De landbouw in ontwikkeling Je moet de wasserij erbij hebben Di OPSTANDING... De inrichting van een huishoudschool in Tucuru (Guatemala) Leenenl TRICOTS RODIERf TRICOTS DE REVE Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN t t MODEHUIS. THOMASSEN MA Gebr. Janssen N.V. Wim Claesiens Je merkt het elke week VRIJDAG 2 APRIL 1971 No. 13 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS M DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray 5.50) ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS- EEN VASTENOFFER VOOR Was voor enige tientallen jaren terug het wel en wee van de boeren, het wel en wee van onze gemeenschap, thans is zeker voor wat de kom van onze gemeente betreft dat heel anders. Daar weet men ternauwernood van de zorgen en moeilijkheden van de agrariërs in deze eigen gemeenschap en kijkt men een tikkeltje verwonderd naar een „boeren-opstand" als die in Brussel en begrijpt men maar weinig van klachten, die er doordringen over de nieuwe kavel verdeling in de ruilverkaveling Lollebeek, waar men thans mee bezig is. Het illustreert onbewust de verstedelijking van ons Venray en het feit dat we thans geen agrarische gemeente meer zyn, in die zin, dat Venrays hoofdbestaansbron de landbouw was. •••v - iWjfwiui J"- Maar toch wordt zelfs de grootste leek op dit terrein wel duidelijk dat er iets aan de hand is in die land bouw. Men merkt het aan de gedaan te-verandering van veel boeren-be- drijven, waar nieuwe stallen als pad destoelen uit de grond verrijzen en kassen het grotere belang van de tuinbouw voor deze streken illustre ren. Men leest over een zuivelfabriek, die zich concentreert met andere fa brieken en men hoort hoe er nog al wat boeren hun boeren jasje aan de kapstok gaan hangen en elders hun heil proberen te zoeken WAT IS ER AAN DE HAND? Het loon- en prijsbeleid van de laatste drie jaren heeft voor een groot deel van de Nederlandse bevol king een inkomsten-vergroting tot resultaat gehad. Men praat zelfs van welvaart. Dat is mede tot stand ge komen doordat men huren laag hield en de prijzen van verschillende land- bouwprodukten kunstmatig op een zeer laag pitje heeft gezet. Terwijl we daarvan allemaal profiteerden, werd de boer feitelijk het kind van de re kening. Want een deel van de schade kon hij dan misschien inhalen door grotere produktie, van de andere kant was er dikwijls voor die grotere produktie geen plaats in de wereld handel Zo profiteerde hij allerminst van de grote welvaart, integendeel, hij moest met lede ogen aanzien hoe an deren van zijn arbeid profiteren, doch hij zelf er in feite, mede dank zij de inflatie en de hogere rente standaard, armer bij werd Dat heeft tot gevolg gehad dat toen men in Brussel voor de komende ja ren opnieuw de prijzen voor ver schillende landbouwprodukten vast zou gaan stellen, de boeren uit hun slof geschoten zijn en nog al wat tam-tam gemaakt hebbenDat heeft enig resultaat geboekt, want verschillende prijzen zijn wat hoger uit de bus gekomen, dan de Europese Commissie aanvankelijk had voor gesteld. In zoverre heeft men dus winst ge boektEn alle partijen zijn schijnbaar nu tevreden. Maar het is intussen wel duidelijk geworden, dat men met enkele centen meer voor melk en granen het probleem niet oplost Want alleen al by het gewestelyk eind februari een dertigtal agra riërs ingeschreven, die via herscho ling of andere maatregelen als sa nering een andere bestaansmoge lijkheid zochten. Zij behoorden tot de bijna 2500 die zich in de eerste twee maanden van 1971 landelijk gemeld hebben voor de afvloeiings regeling. Zy zagen kennelijk geen heil meer in die paar centen ex tra. Waar het om gaat is dat men via internationale regeling gaat proberen land- en tuinbouw dat te laten pro duceren, wat in die landen en in de wereldhandel geplaatst kan worden. Om dat te bereiken zal men de hele structuur van land- en tuinbouw die nen te veranderen, doodgewoon om dat er te veel boeren zijn en omdat de produktie op velerlei terrein te groot of te duur is DE MINISTER SPRAK Nog geen maand geleden vierde de kring Cuyk van de N.C.B. haar 50- jarig bestaan. Daar sprak ook de Mi nister van Landbouw, die van zij,n bewondering blijk gaf dat in nog geen 10 jaren tijd per produktietak daar de gemiddelde bedrijfsomvang was uitgegroeid tot 14 melkkoeien met het daarbij behorende jongvee, 100 mestvarkens, 25 fokzeugen, 4000 legkippen en 10.000 slachtkuikens. Een beeld dat niet veel verschillen zal van de bedrijfsomvang in deze contreien, die deskundigen in som mige kerkdorpen zelfs .nog hoger schatten. Een beeld ook waaruit blijkt hoe juist de laatste 10 jaren enorm ge- investeerd is door de agrariërs. Maar dan gaat diezelfde minister eens bekijken wat de verwachtingen zijn voor de agrariërs uit die streek voor de naaste toekomst. Dan blijkt hij geen zuivelberg meer te verwachten voor de komende ja ren omdat de melkproduktie in an dere landen is teruggelopen, behalve in Nederland, waar meer koeien steeds meer melk leverden. En dat moet men proberen te houden, al weet hij zelf niet goed hoe dat moet. De prijzen voor varkens liggen nu op hun dieptepunt, maar hij ver wacht in het najaar een prijsherstel, mits ook België, Duitsland en Frank rijk zich kalm houden. Uitbreiding van de varkenshouderij in ons land arbeidsbureau in Venray stondenI vraagt echter in de komende jaren 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 Zij stonden tezamen aan 't heilige graf, de steen lag terzijde; zij vroeg zich af of één hier binnen dorst te gaan. Maar engelen kwamen in blinkend gewaad: ,,Wien zoekt gij, Maria? Gij zijt reeds te laat, want heden is Hij opgestaan!" De vrouwen, zij werden ten zeerste bevreesd; zij wisten, dat Jezus, in 't graf was geweest, maar 't lichaam was daar thans verdaan Gedrieën zo stonden de moeders ontsteld, maar d'engelen spraken: ,,Het is u voorspeld en heden is Hij opgestaan." Zij waren ontzet, doch zij loofden den Heer en daalden gehaast van de heuvel terneer. Zij hadden God's boodschap verstaan: gekruisigd werd Hij, de mensheid tot schuld, en derde dag is uw verlossing vervuld en daarom is Hij opgestaan! Ellen Eeckhoff echter bepaald grotere voorzichtig heid dan voorheenaldus zijne excellentie. De akkerbouw in de zandstreken kan niet konkurreren met die van Frankrijk en Italië en dus De pluimveehouderij heeft een zware crisis doorgemaakt, die echter dank zij de pseudo-vogelpest, waarbij duizenden kippen zijn afge maakt tegen een vergoeding van 15 miljoen, nu wel bezworen is. Maar ook hier zal de produktie op de vraag moeten worden afgesteld Noodzakelijk is dat er vooral t.a.v. de grote veredelingsbedrijven (var kens, kippen en mestkalveren) meer hygiëne moet komen en beter vete rinair toezicht, wil men voorkomen dat de grenzen op de meest ongelegen ogenblikken gesloten worden Hetgeen extra kosten met zich zal brengen Zie hier het vrij pessimistische toe komstbeeld voor de komende jaren. Het enige optimistische wat hij ver tellen kon, was dat de prijzen van het rundvlees zonder meer gunstig zijn en zullen blijven. Maar voor het overige is het nu niet bepaald een toekomst, die men juichend tegemoet loopt. Zo is het wel begrijpelijk dat dr. Mansholt in Brussel juist aandringt om te komen tot structuur-verbete ring. Een structuurverbetering, die o.m. inhoudt dat er rentesubsidies gegeven zullen worden, maar ook dat vele kleine boeren zullen moeten gaan verdwijnen en dat andere zich zullen moeten aanpassen aan de steeds groter wordende en steeds wisselende eisen. Want rentesubsi dies voor produktietakken, waar over produktie gevreesd wordt-, zijn er niet bij Men kan nu deskundigen wel ho ren vertellen dat bij een aanhouden de gunstige conjunctuur en blijvende werkgelegenheid de landbouw zich zelf wel zal saneren, om de eenvou dige reden, dat maar weinigen op de duur bereid zullen zijn het harde agrarische leven vol te houden, als men het daarbuiten zoveel gemakke lijker heeft, het is zonder meer dui delijk dat dit afscheid pijn zal doen. De landbouwer met hart en ziel ziet onaangename werkuren en de arbeid tijdens het weekend niet als onoverkomelijk zeker niet als die hem een behoorlijke boterham op leveren. Doch blijkt dat niet het ge val, dan komen de zaken anders lig gen zal hij afvloeiing moeten aan vaarden. Dat daarbij ook een taak is weg gelegd voor de landbouworganisa ties is zonder meer duidelijk, al betekent dat ook voor hen leden verlies. Men mag zich in dit ver band afvragen of het verwijt dat Mansholt uit Brussel juist tot die organisaties richtte, namelyk dat zij hun leden op dat punt te weinig voorlichting gaven en geven, ge heel ongegrond is. DUIDELIJK IS en dat geldt ook voor onze ge meente dat in de komende jaren op dit gebied nog veel zal gaan ver anderen Zou men uit het boven staande de indruk krijgen dat de landbouw feitelijk in het slob zit en dat met name alle landbouwbedrij ven hier noodlijdend rijn, dan is het wellicht goed om duidelijk te stellen dat hier tientallen goed georganiseer de bedrijven liggen, waarop de on dernemer een goed arbeidsinkomen haalt en winst maakt. Maar feit is ook dat er tientallen bedrijven liggen, die „kraken" onder de schuldenlast, waarin ze gestoken werden. Te veel tegenslag wordt hen funest. Feit is ook, dat er tientallen bedrijven zijn, waarop de ondernemer, ondanks dag en nacht werken ternauwernood het minimiem bestaansloon haalt Feit is ook dat een van de doelstel lingen van de ruilverkaveling Lol lebeek eerst NU geworden is, de agrariër kansen te geven juist door de structuurverandering op rijn bedrijf, een andere toekomst te bie den, dan die, welke hem vier-vijf ja ren geleden voor ogen stond. Daarmede zullen we als gemeente en gemeenschap geconfronteerd wor den, zonder dat iemand hier veel aan doen kan of een helpende hand kan De vier projecten die vanuit Noor delijk Limburg gesteund worden lig gen alle vier in Centraal Amerika en alle vier op het terrein van het on derwijs. Het vierde project brengt ons naar Guatemala, waar sinds 1961 de Nederuandse pater C. S. Galema uit Harlingen onder de indiaanse be volking werkzaam is. Van hem komt de aanvraag voor de inrichting van een huishoudschool in een schoolge bouw dat reeds vijf jaar geleden met behulp van de vastenaktie is ge bouwd. Aan deze school wil hij nu ook een huishoudschool verbinden, vooral ook om op deze manier de school aantrekkelijker te maken voor meisjes. Wij laten hem nu zelf aan het woord: „Tucuru is gelegen op 500 meter boven de zeespiegel, in een vallei van de rivier de Polochic en telt 14 000 inwoners, die verspreid in de bergen wonen. Samen met Tamahu, dat een 6.000 inwoners heeft, vormt Tucuru mijn parochie in de bergen van Alta Verapaz. De bevolking is voor 95% Indiaans, zijn niet Spaans sprekend, en behoren tot de vergeten groep in Guatemala. Want ofschoon zij wette lijk dezelfde rechten hebben al9 de Ladine, is de werkelijkheid vaak jam mer genoeg heel anders. Het aan de Nederlandse Vasten aktie aangevraagde project moet die nen om deze mensen enigszins te helpen. Onder leiding van de Zusters van Liefde van Vincentius k Paolo willen we speciaal de vrouwen in de ze streek helpen en het doen ontdek ken dat zij veel meer bestaande mo gelijkheden kunnen benutten. We hebben op dit ogenblik ver schillende kleine schooltjes van twee klassen, die verspreid in de bergen liggen. Deze schooltjes worden bijna uitsluitend bezocht door de manne lijke jeugd. Wij willen nu de meisjes een beetje vooruit helpen. Als de mannelijke indianen voor 95% anal fabeet zijn, dan zijn de vrouwelijke indianen dat zeker voor 99%, maar wat we vooral beogen is, dat zij haar taak als huismoeder beter zal kunnen vervullen in de toekomst. Voor zover mij bekend bestaat er in heel de provincie geen enkele huis houdschool en het is daarom ook geen weelde te noemen, dat we daar lang zamerhand de aandacht op gaan ves tigen. We zullen verder maar niet spreken over middelbaar onderwijs, omdat dat voorlopig nog ver buiten het bereik van de Indiaanse ligt. Wat we willen is onze meisjes een beetje beter voorbereiden op hun taak als huismoeder, en dit zou inder daad een zegen zijn voor heel de streek. De kindersterfte in deze streek is uitsteken. Het zijn hogere machten, die hier de gang van zaken uitmaken. Wie hier ziet hoe een welvarend dorp het 50-jarig oude Ysselsteyn gewor den is, hoe hier de peelontginningen nieuwe kansen en mogelijkheden ge boden hebben, die men zo volop ge grepen heeft, wie hier ziet hoe in de voorbije jaren een structuurverande ring op vele oudere bedrijven heeft plaats gevonden, hoeft bepaald niet pessimistisch te zijn. Maar men mag de ogen niet sluiten voor een ontwik keling, die ook onze gemeenschap voor problemen zal gaan stellen, al zullen die minder groot zijn als voor de betrokken landbouwers. enorm groot en daarom is het hard nodig dat deze mensen meer weten over hygiëne, kinderverzorging en kindervoeding. Ik ben ervan over tuigd dat vele kinderen als gevolg van een totale onkunde van de kant van de ouders, sterven. Ergens moeten we gaan beginnen en met uw hulp rij,n we van plan óm te beginnen. Ofschoon het werk be scheiden is, zal het toch een primeur zijn. Op deze manier kunnen we ozne mensen hier, zolang reeds vergeten in deze bergen, tot groot nut en hulp zijn. En zo zal hij zich kunnen ver dedigen tegen zij.n landgenoot de La dine, die hem reeds zo lang in een hoek gedrukt heeft. Het schijnt dat er in deze tijd weer hoop voor hem bestaat, want ook van andere zijde worden initiatieven genomen om de Indiaan te helpen- Zo zien wij het schuchtere begin van coöperatieven en boerenleenbank. De tijd lijkt mij gunstig, wellicht kun nen ook Wij iets doen om deze men sen te helpen. We leggen de nadruk op de vrouwen, want voor hen is er zeker nog niets op gang. Het zal alle maal meehelpen tot de integratie van heel de indiaanse bevolking." Tot zover Pater Galema in een brief gedateerd 8 september 1970. De Landelijke Vastenaktie heeft hem een bedrag van 4.00,toegezegd voor de aanschaf van 4 naaimachines, een kookfornuis, een geyser, potten en pannen, tafels en stoelen en enkele kasten om het huishoudelijk mate riaal op te bergen. Hiermede worden drie bestaande klaslokalen gereed gemaakt voor huishoudelijk onder wijs. Steun deze Nederlandse missiona ris met dit waardevol initiatief! Help door een royaal vastenoffer dit project te doen slagen! Kampeerten'ten <2o modellen» Caravantenten <(riair ei9en >euzc> Toer- en Stacaravans Botep- Kampeerartikelen 's zondags gesloten Campingcentrale Sevenum-Maasbreeseweg 3-5 Tel. 1818 Limburgs grootste campingsho\vroom Het is lente, als U dat nog niet wistIets van die lente werd op wel bijzondere wijze geïllustreerd bij de politierechter. Daar verscheen na melijk als getuige een meer struise dan kuise getuige, die ondanks de last harer jaren een machtig hoge pruik torste en een mini-jurk droeg, die weliswaar zedig tot onder haar kin gesloten was, maar vrij hoog on der de heupen eindigde. Hetgeen men van oudere dames niet bepaald verwacht. Doch dit hippe „geval" bleek te wonen in een nette bejaar denwoning, als weduwe-in-ruste. Zeker, er kwamen mannen op be zoek, in alle eer en deugd overigens, zoals ze verklaarde, direct in het be gin alEn een had daarbij ken nelijk de voorkeur, want hij bracht zo nu en dan een fles cognac mee. En dat was feitelijk de oorzaak van de ellende geworden. Want die cognac leverancier zat nu in het beklaagden bankje. Een overigens aardige oude baas, wiens waterige oogjes en blau we neus wel duidelijk aantoonden dat hij niet alleen cognac wegschonk, doch ook zichzelf behoorlijk in schonk „Ja, wat is er nu feitelijk gebeurd", Informeerde de politierechter en trok daarbij een gezicht of hij niet al lang uit de stukken voor hem wist, hoe het gegaan was„Heeft de ver dachte U lastig gevallen „Nou menheer de justitie, toe op die avond kwam hij weer na de nieuwsberichten en zette weer een fles cognac op tafel. In schudde hem een borreltje in en nam er zelf ook een. En mee dat ik gezellig naar de teilevisie wou gaan kijke, wierrie handtastelijkJe zag de oude baas onder dat verhaal in elkaar krimpen „Dus toen kwam dat handgemeen." „Nee, niet zo direkt. Je kunt het beter iets afwachte, wattie nu pre cies wil. In zó'n bui kunne ze wel eens scheutig zijn- Enfin dat weet u zelf wel De politierechter vertelde ge schrokken dat hij daar niets van wist. „Nou ik wel hoor", zei de hippe fors gebouwde. „Dus u drinkt ook „Natuurlijk, dat spul is toch niet voor de ganse gebrouwe", vertelde verwonderd de machtig hoge pruik. „Zij het met matevoegde ze er dan aan toe. „Dan is deze keer de maat op de loop geweest", bitste de officier, want U had hem beiden aardig om." „Ach om, wat heet om, menheer de justitie. Een mens kan niet de hele dag op een droogje ritten. En je moet as weduwe kehnen geven en nemen. Nou, hij geeft me een zoen en ik neem een borreltje.zo verraad de ze haar recept. „Maar hoe kwam het dan tot dat handgemeen?" informearde een wat ongeduldig wordende politierechter. „Och hij was in feite helemaal niet gemeenzei de weduwe met een lage stem, „Ik vraag naar dat handgemeen." „Nee, hij kon heel lief zijn. We had den het samen soms erg gezellig, als er maar wat onder de kurk was. Maar toen de fles leeg was, werd ie vervelend. Zodoendeverklaar de ze. De rest is gauw verteld. De fles was lieeggeraakt en het oude heertje had kennelijk ,nog niet genoeg gehad. Reden waarom hij de weduwe ver zocht nu van de weersomstuit ook maar eens een fles op tafel te bren gen. De liefde kan niet altijd van een kant komen. Zeg nu zelf. De weduwe was echter meer van het nemen, dan van hiet geven en dat beviel de heer- op-vrijersvoeten maar matig in zijn aanstaande- Dat bracht hij haar dan ook duidelijk aan haar verstand. Eerst met woorden, doch daar ver loor hij op punten, tegen de hippe. „En toen menheer de rechter sloeg ik er in een vlaag van verstandsver bijstering met de lege cognacfles op", zo vertelde timide de oude, doch blauwe heer „In een vlaag van cognac verbijs tering zeker", informeerde de offi cier De hippe had de hele buurt bij el kaar gegild over moord en doodslag, maar toen uiteindelijk de politie ar riveerde, lag de weduwe in kattezwin bij de buren en viste ze de oude heer onder de tafel uit. Daar was hij van schrik onder gekropen Het werden 60,of 6 dagen „Ik vind het wel in- en inzielig", zei de vergevingsgezinde drinkezus „assu 't nu goed beschouwt, ben ik de schuldige, want ik wou geen bor reltje geven „Dat klopt precieszei de po litierechter. „U moest u schamen op uw leeftijd cognac te schudden aan mensen, die daar niet tegen kunnen. Dat mag u helemaal nietDaar komt moord en doodslag van Maar daar geloofde ze geen zier van, want ze nam de beklaagde mee onder de arm. De liefde zegevierde. De lente is er Voor uw rijbewijt naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13