Houd uw snelheid intoom! Raad nam afscheid kom even naar DE WASCOMAAT ine Spoedeisende Raadsvergadering Het Groe Hart Kanker bestrijding Uit Peel en Maas Venray in het weekend VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1970 No. 35 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS FIR DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMQTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 13 ct p.r mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT M POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 YVCCrVDLMLI VV^^n V CIMTl/A T C1M WIVIO I HCfVCIM PRIJS PER KWARTAAL 125 (buitm V«oray 2.50) Venray heeft met het Groene Hart in Veltum inderdaad een mooi blokje woningbouw er bij gekregen. Of men al dan niet gelukkig moet zijn met de hoge flats en drive-dn woningen die dichtbij staan, laten we hier maar buiten beschouwing. Iets an ders zijn de toevoerwegen, met name het verlengde van Weg in de Berg, de Weverstraat en Haamma- kersstraat. Daar mankeert toch alles aan. In feite zijn ze er nog geen eens. Met droog weer één stoffige zandweg en met nat weer bijna een modderpoel. Vooral het verlengde van de Weg in de Berg is onderhand een drukke verkeersweg en vraagt dringend om verharding. Het plan „Groene Hart" is nu toch al enkele jaren oud. En we weten best dat de gemeente geen ijzer met handen kan breken, maar toch vra gen we ons in gemoede af of deze wegverharding intussen niet gereed hiad kunnen zijn of nu op zeer korte termijn, voor de winter, gerealiseerd kan worden. De opmerking die men wel eens hoort, dat er weinig groen in het Groene Hart overblijft, zou men op het eerste gezicht volmondig moe ten beamen. Er zijn inderdaad veel bomen geveld. Doch bij informatie verzekerde men ons dat een nieuwe groenibeplantdng op het programma staat. Wellicht wat deze reeds ko mend voorjaar ter hand kan worden genomen. KOLLEKTE Het is weer zo ver, de jaarlijkse inzameling voor de kankerbestrijding staat voor de deur. Een dezer dagen zal U om een bijdrage worden ge vraagd voor de bestrijding van deze angstaanjagende ziekte. De strijd tegen kanker is niet ho peloos, zoals vaak wordt veronder steld, integendeel, er wo/rden vorde ringen gemaakt, maar helaas vallen jaarlijks nog te vele landgenoten aan deze ziekte ten offer. Dit moet veranderen, maar om düt te bereiken is geld nodig, veel geld, want kankerbestrijding is ean kost bare zaak. Als men zich realiseert, dat de hiervoor benodigde gelden vrijwel geheel door bijdragen van de bevol king moeten worden opgebracht, dan zal men eerst goed beseffen, hoe dringend het beroep is, dat het Ko ningin Wilbelmlima Fonds door mid del van deze kollekte op Uw offer vaardigheid doet. Voor dit jaar zal een bedrag van zes miljoen gulden nauwelijks vol doende zijn om alle verplichtingen na te kunnen komen. Zes miljoen brengt een normale kollekte natuur- lijkt nooit op, maar toch vormt deze inzameling een zeer belangrijk on derdeel van dit gigantische bedrag. Het is goed te weten, dat het gro te kamkerresearchcentrum „Het Ne derlands Kanker Instituut" vorig jaar 3.000.000,ter beschikking kon worden gesteld, terwijl het Rot- terdamsch Therapeutisch Instituut een bedrag van 1.000.000,kon ontvangen. En dan wordt nog niet gesproken over de sommen, die jaar lijks gaan naar de 13, over het ge hele land gespreide kankercentra enz. Zes miljoen is veel, maar bitter nodig! Daarom, als men U straks om een bijdrage vraagt, geef dan met milde hand. Help het Koningin Wdlihelmina Fonds de strijd tegen kanker win nen.. Het is vogir ons aller bestwil. Mocht U niet door een kollektant worden benaderd1, stort dan Uw bij drage op postgiro 26.000 t.n.v. Kon. Wilhelmiina Fonds Amsterdam. Uw geüd wordt goed besteed. Door het overlijden van het raads lid de heer A. Vermeulen is een ze tel vrijgekomen, zowel in de „oude" raad, als in de nieuwe raad, die ko mende dinsdag beëindigd zal wor den. In de huiidige raad zou de heer Vermeulen opgevolgd moeten wor den door L. P. M. van Bolhuis, de oud-directeur van de AMRO Bank alhier. Deze kandidaat is intussen echter naar Wassenaar verhuisd en dus geen inwoner meer van de ge meente Venray. Hij kan daarom dus onmogelijk lid worden va de „oude" raad, maar aangezien een en ander toch zijn formele gang moet hebben, is hem intussen een en ander schrif telijk meegedeeld. Voordat er echter antwoord terug is, zal de „oude" raad al vertrokken zijn, dus heeft het verder geen zin nog andere kandidaten van deze lijst in het geweer te roepen. De opvolger van de heer Bolhuis was overigens de heer G. Bekkers hoofd van de Petrus Bandenschool. Iets anders is het met de nieuwe raad. Daarin wordt de heer Vermeu len opgevolgd door J. Oudenhoven, Deumeseweg. Men had een onder zoek naar diens geloofsbrieven dan ook al mooi op de agenda staan voor de raadsvergadering van dinsdag 25 augustus, tolen men tot de ontdek king kwam, dat genoemde Oudenho ven dan niet op dinsdag 1 septem ber gelijktijdig met de andere nieu we raadsleden beëdigd zou worden. Want na goedkeuring van de raad kan men nog altijd binnen acht da gen in beroep gaan bij Ged. Staten tegen de goedkeuring der geloofs brieven. Zou men wachten tot dins- nieuwe raadslid J. Oudenhoven dag dan was de termijn dus te kort. Wilde men de heer Oudenhoven de zelfde kansen geven als de overige leden, dan was een een vroegere en aparte raadsvergadering nodig. Die is dan vrijdag j.l. gehouden, zij het dan dat wethouder Janssen en de heren Jaegers ,van Oers, Fleurkens en Emonts op het appel ontbraken. Daarin gaf de VOORZITTER een korte toelichting van het „waarom" van deze spoedeisende vergadering, waarna de heren MAAS, PONJEE en JENNISKENS met de secretaris ver trokken om in stilte de geloofsbrie ven van dit nieuwe raadslid te be kijken. Bij monde van de heer MAAS kwamen ze korte tijd daarna weer vertellen dat men de stukken in orde had bevondlen en dat wat hun betrof de heer Oudenhoven op de eerste dinsdag van september er bij kan zijn En aldus besloot dan ook de ver gadering. Dat was dan ook meteen hét eüinJde van deze vergadering. Op de perstribune had men intussen al becijferd dat deze vergadering een ektra onkostenpost opleverde van ruim 500,Maar wét is wet portefeuille neer van landbouwaan- gelegenheden en grondzaken, die hij na het overlijden van wethouder Pubben in september 1958 had over genomen Reeds in 1953 werd hij gekozen als raadslid van de gemeente Venray. Als voorzitter van de LLTB en de Boerenleenbank in Leunen, als voor zitter van de eiervereniging daar ter plaatse en als bestuurslid van de fok- veremiging alsmede hoofdbestuurs lid van de COVAS had de heer van Dijck zijn sporen in het verenigings leven van Leunen reeds verdiend en dait was de reden voor diezelfde ge meenschap hem af te vaardigen en uit te kiezen als hun vertegenwoor diger in Venrays raad. Zoals gezegd nam hij in september 1958 plaats op de wethouderszetels naast burge meester Janssen en zou deze blijven bezetten ook naast burgemeester mr. Ousters en tenslotte naast burge meester drs. Schols. Onder deze drie burgemeesters heeft hij zich „waar" moeten maken, omdat onder zijn be heer de gronden voor de uitbrei dingsplannen Desselke, West 1 en West 2, Leunen, Oostrum, Veltum, Merselo en Castenray gemeentelijk bezit moesten gaan worden. Dat be tekende en betekent nog honderden schattingsakten, gesprekken en on derhandelingen, waarvan een deel zeer moeilijk en hard waren Voeg daarbij de grondaankopen voor Midden Peelweg en doortrek king en verbreding Deumeseweg, dan is dat een heel programma. Wethouder van Dijck is dn die ja ren gegroeid tot een onderhandelaar in optima forma, die steeds probeer de de gulden middenweg te vinden tussen de belangen van de mensen, die gronden af moesiten staan en die van de gemeente. Een zwtare en niet gemakkelijke taak, temeer waar hem de kritiek niet bespaard bleef. Doch bleef hij optimistisch en bleef hij doorgaan, waar anderen het hoofd al moedeloos hadden laten zakken. Hét tekent deze wethouder dat on danks de enorme uitbreidingen van Vienray zeer weinig onteigeningen via de reotihe>r moesten worden uit gesproken Als loco-burgemeester, welke taak hij op zich kreeg na het overlijden van wethouder Wintels was hij min der gelukkigWant toen hij aan het „bewind" was, kwam de mede deling dat het cenltiumplan, waaraan jaren gewerkt was, door de minister was afgékeurd, omdat het te duur zou gaan worden. Onder zijn „be wind" was het oolk dat verschillende klamdestüjene bouwsels moesten wor den geslooptMaar desondanks wist hij Venrays burgervader steeds op waardige wijze te vervangen Hij heeft in de 12 jaren van zijn wethouderschap mee mogen werken aan de uitgroei van Venray en heeft daaraan een wezenlijk deel bijge dragen. WETHOUDER F. J. JANSSEN gaat op 63-jarige leeftijd de porte feuille neerleggen van openbare wer ken, na die 6 jaren „gedragen" te hebben, naast de burgemeesters Ous ters en Schols. De heer Fr. Janssen kwam na de nood-raad in 1946 in Venrays ge meenteraad, toen nog o.l.v. burge meester mr. Janssen. Hij kwam daarin als afgevaardigde van Ven rays middenstand. Toen later de par tij der middengroepen geformeerd werd door diezelfde middenstand in samenwerking met de Adelbertver- enig.'mg werd hij fractieleider. Toen in 1964 wethouder J. Colsen de por tefeuille van openbare werken neer legde. kwam ze in handen van de heer Janssen, die zo mede-verant woordelijk werd voor de opzet van Venrays centrumplan en van ver schillende bestemmingsplannen aLs Veltum, Brukske, Molenklef en Vlakwater, alsmede die van verschil lende kerkdorpen. De heer Janssen, die sinds 1960 bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Kath. Ned. Stucadoorspa- troonsbcnd (waarvan hij voorzitter ■was) Ridder in de Orde van Oranje Nassau is en als bestuurslid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken officieel voor zijn verdiensten de legpenning van deze Kamer kreeg uitgereikt, heeft zich naast zijn wet houderschap zeer verdienstelijk ge maakt voor Venrays gemeenschap. Als voorzitter van de middenstand, van VW en in verschillende andere bestuursfunfcties heeft hij zich im mer ingezet voor de groei en bloei van Venray, ondanks de handicap van zijn ziekte, die er mede aanlei ding toe is, dat hij thans dit zware werk neergelegd heeft. Hoewel B. en W. vergaderingen nog altijd geheim zijn, is het geen geheim dat de verstandhouding in het college gedurende de jaren dat de heer Jansesen hier zitting in had, buitengewoon goed was en dat men mede daardoor het gezamenlijk stre ven om voor Venray „er uit te halen wat er in zat" zo dikwijls met succes is bekroond. DE HEER J. MAAS was niet alleen de nestor van de raad in deze ri'ttingssperiode, doch ook dat scheidende lid, dat het lang ste raadslid is geweest. Hij had zit ting in Venrays gemeenteraad van 1949 tot 1958 en van 1962 tot 1970. Als lid van de zgn. kerkdorpenlij st was hij een vurig verdediger van de agrarische belangen, waarbij hem bomen en struiken langs de wegen vooral ter harte gingen. Mede dank is zij zijn werk in Heide het kerk en scholencomplex gereed gekomen en is Heide thans opgenomen in het oyenbaar vervoersnet van onze ge meente Zijn plaats wordt thans ingenomen door de heer Loonen DE HEER E. BARTELS moet, volgens zijn eigen verklarin gen, wel onder voor hem pijnlijke omstandigheden afscheid nemen van de raad, waarin hen 11 jaren zijn krachten gaf. Een niet nakomen van afspraken in de lijst Rutten-Tielen is volgens hem oorzaak dat thans een einde komt aan een raadslid maatschap, dat begon in 1958, onder broken werd van 1962 tot 1964, maar door de vakaiture Berkhout, dan weer een vertegenwoordiger van de middengroepen wiens belangstelling vooral uitging naar de sociale om standigheden in onze gemeente. DE HEER M. H. PEETERS is vanaf 1962 steeds lid geweest van Venrays gemeenteraad op de zgn. „arbeiderslij,st". Hij kwam in 1962 in de plaats van het overleden raadslid Derickx en heeft sindsdien zijn zetel immer kunnen behouden, dank zij ook zijn bemoeienissen in dienst van KAB en NKV, waarin hij als voor zitter van de KABO een grote rol speelde en nog speelt. DE HEER JAEGERS was ook vanaf die tijd vertegen- doordiger van de werknemers. In 1962 was hij als zodanig gekozen en in 1966 herkozen. In de laatste jaren echter hebben we hem weimig meer in de raadsvergaderingen ontmoet, ook al omdat hij als kleine zelfstan dige meende dat het onjuist was dan nog voor de lijst Schols een plaats te moeten innemen. De lijst zelf had schijnbaar geen behoefte in die pe riode een ander zijn plaaJts te laten innemen, wat thans wel gebeurd is. DE HEER ACHTEN kwam in 1966 in de raad, dank zij een samengaan van twee afgevaar digden van Girlo en Castenray. Bij deze verkiezingen heeft hij nog ge probeerd voldoende stemmen te krij gen, maar dat is niet gelukt, nu de kerkdorpfeniijst een grotere eenheid wist te verkrijgen en de Castenrayse kandidaat, waarmede hij in 1666 sa menwerkte, thans zijn eigen weg ging. Dat versperde voor hem de weg naar een nieuwe raadszetel. Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen van 28 augustus 1920 Wat grootvader vertelde van de veepest. „En toen kwam de vee pest", zoo vertelde mijn grootvader en wij jongens zaten met gretige ooren de woorden uit den mond te kijken als hij ons de verschrikke lijke verhalen deed van kroeien, die zoo springlevend in het land liepen en eenige uren later morsdood la gen en dan ging stinken als de pest." We hoorden verhalen van boeren, die van schatrijk iin enkele weken straatarm werden, van weilanden waaruit het vee in enkele dagen verdween, als sneeuw voor de zon, van kapitale hofsteden, diie publiek zouden worden verkocht, zonder dat er één enkele kooper kwam opda gen, ja, dat men zelfs voor tien stuivers de bezitter van een land goed kon worden. Later toen mijn grootvader al ja renlang dood was, heb ik nog vaak over zijn verhalen nagedacht en dikwijls rees bij mij twijfels of al hetgeen ik in mijn kinderjaren hoor de wel waarheid was geweest. Tot voor enlkele weken de kranten de eerste berichten brachten van de veepest in België. Toen werd 't na enkele dagen duidelijk, dat dit een ziekte is, die hemelsbreed van mond en klauwzeer verschilt. Bij een goe de verpleging valt bijna alle van het door mond- en klauwzeer aangetas te vee te redden. Als een dier echter het slachtoffer wordt van de vee pest, is 't gewoonlijk reddeloos ver loren. Tot nog toe is de gevreesde riekte buiten de grenzen gebleven. Venray, 28 Aug. 1920. Dinsdag werd in café van Meijel alhier aan besteed het verbouwen van winkel en woonhuis van den heer K. Tho massen, Grootestiraat. Ingeschreven werd als volgt: Gebr. Oudenhoven 9.600, J. van Dijck en P. en M. Vollenberg 9.455, Chr. Wijnhoven en H. Vollenbelg 9.127,— Gegund aam de laagste inschrij vers. Aangesloten zijn bij het Rijks- telefoonkantoor te Venray G. Stoks molenaar onder mr. 57, de Stoomzui- velfabriek Oostrum onder nr. 101. MET BROMFIETS TEGEN STILSTAANDE AUTO Op de kruising Deken Berden straatTolstraat nabij de Hoge Beek reed de bromfietsbestuurster B. te gen de stilstaande auto van K. uit Venray. De jongedame moest met verwondingen naar het ziekenhuis worden overgebracht. De bromfiets werd zwaar, de auto licht bescha digd. DRIE GEWONDEN BIJ BOTSING Op de kruising Midden Peelweg Deumeseweg verleende de 46-jarige bestuurster van de personenauto mevr. J. L. K. uit Goch geen voor rang aan de auto die over de Deur- neseweg reed en bestuurd werd door de 62-jarige P. H. uit Leiden. En dus botste het weer. De Lei denaar met zijn naast hem zittende echtgenote bekwamen dus danig letsel dat overbrenging naar het ziekenhuis voor hen noodzake lijk werd geacht. De bestuurster van de auto die oorzaak was van de botsing bekwam levensgevaarlijke verwondingen aan hoofd, gericht en inwendige kwets uren. Haar toestand was zeer ern stig. Beide auto's werden totaal ver nield. Hierboven plaatsen wjj U een verslag van de raadsvergadering van dinsdag. De laatste raadsvergadering in deze samenstelling. Volgende week dinsdag komt de raad in zijn nieuwe samenstelling bpeen cm beëdigd te worden en daarna de wethouders te kiezen. Deze wisseling betekent dat verschillende raadsleden, waaronder liefst twee wethouders, thans definitief afscheid nemen van Ven rays bestuurscollege WETHOUDER A. M. H. VAN DIJCK is vam de scheidenden de mam, diie het langste lid van het wethouders- college was. Deze geboren en getogen Venrayer legt op 76-jarige leeftijd de Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 's morgens 7 uur tot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 7