Hollandia wordt Nestlé Investering van f 30.000.000 in november:; fabriek open Woningnood en Woningbouw de Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 1Leenen DONDERDAG 29 APRIL 1971 No. 17 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 105065? VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray 5.50) Men hoeft in Vïaardingen op de Oosterhavekade niet lang te zoe ken naar de Koninklijke Hollandia. Dit hoofdkantoor van verschil lende fabrieken van melkprodukten en voedingsmiddelen domi neert daar nog al met zijn neo-romantische stijl en met de latijnse spreuken, die over de hele kade de voorbijgangers diets maken, dat werken het leven waard maakt en dat arbeid adelt. Waarvan dan akte, evenals van het grote bronzen bord, dat naast de imposante voordeur nog eens duidelijk vertelt dat men het heilige der heili gen van de Koninklijke Hollandit binnen gaat. Niet lang meer overigens, want Hollandia die sinds 1929 al nauw sa menwerkt met het Nestlé-concern, gaat op 1 mei a.s. haar hoofdkantoor en dat van Nestlé Nederland samen voegen (Hilversumsestraat 316, Am sterdam) en gaat ook verder opere ren onder de naam Nestlé Nederland. Dat heeft tot gevolg dat ook de nieu we fabriek aan de spoorlijn in Ven ray thans de naam zal krijgen van Nestlé Nederland HOLLANDIA Maar laten we even teruggaan naar Hollandia, die zijn ontstaan vindt bij een Brabander, die in Vïaar dingen in 1882 begon met de produk tie van gesuikerde,gecondenseerde melk in blik. Na een moeilijke start kwamen daar in dé loop der jaren nogal wat fabrieken bij: 1894 Bols- ward; 1896 Purmerend; 1910 Schar- sterburg; 1919 Oud-Gastel; 1929 Ber gen op Zoom, terwijl melkontvangst- stations werden gevestigd in Hazers- woude en Goes. In 1929 ging Hollan dit samenwerken met Nestlé. NESTLé CONCERN Ook dat is begonen met een Zwit sers fabriekje, waarin gesuikerde, gecondenseerde melk vervaardigd werd. Een apotheker Nestlé (uit het Zwitserse Vevey) was daarnaast be zig met een nieuw soort babyvoeding op basis van melk, suiker en tarwe meel en daarnaast was er een melk chocolade-fabriek, die zich uiteinde lijk samen vonden en aaneensloten. Zo was het begin gemaakt van het thans bestaande Nestlé concern, dat bij het 100-jarig bestaan (1966) meer dan 200 fabrieken telde in alle we relddelen met meer dan 85.000 werk nemers. Die groei werd mede veroorzaakt door een samengaan met Maggi dn 1947, met de grote Engelse conser- venfabriek Cross Blackwell in 1960 met de Scandinavische diepvries-on derneming Findus, terwijl er verder plannen zijn samen te gaan met UR- SINA, een weerldbedrijf dat zich ook toelegt op babymelk en andere voe dingsmiddelen. SAMENWERKING Intussen heeft Hollandia ook niet stil gezeten. In 1939 kwam er een nauwe samenwerking met de K.N.M. (Kon. Nèd. Maatschappij van Kaas- en Roomboterfabrieken N.V.) met vestigingen in Ysbrechtum en Ooster- litens, met de N.V. Lankhorst in Heeg en de fusie met N.V. Galak Conden sed Milk met vestigingen in Rotter dam, Amerongen en Stolwijkersluis. Aktiviteiten die haar het predikaat „Koninklijk" heeft bezorgd. AKTIVITEITEN De 1600 werknemers in de bij Hol landia aangesloten bedrijven produ ceren op dit ogenblik: zuivel- en melkprodukten, als gecondenseerde melk, consumptiemelk, melkpoeder en kindervoeding, room- en koffie melk, boter, kaas enz. Verder oplos- koffie, die we kennen onder de naam Nescafé en vriesdroogprodukten als groenten voor Maggisoepen enz. Een laatste aktiviteit is de verwer king van aardappelen tot nieuwe en eigentijdse produkten. En het is juist deze aktiviteit, die er toe geleid heeft dat nu op het industrieterrein in Oos trum een nieuwe fabriek gebouwd gaat worden, die in november a.s. z'ijn poorten zal gaan openen onder de naam Nestlé Nederland. Men is die aktiviteit begonnen in Vïaardingen, waar machtige machi nes de ons bekende aardappel via een ngewikkeld, waterrijk en stoomvol- procedé omtoveren tot aardappel puree. Puree dat al dan niet samen gevoegd met gevriesdroogde groen ten kant en klaar maaltijden presen teert in een tijd, die door tijd- én personeelsgebrek juist aan deze snel te bereiden maaltijden gebrek schijnt te hebben. Want wij in Nederland mogen dan nog altijd ons aardappel tje geschild en wel voor ons vinden, in andere plaatsen blijkt al een dui delijke voorkeur voor deze „gemak kelijke" aardappel uit blik of plastic zakjeDat blijkt onder meer uit de geweldige grote export, die dit po- dukt van het begin af aan gehad heeft en naar de steeds grotere vraag die er voor ontstaat. Dat was voor Hollandia aanleiding om een hele nieuwe fabriek te plan nen, die uiteindelijk dan zijn bestem ming in Oostrum gevonden heeft. WAAROM VENRAY Op de vraag naar het „waarom Venray" weet de nieuw benoemde directeur, de heer Ir. J. Hulshof snel antwoord te geven. De aardappelen van de zandgronden blijken zeer ge schikt te zijn voor de industriële ver werking, reden waarom Hollandia dus al enige jaren veel teeltcontrac ten heeft lopen met landbouwers in Noord- en Miden-Limburg en Oost- Brabant.. Het was dus logisch dat men in richting ging zoeken toen de bouw van een nieuwe fabriek een maal besloten was. Daarbij werd natuurlijk ook geke ken naar de gunstige ligging i.v.m. aan- en afvoer, met stimulerings maatregelen, met waterkwaliteit en met het aanbod van arbeidskrachten. Daarbij gooide Venray de hoogste punten.Het resultaat kan men zien langs de Witte Vennenweg in Oostrum, waar in snel tempo de nieu we vestiging gebouwd wordt. Een in vestering van ruim 30 miljoen gul dens, waarbij nog enkele miljoenen komen, voordat alles kan en klaar is. Staat in Vïaardingen thans een lijn zoals men die monstermachine noemt puree te fabriceren, in Ven ray worden dat er 4, waarbij naast aardappelpuree-poeder, ook aard- appelpuree-vlokken gemaakt zullen worden, met daarnaast krokettenpoe der, patates f ritespoeder en men uit eindelijk wil komen tot complete maaltijden als boerenkoplstampot zuurkoolstampot en hutspot. Maakt men in Vïaardingen thans alleen nog maar deze puree voor groot-afnemers als Maggi (en dus in grote vaten) in Venray wil men komen 'tot klein- verpakking voor normale winkelver koop en voor particulier gebruik. Daarbij komt dus een speciale ver- pakkings-afdeling nog extra SCHONE FABRIEK Men is er op het hoofdkantoor in Vïaardingen nogal trots op, dat men in Oostrum niet alleen een moderne fabriek gaat bouwen, maar dat ook bijzonder veel aandacht besteed is aan de lucht- en milieuhygiëne. Er is nu eenmaal veel afval aan aardappe len en er komt bij de bereiding heel wat stoom aan te pas. Die stoom gaat men opwekken met aardgas, zodat de 2 stoomketels, die 20 ton stoom per uur gaan produce ren, zo weinig mogelijk de lucht ver ontreinigen. Het water dat men ge bruikt pompt men op uit eigen bron nen. In een apart daarvoor ingericht gebouw wordt dit- water gezuiverd van ijzer en andere ongewenste be standdelen om dan ingezet te worden bij de produktie. Men verwacht daarvoor na een jaar ongeveer 250 m3 per uur nodig te hebben. Na gebruik wordt het pro ceswater in een eigen waterzuive ringsinstallatie zodanig gereinigd, dat ongeveer 85 procent van de ver ontreinigingen er uitgehaald worden voordat het water de riolering in gaat. Bovendien zal het aardappel schillen niet meer gebeuren, zoals thans in Vlaèrdingen met behulp van sterke waterstralen, waardoor een groot deel van de verontreiniging van het proceswater nu al voorkomen kan worden. START IN VENRAY Men hoopt in november a.s. te kun nen starten op het 15 ha grote in dustrieterrein. Daarbij heeft men een 150 mensen nodig, waarvan er 30 uit Vïaardingen mee over komen. Men verwacht op kantoor, laboratorium, kantine en vulafdeling ongeveer een 40 vrouwelijke krachten te kunnen plaatsen. Het aantal werknemers hoopt men het eerste jaar uit te kun nen breiden tot 250 personen, wier aantal in de periode 1973 tot 1976 uit zal groeien tot rond de 400. BETEKENIS VOOR DE OMGEVING Behalve het feit dat men in Vïaar dingen meent dat deze industrie juist van grote betekenis zal zijn voor hen, die om de een of andere reden uit het landbouwvak willen, wijst men daar ook op de betekenis van deze fabriek voor de landbouw in deze contreien. Men schat voor de produktie in Ven ray in het eerste jaar zo'n 45.000 ton aardappelen nodig te hebben en men hoopt dat in 5 jaar tijd zelfs te ver- DRINGEND BEROEP VAN ST. ODA „Met meer dan 900 woningzoekenden voel je je als opper-woning- toewijzer niet bepaald happy", aldus de secretaris-directeur van de woningvereniging St. Oda, de heer G. Schols. Hij vertelde dat n.a.v. een gesprek over een brief van dezelfde woingvereniging, gericht aan zijn huurders, waarin nog eens ten overvloede gewezen wordt op de doorstromingsmogelijkheden. Wie s-nds 1 januari in Venray een woning wil en daarvoor geen parti culiere verhuurder vindt, zal over het algemeen terecht komen bij de wo ningvereniging. Daar komt men dan op de lange, lange lijst te staan, tot de Comissie Woningtoewijzing een woning vrij krijgt en het leed geleden Men heeft voor die toewijzing een sooit richtlijn opgesteld, die we al eens eerder in ons blad hebben gepu bliceerd, maar waarvan het goed is dat we nog eens herhalen, dat deze commissie in het algemeen een huur als maatstaf neemt, die overeenkomt met 1/6 tot 1/7 deel van het bruto- •nkomen (exclusief kinderbijslag). Daar wringt zich op het ogenblik de schoen, want van de meer dan 900 woningzoekenden heeft ongeveer 60- S5°/o een dergelijk inkomen dat ze feitelijk, om de huur normaal te kun nen betalen, een goedkope woning wetwoning moeten heben. En goed- cope woingwetwoningen zijn er niet, wamt die zitten ,vol". Huursubsidie mag dan enig soulaas brengen, maar daar moet men zich toch geen grote wonderen van voorstellen. DOORSTROMING BELANGRIJK Nu worden er nog wel woningen gebouwd en ook woningwetwoningen, doch daarvan zijn intussen de huren dermate hoog geworden, dat vooral jonge mensen en minder draagkrach- tigen de huurpenningen hiervan niet kunnen voldoen. Het is dus zaak dat goedkope wo ningwetwoningen vrij komen en het is daarom dat de woningvereniging zich in een brief nog eens richt tot al zijn huurders om eens op dat pro bleem te wijzen. Want ondanks het feit dat reeds velen, die intussen hun salaris en inkomen hebben zien stij gen, verhuisd zijn naar een andere en duurdere woning, zitten nog vele andere mensen in goedkopere wo ningen, die daar gezien hun huidige inkomen niet in thuis horen. De woningvereniging, die zeker ten aanzien van de minder draagkrachti- gen een grote verantwoordelijkheid draagt, adviseert in genoemd schrij ven juist die mensen, die door de ja- hen heen hun inkomen behoorlijk zagen stijgen, daarvan ook de konse- kwentie te trekken en te verhüizen naar een andere en betere woning. Die kans is er want in Veltum heeft men op het ogenblik 107 premiever- huurwoningen in aanbouw tussen de Kampweg en Veltumse Kleffen, die met garage, c.v., bad of douche en verschillende andere voorzieningen heel wat meer wooncomfort bieden dan de zgn. goedkope woningwetwo ningen. Datzelfde geldt voor de pre mie-verhuurwoning, die de beleg gingsmaatschappij het Hooghe Huys gaat bouwen op het terrein aan de Helfrichstraat. Deze huurders krijgen tot 1 sep tember kans een andere passende woning te zoeken en kunnen daar bij dan profiteren van doorstro mingspremie. Komt de doorstro ming niet voldoende op gang, dan gaat de woningvereniging andere maatregelen nemen. NIET ONTEVREDEN De heer Schols is niet ontevreden over het verloop van de doorstroming tot heden. In 1969 konden daardoor 90 gevallen geholpen worden, in 1970 100 en tot heden heeft men in 1971 al 60 gevallen juist door de doorstro ming kunnen helpen. Maar de nog altijd bestaande hoge nood dwingt de woningvereniging steeds opnieuw de dubbelen. Hollandia hoopt die voor het overgrote deel uit Noord- en Mid' den Limburg te halen, alsmede uit Oost Brabant. Men sluit daartoe niet alleen kontrakten af bij de telers (reeds thans wordt 70 procent recht streeks gecontracteerd), maar bemid delt ook bij de aankoop van poot- goed en geeft adviezen voor bemes ting, grondbewerking, ziektebestrij ding, rooien en transport, alsmede op slag. Daarvoor is een agrarische af deling in het leven geroepen. In de maanden september en oktober wor den de aardappelen rechtstreeks van het veld verwerkt. In de overige maanden komen ze uit geconditio neerde opslagplaatsen, waarvan men er ook nog enkele in Oostrum gaat bouwen. aandacht er op te vestigen dat nog meer mensen geholpen kunnen wor den, als men inderdaad 1/7 van het fiscale bruto-inkomen als norm neemt voor zijn woongenot. „We staan met onze rug tegen de muur, wat dat betreft", aldus de heer Schols, „want zelfs als in Brukske volop woningwetwoningen gebouwd kunnen worden dan zullen daarvan de huren dermate hoog worden, dat juist jonge mensen die niet betalen kunnen Daarbij komt dat men ook van overheidswege bepaald niet meer zo gul is met woningwetwoningen voor Venray. Daar stelt men dat Venray wat dat soort woningen betreft in het verleden toch al rijkelijk zijn deel gehad heeft en dat men hier dus ook maar eens de bouw van premie- en andere woningen ter hand moet ne men. Dat blijkt b.v. uit de provincia le toewijzing voor de eerste komende drie jaren. Uit die pot krijgt Venray 751 woningen. Daarvan moesten er 375 gesubsidieerde particuliere wo ningen worden, 150 voor de premie- verhuur en maar 26 woningwetwo ningen. Natuurlijk is deze toewijzing veel te klein voor het snelgroeiende Venray en men werkt dus hard om uit de extra-pot voor industrie e.d. ook nog een flinke toewijzing te krij gen, maar het kwantum woningwet woningen is dus in verhouding duide lijk minder dan vroeger. Voeg daar bij dat de huren van deze nieuwe woningwetwoningen ook bepaald niet laag zullen zijn, dan is het heel duidelijk dat die weinig soulaas bren gen voor de acute nood, die er nu be staat. Dat dwingt de woningvereni ging tot een dergelijk schrijven. Al leen hoop ik vurig, dat deze oproep voldoende weerklank zal vinden, zo dat de woningvereniging niet tot an dere en minder prettige maatregelen moeten o-vergaan.aldus het be scheid van de heer Schols, die boven dien duidelijk stelt, dat men ook in deze zijn veranwoordelijkheid voor zijn naasten niet naast zich neer kan leggen WONINGBOUW Het feit dat Venray uit de provin ciale „pot" voor de eerstkomende 3 jaren maar 751 woningen toegewezen gekregen heeft, doet natuurlijk wel de vraag rijzen hoe het gemeentebe stuur dan verwezenlijken wil dat er in Venray minimaal 500-600 wonin gen per jaar gebouwd moeten wor den Ook op die vraag wil de heer Schols, maar dan nu in zijn kwaliteit als wethouder onzer gemeente, wel ingaan. „Toen wij eind 1969 gecon fronteerd werden met het feit dat in Venray Girvil en Hollandia er zij zou den komen als behoorlijke indus trieën en Rank Xerox een omineus uitbreidingsprogramma op tafel leg de was het voor het gemeentebestuur een duidelijke zaak dat het woning- beleid in de eerstkomende jaren al ler aandacht moest hebben. Daarbij speelde aan de ene kant het gebrek aan bouwgrond ondanks het feit dat plan Veltum toch beslist geen klein plan genoemd kon worden en aan de andere kant de financiële moge lijkheden. Want men kan wel bouw grond e.d. aankopen, maar de mensen willen geld zien. Geld dat moeilijk te krijgen is, dikwijls via kasgeldlenin gen geleend moet worden, rente kost en die rente moet weer in de huren verdisconteerd worden. Mede om daar enig soulaas in te krijgen heeft men o.m. beleggings maatschappijen aan te trekken, wat ook de woning differentiatie ten goe de komt. Men is voor wat beiden betreft toch geslaagd.. Men weet met welk een vaart plan Brukske uitgedokterd is en men hoopt daar nu te kunnen beginnen. Het wachten was op de toe wijzing. Uit de toch niet grote „pot" van de provincie heeft Venray een aardig aandeel gekregen, maar in Den Haag zitten nog extra contingenten en daar wordt hard aan getrokken zodat we aan dat streefgetal komen. Dat eist enorm veel overleg en vraagt kostbare tijd, maar men hoopt als men op het Brukske begonnen is de 654 woningen binnen de „ring" in een bouwlijn te kunnen voltooien. Voor de buitenring is er de plan ning van de beleggingsmaatschap pijen, die daar 200 premiewoningen gaan bouwen voor de verhuur en 150 voor de verkoop. Dat is wat Brukske betreft, waar dus al twee projekten voor op stapel staan. Daarnaast zijn er de 107 premiewoningen die thans in Veltum gebouwd worden, de 61 premiewoningen, die komen op het veel besproken stuk tussen Helfrich straat en Langeweg, liggen verder de plannen klaar voor een flat aan de Westsingel met 66 etagewoningen voor vrijgezellen en „aflopende" ge zinnen, wordt op Molenklef behoor lijk gebouwd door makelaarskantoor van Soest en zijn in verschillende kerkdorpen ook nog al enige aktivi teiten Met dit programma thans voor de boeg en voor een deel al in bewer king, kijkt men dan verder naar het tweede gedeelte van plan Brukske, waar op wat langere termijn ook doorgebouwd zal moeten worden. Venray zal en moet vooruit, gezien zijn expansie van de laatste jaren en men heeft daar ook van de kant van de provincie en van het rijk alle be grip voor. En met die huip, behoeft men niet pessimistisch te zijn, maar kan alleen het steeds erger wordend geldgebrek een stok tussen de wielen steken. En juist dat geld zal een van de grote obstakels gaan worden. aldus wethouder Schols. AUTO TEGEN WARANDA Bestuurder reed door De Duitser die, zoals later bleek, in Venray enkele bars had bezocht, kon op de Stationsweg zijn wagen niet meer in het rechte spoor houden en kwafn in de tuin van de familie S. v.d. L. terecht. Vervolgens botste hij tegen de waranda van café Half weg. Toen hij zonder zijn identiteit bekend te maken doorreed, had hij er kennelijk geen vermoeden van hoe snel de Venrayse politie deze zaken aanpakt. In Oostrum kon hij al wor den achterhaald, toen hij daar zijn wagen - die nogal wat averij had op lopen - weer rijklaar wilde maken. De bestuurder, de 20-jarige Peter H., afkomstig uit Kervendonk bij Ke- velaer, was niet dronken, maar zijn mede-inzittende kameraden G.K. en W.W. hadden meer dan genoeg ge had. De auto werd in beslag geno men voor een technisch onderzoek. De schade aan waranda en een diepvriezer die daar stond, wordt op 5000 geraamd. Het werd onverklaarbaar genoemd, dat de drie inzittenden er allemaal zonder kleerscheuren vanaf gekomen zijn. KIND BEKWAM HERSENSCHUDDING Het kind van de familie L. stak plotseling de weg over en liep tegen de personenauto op bestuurd door de Venrayer O. Het ongeluk gebeurde op de Vlakwaterweg. Het kind liep een hersenschudding op.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 1