Motocross te St. Anthonis Houd uw snelheid intoom! Stop.... spaar uw geld Spuit dan Caryne* Leeszaal en Bibliotheek gaan vooruit Voedselverbetering in de Dominicaanse Republiek Rheumafonds Uit Berlijn hier op vakantie? TRICOTS RODIERf TRICOTS DE REVE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Hoe bestrijdt u wilde haver? Vóór opkomst van zomergerst of zomertarwe? Waarom eigenlijk? MODEHUIS THOMASSEN Ruilverkaveling MERSELO VRIJDAG 12 MAART 1971 No. 10 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS S VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ei per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.(buiten Venray 5.50) SLUITSTUK VAN DE LENTE TROPHEE 1971 „Het mooist denkbare succes, dat ik in 1971 zou kunnen behalen is voor mij een derde overwinning in de Mo tocross der Azen te St. Anthonis", al dus de Bakelse motocrosser Frans Sigmans. Het circuit van St. Anthonis is als het ware voor mij gemaakt en nergens voel ik me beter thuis. „Bo vendien zou een derde overwinning mij op gelijke voet brengen met de engelse oud-wereldkampioen Lesly Archer, die met drie overwinningen de recordhouder is van deze klassie ker". De duizenden supporters van de frêle Brabantse vedette hopen met hem op dit succes, maar ook dit jaar is de .belangstelling van de motocross- grootheden voor St. Anthonis zo groot, alsof men er punten voor het wereldkampioenschap kan verdienen. Daarvoor moet echter gewacht wor den tot 22 augustus, als op hetzelfde circuit de laatste Grand Prix van het seizoen verreden wordt. Deze enorme belangstelling is mede toe te schrij ven aan de combinatie van twee wedstrijden in de vorm van de Lente Trophee 1971. Voor de Grand Prix-rijders vormen deze klassiekers namelijk de enige mogelijkheid, om al hun concurren ten voor de wereldtitel enkele weken voor aanvang van de wereldkam pioenschappen op hun sterkte te tes ten. De hoge prijzen, welke aan het winnen van de Trophee verbonden z'ijn, maakt deelname zelfs voor de meest verwende toprijders interes sant. De organisatie van de Motocross der Azen moet dit jaar weer de no dige duizenden guldens meer op ta fel leggen als in 1970 om het gehalte van hun evenement op het hoogste peil te houden Zij hebben echter geen andeer keuze. Het publiek, dat jaarlijks naar het kleine peeldorp komt, eist dit. Men wil geen genoe gen nemen met een tweederangs pro gramma, maar vraagt de allerbeste rijders van de wereld aan- de start. De deelnemerslijst bewijst dat men daar opnieuw volledig in geslaagd is. Het beroemde zweedse kwartet Aberg, Kiring, Hammargren en Jons- son zijn de enige Zweden, welke dit jaar alle Grand' Prix rijden. Voor hen is de Motocross der Azen dubbel belangrijk, omdat ze hier dit jaar nogmaals aan de start komen voor de strijd om het wereldkampioenschap. De Belgische vertegenwoordiging is ongekend sterk met toprijders als Sylvain Geboers, Decoster, Teeuwis- sen en van Velthoven. In het kader van de Lente Trophee is hun aantal zelfs uitgebreid tot 8 man. De orga nisatoren zijn bovendien in verge vorderd stadium van ondehhandeling met een sterke Tsjechisch ploeg be staande uit Halm, vijfde vior het we reldkampioenschap 250 cc, Toman 8e bij de 500 cc, Hammerschmid en Fal- ta, kampioen van zijn land in de zwa re klasse. Voeg daarbij de Duitser Ad Weil, Zwitsers en een zeslanden- deelname in de zijspanklasse, dan mag worden aangenomen, dat St. Anthonis op 21 maart de sterkst be zette cross van het seizoen 1971 wordt. Mej. M. Vos en de heren H. Ger- lacht en J. Bennis werken hïer niet alleen tesamen bij het regionaal in stituut van maatschappelijke dienst verlening, doch zijn in hun vrije itijd ook Lid van de Pax Chiristibeweging. Daarom zetten ze zich er thans voor in, dat in de komende vakantietij d ook Berlijnse kinderen naar Venray en omgeving kunnen komen. Want de zorg dat de kinderen uit deze we reldstad 'n frisse neus kunnen halen en ook eens vakantie kunnen krijgen buiten de toch wel benauwde stads grenzen is een van de taken die de internationale Pax Christi-beweging op zich heeft genomen. Men kan zich afvragen of hier in Nederland wel ieder kind vakantie krijgt en of we dan niet moeten zor gen dat die het eerst aan de beunt komenMen hoeft echter om het een te doen, het ander niet te laten. En bovendien is de siuatie in West- Berlijn nu eenmaal iets anders als bijv. in Amsterdam of Rotterdam. Men mag dan op de televisie de in druk krijgen van een prachtig nieuw opgebouwde stad, zeker is dat kwart miljoen kinderen van Berlijn feitelijk hutje bij muitje zitten. Naar het oos ten mogen ze niet op familielbezoek, naar het westen wacht hen eerst een •reis van bijna 200 kilometer voordat ze in West-Duitsland zijn en mogen ze ook nog 15 mark tol betalen. Zo is het duidelijk dat ze niet zo heel snel uit deze stad wegkomen; een stad, die in zijn uitbreidingsmoge lijkheden maar zeer beperkt is en waar ieder nieuw en groots gebouw een aanslag is op speel- en ontspan ningsgelegenheid van de kinderen. Het is beslist niet voor niets dat het stadsbestuur kapitalen uitgeeft voor vakantie van deze kinderen en dat men via de Duitse t.v. jaarlijks grote akties onderneemt om vakantiereizen voor deze kinderen mogelijk te ma ken. Bij dit werk heeft zich ook Pax Christi ingeschakeld en middels deze oproep doen de drie genoemde leden een beroep op Venraysb evolking om voor het tijdvak van begin juli tot half augustus een of meer Berlijnse kinderen hier vakantie te laten hou den. De kinderen zijn tussen 5 en 12 ja ren. Ze zijn tijdens hun verblijf al hier verzekerd tegen ziekte, W.A. e.d. en voor hun pleegouders komen alleen de kosten van logies en voe ding Wie zich opgeeft voor 7 april on der telefoonnummer 04780-3100 krijgt alle nadere bijzonderheden nog te horen BENOEMING Op 23 februari j.l. werd de oud- Venrayer Henk M. J. Janssen wo nend te De Bilt, benoemd tot lid van de „Afdelingsraad-Oude Testament" van de Faculteit der Godgeleerdheid te Utrecht. U weet nooit zeker of er wel wilde haver komt... De zaden kunnen zelfs zeven jaar In de grond zitten voor ze komen. Bovendien is het in maart meestal beestenweer. U kunt vaak zelfs het land niet op om te zaaien, laat staan te spuiten of andere werkzaamheden hieraan toe te voegen. U kunt daarom beter wachten tot in april als het gewas en... de wilde haver boven de grond staan. Dan weet u ook óf en hoeveel wilde haver er al boven staat. op het juiste moment, namelijk als de wilde haver 1 - 21/2 blaadje heeft. 3 liter Caryne in 150 - 200 liter water per ha en... nog een voordeel: Géén extra grondbewerking nodig. Caryne een produkt van Orgachemia - Boxtel l. 271/4 Uit het jaarverslag over 1970 blijkt dat de R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek in ons Venray blijft groeien. Zo steeg het aantal leden van 3431 in 1969 naar 3593 in 1970. Hiervan waren 1726 volwassen en 1867 jeugdleden. Daarbij valt op dat van de kerkdorpen praktisch geen volwassen leden zijn ingeboekt. Voor deze bijna 3600 leden staan ter beschikking 5047 romans, 1569 boeken in vreemde talen en 6964 stu dieboeken. Voor de jeugd staan daarnaast ter beschikking 5352 jeugdboeken. Daar naast blijken buiten de centrale bi bliotheek nog eens 9507 boeken ter beschikking van de lezers te staan. Al met al dus een boekenbezit van •ruim 28.400 boeken. Tegen de 3606 die men in 1970 nieuw aangeschaft heeft blijken er 3156 afgeschreven te zijn. De volwassen leden leenden in 1970 liefst 47.000 boeken, maar worden daarbij geslagen door de jeugd die er 106.000 voor hun rekening nam. HOOGTEPUNTEN In het jaarverslag werden als hoogtepunten aangeduid de jaarlijk se knutsel- en tekenwedstrijd bij ge legenheid van de kinderboekenweek. KOLLEKTE Daarop werden liefst 2392 tekeningen ingestuurd en 145 werkstukjes. Een feestmiddag werd bezocht door 450 kinderen, doch dit aantal bleek te groot om een en ander behoorlijk te doen slagen. 79 leesdiploma's werden uitgereikt aan degenen, die deelnamen aan het zomerleesprogramma, waarbij men minstens 6 boeken moest gelezen heb ben en daaruit iets vertellen kon. De studiezaal blijkt nog altijd in een behoefte te voorzien. In 1970 kwamen er ongeveer 2750 personen. Uit het jaarverslag komt de klacht naar voren dat de kollekties boeken voor buitenlandse werknemers erg klein blijft, wat het,aantal lezers niet ten goede komt. Het verzoek om de zorg op zich te nemen voor nieuwe schoolbibliotheken kan niet ingewil ligd worden, omdat op dit moment daartoe de middelen ontbreken. Wel gaan verschillende scholen nu een kollektief abonnement nemen op de bibliotheek. Daarentegen floreren de school bibliotheken in Veulen en Vredepeel uitstekend. Alleen in Leunen, Oos trum en Heide zijn nog uitleenposten, van de overige kerkdorpen wordt niets gemeld. De uitleenpost op het Schuttersveld blijkt goed te lopen. Verder spreekt het jaarverslag over een nijpend tekort aan opslag ruimten, over uitbreiding van de vol wassen-uitlening met 2 rekken en over een gebrek aan voldoende finan ciële hulpmiddelen, zonder daar ver der met cijfers op in te gaan EEN VASTENOFFER VOOR Een grote groep Nederlanders lijdt aan een der ernstigste volksziekten. Een volksziekte, omdat niet minder dan 4 van elke 100 landgenoten voor een of andere vorm van irheumatiek onder doktersbehandeling is en ruim 100.000 van hen lijden aan de ern stigste vorm van rheumatiek, het chronisch gewrichtsrheuma, dat tot gehele of gedeeltelijke invaliditeit kan leiden. Een lichtpunt voor de door rheuma getroffen bevolkings groep is het Nationaal Rheumafonds, dat zich ten doel stelt het leven van rheumapatiënten zo draaglijk moge lijk te maken. In de loop der jaren heeft het Na tionaal Rheumafonds enorme bedra gen uitgekeerd doer de verstrekking van hulpmiddelen van de meest uit eenlopende aard; de bouw en inrich ting van rheumaklinieken en ver pleeghuizen waar rheumapatiënten behandeld en gerevalideerd worden; voor heit stimuleren van het weten schappelijk onderzoek naar de oor zaken van rheuma, waarvan helaas nog zo weinig bekend as, enz. Maar ook wordt jaarlijks vele rheumapatiënten een onbezorgde va kantie aangeboden in een speciaal aan hun handicap aangepast vakan tiehotel. Hoewel het Nationaal Rheu mafonds voor zijn werk geen over heidssubsidie geniet, heeft het dank zij de financiële steun van het hele nederlandse volk in de afge lopen jaren miljoenen guldens ter be. vordering van rheumabestrijding in ons land beschikbaar kunnen stellen. Wil het zijn werk op doelmatige wij ze blijven voortzetten dan moet het op deze hulp kunnen blijven reke nen. In de week van 15 21 maart a.s. zijn duizenden kolletkanten op pad om van iedere nederlander, dus ook van U, een bijdrage te vragen. Zij doen dit belangeloos, overtuigd van het belang van hun werk ten behoeve van talloze rheumapatiënten. Laat hen niet tevergeefs bij U aankloppen maar steun met een royale gift het werk van Uw Rheu mafonds. Dit jaar hoopt de vastenaktie dn de dekenaten Venray, Horst en Gennep 75.000,— te halen. Hiervan zal 25.000,besteed worden om in de Dominicaanse Republiek een serie radio-uitzendingen te steunen, die ge richt zijn om het voedselpakket van de gewone mensen „voedzamer" sa men te stellen. De Dominicaanse Republiek is een van de armste landen in Latijns Amerika. Ieder jaar sterven er van de 1000 kinderen ruim 135; dit is meer dan 10 maal zoveel als bij ons. 70 procent van de plattelandsbevol king mist iedere vorm van wat in onze ogen bij een menswaardig be staan hoort: goede huizen, scholen, behoorlijk sanitair, electriciteit. On geveer 60 procent van de platte landsbevolking is anafabeet. Tien jaar geleden is Radio Santa Maria begonnen met radio-program ma's om de mensen te helpen een meer menswaardig bestaan op te bouwen. Allereerst begon men met alfabetiseringsprogramma's. Door de leiding van het radio-station werden onderwijzers opgeleid, die eerst in de dorpen zelf goed waren uitgezocht. Na een tweejarige cursus gingen zij terug naar hun dorpen als mensen die de onderwijsprogramma's van het radiostation konden hanteren om de volwassen anafabeten te leren lezen en schrijven. Maar hierbij ging het niet alleen om het stomweg lezen en schrijven, maar in deze methode via onderlinge discussies werd ge poogd de mensen te laiten ontwaken uit hun economische, sociale en po litieke slaap. Het doel van dit pro gramma is vooral de mensen bewust te maken van hun toestand, hen de ogen te openen. Bewustmaking is de basis van een authentieke democra tie. Het is een moeizaam en langdurig proces om van geboren slaven een zelfbewust mensenslag te maken, dat initiatief neemt, opkomt voor rech ten en plichten, begrip krijgt voor het belang van gezamenlijke aktie. Als iemand dank zij zo'n alfabeti seringsprogramma bewust gemaakt is, kan hij handelen. Allereerst heeft hij dan behoefte aan professionele MEDEDELINGEN VAN DE COMMISSIE TOT VOORBEREIDING VAN DE De Voorbereidingscommissie voer de ruilverkaveling „Merselo" deelt mede, dat de navolgende gebruiks- vrije gronden voor het oogstjaar 1971 zullen worden uitgegeven. 3.44.05 ha bouw- en grasland afkomstig van het bedrijf Wed. van Cuyck-Muysers, Straat 14, Merselo. 1.80.00 ha grasland voorheen in gebruik bij Pelzer, Vel- tum 18, Venray. 0.63.70 ha grasland voorheen in gebruik bij Vollenberg, 1.84.70 ha grasland Hoebertweg 33, Venray. afkomstig van J. A. Muysers, Hor- reweg 1, Broekhuizen vorst. Eenieder die belangstelling heeft voor het gebruik van deze gronden kan dit tot 20 maart a.s. schriftelijk mededelen aan de voorzitetr van de Voorbereidingscommissie, de heer M, Emonits, Grootdorp 29, Merselo. hulp op agrarisch terrein. Voor dit doel zijn door het radiostation een serei economische programma's op gezet. In een eigen landbouwcentrum worden deskundigen opgeleid, die later leiders kunnen worden in klei ne boerencoöperaties. Een van deze, economische pro gramma's zal nu gesubsidieerd wor den door de vastenaktie vanuit Noor delijk Limburg. Een programma ge richt op voedselverbetering. Het gaat hierbij niet alleèn om theoretische voorlichting: eet meer dierlijke ei witten, dat is gezonder; maar vooral ook om de mensen daadwerkelijk een helpende hand te bieden, goedkoop aan meer dierlijke eiwitten te komen. Want wat hebben zij er aan als zij wel theoretische voorlichting via de radio krijgen, maar te arm zijn om meer vlees te kopen? Juist daarom is een heel uitgekiend plan opge steld: Enkele maanden geleden is men begonnen met de radio-program ma's, waarin de mensen bewust gemaakt werden dat zij omwille van hun eigen gezondheid en die van hun kinderen meer vlees moe ten gaan eten. Vervolgens kwam de oproep klei ne coöperaties te vormen. Alleen door goede smaenwerking en ge zamenlijke aanpak kan het land immers vooruit geholpen worden. De leiders van deze coöperaties worden op een modelboerderij van het radiostation twee dagen per week geschoold. De coöperaties kunnen met zware subsidie van het radiostation een aantal fokkonijnen kopen. Het ra diostation helpt hen verder ook bij de opbouw van een kleine konijnenfokkerij. Na een jaar geven de coöperaties (eenmalig) een deel van de vol wassen geworden dieren terug, waarmee nu andere coöperaties geholpen kunnen worden. Het gunstige van dit economisch projekt is dat de bevolking op korte termijn reeds goede resultaten kan zien van wat door onderlinge samen werking berëikt kan worden. Help door een royaal vastenoffer dit project te doen slagen!

Peel en Maas | 1971 | | pagina 15