Doorbraak misere T. V. Kastje Gewestelijke Sociale School van start Meerlo Wanssum Wat zit er achter het PULS PULS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Raadsvergadering Bekendmaking VRIJDAG 16 OKTOBER 1970 No. 42 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER □ANU DENKT PEEL EN MAAS IS i GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct par mm. ABONNEMENTS- PRUS PER KWARTAAL Z25 (buiten Venroy ZSO) In de maandag gehouden raads vergadering in de gemeente Meerlo- Wamssum herdacht burgemeester drs. Dittrich het onlangs overleden raadslid, de heer Hoogers. Als zijn opvolger wias door het stembureau eerst de heer van Eist aangewezen, doch daar deze de be noeming niet aanvaardde, werd na hem drs. A. van Witsen aangewezen, wiens geloofsbrieven staande deze vergadering werden onderzocht en in orde bevonden. In de komende ver gadering zal drs. van Witsen beëdigd worden. De raad keurde een verzoek goed van de middenstandsvereniging van Meerlo en Wanssum om in verband met een te houden winkelweek de winkels tot 9 uur te mogen open houden in de periode van 21 tot 26 november. Een belangrijk punt in deze ver gadering was de vaststelling van de gemeentelijke grondprijzen voor de gehele gemeente. Ged. Staten namen geen genoegen meer met voorlopige kwoopprijzen en eisten daar waar bestemmingsplannen gereed zijn een prijzenkaart. Aangezien het bestem mingsplan voor Wanssum nog in de maak is, werd Wanssum voorlopig even buiten de taxaties en bereke ningen gehouden van een cirkel- en cultuurtechnisch bureau, dat in op dracht van het gemeentebestuur een prijzenkaart had samengesteld waar in de prijzen voor de gehele ge meente hetzelfde zijn, al blijven er natuurlijk verschillen naargelang de ligging van de terreinen. De raad ging met de daarin genoemde prijzen akkoord. Akkoord ging men ook met het krediet dat de Bank voor Neder landse gemeente voor 1971 voor Meerlo-Wanssum beschikbaar stelt. Dat kan gaan tot 6 ton. Een ander belangrijk punt was de aansluiting van de vijf kernen van de gemeente op de aardigasleddiing. Deze aansluiting gaat de gemeente 512.000,kosten, terwijl ze tevens aandeelhouder moet worden voor 20.000,Aangezien de gemeente die 5 ton niet ineens op tafel kan leggen is met Limagas afgesproken dat men 20 jaren lang ieder jaar 51.500,zal betalen. Via een baat belasting, ook voor 20 jaren, hpopt de gemeente een groot deel van* die uit te geven gelden weer terug te krijgen. De tarieven zijn gedifferen tieerd en lopen van 35,per jaar voor een woning tot 300,per jaar voor industrieën. Hierover is lang en breed gedis cussieerd. Zo was men het er niet mee eens dat slechts een deel van Swolgen op het nieuwe net zou wor den aangesloten („eigenaardig dat daar gas alleen komt in die straten waar raadsleden wonen Vierder betreurde men het dat Geysteren, vanwege te weinig lief hebbers, van aardgas verstoken zal blijven. Baron de Weichs de Wenne zal de inwoners van Geysteren op een komende parochieraadvergade- rimg over deze materie voldoende inlichten. Dan waren ©r nog al bezwaren, dat degenen, iniet aansluiten, omdat ze b.v. oliestook hebben, toch een aanslag thuis zullen krijgen. Maar een en ander bleek in een voorvergadering al allemaal doorge sproken te zijn en het stond al snel vast dat alleen de heer Hendriks te gen zou blijven stemmen i-v.m. de kosten, die hij voor alle partijen te hoog achtte. De heer Janssien uit Tienray, die eerst mordicus tegen was, werd staande de discussie toch bekeerd en stemde voor. De rondvraag leverde weinig nieuws op. Alleen bleek genoemde heer Janssen nu ineens weer niets tegen het opbouwwerk te hebben, waartegen hij in de vorige vergade ring nog al fulmineerde. Hij liet al leen een reeks vraagtekens achter, want niemand begreep er nog veel van Het 11 meter brede gat in de Gro testraat, waar vroeger het pand Han- raets stond, is het begin van een doorbraak van de Grotestraat naar de Schoolstraat en wellicht ook het begin van de uitvoering van Venrays centrumplan. Want deze kortsluiting tussen beide hoofdstraten stond op het eersite en inmiddels afgekeurde centrumplan en nu bestaat er geen twijfel over of het zal ook in het tweede centrumplan wel opgenomen zijn Wie geen vreemdeling in Jerusa lem is, heeft intusisien via schriftelij ke vragen in die raad en de antwoor den daarop, wel begrepen, dat aan de verwezenlijking van dit eerste stukje cenitruimplan de nodige haken en ogen zaten en nog steeds zitten. Zo is bekend dat bijv. een aan de ze doorbraak gelegen waningiinidlich- ter de raadsleden onlangs een brief geschreven heeft, waarin hij zijn er gernis uitsprak over het feit, dat hem in begin 1967 al grond aan die doorbraak verkocht was, terwijl er in september 1970 nog steeds niets van die doorbraak te zien was. Resultaat heeft hij in zoverre ge had, dat er nu inderdaad een gat is. En dat de belendende percelen, zo als dat zo mooi heet in de notaris- taal, nu weer boos zijn, of liever zich ergeren over de gang van zaken. Nu is het niet prettig 's morgens wakker geschud te worden door een bulldozer, die het huis van je buur man aan het slopen is. Maar afge zien van het feit, dat niemamid het nodig vond hen te waarschuwen voor de dingen die komen gingen, vinden ze een ander feit nog beroerder. Na melijk dat het publiek uit raadlsver- gaderingsverslagen de indruk kan krijgen, dat het feitelijk de belen dende percelen zijn, die een fatsoen lijke afwerking van die doorbraak in de weg staan „O zekerzegt de heer van Opbergen, „men heeft van gemeen tewege wel eens met mij kontakt ge had. Maar dat was omdat ik een bouwplan ingediend had om mijn zaak uit te breiden. Dat is intussen al weer meer dan een jaar geleden. Men vertelde mij toen op de ge meente, dat ik dat bouwplan maar moest laten wijzigen, want er zou naast mij een doorbraak komen en •dan moesten er etalages en een in gang komen. Ik heb de architect daarop een bouwplan laten maken, aangepast aan de nieuwe situatie en daarop in september van het vorig jaar mijn bouwvergunning gekregen. Toen heeft een ambtenaar het woord baatbelasting laten vallen, maar het eigenaardige is, dat ik tot op heden niet weet hoe groot die zal zijn. Af gezien van het feit dat door de be treffende doorbraak mijn bouwplan nen een heel stuk duurder werden (aanleg etalages en nieuwe ingang), wilde ik dan toch wel eens weten, walt er dan nog als extra boven op kwam via een evenltuele baatbelas ting. Het vreemde is dat tot heden me dat niemand vertellen kan. Men praat vain „baat", maar vergeet niet dat ook de belastingen die „baat" ook als meer-waarde gaat rekenen en zo krijg je van die kant ook nog eens iets extra's te betalenMet die zekerheid voor ogen, heb ik voor lopig feestelijk bedankt voor een eventuele uitbreiding in en „versie ring" van de doorbraak. Toen werd ik nog eens naar gemeentewerken geroepen en daar vertelde men mij dat men op mijn kosten een zgn. blinde gevel zou bouwen. Ik heb hen toen diets moeten maken, dat die gevel half van mij is en dat er van mijn kant dus niets te betalen viel. Ik vind dat de voorlichting over dergelijke dingen veel te wensen overlaat. Ik moet uit de krant lezen dat er baatbelasting zal geheven worden, dat er goedschiks of kwaad schiks met ons onderhandeld zal worden, maar lik heb nooit iets ge hoord of geziien, of ik heb er zelf naar moeten vragen. Een antwoord op een, naar mijn mening toch zwaarwichtige vraag, als bijv. naar de hoogte van de toekomstige baat belasting kan niemand me geven. Een vreemde zaak, want men ver koopt in die doorbraak wel gronden, waarin in de koopsom de doorbraak- kosten wel berekend schijnen. Ze doen nog geen eens moeite om me te waarschuwen dat ze het pand naast me gaan slopen. Dat merk je 's morgens om 7 uur wel, als dat ding voor je raam staat te zwieperen en begint te bonken Zeker, we zijn eens uitgenodigd voor een gesprek over de toekomsti ge doorbraak door de toenmalige wethouder van openlbare wenken, die wel aandrang dat we op de hoeken van de doorbraak etalages zouden e.d. ter verfraaiing en zo, maar die ook ai angstvallig zweeg over kosten en de baatbelasting helemaal niet noemde Ongeveer hetzelfde verhaal heeft de heer Ariaens. Hij stelt dat men nu spreekt over baatbelasting of dat dat de gewoonste zaak van de wereld is, maar waarom kon men dat de men sen niet vier jaren eerder vertellen en ook eens de waarschijnlijke hoog te daarvan aangeven. Er zullen toch wel instanties zijn, die ongeveer uit kunnen rekenen, wat zo'n doorbraak gaat kostenDan wist men ten minste iets; nu echter vaart men op een blind kompas en krijgt dan het verwijt te horen, dat men niks doet. Men heeft nu een gat gemaakt, bouwt er blinde muren aan weers zijden, krijgt moeilijkheden met erf dienstbaarheden enz. enz. .en met dat al blijft er een onbevredigende situ atie bestaan, met een doorbraak, die feitelijk niet meer ds dan een gat en dliie men dam overeenkomstig „pro- vosarisch" begaainlbaar gaat maiken. De béide „belendenden" zijn over één zaak het hartroerend eens en diat lis, dajt als dergelijke doorbraken in het kader van een nieuw centrum- plan nog elders in Venray gemaakt gaan worden, dat dlan de voorlichting een heel stuk zal moeten gaan ver anderen. Men zal dan de 'betrokke nen klare wijn in dienen te schen ken, lang voordat men de bulldozer aan het werk zet, zodat dlie mensen weten waar ze af en aan zijn en welke „zegeningen" zulke doorbra ken met zich brengen. Dan heeft men het niet nodig, wat h.i. nu wel gebeurt, net te doen of de „belen dende percelen" oorzaak zijn dat dergelijke doorbraken worden tegen gehouden of niet dat aanschijn krij gen, wat stedebouwkundigen er van gedroomd hebben Waarvan gaarne akte „Van lapmiddel, wat ze vroeger was, in de Gewestelijke Sociale School thans uitgegroeid tot een instituut, dat ervaring heeft en daardcor een voorsprong bij d e verdere vorming van de mens", al dus burgemeester Schols bij de opening van de nieuwe cursus dinsdag j.l. in de Levensschool. Hij kon uit ervaring spreken, wamt hij heeft ,in Nuth enkele jaren les gegeven aan werkende jongeren, die via deze cursussen eigen inzicht en overtuiging willen verbeteren en vergroten. De burgemeester noemde het een gelukkig feit dat deze cursus weer im Venray begonnen is. Want het ideaal, dat iedereen gelijke kan sen voor het onderwijs krijgt, mag dain iin de laatste jaren bereikbaar- der zijn geworden, een feit is het elhtier nog lang niiet. Dat blijkt wel uit de moeilijkheden, die men heeft bij het part-itliime onderwijs, dat ech ter dank zij de druk van onderen, mu steeds meer mogelijkheden krijgt. Zo ooit waar is, dat de vorming niet ophoudt met het verlaten van de school, doch dat telkens opnieuw de mens moet leren, dan is dat in deze tijd. En daarbij staat de Geweste lijke Sociale School mat de ervaring van het verleden, gelukkig vooraan om de werkende mens meer bewust te doen worden van zij.n eigen doen en laten, zo stelde drs. Schols. Hij wist uit eigen ervaring dat een vruchtbare smaenwerking tussen do centen en cursisten voor beide par tijen van groot nut kan zijn, omdat men leert van elkaar Hij bood de cursisten een boekje over Venray aan. „Venray, dat een ontwikkelingsgebied is en dat ont wikkelde mlensen zo dringend hard nodig heeft Deze opening, waarbij verder nog aanwezig waren de heren wethou ders Schols en Loonen, alsmede de heer G. Mulders als afgevaardigde van de industriële club, en de aal moezenier Pater Peters, stond onder voorzitterschap van de heer van Goch, de voorzitter van het NKV Venray en werd ingeleid door de dis- trictsbestuurder van het NKV, de heer van Gennip BREDE VORMING Deze wees er op dat Venray enkele jaren geen sociale kursus meer heeft g:.had. Daarom was hij des te blijer dat men nu weer met zo'n groot aan tal cursisten van start gaat. In deze tijd, zo stelde hij, is een behoorlijke beroeps- en vakkennis onvoldoende om een gelukkig bestaan te hebben. Er komen zoveel problemen in het gewone dagelijkse leven om de hoek kijken, dat men een bredere vorming nodig heeft om een bredere kennis te kunnen krijgen en mee te kunnen denken aan die oplossing van die problemen. Dat bereikt men niet met demonstraties, aldus de heer van Gennip, hoe nuttig die soms ook zijn, maar dioor een goede ontwikke ling. Deze poogt men te brengen in de sociale school, opdat men niet al leen een rijker persoonlijk leven krijgt, doch dit ook dienstbaar kan maken aan het woon- en werk milieu, waarin men verkeert. Zo startte de Sociale School, waar van drs. Beterams de directeur is en de heer Baken en Pater Sangers de docenltjen zijn. met de beste wensen. Dat onder de cursisten ook een be jaarde dame zat, bewees nog eens te meer, dat men nooit te oud is om te leren Deze vraag beantwoordde dinsdag de voorzitter van de N.O.S., de heer E. A. Schüttenhelm bij de opening van de tentoonstelling „OPEN BEELD", die een goed beeld geeft van wat er allemaal no dig is vcor een televisieuitzending. Een tentoonstelling in de foyer van Venrays schouwburg die tct maandagavond 26 oktober voor iedereen vrij toegankelük is, ook op zaterdagen en zondagen Drs. Dittrich, naast burgemeester van Meerlo-Wanssum, ook commis saris van de regionale radio en tele visie en bestuurslid van de regionale radio en televisie en bestuurslid van de N.O.S., leidde de spreker in. Hij stelde dat men in" Hilversum en met name de voorzitter van de Neder landse Omroep Stichting bijzonder veel aandacht besteedt aan de ge westen (al hoort men hier dan wel eenis anders oordelen). VENSTER NAAR DE WERELD De heer Schüttenhelm wees er in zijn overigens humoristische en rela tiverende inleiding op, dat televisie feitelijk een ongelooflijk feomeen is dat ons in staat stelt in praktisch ieder huis van de wereld te kijken en met onze neus boven op elke zaak te ziltten „Het is als het kijken door een pijpensteeltje", zo stelde hij, „waarbij het wél belangrijk is wie het han teert en hoe dat pijpensteeltje ge richt wordt." Waar televisie in de meeste lan den een staatsinrichting is, loopt men wel vaak de kans, dait dit pij pensteeltje vrij eenzijdig gebruikt wordt. In Nederland, «waar men het meest democratische stelsel heeft in de omroep, met liefst 7 omroeporga nisaties en 36 zendgemachtigden is dat gevaar naiet zo groot. Maar of men desondanks toch een bewuste keuze doet en zelf bepaalt, wat men wil zien. is weer een andere zaak, aldius de heer Schüttenhelm, die meende dat te velen die keuze af lie ten hangen van het programmablad, dat ze kopen en waardoor ze auto matisch lid zijn van de een of andere omroeporganisatie. Waar is intussen dat de televisie de mensen een over vloed van informatie geeft, waaruit de mens, wil hij niet verdoofd raken door de veelheid, een keuze zal moe ten doen 25-JARIG DIENSTJUBILEUM J. EWALS CHAUFFEUR ZUIVELFABRIEK „VENRAY" Op maandag 19 oktober a.s. zal de heer J. Ewals 25 jaar als chauffeur in dienst zijn bij de Coöp. Zuivel fabriek Venray". Hij trad voor 25 jaar in dienst bij de toenmalige zuivelfabriek H. Ma ria te Oostrum en bij die fusie van het Oostrumse bedrijf met de zuivel fabriek „Venray" in mei 1946, ging ook Sef Ewals naar Venray over. Met zijn Ford was hij een der mensen van het eerste uur, die voor „moto rische" aanvoer der melk aan de fa briek zorgdroegen. Uiteraard 'had deze aanvoer nog niet de grote omvang van nu en moest hij om een full-time job te verkrijgen in deze eerste na-oorlogse jaren in de namiddagen met zijn 3 tonner naar Zuid-Limburg om daar aanvullingsmelk af te leveren. Gestaag nam in Venray de melk- aanvoer toe, hetgeen een noodzake lijke uitbreiding van de melkritten en daarmede van het wagenpark der fabriek met zich meebracht. Toen in mei 1966 de eerste der rij dende melkontvangstauto's werd aangekocht, was de heer Ewals ook de eerste die de opleidingslkursus voor de bediening der ontvagstappa- ratuiur op de wagen volgde.. In aug. van datzelfde jaar werd hij benoemd tot voorman van de chauffeurs. Op maandag 19 oktober zal de ju bilaris gehuldigd worden in aanwe- righeid van het dagelijks bestuur van de fabriek, de dinektie, de on dernemingsraad en de personeelsver eniging. Hem zal daarbij ojn. een re ceptie worden aangeboden in de kan tine van de zuivelfabriek „Venray" van 17.00-18.00 uur. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 12 okto ber .1970 no. 1230 aan de Zuid-Oos- ter Autobusdiensten N.V. te Gennep, Spoorstraat 155, tot wederopzegging, doch uiterlijk tot 1 oktober '1975 ver gunning hebben verleend voor de uitvoering vain groepsvervoer binnen de gemeente, te weten het vervoeren van schoolkinderen vain Yssellsteyin- Peelplian Zudid, van en naar de school te Yselsteyn en het vervoeren vain kerkgangers van Ysselsteyn- Peeliplain Zuid naar en van de kerk te Ys9elsteyin op zon- en feestdagen. Venray, 16 oktober 1970 Burgemeester en wethouders voor noemd. Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester A. L. G. JANSSEN, loco -secretaris TAAK VAN DE N.O.S. Uitvoerig ging hij in op de taak van de Nederlandse Omroep Stich ting, dliie op de eerste plaats service moet verlenen aan de zendgemach tigden door hun studio's, apparatuur e.d. ter beschikking te stellen. Daar naast moet ze de programma's coör dineren en zorgen dat geen twee opera's tegelijk op de 2 kanalen te zien zijn. Bij deze taak hoort om. ook het onderhandelen met de KNVB en de Bioscoopbond, „onder handelen, waarbij heel veel gepraat en geschreven moet worden". Haar derde taak is ontmoetings- programma's te maken. En daarover hebben de omroepen dan weer wat te zeggen. Bij de hele omroep zijn werkzaam 4500 mensen, waarvan 3000 bij de N.O.S. Hij noemde de N.O.S. een hardwerkend cultureel bedrijf, waar in tientallen vakken vertegenwoor digd zijn en dat een afspiegeling geeft van heel ons volk. Het budget van de hele omroep bedraagt 320 miljoen, dat binnen komt via de luisterbijdragen („deze 75,zijn veel te weinig") en via de reclame. Hij ging verder uitvoerig in op de service-verlening van de N.O.S. en wist te vertéllen dat in de nieuwe studio's verschillenle foefjes waren toegepast, die een zo voordelig mo gelijk gebruik hiervan opleverde en dlie door het buitenland graag zijn overgenomen U KUNT ER NIET AFBLIJVEN zo waarschuwde hij op het einde van zijn inleiding de aanwezigen, toen hij weer terug kwam op het medium televisie. Maar om ook eens een kijkje te geven in de keuken, waar al dat lekkers bereid wordt, gaf hij graag zijn zegen mee aan de ze tentoonstelling, die naar hij hoop te door velen bezocht zal mogen wor den GEMENGDE BASISSCHOLEN De gezamenlijke oudercomi- té's van de basisscholen in Venray trachten sinds enige tijd tot een gemengd worden van de lagere scholen te ko men. Ze gaan uit van het stand punt, dat nu de kleuterscholen en het voortgezet odnerwijs (mava havo vwo) gemengd is, het een irreële situatie is, dat op de basisscholen meisjes en jongens nog gescheiden zijn. Zü hepen dat met ingang van het volgend schooljaar, dus 19711972 hun streven succes zal hebben geboekt. ZU menen dat een begin moet worden gemaakt met de eerste klassen van het school jaar 19711972, waarna er ie der jaar een gemengde klas zal bijkomen, zodat in 1977 de scholen geheel gemengd zul len zijn. Mochten er van de kant van de ouders bezwaren zijn tegen dit streven dan zouden de oudercomités die bezwaren graag te horen krijgen, doordat de ouders rechtstreeks kontakt opnemen met de leden van de oudercomité's. De gezamenlijke ouder comité's van de basis scholen in Venray FIETSEN EN BROMMEN MOET WORDEN GELEERD Een van de problemen van de in Venray verblijvende gastarbeiders is het bij uitótek Nederlandse vervoer en we zien dan ook als ze enkele weken hier zijn dat zij de oer-neder- lanlse fiets willen gaan berijden. De ze weelde kennen zij in Turkije niet. Is het eerst een fiets, later wordt het een brommer en als er nog meer welstand is, dan komt de tweede hands auto aan de beurt. In de Kruisstraat wilde de 32-ja- rige Abdoli Ulida fietsen leren, ter wijl in dezelfde straat de 25-jarige Landgenoot Salahadd U. zijn pas ver worven brommer aan het leren be rijden was. Hoe het kwam werd niet duidelijk, maar brommer en fiets botsten tegen elkaar, beiden kwamen te vallen, maar het was erger dat hun vehikels tegen de geparkeerde auto van de Venrayer C. vielen. De auto werd beschadigd, de gastarbei ders liepen ontvellingen op. MATERIELE SCHADE Op de kruising WestsingelMer- seloseweg ontnamen op de WesJtsim- gel geplaatste kratten enigszins het zicht voor de bestuurder van de per sonenauto P. G. uit Overloon. De be stuurder stopte even, maar reed door, bemerkte te laat de vrachtauto bestuurd door R. uit Venray. Door de botsing die volgde ontstond al leen materiële schade. SNELHEIDSCONTROLE Gaan de verkeersdeelnemers in Venray de maximumsnelheid beter naleven? Dat vroegen wij ons af toen het aantal prooessenverbaal maan dag opgemaakt op de Midden Peel- weg te Ysselsteyn maar 4 bedroeg in 3 uur controle. RECHTDOOR OP DEZELFDE WEB GAAT VOOR Hel afbuigende verloer mag het- recht, doorgaande verteer op dezelfde v - mef hinderea Ook de t bram vorST" een uitzondering.' HQ gaaf alt af - buigend verteer.vtorW rechtdoor gaande verkeer op dezelfde weg.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5