Gedeputeerde Staten bezochten gemeente dagbladen, tijdschriften en illustraties in boekhandel van den munckhof nv NIEUWS VAN 'T ZUIVELFRONT diepvrïescentrale CLEPHAS drukwerk Nadat de Commissaris der Koningin met de zes deputés (samen vormen de het college van Gedeputeerde Staten van Limburg) en hun grif fier reeds enkele grotere plaatsen in Limburg verkend hadden, was het donderdag Venray, waar ze een werkbezoek brachten. Een werkbe zoek, waarvan later de Gouverneur Mr. Dr. C. van Rooy zou verklaren, dat dit gezamenlijk contact voor het gehele college verhelderend heeft gewerkt en hun nog eens duide lijk gemaakt heeft met welke pro blemen het snel groeiende Venray wel te doen heeft Voor het zover was, had het col lege aardig wat te doen gekregen. Reeds bij de ontvangst op het ge meentehuis had men gezorgd voor een kleine doch keurige expositie, ,die het gezelschap meteen een soort overzicht bood van Venray. Dan ging men in gesloten verga dering over ter bespreking van de verschillende moeilijkheden, waar mede men in Venray thans te ma ken. heeft. Na een lunch bij de Burgemeester stond een bus voor, die de heren, vergezeld van het col lege van B. enW. door Venray zou brengen. De afdeling voorlichting had ge zorgd voor een klein, handzaam hoekje: Venray in de palm van Uw hand waarin de reis route beschreven was en met enkele foto's opmerkelijke pro jecten uit Venray y bewaard werden EXCURSIE Achtereenvolgens werd het Cultu reel Centrum bekeken en het daar voor liggend plein, het gemeente huis (dat nog altijd te klein is), waarna men ging naar het indus trieterrein aan de Maasheseweg. De directeur van Rank Xerox Ir. L. Stierman leidde het gezelschap over het terrein van dit bedrijf naar de vloeivelden. De gouverneur snoof bedenkelijk met zijn neus bij deze „vloeivijvers" zoals hij ze steeds blijft noemen. Ir. Stierman vertelde daar van de uitbreidingsplannen van dit con cern, die het noodzakelijk maken dat binnen afzienbare tijd deze mi- lieu-verontreinigers gaan vertrek ken, die in het snel groeiende Ven ray toch al niet de rioolafval aan kunnen. Op weg naar Oostrum werd het gezelschap gewezen op de plannen voor een recreatiecen trum nabij de Boshuizen, het kerk hof aan de Spurkterdijk, het plan Landweert en de veranderingen, die de Noord singel ook t.a.v. St. Anna met zich brachten. In Oostrum werd langs het station gereden, waarbij tekst en uitleg ge geven werd van het plan om in de toekomst daar te komen tot een groter plein. Via de spoorwegovergang in de vestiging van Neslé-Nederland, die daar met alle geweld gebouwd wordt. Via de doortrekking van de Deur- seweg kon vanaf de verschillende viaducten het college een overzicht geboden worden van de aanleg van de nieuwe provinciale weg Horst- Venray en de omvang van plan Brukske. Via het kruispunt in Veltum werd door plan Veltum gereden, waar men de flats bekeek, de drive-in woningen, het groene hart en de in aanbouw zijnde premiewoningen. In verband met tijdgebrek moest een bezoek- aan plan Molenklef jammer genoeg achterwege blijven In Ysselsteyn opende de gouver neur maar meteen de nieuwe kleu terschool „Het Kwetternest"; doch daarvan vindt U elders een verslag. LAND- TUINBOUW Op de Timmermansweg bracht het gezelschap dan een bezoek aan het prachtig ingerichte champignonbe- drijf van de familie Philipsen, die de heren 'hier liet zien wat inten sivering en herstructurering van de Oirloseweg werd dan naar het in dustrieterrein gereden, waar de Gouverneur gewezen werd op de Girvil-fabriek, die hij de volgende dag zou openen en op de nieuwe landbouw in feite wel inhoudt. Hij kon met trots de 18 cellen laten zien, waaruit nu reeds zo'n. 250 ton champignons geoogst worden en vertelde van zijn plannen van uit breiding met nog 6 cellen, waar door 17 man personeel continu aan het werk gehouden kunnen worden. Gedeputeerde Staten van Limburg tijdens hun werkbe zoek aan Venray, samen met Venrays College van B en W op het bordes van het Cultureel Centrum. Het gezelschap- kon niet alleen de gehele champignonteelt in de ver schillende cellen bekijken en de bewerkingsmethode zien, doch had vanuit dit bedrijf weer een goed uitzicht over het recreatiecentrum van de familie Hubers aan de rand van de Heidse Peel, wat weer een ander aspect van de veranderingen in de landbouw duidelijk maakte. Als souvenir aan dit leerzame be zoek was er voor alle deelnemers een kistje verse champignons, die zeer op prijs werden gesteld. Het kippen- en varkensbedrijf van de N.V. Houben was het volgende bezoekpunt. En de heer Houben nam hier duidelijk de kans waar om aan de hand van een tekening van zijn bedrijf het gezelschap exact uit de doeken te doen, waarom hij zijn landbouwbedrijf in feite veran derd heeft in een grote varkens- fokkerij, met daarnaast een aparte afdeling voor de legkippen en nog een aparte afdeling voor de fok. Hij liet niet alleen productiecijfers ho ren, doch gaf ook investeringccij- fers, die er niet om logen. Ook hier kreeg men aan de hand dat wat de heer Houben vertelde, een duidelijk inzicht in de geweldige verande ringen, die zich in de landbouw vol trekken en de problemen, die dit voor de betrokken landbouwers met zich brengt. Een daarvan is de milieuverontrei niging. En ook dat probleem sneed de heer Houben aan, zeker nu in het uitbreidende Ysselsteyn zijn en andere vermeerderingsbedrijven vrij dicht op de kom komen liggen. Men blijkt ook van landbouwers zijde allerlei proeven te nemen die milieuverontreiniging tegen te gaan en zo zal ook de heer Houben pro beren via het uitregenen van het mest in samenwerking met Wage- ningen dit probleem mee op te los sen. Een bezoek aan de gescheiden afdelingen van zijn bedrijf toonde de enorme kwantums dieren, die hier worden opgefokt of aan de leg zijn en met welk een voorzichtig heid geprobeerd wordt zeikten te weren. Een proeve van de uiteindelijke producten van dit bedrijf boden de kinderen Houben de Gouverneur aan als afscheidscadeau. GELUKKIGE ZORGEN In het gemeenschapshuis van Yssel steyn gaf de Gouverneur aan het slot namens het College van G. S. een indruk van dit werkbezoek. „Venray heeft natuurlijk vele indi viduele contacten met de deputés en mij persoonlijk, maar het is toch wel eens goed om. eens een geza menlijke indruk op te doen", zo- stelde de Gouverneur, die niet ver heelde dat hij Venrays zorgen ken de. Maar hij noemde dat „gelukkige zorgen" omdat ze voortvloeien uit de wat hij noemde plezierige ontwikkeling van Venray als indus trie-kern. Een ontwikkeling, die men nu al geslaagd mag noemen. Natuurlijk had Venray daarvoor wat te bieden. Een gunstige vesti gingsregeling en aanvankelijk nog al wat arbeidskrachten. Maar er is .voor een dergelijke ontwikkeling .meer nodig. Hij dacht daarbij aan een bepaalde spirit, die toch wel uit alles merkbaar is in deze plaats. Want het kan geen toeval zijn, dat Venray zo'n gemeleerde werkgele genheid biedt in verschillende gro te internationale bedrijven. Zo is een image opgebouwd, dat nog veel belooft voor de toekomst, aldus Mr, Dr. van Rooy. PROBLEMEN Gevraagd naar zijn oordeel over een probleem als de woningnood onderstreepte de Gouverneur dat dit een ernstig probleem is. Maar men zal met ondersteuning van de pro vincie in Den Haag grotere contin genten voor Venray los proberen te peuteren. De rioolzuiveringsinsatllatie is een ander probleem, waarmede Venray tobt, doch Venray niet alleen. Van het rijk uit is deze kwestie terug verwezen naar de provincie, waar men op dit moment de technische gegevens aan het verzamelen is en denkt aan een soort „zuivering schappen" over de gehele provincie, langs welke deze zaken geregeld gaan worden en. ook de financiën verkregen zullen worden. In af wachting daarvan zal echter de wa terzuiveringsinstallatie van Venray een duidelijke pré hebben. Over de financieringsbehoeften kon hij kort zijn. Inderdaad is er moeilijk aan geld te komen en het intrekken van de burgerzinleningen heeft ook Venray voor problemen gesteld t.a.v. scholen e.d. Voor wat de le niging van de woningnood en het gereed maken van bestemmings plannen betreft kan men echter met zgn. kort-geldleningen financieren. Voor het overige moet afgewacht worden, wat de toekomst brengen zal. Over herindeling had men op dit werkbezoek niet gesproken. Men wacht in Maastricht op de mening van de betrokken gemeenten zelf. De Gouverneur onderstreepte onze opmerking dat zonder Brabant er in te betrekken het voor Venray toch wel een moeilijke zaak wordt om een goed afgerond oordeel af te geven. Voor wat de Rijksweg aan deze zij de van de Maas betreft had hij Rijkswaterstaat geadviseerd om eerst maar het Brabantse gedeelte klaar te maken, dat dan nog altijd aangesloten kon worden op de nieu we thans in aanbouw zijnde pro vinciale weg. De vrees dat daar door het Limburgse stuk van de Rijksweg langer op zich zou laten wachten, deelte hij niet. Die rijks weg komt er was zijn bondig bescheid. AFSCHEID In een korte speech, waarin hij verschillende van bovenstaande op merkingen nog eens verwerkte, nam hij en de deputés afscheid van het college van B. en W., secretaris Vorst en loco-secretaris A. Janssen, alsmede de voorlichtings-ambte- naar G. Schutte en sprak de wens uit dat Venray in hetzelfde tempo zal mogen optrekken naar een be langrijke toekomst, waarbij men op de voilé medewerking van G. S. kan blijven rekenen. OORKONDEN VOOR VENRAYSE MELKVEEHOUDERS In aanwezigheid van het bestuur en direktie der Melkveehoudersver eniging „Venray" vond op dinsdag avond 4 mei j.l. op de kantine van de zuivelfabriek te Venray de uitrei king plaats van de oorkonden van het Regionaal Orgaan Zuid-Oost- Nederland. 36 leden-veehouders kwamen voor deze oorkonde in aan merking, daar zij de prestatie lever den, gedurende het gehele jaar 1970 melk van zeer goede kwaliteit te le veren, hetgeen betekent dat zij het maximale aantal van 26 maal kwa liteitsklasse I voor de door hen gele verde melk verkregen. Om deze excellente melkleveran- ciers te fêteren was deze feestelijke bijeenkomst gepland. In zijn openingswoord feliciteerde voorzitter Fr. Geurts, tevens hoofd bestuurslid van „De. Maasvallei", de aanwezige leden met dit sukses. Hij wees erop, dat het regelmatig leveren van melk van goede kwaliteit voort durend de aandacht moet hebben van alle leden. Hierdoor zullen Neder lands zuivelprodukten in binnen- en buitenland hun uitstekende naam kunnen handhaven. De heer De Kroon, direkteur van het bedrijf te Venray, sprak zijn waardering en gelukwensen uit aan het adres van deze 36 uitblinkers. In -een interssante uiteenzetting toonde hij aan, welke sterke stijging de kwaliteit van de melk gedurende de laatste 10 jaren heeft ondergaan. Kon in 1961 slechts aan 1 lid van de 1000 leden-veehouders, d.w.z. 0,1% van alle leden, de oorkonde van het Regionaal Orgaan worden uitgereikt; in 1970 is dit aantal gestegen tot 36, hetgeen 7,2% van het ledenbestand uitmaakt, welk ledenaantal inmid dels daalde tot 500. De kwaliteit van de boerderijmelk ging in de afgelopen 10 jaren met sprongen vooruit, hetgeen uiteraard een bijzonder gunstige invloed uit oefende op de daarvan vervaardigde produkten. Deze kwaliteitsstijging vond sinds 1968 voor een deel haar oorzaak in het groeiende aantal le den, dat de melk ging bewaren in een zgn. diepkoeltank. Een ontwikkeling in de melkbewaring op de boerderij, die thans hand over hand toeneemt. De heer de Kroon benadrukte nog maals, dat de leden welke voorne mens zijn -een diepkoeltank aan te schaffen, deze vooral niet te klein kopen, doch de grootte van de tank te baseren op de groei van het be drijf in de komende jaren. Ten behoeve van de voorlichting op het gebied van de melkwinning 'en melkbewaring beschikt „De Maas vallei" over een tiental deskundige GOED INVRIEZEN GOED BEWAREN GOEDKOOP KOPEN GOED EN LEKKER ETEN PATERSTRAAT 7 VENRAY voorlichtingsmensen, die de 3.100 le den van „De Maasvallei" gaarne met raad en daad terzijde staan. Door een territoire en funktionele reorganisa tie in de voorlichtingsdienst hoopt men thans nog beter dan voorheen het hoofd te kunnen bieden aan de voorkomende problemen en de leden veehouders in deze belangrijke aan gelegenheid op vlotte wijze van dienst te kunnen zijn. De heer J. Loonen, voorzitter van het Regionaal Orgaan Zuid-Oost-Ne derland, tevens bestuurslid van de Melkveehoudersvereniging „Venray" en bestuurslid van de Maasvallei, sprak zijn verheugenis uit over het groeiende aantal leden, dat melk van bijzonder goede kwaliteit aan de fa brieken in de provincies Limburg en Noord-Brabant aflevert. Ook hij was van mening, dat de hygiënische behandeling van de melk centraal dient te blijven staan. Slechts met de volledige inzet van alle leden kan de kwaliteit van de zuivelprodukten op hetzelfde hoge niveau gehandhaafd blijven. Hij feliciteerde de btereffende le den-veehouders met het behaalde sukses, waarna dhr. Geurts over ging tot het uitreiken der oorkonden aan de 36 melkleveranciers. Met een gezellig samenzijn, onder het genot van koffie met gebak en nadien een borreltje, werd deze ge slaagde avond besloten. ZUIVELFABRIEK VENRAY BREEKT EIGEN MELKAANVOER REKORD Voor de eerste maal in haar ge schiedenis werd aan de zuivelfabriek te Venray in één week tijds ruim 1.000.000 kg melk aangevoerd. Dit historische feit vond plaats in de week van 2 mei tot en met 8 mei j.l. waarin deze rekord-aanvoer gere gistreerd werd. Dat dit rekord reeds nu bereikt kon worden in het begin van de pe riode van de grote melkaanvoer is mede te danken aan een aantal Maasvallei-leveranciers, welke be schikken over een diepkoeltank en bij wie het Venrayse bedrijf thans ook de melk ophaalt. Naast de 92 leden-veehouders van Venray welke melk uit diepkoeltanks leveren, wordt thans ook de melk aangevoerd van 65 diepkoelleveran- ciers van de melkinrichting te Venlo, 8 van de kaasfabriek te Cuyk, 5 'van die van St. Anthonis en 2 van de zuivelfabriek te Vierlingsbeek. Interessant is een vergelijking met de hoogste melkaanvoer van 1970. Deze werd bereikt in die week van 31 mei t.m. 6 juni 1970 met een to taal van 840.000 kg. melk. Thans, 1 maand eerder werd de miljoenste kg melk reeds geregistreerd, een stijging van 19%. Een vergelijking met de week van 2 t.m. 8 mei 1970 en dezelfde record- week van 1971 geeft als resultante een stijging van 25%. Opmerkelijk is voorts dat sinds de week van 28 maart t.m. 3 april 1971 meer diepgekoelde melk dan bussen- melk wordt aangevoerd, hetgeen aan toont dat het deze moderne vorm van melkbewaring op de boerderij hand over hand toeneemt. Hoewel dit diepkoelprojekt vrij grote investeringen vergt, zowel van veehouder als van de fabriek wij wijzen in dit verband op de aanschaf van de diepkoeltank, eventuele melk- leid'ingen etc. enerzijds en aanschaf van rijdende melkontvangstauto's anderzijds, blijkt dat de interesse voor deze vorm van melkbewaring steeds meer terrein wint. Duidelijk is eveneens waar te ne men dat hoewel het aantal melkleve ranciers daalt, de leverantie per vee houder stijgt. Gebleken is, dat vooral de diep- koelmelk-leveranciers sneller dan zij zelf verwachten meer koeien houden dan men oorspronkelijk van plan was te doen. Het is daarom van het grootste belang, dat de leden-vee houders, welke voornemens zijn een diepkoeltank aan te schaffen, de in- houds-keuze zodanig bepalen, dat men na 2 - 3 jaar niet aan de maxi mum grens zit, m.a.w. een te kleine tank koopt. Door de nieuwe konstellatie in „De Maasvallei" waar „Venray" naast boterfabriek ook bufferbedrijf is ge worden, is het niet moeilijk te be grijpen, dat de topaanvoeren, zoals deze tot nu toe bestonden, ver zullen worden overschreden. De hoogste dagaanvoer van 1970 bedroeg 135.000 kg melk per dag; thans is reeds 180.000 kg melk per dag aangevoerd. De jaaraanvoer van 1970 was 35 miljoen kg; redelijkerwijs mag men een stijging van 10 miljoen kg voor 1971 verwachten, zodat de totale jaaraanvoer 1971 ruim 45 miljoen zal bedragen. Alle reden voor Venrays oudste in dustrie om de toekomst in „De Maas vallei"' met optimisme tegemoet te zien. van den munckhof n.v. (I kunt eerder kleurentelevisie hebben dan u denkt! e kleurenexpert Kleurentelevisie heeft voor ons geen geheimen: Philips zelf leidde ons op. Neem ons dus in de arm, als u alles weten wilt, voor u beslist. Ook al omdat wij 'n flink bedrag over hebben voor uw oude toestel. 't Is prettig kiezen uit een grote collectie. Philips kleuren TV v.a. 2095-

Peel en Maas | 1971 | | pagina 10