Venray ISO jaar In de geschiedenis Contactraadsfeesten in Venrays Schouwburg auto mobielen Atebe nog meer service Goede gebruikte Gouden bruiloft in Geijsteren electro Martens Garage n.v. Groep A: 1. A. Noyens 2. J. Beerkens 3. Schilders 4. Tijssen 5. Zaal 6. Verkoeyen 7. L. Jansen 8. van Bommel 9. Claessens Kennis Peeters Groep B: 1. G. Beerkens 2. Schell 3. Kroh 4. Gerrits 5. Th. Jansen 6. Baltüssen A. Jansen 7. Ls. Jansen 8. Verstegen 9. Jenneskens 10.Lieband 1 1 1 1 1 0 11 1 1 11 2 18 1 1 1 3 2 2 3 3 4 3 4 0 11 1 10 1 9 2 8 2 3 SPIO NIEUWS Hier de beloofde lijst van diegenen die de Limburgse of nationale limiet hebben gehaald. L is limb, limiet; N is nat. limiet. Schoolsdag: 50 m. Sandra Pluym 54.8 55.0 51.0 100 m. Sjef Wester 1.15.8 1.23 1.18 100 m. Tr. Bouwmans 1.33.4 1.34 1.28 100 m. L. Peeters 1.31.8 1.36 1.30 100 m. J. Philipsen 1.41.4 18.43 1.36 200 m. J. Wester 3.00.3 3.04 2.52 200 m. W. Thielen 3.20.3 3.28 3.14 Vlinderslag: 50 m. Sandra Pluym 55.2 58 54 100 m. M. Buys 1.33.8 1.43 1.36 Vrjje slag: 100 m. W. Thielen-1.11.9 1.16 1.11.1 100 m. W. Buys 1.19.0 1.25 1.19.0 Rugslag: 100 m. Y. Buys 1.22.4 1.26 1.20 100 m. W. Thielen 1.19.3 1.26 1.20 100 m. M. Buys 1.24.8 1.36 1.30 100 m. P. Thielen 1.34.0 1.36 1.30 Limburgse kampioenschappen 26 en 27 juni te Geleen. Nationale kampioenschappen 25 t.m. 31 juli Den Haag. Buiiten deze lijst van diegenen die de liemieten hebben zijn e rnog ver schillende die er tegenaan zitten, dus op de eerstvolgende wedstrijden bij zonder je best doen. In tegenstelling tot eerdere be richtgeving zijn de eerstvolgende wedstrijden op 15 en 16 mei a.s. 15 mei: Jo Hassig trofee in Helden en 16 mei limiet-wedstrijden in Hel den. Wyziging trainingstijden: Dinsdag en donderdag om 6.45 uur trainen de groten, woensdag en vrijdag om 6.45 uur trainen de kleinen. Maandag conditietraining. Zon dags is de training niet gewijzigd. Zojuist bericht uit Parijs ontvan gen. De reis gaat door!! BRANDWEERWEDSTRIJDEN BIJ RANK XEROX Rank Xerox was zaterdag gastheer bij de brandweerwedstrijden, waar aan 9 korpsen uit Limburg deelna men. De opgekomen manschappen stonden voor de opdracht een uit slaande brand te blussen, die uit gebroken zou zijn in een technische werkplaats op het Rank Xerox com plex. Daarbij moest rekening gehou den worden dat in deze werkplaat sen gasflessen zouden zijn opgesla gen en dat de brand via het dak zou doorbreken. Er is met veel enthousiasme door de aanwezige brandweerlieden ge werkt aan deze niet zo heel gemak kelijke opgave waarbij vooral van belang was of men de gasflessen tij dig en goed af kon koelen en in vei ligheid kon brengen en of men de situatie goed doorzag en verkende. Ir. L. Stierman directeur van het Rank Xerox bedrijf ontving na af loop van de wedstrijd de deelnemers dn het social centre van dit bedrijf. Hij wees er op dat Rank Xerox graag zijn medewerking had gegeven bij de organisatie van deze wedstrijden, waarin men van eikaars bevindingen leren kan en waarin een doelmatige inzet en het snel en efficiënt bestrij den van brand nog eens onderstreept wordt. Rank Xerox, die ook efficiëncy en snelheid in haar vaandel voert, moet ook op het gebied van brandbestrij ding behoorlijk zijn uitgerust, zeker nu de oppervlakte van het bedrijf nog verdubbeld zal worden. Een per fecte en goed uitgeruste bedrijfs brandweer is dan zeker geen luxe. Ir. Stierman kon aan de Vrijwilli ge Brandweer van Stramproy de 5e prijs overhandigen met 265 pnt.; 4e werd de bedrijfsbrandweer Paul Teeuwen uit Tegelen met 268 pnt. 3e werd Venrays brandweer met 272 pnt.; 2e de brandweer van Valken- burg-Houthem met 278V2 pnt., ter wijl de brandweer van Stevens weert winnaar werd met 279 pnt. en de wisselbeker kreeg overhandigd. Be halve deze korpsen namen nog deel de bedrijfsbrandweer van de Globe in Belfeld en de brandweerkorpsen van Hout-Blerick, Nederweert en Schinveld. Aan hen werd een her- inenringsplaquette aangeboden. Burgemeester drs. F. Schols woon de een deel der wedstrijden bij evenals de- prijsuitreiking. Onder deze titel zal zaterdag 15 mei a.s. een tentoonstelling begin nen in de foyer van de schouwburg, die tot en met 23 mei a.s. met documenten, voorwerpen en foto's iets gaat onthullen van Venrays verleden. De tentoonstelling zal geopend worden door burgemees ter Schols, waarna de gemeente-archivaris Dr. II. Camps een inlei ding zal houden. Onder zijn leiding is deze tentoonstelling samen gesteld door leden van de Geschied- en Oudheidkundige Kring. 9 DECEMBER 1220 is het stuk gedateerd, waarin voor het eerst in de geschiedenis de naam Venray genoemd wordt. Daarin schenkt Paus Honorius III aan de Munsterabdij van Roermond ver schillende rechten, o.m. dat ze be paalde belastingen (tienden1) in Ven ray mocht heffen. Datzelfde Venray moet toen al een heel dorp geweest zijn, wat o.m. af te leiden is uit het feit dat voordat de Grote Kerk van Venray rond 1400 werd gebouwd daar ter plaatse al een zeer groot kerkgebouw gestaan heeft Geestelijk leven, onderwijs, am bacht, kunst en kunstambacht( met de bekende gebrandschilderde raampjes van de Boschhuizen) zdjn even zoveel onderwerpen, die met documenten en voorwerpen aan de or orde komen. De schutterijen en gilden komen natuurlijk ook met hun zilver en wapens deze tentoonstel ling verrijken, terwijl in tal van do cumenten belangrijke gebeurtenissen uit het oude Venrayse leven in her innering worden gebrachlt. Een aparte afdeling laat Venray in oorlogtijd zien, terwijl ook het na oorlogse Venray in een reeks van foto's getoond wordt. Tenslotte is er een afdeling die zich speciaal bezig houdt met be kende Venrayers buiten Venray, waaronder Henschenius en Dr. Poels. Deze tentoonstelling is op zonda gen (ook hemelvaartsdag) geopend van 14 tot 21 uur en gedurende de werkdagen van 9 tot 12 en van 14 tot 21 uur. We hebben verder in dit blad eens pogen aan te geven, hoe Venray (dat een samenvoeging is van Venray, Oirlo en Oostrum) in de loop der ge schiedenis Duits, Spaans, Frans Bel gisch en Nederlands was en daaruit blijkt al de bewogen geschiedenis van plaats en streek. Voeg daarbij het feit dat verschillende opgravin gen en vondsten duidelijk aange toond hebben dat reeds lang voor Christus hier in deze contreien men sen geleefd hebben, dan is het dui delijk dat een dergelijke tentoonstel ling alleen maar verhelderend kan werken en de belangstelling van iedereen volop verdient. Men heeft de toegang tot deze tentoonstelling gratis gemaakt, dus niets staat een bezoek in de weg. DE PREHISTORIE is op deze tentoonstelling rijk ver tegenwoordigd. Zo toont een bijl vondst in de Vliezen aan dat 50.000 jaren voor Christus hier al mensen geleefd hebben. Een der mooiste stukken is ongetwijfeld de brons vondsten nabij de Overloonse grens (1400 jaar voor Christus), waarbij o.m. het fragment van een zwaard. Waaschijnlijk is deze unieke bron vondst het depot geweest van een rondreizend bronsgieter uit die da gen Opmerkelijk is dat uit de Romein se tijd en de vroege middeleeuwen veel minder bekend is, maar op deze tentoonstelling bewijzen enkele vondsten (brandgraf Hoogriebroek) dat ook tot 750 na Christus hier men sen geleefd en gewoond hebben. Belangrijke deeoumenten uit Ven rays geschiedenis, als de genoemde oorkonde van Paus Honorius LLL stukken over Venrays kloosters, stichtingsoorkonden van kerken en kapellen, ja zelfs het document waarbij Karei de Vijfde weer eens getekend heeft. VANAF 1920 brengt deze tentoonstelling een keur- kollektie van zegelstempels (gemeen te, Oostrum, Oirlo, Jerusalem) wa pentekens en documenten. Van het territoir liggen fraaie oude (kadastex')kaarten, waaronder de be kende Tranchotkaart, die zeker voor de liefhebbers een zeer belangrijk onderdeel van deze tentoonstelling vormen. Ook heeft men aan de hand van schilderijen, tekeningen en recon- sctructies iets pogen terug te brengen van het uiterlijk van Venray in vroe ger tijden, waarbij de schilderijen en tekeningen van de schilder J. A. v. d. Drift, die in 1864 in Venray veel poogt regelend op te treden in de Vredepeel zijn in grote getale aanwe zig. Bevolkingsoverzichten uit verschil lende jaren laat de langzame groei zien van het oude Venray, maar ook oude belastingkohieren zelfs uit 1583 laten zien hoe het bestuur van Ven ray in die jaren geregeld was. Ook het onderling verkeer vindt er zijn „documenten". Wat dacht u b.v. van de dienstregeling tuss en Venray en het station van 1883. DE LANDBOUW eens Venrays hoof-dbestaansbron, is ook te vinden op deze tentoonstel ling, o.a. met een „meetboek"' van 1628 de voorloper van de kadastrale leggers maar ook met landbouwver- slagen uit vroeger tijd waarin ver vening en bijenstand b.v. aan de orde komen. En waarbij ook de stichtings akte ligt van Eigen Boer", die de aanleiding was voor de ontginning van Ysselsteyn. Een van de fraaiste stukken daar bij is dat gedeelte wat handelt over de schaapskompanej, een handels onderneming van Venrayse boeren, die van Rusland tot Argentinië toe handel dreef. MUNTEN zijn een ander belangrijk onderdeel van deze tentoonstelling, waarbij met trots de eigen goudgulden getoond wordt, die in Venray rond .1400 ge slagen werd. Nu de Venrayse schouwburg prak tisch aan het einde is van haar 5e seizoen, was haar de eer te beurt ge vallen (zoals dat heet) om de grote contactraadvoorstelling te geven. Dat is dan een voorstelling, die namens de gezamenlijke Limburgse schouw burgen het hoog geëerd publiek wordt aangeboden. Eerst zou dat Salvation zijn, het nieuwe poporatorium, maar het werd Zaterdag 8 mei a.s. zal in de kleine gemeenschap Geysteren feest worden gevierd rond het gouden bruidspaar Sjang Lommen (77) en Anna Tem- pelforth (74), dat sinds hun woning in 1929 op de Postbaan door brand werd verwoest, aan de Nieuwland- straat nummer 4a woont. Dat 4a heeft weer zijn eigen betekent, om dat zij nu van hun welverdiende rust genieten in de vroere schuur en stallen welke zijn verbouwd tot de huidige woning. Sjang Lommen werd geboren in Velden, maar verhuisde al vroeg naar Geysteren. In de oorlog 1914- 1918 opgeroepen voor 's lands ver dediging ging hij in zijn buitenmo del de grens over, ter bedevaart naar Kevelaer, al moest hij aan het Zollambt wel zijn bajonet inleveren. Op een van die bedevaarttochten, die te voet werden volbracht, leer de hij zijn toekomstige vrouw ken nen. In 1921 werd er getrouwd. In de jaren na de mobilisatie was Sjang een succesvolle smokkelaar, die met de „pungel" regelmatig per boot de Maas en daarna de grens overstak. Al werd er goed van ge dronken, er bleef toch wat over, wat Sjang veilig belegde op de Boeren leenbank in Wanssum. Van dat geld kon hij voor zijn trouwen in Geys teren een woning kopen. Als velen in Geysteren was ook hij in dienst van de baron. Hij heeft daar gewerkt op de ontginningen, terwijl hij zijn laatste jaren (zelfs nog toen hij al AOW kreeg) gewerkt heeft voor het Waterschap. Het huwelijksleven van het gouden paar is niet over rozen gegaan, ze hebben hard moeten werken en ploe teren vooral in de tijd dat de 7 kin deren nog klein waren. 22 cent per uur was niet veel en als de gouden bruidegom goed verdiende, dan was het 12 gulden in de week. De gouden bruid heeft dan ook nog lange jaren uit gewerkt om iets bij te verdienen. Bang om te werken waren beiden niet, want naast hun gewone werk werden ook nog de 5 morgen grond, welke gepacht wa ren, bewerkt. Nog steeds denkt dit gouden paar terug aan het verlies van twee van hun zonen, hun oudste die op 40-ja- rige leeftijd nabij Essen is dood ge bleven en die 8 kleine kinderen ach terliet. Deze zoon was tewerkgesteld in Duitsland, terwijl een andere zoon opgepakt werd bij de razzia in 1944 en tijdens een beschieting van de trein te Breyel werd doodgeschoten. De gouden bruid en bruidegom zijn nog vrij vitaal, al ontbreken ook niet de traditionele ouderdomskwaal- tjes. 4 zoons en 1 dochter zullen met hun 21 kleinkinderen op zaterdag 8 mei het gouden feest meemaken. Om drie uur is er dn de parochiekerk een plechtige eucharistieviering, terwijl het feest verder in zaal Bergmans wordt gehouden. Van half zeven tot half acht kan men terecht om het gouden paar geluk te wensen. Daarbij zullen de toepers zeker niet ontbreken, waarmee Lommen ook al dik 50 jaren steeds aan dezelfde tafel de toepclub heeft ge vormd. het wel heel oude en vertrouwde Das Land des Lachelns, een operette van Franz Lehar, deutsch gründlich gebracht door het Theater Oberhau- sen. Dat gebeurde dan zaterdag, waarbij alle schouwburgdirecties van Limburg aanwezig waren onder aan voering van Mr. G. Houtakkers, de voorzitter van de contactraad. Hij kon naast de deputé C. Heili gers, de heer Simons begroeten van het Limburgse hoofdbureau van het ministerie CRM, burgemeester drs. Schols en zijn wethouders, verschil lende wethouders van o.m. Heerlen en Maastricht en verschillende bur gemeesters uit de regio. Hij meende met deze gala-voor stelling, waarin voor Venrayse be grippen veel smoking en avondkle ding te zien was, een hommage te brengen aan Venrays schouwburg, dat de best bezette schouwburg in Limburg is De bezoeker kreeg een nogal hip- programma aangeboden, waarin men enkele perskritieken had opgenomen bij de eerste opvoering in 1929. Hier in sprak men van sacharin-zoete Schmalzmusik, al werd die dan nu door het orkest o.l.v. R. Reinhardt op bijzondere fraaie wijze verzorgd. En hierin sprak men ook van een ongeloofelij k verhaal, dat twee be drijven lang gerekt en gerekt moet worden om uiteindelijk in het derde bedrijf wat tot leven te komen tus sen de overigens zeer fraaie coulis sen. Wat voor 1929 gold, dachten we ook te kunnen laten gelden voor de ze opvoering, temeer waar enkele van de solisten kennelijk niet in staat bleken stern-technisch de hun toevertrouwde partijen aan te kun nen. Zo is deze voorstelling niet het evenement geworden, wat de vele belangstellenden van deze contact raadvoorstelling verwacht hadden. Daaraan veranderde ook het vrien delijke drankje weinig dat na afloop Venrays gemeentebestuur de geno digden aanbood. Maar Venrays schouwburgdirectie had meer pijlen op haar boog. Een daarvan schoot Seth Gaaikema zon dag af onder de titel: Tien Miljoen Geboden, waarin een volle schouw burg beloofde het niet meer te zul len doen. Met Wim Kan nog fris in het ge heugen had Seth Gaaikema het be slist moeilijk, ondanks de hulp van The Blue Diamonds, die hier hun come-back vieren en Sylvia Alberts en Riet Henius Maar dit was tenminste een voor stelling vol vaart en temperament, al werden de 10 miljoen geboden na de pauze er nog 10. Een andere pijl was dan verder Salvation, die hier in Venray be paald al wat stof op heeft doen waaien. Maar wie de voorstelling ge zien heeft, zal alleen wat doof zijn van alle muziek en mocht hij zich voorgesteld hebben nu eindelijk eens lekker in het Nederlands de protest songs te kunnen volgen, die is dan zwaar teleurgesteld, want het groot ste part kwam niet over. Maar goed, er is dan lekker in ge scholden, er is tegen de kerk en sepc getrapt en men deed dat in een bij zonder ingenieus en toch simpel de cor en met lichteffecten die menig grotere schouwburg de Venrayse be nijden kan 't Klinkt misschien allemaal wat pessimistisch ook al omdat onze ver wachtingen voor deze lustrum-week misschien wat te hoog gespannen waren. Meer plezier hebben we beleefd aan de onofficiële opening van dit lustrum-geval door Venrays Harmo nie die met het koor Crescendo een zondagochtend concert weggaven, waarvan iedereen stond te kijken. Een 'licht en luchtig programma, waarin marsen subliem ten gehore werden gebracht, populaire stukken uit moderne musicals onder strakke leiding van dirigent Steijvers vriend en vijand verrasten en zelfs samba's met vaart en verve vertolkt werden. Een concert waarin de heer van Els met het hele orkest een -trompetsolo weggaf, die men beslist niet meer amateuristisch kan noemen. Een tweede treffer was j.l. zon dagmorgen te beluisteren, toen de fanfare uit Wanssum en het ge mengd koor uit deze plaats de foyer gebruikten om eens te laten zien, waartoe zelfs een kleine plaats vo caal en instrumentaal in staat kan zijn. Ook hier een trompetsolo van W. Gielen, ook hier prachtig samen spel in de fanfare zelf, maar ook met het koor, dat een zeer modern reper toire heeft en dat ook weet te bren gen. Voeg daarbij de enthousiaste manier waarop de dirigent Kronen berg vooraf tekst en uitleg gaf van de uit te voeren werken, dan kan men rustig van hoogtepunten spre ken. Door uitbreiding van ons personeelsbestand zijn wij thans meer dan ooit in staat u de beste service te geven ctfe u zich maar wensen kunt Ook de uitbreiding van onze magazijn-ruimte betekent voor u een vlottere levering en voor ons de mogelijkheid meer goederen en onderdelen in voorraad te houden. Daarnaast geeft de opname van de B. O-collektie in ons toch al uitgebreid assortiment, u nog veel meer keus op het gebied van stereo-installaties. Al met al hopen w u nu en in de toekomst tot volle tevredenheid te kunnen bedienen, niet alleen wat betreft de verkoop, maar ook alle reparaties SCHOOLSTRAAT 30 VENRAY TELEFOON 2389 FORD 12M 2 deurs 1963 - witf 700.- FORD CORTINA 1964 - l.blauw - f 750.- V.W. 1200 - grijs 1963 - f 650.- V.W. 1200 - wit 1963 - f 650.- VW BESTEL m. zijruiten 1965 - beige - f1300 AMI 6 - Break 1968 - grijs - f 2500,- SIMCA 1000 GLS 1968 - 23.000 km. - groen OPEL KADETT 1971 - beige - 2deurs OPEL KADETT 1970 -1. groen - 2-deurs OPEL KADETT COUPE 1968 - beige - 2deurs OPEL KADETT 1967 - rood - 2deurs OPEL KADETT Caravan 1966 - zilver - 3deurs OPEL KADETT 1964 - beige - f 700 OPEL REKORD CARAVAN 1962-wit- 350,— OPEL REKORD BESTEL 1964 - wit - f 300.- OPEL REKORD 1700 1964 - grijs - f 900.- alle prijzen zijn incl. BTW. I O. OOSTRUMSEWEG 4 VENRAY TELEFOON 2541 off. General Motorsdealer

Peel en Maas | 1971 | | pagina 14