DEKEN LOONEN KARDINAAL ALFRINK {eutyd- en sportzaken komt naar Venray Hartelijke huldiging WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Begrafenis Pastoor Vervoort AUemannen mode '71 KAB0 VRIJDAG 26 MAART 1971 No. 12 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) Een klaterend applaus vermengd met marsmuziek van de Kon. Harmonie Euterpe deed Deken Loonen uitgeleide na de stijlvolle Eucharistieviering in de Dekenale Kerk. Een van de vele hoogte punten in de viering van het 40-jarig priesterfeest van pastoor deken P. A. H. Loonen, dat hem zondag j.l. werd aangeboden door zijn parochie en dekenaat. EUCHARISTIEVIERING Het feest begon met een feestelijke begeleiding van de jubilaris vanaf het Dekenaat naar de St. Petrus- Banden. Voorafgegaan door Venrays Harmonie werd Deken Loonen te midden van familie, kerkbestuur en vrienden ter kerke begeleid door vrolijk vlaggende straten. In de Petrus Banden stonden reeds dn het hoofdkoor de koren opgesteld van deze kerk, die in samenwerking met de Kon. Harmonie deze Eucha ristieviering op voortreffelijke wijze opluisterden. Bij de Eucharistieviering werd Deken Loonen geassisteerd door em. pastoor van Boxtel en zijn beide ka pelaans. Bij hun lintrede in de kerk speelde Kon. Harmonie Euterpe een mars uit Grieg's Sigzurd Jorsalfar, onder leiding van de heer Steyvers, die zeker bij deze plechtigheid be wees zijn orkest op voortreffelijke wijze in de hand te hebben. De koren van Venrays Grote Kerk verzorgden op even voortreffelijke manier naast de volkszang o.m. een Gloria van Kircher, de wisselende ge zangen en een keurig „looft den Heer" van Huybers. De heer Berben, die de leiding had over deze koren, had voor een afwisselend program ma gezorgd, waarbij zowel de wisse lende gezangen als de volkszang en het meerstemmige aan hun trekken kwamen De dienst belichtte het priester schap, wat nog eens geaccentueerd werd door de getuigenissen van de dames Schaeffers-van Bragt, Stijns- Vroklage en de heer R. Janssen, die desgevraagd hun mening gaven over het priesterschap in deze tijd. Daar over ging ook de feestpredikatie van de Bisschoppelijk Inspecteur en per soonlijke vriend van de jubilaris, Rector Snijders, die nog eens bena drukte dat ook de mens van deze tijd de priester niet missen kan in zijn le ven. Hij deed een indringend beroep om voor goede priesters te blijven bidden Andere hoogtepunten van deze vie ring waren de uitvoering van het Pa- nis Angelicus van Franck door Ven rays Harmonie en het gezamenlijk optreden van de koren en Haromine met een uitvoering van Jesu, meine Freude van J. S. Bach. De kerk was goed bezet en hoorde hoe een bewogen Deken na afloop van de Eucharistieviering allen har telijk dankte, die zich op de een of andere wijze voor dit feest hebben ingezet Dat werd beloond met een harte lijk applaus, toen hij onder feeste lijke klanken van de Harmonie het altaar en de kerk verliet, terwijl ook Venray se Harmonie, de koren en hun beide dirigenten van een dankbaar publiek een ovatie in ontvangst kre gen te nemen FEESTGESCHENK Ook weer met de muziek voorop ging het dan naar zaal In den Engel, waar een der drukst bezochte recep tie zou volgen, die Venray ooit ge kend heeft. Daar was het de president van Venrays harmonie, de heer L. Lau- rensse, die zich naar oud gebruik de tolk maakte van het Venrayse pu bliek door Deken Loonen van harte geluk te wensen met dit jubileum. Hij wees er op dat dit de derde maal was dat Venrays Harmonie uittrok om Deken Loonen te huldigen. Dat was gebeurd bij z'ijn 25-jarig pries terfeest, bij het 12V2-jarig bestaan van het dekenaat en dan bij het 40- jarig priesterfeest. Hij vertelde dat de Harmonie ook graag bereid is hem een serenade te komen brengen bij het 50-jarig jubileum. Hij bracht hem namens Venray dank voor zijn vol waardig priester zijn en zijn vol waardig mens zijn, voor de vele ak- tiviteiten, die h'ij vooral in Venray heeft ondernomen en voor de goede aanpassing aan de nieuwe tijd. Hierop ging nog dieper in het lid van het Kerkbestuur, de heer Kre- mer, die Deken Loonen schilderde als de man, die steeds graag bereid was de adviezen van anderen te aan horen en uit te werken. Als de man ook, die naast de priesterlijke taak, graag werkte voor de sooiiale en cul turele belangen van de mensen, die aan hem zijn toevertrouwd. In dit verbandb wees hij op de begeleiding van wieg tot het graf, die Deken Loonen door zijn aktiviteiten als het ware de mensen geeft. Het begint bij de wieg door zijn adviseurschap van het Groene Kruis, loopt verder via de scholen, het cultureel centrum, de Clockert, het ziekenhuis en bejaar^ dencentrum tot aan de nieuwe be graafplaats toe, waaraan hij ook nu weer zijn medewerking geeft. Dat hij daarbij bij de tijd blijft, mag o.m. blijken uit het feit dat de schoolbe sturen ontkoppeld gaan worden en de inspraak van de oudercomités. Behalve al deze aktiviteiten wees de heer Kremer ook op de verfraai ing van Venrays Grote Kerk met nieuwe ramen, het nieuwe altaar, maar vooral op de torenbouw, die meteen een afsluiting was van Ven rays wederopbouw. Als feestgeschenk kon hij Deken Loonen een bedrag van 10.246, aanbieden, dat de jubilaris be stemd heeft ter verdeling onder de missionarissen van zijn dekenaat. Als persoonlijk geschenk mocht hij verder Deken Loonen een kleuren- televisitoestel aanbieden namens zijn parochie. OFFICIER Burgemeester Schols had Deken Loonen in de twee en half jaar dat hij in Venray is, leren kennen als een goéd partner dn het gezamenlijk over leg, maar ook als een partner bij de meningsvorming, waarbij hem per soonlijk was opgevallen de wil tot luisteren en de kalmte bij het over leg. Daar wilde hij graag publiekelijk zijn waardering voor uitspreken. „Deze kalmte en rust en de bereid heid tot luisteren heeft het hem mo gelijk gemaakt, aldus drs. Schols, de aardverschuivingen, die zich op ker kelijk gebied hebben voorgedaan op te vangen Burgemeester Schols wilde Deken Loonen dank brengen voor zijn in zet in zijn 40 jarig priesterleven, waarin de maatschappelijke zorg voor geheel Noord-Limburg nog wel eens bijzonder naar voren mag worden gehaald, maar waarin ook de ziel zorg altijd de meest dominerende rol heeft gespeeld. Dat hij een beschei den mens is gebleven, wist drs. Schols in de jubilaris bijzonder te waarderen, die mede daardoor in ge heel Noord-Limburg, ook in de moei lijkste omstandigheden, vertrouwen heeft weten te vinden. Die dank is ook van koninklijke zijde gekomen in de vorm van de onderscheiding tot Officier in de orde van Oranje Nassau. Onder luid applaus van de honderden aanwezigen kon Burgemeester Schols dan Deken Loonen deze on derscheiding opspelden. DRUKKE RECEPTIE En dan begon een zeer drukke re ceptie, waarop praktisch geheel Ven ray acte de presence gaf en Deken Loonen ontelbare gelukwensen in ontvangst had te nemen. Daarbij ont braken natuurlijk niet de geestelijk heid en de kerkbesturen van het de kenaat, maar evenmin vele Venrayse priesters, die op deze dag Venrays Deken kwamen gelukwensen. Daarbij ontbrak ook niet Venrays gemeentebestuur, alsmede de beide oud-burgemeesters Mr. A. Janssen en Mr. M. Custers en het Tweede Ka merlid Drs. Notenboom, alsmede de schoolbesturen van Venray en afge vaardigingen van vele verenigingen en instellingen. Wie mocht menen dat alleen de ouderen deze gelegenheid aangrepen om hun geestelijk leider geluk te wensen, kwam bedrogen uit, want ook Venray jeugd was in grote ge tale aanwezig. De receptie, waarvoor een uur was uitgetrokken liep uit tot dik twee uren, toen een moede en bewogen Deken het eindelijk vergund was in familiekring verder deze merkwaar dige dag in zijn priesterleven te vie- Zaterdagmiddag werd in een plech tige requiemdienst te Oirlo afscheid genomen van em. pastoor J. Ver voort, die op 16 maart j.l. in Eind hoven was overleden. In aanwezigheid van o.m. Mgr. Mr. W. Delhoofen, algemeen econoom van het bisdom, Deken A. Loonen, vele priesters uit het bisdom en vele parochianen droeg Pastoor J. Boers uit Helmond met assistentie van pastoor J. Schoren uit Oirlo de plechtige lijkdienst op, waarbij de gregoriaanse gezangen werden ver zorgd door het kerkelijk zangkoor o.l.v. de heer A. Nelissen. De begra fenis vond plaats te Nuenen, waar de overledene zijn laatste jaren bij fa milie doorbracht. Daar verrichtte pastoor J. Boers de absoute in de Clemenskerk, voor aleer het stoffe lijk overschot van em. Pastoor Ver voort aldaar te rusten werd gelegd. Pastoor Vervoort was sinds 1953 pastoor in Oirlo, waar hij 14 jaren geestelijk leider was. Hij zorgde eerst voor een gzonde basis van de kerk- financiën. Voor de verfraaiing van de kerk heeft hij veel gedaan, o.m. door aankoop van beelden, kruisweg en orgel. In het priesterkoor kwa men door zijn toedoen enkele nieu we gebrandschilderde ramen en een nieuw altaar. Onder zijn leiding werd de toren van Oirlo's kerk herbouwd en wer den de klokken met twee nieuwe aangevuld. De doopkapel werd vol tooid o.m. met hulp van de oud-pa rochianen. Ook zorgde hij voor ver betering en vergroting van het kerk hof. Ondanks vele moeilijkheden her bouwde hij ook het jeugdhuis. De Stichting Monument Vredeskerk heeft Kardinaal Alfrink uitge nodigd om op zondag 9 mei a.s. het monument bij de Vredeskerk te komen onthullen. Kardinaal heeft in principe toegezegd die dag naar Venray te zullen komen. MONUMENT Men is intussen druk bezig het monument nabij de Vredeskerk ge reed te maken. De klokkentoren met de 18 carillonklokken en de 3 lui klokken is al geruime tijd klaar, maar nu ,is men bezig met de electri- citeitsvoorzieningen, die het mogelijk maken dat de klokken luiden en dat het carillon op gezette tijden kan spelen. De speeltafel is in de kerk ondergebracht, evenals de band- apparatuur. Want het carillon kan zowel „live" bespeeld worden, als spelen via een bandapparatuur. Verder staan de 18 zuilen reeds op gesteld, voorstellende 18 zwaar door de oorlog getroffen plaatsen in En geland, Nederland en Duitsland. In een Sittardse beeldhouw-werk- plaats is men thans bezig in traver- tinsteen de geschiedenis van de Vre deskerk uit te hakken. Dit verhaal- in-steen komt tegen de biechtstoel kant van de kerk. Daarin komt ook een nis, waarin de lamp van de broe derschap van El Allamein zal ge plaatst worden. Intussen is men bezig met de be strating van het monument, waarop aansluitend de gemeente het overige terrein zal gaan bestraten en beplan ten, een en ander volgens plannen van de Grontmy, die hiervoor heeft gezorgd. Dat houdt in dat vanaf de Molen pad een doorgang naar de kerk komt, 2 toegangen komen vanaf het Kennedyplein en 2 toegangen vanaf de Vlakwaterweg. Zoals bekend heeft onlangs die gemeenteraad besloten bovendien langs de Vlakwaterweg, ter breedte van het hele plein een parkeerstrook aan te brengen. HET PROGRAMMA van de onthulling van het monument is thans nog niet gereed in verband met het feit dat men nog wacht op antwoord op verschillende uitnodi gingen. Wel is bekend dat de plech tigheid in de middag zal plaatsheb ben, waarbij naast Venrays Mannen koor ook een Duits koor uit Brügge- Lüdenscheid zijn medewerking zal verlenen. Beide koren zullen ook op zaterdag 8 mei een eucharistie-vie- ring in de Vredeskerk opluisteren. Vast staat verder dat in de Vredes kerk door het aannemingsbedrijf Janssen ook een Maria-altaar zal ge bouwd worden, op de plaats waar thans reeds een Mariabeeld staat. De Vrye Akademie van Venray - in de kelders van De Clockert - is nu ook officiëel geopend. Meer hierover leest U in een verslag elders in dit blad. Op de foto onze redacteur, burgemeester Schols en de heer van Batenburg die bij deze opening het meer officiële gedeelte verzorgden. De commissie Jeugd- en Sportza ken was door B. en W. om advies gevraagd over verschillende punten. Daarvoor kwam zij in vergadering bijeen j.l. dinsdag. Met het voorstel om een tesamen met de gemeente Vierlingsbeek een eenmalige inves teringssubsidie te geven aan het op te richten jeugdontmoetingscentrum onder de kerk in Smakt kon men zich wel verenigen. Het betekent dat de gemeente Venray dan een bijdrage geeft van 12.500, VAN OERS prees de enorme akti- viteit van de Smaktenaren, maar vroeg zich wel af hoe ze in de toe komst dat centrum zouden blijven runnen Hij had verder gezien dat hierin ook o.m. studiegelegenheid zou wor den gegeven en vroeg welke sport men daarin gaat beoefenen. Wethouder SCHOLS, voorzitter van deze commissie, kon ook zijn waardering uitspreken voor de ma nier waarop door Holthees en Smakt werd samengewerkt om dit centrum te realiseren. De exploitatie zal een zware last blijven voor de betrokke nen, maar dat weet men voorop. In derdaad wordt in dit centrum ook studie-gelegenheid gegeven. Een van de paters wil daarvan de leiding ne men. Men denkt verder judo in dit centrum te kunnen beoefenen. DUURDER ZWEMMEN Het voorstel om de tarieven voor het zwemmen te gaan verhogen, bracht de stemmen in beweging. Hieronder volgt het voorstel: oud nieuw tarief tarief losse baden vanaf 16 jaar 1,1,25 losse baden tot 16 jaar 0,60 0,75 10 badenkaart v.a. 16 jaar 9,10, 10 badenkaart tot 16 jr. 5,6, pers.-abonn. v.a. 16 jr. 25,27,50 pers.abonn. tot 16 jr. 15,17,50 gezinsabonn. hoofdkaart 45,50, gezinsabbonn. gezinsleden- kaart 10,12,50 leskaart vanaf 16 jaar 50,50, leskaart tot 16 jaar 40,40, schoolzwemmen: basisscholen 0,75 0,75 andere scholen 0,50 0,50 ver. met instructie 75,0 75, ver. zonder instructie 45,45, De commissie wilde eerst wel eens weten waarom dit allemaal nodig is. Het blijkt dat Venray 35.000, toelegt op zijn zwembad. Dat komt deels omdat de tarieven tot de laag ste uit het land behoren („Bewijzen?" vroeg drs. den Brok. „Die komen FORTEX MODEHUIS THOMASSEN JAARVERGADERING J De mensen, die werken bij de, overheid en bij semi-overheidsinstel- lingen zijn veelal lid van de KABO. Het was deze KABO, die afgelopen maandag haar jaarvergadering hield in zaal Manders onder voorzitter-j schap van de heer M. Peeters. Deze kon mededelen dat het leden-bestand gegroeid was tot 327. Als belang rijke feiten van het afgelopen jaar memoreerde hij het optrekken van de minimum-lonen, een nieuw tarief systeem voor hen, die op sociale werkplaatsen werken, de loonronde, de 400,uitkering en de verhoging van de AOW en WAO uitkeringen. NIEUWE KRING De KABO had ook een structuur wijziging ondergaan. Zo is Venray ingedeeld in kring XIV met de afde lingen St. Anthonis, Gassel, Grave, Cuyk, Boxmeer, Wanroy, Langeboom, Mill, Vierlingsbeek, Bergen en Ven ray. Voor deze kring zoekt men nog een passende naam. Sekretaris Verblakt bracht in een keurig verslag de vele aktiviteiten over het jaar 1970, meer in het bij zonder op het plaatselijk vlak, nog eens naar voren. Het financiële verslag en de begro ting rekten o.i. de vergadering te lang. Men praatte uren over pietlut tigheden. Zelfs moest de vergadering nog", aldus wethouder Schols). Men wil dat nu recht trekken en zorgen dat door een hogere opbrengst niet zoveel geld moet uit de gemeen tekas Drs. DEN BROK was dat nog niet duidelijk. Hij meende dat voor een zwembad even goed als voor een schouwburg rustig geput kon wor den uit de gemeentekas. Maar het blijkt dat men in Maastricht en Den Haag hierover toch wel anders denkt. Waar mogelijk moeten deze instel ling zoveel mogelijk zelf-supporting rijn en dat probeert men door de in tussen al jaren oude tarieven wat aan te passen. Drs. DEN BROK bleef grote be zwaren hebben tegen de verhoging van het gezinsabonnement van 45,- naar 50,-, maar gaf geen antwoord op de vraag waar men tegenwoordig nog met zijn hele gezin met kinderen onder de 16 jaren nog voor f 50,te recht kan gedurende het hele zomer seizoen. Ook was drs. DEN BROK tegen het feit dat verenigingen nu ineens 75,- moeten betalen i.p.v. 45,- in het verleden. Dat is b.v. voor Spio een echte aderlating, waartegen die ver eniging in het geweer zal komen. Men zal dat verweer rustig afwach ten en dan kan men nog verder zien. JANSSEN dacht dat met een huis houdboekje dat in evenwicht is, Ven ray ook wat sneller aan een tweede combinatiebad zal komenDat werd vanachter de bestuurstafel be aamd. Nadat men nog eens de ver schillende tarieven onder de loupe genomen en besproken had, ging de commissie staan achter het voorstel, met uitzondering van drs. den Brok, die tegen verhoging van de gezins tarieven bleef. Bij de rondvraag bleek dat het jeugdhuis in Leunen ook van de grond gaat komen, maar daarover hoort men volgende keer meer. Volgende keer zal men ook een keuze kunnen maken uit de kandi daten buiten de raad, die zich voor deze commissie hebben aangemeld. JEUGDRAAD Gevraag werd ook hoe intussen de verstandhouding was tussen gemeen tebestuur en jeugdraad. Er blijkt een gesprek te zijn geweest, waarin veel oud zeer uit de weg is geruimd en waarin besloten is dat de jeugdraad met nieuwe moed opnieuw zal gaan beginnen. De komende subsidiever ordening zal reeds blijk geven van dit nieuwe begin beslissen of het bestuur in de toe komst nog een gratificatie zou mogen geven bij een jubileum als bijv. de harmonie. Het bestuur kreeg echter de nodige volmacht ook in de toe komst naar eigen verantwoordelijk heid te kunnen handelen. HULDIGING JUBILARISSEN Districtsbestuurder Loomans, voor het eerst voor de Venrayse leden verschijnend, mocht 5 zilveren jubi larissen huldigen. Namens het hoofd bestuur van de KABO speldde hij de zilveren speld van het NKV op de revers van de heren J. Küsters, P. Kusters, J. Lormans, J. Oudenhoven en P. Peeters. BESTUURSVERKIEZING De aftredende bestuursleden M. Peeters (Servatius), Sinten (Gemeen te), Pijpers (PTT) werden herkozen, terwijl voor de vakature van Kes- sel de heer Doorakkers (Servatius) werd gekozen. De heer van Kessel verkreeg niet de vereiste meerder heid. De districtsbestuurder dankte hem voor zijn onbaatzuchtige inzet in zijn 40-jarig lidmaatcshap, maar vooral voor zijn meer dan 25-jarig penningmeesterschap. De heer van Kessel verklaarde zich voortaan voor de bejaarden in te zetten. KONTRIBUTIE HOGER De nieuwe districtsbestuurder ging nog eens dieper in op wat de KABO voor haar leden doet en bracht o.m. in herinnering dat mede door haar aktiviteiten de 150 salarisschalen zijn teruggebracht tot 18 en dat vele loon- groepen zijn afgeschaft. Daarom is het voor hem een onbegrijpelijke zaak dat nog velen buiten de orga nisatie blijven, maar wel paratiseren op haar werk. Nu de laatste 8 jaren het loon praktisch verdubbeld is, moet ook de kontributie omhoog. Die komt nu op maximaal 7,per maand (was 6, Nadat de vergadering nog de heer Baartman in de kascontrolecommis sie benoemd had, begon men aan een geanimeerde en lange rondvraag, die echter weinig nieuws opleverde.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5