Straatnamen in Venray ^Originele kado-tips uit ons rijkvoorziene kado-centrum. Politierechter Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JOS MARTENS Venray in het weekend DONDERDAG 29 APRIL 1971 No. 17 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG a PEEL EN MAAS KI VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) Hier dan het derde en laatste vervolg van ome lijst van Venrayse straatnamen en hun betekenis respecti- velijk hun afleiding. Past. Gerardsstraat (Oirlo): G. H. J. Gerards (1879—1954). Ka- pelaan van Oirlo van 19111925 en daarna pastoor aldaar van 1925 1952. Past. Jacobspeel (Ysselsteyn): Pastoor G. Jacobs (16241684) Pas toor van Deurne en Bakel. Stichtte 1650, omdat op Brabants gebied de uitoefening van de Katholieke godsdienst verboden was, aan de weg van Deurne naar Venray juist op het Venrays gebied een schuurkerk. Past. Ruttenstraat (Venray): Past. Rutten (18581920) pastoor van de Grote kerk te Venray. Past. Vercoulenstraat (Merselo): H. J. H. Vercoulen (1906—1964) Pas toor van Merselo van 19511964. Peter Janssenweg (Ysselsteyn): Petran Janssen geb. 12-2-1892 was een der eerste bewoners van Yssel- styn in 1915 (ged. aan de Deurnese- weg gelegen). Het gedeelte links van de Deumeseweg is eerst ont staan in het begin van de twintiger jaren. Pr. Bernhardstraat (Venray): Prins Bernhard van Lippe Bister- feld. Geboren 29 juni 1911. Prins der Nederlanden. 7-1-1937 gehuwd met Prinses Juliana. Pr. Hendrikstraat (Venray): Prins Hendrik (18761934) Gemaal van Koningin Wilhelmina. Pr. Beatrixstraat (Venray): Prinses Beatrix, geb. 31-1-1938. Kroonprinses der Nederlanden. 10-3-1966 gehuwd met Glaus von Amsberg. Pr. Irenestraat (Venray): Prinses Irene. Geb. 15-8-1939. Prin ses der Nederlanden. Huwde 1964 Prins Carel, Hugo van Bourbon- Parma. Pr. Margretstraat (Venray): Prinses Margriet. Geb. 19-1-1943. Prinses der Nederlanden. Huwde 1967 Pieter van Vollenhoven. Pr. Marjjkestraat (Venray): Prinses Marijke. Geb. 18-2-1847. Vroegere roepnaam Marijke nu Christina. Reekgraafstraat (Venray): Genoemd naar de Reekgraaf, een vroegere waterloop in Veltum. Rochusstraat (Venray): St. Rochus geb. te Montpellier Fr. 1295-1327. Franciscaan die pest lijders verzorgde. Patroon tegen de pestziekte; in onze streken sinds de 16e eeuw. Rooseveltstraat (Venray): Franklin D. Roosevelt ((1882-1945). Amerikaans staatsman. President van de Verenigde Staten van 1932- 1945. Met Churchill en Stalin leider van de geallieerden dn de 2e We reldoorlog. De Rosmolen (Oostrum): Genoemd naar de oude reeds in het begin van de 17e eeuw bekende watermolen die vroeger bij ge brek aan water, ook door een ros (paard) werd aangedreven. Sanshofweg (Venray): Genoemd naar een oude boerderij naam in Veltum. Scheperstraat (Venray): Herinnert aan de uitgebreide scha penteelt in Venray in vroegere eeu wen. In 1875 bezat Venray ruim 8000 schapen. Schoolstraat (Venray): Genoemd naar de in 1872 aan deze straat gebouwde dorpsschool. Thans gesloopt. Schuttersveld (Venray): Genoemd naar oude plaatselijke benaming. St. Ambrosiusstraat (Venray): Heilige, geboren te Trier ca. 335. Bisschop van Milaan. Beroemd kerkleraar. Patroon der bijenhou ders. Beeld in Grote Kerk. Voor uw rijbewijs naar Aufcrijscho»! Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Posts treat 8 tel. 142» Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen St. Annalaan (Venray): Zo genoemd i.v.m. het in 1908 ge vestigde psychiatrische ziekenhuis. St. Apolloniastraat (Leunen): St. Apollonia. Martelares uit de 3e eeuw. Bijzondere verering te Leu nen. St. Barbar astraat (Venray): Martelares in ca. 306 in Klein Azië. Patrones der architecten en inge nieurs. Beeld in Grote Kerk. St. Catharinastraat (Leunen): St. Catharina (van Alexandrië). Volgens legende martelares in 307. Bekend geworden door de kruis tochten. Patrones van de Leunse kerk en het gymnasium (Bosch- veldcollege). St. Ceciliapad (Venray): Patrones van muziek en zang. Beeld in Grote Kerk. St. Jorispark (Venray): St. Joris (St. George). Afkomstig uit Turkeye. Diende in het leger van Diocletanius. In 303 gemarteld en onthoofd. Door de kruistochten werd zijn naam in het Westen zeer populair. Sinds 1415 schutspatroon van Engeland. Ook patroon van de padvinders. St. Jozeflaan (Smakt): Smakt is reeds sinds het einde van de 17e eeuw een St. Jozef-bede vaartplaats (de enigste in Neder land). St. Jozefweg (Venray): Straat is gelegen bij het in 1877 ge vestigde St. Jozef gesticht. St. Luciastraat (Venray): Volgens legende marelares dn Sy racuse in ca. 304. Beeld in Grote Kerk. St. Machutusstraat (Oirlo): St. Machutus: bisschop en belijder. Te Oirlo vereerd als beschermhei lige tegen zenuw- en kinderziekten. Gedurende zeer lange tijd vonden er bedevaarten plaats. St. Odastraat (Venray): St. Oda (8e eeuw). Volgens over levering was zij op doorreis naar Luik enige tijd te Venray woon achtig. Begraven te St. Oedenrode. St. Paulusstraat (Venray): Paulus (Sau'lus) Apostel die drie grote zendingsreizen maakte. Beeld in Grote Kerk. St. Petrusstraat (Venray): St. Petrus: de eerste der apostelen. De aan St. Petrus toegewijde Gro te kerk bezit 2 Petrus-beelden. St. Servatiusweg (Venray): Genoemd naar de sinds 1908 in Venray gevestigde psychiatrische inrichting St. Servatius. St. Ursulastraat (Venray): Volgens een middeleeuwse legende gemarteld en gedood te Keulen omstreeks het jaar duizend. Spralandweg (Oostrum): Hier was vroeger het kasteel Spra- lant gelegen. Er is weinig over be kend, maar wel is zeker dat het reeds vóór 1500 is verwoest. Tedderstraat (Venray): A. W. Tedder (1890—1967). Brits luchtmaarschalk tijdens de 2e We reldoorlog. Teeuwenhofweg (Leunen): Genoemd naar de aan deze weg ge legen, reeds eeuwen bekend zijnde boerderij „De Teeuwenhof". Timmermannswcg (Ysselsteyn): H. J. C. Timmermann (1882-1936). Hoofd-gemeenteopzichter der ge meente Venray van 19161936. Tolstraat (Venray): In de buurt van deze straat was tot aan het einde van de vorige eeuw een tol gelegen. Trynesstraat (Leunen): Henri Trynes (1853-1917) Venrays zakenman. Promotor van de ves tiging van de psychiatrische inrich ting St. Servatius in Venray. Twistweg (Vredepeel): Herinnert aan de eeuwenlange twisten tussen Venray en de Bra bantse gemeenten. Deurne, Bakel en Oploo over het gebied van de Vre depeel. Valkenkampstraat (Oostrum): De Valkenkamp is een zeer oude veldbenaming in Oostrum. Veltum (Venray): Zeer oude plaatsnaam. Reeds in 1237 genoemd als Veltheym. Vlasakker (Oostrum): Oude veldbenaming in Oostrum. In de vorige eeuw werd er in Venray nog vrij veel vlas verbouwd. Vollenbergstraat (Venray): Genoemd naar familie die geduren- rende lange tijd het kosterschap van de Veltumse kapel heeft waar genomen. Vredeweg (Vredepeel): Herinnert aan de vrede die geslo ten werd nadat men eeuwenlang getwist had om het gebied van de Vredepeel. Vullingsstraat (Leunen): P. J. Vullings (1868-1942). Te Leu nen geboren priester. Orde Missio narissen van het H. Hart. Doctor in de Godgeleerdheid, Aalmoezenier in de le Wereldoorlog. Begraven te Borgerhoudt (Antwerpen). Weth. Pubbenstraat (Merselo): P. M. H. Pubben. (1880-1963). Van af 1923 raadslid der gemeente Ven ray en sinds 1927 wethouder (met één 4 jarige onderbreking). Wilhelminastraat (Venray): Koningin Wilhelmina (18801962). Koningin der Nederlanden van 18901948. In de 2e Wereldoorlog was zij in ballingschap in Londen het symbool van het verzet. Willemstraat (Venray): Koning Willem III (1817—1890). Ko ning der Nederlanden van 1849 1890. Gehuwd met Sophia van Würtemberg. Na haar overlijden in 1877 gehuwd met Emma van Wal- deck-Pyrmont. Witzand (Venray): Vroeger werd hier zand gehaald voor huishoudelijk gebruik. Ysselsteynse Schoolweg (Ysselsteyn): In de beginjaren van de stichting van Ysselsteyn werd hier een school gebouwd. Zuiderbergweg (Oostrum): Oude perceelsbenaming in Oos trum. FIAT nr. één in de E.F.G. Lieshout - Tel. 04992 - 251 VOETBAL ROLDE OVER DE STRAAT Zware materiële schade ontstond toen de bestuurder van een perso nenauto de 23-jarige P. een stel hollende voetballers achter een voet bal op de Horsterweg wilde ontwij ken. Met de door hem bestuurde auto geraakte hij in een slip en sloeg over de kop. De voetballertjes waren aan het voetballen op het erf van de ouderlijke woning. Procesverbaal is opgemaakt. BROMFIETSER TEGEN AUTO Op de hoek Groenewoldsepad Kruisstraat hielden de bestuurder van een bromfiets de 17-jarige P. uit Venray en de bestuurder van de per sonenauto v. R. niet voldoende rechts, waardoor beiden bijna een frontale botsing veroorzaakten. De voorruit van de auto ging aan diggelen, het bleef bij materiële schade. BROMFIETSER TEGEN VRACHTAUTO De bestuurder van de vrachtauto, de 41-jarige C. uit Venray liet, voor dat hij op de Leunseweg de zuivel fabriek wilde indraaien, eerst nog en kele fietsers en bromfietsers voorbij gaan en stak toen met zijn wagen de weg over. Juist op dat moment na derde de bromfietser, de 17-jarige J. uit Venray. Deze kon de vrachtauto niet meer ontwijken en botste tegen de vrachtauto op. De bromfietsberij der bekwam schaafwonden aan ar men en handen, maar kon na verbon den te zijn naar huis worden ver voerd. De vrachtauto-liep geen scha de op, de bromfiets werd grotendeels vernield. SNELHEIDSCONTROLE TE YSSELSTEYN Dat de controle op de naleving van die maximumsnelheid nog nut heeft, ondervonden 18 automobilisten, die tijdens een snelheidscontrole te Ys selsteyn werden bekeurd. VERKEERSBORD SNEUVELDE bestuurder die doorreed achterhaald De 22-jarige Peter de V. uit Cuyck reed in de Hofstraat 'n verkeersbord aan diggelen. Al werd zijn auto be schadigd - hij maakte er geen mel ding van en ging met de trein naar huis. Zijn wagen liet hij op een par keerplaats aan de Maasheseweg ach ter. Daar vond de politie hem. Nu zal de rekening van het beschadigde bord heel wat duurder zijn want het doorrijden na een aanrijding wordt nogal zwaar bestraft. De V. was in Venray op een recep tie geweest maar of hij dronken was kon niet meer worden vastgesteld. DRIE DODE BIGGEN MET VISITEKAARTJE IN BOS GEDEPONEERD Landbouwer A. de W. uit Volkel had drie dode biggen, die eigenlijk bij de destructor moesten worden aangemeld. Ze werden in een plastic zak gedaan en met enkele andere zakken vuilnis in zijn wagen gelegd. Op bezoek zijnde bij zijn zuster in de Vredepeel deponeerde hij die zakken maar aan de bosrand aan de Midden- Peel weg. Venrays politie heeft het als een erezaak gemaakt om Venray schoner en leefbaar te maken, dus ziet zdj toe dat de bossen van Venray niet gebruikt worden als vuilnis stortplaatsen. De politie trof de zak ken met de drie dode biggetjes aan, maar vond in die zakken ook aanwij zingen dat deze uit Volkel afkomstig waren. De man werd opgespoord. De ze heeft aanzegging gekregen de zak ken op te ruimen (wat intussen ge beurd is) en dat hem een proces-ver baal zal worden opgemaakt. BOSBRANDJES IN VENRAY Tot driemaal toe moest in het weekend de brandweer van Venray in aktie komen voor een begin van bosbrand. De eerste keer stond een denne- bosje in het recreatiegebied Vlakwa ter in brand. Door snelle inzet werd uitbreiding voorkomen en bleef de schade op enkele airen jonge dennen beperkt. De tweede keer was het te doen in de bossen achter Rank Xe rox. Hier was de schade nog iets min der, terwijl de derde keer brand uit brak achter de nieuwe begraafplaats, maar ook hier kon door snelle en goede aanpak der brandweerlieden uitbreiding voorkomen worden. Nogmaals wordt er van de zijde van de brandweer op gewezen hoe gevaarlijk het is met vuur om te gaan in onze bossen of natuurschoon. Alle drie de branden wijzen er op dat men onvoorzichtig met vuur is geweest. Het ds nu nog bij een kleine schade aan ons natuurschoon gebleven, maar bij een iets latere melding was de ramp bij alle drie de punten, temid den van het natuurschoon vlak bij de kom van Venray, niet te overzien geweest. Kanipeertenten (20 modellen) Caravantenten (naar eigen keuze) Toer- en Stacaravans Boten- Kampeerartikelen Campingcentrale jWk Gebr. Janssen N.V. L /I Sevenum -Maasbreeseweg 3-5 Tel. 1818 Limburgs grootste camping showroom VOORZITTER BEJAARDEN HERKOZEN Tijdens de jaarvergadering van de afdeling Venray van de bejaarden vereniging werden de aftredende be stuursleden Th. Voermans en J. Jan sen herkozen. De laatste werd, ook omdat geen tegenkandidaat was ge steld, herkozen tot voorzitter. Op de vergadering werden ook de jaarstuk ken aan de orde gesteld en alle in orde bevonden. De vergadering, wel ke in zaal „In den Engel" werd ge houden, werd door 190 leden bijge woond. De weinig indrukwekkende figuur van G. B. hing slap en slungerig in het verdachtenbankje en niets deed vermoeden dat in zijn smalle borst de verpletterende botsing had plaats ge had tussen liefde en eerbied die de aanleiding was geweest tot het straf bare feit. G. B. had zijn aanstaande schoon vader afgetuigd op zeer onzachtzin nige wijze. Schoonvader kwam dat als getuige zelf nog eens demonstre ren. Hij greep me zó, deed hij en toen sloeg hij zó en toen pakte hij me zó. Het was allemaal erg duidelijk maar niemand snapte er iets van. De schrielige verdachte die dit al les had uitgevoerd knikte trots en in stemmend bij elke slangenmensbewe- ging van de aanstaande schoonvader. Hij had het gedaan bekende hij en had het goed gedaan ook. Nu wordt er wel eens beweerd dat de werkelijke daders meestal niet te recht staan en dat bleek ook hier het geval. Want op de tribune stond een belangstellende jongedame die niet alleen een hoog kapsel en hot-pants droeg, maar ook gezegend was met de opvallende kin van een dictator en een mond, die alleen maar een rechte streep overdwars was. Zij was de be minde van G. B. en de dochter van de getroffene. Schoonvader vertelde de oorzaak van de twist. Hij had zin in een kop je chocola, zette melk op en deed sui ker in het kopje. De dochter vond dat het nog te vroeg was om cacao te drinken. Ze draaide het gas weer uit. Pa stak het weer aan. Dochterlief deed het weer uit. Dat ging zo enkele malen achter een, tot de aanstaande schoonzoon er genoeg van kreeg. Hij verhief zich, gelijk dat heet, in zijn volle lengte. Veel was dat weliswaar niet, maar 'n beetje dreigend zal hij er toch wel hebben uitgezien. En toen schoonpa pa in zijn eigen huis met zijn eigen lucifers voor de zoveelste maal zijn eigen gas ging aansteken, greep hij hem aan en begon de keuken met hem aan te dweilen. De huisdokter rekende er dertig gulden voor om hem naderhand aan alle kanten weer bij te pleisteren. „Schaam je je niet!" riep de offi cier. „Laat hij zich maar schamen", riep de verdachte terug. „Hij is begonnen h'et gas aan te steken. En ik heb de kant van mijn meisje te kiezen, hoe dan ook!" „Tja', mijmerde de rechter, „hoe dan ookEn als dit geval je nu eens een paar dagen gevangenisstraf gaat kosten?" ,Ook dan!" zeide verdachte fier. De juffrouw met de dwarsstreep boog zich over de ballustrade. „Dan is het zijn schuld!" schreeuwde ze op haar vader wijzend. „Ik ben nu in 't gesticht. Ik heb 't een boel rustiger gekregen", zuchtte pa. Maar daar kun je toch zeker ook geen chocola maken, als je daar maar zin in hebt, deed het schoonzoontje brutaal. De rechter hamerde met kracht en riep „Hou je mond! Je moest je schamen. Ik zou niet eens hier durven komen als ik zo iets had gedaan. Als je nog eens kinderen krijgt, dan hoop ik voor je dat die niet zullen doen zoals jij „Laat dat maar aan mij over"', zei het ventje in het verdachtenbankje. „Laat dan de straf maar aan mij over", vond de rechter, en hij gaf hem een week. Als palingen in elkaar gestrengeld gingen ze naar de griffie om hoger beroep aan te tekenen. Philips vingerveilige koffiemolen. Maalt alleen met gesloten deksel. 60-grams molen 31.05 Standaarduitvoering 21.70 Kom kijken op onze geschenkenshow. Tientallen originele Philips geschenken voor aantrekkelijke prijzen. U slaagt meteen!

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13