Het was weer carnaval. gemeentelijke notities en mededelingen Tentoonstelling VRIJDAG 26 FEBRUARI 1971 No. 8 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG Bi PEEL EN MAAS BS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY %A# CC1SDI An VOOP VFNRAY FN OM^TRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 TTCCnDLML/ VSVSW T tl^llAMI tl^l VI IJl lALIVLM PRIJS PER HALFJAAR 5.— (buiten Venray 5.50) HET POTLOOD IN ALLE EER HERSTELD In het komende weekend zal het doodgewone potlood U weet wel, dat stukje hout met een inhoud van grafiet in alle eer worden hersteld. Destijds heeft dit eenvoudige schrijf stift je de plaats van de griffel ingenomen, maar geleidelijk aan heeft hij het zelf in de loop der ja ren weer moeten afleggen tegen vul penhouders, schrijfmachines, bal pennen en viltstiften. De overwinning van het potlood bestaat hieruit, dat alleen een pot lood mag worden gebruikt bij het in vullen van de volkstellingskaarten. De drie dolle dagen, zoals ze genoemd worden, zijn weer voorbjj. Drie dagen, waarin de weergoden niet altijd het gunstigste ogen blik uitkozen voor hun aktiviteiten en zelfs voor een hagelbui zorgden bij de grote optocht, maar toch niet hebben verhinderd dat er flink feest gevierd is en dat zeer velen zich aktief hebben in gezet om dat feest te laten slagen. ZATERDAGAVOND begon het feest met een Hofbal, waarin de heer Ben van Daal de bronzen Piëlhaas kreeg aangeboden in een overvolle foyer. Voorzitter van Haren blies de loftrompet over Ben van Daal, de klusjesman, die voor vele particulieren, maar ook voor vele verenigingen steeds klaar staat. Voor deze bereidheid werd hem de bronzen piëlhaas en zijn vrouw een ruiker bloemen aangeboden, ter wijl velen van de gelegenheid ge bruik maakten om Ben te geluk wensen, waaronder burgemeester drs. Schols en zijn bejaarde vader, die extra overgekomen was voor deze plechtigheid Intussen had Leunen al een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd achter de rug en hield Prins Hay 2 en zijn Vorst Jan al een druk bezochte prin senreceptie in café Martens. In Oostrum opende de jeugd de vasteaovesfestiviteiten van dd.t jaar met een kleurig en feestelijk jeugd- bal in zaal Linders en onthulde Cas- tenray op een Jeugdbal zijn nieuwe Jeugdprins. In Ysselsfeyn werd prins Wim 1 onder goede belangstelling als heerser over de Piëlreuze geïnstal leerd in het gemeenschapshuis. Zo was er aan het vastelaoves- front al een hoop gebeurd, waarnaar met enige verbazing aanvankelijk de 25 Amerikaanse jongeren keken, die die middag gearriveerd waren om iets van vastelaovend te leren. Maar ze deden al prompt mee aan dit spel, dat dikwijls duurde tot in de kleine uurtjes Dat de Horster vastelaovesklup in tussen aan de Piëlhaas een nummer aanbood van hun eigen vastelaoves- krant waarin dan de Peelhaas zou zijn opgenomen, was misschien wel leuk, maar toch wel een erg slappe tegenzet tegen Venrays annexatie van vorig jaar. ZONDAG was de. Piëlhaas-prins te vinden in de plechtige Hoogmis, die ieder jaar wordt opgedragen voor de leden van de PiëlhaasDe teksten van de Eucharistieviering waren afgestemd op de blijdschap en het plezier en men bleek zelfs de Prins uitgenodigd te hebben voor de preek. Maar aan gezien Hans 1 nog niet geïnstalleerd was had hij dat aanbod afgeslagen. En dat terwijl Vorst Jan zat te po pelen. Maar die kreeg even later zijn kans bij de installatie op het gemeen tehuis zelf Daar hadden burgemeester en wet- h'ouders dit jaar voor het eerst ook de Prinsen en Vorsten van de kerk dorpen bij uitgenodigd, zodat met de jeugdcarnaval en de APK de raad zaal volstroomde met doorluchtige dwaasheden en Vorsten Jammer, dat er geen muziek bij was in verband met de zondagsrust, maar gesproken is er des te meer. Door burgemeester Schols,die wat graag de problemen van zijn ambt 3 dagen afschoof op prinselijke schou ders, zijn waardering uitsprak voor wat allemaal reeds gedaan is o.m. in de vastelaoveskrant en met veel ge noegen Prins Hans de keten als t^« ken van zijn waardigheid omhing. Vorst Jan sprak er zijn blijdschap over uit wederom in de raadzaal van Venrays gemeentehuis ontvangen te worden en had natuurlijk de nodige op- en aanmerkingen te spuien waar naar met veel plezier door de vele aanwezigen werd geluisterd Prins Hans 1 installeerde op zijn beurt de jeugdprins en mevr. Ver heugen en de heren Smits, Arts, Hermans, van Lipzig, Litjens, Ba kens, v. d. Oord en Feith kregen de officiële vastelaovesmedaille als voorlopers voor de vele onderschei dingen, die nog werden uitgereikt. Het meest blij toonde zich echter Michieltje Schous, die van de Prins reeds een raadszetel voor zijn for maat kreeg aangeboden Vorst Grad van de Karklingels voerde nog het woord namens de samenwerkende vastelaovesvereni- gignen van Venray, waarin hij de nieuwe prinsen en hun raden van XI alle succes toewenste en de burger vader verzocht nu eindelijk maar eens te beginnen met het eerste pils je te tappen. En zelfs dat bleek op het gemeentehuis mogelijk en het werd dan ook met veel verve ge daan. INHULDIGING De inhuldiging volgde enkele uren later, onder een hemel, die langzaam begon te betrekken. Voordien had bestuur en Raad van XI, onder het toeziend oog van B. en W. zich ver zameld rond de oude „Paterskoel" waar de nagedachtenis aan Ere-vorst Karei Wijnen gehuldigd werd door een beeldje van Piet van Dongen, dat hem aangeboden werd bij het 25-ja- rig bestaan van de vereniging, op nieuw te plaatsen. Een kleinzoon en naamdrager van Vorst Karei onthul de dót beeldje, waar omheen door het bestuur van de Piëlhaas een krans gehangen werd. De inhuldiging zelf werd ditmaal door duizenden gadegeslagen, waar bij de Kon. Harmonie onvervaard zorgde voor een muzikale omlijsting die er zijn mocht Nadat Prins Hans het vastelaoves- monument open geschoten had, kon dan het feest weer opnieuw begin nen en was het woord aan de jeugd, die onverschrokken door het geweld van de weergoden toch zijn eigen optocht hield. Dat deed men ook dn Oostrum, waar de kinderoptocht veel belang stelling trok. In Leunen trok de plaatselijke optocht, evenals in Ys- selsteyn, terwijl in Castenray de tra ditionele gekostumeerde wedstrijd werd gespeeld en in Oirlo op plecht statige wijze de jeugdprins werd ge ïnstalleerd. De Zagewetters van Mer- selo gaven in een eigen optocht vast een voorproefje van de grote op tocht in Venray zelf op maandag. Maar zo ver waren we nog niet, want nadat de kinderoptocht beslo ten was met een niet bepaald uit blinkende kinderhosseïij was er in de foyer van de schouwburg de tra ditionele lintjesregen van prinselijke onderscheidignen en was er de re ceptie. Ook de Aid Prinsen, die dit jaar de receptie organiseerden, konden het geweld niet keren en zo stroomde ook nu weer de foyer van de schouwburg vol en werd het een prachtig hos- feest, waar o.i. de receptie van de jeugdprins wel wat tin het nauw kwam. Receptie h'ield ook de Oos- trumse Prins, terwijl in Merselo Prins Cor een serenade kreeg en de kinderen trakteerde. Dan begonnen overal in de ge meente de jeugdbals en het zijn vooral de kinderen geweest, die hier telkens opnieuw een machtig feest van maken en schijnbaar onvermoei baar zijnVermeld mag wel wor den dat in de „jeugdtent" de muziek zondag weliswaar een tegenvaller was, maar dat Pieter-Jan Verheu gen toen maar de leiding overnam en op zijn éigen mander zorgde dat de jeugd toch aan zijn trekken kwam. Wat de avonduren betreft, in de dansgelegenheden was het weer be hoorlijk druk evenals in sommige café's. Anderen daarentegen schenen weinig van vastelaovend te merken. OPTOCHT Maandag stond wel in het teken van de optocht. Een optocht die o.i. terecht duizenden mensen naar Ven ray had getrokken, ondanks het feit dat de lucht weer begon te betrek ken en een deel van de optocht zelfs met een fikse hagelbui dreigde te verstoren We menen in alle oprechtheid en chauvenisme te kunnen zeggen dat Venrays optocht ieder jaar beter wordt en dat dank zij de inzet van velen de afwerking steeds beter en de uitbeelding steeds krachtiger wordtWie de Ysselsteynse Abra ham bijv. zag, moet diep zijn petje afnemen voor de wagenbouwers al daar. En men heeft de kans volop ge grepen om allerlei mis- en toestan den weer eens lekker in het zonnetje te zetten, dat gelukkig in deze op tocht ook weer doorbrak. Bij de uit gifte van de herinneringsplaquettes aan de deelnemers van de optocht bleken er dit jaar alleen al meer dan 1800 mensen in de optocht zelf aan wezig te zijn geweest. Hieruit kan men zich enigszins een beeld maken van wat er aan mensen bij betrok ken waren. De prijzen gingen bij de wagens naar Wej zien van Rooy luilekker land, die als bont gekleurde en con- fettistrooiende persiflage op de wel- vaartspeech van burgemeester Schols terecht veel aandacht trok. Merselo nam de tweede en derde prijs met zich mee met de wagens over dorps- kriminatie en zijn herinnering aan de ballonvlucht van Parijs naar Mer selo. Trouwens de prinsenwagen van Merselo iin de vorm van de ballon zuil was ook een goede vondst. Bij de grotere groepen kreeg het profiel van de nieuwe bisschop o.i. een juiste eerste prijs. Die had alleen al de onverstoorbare Henschenius in deze groep al verdiend (een groep die intussen toch wel zeer duidelijk heeft gemaakt, met alle flauwekul, wat voor onmogelijke eisen we feite lijk wel stellen aan de nieuwe bis schop. De tweede prijs kregen de dames die de feestverlichting van de Gro testraat onder vuur namen. Waar flambouwen al niet goed voor zijn. De derde prijs ging weer naar een damesgroep, namelijk naar die groep die uitgebreid de wintervakantie van de dames van het vrouwengilde on der schot nam Van de kleinere groepen ging de eerste prijs naar Man, vrouw en maatschappij. De tweede prijs mocht prins Hans uitreiken naar de groep die het Hotelwezen in Venray onder vuur nam, terwijl de 3e prijs ging naar het 3 jaren plan van SW, een groep die als enkele andere kennelijk niet tevreden was over de prestaties van Venrays voetbalclub. Bij de paren en duo's kreeg de eer ste prijs Donald en Dagobert Due, terwijl de 2e terecht kwam bij Geen Holland zonder Artis. De drie klap lopers kregen met hun AOW voor deel ditmaal geen plank voor hun kop, maar de 3e prijs. Aan de prinsenwagens werd ook dit jaar wederom een extra prijs ge geven. Naar ons idee, was daar dit jaar bijzonder veel moeite voor ge daan, maar Leunen, die er een hele kermis op gezet had, nam nu de nieu we wisselprijs in ontvangst, een keu rige bier standaard van de APK. Over de optocht alle lof, al schij nen „gaten" niet voorkomen te kun nen worden Ja en daarna maar weer dansen, hossen en café's bezoeken. En dat werd weer met overgave gedaan, ge zien de drukte in vele gelegenheden, waar het bier weer best was en de stemming navenant. BOEREBRULLEFTEN En dan zijn we de dinsdag inge stapt, met een beetje een moe ge zicht en een wat hese stem, maar Vader Abraham had nog altijd zeven zonen en op de keukendeur stond nu eenmaal geschreven dat dinsdag de grote dag is voor de boerebrulleften. En die zijn dan ook gehouden. Met een record-aantal deelnemers, waarbij gelukkig ook de ouderen ac te de presence geven en soms met opmerkelijke creaties komen van oude boerenkleding, die aan dit feest een echt plezierig cachet geeft. Na een lange stoet bruiloftsgasten te hebben toegesproken, verbond Prins Hans op het bordes van het gemeentehuis het boerenechtpaar Coenen-Schiks in de echt en dat mocht nu de touwtjes tussen de ge kregen klompen van het ondertrouw- bal rustig doorknippen. Het grote marktplein als officiële dansvloer doet het nog altijd niet zo best, maar best was wel de stem ming, die zich later in de foyer van de schouwburg bij de „koffie met. nog eens extra ontplooide. En wat Venrays prins hier op het bordes deed, deed Oostrums prins in het parochiehuis aldaar, eveneens met een grandioze receptie van het bruidspaar. In Leunen had prins Hay de kindertractatie van 's mor gens nog in de wat zwakke knieën toen hij 's middags ook daar ambte naar werd van de burgerlijke stand en zorgde voor een goed bruilofts maal, met alles wat daarom en daar aan hangt. In Ysselsteyn zorgde Prins Wim 1 dat het boerenbruidspaar ge trouwd werd, terwijl in het Veulen de kinderen, die daar meededen aan de kinderoptocht, getrakteerd wer den door Prins Hay 5. In Merselo was de boerenbruiloft als vanouds weer een prachtig feest en kan Prins Cor tevreden terug zien op dat on derdeel van zijn vastelaovesrijk. In Oirlo voetbalden de dolle Mina's te gen de rest van Oirlo en zorgden daar voor het nodige plezier, terwijl in Castenray de prins rust had na ontvangst van de kinderen, die hij in de morgenuren getrakteerd had Na deze bruiloftsmaaltijden begon het feest dan wat af te zwakken. Niet op de jeugdbals, waar de jeugd „unverfroren" door bleef hossen en dansen, maar wel bij de ouderen, die de laatste bonnetjes en difbeltjes be- gonen te zoeken. Maar in de dans gelegenheden was nog weinig van geldgebrek te merken en ook de ca féhouders maakten nog geen slechte Zoals bekend, worden de in te vul len kaarten bij het Centraal Bureau voor de Statistiek te Den Haag, ver werkt in computers. Nu kunnen com puters verschrikkelijk veel, maar zij kunnen nu net niet reageren op an der schrijfmateriaal dan grafiet uit een potlood. Heeft U geen potlood iin huis? Wel de gemeente levert U met de kaar ten alle service aan huis in de vorm van een half potloodje, dat U dan mag houden als aandenken aan de veertiende volkstelling. Donderdag en vrijdag krijgt U de in te vullen boekjes thuis. De zater dag kunt U besteden aan het bestu deren van de toelichting, terwijl de zondag er bij uitstek voor geschikt is om de ponskaarten in te vullen: met POTLOOD wel te verstaan! Maandag of dinsdag komen de volkstellers bij U aan de deur om de ingevulde boekjes op te halen. Misschien wilt U ze even binnen laten opdat hij (of zij) even vluchtig kan controleren of alles goed is in gevuld? De man (of vrouw) die telt, doet het werk beslist niet voor zijn (of haar) plezier. Wanneer U dat be denkt, wilt U wellicht wel vriende lijk tegen hem (of haar) zijn. Hij (zij) is ook gestuurd. Wat U invult zal de teller bitter weinig interesseren. Als hij (of zij) een paar huizen verder is, weet hij echt niet meer wat U heeft ingevuld. In Uw bijzijn worden de kaarten in een enveloppe gedaan, die U zelf zo U dat wenst mag „dichtlikken". De tellers en telsters zijn voorzien van een legitimatiebewijs. Ver trouwt U de zaak niet helemaal gegarandeerd, dat U de teller, die aan Uw deur komt niet kent vraag hem (of haar) naar zijn (of haar) le- zakenMaar de klok tikte onver biddelijk door naar 12 uren, toen het gordijn ging vallen over Vastel aovend 1971 en het Piëlhaasmonu- ment weer voor een jaar werd opge borgen, een beetje melancholiek na gekeken door Prins Hans en zijn mensen, voor wie nu weer alles voorbij is Uit de veelheid van carnavalsfoto's die ons ter beschikking stonden heb ben wy een bescheiden keuze ge maakt, die wij hierboven afdrukken. Vanaf heden tot 10 maart is in de foyer van de schouwburg dagelijks van 912 en van 25 uur (zaterdags gesloten, zondags van 25 uur) de tentoonstelling Facetten te zien. Deze aardewerk tentoonstelling is tot stand gekomen door samenwer king van de Dienst voor 's Rijks Ver spreide Kunstvoorwerpen en de Stichting Culturele Raad Gelderland. Ze toont in 48 stukken (waarvan verschillende te koop zijn met aan koop-subsidie) hoe moderne en jon ge kunstenaars thans werken met klei en glazuur en wil een zo veel zijdig mogelijk beeld geven van de op het ogenblik in Nederland toege paste vormen, materialen, versierin gen en glazuren. gitlimatiebewfjs. Wanneer dat voor- ziien is van een levensecht stempel van de gemeente, da,n is er geen vuil tje aan de lucht en bent U verzekerd dat Uw goede medewerking aan deze veertiende volks- annex woningtel ling. GEMEENTEHUIS GESLOTEN In verband met de volkstelling zullen de kantoren van alle gemeen telijke diensten gesloten zijn op don derdag 25, vrijdag 26 februari, maan dag 1 en dinsdag 2 maart. Alleen het kantoor van de Burger lijke Stand is op die dagen geopend van 9 tot 12 uur. MEDEDELING VOOR DE TELLERS Het telmateriaal moet door de tel lers en telsters ten gemeentehuize worden ingeleverd op maandag 1 maart tussen 17.00 en 22.30 uur en op dinsdag 2 maart tussen 17.00 en 2.30 uur. GEBRUIK TENNISBANEN IN SEIZOEN 1971 Met ingang van 1 april a.s. worden de beide gemeentelijke tennisbanen voor het gebruik vrijgegeven. Omdat er in de gemeente Venray grote be langstelling bestaat voor de tennis sport en men maar over twee banen kan beschikken, zal het college van Burgemeester en Wethouders een gebruiksrooster opstellen. Hiermee hoopt men te bereiken, dat een zo optimaal mogelijk gebruik van de ba nen kan worden bereikt en dat zo veel mogelijk sportliefhebbers aan hun trekken kunnen komen. Vóór 1 maart dient men aan het gemeentebestuur bekend te hebben gemaakt wanneer men de banen wil gebruiken.

Peel en Maas | 1971 | | pagina 1