Modehuis Thomassen geopend voor de mode van morgen Ontwikkelingsorgaan Noord-Limburg Start nieuwe schouwburgseizoen f595. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Jong erencursus VAM0SA VER VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1970 No. 38 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS GROTESTRAATG28VE POSTBuf 1 TEL.0^"?F GIRÖ^ 050652 ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venray 2.50) BIJ EEN JAARVERSLAG Plaatsgebrek was er tot heden oorzaak van dat we (te) weinig aandacht konden schenken aan het jaarverslag van de Stichting Ontwikkelingsorgaan Noord Limburg. Waar in deze Stichting de gemeente Venray met 18 andere Ncord- en Midden-Limburgse gemeenten samenwerkt, alsmede met de Kamer van Koophandel en verschillende maatschappelijke instellingen, lijkt het ons alsnog dienstig terug te komen op dit jaarverslag De Stichting Ontwikkelingsorgaan Noord-Limburg is feitelijk ontstaan uit een in de zestiger jaren begon nen informeel overleg tussen de Noord-Limburgse gemeenten en de Kamer van Koophandel. In 1967 werd besloten dit overleg een meer formele vorm te geven in een stich ting, waardoor men o.m. rechtsper soonlijkheid kreeg. Het doel van die stichting is nog altijd de economische en maatschappelijke ontwikkeling van het gebied, waarin de betrokken gemeenten liggen, te stimuleren. Men wil dat bereiken door maatre gelen en voorzieningen op econo misch, sociaal, sociaal-hygiënisch, kultureel en rekreatief terrein te be vorderen. SAMENWERKING In de stichting werken samen de gemeenten Arcen en Velden, Beesel, Belfeld. Bergen, Broekhuizen, Gen nep, Grubbenvorst, Helden, Horst, Kessel, Maasbree, Meerlo-Wanssum, Meijel, Mook en Middelaar, Otter- sum, Sevenum, Tegelen, Venlo, Ven ray. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Noord-Limburg en Maatschappelijke instellingen als: Limburgse Organisatie voor Zelf standige Ondernemers, Limburgse Katholieke Werkgeversvereniging; Limburgse Land- en Tuinbouwbond; Nederlands Katholiek Vakverbond; Stichting Geestelijke Gezondheids zorg Noord-Limburg; Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Noord- Limburg, werken eveneens hierin samen. INDELING EN GROEI In genoemd jaarverslag wijst het bestuur van de stichting er op dat het werkgebied van het ontwikke lingsorgaan nog steeds niet in alle opzichten geïintegreerd is. Dat komt mede door het feit dat de provincie reeds vele jaren lang een indeling in vier economisch-geografische gebie den aanhoudt n.l. rond Gennep, Ven lo, Venray en Weert. Gevolg daar van is, dat een gedeelte van Noord- Limburg, te weten de gemeenten Helden, Kessel, Maasbree en Meijel nog altijd worden gerekend tot het economisch - geografisch gebied Weert. Deze indeling noemt de stichting verouderd. Dat het provinciaal be stuur desondanks voor de jaarlijkse bevolkingscijfers over 1969 nog uit gaat van deze reeds lang achterhaal de indeling, doet geweld aan aktua- ldtedt der gegevens, die het provin ciaal bestuur met betrekking tot Noord-Limburg ten dienste staan, aldus de stichting. Zij verdeelt haar werk in vier re gio's. Met rond 95.500 inwoners is de regio Venlo de grootste, gevolgd door Venray met rond 60.000, Gennep met rond 35.000 en Helden met bijna 29.000 inwoners. Noord-Limlburg telde op 31 decem ber 1969 in totaal 213.785 inwoners; de Noord-Limburgse bevolking nam in 1969 met ruim 3.800 personen toe of met ruim 1%%. (De bevolking in de gemeente Venray met bijna 3.5 procent). Verheugend noemt de Stichting, dat Noord-Limburg zich van de an dere delen der provincie onder scheidt met betrekking tot de migra tiecijfers. Uit Zuid- en Midden-Lim burg zijn in 1969 ruim 3.900 perso nen meer vertrokken dan zich ves tigden; in Noord-Limburg daarente gen was sprake van een vestigings overschot en wel met 870 personen. Merkwaardige is, dat de regio's Gen nep, Venray en Helden tezamen een vestigingsoverschot van ruim 1.400 personen te zien geven en dat het juist de geürbaniseerde regio Venlo is, die daartegenover een vertrek- overschot van 540 te zien geeft. Met een oppervlakte van ruim 850 km2 Wijkt Noord-Limburg op ruim 38V2°/o van de oppervlakte van de gehele provincie bijna 22 procent van de totale limburgse bevolking te huisvesten. De stichting noemt het waarschijnlijk, dat dit relatief gun stige ruimtelijk beeld mede oorzaak is van het verschil in migratie; blijk baar zoekt de mens de grootst mo gelijke ruimte, ook al laat het ver schil zich maar in enkele vierkante meters per persoon méér uitdruk ken. BESTUUR In het bestuur, waarin voor Ven ray zitting heeft burgemeester drs. Schols en het raadslid J. de Bruyn, volgde dr. J. M. van Susante Prof. Thurlings op als voorzitter. Bij -zijn installatie-rede wees. hij er op dat het Ontwikkelingsorgaan geen jam mer-college (meer) is, dat een zich verongelijkt en achtergesteld voelend gebied vertegenwoordigt, doch een uit de kluiten gewassen Noord-Lim burg, dat zoekit naar een eigen visie op de toekomst en dat verschillende maatschappelijke processen tot ont wikkeling wil brengen. HOOFD AKTIVITEITEN De hoofdaktiviteiten van het ont- wikkeliingsongaan lagen in 1969 in de stichting Rekrealtiegebied Maas, sa men met Midden Limburg, die ten doel heeft de rekreatieplanning in Midden- en Noord-Limburg te co- ordineren. Daarnaast blijft de ge meentelijke gebiedsindeling onder werp van gesprek. Het door de Ver eniging van Ned. Gemeenten be gonnen onderzoek valt uiteen in een bestuurkundig en een sociaal-geo grafisch gedeelte, waaraan nog steeds gewerkt wordt. Niet alleen dit onderzoek werd uitvoerig behandeld, doch ook werd het succes gepro beerd om hiervoor subsidies van de regering los te peuteren. Verder werd een onderzoek ingesteld naar de door de Provincie uitgegeven mi gratiecijfers. Zoals hierboven reeds gezegd is blijkt Noord-Limburg in dat opzicht een heel wat gezondere indruk te geven, dan deze provinciale cijfers doen vermoeden. Een eerste rapport van een spe- cinaal daarvoor in het leven geroe pen commissie, waarin zitting heb ben de burgemeesters van Meerlo- Wanssum en Venray, over de regio nale brandweer, de regionalisering van de brandweertaak en de uit breiding van die taak tot een meer algemene hulpverlening kwam ook in dat verslag jaar aan de orde. De noodzaak van het woningbe hoefte-onderzoek en de vraag of men in plaats van een-lokale wo ningmarkt niet moet komen tot een regionale woningmarkt, wordt thans nog onderzocht Het feit dat het industriegebied rond en in Venlo tot en met 1971 als stimuleringsgebied is aangewezen, met daaraan verbonden de nodige rij'lcssteun voor de verbetering van de infrastructuur is een van de be kroonde aktiiviteiten van het orgaan. SEKTIES Ook in de verschillende sekties van het orgaan is het nodige werk verzet. Zo heeft de economische sek- tie o.m. de doortrekking van de Noordervaart naar de Maas bestu deert en afgeraden het door Brabant voorgestelde tracé te volgen. Dit zou namelijk grote technische moeilijk heden met zich brengen voor het Venlose industrieterrein en de aan leg van de rijksweg ten westen van de Maas. Een stichting samenlevingsopbouw voor het gebied VenloHelden Beesel kwam dede dank zij het ont wikikelingsorgaan van de grond. De sektie onderwijs heeft o.m. het vraagstuk voorgelegd gekregen naar de mogelijkheden van een school voor HAVO in Horst. Men wil echter eerst een ETIL rapport afwachten, dat over dit soort onderwijs in heel Limburg handelt. De sektie infrastruktuur heeft met provincie en rijk de wegenplannen rond Venlo nader bekeken, waarbij ook ter sprake kwam de nieuwe rijksweg te westen van de Maas. Het uitvallen van de baileybrug in Well voor het zwaardere verkeer heeft weer eens te meer gewezen op dit zwakke punt in Noord-Limburg. De totstandkoming van een nieuwe en betere brug wordt door het Ont wikkelingsorgaan krachtig nage streefd. De sektie volksgezondheid, waar van Burgemeester drs. Schols voor zitter is, heeft zich aanvankelijk be zig gehouden met plannen voor een regionale dienst voor de openbare gezondheidszorg. De samenwerking tussen de vier ziekenhuizen Venlo, Tegelen, Horst en Venray, waar men plannen heeft voor een regionale ambulancedienst, heeft een deel van dat werk overge nomen. Een werkgroep, waarvan drs. Schols ook lid is, is thans bezig de mogelijkheden in de regio's te be kijken. Ook wordt de opzet voor een schooladvies- en schoolpsychologi sche dienst nader bekeken. De sectie rekreatie en toerisme kon9tateert met vreugde wat reeds bereikt is in het recreatieschap Peel en Maas en wijst op de grote toe vloed in de campings. De hotel- akkomodatie daarentegen loopt te rug, zo komstateert haar eindrapport, doch geeft verder niet aan, wat hier tegen gedaan moet worden. JAARVERSLAG Het jaarverslag van de Jongeren- kursus Noordelijk Limburg over de periode 19691970 weet te vertellen dat aan de kursussen in Venray 83 meisjes hebben deelgenomen, waar van 58 in de eerste jaarskursus, 13 in de tweedejaars cursus en 12 in de derdejaars cursus. Hun leeftijd va rieerde van 14 tot 19 jaar. Drie daar van waren afkomstig uit bedrijven, 7 uit kantoren of winkels, 43 helpen thuis mee in de huishouding, 12 de den dat elders, terwijl 17 van hen van psychiatrische centra of zieken huizen hielpen. Ondanks het fait dat de oude pas torie aan de Maasheseweg in zeer slechte toestand verkeerde is het ook dit keer weer gelukt alle kursussen daar te geven, behalve de sport. De eerstejaars kregen hun kursus sen in daggroepen (maandag, dins dag of woensdag), de 2e jaars in een halve dag (dinsdag) evenals de 3e jaars (dinsdags). In gesprekken, met handvaardig heid (koken, naaien, handenarbeid), kulturele vorming, sport en bijzon dere akltiviteiiten heeft men gepro beerd de jongeren te begeleiden in hun groeiproces en hun meer be wuster en zelfstandiger gemaakt, hen te' leren een eigen standpunt te be palen en zich vrij te kunnen uiten. Het verslag maakt verder melding van schouwburgbezoek der meisjes, deelname aan de Rode Kruisdag door erwtensoep te verkopen, bezoe ken aan> de bevrijdimgstenitoonstel- ling e.a. en de organisatie van het 10-jarig bestaan. De sinterklaas- en kerstviering was wederom een groot succes, evenals bezoeken aan modeshows en schoonheidsspecialiste. In het kader van de vastenaktie werden kontakten gelegd met een Spaanse en Indonesische familie. Een kamp in Valkenburg besloot tenslot te het kursusjaar. VERBROEDERING Een groot deel van het jaarverslag gaat over het samengaan van de jon gerencursus en het levensschool werk, waarbij in april j.l. gestart werd met een experimentele groep, die een groot succes was. Bij begin van het nieuwe kursusjaar zijn de besturensamengevoegd na vele discussies en vergaderen en zal het gehele vormingswerk dus een „gemengde zaak" gaan worden. Hierover hebben we reeds eerder uitvoerig bericht. Dat de wens naar nieuwbouw des ondanks en juist daardoor ook in dit jaarverslag weer hevig doorklinkt is wel te begrijpen, nu door de wette lijke bepalingen daaromtrent het aantal jongeren dat de kursussen gaat volgen veel groter gaat worden en het pand Maasheseweg 10 steeds miserabeler wordt. Ondanks dat in het programma boekje van de Limburgse schouw burgen Spectaculair met grote let ters stond aangekondigd dat de Ko ninklijke Vlaamse Schouwburg met „Vrijdag" in Venlo zou komen, was het dit stuk van Claus waarmede in Venray het schouwburgseizoen 1970- 1971 is geopend. Dat gebeurde dan donderdagavond met de eerste voor stelling in de toneelserie GOLDEN GIRL En nu dit begin gemaakt is, kon digt zich voor de volgende week donderdag in de cocktailserie al het Deutsches Tournee Theater uit Mün- chen aan, met een musical-oprette Golden Girl.. Degenen, die het vorig seizoen de opvoering van de Fledermaus door dit gezelschap hebben gezien, zullen zeer zeker deze voorstelling niet overslaan, temeer waar een bekende Duitse filmster als Nina Westen de hoofdrol vervult van het gouden meisje, dat dank zij een list van haar moeder, poetsvrouw op een reclame bureau, de foto-girl wordt in een grote reclame-campagne. Een leuke musical, waarbij Klaus Wunderlich het hammond-orgel bespeelt. OKTOBER Voor oktober geven we vast de volgende data: Maandag 5 oktober in de Casino serie Der Zarewitsch van Frans Le- har, waaraan niet minder meewer ken dan het Wiener Solisten Ensem ble, het Ballet Etooiles de Paris en het Wolga-kozakken-koor. Voor donderdag 8 oktober komt het Groot Limburgs Toneel met „wat U maar wilt" van Shakespeare. Van dit oude stuk heeft men een eigen tijdse voorstelling gemaakt, waarvan heden vrijdag de première gaat in Maastricht en waarvan men zich veel voorstelt. Donderdag 15 oktober komt in de toneelserie de toneelgroep Theater 1. Noticias religiosas para las Espa- noles de Venray y alrededores. El domingo proximo es la fiesta de la Exaltación de la Santa Cruz. A las diez y media Misa con platica y cantos en Castellano. El domingo proximo es también el domingo de los Emigrantes: sea la Mi9a domini cal de este domingo una oportudi- nidad para todos los Espaholes para reunirse en la celebración de esta Misa comunitaria. El padre Juan espera a todos! Apenas pasadas las vaccaciones ya anuncian las Navidades: el K.L.M. y Fit ofrecen una semana libre para todos aqellos que en diciembre iran en vaccaciones por quince dias. Mas met het vrij harde stuk van Mau- ghan The Servant. Maandag 19 oktober komen de Jantjes met Beppy Nooy en Johnny Jordaan voor de Cocktailserie dit Amsterdamse volksstuk brengen, dat tot heden Beppy Nooy de van Dalsumprijs en Johnny Jordaan een Edison opgeleverd heeft Op deze uitvoeringen komen wij nader terug. informaciones y detalles les darè con mucho gusto el Sr D Juliana Ramil, Beukenlaan 33. Información cultural El viernes proximo dia 18 comien- zan las clases de holandés para es paholes en el colegio de San José, los interesados que sin haber dado aviso a los mienbros de la Subcomisión deseen asistir, podrén porsonarse en dicho colegio a las 8 h. empunto de la noche. Noticias recreativas Se proyecta una excursion para primeros del mes, sicha excursion se realizara de la siguiente forma. 1. SaMda de Venray en autocar con destino a Amsterdam. 2. Visita de la ciudad de Amster dam en barco. 3. Comida en urn' Hotel holandés Restaurante Espanol. 4. Visitar el Aereo-Puerto Schipooi calificado como uno de los aereo- puertos mas modernos de Europa. La Subcomisión. grandioze5lcmPhllipszwart/ wit t.v. Nu bU Tummers reeds vanaf 61 cm beeld reeds vanaf met houten-1 kast. Philips kleuren t.v. Hen nieuwe dimen sie toegevoegd aan uw kijkgenot BU Tummers f OiQC reeds vanaf; 1 Cm I RADIO. - T.V. - WASAUTO MATEN - CENTRIFUGES EN- ALLE ANDERE ELECTRISCHE HUISHOUDELIJKE APPARA TEN. Erger u niet langer aan een "lopend" beeld op uw t.v. of een kwaliteit van een Londense mist. Ganu naarTummers en maak kennis met de nieuwste zwart-wit en kleuren t.v.'s. Wacht niet te lang. De prijs is nu ook geen probleem meer, bekijkt u onder staande aanbiedingen maar en vraagt u vooral naar onze hoge inruil- premies voor uw oude toestel. ROERMOND: LAURENTIUS- PLEIN 9TEL. 5154-HELDEN- PANNINGENMARKT 39 TEL. 1500-VENRAY: LANGSTR. I TELEFOON 3030

Peel en Maas | 1970 | | pagina 17