Je moef de wasserij erbij hebben Doorbraak Grotestraat- Schoolstraat in de raad Puntjes op de raad.... Uit Peel en Maas Politierechter WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray in het weekend Je merkt het elke week VRIJDAG 9 OKTOBER 1970 No. 41 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 13 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) Vorige week konden we wegens plaatsgebrek niet de discussie plaat sen over 'het pand Hanraets in de Grotestraat, zoals deze in de ge meenteraad gevoerd werd. Wij laten deze daarom alsnog hieronder vol gen. Intussen is het pand Hanraets gesloopt en de doorbraak Grote straatSchoolstraat een feit. Om- ttrent de aankleding van deze passa ge, zoalis bestrating en etalages, wachten we met belangstelling de nabije toekomst af. Naar aanleiding waarschijnlijk, van een nog al bitter gestemde brief van de heer Rob van Haaren, die ach bij de raad beklaagde, dat in september 1970 nog steeds niets gedaan is aan een doorbraak, waarvoor hij in ja- nuari 1967 reeds grond kocht, ging de raad in de dinsdag gehouden ver gadering het college te lijf met schriftelijke vragen over de door braak van de Groitestraat naar de Schoolstraat via het pand Hanraets. Er waren scrriftelijke vragen, zo wel van de heer Oudenhoven over deze kwestie, alsmede van de heer Timmermans Waar het om ging in de vragen van de heer Oudenhoven was of de aangrenzende eigien de kosten moe ten gaan betalen van deze doorbraak en zo ja, wat er gaat gebeuren, als deze mensen, dat niet willen doen. De VOORZITTER Stelde dat door de kortsluiting van Grotestraat met Schoolstraat er een weg komt, waar van de aangrenzende eigenaren kun nen profiteren en daar dus haat van kunnlen hebben. In dat geval kent de gemeente mogelijkheden om via baatbelaistaingvierordeniing een rede lijke bijdrage van de betrokkenen te vragen in de te maken kosten Daar zulk een baatbelaStingver- ordenling bestaat nog niet voor deze doorbraak en publiekrechtelijk kan op dit moment de gemeente derhal ve geen bijdrage vragen. En daar mede blijft de onjuistheid bestaan dait de een door betaling van bouw rijpe bouwgrond wiel bijdraagt, doch de ainider zonder meer een waarde vermeerdering vain zijn iaan die sltnaalt gelegen grond en en panden 0)p ide koop toeneemt. Deze onbillijk heid moet derhalve opgeruimd wor den. En de gemeente is van zins dat via privaatrechtelijke weg te gaan doen. Wordt met de belendende ei genaren geen akkoord bereikt, dan moet de gemeente hen de mogelijk heid ontzeggen gebruik te maken van de voordelen, die een doorbraak biedt, tot het moment dat men wel een baatbelasting kan gaan heffen. Op dat mmoent kan 'men hen wel. dwingen een redelijk deel van de te maken kosten te gaan betalen. Als de beide belendende eigenaren niet goedschiks aan de doorbraak meewerken door een redelijk aan deel in de te maken kosten te beta len, dan wordt voorlopig deze door braak niet 'afgebouwd. Men zal eerst gaan bestraten over de volle breedte en het geheel dan verfraaien als de baatbelasting er is en tot die tijd volstaan met een provisorische ver binding. Daarbij zullen dan de beide belendende gevels in de Grotestraat voorzien worden van een blinde halfsteense muur, op het eigendom van de gemeente en voor rekening van de gemeente. Het zal dan mis schien wel niet zo'n fraai gezicht zijn, maar de mogelijkheid van kort sluiting is er in ieder geval en de bouwmogelijkheden van winkels aan die kortsluiting wordt mogelijk. Dat deze doorbraak 150.000, zou kotsten. zoals aan een van de be trokkenen zou zijn veilteld, daarover kon de VOORZITTER geen. zinnig woord zeggen, om de eenvoudige reden, dat noch kosten, noch de ver deelsleutel thans al bekend zijn. Men is intussen met de afbraak van het pand Hanraets begonnen en de toekomst zal leren, hoe deze doorbraak er uiteindelijk uit zal gaan zien Daarmede was ook het grootste deel van de vragen van de heer Tim mermans beantwoord, die echter daarnaast vroeg, wat nu feitelijk wel de bedoeling is met zaal en Hotel Wilhelmina. Blijft dit in half afge brande toestand daar maar staan. De VOORZITTER vertelde dat er een vergunningsaanvrage loopt voor nieuwbouw, die al gunstig geadvi seerd is door de stedebouwkundige en waarover de welstandscommissie zi'ch ook gebogen heeft. Zo die nieuwbouw te lang op zich laat wacht, dan kan de gemeente aan de hand van de bouwverordening eisen gaan stellen dat betrokken bouw werk in zodanige staat wordt ge- brcaht dat het voldoet aan redelijke eisen van welstand. En dus is het ook hier afwachten geblazen van 9 oktober 1920 Openbare vergadering van den gemeenteraad te Venray op Maandag 4 October nam. half 5. 1. De Voorzitter opent de vergade ring met gebed. 3. Benoeming hoofd der school te Oirlo. Aangezien bij de benoeming persoonlijke kwesties besproken worden schorst de Voorzitter de openbare vergadering. Na herope ning deelt de Voorzitter mede dat op de voordracht zijn geplaatst de hee- ■ren 1. Th. Peters, Ohio. 2. P. H. Lempkens te Weert; 3. R. v. d. Santé te Vught. Bij stemming 'kreeg de heer Peetens 13 stemmen, zoodat de ze met algemeene stemmen benoemd is ingaande 16 Oct. iajs. 4. Benoeming van een 'kantournier op den weg Oostrum-Oirlo-Casten- ray zijtak naar de halte. Er waren 7 candidaten. Hiervan kreeg bij de eerste stemming Eibers 4, Peeters 3 en Roelofs 6 sitemmen. Bij de twee de vrije stemming .kreeg Roeloffs 7, Eibers 3 en Peeters 3 sitemmen, zoo dat benoemd is Roeloeffs. 5. Voorstel van B. en W. tot bou wen van een onderwijzerswoning te Mersielo, een vierklassdgei school te Gastenray, eene vijfklassige school te Leunen en eene vierklassilge school met onderwijzerswoning oin de Peel. De Voorzitter licht dit voorstel toe. Te Castenray en Leunen zijn schoolvereen,igingen gevormd, welke berëiids zijn goedgekeurd. In de Peel zal de school dan komen op de ins-het plan aangegeven plaats. Wij moeten zorgen dat over eendge maanden .als de nieuwe wet in wer king treedt de eerste spade in den grond gestoken is, dan krijgen we 25 pet. van het Rijk terug, anders ko men de geheeele kosten voor de ge meente. De onderwijzerswoning dn de Peel is niet strikt noodzakelijk en zou daarmee desnoods 'gewacht kunnen worden, maar dn ieder geval zullen de kosten bedragen: voor de school te Castennaq 40.000,- voor die te Leunen 50.000,- voor die in de Peel 50.000,- voor de woning te Merselo 10.000,- tezamen 150 duizend gulen, waarvan 120 duizend gulden ten laste bomen der gemeente. In Oastenrtay 'is grond verkrijgbaar voor den bouw éener school voor 25,— per roede, in Leunen voor 29.50. Maandag werd het boerderijtje met 4 morgen land van de Familie M. 'tie Veltum publiek verkocht voor 4.625,Eigenaar werd G. Kusiters Wiieë. Te koop een wanmolen bij de W. B. Loanen, Brienshoek. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen „Dat u eens één enkel scheld woord ontglipt, dat is nog te begrij pen", zei de politierechter tegen een dakbedekker, die nu met een zenuw achtig klam handje lange haren uit z'n eigen dakbedekking stond te trekken. „Maar dat u zo'n verschrik kelijke saortvloed uitbraakt, is toch wel wat al te gortig. Waar haalt u die allemaal vandaan?" Er schokten enkele schouders op en neer. „Die hebt u toch niet op school ge leerd, zeker?" „Daar heb ik helemaal niks ge leerd" mompelde de leidekker. „Dan hebt u 't toch nog ver ge schopt, want u zit nu geregeld op een hoge positie „Dat doet me ook wel op de an dere mensen néérkijken." „Maar dat mag toch geen reden zijn om die mensen zo uit te schel den als u nu gedaan hebt!" ,,'t Waren er maar twee". „Jawel, maar die twee waren toe vallig allebei politieman. En als ik u was zou ik toch niet tegen een po litieman gaan schelden, want dan weet je wel zeker dat ie zijn boekje tevoorschijn haalt." „Ze traden heel onbehoorlijk op." „Dat zegt u, maar in het proces verbaal staat dat ze hun plicht de den." ,Die plicht 'kunnen ze dan wel wat beleefder doen". „O, moeten ze dan eerst onderda nig komen of u misschien audiëntie Wilt verlenen op een bepaalde da tum, opdat u dan enkele vragen kunnen worden gesteld?" „Het ging er niet om dat ze vra gen wiilden stellen. Die gozers vroe gen helemaal niks, maar comman deerden. „Doe open die bak" en „D'r uit jij". En toen dik vroeg waarom, zeiden ze: „Daar heb jij niks mee te maken." Nou, toen heb ik geant woord: als i'k er dan niks mee te ma ken heb, hoef je mij ook niet te com manderen." „Dat verhaal is toch niet volledig, want in diezelfde zin gebruikte u nog een reeksje scheldwoorden ook. Ein toen u meegenomen werd naar hét bureau, 'hebt u er nog zeker twintig iaan toegevoegd. „Dat haal je de donder. Als ze u a'ls onschuldige meesleuren naar het bureau en in een cel stoppen, dan zou u ook protesteren!" „Nliét lap die zelfde manier." „Nou, dian mag ik wel vertellen dat lik eerst allerlei andere manderen geprobeerd heb maar die rotzakken verrekten het om een fatsoenlijk vakman op fatsoenlijke wijze te woord 'te staan. En als 't dan fat soenlijk mieit kan, moest 't wel èf- kenis onfatsoenlijk". „Dat moest nou juist helemaal niet en daarom staa't u hier. Er .staan hier toch zeker toen of twaalf woor den bij die helemaal niet door de beugel kunnen. En dat tegen ambte naren in functie." „Dan moeten die donderstralen zelf 'ns leren, dat ze geen ontiege lijke taal in d'r 'bek nemen. Is me dat 'een vuile behandeling van die lef kikkers. ALs ze me dat kunstje nOg een ikeer flikken „Dan krijgt u een dubbel zo zware straf weglenis rioidive", waarschuwde de politierechter. „Welja, racen en dieven, dat is he lemaal hét toppunt. Ik ree doodkalm met m'n autootje en die hele inbraak wiist ilk geen éne moer van". „U hebt landers nogal wat kraak- jes op uw strafblad staan. Is het dan wonder 'als er een inbraak in de buurt gepleegd is, dat de politie de auto's aanhoudt en het een klein beetje verdacht vindt dat u toevallig in de buurt bent?" „Mag ik soms niet in me auto rij den? D'r lag niks van dat spul in en ik had nog geen beiteltje bij me." „Daar wilden die agenten zich nu juist van overtuigen. Die iwsten toen nog niet, dat u deze lene keer on schuldig was." „O, dus als ik ergens voorbijpas- seer, wordt er maar meteen aange nomen dat ik daar heb ingebroken." „Overdag niet, maar als het tien voor drie dn de nacht is en uw auto stond een uurtje precies voor het raam dat vakkundig van buiten be werkt is op de manier zoals udat altijd deed, dan was er toch wel re den om een kijkje din uw auto te ne men toen u wegreed." „M'n neus uit", mopperde de vak man, ,ik heb dat kunstje ook niet uitgevonden. D'r zullen d'r wel méér rondlopen die een beitel kunnen vasthouden." ,Niet van die lieverdjes als u." „O, meer van die lieverdjes als die 'klerelijers van een 'klabakken." ,,'t Zou in elk geval wel taktischer geweest zijn om een beetje lief te zijn voor de politie!" AUTO GESTOLEN? De politie tracht klaarheid te ver schaffen of de personenauto van de 21-jarige S., geparkeerd voor zijn kestenhuis dn de Past. v. d. Gaet- straat gestolen is, ofwel dat deze door een bekende is meegenomen en dan sprake kan zijn van joyriding. AUTO-VERNELINGEN GAAN DOOR Ondanks het feit dat men daar in de buurt toch op zijn quivive is om dat daar reeds meerdere wagens be schadigd zijn, kwam nu weer een melding binnen van de eigenaar van een nieuwe auto J. v. d. V., dat aan zijn geparkeerde aufcp een schade was aangebracht van enkele honderden guldens. In de Dr. Poelsstraat werd de ge parkeerde auto van K. eveneens voor enkele honderden guldens bescha digd. In het Schoutenstraatje werd de personenauto van B. vernield omdat men via het tochtraampje de auto bedrading had vernield. Of dit door dezelfde is gebeurd, dan wel dat dit een geval is geweest van diefstal van de autoradio tracht de politie uit te zoeken. VERKEERDE INHAALMANOEUVRE Op de Leunseweg werd een in haalmanoeuvre verkeerd uitgevoerd waardoor een botsing ontstond tus sen de personenauto's bestuurd door de 20-jarige Vienrayer R. v. d. V. en de 48-jarige Venlonaar W. H. Het bleef bij materiële schade. TEGEN WINKELPUël Op de Marktstraat 5 reed een per sonenauto tegen de winkelpui. De naar later bleek bestuurster mej M. R. uit Gelsenkirchen Did., had niets gemerkt en was doorgereden. Later kon zij worden achterhaald. Nu zal de boete hoger uitvallen. Winkelpui en auto werden licht beschadigd. DRONKEN BESTUURDER VEROORZAAKTE AANRIJDING Te hoge snelheid was waarschijn lijk oorzaak dat de 54-jarige bestuur der van de personenauto J. J. uit Rosmalen op de Jan Poeisweg 'te Ys- selsteyn de macht over het stuur verloor. Zijn wagen kwam zwaar ge havend tegen een houten lichtmast tot stilstand. De bestuurder werd aan gezicht en hoofd gewond. Na verbanden te zijn werd hij naar huis vervoerd. Hij bleek achter nog een hersenschudding te hebben opgelo pen. De bestuurder bleek onder in vloed van sterke drank te ver'keren. Hem is daarom een procesverbaal aangezegd. DRONKEN BESTUURDER KLEM GEREDEN Op de Langstraat te Venray wist Vemrays politie een bestuurder van een personenauto klem te rijden, die aan de linkerkant van de weg reed. Het bleek de 40-jarige woonwagen bewoner J. H. uit Eindhoven te zijn. Hij verkeerde onder invloed van sterke drank. Voorgeleid aan de hulpofficier van justitie bleek ook nog, dat deze aangehoudene gesig naleerd was in het opsporingsregis ter voor het ondergaan van een ge vangenisstraf van 14 dagen. De par- ketgroep heeft zich over de droniken bestuurder ontfermd en hem inge sloten in het huis van bewaring te Roermond. AUTO TEGEN LICHTMAST Op de Wanssumseweg reed een personenauto tegen een lichtmast die grotendeels vernield werd. De be stuurder van de auto reed, zonder zijn identiteit bekend te maken door, maar Venrays politie wist hem te achterhalen. Het bleek de 23-jarige Duitsers P. A. Th. te zijn, die Wans- sum woonachtig is. De bestuurder heeft bekend te lichtmast te hebben vernield. Nu zal de rekening wel wat hoger uitvallen. De officier eiste honderd gulden boete of tien dagen. De politierech ter maakte er vijfenzeventig van of één week. „Nou, dat is dan lief van u", zei de van met de hoge positie. Het feit dat vorige week Peel en Maas te klein bleek voor al le kopie is er oorzaak van dat we heden eerst terug kunnen komen op de voorbije raadsver gadering die, naar onze mening, vijf belangrijke punten heeft op geleverd. Dat is op de eerste plaats de verklaring van de heer Bete- rams, dat hij niet meer geacht wil worden deel uit te maken van de fractie van Mevr. Rut- ten-Tielen. Daardoor is er dus weer een fractie bijgekomen, terwijl het muisje nog wel een staartje zal hebben, omdat zo wel Mevr. Rutten als de heer Timmermans in de komende raadsvergadering op deze ver klaring wel terug zullen komen. Dat allemaal vanwege de dui delijkheid achteraf. Had men vooraf zijn afspraken openbaar gemaakt, dan was dit alles niet nodig geweest en had vooral de samenwerking in de raad al geen barsten vertoont, voordat men goed en wel begonnen was. Duidelijkheid hoopt men wel te krijgen door het openbaar ma ken van verschillende commis sievergaderingen. Men kan de nieuwe verordening van twee kanten bekijken, namelijk als een heel voorzichtige poging om met de nodige slagen om de arm de openbaarheid in de toekomst te regelen (en zo bekeek Opbouw '70 ze kenne lijk), maar men kan ze ook zien als de oprechte intentie van B. en W. om in deze nog wat on wennige situatie een startpunt te hebben, waarvan de toe komst zal leren of die te eng of te breed is uitgevalen. Dan is altijd nog korrektie mogelijk. (Zo zagen kennelijk de overige raadsfracties deze verordening). De toekomst zal leren, of men deze openbaarheid inderdaad wli zien als een nieuw kontakt met de kiezers. Men klaagt uit de raad sinds lang dat de pu blieke belangstelling voor haar werk miniem is. We dachten, dat een der oorzaken was dat te veel in commissievergade ringen in het geheim werd voorbereid. Men heeft nu de kans om de kiezers aan te to nen, dat het met die geheim zinnigheid best meevalt. Het lijkt ons een pogen zeker waard. Het feit dat de opbrengst van de bossen rond de Rouw- kuilen zijn bestemming vindt in het „af" maken van de sport centra op de verschillende kerkdorpen, zal hopelijk op vrij korte termijn een einde gaan maken aan de misère, die inderdaad in verschillende van die dorpen nog bestaat. Het feit dat Opbouw '70 er als de kippen bij was om ook andere bossen te gaan verkopen om daarna de accomodatie in de kom ook eens aan te passen aan de behoeften, wijst er ech ter ten overvloede nog eens op, dat we in de kom van Venray met een zeer grote achterstand zitten. Een achterstand, die misschien te veel verdoezeld wordt doordat St. Servatius nog altijd bereid blijkt een deel van haar terrein beschikbaar te stel len voor de beoefening van de sport. Blijft daarnaast de vraag of we met de verkoop van onze bossen voor het nageslacht het paard niet achter de wagen gaan spannen? Het verslag over de kortslui ting van Grotestraat met Schoolstraat vindt U nog el ders in dit blad. Inmiddels is het pand Hanraets gesloopt en is voorshands wel duidelijk ge worden dat de beide belenden de percelen geen behoefte schijnen te hebben de vrijko mende gevels voor zakelijke doeleinden te gaan gebruiken. Zelfs niet met de dreiging van een toekomstige baatbelasting. Het wordt dus een blinde- muren-toegang en doorgang. Of daarmede het „aanzien" gebaat is, wagen we te betwij felen. Zoals we ook betwijfelen of die treurige brandresten bij zaal Wilhelmina, aan de andere kant van die doorgang, snel opgeruimd en verbeterd wor den. Als startpunt van het nieu we centrumplan valt deze kort sluiting voorlopig nog zwaar tegen. We hadden ons een an- andere conceptie gedroomd, maar zo iets waarschuwt de mens met beide benen op de grond te blijven staan, ook bij het nieuwe centrumplan. De heer van Valkengoed heeft het nodig gevonden de inwoners van Venray-kom eens de les te lezen en hen te ver tellen dat ze voor een dubbel tje op de eerste rang willen zit ten. We dachten dat als zulks mogelijk is, men die kans maar gauw moet grijpen. Maar afgezien daarvan wees hij er op dat dan de kerkdor pen toch heel anders uit de bus kwamen. Die hebben heel wat grotere offers gebracht voor hun gemeenschapshuizen, dan Venray-kom voor zijn cultureel centrum, zijn schouwburg en zijn zwembad. Ja en sinds dat ogenblik schamen die van Venray-kom zich de ogen uit hun hoofd Niet vanwege die bijdragen, maar hoe een raadslid, dat be ter weten kon, dergelijke onzin uit kan kramen De heer van Valkengoed kon weten, dat het zwembad geen aangelegenheid is van Venray- kom, doch van de gehele ge meente Venray en zelfs van de streek, of wil men het deftiger: van de regio. Is het immers niet zo dat de schooljeugd van heel de gemeente en van Vierlings beek hier zwemmen leert? Dat de aktie „Maak de kuip vol" dan niet zo geslaagd is als men gehoopt had, kan men moeilijk de mensen van de kom verwijten, doch zo men al met verwijten wil komen moet men de gehele gemeente Venray met kom en kerkdorpen aanwrijven. Voor de schouwburg en het cultureel centrum heeft Venray- kom zijn patronaat ingebracht. Een herbouwplicht, die alles bij elkaar ook een kleine 3 ton groot was. En voor de rest heeft iedereen er het zwijgen toegedaan. Zowel over de fi nanciële opzet van dit hele ge bouw als over een nog andere particuliere bijdrage, die er ko men moest. Het betrokken Stichtingsbestuur is in feite nooit voor de openbaarheid met cijfers op tafel gekomen en heeft nooit enig beroep op Venrays burgerij en dat zijn de burgers van kom en kerk dorpen gedaan. Nu kan men moeilijk verwachten dat diezelf de burgerij dan desondanks toch de portemonnaie open maakt. Afgezien van het feit dat de bouw, zeker van de schouw burg, een aangelegenheid is, die weer een zaak is van de regio en niet van Venray-kom. We kunnen er in komen, dat de heer Valkengoed als raads lid het een moeilijke zaak vindt dat inmiddels de schuld van de Beejekurf is opgelopen tot ruim 7 ton, maar de enigen, die ooit inzage hebben gehad in de fi- naciële rapporten van dit cen trum, zijn de raadsleden ge weest En van die kant is er bij ons weten ook nog nooit gevraagd waar de rest van de particulie re bijdragen wel bleven. Ook niet door de heer van Valken goed. Het lijkt ons echter een heel goedkoop kunstje als nu blijkt dat men feitelijk nog twee ton meer aan particuliere bij dragen had verwacht (waarom komt men daar eerst nu mee voor de dag, bij het eerste lus trum?) om dan de inwoners van Venray-kom maar gauw even als de schuldigen aan te wijzen. Ja, om een dergelijke rede natie schamen die inwoners zich thans en gaan rustig ver der te proberen voor een dub beltje op de eerste rang te gaan zitten. Wie echter de schouwburg kent, weet wel beter WASSESU DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 11