Houd uw snelheid intoom! HET PROFIEL VAN EEN BISSCHOP MINISTER VERINGA lijsttrekker van kvp komt naar Venray EA Intercity kontakt Venray- Oosterhout Opening Vrije Academie INGEZONDFN Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN drukwerk VRIJDAG 26 MAART 1971 No. 12 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray f 5.50) De overleggroep Welzijnsfunctionarisse». en pastores, waarin sa menwerken de pastoors van Swolgen, Oirlo, Wanssum en Bergen, kapelaan Bronnenberg uit Horst, Pater Soons van Smakt, de aal moezenier Pater Peters, Dr. Marlet van de Geestelyjce Gezond heidszorg, J. Peters van het Reg. Instituut Maatschappelijke dienst verlening, C. Spigt van Samenlevingsopbouw en P. Theunissen van het Regionaal Jeugdcentrum, hebben het Kathedraal Kapittel hun visie gezonden over de nieuwe bisschop. REGIONALE INDELING Zij stellen daarin dat volgens hen het bisdom Roermond ingedeeld zou moeten worden in regio's, die een duidelijk gemarkeerde pastorale een heid zou gegeven moeten worden aan een regionale vicaris. De bis schop van het diocees zou dan door Rome kunnen worden benoemd uit de regionale vicarissen. De vicarissen zouden kunnen worden gekozen met inspraak van de gelovigen. De in spraak van-de gelovigen bij de keuze van de regionale vicarissen zou in Rome geen moeilijkheden veroorza ken. De gemeenschap van gelovigen, die volgens de werkgroep inspraak moet hebben bij het uittekenen van het profiel van een bisschop, moet ook buitenkerkelijken en rand-christenen in zich sluiten. Ook niet-katholieke christenen zouden in het overleg be trokken moeten worden omdat bij hen ook een verwachtingspatroon leeft met betrekking tot de bisschop. De procedure van de bisschopsbenoe ming moet, volgens de werkgroep, minstens zo doorzichtig zijn dat ze voor geïnteresseerden geloofwaardig kan zijn. Er wordt nog te veel waar de gehecht aan geheimhouding, die de mogelijkheid van manipulatie toe laat. REGIONALE VICARISSEN Dezelfde eisen die aan de nieuwe bisschop gesteld worden, moeten ook van toepassing zijn op de regionale vicarissen. De werkgroep welzijns- functionanisen-pastores wil het dio cees juist indelen in regio's omdat een dergelijke decentralisatie de lei der'dichter bij de mensen brengt, de communicatie bevordert en de bis schop meer vrij maakt voor het eigenlijke leiderschap. De regiio's vertonen een eigen typi sche situatie, die om een eigen ant woord vraagt. Dat antwoord kan al leen gegeven worden als de pastoraal regionaal wordt ingedeeld. De werk groep zegt, dat in Noord Limburg de maatschappelijke en planologische situatie sterk verandert de laatste ja ren, waardoor ook de pastoraal aan gepast moet worden. Daarnaast is er ook op pastoraal gebied een crisis waar te nemen, die zich kwantitatief laat registreren als het oplopen van de gemiddelde leeftijd van de pasto res. Er groeit een behoefte aan funk- tionalisering en teamvorming. Een regionaal pastoraal, centrum zou de ze ontwikkeling kunnen begeleiden. PROFIEL Over het profiel van de nieuwe bisschop zegt de werkgroep, dat hij de doelstellingen, waarden en het elan van de kerk moet belichamen; dat hij zijn medewerkers moet kun nen bezielen vanuit zijn eigen over tuigende inzet. Hij moet eerder de man zijn die de juiste vragen stelt, dan een man die de antwoorden weet. Hij moet boven de partijen staan en een atmosfeer scheppen waarin er voor zijn individuele col lega's de grootste mogelijkheid ont staat hun talenten maximaal te ont plooien. De benoeming van de bisschop zou voor vijf jaar moeten gelden. Wel moet de mogelijkheid bestaan dat hij herbenoemd wordt. De nieuwe bis schop tenslote zou gebruik moeten maken van de communicatiemedia door een perschef aan te stellen. Kampeertenten (20 modellen) Caravantenten (naar eigen keuze) Toer- en Stacaravans Boten- Kampeerartikelen 's zondags gesloten Campingcentrale Gebr. Janssen N.V. Sevenum -Maasbreeseweg 3-5 Tel. 1818 Limburgs grootste campingshov DONDERDAG 1 APRIL Minister Veringa, de lijsttrekker der K.V.P. zal op donderdag 1 april zijn toernee door Limburg die dag besluiten met een bezoek aan Venray, waar hij om 8 uur zal spreken op een grote verkiezings bijeenkomst in de foyer van Venrays schouwburg. Een gebeurtenis, die niet onbelangrijk is. Op de eerste plaats zal de gemeen te met zoveel onderwijs-instellingen de minister, die voor dat onderwijs verantwoordelijk is, graag eens bin nen zijn grenzen hebben. Er zijn hier hier nogal enkele problemen op dat punt, die men zijne excellentie dan zelf maar eens moet laten uitleggen. We denken b.v. aan het gemis van gymnastiekzalen in Ysselsteyn, Oos trum, Oirlo, Castenray en 2 voor Venray-kom, aan de uitbreiding van de L.T.S., aan het vormingswerk voor de werkende jongeren, aan de uitbreiding van MAVO en Bosch- veldcollege, de wensen naar een pe dagogisch centrum en een M.T.S., de nieuwbouw van een muziekschool, een basisschool in Leunen en scholen in Veltum LIJSTTREKKER VAN DE K.V.P. Doch ook als lijsttrekker van de grootste politieke partij zal de heer Veriinga welkom zijn in ons Venray. Want de politieke constillatie van dit moment laat ook de mensen van Noord-Limburg en Venray niet on gemoeid. Men kijke maar eens naar onze landbouw, die met werkelijk grote problemen tobt, ondanks ruil verkavelingen en andere structurele veranderingen. Men zal graag van hem de visie willen horen van de KVP t.a.v. wat de toekomst zal wor den van land- en tuinbouw, vooral in deze streek. Zo zal men ook zijn visie willen horen hoe het verder moet met de industriële kernen, zoals Venray nog altijd is. Het schijnt een aflopende zaak te zijn, maar er zitten nog altijd problemen aan vast t.a.v. de infra structuur. We denken hierbij b.v. wat Noord Limburg betreft aan een brug in Well, aan de nieuwe rijksweg 73, aan de recreatiemogelijkheden in het gebied van Peel en Maas, dat voor bestemd is als de grote open ruimte in de wet op de ruimtelijke ordening. We denken hier met name ook aan woningbouw, aan de daarmede sa menhangende pendelproblemen, maar ook aan een nieuw centrum plan, dat voor de aansluitign moet zorgen van Venrays winkelstand op de steeds groter wordende behoeften van plaats en streek Men zal zijn visie willen horen over milieu-hygiëne, die in Venray tobt met stinkende vloeivelden, met beken en waterlossingen en zelfs een Maas, die meer en meer verworden tot openbare riolen Er zijn al vragen over gesteld in NATIONALE TITEL VOOR ROWANS UIT VENRAY Op het op 20 en 21 maart gehou den nationale foto-, dia- en filmfes tival te Castricum N.H. heeft Rowan- afdeling no. 32 een eerste prijs met lof der jury in de wacht gesleept. Deze dia's was een serie uit hun reeks oude beroepen en ambachten, welk tot onderwerp had „de klom penmaker". De heer P. Jeuken uit Overloon heeft aan deze diaserie belangeloos meegewerkt en zijn vakmanschap aan hun gedemonstreerd. Door de Rowans zijn deze werkzaamheden gefotografeerd en later gemonteerd tot een duidelijke serie compleet met geluidsband. De jury merkte op dat èn dia's èn geluidsband getuigen van vakman schap en gevoel voor details. In hun reeks oude beroepen en ambachten, is thans nog in bewer king de serie „de Turfsteker", ter wijl de series hoefsmid en kopersla ger in voorbereiding zijn. U hebt ze graag op een rijtje! van den Munckhof nv Grotestraat 28 Venray de Kamer FINANCIEN En men zal graag van deze man die gewend is met miljarden te wer ken alleen al voor onderwijs, eens willen horen hoe het allemaal verder moet met de financiën. Dat zijn col lega van binnenlandse zaken de bur gerzin-lening van 7 miljoen onder de tafel geschoven heeft, zal dan wel allemaal moeten, maar het betekent voor Venray b.v. dat verschillende dringende wensen weer allemaal op de lange baan zijn geschoven en dat het snel groeiende Venray op ver schillende punten moet achterblijven. Daarnaast horen we zijn collega van financiën reeds nu al vertellen dat financiële verruiming in de toe komst niet of slechts heel miniem mogelijk zal zijn. Maar hoe moet het dan allemaal in deze contreien, waar men de eerstkomende jaren alle hens-aan-dek zal zijn geblazen om het tempo van de industriële ont wikkeling, bij te houden We hebben met opzet enkele dood gewone Venray se en streekprobl&- men even naar voren geschoven om duidelijk aan te tonen, dat de politiek zich wél met ons bemoeit en dat het dus zaak is dat ook wij ons met de politiek bemoeien. Dat schijnt men wel eens te willen vergeten als we het aantal mensen zien dat de laat ste jaren nog niet meer de moeite doet naar de stembus te gaan. HEMD NADER DAN DE ROK De heer Veringa zal de algemene politiek behandelen, maar zoals bo ven al blijkt in die algemene politiek zitten doodgewone Noord Limburgse en Venrayse problemen. Het is goed dat men voor men ter stembus gaat, weet, hoe met name de K.V.P. denkt over de oplossing van deze proble men en wat zij dn het algemeen in het vooruitzicht heeft te stellen. Die kans is er nu de lijsttrekker zelf, na een bezoek aan Weert, Roer mond, Venlo op donderdag 1 april zijn bezoek aan Midden- en Noord- Limburg afsluit met een verkiezings bijeenkomst in Venray schouwburg. Dat met hem ook de andere Lim burgse kandidaten acte de presence geven, maakt de ontmoeting met de heer Veringa alleen nog maar inte ressanter en men kan slechts hopen dat velen, deze kans zullen grijpen. Wie mocht menen dat door de vas- telaovesvdering het geplande inter- city-kontakt tussen Venray en Oos terhout op 5 en 6 juni a.s. een beetje op de achtergrond is geraakt, had vo rige week woensdag maar eens in het Vlakwater moeten gaan kijken. In dit toch niet bepaald kleine restaurant waren honderden afgevaardigden bij een van Venrayse en Oosterhoutse verenigingen, die in juni a.s. tegen elkaar „uit zullen komen". Het was de tweede kontakt-bijeen- komst tussen de toekomstige tegen standers en letterlijk alle verenigin gen konden door de organisator de heer Roeien welkom worden geheten, nadat de drum band van Ons Genoe gen in Oirlo gezorgd had voor een muzikaal welkom van de Oosteirhout- se gasten, die met bussen en auto's naar Venray gekomen waren. De ge meente Venray was bij dit welkom vertegenwoordigd door de heren Sandbergen van de afdeling jeugd en sport en de heer Schutte van de af deling voorlichting. Speciaal welkom werd geheten Jo sef Verep, de voormalige trainer van het Hongaarse nationale elftal, die reeds, jaren dn Nederland woont en ook hier vele clubs heeft getraind. Een speciaal woord van gelukwens kreeg de Oosterhoutse zangvereni ging Excelsior, die haar 90-jarig be staan vierde. Organisator de heer Roeien wist de aanwezigen te vertellen dat gedu rende die twee dagen ruim 3400 men sen aktief betrokken zullen worden hij d 't iinteroity-kontakt. Hiervoor zal het nodig zijn dat alle velden van het sportpark, van Huize Seirvatius, van Leunen en Ysselsteyn beschikbaar zijn, evenals alle gymnastiekzalen, terwijl ook de schouwburg en het cultureel centrum die dagen een ech te beejekurf zullen zijn, om alle gas ten te ontvangen. Verder is er kontakt met de Spoor wegen over de aanleg van een sta tion in Oosterhout, speciaal voor de extra treinen, die die dagen lopen, terwijl er ook besprekingen gaande zijn over T.V. opnamen in die dagen. Het leger blijft zijn gelofte gestand om hier via legertenten voor vol doende slaapgelegenheid te zorgen. De benodigde gelden voor de orga nisatie van dit monster-treffen zijn ook al bijeen. Voor het overige hebben de afge vaardigden van Venrayse en Oos terhoutse verenigingen die avond de kontakten gelegd of verstevigd en hbben afspraken gemaakt hoe ze in die dagen zullen samenwerken. Een en ander duurde tot in de kleine uurtjes en gezien de stemming zal het waarachtig wel gaan in de ko mende juni-dagen. Maar daarover hoort u in de komende tijd meer van den munckhof n.v. VROUWENGILDE VENRAY Nog even willen we U herinneren aan de verdiepingsdag in de Smakt op a.s. dinsdag 30 maart. Deze dag wordt geleid door de Weleerw. Heer H. Maas uit Heerlen. Het onderwerp zal zijn „Vrijheid, Vrijblijvendheid" met de volgende onderwerpen: I. Waarom zijn de mensen zo bang voor vrijheid? 2. Waar blijft de plicht? 3. Vrijblijven of vrijblijvendheid? Deze dag begint om 9.45 uur met een inleiding door drs. Haas, terwijl om 16.30 uur de sluiting volgt. Autobezitsters worden verzocht om half 10 bij garage van Ham te zijn om daar de niet-autobezitsters mee te kunnen nemen. Men kan zich nog aanmelden bij Mevr. Janssen-Muis, Paterstraat 18, tel. 1759. De kosten bedragen 8,-. Ruim 1 jaar na het veelbesproken televisieprogramma van de ombuds man Marcel van Dam van de VARA over de toegankelijkheid van open bare gebouwen door lichamelijk ge handicapten, waarbij het Venrays postkantoor alhier betrokken, heeft ook het Hoofdkantoor van de P.T.T. gereageerd door uitbreiding van haar service-verlening aan bejaarden en gehandicapten. Reeds enige tijd geleden heeft de centrale afdeling Postexploitatie een grens vastgesteld, waarbuiten post zaken „aan huis" kunnen worden af gedaan. Deze grens blijft weliswaar ge handhaafd op 1800 meter, maar aan bejaarden en gehandicapten die bin- n endiie afstand van een postinrich- ting af wonen, en die -niet meer uit huis kunnen komen, zal de P.T.T. toch onder bepaalde voorwaarden de mogelijkheid bieden de postzaken in huis af te doen, mits men er „door de nood gedwongen om zal vragen. Tevens zal de P.T.T. de dienstver lening in bejaardencentra en tehui zen voor gehandicapten zo mogelijk nog uitbreiden. In vele gevallen zal een P.T.T. ambtenaar er gedurende 1 a 2 uren per week zitting houden. De „service aan huis betekent ove rigens niet dat de P.T.T. de bejaarden en gehandicapten, die zelf naar de postkantoren komen, vergeet. Uit de nieuwjaarsrede die de Di- rekteur-Generaal der P.T.T. de heer H. Reinoud citeren wij de volgende passage: „In samenwerking met de Ned. Centr. Vereniging ter bevordering van de Revalidatie wordt veel aan dacht besteed aan voorzieningen bij nieuwbouwobjecten. Ook voor bestaande gebouwen worden de mogelijkheden tot verbe tering in dit opzicht bestudeerd." Een positief geluid en wij hopen dat er niet te lang „gestudeerd" zal worden, ofschoon er wel rekening mee gehouden moet worden dat, vooral bij de aanpassing van be staande P.T.T. gebouwen, de finan ciële konsekwenties een rol zullen spelen. We zijn oprecht verheugd dat de P.T.T. medewerkt om de integratie van bejaarden en gehandicapten in de normale samenleving te bevorde ren. Jammer is het echter, dat wij ner gens iets hebben gehoord over de aanpassing van de openbare telefoon cellen waarvan een gehandicapte in een rolstoel tot op heden nog geen gebruik kan maken. Studie omtrent „toegankelijkheid" van deze te enge cellen zou ook zijn aan te bevelen. Bestuur Katholieke Invalidenbond Afdeling Venray Het was een kleurige bedoening de officiële opening van de Vrye Academie in de kelders van de Clockert. De 360 deelnemers aan de inmiddels reeds voorbye cursus van het afgelopen jaar hadden namelyk een klein maar kleurig deel van het door hen gemaakte werk tentoongesteld. En nog b eter dan het gesprokene by deze opening toonde die aan hoe er met hart en ziel en met veel plezier gewerkt is in de cursussen vrije expressie, tekenen en schilderen, ruimtelijke vormen, stofversieren en bloemensierkunst, die de Vrije academie heeft georganiseerd. HISTORIE Namens het bestuur van de Vrije Academie sprak de heer van Baten burg een kort woord van welkom tot de vele gasten, waaronder ook de cursisten waren.' Hij bracht in her innering hoe men al jaren bezig is geweest om een Vrije Academie in Venray te krijgen. Doch dit lukte al leen toen de Academie van Venlo vorig jaar besloot hier een depen dance te vestigen. Een dependance, die onder leiding van de heer Mali uit Venlo in een grote behoefte voor ziet, want voor het afgelopen cursus jaar schreven liefst 160 kindeiren en 100 volwassenen iin, welke laatste een avondcursus volgden van 20 weken en daarbij o.l.v. de verschillende cur susleiders voor een deel reeds tot op merkelijke prestaties zijn gekomen. Hij stelde dat men in september a.s. weer wil beginnen, waarbij men het aantal cursussen o.m. uit wal brei den met handenarbeid, weven, kera miek en edelsmeden, een en ander naar rato er belangstelling bestaat. Datzelfde geldt ook voor theorie-cur sussen, waarin men grotere aandacht denkt te besteden aan ruimtelijke or dening en kunstgesoihedenis. De heer van Batenburg vertrouw de dat ook de groep werkende jon geren meer durf en gelegenheid zal vinden om zich ook aan dit werk te „zetten". Men had juist die groep sterk gemist. STUKJE WELZIJN Onze redacteur, die gevraagd was de tentoonstelling en de opening in te leiden met een kort woord, wees er op dat Venray in de Vrije Akade- mie de in de loop der jaren verwor ven welvaart metterdaad kon om zetten dn een stukje welzijn. Hier immers kunnen mensen hun hobby uitvoeren en onder leiding van des kundigen uitdiepen. Kreativiteit, een van de vele mode-woorden in deze tijd, krijgt in dit werk inderdaad zijn eigen gestalte, doordat de deelnemers gevoelens en verlangens, die men niet kwijt kan in het gewone dagelijkse werk en leven, hier tot gelding kun nen brengen en de scheppingsdrang, die in ieder mens leeft, hierin zijn volle kansen krijgt 1.138.375,— Burgemeester Schols bleek ook best tevreden met deze nieuwe vorm van vrijetijdsbesteding, die weer een stuk welzijnzorg is. Hij nam deze of ficiële opening te baat om er op te wijzen dat er in Venray kennelijk en gelukkig ruimschoots gelegenheid is voor een goede vrijetijdsbesteding. Voor 1971 alleen al heeft Venrays ge meenteraad de lieve som van 1.138.375,uitgetrokken voor za ken, die met vrijetijdsbesteding te doen hebben. Daarin nog niet begre pen het jaarlijks tekort op de gym nastiekzalen 58.600,het tekort op het zwembad 65.500,de mu ziekschool (een ton), de subsidie jeugdwerk 42.500,—) noch aan de schouwburg (een ton). Er zijn in Venray liefst 40 grote sportverenigingen, waarvan voetbal weliswaar het leeuwen-aandeel op eist, maar handboogsport en biljar ten nationale kampioenen opleverden en de politiehondenvereniging zelfs een drievoudig nationaal kampioen heeft. Neem daarnaast nog 11 mu ziekverenigingen, dan blijkt duidelijk dat de vrijetijdsbesteding in Venray er best mee door kan, zeker nu dank zij de Venlose hulp ook de Vrije Aka- demie in Venray begonnen is. Want deze Akademie biedt de kans op een antwoord op de opgave die de komst van meer vrijerijd de mens stelt, geeft hem de kans iets van zich zelf te uiten en sterkt zijn zelfvertrouwen in het kontakt met anderen, aldus drs. Schols, die de opening van deze Akademie een belangrijke geberute- nis noemde voor Venray. Hij wenste de initiatiefnemers en de cursisten alle succes toe en beloofde namens het college alle redelijke steun Daarna werd het glas geheven en konden de vele aanwezigen de ten toonstelling bezoeken, waarvan ook in het weekend druk gebruik werd gemaakt. Dat de voorzitter, de heer Colsen, deze officiële opening ook nog even kon meemaken, herstellend van een langdurige ziekte, was zowel voor de bestuursleden als de cursisten een prettig moment.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 17