Een watermolen in ere hersteld Gastvrijheid Openingen a. |(om even naar u|. WAM.UMAAM! Slopen PULS PULS Filmvorming slot van de Vredesweek Arts Nooyen Tapijthal Venray in het weekend Zangersdag VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1970 No. 39 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS GROTEItraat^M'^pc)STBuf^i TL^ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) Burgemeester van Heusden mocht dan zaterdag in Vierlingsbeek praten over het ydillische plekje bij de nieuw herbouwde water molen, wie zijn neus een goed optrek en snoof, kon weinig idyl lisch vinden aan de uitmonding van Venrays riolering. En dat zei den die van Beek na afloop van de daar gehouden plechtigheid dan cok maar keihard. Als Venrayer sta je dan wel met de mond vol tanden Waar het om begonnen was, was een stukje wederopbouw in Vier lingsbeek. Daar 'is namelijk dank zij de inzet van de families Havens en Kaanen de oude watermolen her steld, die eens het stamhuis is ge weest van Havens graanhandel, waarvan we nu in Maashees de gro te silo's, pakhuizen en kantoren ken nen. Met die zij het later weder opbouw is een stukje historie her steld, dat Vierlingsbeeks V.V.V. graag aangreep om bij uiteindelijke voltooiing wat gasten uit de nodigen. Dat was dan het college van Bur gemeester en Wethouders van deze gemeente, de heer Verwiel van het recreatieschap Peel en Maas en na tuurlijk de bouwfamiilies, Havens en de Kaanens HISTORIE In zijn welkomstwoord wees de heer van Daal namens .de V.V.V. op de rijke historie van deze oude wa termolen, die reeds sinds 1400 draai de in de beek, waaraan het dorp zijn naam ontleent namelijk de Vier- lingsbeék, die in de volksmond ech ter de naam Molenbeek kreeg en nog steeds heeft. In de officiële stukken duikt deze molen al in 1446 op en uit de stuk ken uit het Rijksarchief in Brussel weet men dat onder de graaf van Buren, Floris van Egmond, in 1531 een nieuwe molen gebouwd 'is, ter vervanging van de oude. Men weet uit de nog aanwezige rekeningen dat er voor dat molengebouw toen mer gel- en tichelstenen gebruikt zijn en dat het dak met stro hewerkt was. In 1672 werd deze molen .op zijn beurt weer vervangen door een nieu we en het was de timmerman Hen- Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen Filmvorming vertoont deze week de intussen wel heel bekende teken film The yellow Submarine. De voorstellingen zijn op heden donderdag, vrijdag en zaterdag tel kens om 6.30 uur; zondag om 2.15 u. (ook voor niet-abonnees) en dinsdag 7.00 uur (alleen voor Stevensbeek). In deze tekenfilm worden de vier Bietles naar Pepperland gehaald, om aldaar de muziekbeminnende bevolking te bevrijden van hun be zetters. In de „Yellow Submarine" varen de Beatles door wonderlijke zeeën. Zij ontmoeten fantasie-figu ren, maar ook personen uit het ver leden o.a. Napeoleon en Freud. In Pepperland zien wij de mee dogenloze strijdmethoden van de an ti-muzikale „Blauwe Miezers"; ten slotte trekken zij zich terug, door de Beatles bekeerd met muziek en love. Bij dit alles worden de Beatles songs op originele en meeslepende wijze in beeld gebracht. Heinz Edel- mann ontwierp bijzonder karakteris tieke modellen voor de Beatles en overige figuren; zijn tekenfilmstijl is origineel en verrassend. De harmo nie tussen de popmuziek en de visu ele tekenverbeelding is opmerkelijk. De ondertoon van tragiek tijdens het oorlogsbedrijf is juist getroffen. We zien hier een volkomen nieuwe aan pak van de tekenfilm, die in opzet en uitwerking getuigt van bijzonder kunstgevoel. dricus Heijligers, die er In die jaren inbeitelde: De molen moet malen, de zon moet dwalen, de vink moet slaan de wereld zal vergaan. En natuurlijk vergat hij niet vol uit zijn naam en jaartal in de ko- ningsas te zetten. Vandaar dat zijn naam voor de historie vereeuwigd is. Uit het Vierlingsbeekse gemeente archief is verder bekend dat er in 1724 ook flink aan de molen ge bouwd en verbouwd os. In 1875 werd de molen waaraan de legende ver bonden is, dat heel lang geleden een der eigenaars een schat in de muren zou hebben weggeborgen, verkocht. De koper ging voor de eigendomsoverdracht met twee man den vol geldstukken naar de notaris. Midden in Vierlingsbeek begaf een van de manden het en rolde de in houd over de straat. De molen ging verloren dn oktober 1944 toen de terugtrekkende Duit sers de zaak dn brand staken en de resten opbliezen. En geluk bij een ongeluk was 'het dat het oudien schoepenrad, met een doorsnee van 5.10 meter, met zijin 32 schoepen be houden bleef Het heeft (tot 1970 geduurd voordat de molen weer werd (opgebouwd Men kon (daarbij profiteren van ver schillende tekeningen en schilde rijen, die voor de oorlog van deze inderdaad fraai en en ouder water molen geimiaalkt zijin. Zo hangt nog steeds in de burgemeesterskamer van Vierlinigsbeek een schilderij dat de bankier en oprichter van de Haagse Post, de heer van Os, zijin geboorte plaats schonk van de hand van Pol Dom WEER IN GEBRUIK Afgelopen 'zaterdag werd dan in een druk bezochte plechtigheid met muziek en toespraken deze oude wa termolen weer in gebruik gezet, wel liswaar nu meer voor V.V.V. doelein den dan om graan te malen. Want dat kan men ellders sneller en beter. Maar de blijdschap dat de familie Havens en Kaanen desondanks dit oude ötukje van Beek hebben doen herleven, bleek duidelijk De heer H. Kaanen vertelde dat de familie dit graag gedaan had op de eerste plaats omdat het nog een van de weinige watermolens is in noord-oostelijk Brabant, maar daar naast ook, omdat in deze molen de grondsteen was gelegd van het te genwoordige bedrijf. Burgemeester van Heusden prees dit initiatief en weidde breed uit over de waarde van het gebouw in deze vreedzame en idyllische omge ving, maar toen hij de sluis open zette, die op zijn beurt weer het schoepenrad in beweging moest brengen, bleek dat de oude Molen beek duidelijk de afvoer is van de Venrayse riolering. En dat was en is allerminst idyllisch, zoals we U al meldden. En dat die van Beek het hart op de tong dragen en terecht kankeren dat hun mooie plekjes door de afval van Venray bedorven worden, daarin hadden ze ook nog eens schoon gelijk ook. Want het is maar een barre troep, waaraan ook een prachtig herstelde watermolen weinig verandert Het feit dat mensen elkaar de hand geven heeft een eigenaardige oorsprong. Door elkaar de hand te geven lieten vroeger edellieden zien dat ze ongewapend waren, geen dolk of een ander wapen in de hand had den waarmee ze elkaar eventueel koud konden maken. Als twee man nen mekaar de hand gaven beteken de dit dat ze elkaar konden vertrou wen; in ieder geval dat ze niet bang behoeven te zijn voor mekaar. Dit is natuurlijk een achtergrond waaraan je nauwelijks denkt als nu lekaar een stevig of slap handje geeft. Toch heeft het zin die achter grond even naar voren te halen nu wij zondag 27 september gesteld heb ben in het teken van de gastvrijheid. De vrede-week had twee zondagen: de eerste stond in het teken van „verenig alle naties" en de tweede in het teken van „gastvrijheid". Leu zen als „wij reiken de gast-arbeiders de vriende-hand; zij moeten zich hier „thuis" voelen; wij maken geen onderscheid tussen Nederlanders en buitenlanders" veronderstellen nog al het een en ander wanneer je die leuzen waar wilt maken. Iedereen onderschrijft die leuzen in hun algemeenheid natuurlijk van harte. Praktisch kom je echter alleen maar verder als je je afvraagt wat je nou eigenlijk voor deze mensen doet. Het is prachtig dat komende zondag de hele liturgie is afgestemd op de gastvrijheid en opbouwd rond liturgische teksten die de gastvrij heid prijzen. Christendom moet aan sluiten bij de aktualiteit. Maar christendom moet ook iets doen aan de aktualiteit. Dit laatste veronderstelt dat wij heel eenvoudi ge doeleinden hebben en middelen bedenken om die doeleinden te ver werkelijken. Als er geen konkrete doeleinden zijn dan blijft het bij wat goede gevoelens en wachten wij weer rustig de volgende vrede-week af. Wel, er zijn hier in Venray genoeg van die doeleinden die om verwer kelijking schreeuwen als wij gastvrij willen zijn tegenover de gast-arbei- ders. Er zou een school moeten ko men voor spaanse kinderen in onze gemeenschap, waar die kinderen iets kunnen horen van hun eigen kuituur en geschiedenis. Als zij dan nader hand naar hun vaderland terug gaan staa.n zij tenminste niet helemaal vreemd in hun eigen omgeving. Er zou een tehuis moeten komen waar de buitenlanders zich thuis voelen en, wat méér is waar ze ons HULDIGING VAN DE HEER ASSELBERGHS Venrays raadszaal wordt kennelijk te klein als men daar een ambtenaar gaat huldigen. Dat bleek ook vrijdag toen de heer E. Asselberghs het feit herdacht dat hij voor 25 jaren in dienst kwam van de gemeente Ven ray. De heer Asselberghs had er uit drukkelijk op gestaan, dat een en ander zo eenvoudig mogelijk zou ge beuren en dat was dan ook de reden, ctat burgemeester Schols zich be perkte tot een eenvoudige felicitatie, waarbij hij de hoop uitsprak dat de gemeente nog lang zal mogen profi teren van de kunde en werkkracht van de jubilaris. Mevr. Asselberghs werd ook in dat korte huldigings woord betrokken, waarbij de burge meester haar een boeket aanbood. De heer Asselberghs kreeg de ge bruikelijke enveloppe met inhoud. Namens het secretarie-personeel bood de loco-secretaris, de heer A. Janssen, gelukwensen aan, waarbij mevrouw Asselberghs en de kinde ren een bloemboeket werd aange boden. Dan begon een drukke receptie, waarbij ook de nieuwe en oude wet houders hun gelukwensen kwamen aanbieden, evenals verschillende raadsleden. Naast zijn collega's kwamen ook vrienden en bekenden en zo was er bijv. het bestuur van Venrays Har monie, waarvan de heer Asselberghs lange jaren secretaris geweest is, dat hem bij dit zilveren jubileum geluk kwam wensen Venrayers zouden kunnen ontvan gen op hun eigen Spaanse manier. Die jongens zouden graag voetballen en sporten, maar ze kunnen geen terrein krijgen. Hun vrouwen zou den eens graag voordelig inkopen doen, maar durven geen winkel bin nengaan omdat ze zich niet ver staanbaar kunnen maken: ga eens met een spaamse mee en help ze eens bij een voordelig koopje. Zo zou je nog lang kunnen verder gaan. Gast vrijheid betekent aan de konkrete doeleinden iets doen om ze wat ver der te brengen dan mooie wensen en menslievende gevoelens. Het is ze ker in Venray niet zo dat wij niet lief zijn voor de buitenlanders, maar we zouden ook praktisch moeten zijn. Ik noemde in dit stukje de Span jaarden omdat ik voortdurend met hen te doen heb; ik denk dat het voor de overige buitenlanders pre cies hetzelfde is. En nou ik zelf dat afschuwelijke woord „buitenlander" gebruik, denk ik nog aan iets heel praktisch dat bovendien niets ko9t: wij zouden die benaming „buitenlan ders" achterwege moeten laten! Het klinkt zo rot en on-gastvrij als je die mensen betitelt met de niets- zegggende naam „buitenlanders". Bovendien verraadt zp'n niets-zeg- gende betiteling al dat ze je niets zeggen. Benoemen wij die mensen toch heel gewoon naar de nationali- teiet waar ze met recht trots op zijn: Marokkanen, Spanjaarden, Joego- slaven, Italianen, Grieken. Er kan al heel wat gastvrijheid doorklinken in de naam waarmee je demand be noemt. En natuurlijk ook heel wat ongastvrijheid! Mijn ervaring hier in Venray is dat de gastarbeiders heel graag hier zijn maar dat ze nergens zo de pest aan hebben als aan die rotte naam „buitenlanders". Dr Jan Peters OCD Aalmoezenier Sociale Werken in Noordelijk Limburg. Onvoorstelbaar is de hoeveelheid heren- en jongemskleding, die men kwijt kan in een speciaalzaak, zoals de firma Arts en Nooijen die deze week opende in de Grotestraat. Dat is de eerste idnruk, die men krijgt als men in de 450 wi2 grote, nieuwe zaak binnenkomt. Een in druk, die nog versterkt wordt als men dan eens op zijn igemak de enorme sortering bekijkt, die deze nieuwe zaak zijn klanten te bieden heeft. De combinatie, die dn 1965 in Box meer gevormd werd door de heren Arts en Nooijen en idaar leidde tot de oprichting van een speciaalzaak in heren- en jongenskleding, bleek in Boxmeer goed aan te slaan. Reeds driemaal in een vrij kort «tijdsbestek moest de daar gevestigde zaak ver groot en uitgebreid worden. Doch ondanks die groei en de daardoor veroorzaakte drukte (op het einde van de week werken daar 18 man in de zaak) bleef vooral de heer Nooijen toch steeds naar Venray kij ken, de plaats waar hij vandiaan kwam. Verschillende malen heeft 'hij bier onderhandeld over aankoop van bepaalde panden, doch steeds liep dat op een teleurstelling uit, totdat hij dan dit pand in de Grotestraat 'het zijne kon maken. Onder architectuur van de heer Martens wist het aannemingsbedrijf Rutten uit Oirlo in zeer korte tijd het oude geheel te laten verdwijnen en een nieuw zakenpand daar neer ie zetten, dat onder 450 m2 groot is en op de kleermakersafdeling nog eens 200 m2 ruimte biedt. Dit men die ruimte benut heeft om daar zeer overzichtelijk het ge weldige sortiment van dit bedrijf te etaleren werd burgemeester Schols en echtgenote donderdagmiddag al duidelijk, toen hij deze zaak officieel kwam openen. Hij moest daarvoor wel de wollen sjaals uiteemknopen, maar kon zich toen zelf met de vele andere belangstellenden ervan over tuigen dat Venray een nieuw en keurig winkelpand er bij gekregen heeft, die als speciaalzaak, niet al leen zorgt dat de doorsnee-man daar een groot sortiment kledingstukken vindt, maar ook de „dikke" zoals een van de etalage-figuren duide lijk toont. En de jongeren, die zich wat zwie riger en uitbundiger kleden wil, die komt ook dit aan zijn trekken in de aparte afdeling, die speciaal voor hen is ingericht. Die opening is een gezellig feest geworden, waarop niet alleen vele re laties van de firma Arts Nooyen acte de presence gaven, maar ook de collega's uit Venray en vele belang stellenden, die gezien ook de drukte in de daarop volgende dagen het op prijs weten te stellen dat Venray een dergelijke speciaalzaak rijk gewor den is. Een groot aantal bloemstuk ken en cadeaux maakte deze ope ning meer tot een feestelijk gebeu ren, terwijl het uur gratis kopen als openingsreclame er wel in sloeg Alle goede dingen in drieën. Bij de openingen van de firma's Thomassen en Arts Nooyen voegde zich afge lopen week nog de Tapijthal, een filiaal van de in Venlo en omgeving wel bekenide zaak, gespeciaal in ka merbreed tapijt van elk genre. In een meer dan haastig tempo heeft deze firma het pand Jan Hen- senstraat 10 (achter de schouwburg) door enkele interne verbouwingen geschikt gemaakt voor haar doel en dat was wel nodig wanneer men de grote sortering kamerbreed tapijt ziet opgesteld. Dergelijke grote rol len plaatst men nu eenmaal niet in een klein vertrek. Ondanks bet feit dat de Tapijthal slechts door een enlkele advertentie kennis kon geven van haar opening, mocht zij zich afgelopen weekend al direct verheugen in een grote be langstelling van het kooplustige pu bliek. Ook met deze zaak is de sortering die Venray kan bieden weer belang rijk uitgebreid. De in bedoeld pand tot voor kort gevestigde antiekzaak is tijdelijk overgeplaatst naar Venlo, doch heeft de bedoeling zich t.zi. opnieuw in Venray te vestigen. TWEE PERSONEN GEWOND BIJ BOTSING Zondagmiddag verleende de 45-ja- rige bestuurder van de personenauto G. R. uit Meerlo, toen hij vanaf de Spurkterdijk de Maasheseweg wilde oversteken geen voorrang aan de met 120.km snelheid over de Maas heseweg komende motor bestuurd door de 24-jarige G. v. d. Z. uit Boe kei. Bij de botsing werd de bestuur der evenals de duopassagiere, de 19- jarige J. H., eveneens uit Boekei, van de motor geslingerd en kwamen het wegdek terecht. De duopassa giere moest met levensgevaarlijke verwondingen naar het ziekenhuis ite Venray worden overgebracht. De bestuurder van de motor kon, na in het ziekenhuis behandeld te zijn, naar huis worden vervoerd. KOEIEN OP DE WEG Tot tweemaal toe moest in het af- gelopend weekend Venrays politie als veedrijven opereren. De eerste keer omdat twee koeien over de Wanssumseweg liepen en enkele uren later op dezelfde weg een vaars. RUIT INGEGOOID De politietracht klaarheid te ver krijgen wie en waarom een ruit werd ingegooid bij de familie R. aan de Hoopweg. ZATERDAG 26 SEPT. A.S. Zaterdag 26 september a.s. wordt in Zaal „In den Engel" in de Post straat alhier een zangersdag gehou den, die om 14.00 uur aanvangt. De deelnemende koren komen uit verschillende plaatsen in Nederland, o.a. uit Haarlem, Tilburg, Roermond, Beek L. en natuurlijk een Venrays koor. Ieder is van harte welkom en de entree is gratis. Het koor van de bejaardenverenriging uit Venray zal deze zangersdag openen, waarna de andere koren hun repertoire zullen afwerken. Er staan liederen uit al lerlei toonaarden op het progamma ren het belooft dan ook een interes sante zangersdag te worden. In de komende weken zullen de volgende panden gesloopt gaan wor den: 2 woningwetwoningen in de Gas- straat alsmede het pand Deriet al daar, wier „verdwijning" nodig is voor de realisering van de doortrek king van de Beekweg naar de Maas heseweg. Op de Vlakwaterweg gaan de pan den 11 en 13 verdwijnen, terwij 11 op de Westsingel de panden nr. 9 en 13 gaan verdwijnen. Deze afbraak is nodig i.vjn. bouwaktiviteiten in plan Veltum. Verder staat op des slopersbriefje het pand Geysterseweg 11 i.vjn. uit breiding van Oostrumse bouwplan nen. In Venray-centrum verdwijnen de panden Jan Hensenstraat 2a, 4 en 6 om plaats te maken voor nieuw bouw, terwijl de sloop van Hoender straat 21 noodzakelijk is voor de eer ste aanzet van het cen/trumplan. KANARIEVERENIGING DE HUISVRIEND Maandag 28 september algemene ledenvergadering in café „In den En gel", aanvang 20 uur. Behalve de gebruikelijke agendapunten zijn er mededelingen van het tenltoonstel- limgsbestuur en een causerie van dr. Kremer. Op deze vergadering kunnen rin gen voor exoten en geanodiseerde ringen worden besteld. Wij rekenen weer op een druk bezochte vergade ring. GRANAAT GEVONDEN Bij graafwerkzaamheden bij de uitbreiding van de Rank Xerox-fa brieken te Venray werd een gevaar lijk uitziend projectiel naar boven gehaald. Later werd vastgesteld dat het een nog intakt zijnde Duitse granaat was. De mijnopruimings- dienst zou trachten dit oorlogssou venir onschadelijk te maken. AUTO'S OPENGEBROKEN Enkele in de Pr. Hendrikstraat ge parkeerde auto's werden opengebro ken. Van waarde werd echter niets vermist dan een paar autohand schoenen. KONIJN KAPOT GEBETEN De politie tracht de eigenaar van de hond op te sporen die bij J. in de Dep. Petersstraat te Oirlo twee volwassen konijnen heeft doodge beten. MATERIELE SCHADE In de Grotestraat te Venray werd door een vrachtauto, waarvan de identiteit van de bestuurder bekend is, een lichtmast gekraakt, alsmede de pui van de winkel van L. en het zonnescherm van deze firma. GESLAAGD De heer W. W. M. Spreeuwenberg uit Ysselsteyn slaagde voor het in genieursexamen in de richting Vee teelt aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. Voor de hoofdakte slaagde in Den Bosch mej. P. Vermeltfoort, Merse- loseweg. Is uw hulp niet gekomen Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen 1% f til A 0* 11 I A V f

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9