheden voor de burge rij, die gestraft werd om verzets daden. Zo is b.v. de spoorwegsta king mede aanleiding geweest voor de hongerwinter. Aan de andere kant zou men de winstpunten kunnen stellen: men heeft meer dan 20.000 schuilplaat sen weten te vinden voor joodse landgenoten; men heeft het leven gered van 10.000 joden; men heeft duizenden, die door de S.D. gezocht werden, uit hun handen kunnen houden; 300.000 nederlandse ar beidskrachten heeft men uit de duitse oorlogsindustrie kunnen hou den; duizenden krijgsgevangenen heeft men laten ontsnappen en vele honderden geallieerden zijn weer teruggebracht; men heeft een stroom van militaire en civiele ge gevens door kunnen geven en zo een wezenlijke bijdrage geleverd tot verkorting van de oorlog. Daar naast is juist door het verzet voor komen dat velen afgleden in dienst baarheid aan de vijand en de groep nationaal-socialisten in ons land groter werd dan hij was. Dit „nut" heeft een belangrijke bij drage geleverd tot het winnen van een oorlog, welke overwinning no dig was, omdat anders de joden vervolging een christenvervoligng zou zijn geworden, de concentratie kampen nog voller dan ooit zouden zijn geweest, miljoenen naar Oost- Europa zouden gedeporteerd wor den en voor ons volk een onleefbare situatie zou ontstaan zijn. Het is goed, dit alles nog eens te overdenken, aldus Dr. de Jong, nu in deze tijd vele verzetstrijders twijfelen aan de betekenis van hun werk dat ze tijdens de bezetting on der dikwijls zo moeilijke omstan digheden deden. VERSCHEIDENHEID Jets anders is, of het verzet als politieke factor na de oorlog mede had kunnen werken aan de opbouw en uitbouw van Nederland. Dr. de Jong meende dat juist de verschei denheid van het Nederlandse volk, dat ook tot uiting kwam in het ver zet en het de stempel van echtheid en waarachtigheid gaf, er de oor zaak van geweest is dat hun invloed als politieke factor slechts beperkt is gebleven. Maar ondanks dat blijft hun voorbeeld een getuigenis van moed en durf, van kritisch denken en verantwoordelijk handelen, van scheppende fantasie en doorzet tingsvermogen, van naastenliefde en solidariteit. En het zijn deze ei genschappen, waaraan men niet ge noeg herinnerd kan worden. Deze eigenschappen, die ook doorgegeven moeten worden aa nde jeugd van Nederland en Europa, ook via een nationaal oorlogs- en verzetsmuse um. Hij bracht dank aan de mensen van Overloon, die onder leiding van de oud-burgemeester Jans hun aan vankelijk kleine museum hebben weten uit te bouwen tot een in drukwekkend complex, waar men volwassenen maar vooral de jeugd laat zien wat aanleiding was tot de laatste oorlog, hoe die oorlog was en hoe men het nationaal-socialisme heeft weten te overwinnen. LEGPENNING De 84-jarige voorzitter A. Jans had aan het begin van de zitting het prinselijk paar mogen begroeten, waarbij hij de bezoeken van Prin ses Juliana, Prinses Irene en Prins Bernhard in herinnering bracht. Hij bracht in herinnering de woorden, die in het voormalige concentratie kamp Dachau te vinden zijn: „Zij die niet bereid zijn uit de geschie denis te leren, zijn gedoemd het een tweede maal mee te maken Het zilveren museum wil een leer instituut zijn voor de jongste ge schiedenis, aldus dhr. A. Jans, dat tot op heden 2.650.000 bezoekers wist te trekken. De Minister van Defensie Mr. Den Toom was speciaal iiaar Overloon gekomen om bestuur en werkers van het museum dank te zeggen voor hun werk. Hij had meermalen gezien hoe vooral de jeugd na een rondgang door het museum aan het discussiëren ging over alles wat ze gezien hadden. Zo leren ze niet al leen de gruwelen van de oorlog kennen, maar ook de beginselen van Shet verzet en dit voorbeeld kan 'hun burgerschapzin alleen maar versterken.. Als waardering voor het gedane werk bood hij de voorzitter de legpenning aan die zijn depar tement aan verdienstelijke Neder landers kan geven. DE TOEKOMST De voorzitter van de Nationaal Fe deratieve Raad Voormalig Verzet Nederland de heer C. van den Heu vel wees er op dat de verzetstrij ders in nationale en internationale organisaties ook thans nog een be langrijke taak hebben. Hij stelde dat ze op de eerste plaats waak zaam dienen te blijven, nu in de wereld neo-facisme, neo-nazisme en anti-semitisme weer de kop opste ken. Een tweede taak zag hij in de integratie in vorming en onderwijs van de betekenis van de tweede wereldoorlog, waarbij ook herden kingen een rol vervullen en waarbij vooral de aanleiding en het ont staan van die oorlog naar voren moet komen. Een goed voorbeeld hiervan noemde hij het Overloonse museum. Alsderde taak zag hij voor het verzet een diepgaand on derzoek naar vrede te bevorderen. Daarnaast zal men moeten streven .naar een volkerenorganisatie, die algemene ontwapening inderdaad kan verwezenlijken, conflicten kan voorkomen of intomen en die de rechten van de mens waar weet te maken. HET PRINSELIJK PAAR werd aan het einde van de herden king voorgesteld aan het besutur en het curatorium van het museum, waarna Prinses Beatrix en Claus „Istie er now alweer?" zo vroeg een van de bouwvakkers bij Nestle Ne derland, die donderdag de Gouver neur reeds voorbij hadden zien ko men en hem vrijdag zagen voor rijden bij Girvil. Inderdaad hij was er weer, de Commissaris der Konin gin Mr. Dr. C. van Rooy, die zelfs zijn vacantie uitgesteld had om de feestelijke opening van de dochter onderneming van de firma Carl Freudenberg uit Weinheim en de Girmes-Werke A.G. uit Oedt, de Girvil N.V. aan de Witte Vennen- weg in Oostrum officieel te kunnen verrichten. Gast bij deze opening waren op de eerste plaats de 60 werknemers bij Girivil N.V. maar daarnaast ook het College van B. en W., vertegenwoor digers van de Industriële Club, van stands- en maatschappelijke orga nisaties uit plaats en streek. En na tuurlijk waren er vertegenwoordi gers van de beide concerns, waaruit de N.V. Girvil geboren is. Ze waren getuigen van een klinken de serenade, die Oostrums Harmo nie directie en gasten bracht, voor dat men zich verzamelde in de gro te hal. WELKOM Hier sprak Senator Erich Selbach namens de direktie van Girmes het museum bezochten. De heer van Daal mocht het prinselijk paar ge durende de meer dan een uur du rende rondleiding voorlichten, waarbij het prinselijk paar een zeer grote belangstelling aan de dag leg de. Ook voor de nieuwe aanwinst, een maquette van de straatgevech ten in Overloon, die door de sectie krijgsgeschiedenis natuurgetrouw is vervaardigd. Na de bezichtiging, waarbij de Prinses en Prins begeleid werden door de Commissaris der Koningin van Brabant, Mr. Kortmann, en de Burgemeester van Vierlingsbeek, complimenteerde het paar bestuur en directie voor hun werk. RECEPTIE Een langdurige receptie begon na het vertrek van het prinselijk paar, waarbij het bestuur honderden han den had te drukken van afgevaar digden van allerlei organisaties en instellingen, waarmede men in de loop van de 25 jaren connecties heeft aangeknoopt. Van de sectie krijgsgeschiedenis van de Generale Staf werd een oorkon de aangeboden waarin men het ver trouwen uitsprak dat de jarenlange samenwerking zou blijven bestaan. Burgemeester Drs. Schols en de heer C. Leurs brachten in deze re ceptie de gelukwensen over van de nabuurgemeente. (Foto: Limburgs Dagblad) Werke A.G. een woord van welkom tot de vele gasten, waarbij deze Voorzitter van de Kamer van Koop handel uit Krefeld speciaal 'n woord van welkom richtte tot drs. F. v. d. Voort, de secretaris van de Noord- Limburgse Kamer, die bij deze ves tiging een voorname rol heeft ge speeld. Ook verwelkomde hij de General-Konsul van de Bundesre- gierung. Senator Selbach bracht in herinne ring hoe 3 jaren geleden in een ge sprek met de heer Richard Freun- denberg besloten was om gezamelijk een dochteronderneming op te rich ten, die tot doel zou krijgen de ver vaardiging van naaldvilt-tapijt. Een en ander volgens de laatste vindin gen van de internationale techniek op dit gebied. Men koos als plaats van vestiging: Venray, ook al omdat men in Duitsland de Nederlandse handelsgeest en de hier bestaande mogelijkheid voor industrievestiging weet te waarderen. Dat men daarmede een goede keus gemaakt had, bleek wel uit de snelle totstandkoming van dit nieuwe fa brieksgebouw, waarin Girmes de know-how t.a.v. inrichting inbracht, Freudenberg die van de chemische kant. Dat men uiteindelijk zou volstaan met de vervaardiging van naaldvilt- tapijt, verwachtte Senator Selbach niet. De laboratoria van beide fa brieken zijn intensief zoekend naar andere mogelijkheden, waarvan, naar hij dacht, ook de Venray se vestiging in de toekomst zal kunnen profite ren. INTERNATIONAAL De Commissaris der Koningin mr. dr. C. van Rooy noemde het een goed besluit van beide concerns hun dochteronderneming in het maar moeilijk groeiend Europa, over de grenzen te vestigen. Ze geven daar mede een voorbeeld van Europees denken. Dat daarbij de keuze op Venray gevallen is, waar ook andere Europese bedrijven hun vestiging hebben, toont aan dat Venray een beDaalde aantrekkingskracht voor 't internationale heeft. Ook vond hij het een juist besluit omdat hierdoor een deel van de pen del naar Duitsland weer omgebogen kan worden naar Limburg zelf toe, waardoor beide partijen gediend worden. En tenslotte is er nog altijd de histo rische band, die vooral in het gebied tussen Maas en Rijn nog altijd spreekt, waar vroeger zowel Oedt als Venray hoorden bij het hertog dom Geldem. Hij sprak zijn bewondering uit voor het prachtige fabrieksgebouw, dat zo een heel ander denkbeeld en vi sie geeft op de industriële vestiging, dan wat men nu soms vindt in ou dere industrie-steden. En hij ver trouwde, dat ook deze nieuwe fa briek zijn steentje zal bijdragen aan een gelukkige toekomst voor plaats en streek, zoals ook hij deze vesti ging alle geluk wenste voor die toe komst. TEST Burgemeester Schols noemde deze opening weer een belangrijk punt in de industriële geschiedenis van Ven ray. Venray, dat in de vijftiger jaren benoemd werd als te industrialise ren kern en daarvan in de zestiger jaren de volle zwaarte te dragen kreeg. In de zeventiger jaren zal men het groot geindustrialiseerd pa troon, dat intussen is ontstaan en dat aan vele handen veel verschil lend werk geeft, moeten verstevigen en intensiever gaan maken. Met be hulp van samenwerkende sterke motorbedrijven en kleinere bedrij ven moet het mogelijk zijn een goed beleid, op de toekomst gericht, te voeren. De Gouverneur van onze provin cie tijdens zijn speech bij de ope ning van Girvil nv te Oostrum. (foto Gerard Kruijsen) Hij erkende volmondig dat de sterke uitbreiding van Rank Xerox, de ves tiging van Girvil en Nesle-Neder- land, die hun plannen practisch ge lijktijdig einde 1969 op tafel legden, voor Venray wel een test wordt wat betreft de opvangmogelijkheden. Maar hij vertrouwde op voldoende op voldoende spankracht en vitali teit en wist zich verzekerd van de grote medewerking van het Provin ciaal Bestuur. Hij kon het niet na laten even weer wat cijfers naast elkaar te zetten en wel de totaal cijfers van de gemeentelijke begro ting, die in 1960 nog 6,2 miljoen be droegen, maar dit jaar bijna 26,8 miljoen bedragen. Ook hij vertrouw de op een gezonde groei van deze fabriek, waarvan thans een produk- tiestraat in gebruik genomen gaat worden, doch een tweede in de be staande hal al gepland is en waar men verder nog optie heeft voor nog eens vijf van die enorme produktie- straten. Daarbij zullen de thans ge- investeerde 13 miljoen uitlopen tot 24 miljoen en het aantal werkne mers vergroot worden tot rond dc 500. EEN COMPLIMENT werd uitgedeeld door de architect E. F. Groosman (o.m. ook architect van de grote sporthal in Rotterdam). Had men voor een dergelijk project normaal 3 tot 4 jaar nodig, deze nieuwe fabriek is in anderhalf jaar tot stand gekomen. Dat kon door de prettige samenwerking tussen op drachtgevers, bouwers, gemeente en rijk. Hij bracht in herinnering hoe hij, in het hem volkomen onbekende Oedt komende, de opdracht kreeg een fabriek te bouwen voor de fa bricage van naaldvilttapijt, terwijl hij geen notie had, wat daarbij te pas kwam. Doch slechts na een paar weken lag op tafel precies wat de beide concerns wilden en kon men aan de slag. Hij bracht verder de brand in herinnering die een cata strofe had kunnen worden, doch ge lukkig alleen maar wat tijd- en materiaal verlies opleverde. En hij sprak tot slot de hoop uit, dat met dezelfde vaart waarmede de pro- duktie van verbruiksgoederen van start ging, het ook de bouwindustrie eenmaal lukken zou de woningnood te lijf te gaan. Als dank voor de on dervonden samenwerking bood hij de fabriek een grote bloemenschaal aan in de hal van het bedrijf. DANK bracht Prof. Dr. Kurt Kraft, mede- direktielid van firma Carl Freuden berg en Co uit Weinheim aan allen, die de snelle totstandkoming van deze fabriek hadden waar gemaakt. Hij onderstreepte dat dit een soort Europese samenwerking geweest was die het beste doet hopen voor de toekomst. Daarna verzocht hij de Commissaris met hem de enorme machines in werking te stellen. En met een druk op de knop kwam er inderdaad leven in de brouwerij en begon een onafzienbare baan naald vilt-tapijt de fabriek te verlaten. Bij de later gehouden receptie bood het personeel, dat op de Schatberg diezelfde avond nog een goed per soneelsfeest kreeg aangeboden, een door hen zelf vervaardigd metaal plastiek aan, eveneens ter versiering van de nieuwe fabriek. Dat deed ook de Internationale Beton Maatschap pij uit Breda, de bouwers van dit bedrijf, die een schilderij aanboden. Een schilderij bood ook de heer C. Leurs aan als voorzitter van de In dustriële Club Venray waarbij, hij het vertrouwen uitsprak dat ook de directie van Girvil N.V. zijn plaats in deze club waar zal weten te ma ken. Van verschillende zakenrelaties wa ren er verder vele cadeaux.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13