Geen part-time onder wijs meer in Venray 25 JAAR SYVenray Treffer PIJLS PIJLS SeKTpKS'SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GOMMANS Toon Vermeulen VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1970 No. 33 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 et. por mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAl 2.2J (bultaa Veoroy L50) Al sinds jaar en dag kunnen jon gelui, die de LTS verlaten hebben, via het zg part-time onderwijs hun reeds verworven kennis verdiepen en zich verder bekwamen. Voor Ven ray hield dat bv in dat dergelijke jongelui naast hun werk nog twee avonden naar de LTS kwamen waar ze dan les kregen in vaktekenen, materialen- en gereed&schapskemnis en de vaktheorie werd bijgespijkerd. Daarnaast kwamen ze dan nog een halve dag naar die school voor de zg theoretische vakken en kregen ze onderwijs in nederlands, maatschap pijleer en wis- en natuurkunde. De andere halve dag gingen ze naar de nabij gelegen Levensschool, waar ze groepswerk kregen en een maat schappelijke begeleiding. Zoals in het hele onderwijs wilde men ook hier komen tot een soort concentratie. Men meende en meent nog dat in een speciale streekschool de vakgerichte opleiding en de al gemene maatschappelijke vorming nog beter kon worden aangepakt. Hoewel zulks nog altijd bewezen moet worden, waren zowel Venlo, als Horst en Sevenum bereid een soort studiecommissie te vormen, die deze concentratie eens zouden bekij ken, juist om er zeker van te zijn dat een eventuele nieuwe concentratie ook de nodige voordelen zou bren gen. VERANDERING In deze situatie is nu danig ver andering gekomen. Terwijl de di recties van de LTS en de Levens school de jongelui de vakanties in stuurden met een „tot weerziens", zal er geen weerzien zijn. Want met een briefje gedateerd op het einde van juni, toen dus de vakanties al begonnen waren, werden de lagere technische scholen van Venray en Horst door het ministerie van onder wijs er van in kennis gesteld, dat ze geen part-time onderwijs meer kun nen geven, want dat 'het ministerie niet meer van plan is dat te subsi diëren voor deze twee scholen De jongelui moeiten maar naar de streekschool iin Venlo. Die moet dan nog wel' opgericht en ingericht wor den, maar desondanks concludeert het ministerie al vast dat beide L TS-en wat dat part-time onderwijs bétreft niet meer in een behoefte voorzien Dat daarmee in feite alleen al wat Venray betreft een goede 100 jonge lui op straat gezet worden, deeirt het ministerie niet, evenmin als het feit dat de zg voorbereidingscommissie, noch de directies van de betrokken scholen hiervan iets afwisten, laat staan hier overleg mee was geweest. Toen iedereen op vakantie was, of op vakantie wilde gaan, kwam deze ministeriële beslissing Dat daarmee de rooster voor het komende school jaar al meteen waardeloos was ge worden; dat vanwege de vakanties moeilijk behoorlijk overleg kon zijn met de betrokken schoolbesturen; dat de ouders van niets wisten; dat de Levensschool meteen ai dit deel van de jeugd kwijt raakt; dat de werkgevers van de betrokken jonge lui van deze situatie totaal geen kennis hadden; en dat men feitelijk niets afweet hoe het allemaal nu moet gaan worden, deert geen en kele Haagse ambtenaarMen wil met alle geweld die school in Ven lo er door drukken en dus BOOS Is het verwonderlijk dat tegen de ze vreemde en ondemocratische ma nier van zaken, in deze contreien grote wrevel is ontstaan? Vast staat dat in Venray een 100- tal jongelieden behoorlijk parttime onderwijs kregen in de vakken me taalbewerking, houtbewerking, schil deren en metselen. Van deze 100 jongens kwam 25% uit het Brabant se. Ze konden een halve dag en 2 avonden op de LTS terecht en een halve dag op de Levensschool. Nu blijkt dat plotseling niet „in een be hoefte te voorzien". Nu moeten die jongelui naar Venlo reizen en krij gen dan één dag les Een kind kan uitrekenen, dat ze dus veel minder les krijgen, dat ze meer en langer moeten reizen - wat vooral voor de Brabanders moeilijk zal zijn - en dat blijkt dan „wel' in behoefte te voorzien". Het is dan ook niet ver wonderlijk dat men ernstig tegen die gang van zaken protesteert. Een pro test, waarbij ook het Venrayse ge meentebestuur zich aansluit. GEMEENTELIJK PROTEST Het college meent, dat door het grote aantal leerlingen uit Venray en verre omgeving, de noodzaak voor 't geven van part-time onder wijs op de LTS te Venray voldoende wordt aangetoond. Het wordt ook door haar een vreemde zaak ge noemd, dat deze beslissing op zo'n korte termijn is genomen. Voor de leerlingen, die part-time onderwijs genieten, is deze maatregél zeer na delig, gezien de langere reistijden naar Venlo. Tegen de achtergrond van de snel le industriële ontwikkeling van de gemeente Venray, vindt het college van B. en W. het concentreren van het part-time nijverheidsonderwijs in Venlo niet juist, temeer, daar de LTS in Venray voor düt onderwijs goed is geoutilleerd. Tenslotte meent het. college, dat bij deze beslissing onvoldoende re kening is gehouden met de centrum- funktie van Venray. Het college is voornemens de staatssecretaris van zijn zienswijze op de hoogte te brengen. Zaterdag 22 augustus a.s. gaat de Venrayse Voetbalvereniging S. V. V. zijn 25 jaar bestaan vieren met een receptie van 4 tot 5 uur in de foyer van de schouwburg van St. Serva- tius „Den Kerkdijk". De combinatie van wat eens de voetbalclub van St. Servatius zelf was en van de Ven rayse dorpsclub „De Valk" krijgt daarmede -het zilveren randje.... COMBINATIE Er zijn mlensen die met enige wee moed terugdenken aan de tijd dat zowel op het terrein aan de Leun- Seweg „De Valk", als op het sport terrein van huize St. Servatius, de club van Servatius zelf hun spel speelden. Dat gaf een onderlinge concurrentie en mien trok zich aan elkaar op. Argezien van het feit dat daarvan in de klassering weinig te merken was, zullen anderen onge twijfeld zich herinneren hoe deze 2 Clubs tweedracht en onrust zaaiden in onze gemeenschap, omdat de een voor, de ander tegen was. Ze den ken liever niet meer terug aan de gespannen sfeer, die er toen soms heerstte en dat allemaal om koning voetbal. Men had er vrede mee dat direct na de oorlog, feitelijk op initiatief van de spelers zelf, de „sjekboys" en de Valken aan tafel gingen zit ten en een combinatie maakten, tus- de in opzet personeelsclub van Ser vatius en de uit het oude patronaat ontstane „De Valk". Daarbij gaf de vernieling van het veld langs de Leunseweg en het feit dat Servatius vlotter zijn velden be schikbaar had tevens een goede prik kel En die combinatie is dan 25 jaar geleden van start gegaan onder de naam: „R.K. Sportvereniging Ven ray". GESCHIEDENIS Natuurlijk is zo'n zilveren jubi leum een prachtige gelegenheid om nog eens de successen en de tegen slagen, de bestuurderen en de spe lers, kortom het reilen en zeilen van een dergelijke sportvereniging uitge breid te recapituleren. Doch de ech te „fan" van SW kent dat allemaal uit zijn hoofd en we menen dat we in dJirt blad kunnen volstaan' met er op te wijzen dat de 3e klasser SW de nodige ups en downs van iedere sportvereniging heeft gekend. Was 1954 een hoogtepunt toen in Helmond de beslissingswedstrijd te gen Bud-el een 1-0 overwinning op leverde en SW 2e klasser werd, dan is 1965 een dieptepunt geweest toen de degradatie SW weer op z'n startpunt terugbracht. In 1968 is dan dank zij een overwinning tegen Sie- bengewald echter de 2e klas weer bereikt, en ondanks het feit dat de standen in de twee voorbije jaren daartoe niet bepaald aanleiding ga ven, is men thans o.l.v. de heer F. Rooyakkers bezig te strevien Venray een eersite klas club te geven. BELANGRIJKER Hoe belangrijk het ook is wat een eersite elftal bereikt of bereiken wil (de rest moet er immers grotendeels van gefinancierd worden), toch is 'n zilveren jubileum als dit, naar onze mening meer een gelegenheid om het belang van een goede sportvereni ging in onze gemeenschap nog eens te onderstrepen. Er zijn mensen, die wat tegen voetballen hebben, om dat er honderden rond de lijn pas sief staan of zitten te kijken hoe 2 x 11 mensen aktief bezig zijn. Dat is natuurlijk ook wel waar, al moet men niet vergeten dat ook die men sen in dat kijken een gezonde ont spanning vinden en plezier kunnen hébben in de geleverde prestaties. Maar anderzijds vergeet men dat b. v. een club als SW de laatste com petitie afsloot met liefst 27 elftal len, waarvan 9 senioren, 16 junioren en 2 veteranen. Dat betekent dus dat ze in de Venrayse gemeenschap aan meer dan 300 mensen aktieve sport- gelegenheid biedt, terwijl duizenden van die sport dan passief kunnen ge nieten. In een tijd, waarin men spreekt over een crisis in het verenigings leven blijkt SW daar niet het minst last van te hebben, integendeel: te groeien als kool. En dat het juist de meeste jeugdigen zijn die- zich hier het l-a-n-g-s-t-e laken van Neder land voor de laagste prijs! verkrijgbaar bij: Langstraat 61 Venray Telefoon 1281 GRASLINNEN- EN FLANELLEN LAKENS, GLAD EN GEBORDUURD, ook in sets TREFFER PYAMA'S OVERHEMDEN WEEKENDERS DUSTERS melden om in clubverband sport te beoefenen is tekenend in een tijd dat iuist de jeugdverenigingen aan bloedarmoede lijden Het is juist dit grote goed, dat een vereniging als SW zijn leden en z'n supporters biedt, en waar men wel eens te achteloos aan voorbij gaat ZORGEN En het toont tevens de problemen waarmede een bestuur van een der gelijke vereniging geconfronteerd „rnamoet" aan zijn doelstellingen te kunnen laten beantwoorden, zijn er naast de spelers tientalle jeugdlei ders, officials en bestuursleden tel kens opnieuw in de weer (in hun vrije tijd uiteraard) om dat waar te kunnen maken. Als men in 1945 start met 3 elf tallen, dan is dat aantal al verdub beld in 1955. In 1965 zijn het er 17 en nu in 1970 zijn het er 27 En met prognoses van bevolkings groei e.d. telt men u voor dat over 15 jaren ongeveer 50 elftallen in 't veld zullen staan, waar dan de groep genomen wordt tussen 15 en 23 jaren. En dat, terwijl thans al de jeugd van 8 jaar en ouder staat te dringen om opgenomen te worden in de SW gelederen Als men bedenkt dat voor de 27 elftallen, die het zilveren SW thans ia het veld brengt, in Venray zelf ter beschikking staan zegge en schrijve twee velden en een traa- i ingsveld bij Huize Servatius, als mede een gras- en een half verhard veld in het Venrayse sportpark, dan - het begrijpelijk dat men al' zater dags en zondags moet voetballen - maar dat men ook de hulp nodig heeft van het Boschveldoollege en St. Pascalis in Oostrum - waar mien dan ook voetballen „mag". En als men dan bedenkt dat de St. Serva tius - terreinen ook nog gebruikt worden door 2 patiënten elftallen en 2 elftallen van de verplegers, dan is hét duidelijk dat het dringen is geblazen de „voetbalvelden-dienstre- geliing" een voortdurende zorg is voor de snel groeiende vereniging. Een vereniging die nog altijd aan gewezen is - en dat in een plaats als Venray - op de overigens graag gegeven gunsten van Servatius en andere instellingen. Een hulp, die echter nooit zo ver kan gaan, dat ze met steeds nieuwe velden de uit groei kan bijhouden. Een uitgroei, die, dat zij nogmaals benadrukt, in een tijd dat er steedis meer vrijie tijd komt, ook steeds groter zal zijn Is het hoofdstuk „sportaccomoda- tie" een voortdurende zorg bij de velen die men toch al heeft om een dergelijke vereniging juist en goed te laten draaien; een ander zorge lijk hoofdstuk zijn de financiën EEN OMZET VAN 37.000 zoals in het afgelopen jaar, vol gens de jaarstukken van de penning meester, is geen peuleschilEen groot deel daarvan moet door het eerste elftal verdiend worden. En draait men niet zo best, dan zakt de post „entrees" zienderogen en komt men zwaar in de reide cijfers. Via contributies en toto-aandeeltjes kan men proberen de steeds stijgende kosten te voldoenNogmaals, er hangt veel af van de prestaties van het eerste elftal, en men is er niet met het uitschrijven van obligatie leningen, al is die voor de verdere uitbouw van SW wel van belang gebleken Dat zowel voor de terrein - acco- medatie als voor de financiën wel uitdrukkelijk in de richting van het Venrayse gemeentebestuur wordt ge keken, is begrijpelijk. Want met na me de overheid heeft een belangrij ke rol te vervullen ook in het sport leven. Zeker voor wat betreft de toekomst TOEKOMST Wat de toekomst brengen zal, nie mand weet het. Natuurlijk hoopt men dat Venray, - dat op andere terreinen zijn partij wel meeblaast - ook in de voetballerij op een hogere plaats zal komen. De laatste 6 wed strijden, toen men in de voorbije competitie weer elf punten wist te behalen, tonen aan, dat als men wil er inderdaad veel te bereiken is. Of de nieuwe trainer, de heer Barten, het eerste elftal zo ver brengen kan, staat nog allemaal in de ster ren geschreven Het meerjarenplan van het huidi ge bestuur - dat niet alleen organi satorisch de vereniging een bredere en vaste basis heeft gegeven - wil op ddit terrein ook nog veel berei ken, maar wanneer en hoe Bij deze viering van het zilveren jubileum zal hierover nog wel wat te doen zijn. Maar men zal toch ook graag even terugblikken op de voor bije jaren, toen resp de heren Jan Derksen, G. Poels, P. Geurts en W. Kremer de leidsels in handen had den, en trainers als Scholfen, Mo- legraft en van Thuyl hun beste krachten gaven om de voetballerij in Venray op een hoger plan te brengen. Dank zij hun gezamelijke pogingen en dank zij de onderlinge samenwerking, is de combinatie, die velen in 1945 zo wedindg kaïns gaven, nu uitgegroeid tot een grote sport vereniging, die velen aan zich ver plicht door de mogelijkheid dlie ze biedt aktief en passief bezig te zijn met de voetballerij. En dat dankbaar herdenkend kan men kracht vinden voor de toekomst, die met zijn ge weldige uitgroei ongetwijfeld nog wél voor de nodige problemen zal zorgen SPUITBAL WEDSTRIJD IN CAMPING VLAKWATER Hoewel voor dit seizoen slechts 3 spuitbalwedstrijden op het program ma stonden, vond zaterdag alsnog met een vertraagde aanvang in het recreatieoord Vlakwater een wed strijd plaats tussen teams van de gemeentepolitie en van de vrijwil lige brandweer van Venray. Men be gon te laat omdat de organisatoren vergeten hadden de wedstrijdbal mee te nemen. Men kwam eerst tot die ontdekking toen burgemeester Schols de spelers al een sportieve wedstrijd had toegewenst en mevr. Schols door brigadier v. Hout bloe men aangeboden gekregen had. De bedrijfsbrandweer van Rank Xerox had het benodigde materieel en scheidsrechters ter beschikking gesteld. Het werd een spannenle en gelijk-opgaande strijd. Na afloop kon burgemeester Schols bij een einduitslag van 21 in het voordeel van de brandweermannen aan F. van Elswijk de wisselibeker uitreiken. Men hoopt dus in de toe komst meer van dergelijke wedstrij den te organiseren. De wethouders Fr. Janssen en A. van Dijck, alsmede de poli tie-korps chef de Bruijn en kabinetschef A. Janssen woonden deze wedstrijd bij Na een kort verblijf in het zieken huis is in de nacht van zondag op maandag de heer M. H. H. A. Ver meulen onverwachts op 63-jarige leeftijd overleden. De heer Mantinus, Henricus, Hu- bertus, Antonius Vermeulen - in Venray bekend als 'Toon de Kösiter', werd op 19 juni 1907 iin Venray ge boren als telg van een eeuwenoude Venrayse familie. Hij volgde in 1927. zijn vader op als koster van de De kenale kerk van Sint Petrus Ban den, welke funktie hij - naast zijn schildersbedrijf - tot 1 december^ vervulde. Het kosterschap van de „Grote Kerk" werd door de familie Vermeulen bekleed vanaf 1770. De funktie is steeds weer van vader op zoon overgegaan tot 1953. Met een onderbreking van 1953 - 1958 was Toon Vermeulen lid van de Venrayse gemeenteraad vanaf '45 toen hij in de noodraad werd be noemd. Als raadslid was hij tevens lid van de Commissie voor Finan ciële aangelegenheid, de Commissie voor Openbare Werken en had hij namens de Raad zitting in het Al gemeen Bestuur van het Recreatie schap Peel en Maas. Bij de laatste raadsverkiezingen kwam de heer Vermeulen met een edigen lijst uit, die twee kandidaten in de nieuwe raad zal brengen. In de nieuwe raad zal hij worden opge volgd door de heer J. H. C. Ou denhoven (Deunneseweg). Tijdens de bezettingsjaren was de heer Vermeulen als lid van de Lan delijke Organisatie zeer aktief in het verzet. Velen werden door hem aan een onderduikadres geholpen. Aspi rant-onderduikers konden na de H. Mis „Toon de Koster" achter in de kerk vinden om door hem met raad en daad te worden bijgestaan. Sa men met anderen werkte hij mee aan het bezorgen van bonkaarten, persoonsbewijzen, ausweisen enz. Gezinnen die tijdens de oorlog in moeilijkheden verkeerden, werden spontaan door de heer Vermeulen geholpen. Ook zorgde hij verschil lende malen voor het doorgeven van belangrijke berichten aan de gealli eerden. Na de bevrijding hebben velen die sympathiserend met of lid geweest waren van de N.S-B. aan hem te danken gehad dat zij niet gevangen werden genomen. Hij had er begrip voor dat zij uit armoede of domheid tot een dergelijke stap waren geko men. Toon de Koster was een eerlijk mens, steeds bereid anderen te hel pen; met een grote liefde voor zijn geboorteplaats. Moge hij in vrede rusten, die zich hier de tijd voor die rust niet gunde. Elders in dit blad publiceren wij een artikel over Uden en Venray, waarin wy een vergelijking maken tussen beide plaatsen. Wij maken daarin ook melding van de prachtige winkelgalerij die Uden rijk is en over het bjjna overdadige groen dat in de woonwijken is aangebracht. Beide bov venstaande foto's geven hiervan een kleine indruk.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1