jlilffl plaatwerkindustrie iiermus n.v. OFFIC. OPENING ZIEKENHUIS L. Laurensse Ridder v. Silvester fyeetiek JiUÜ^UL. KN0TSG0ED Hoort wie klopt daar kinderen Politierechter PIJLS PIJLS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 NOVEMBER 1970 No. 48 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (builen Venray 2.50) Onder het toeziend oog van vele, vele gasten is vrijdagmorgen Venrays nieuwe ziekenhuis officieel geopend door Gouverneur Mr. Dr. van Rooy. Onder die gasten bevond zich het stichtingsbestuur van het ziekenhuis, maar ook het bestuur van de psychiatrische centra St. Servatius en St. Anna, burgemeester drs. Schots en zün voorgangers Mr. A. Janssen en Mr. Custers, de doktoren en huis artsen van Venray, Deken A. Loonen, het lid van Ged. Staten Drs. Lebens, de voorzitter van de ziekenhuiscommissie Dr. A. Dartels, vertegenwoordigers van de inspectie van de Volksgezondheid en van de ziekenfondsen, de aannemers en onderaannemers o.l.v. de heer L. A. Nelissen en vertegenwoordigers van gemeentebesturen uit de regio. GROOTS EN MACHTIG MIDDEL In zijn welkomstwoord wees de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer L. Laurensse er op dat met de officiële ingebruikneming van het ziekenhuis weliswaar een bepaalde periode wordt afgesloten, doch dat een grote taak wacht, waarbij de nieuwbouw een groots en machtig middel is. Een middel om te komen tot een moderne en optimale gezond heidszorg in een regio die ligt, ener zijds tussen het academisch centrum van Nijmegen, anderzijds tussen het medisch centrum Venlo. Dat men zich daarbij niet moet doodstaren op het aantal bedden, dat in verschil lende instituten van deze regio aan wezig is, of nog komen zal, maar dat de behoeften naar klinische en poli klinische faciliteiten daarbij de door slag geven moet is, aldus de heer Laurensse een duidelijke zaak. Een analyse van omvang en aard van te leveren diensten zal noodzakelijk zijn, waarbij de mogelijkheden en noodzakelijkheden van de bestaande instituten betrokken dienen te wor den. Dat daarbij de autonomie van han delen, eigen aan de veelal uit par ticulier initiatief ontstane instituten geen hinderpaal dient te zijn om te komen tot een onderling overleg en samenwerking om deze optimale ge zondheidszorg te verwezenlijken, is z.i. duidelijk. In dat opzicht begroet hij ook het overlegorgaan dat tussen de Noord- Limburgse ziekenhuizen tot stand is gekomen. Is dit al een stuk bestuurlijke ver antwoordelijkheid, ook intern zal overleg gepleegd moeten worden om een goede samenwerkingsformule te vinden tussen de onderscheiden groepen van medewerkers, nu het ziekenhuis ook een object geworden is van werkgelegenheid, waarin ve len hun bestaan vinden DANK Dank bracht hij aan het architec tenbureau Oomen, het aannemings bedrijf Nelissen, de adviseurs, onder aannemers en leveranciers voor hun aandeel in de totstandkoming van het nieuwe ziekenhuis, waarbij hij speciaal de bouwcoördinator, de heer v. d. Werf betrok. Dankbaar was hij ook voor het personeel van het zie kenhuis, dat in de voorbije tijd veel ongemakken voor lief genomen hieeft. Hij deelde mede dat het zieken huis van architect en aannemers een metaalplastiek van Rob Stul- tiens aangeboden heeft gekregen, dat intussen voor het Zustershuis is geplaatst. De medische staf bood een bronzen keerklingklok aan van Nils Steenbergen, terwijl de Con gregatie een wandkleed voor de bestuurskamer schonk en het ge zamenlijke personeel Daan Wild schut opdracht gegeven heeft een keramiek-reliëf, voorstellende de H. Elisabeth, te vervaardigen voor de achterwand van de centrale hal. MGR. VAN ODIJK De vicaris-generaal van het Roer- mondse bisdom, kwam het nieuwe ziekenhuis, naar goed gebruik, inze genen. Voorop stelde hij blij te zijn met dit nieuwe katholieke zieken huis. Want juist bij een ziekenhuis is het van grote betekenis, dat dit katholiek is, omdat men dan weet, dat Christus liefde het inspirerende voorbeeld is voor allen, die daar werken. Werken voor de mens, die hier zijn ontreddering doormaakt en zich afhankelijk weet door zijn ziek te van anderen. Werken voor de mens, die hier zo dikwijls wordt ge confronteerd met de vragen naar de zin van leven, lijden en dood. Wer ken voor de lijdende mens, die in de menselijke liefde, die hem geschon ken wordt, Gods Liefde ervaart. Met de wens, dat die inspiratie, die sinds de oprichting van het ziekenhuis in Venray is uitgedragen door de Zus ters van Charitas, steeds zou blijven in dit moderne en nieuwe gebouw, smeekte hij Gods zegen af over al len, die er werken en vertoeven, nu en in de komende tijden L. LAURENSSE RIDDER VAN DE H. SYLVESTER Dan richtte hij zich met een per soonlijk woord tot de voorzitter van het stichtingsbestuur, de heer L. Laurensse, die hij op zoveel plaatsen in Limburg steeds opnieuw tegen kwam Hij wees er op hoe in sociale en culturele sectoren van het Lim burgse, de heer Laurensse niet weg te denken is, maar dat hij ook op kerkelijk gebied zijn sporen verdiend heeft. Niet alleen als kerkbestuur der, maar ook in de Heerlense Ho geschool en de Stichting Hoger We tenschappelijk Onderwijs is hij steeds aktief bezig en worden zijn adviezen graag gehoord en gevolgd. Mede met wat vandaag tot stand is gekomen, aldus Mgr. Odijk, is dit voor de H. Vader aanleiding gewor den U te onderscheiden met de rid derorde van de H. Sylvester Onder applaus van de aanwezigen speldde Mevr. Laurensse haar man de grote pauselijke onderscheiding dan op, waarop hij prompt door de Commissaris der Koningin werd aangesproken als Mijnheer de rid der ONDERSCHRIJVEN deed de Gouverneur veel van wat de heer Laurensse in zijn welkomst woord gezegd had. Ook hij ziet het nieuwe Venray se ziekenhuis als een middel om te komen tot een zo op timale uitbouw van de gezondheids zorg in deze regio, waarvoor een goede samenwerking tussen de be staande instituten een der eerste voorwaarden is. Niet alleen omdat daardoor doublures voorkomen kun nen worden (al is dat voornaam ge zien de enorme investeringen), maar vooral om te komen tot een zo doel treffend mogelijke hulp aan de mens-in-nood. Die samenwerking zal z.i. ook moeten omvatten instan ties als bijv. Groene Kruis en Maat schappelijke zorg Maar boven alles en bij alles zal de drijfveer moeten zijn de caritas, die reeds 36 jaren geleden de Zus ters uit Roosendaal naar Venray bracht om daar de mens-in-nood te gaan helpen. Een modern gebouw, met een prachtige outillage en een macht wetenschappelijke kennis staat thans gereed, aldus de Gouverneur, maar moge de caritas er een tehuis van maken, dat de zieke mens officieel voor geopend, waarbij hij tevens de eerste was, die de heer Laurensse met zijn onderscheiding geluk wens te DE GENEESHEER-DIRECTEUR Dr. S. de Jong liet de bouwgeschie denis nog eens de revue passeren. Hij wees er opdat er in I960 in het oude ziekenhuis zoveel plaatsge brek was, dat in feite onthoudbare toestanden ontstonden voor patiën ten en verplegend personeel. Men heeft het toen klaar gekregen te mo gen beginnen met de nieuwbouw van kinderpaviljoen, keukens en ma chinehuis, later gevolgd door het zusterhuis en uiteindelijk bekroond met het nieuwe bedden- en behan delingshuis. Deze fasering van de bouw heeft van de ene kant vele moeilijkheden met zich gebracht, ook voor het nieuwe stichtingsbestuur dat zich in 1966 meteen midden in de bouwperikelen moest storten. Maar van de andere kant bracht het het voordeel mee, dat de verpleeg- prijzen met de uitbreiding mee ste gen en dus veel geleidelijker omhoog gingen dan elders Hij was zeer dankbaar voor de goede samenwerking in de bouw commissie en met allen, die bij de bouw betrokken waren. Hij wees er op, dat dit nieuwe zie kenhuis niet de kern is van een medisch centrum Venray. Die kern wordt gevormd door een goede sa menwerking met de psychiatrische centra, welke samenwerking steeds opnieuw moet worden uitgebouwd. TOEKOMST Sprekende over de toekomst wees hij op vele onzekerheden. Zo is er bijv. de groei van de medische ken nis en wetenschap. 50 jaren geleden had een beginnend arts voldoende medische kennis meegekregen om daar een mensenleven lang van te kunnen profiteren. Nu wijzigen zich inzichten, komen nieuwe medicijnen en nieuwe apparatuur in tempo, dat men zich soms wel eens afvraagt, waar het heen moet.Het vraagt om steeds meer specialismen, om steeds nieuwe apparatuur, om enor me investeringenWil men dit tempo bij kunnen houden en komen tot verantwoorde beslissingen dan zal op de eerste plaats een zeer gro te samenwerking noodzakelijk zijn, doch ook een grote bedachtzaam heid. Met de wens dat de geest van dienstbaarheid het door de zusters van Roosendaal begonnen werk ook in dit nieuwe gebouw zou verdiepen besloot hij de feestelijke zitting. EEN DRUKKE RECEPTIE gaf de vele gasten kans de nieuwe ridder en het bestuur van het zie kenhuis te complimenteren met deze officiële ingebruikneming Dat daarbij de zusters niet verge ten werden, waarvan de provinciaal overste Moeder Gabriële, met het ge hele bestuur der congregatie aanwe zig was, was vanzelfsprekend, waar bij Zuster Leonie, een van het eerste uur, natuurlijk veel oude herinne ringen ophaalde Een "duif is een aardig ding, zeg gen de mensen, die het weten kun nen. En wie eens bij een groep dui venmelkers heeft staan luisteren, die kan alleen maar bevestigen dat er mensen zijn die over die „aardig heid" uren kunnen staan kletsen, zonder dat een buitenstaander er meer uit begrijpt, dan dat met een blauw-wit pen een soort duif be doeld wordt en dat een doffer een mannetjes-duif is. Desondanks is de duif het teken van vrede. Dat hij of zij ook wel eens „mot" kan veroor zaken, daarvan was de politierech ter getuige Een duivenliefhebber, overigens 'n achtenswaardig man, werd door zijn buurman voorlopig nog in gedachte „kattenmepper" genoemd. Dat kwam omdat buurmans kat op een gegeven ogenblik van de aardbol verdwenen was. Weg en totaal opgelost. Wat voor de een de duiven betekende, was voor de ander de kat. En toen de kat dan ook niet meer terugkwam van een van haar zwerftochten was er ontsteltenis en leed in des buur mans familie. Buurman verdacht (nogmaals voorlopig in gedachten) de duivenmelker een handje in de kat ten-verdwijning te hebben. Het beest had namelijk wel eens achter de duiven van die melker heen gezeten en was met vloeken en tieren van snodere daden afgehouden. Nu de kat er niet meer was, floot de duivenmelker naar het inzicht van buurman heel wat vrolijker en dus Dus werd een tweede kat aange schaft. Ook dit beestje deed wat het niet laten kon en besloop de duiven des duivenmelkers, die op zijn beurt weer des duivels werd en met oude schoenen en sloffen begon te gooien, die kat en de duiven deed verdwij nen Nadat zulks een paar maal ge beurd was, verdween ook deze kat van de wereldbol. Foetsie, weg, op gelost. En weer was er ontsteltenis en leed bij de katten-minnende fa milie, die haar ijverige nasporingen met niets beloond zag. Nu werd, zij DIE BIJ het in familiekring, de duivenmelker al hardop voor „kattenmepper' uit gescholden en besloot men tot tegen maatregelen. Bloed tegen bloed, moord tegen moord. Die tegenmaat regelen waren een oude zeef, waar onder men aan een kant een stok zette en dat stokje via een lang touw tot een gevaarlijke val maakte. On der en nabij de zeef werd flink wat graan gedeponeerd en nu was het wachten op een duifEen mus en een spreeuw waren de voorbodes van het onheil. Ze waren oefenterrein en de val bleek machtig te fungeren Toen kwam de duif, heel voorzich tig op trippel voetjes. Moeder de kat tenvrouw kreeg het van de bibbera- tie op haar zenuwen toen ze het beestje langzaam maar zeker al pik kende onder de zeef zag komen. Ze rukte aan het touw dat het stokje kilometer ver weg vloof en de duif was gevangen Daarmede zou de wraak voltooid geweest zijn, want de duif verdween in de soep, als niet de hemelse ge rechtigheid Laten we het verhaal gewoon ver der vertellenTerwijl de duiven melker dagen daarna bij zijn hok maar stond te fluiten naar dat ene duifje, dat nog steeds niet terug wil de komen, zag hij tot zijn grote ver bazing des buurmans zoontje spelen met een duivenpootje. Als je daar aan bepaalde spiertjes trok, bewo gen de tenen nog. Het joch had daar alle aandacht voor en zag niet de vervaarlijke gestalte van de duiven melker over zich heen gebogen staan, die met argusblikken naar het duivenringetje keek, dat onafschei delijk aan een duivenpoot zit. Weg dromen van vluchten naar Orleans en andere moeilijk te spel len Franse plaatsen, weg welgevul de poel-potten, want het hakkelende jong verraadde al gauw dat in een andere, een soeppot, terecht gekomen was. Toen is de duivenmelker, overi gens eens achtenswaardig man, de kattenfamilie een bezoek gaan bren gen, Allerminst als Sinterklaas, eer der als de straffende zware Piet En zo is het gekomen, dat de kat- tenmeneer met een oog dat steeds blauwer werd, de politie te hulp riep, die alles nauwgezet noteerde. Nu kreeg men een politierechter te zien, die de duivenmelker moest on derhouden dat hij andere mensen geen blauwe ogen heeft te bezorgen en dat hij niet onder zijn duiven moet schieten. Rechter spelen is zijn aangelegen en niet die des duiven melkers. De buurman moest berecht worden omdat hij andermans eigen dom moedwillig vernield had, c.q. in de soeppot verwerkt had. „En mijn kat danriep een vertwijfelde buurman, ver genoeg uit de buurt blijvend van de handen van de duivenmelker „Ik heb uw kat niet', repliceerde de politierechter „en uit niets kunt U bewijzen dat die meneer uw kat of katten heeft doen verdwijnen. Als U dat bewijzen kunt, zie ik U graag hier terug De duivenmelker kreeg 50, boete tegen zich. De katten-liefheb- bende buurman 75,en mag bo vendien aan de duivenmelker de duif betalen, die door erkende duiven- keurders op 100,geschat is „Zo duur heb ik nog nooit soep gegeten", zuchtte de kattevriend Met kloppende hartjes zingen kinderen dat in deze tijd van het jaar. Ze geloven nog in de goed heilige man, die weldoende rondgaat.... Wij ouderen weten beter, weten dat in deze tijd van welvaart en welzijn niet altijd Sinterklaas rondgaat, die alle wensen en verlangens vervult. We weten dat we er hard voor moeten werken en sparen, dat als we verder willen komen, we onze ogen en oren open moeten houden. Daarom is het misschien goed dat we U attenderen op de nieuwe plaatwerkerij, die we bezig zijn te bouwen aan de Stationsweg. De N.V. Hermus is zo uit zijn jasje gegroeid aan de Oude Oostrumseweg, dat er een nieuwe en grote hal moet komen om het steeds groter wordende order pakket te kunnen verwerken. Bij ons geen Sinterklaas, noch Zwarte Piet, die het vele werk via een wonder klaar voor ons neer zetten, maar we! mensen, die in een modern bedrijf 'n goede toekomst voor zichzelf en voor de hunnen willen ver zekeren. Geschoolden maar ook ongeschoolden, die hier hoogwaardige producten leren maken.... Het klinkt miisschien wat opschepperig, maar het zijn harde feiten; ternauwernood 20 jaren geleden werd ons bedrijf gestart en nu zijn we -na de zoveelste uit breiding- aan een nieuwe hal toe. Dat komt omdat we in goede samenwerking een produkt maken, dat de aandacht trok en trekt.... Een klein wonder misschienMaar profiteer dan van dat wonderen kom bij ons aankloppen.... Het wordt misschien de beste Sinterklaas van Uw leven. voorlopig nog gevestigd Oude Oostrumseweg 19 te Venray, Telefoon 1367, maar na verloop van tijd in de nieuwe hal: Stationsweg 72 waag er een telefoontje aan

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9