Houd uw snelheid intoom! Yenray in hei weekend Industrialisatie en milieubederf Uw vakhandelaar biedt u meer dan lage prijzen alleen. Voortreffelijke service, goede voorlichting plus hoge inruilbedragenWij gevenu de zekerheid van een goedekoop! wMnvisie Politierechter heelt die mooie en voordelige meubelen KÏÏTK mtuEnUc^of WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN eigen haard VRIJDAG 30 OKTOBER 1970 No. 44 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG h peel em maas POLITIE SPEELDE VOOR COWBOY Een patrouille van Venrays politie kon in de nacht van zaterdag op zondag wederom voor cowboy spelen op de Wanssumseweg, waar een aan tal koeien op de weg liepen. De koeien waren uit de weide gekomen. Of de eigenaar een indeugdelijke af rastering heeft, of dat kwajongens bezig zijn geweest, tracht de politie te achterhalen. GEEN VOORRANG Op de kruising KempwegLange- weg werden de voorrangsregels niet in acht genomen waardoor een bot sing ontstond tussen twee personen auto's, respectievelijk bestuurd door F. V. uit Den Haag en H. M. uit Venray. Het bleef bij materiële scha de. Materiële schade werd eveneens genoteerd bij een soortgelijk ongeval nabij de St. Odakapel, waar een per sonenauto, welke uit het Biezenven- neke kwam, tegen de personenauto botste die in de Hoenderstraat reed. De auto's werden bestuurd door de 22-jarige A. B. uit Erp en de 32-ja- rige Th. V. uit Venray. ONVOLDOENDE OPGELET Dat men na geparkeerd te hebben bij het wegijden moet uitkijken naar het naderend verkeer, dat ondervond op de Albionstraat in Leunen de 29- jarige G. L. uit Leunen. Deze onop lettendheid was oorzaak dat zijn auto in botsing kwam met de perso nenauto bestuurd door de 24-jarige Engelse militair G. S., gelegerd te Laarbruch. Het bleef bij materiële schade. WEDEROM STIERVEN HONDEN ONNATUURLIJKE DOOD Stierven verleden week vier hon den van jagers een onnatuurlijke dood, in het afgelopen weekend zijn er weer 4 meldingen binnengekomen van honden die op een raadselach tige manier het léven lieten. Nu wer den de honden van de Venrayers S. M. en R. in Venrays Broek en in de Spurkt dood aangetroffen. Een Frie se fabrikant, die wandelde in de bos rijke omgeving van de ""Spurkt had daar zijn hond losgelaten. Deze hond stierf op zijn terugweg in zijn auto. De dode honden zijn voor een na der onderzoek opgestuurd naar een Rijkslaboratorium. De eerste berich ten wijzen er op dat de honden ge storven zijn aan strichine vergifti ging. KINDEREN KWAMEN MUNITIE BRENGEN Enkele kinderen hadden op een braakliggend terrein granaathulzen en munitie gevonden. Zij deden dat spul in een doos en brachten dat naar het politiebureau. Gelukkig is er niets gebeurd, maar de ouders kunnen beter hun kinderen vertel len dat zij oorlogstuig, in welke vorm ook, moeten laten liggen. LOOS ALARM In de nacht van zaterdag op zon dag werd de politie gealarmeerd dat een poging werd gedaan in de Lage re Technische School aan de St. Jo- zefweg in te breken. De politie patrouille heeft niets van een in braak dan wel van een poging daar toe kunnen ontdekken. LIMBURGS GESCHIED- OUDHEIDKUNDIG GENOOTSCHAP EN Het Limburgs Geschied- en Oud heidkundig Genootschap heeft haar komende ledenvergadering georgani seerd in Venray. Op donderdag 5 november a.s. zal die plaats hebben in Zaal In den En gel, waarin o.m. de heer D. H. Cou- vee, het hoofd van de afdeling Ne derlandse Geschiedenis van 't Rijks museum te Amsterdam, zal spreken over het Limburgse aandeel in deze geschiedenis. Deze vergadering be gint om 8 uur n.m. BENOEMING De heer A. J. G. Verberne, als maatschappelijk werker in dienst van het Regionaal Instituut voor Maatschappelijk Werk in Noord- Limburg, was sedert 1966 als zoda nig werkzaam in de gemeente Ven ray. Hij heeft per heden een funktie aanvaard als maatschappelijk werker bij de Gmeentelijke Sociale Dienst te Eindhoven. CROSSERS BOTSTEN TEGEN BOOM Zondagmiddag is door tot nog toe onbekende oorzaak de cross-auto, be stuurd door de 16-jarige J. W. uit Ysselsteyn te Merselo tegen een boom gebotst en vrijwel geheel ver nield. De bestuurder moest met ern stige verwondingen naar het zieken huis worden vervoerd. Zijn mede- inzitende, de 17-jarige J. M. moest eveneens met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis worden ver voerd, terwijl de eveneens 17-jarige P. P., allen uit Ysselsteyn, na ver bonden te zijn, naar huis kon wor den vervoerd. Van hun zakcentjes had het drietal de „auto" gekocht om daarmee te gaan crossen. BROMFIETS IN BRAND GESTOKEN Venrays politie denkt aan opzet bij de brand van een bromfiets van de 19-jarige Venrayer A. J., gestald bij een bar in het Schoutenstraatje. Daar begon de brommer opeens te bran den. Barbezoekers hebben de brand kunnen blussen, maar de schade aan de bromfiets blijkt aanzienlijk te zijn. IN SLIP TEGEN BOOM Zaterdagmorgen geraakte de per sonenauto bestuurd door de 25-jarige P. W. uit Venray op de Lange weg in een slip door het natte wegdek. De auto botste tegen een boom en werd totaal vernield. De bestuurder moest met vrij ernstige verwondin gen aan hoofd en gelaat naar het zie kenhuis worden overgebracht. ERNSTIG GEWOND BIJ VERKEERSONGEVAL Bij een verkeersongeval is de 17- jarige Harry H. te Wapenveld bij Zwolle zo ernstig gewond dat opna me in het ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. De vrachtauto, waarin de Venrayer als bijrijder zat, werd bij een verkeersongeval betrokken. Wat bezielt een knaap om in een hoogspanningsmast te kruipen. Die vraag legde de politierechter voor aan een flinke opgeschoten knaap, die zich voor zulk „een gijn- tje" te veratwoorden had. Uit de aanklacht, die ratelend snel door de officier werd voorgelezen, was te lezep, dat men in de late zon dagnamiddag op het politiebureau gewaarschuwd was, dat ergens onder de hoogspanningsleiding een knaap bezig was zijn klimkwaliteiten te to nen aan enkele andere knapen, die hem luidkeels stonden aan te moedi gen De politie, i.e. de verbalisant was op zijn brommertje naar de be wuste mast gereden en trof daar in derdaad een jolig gezelschap aan, dat nieuwsgierig doch lodderig be keken werd door een stel koeien in het belendende perceel „Wat mot datzo luidde de vraag van de dienaar van Herman dad, die al snel in de gaten had, dat de bewuste mannen-broeders be hoorlijk wat van het beste bier ach ter hun kiezen had gestouwd. Ze wa ren na de hoogmis blijven hangen in het kleine dorpscafé, hadden zitten toepen en al toepende de middag-dis verspeeld, zodat men maar door bleef drinken. Toen de kastelein ein delijk ook wel eens wilde gaan eten, hadden ze nog meer café's bezocht en stonden om goed 4 uur even lod derig als de koeien onder de hoog spanningsmastDat kwam omdat een van de jongelui nog al had zit ten snoeven over zijn klimkwalitei ten en toen men onderweg naar weer meer drank zo'n mast gezien had, was het gauw gezegd, dattie dan maar eens moest tonen wat voor flinke vent hij wel was. En zo ging genoemde jongeling moeizaam naar boven in de levens gevaarlijke mast, daarbij luid aange moedigd door zijn dronken bend- genoten „Naar onderzei de politie man, die deze klimprestatie maar moeilijk kon waarderen, doch zulks was gauwer gezegd dan gedaan. Want de stoere jongeling voelde er geen steek voor, integendeel, hij was halverwege en wenste zijn klim-es- capade voort te zetten, tot meerdere eer en glorie van zijn naam En zo zag onze politieman tot zijn niet geringe verbazing, dat de jonge ling in plaats van omlaag te komen, moeizaam en hevig zwaaiend weer verder kroop, de top tegemoet Er is behoorlijk gevloekt door deze politieman, wat wel begrijpelijk is, want wat moet je met zo'n halstar- rige dronkenlap. die er geen erg in heeft dat hij met levensgevaarlijke toeren bezig is. Dat had tot resul taat dat de aanmoedigers zo stiekum de benen namen. Ze kregen ondanks al het genuttigde bier, in de gaten dat de maat bij de politieman meer dan vol was en derhalve verdwenen zij. Zo bleef de politieman alleen achter, onder de mast, met 15 meter boven hem de jongeling, die soms vervaarlijk zwaaide en hele speeches hield - in het duits nog wel. In kernachtig nederlands echter bezwoer de politieman de jongeling naar beneden te komen. Toen deze zijn kameraden af zag druipen, begon hij hen uit te schel den voor lafaards, dat het klonk over het land. Maar de enigen die luis terden waren de koeien en dat is nu bepaald geen publiek waar je lang tegen praat. Zo ook niet deze jonge man, die er opeens ook niets meer aanvond zo voor piet lut in de lucht te hangen. Hadden zijn kameraden zijn kunsten nog gewaardeerd, deze politieman deed dat allerminst en de koeien interesseerden zich voor het gehele geval niet Toen is hij, wederom vervaarlijk zwaaiend, afgedaald. De verbalisant vertelde nog dat hij verschillende keren de handen voor de ogen ge,- slagen had en ieder moment 'n dof fe plof verwacht had, ten teken dat de klimpartij een voortijdig einde gevonden had. Maar alles ging goed - tot een paar meter boven de grond - toen de jongeman bleef hangen en smeekte dat hij niet geslagen zou worden en zoDe frisse lucht bo ven in de mast had hem schijnbaar zo ver ontnuchterd dat hij begrijpen kon, dat die politieman ergens krie bels had.... De politieman heeft hem toen bezworen dat hij hem met geen vinger zou aanraken, maar of hij nu a.u.b. naar beneden wou ko men. En dat is dan tenslotte ook ge beurd, en het zal voor de politieman wel een stille voldoening zijn ge weest dat de jongeman bij het af springen nog zijn enkel verzwikte Dat hield in dat hij hem nu op zijn brommertje naar de dokter mocht brengen. En wat die allemaal zei over dergelijke dronkemansstreken, is niet voor publikatie vatbaar Toen de politierechter hem vroeg naar het waarom, kwam er wat be nepen uit dat het voor de „gijn" was. En dat was voor de officier kenne lijk aanleiding om eens duidelijk te stellen dat het allemaal geen gijn is. Op iedere mast hangen behoorlijke waarschuwingen dat het hoogspan ningsmasten zijn, die wel op da al lerlaatste plaats gebruikt dienen te worden ais klimrek. „Maar ja, de heren zuipen zich vol en moeten zich dan uitkuren. En de politie dan maar zorgen dat de heren heelhuids thuiskomen, en ze heeft er een hele boel trammelant mee om ze weer in het rechte spoor te krijgen. Die be moeienissen zullen nu gehonoreerd moeten worden...." aldus zijn be scheid, en het werden 150 boete of 3 wekenAan die eis kon de jon geling niets gijnigs vinden,, maar de politierechter ging ditmaal rustig met de officier mee. „Maar van je zakcenten betalen", zo adviseerde hij, „dan kom je voorlopig niet in 'n café en heb je ook geen klimbe- hoeften Wat we in Venray hebben gezien op het gebied van industrialisatie, is feitelijk het beeld van Neder land. Industrialisatie is na de oor log noodzaak geworden. Nederland verloor zijn overzeese gebiedsdelen die vroeger bedroegen tot de na tionale welvaart en moest daar voor compensatie zoeken. Dit deed men door industrieën aan te trek ken. In Venray kwam daarbij nog de noodzaak dat de landbouw een der hoofd bestaansbronnen geen soulaas meer kon bieden aan de steeds groeiende bevolking en dat ook om die reden industriali satie gewenst was. Zowel in Ne derland als Venray zijn we in deze industrialisatie geslaagd en hebben mede daardoor de gemiddel de welvaart verbeterd. STOPPEN MET UITBREIDEN? Als wij de berichten voor televisie, radio en in de pers op ons laten in werken, krijgen wij soms het gevoel dat wij met die industrie het paard van Troje hebben binnengehaald. De berichten over luchtvervuiling en milieuverontreiniging zijn niet van de lucht. Figuurlijk niet omdat ze 9teeds sterker worden, letterlijk niet omdat in bepaalde streken van ons land dat milieubederf dreigende vor men begint aan te nemen. Wij reageren onze stemming af door te mopperen op die vuile, in dustrie en velen zijn van mening dat de ondernemers uit winstbejag bereid zijn ons te vergiftigen en daarmee worden de winstmakers dan andermaal in een kwaad dag licht gesteld. De kreet doet opgeld, dat wij stop pen moeten met het uitbreiden van de industrie en dat het inademen van zuivere lucht een essentieel ele ment vormt van ons welzijn, hetgeen iets anders i,s dan welvaart. Bij wel vaart denken we dan aan 's mensen materiële positie en bij welzijn stel len we de materiële situatie discuta bel ten gunste van ander levensge not, b.v. het krijgen van voldoende frisse lucht en het genieten van vol doende vrije tijd. BESTRIJDING Het is duidelijk dat de kwestie van welvaart niet zo eenvoudig is als men meent en dat zij zeker niet wordt opgelost door een emotionele benadering. Een groeiend economische bestel kan niet van de ene op de andere dag gestopt worden, zelfs niet wan neer we dat zouden willen. Met eco nomische groei is het als met een trein die vaart heeft en die men niet plotseling kan afremmen op straffe van ontsporing. Stoppen van groei betekent niet dat we het bereikte peil kunnen handhaven, het bete kent in vele gevallen een terugval. Wel zullen we meer dan ooit mid delen aan moeten wenden tot be strijding van de milieuverontreini ging en daarvoor voorschriften ge ven. In het verleden is juist bij de in dustriële planning te weinig reke ning gehouden met andere welzijns aspecten dan groei van inkomen en werkgelegenheid en dat deze aspec ten meer aandacht verdienen. Zij zullen zeker meer en meer bij de voorbereiding worden betrokken. Laten wij ook niet menen dat dit probleem nieuw is. Reeds voor dé oorlog en nog veel meer daarna is men met het vraagstuk bijvoorbeeld in het Ruhr-gebied geconfronteerd. Wij weten bijvoorbeeld dat rond de vestiging van Hollandia in Oos trum het nodige te doen is geweest over het afval-water, nodig voor het schoonmaken der aardappelen. We weten ook dat deze fabriek de zorg op zich neemt dit water zo schoon mogelijk af te voeren. Hier is dus al terdege rekening gehou den met de miliieuhygiëne. Dat Rank Xerox de vloeivelden opgekocht heeft is een andere vorm van milieuverbetering. Zjj dwingt Venray om tot een nieuwe rioolzuivelingsinstallatie te komen. Dat is ook een vorm van milieu verbetering. TOT OFFERS BEREID Een van de aspecten van milieu verontreiniging vinden wij in de luchtvervuiling. Daar doen wij alle maal aan mee, voor zover wij in een auto rijden. Nu kan autorijden ver boden worden met het gevolg dat wij in ons vervoer zodanig belem merd worden dat wij dan maar lie ver doorrijden en de luchtvervuiling op de koop toe nemen. Misschien is het ook mogelijk an dere auto's te produceren die geen lucht vervuilen. Als wij voor zo'n auto vijf cent per km. meer moeten betalen dan de bestaande, zullen wij dan allemaal dure luchtzuivere auto's kopen? Wij vrezen van niet. Wij gaan op zijn hoogst eens afwe gen of wij die hogere kosten kunnen dragen. Niet anders is het bij de luchtver- vuilende industrie. Wanneer daar ten koste van hoge investeringen de luchtvervuiling kan worden geëli mineerd, dan rijst de vraag of die hogere kosten door het produkt kun nen worden gedragen. Als dat in het licht van de internationale concur rentie niet mogelijk is dan zal zo'n industrie zich verzetten of de pro- duktie staken. HERWAARDERING Zo is de kwestie van de milieu verontreiniging geen specifiek Ne derlands probleem dat met een handomdraai kan worden opgelost. Het hangt samen met de internatio nale marktsituatie en met de bereid heid van de consumenten terwille van hun welzijn een hogere prijs voor de produkten te willen betalen. Dat betekent vanzelfsprekend dat wij ons in het bevredigen van ande re behoeften moeten beperken. Het is aldus gezien een vraagstuk van calculatie dat om studie en op lossing vraagt. Zoals wij in het ver leden stap voor stap hebben moeten leren leven met volkomen tegen- lichamelijk letsel van de mens be veiligde machines, zo zullen wij stapsgewijze het milieubederf moe ten uitbannen. Waar voor gewaakt moet worden is dat wij een stemming kweken in dit land die zonder meer anti-indus trieel zou worden. Zo'n stemming zou ons economisch onnodig scha den. Wel is het nuttig dat wij via materiële welvaart komen tot een maatschappelijke herwaardering en na-calculatie van alle waarden die wij ons hebben aangemeten. Goede zakenmensen als zij zijn, zullen onze ondernemers bereid zijn daaraan mee te werken. Zij zijn cal culeren gewend. Of wij als consu menten ook bereid zijn ons consump tiemilieu in dezelfde zin te herwaar deren zal moeten worden afgewacht. Dat staat in ieder geval nog niet bij voorbaat vast. Koop vertrouwd. Koop 'n Philips. Nu bij ons geweldige keus in kleur, portable en zwart/wit televisie. Afb.Philips 61 cm TV. Houtnerf beeldmasker. Geschikt voor ontvangst van alle Nederlandse en Duitse zwart/wit tv-uitzendingen. Drukknop afstemming, vanaf 725.- sevenum, past. vullingstr. 7, tel. 1826 venray, eindstraat 13, telefoon 1471 lottum, hoofdstraat 44, telefoon 509 interieurverzorging venray sevenum lottum

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5