Hieuw seizoenprogramma Politierechter Financiële toestand Venrayse Kerken Uit de gemeenteraid van VIERLINGSBEEK Jaarvergadering Venrays Mannenkoor VRIJDAG 17 JULI 1970 No. 29 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 CCr\BUnu v Wi i vuim in i l-ll '«trVtlY ADVERTENTIEPRIJS 13 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (button Venroy f 150) LUSTRUMSEIZOEN STREEKSCHOUWBURG VENRAY FESTIVAL VAN GROOTSE VOORSTELLINGEN HAIR - PORGY EN BESS - SNIP EN SNAP - SALVATION - WIENER OPERETTEN THEATER - MY FAIR LADY - DE JANTJES - MOZART OPER SALZBURG - ENZ. De goede reputatie van de Ven rayse Streekschouwburg gaat men dit jaar nog eens extra onderstrepen met een lustrum-programma dat klinkt als een klok. Volgens de direktie heeft het geen zin om zo maar een voorstelling op hét programma te plaatsen, omdiat 't publiek bijzonder selectief is. Men gaat graag naar een theater, maar dan moet hét gebodene zondermeer goed zijn. Uitgangspunten bij de samenstel ling van het programma waren: DE KWALITEIT Dat heeft mien konskwent in alle series toegepast en er zitten volgens de direktie geen floppen in. Omdat over smaak niet te twisten valt, zijn er in alle series alternatieven, zodat men zijn eigen programma kan sa menstellen. Men zit dus niet vast aan een serie, maar kan ruilen met andere uitstekende voorstellingen die beschikbaar zijn. VARIATIE Er is volop variatie in het pro gramma. De traditionele schouw burgbezoeker komt ruimschoots aan zijn trekken in de toneelserie, mu ziekserie en cabaretserie. De amuse mentsseries, t.w. casinoserie en de cocktailserie zijn eveneens van hoge kwaliteit en zullen in staat zijn om juist die mensen die normaal geen schouwburg bezoeken, binnen de muren te halen. De schouwburg is voor iedereen, is het principe van de schouwburg- direktie. JEUGDPROGRAMMA'S Jeugdprogramma's zijn altijd een probleem, want er is bijzonder wei nig dat de jeugd in zijn totaliteit weet te boeien in het theater. Daar om zijn er ook zo wenig voorstel lingen die voor de jeugd gemaakt wordlen. Dit jaar zitten we echter goed in Venray, want op 6, 7 en 8 november komt de grote musical „HAIR" naar Venray. Een internati onale bezetting van Amerikanen en Engelsen en Duitsers en Nederlan ders zorgt voor een van de meest spontane uitvoeringen van de we reld. „HAIR" zou uitsluitend in Amsterdam opgevoerd worden in de speciale HAIR'tent bij het stadion, 't Succes is echter zo overweldigend dat men na zes maanden Amster dam ook de provincie intrekt. Uit sluitend grote steden krijgen HAIR te zien, maar Venray wil haar naam „het Eindhoven van de Peel" waar maken en sluit zich aan dij de gro te steden en brengt HAIR in exclu siviteit voor Limburg naar Venray HAIR is een evenement, is onverge telijk, is formidabel. Het is een Show van onvoorstelbaar elan en in Venray mag men zeker op 3 stamp volle zalen rekenen. Iets wat goed is kost altijd geld en de prijs is dan ook 15 voor alle plaatsen. Datzelfde geldt ook voor de an dere programma's Kwaliteit kost geld en dat zal betaald moeten wor den. In het verleden was men in Venray steeds bereid om goede en treeprijzen te betalèn, zodat het daardoor ook mogelijk geworden is het beste van het beste naar Ven ray te halen. Het feit dat een voor stelling in Venray gegeven wordt kan geen reden zijn om goedkopere prijzJen te berekenen dan in grote steden. De uitkoopprijzen die men in Venray moet betalen zijn hetzelfde als in Amsterdam, terwijl men in Venray veel minder mensen kan bergen dan in de grote theaters. SALVATION Een tweede voorstelling die de jeugd zal gaan aanspreken is de rock-musical SALVATION. In Ame rika de opvolger van Hair. Dezelfde regisseur van Broadway, dezelfde decorontwerper en dezelfde cos- tuumontwerper van de gloedvolle New York versie werken hier aan mee. Deze voorstelling is kleiner van opzet dan Hair en zal dan ook aanmerkelijk minder gaan kosten. SALVATION komt op 1, 2, 3 en 4 mei naar Venray en exclusiviteit in Limburg. Salvation is anders dan Hair, maar het is de enige voorstel ling waarmee ze kan worden ver geleken. De jeugd komt dus aan d'r trekken, maar ook ouderen zullen genieten van deze twee eigentijdse manifestaties die hun weerga niet kennen. DE SERIES De TONEELSERIE wekt de groot ste verwachtingen. Namen als Ton van Duinhoven, Ank van der Moer, Ina van Eaassen, Guus Heirmus, An drea Domburg, Lex van Delden, Trudy de Labije en Ton Lutz staan garant voor uitstekend spel. Het seizoen wordt geopend door 'n magnifieke voorstelling door de Kon. Vlaamse Schouwburg uit Brussel met „Vrijdag' van Hugo Olaus. Dit gezelschap bracht enkele jaren ge leden een grootse „Virginia Woolf". Een Vlaams gezelschap zal dit werk van de Vlaamse schrijver ongetwij feld tot een gebeurtenis miaken. Vervolgens komt „The Servant" in bewerking van Pinter. Keiharde voortreffelijke voorstelling. Blijspelen als „In De Holte Van Je Arm" en „Vlinders Zijn Vrij" worden bij voorbaat een sukses om dat de rolverdeling steengoed is. De „Kersentuin" van Tsjechov heeft 'n bezetting die iedere verbeelding zal tarten, o.a. Ank van der Moer en Ton Lutz. .Centrum" komt met een modern werk, terwijl de jubileumvoorstel ling „De twee wezen" een toneel- gebeurtenis van de eerste orde gaat worden. De totale tableau de la trou pe van „Globe" werkt er aan mee. Deze voorstelling is speciaal gepro duceerd voor het tweede lustrum van de Stadsschouwburg Tilburg en het eersite llustrum van de Streek schouwburg Venray. De Toneelserie telt vijf voorstel lingen, met een keuze uiit zeven. En daarnaast kan men nog extra kiezen uit een zestal voorstellingen die het „Groot Limburgs Toneel" gaat ge ven. Het G.L.T. is het eigen Lim- brugse gezelschap dat helaas nog maar weinig bekendheid geniet. Het is daarom dat alle premières van 't G.L.T. in Venray worden gebracht. Men verwacht niet dat deze voor stellingen volle zalen zullen trekken, maar dat is ook niet direct de be doeling. Men hoopt door de vele voorstellingen het G.L.T. meer be kendheid te geven, zodat ze in de toekomst gelijke kansen krijgt als de andere toneelgezelschappen. De G.L.T.-serie begint met een hyper moderne uitvoering van Shakespea re's „Driekoningenavond". Kompleet met jazz en liedjes. De G.L.T.-serie wordt bijzonder goedkoop aangebo den, n.l. f 12.50 voor de totale serie. De MUZIEKSERIE is dit jaar bij zonder attraktief. Het „Brabants Or kest" heeft een vaste plaats gekre gen naast eenmaal het „Limburgs Symphonde Orkest". Werken die o.a. uitgevoerd zullen worden zijn het 3e pianoconcert van Bartok en het 1ste pianoconcert van Chopin. Vervol gens de opera „Porgy en Bess" met negersolisten. Een duiitse verse, maar de enige gelegenheid om deze opera in zulk een uitvoering te kunnen zien. Men mag verwachten dat er 'n enorme belangstelling voor deze mo derne opera zal bestaan. Een andere opera wordt door de „Mozart Oper" uit Salzburg gebracht n.l. „De Barbier van Sevilla". De „Mozart Oper" heeft twee jaar ge leden in Venray een voortreffelijke „Zauberflöte" gebracht, zodat ook nu weer een evenement verwacht mag worden. Een beter gezelschap is nauwelijks denkbaar., De serie wordt besloten met de wereldberoemde musical .,My Fair Lady" in een uitvoering van het „Berliner Operetten Theater". Al met al een serie die muziekMefhb- bers het maximum te bieden heeft. D CABARETSERIE komt met erg klinkende namen, ml. Wim Kan, Jas- perina de Jong, Paul van Vliet, Snip en Snap en de opera „Porgy en Bess. Eigenlijk hoeven we daar niet ver der op iin te gaan, want al die na men zijn zo bekend en zijn zo ga rant voor een fijne avond, dat het geen zin heeft om er extra aandacht aan te schenken. De COCKTAILSERIE, amusement in overvloed. Eveneens met Snip en Snap, vervolgens de duitse musical „Gollden Gril" door het „Deutsches Tournee Theater München. Hetzelf de gezelschap dat vorig jaar de „Fle- dermaus" bracht. Als derde voorstelling komt de meest suksesvolie Nederlandse mu sical „De Jantjes" met grote ster ren. Een enorm draaiend toneel zal zorgen voor een fraai schouwspel vol afwisseling. In „Theater Carré" werd „De Jantjes" de top-voorstel- linig van 1970. Vervolgens de „Hoofdstadoperette" met „In Einem Kleinen Konditorei'" en tenslotte de rock-musical „Salva tion". Dus vijf uitstekende amuse mentsavonden. De CASINOSERIE is een keuze serie waarvoor echter de volgende voorstellingen worden aanbevolen. „My Fair Lady" door het Wiener Operetten Theater; „Hair" (met toe slag) of „Porgy en Bess"; de Snip en Snap revue; de operette „Der Zare- witch" door het Wiener Operettèn Theater; de groots gemonteerde voorstelling „De Twee Wezen". Overigens kan men in deze serie iedere voorstelling ruilen tegen ie dere voorstelling uit de andere se ries. De andere series hebben ook alternatieven maar hier is ruiling beperkt, hoewel men toch ruime ruime keuze kan blijven maken. Het is dus wel duidelijk dat men in Venray een laistrumprogramma kaïn gaan zien waar men heel veel plezier aan kan beleven. Ben abon nement lijkt ons derhalve raadzaam want anders loopt men kans dat men er vaak naast zit. Vijf keer per jaar „UIT" is in deze tijd van wel vaart en welzijn echt niet te veel, vooral niet wanneer -zoals nu -zo veel goeds geboden wordt. Evenals vorig jaar zullen ook nu een aantal personeelsverenigingen en scholen belangrijke (tot 50°/o) redukties ge ven, zodat een abonnement dan wel erg goedkoop wordt. Voor de scholen zijin speciale se ries samengesteld, die op de diverse schollen bekend gemaakt zullen wor den. 65 plussers kunnen een paspoort krijgen, waardoor zij op goedkope wijze aan plaatsen kunnen komen, vanaf één dag voor de voorstelling. 65-plussers hebben een overvloed aan tijd en moeten zich eigenlijk niet afzonderen, maar ook eens ge bruik maken van deze unieke gele genheid. Groepen en verenigingen kunnen reeds vanaf heden reserveringen doen om voorstellingen in groeps verband te bezoeken. En voor u abonnement bestellen. OUDERS LET OP UW KINDEREN Nog altijd moeten we blijven waarschuwen om de kinderen toch goed voor te houden niet met vreem de mannen mee te gaan. Op het zwembad heeft een nog onbekend gebleven sujet getracht enkele kinderen mee te lokken. De kinderen liepen echter van de man weg. De politie werd ingeschakeld, maar deze heeft hem nog niet kun nen achterhalen. Er is niets gebeurd en de geruch ten als zou een meisje zijn aange rand, zijn dan ook uit de lucht ge grepen. De forse spieren van de wat hoe kig uitgevallen vrachtwagenchauf feur bolden op onder de fletsblauwe trui. De planken vloer kraakte on der zijn gewicht toen hij voor de groene tafel trad. .Bijrijder" zei hij, toen de politie rechter naar zijn beroep vroeg. „O, ik dacht dat u aan kop lag". „Dat was pas in de negende ron de, edelachtbare". „Dus toen was u koprijder?" „Nog geen vierhonderd meter van de finish, edlachtbare. Toen schoof dat loeder pardoes voor m'n wielen de straat over en was ik helemaal geen rijder meer, maar een soorte ment dwarsligger". Het loeder was de hond van de penningmeester van de plaatselijke winkeliersvereniging, welke 'n wie lerwedstrijd organiseerde. Die hond zag plotseling aan de overkant van het parcours de poes van de secre taris zitten en bracht de passerende renner ten val. De secretaris schold de penningmeester de huid vol, om dat zijn poes dreigde te worden aan gevallen - en toen de neergesmakte pedaleur begreep wie de eigenaar van de onvoorzichtig overstekende hond was, krabbelde hij haastig op zijn benen en sloeg de penningmees ter tegen de vlakte. „Daar mankeert een stukkie aan' verklaasde de hardrijdende chauf feur nu. „Jawel, dat heeft de dokter ook geconstateerd. Er mankeren nu een paar voorbanden", 'antwoordde de rechter. „Aan het verhaal bedoel ik". „Zo, hebt u nog meer mensen ge slagen?" „Ik heb maar één tik gegeven, maar daarvóór gebeurde d'r nog heel wat anders en diat staat niet in dat rapport. Ik heb éérst gevraagd of de penningmeester me maar even de eerste prijs wilde uitbetalen. Om dat ik zogezeid de race gewonnen had". „U bent de eindstreep helemaal niet gepasseerd!" „Ja, dat zei die halve zachte ook, maar ik lag mooi op kop. Met een klein rukkae had ik als eerste de finish gehaald. Dat kon iedereen zo bekijken, als ie z'n stomme ogen te- minste niet in z'n achterzak had. Die hond van hem heeft me de eer ste prijs gekost. Maar hij beweerde dat ie ook m'n gewonnen premies niet zou uitbetalen als ik praatjes maakte". „Voor het uitbetalen van prijzen en premies moet u het wedstrijdreg lement maar op naslaan", vond de rechter, „dat is een civiele zaak tus sen u en de vereniging. Maar nu staat u terecht in een strafzaak wegens mishandeling en dat is veel ernstiger". „Dat fcikkie? Ik vind 't veel ern stiger dat ik me 't lazerus getrapt heb en ik hoor dan dat ze m'n ver diensten niet uitbetalen". „Als amateurwielrenner mag u niet eens betaling aannemen". „D'r mag in ons land helemaal noodt niks. Assik me altijd en overal an de wet zou houwen, zou m'n hele gezin verhongeren. Enne, wat ik op strijk is een civiele zaak tussen mijn en die vereniging. Daar heb u niks mee te maken". „Dan kunnen we dat stuk er ge voegelijk tussen uitlaten", besliste de magistraat snel. „U stond op en u sloeg de penningmeester, en alles wat er tussen gebeurde doet hier niets ter zake". De verdachte sputterde tegen, hij kreeg echter geen voet meer aan de grond, want de tik had hij intussen al toegegeven. De getuigen vonden 't ook een te harde klap. En een over bodige klap, want veel toeschouwers hadden gezien dat de hond van de penningmeester de renner ten val bracht. De eigenaar was dus bekend en kon wettelijk aansprakelijk ge steld worden voor de schade aan de fiets en eventuele verwondingen. En zonodig voor het missen van de 1ste prijs. De officier kreeg het woord. Hij vorderde vijftig gulden boete of 5 dagen hechtenis. De rechter vonniste conform. Vorige week hebben wij in dit blad een overzicht gegeven van de niet rooskleurige financiële toestand van de Venrayse parochies. Natuur lijk moest daar weer een zetduivel- tje insluipenen. Wij vermeldden abu- sivelijk dat de gezinsbijdragen over 1969 in de Paterskerk 10.490 heb ben bedragen. Nu is de Paterskerk wel de kleinste parochie in de kom, maar de dierbare gelovigen hebben toch echt 20.490 bij elkaar ge bracht. Wat dat betreft: ere wie ere toekomt Dan hebben we verder in dat ar tikel de vraag gesteld of het wel re- eel is dat het Kerkbestuur van de Paterskerk aan gezinsbijdragen, de collectes en het plaatsengeld voor 1970 een meeropbrengst raamt van 5.000,— AANRIJDING TUSSEN TREKKER EN AUTO Op de kruising Groenewoldsepad- Langstraat vond een botsing plaats tussen de trekker met oplegger be stuurd door M. C. uit Veghel en de personenauto bestuurd door H. N. uit Gouda. Het bleef bij materiële scha de. Van bevoegde zijde werd er ons op gewezen dat zulks zeer zeker re- eel is. Men moet nu eenmaal een begroting maken, en dan is het eni ge dat vrijwel vast staat: de uitga ven. Daar tegenover moeten de no dige inkomsten staan om de zaak sluitend te maken. Die inkomsten zijn op basis van 1969 te laag en moeten dus hoger worden. De enige posten die verhoogd kun nen worden zijn de gezinsbijdragen, de collecten en het plaatsengeld Dat die benodigde meeropbrengst intussen bijna 10% van de betref fende ontvangsten in het afgelopen jaar is, moge voor de gelovigen een aansporing zijn hun pastoor de hel pende hand te reiken door hun bij dragen evenredig te verhogen De raad der gemeente Vierlings beek kwam onder voorzitterschap van burgemeester G. van Heusden in raadsvergadering bijeen voor be handeling van een zomerse agenda. Voor de vergadering werd door de raadsvoorzitter in piëteitsvolle woor den de onlangs overleden nestor van de raad, de heer Achten (Groenin gen) herdacht. De schijnbaar onverwoestbare nes tor was te vroeg naar menselijke be rekeningen heengegaan, een leegte in de raad achterlatend.. Met dank baarheid, aldus de voorzitter, geden ken wij wat hij voor het gemeen schapsleven van Vierlingsbeek heeft gedaan en moge hij nu genieten van zijn eeuwige rust, een ruste welke hij in het aardse leven nimmer heeft gewild. Enkele woningen werden onbe woonbaar verklaard met de bepa ling dat deze binnen 3 maanden ge sloopt zouden zijin. Parkeerverboden is moeilijk omdat voor velen dan toch ontheffingen moeten worden verleend. De raad wijzigde nu de politieverordening, waarbij werd vastgesteld dat inrij- verboden zijn vastgesteld voor wa gens welke een lengte hebben van meer dan 6 meter, dan wel welke hoger zijn dan 2 meter. Ook die wa gens welke voor de omwonenden stank en homier veroorzaken. Deze kunnen indien omwonenden dit eisen, worden verwijderd. (Mogelijk voor de gemeente Venray een aan wijzing omdat ook daar nog wel eens vrachtauto's met aanhangwagens ge parkeerd staan. Red.). Het particulier initiatief van de stichting gemeenschapshuis Maas hees werd toegejuicht om het ge meenschapshuis uit te breiden met een sportzaal. In principe werd be sloten de benodigde grond in optie te geven De zaal zal afmetingen krij gen van 18 bij 26 meter. De plannen van een gymnastiek zaal te Overloon verkeren in een vergevorderd stadium van uitvoe ring alleen wordt nog onderzocht of een zwembad er bij gebouwd zal kunnen worden. De grotere water- onttrekking voor de waterleiding maatschappij ontmoette nog al be zwaren omdat landbouwers gemerkt hadden dat er te veel water werd ontttrokken waardoor de gevoelig heid der gronden merkbaar was bij te weinig water. Deze klachten die niet op de openbare zitting waren kenbaar gemaakt, zullen alsnog ter kennis worden gebracht. De kermissen kwamen ook ter sprake. Zo werd gevraagd waarom de rittenprijs voor de kinderdraai molen in Holthees 35 cent was, ter wijl in America 15 cent werd ge vraagd en in Bergen een dubbeltje. De voorzitter moest het antwoord schuldig blijven, maar zou het wel ter kennis brengen van de exploi tant. AMBTSWONING BURGEMEESTER Gaarne verleende de raad de ge vraagde medewerking om een be drag van 3.000,te voteren, maar de raad verhoogde dit bedrag tot 6.000 gulden 'om de ambtswoning van de burgemeester te verbeteren en aan te passen. Deze ambtswoning is 16 jaar geleden gebouwd voor 25.000 gulden. De burgemeester be taalt 12 procent van de wedde voor het huurgenot en heeft al bijna twee keer de kosten van de bouw betaald. NIEUW RAADSLID De geloofsbrieven van het voor de oude raad van de gemeente Vier lingsbeek benoemde raadslid Koos Arts uit Groeningen werden in orde bevonden, zodat dit raadslid als op volger van de overleden nestor dhr. Achten zitting zal kunnen nemen in de raad. Het is echter nog niet zeker of de raad van Vierlingsbeek in de oude samenstelling nog een keer zal vergaderen. Voor de nieuwe raad is dit raadslid niet gekozen. Hij zal waarschijnlijk het enigste raadslid van ons land zijn dat gekozen is ver klaard, maar geen kans krijgt zijn maidenspeech te houden. Maar de wet wordt in Vierlingsbeek nage leefd. Vorige week donderdag hield het Venrays Mannenkoor haar wegens de festiviteiten rondom het 60-jarig bestaan uitgestelde jaarvergadering. Voorzitter Heynsbroek mocht een groot aantal leden welkom heten en gaf in zijn openingswoord een terug blik over het afgelopen jaar en in het bijzonder stond hij even stoil bij de vele werkzaamheden ter voorbe reiding van de feestviering i.v.m. het 60-jarig bestaan van het koor. We kunnen op een geslaagd feest terug zien, zo zei hij, en dankte allen die hieraan hadden medegewerkt. Het aantal leden is konstant ge bleven, al hadden we na ons mooie concert wel enige toeloop van leden verwacht. In ieder geval heeft Ven ray en omgeving toch kunnen be speuren dat Venray's Mannenkoor er nog is. Nog een bijzondere prestatie dient vermeld te worden: door de welwil lende medewerking der leden slaag den we er in om met ons f eestcon cert in uniforme kleding te verschij nen. Ook de gemeente Venray zijn we erkentelijk voor de subsidie voor het kledingfonds. Dat er veel werk is verzet bleek uit het jaarverslag van secretaris Keur die wel een extra applaus ge waar werd voor zijn vele werk en voor zijn keurig verzorgd jaarver slag. Het financiële jaarverslag van peningmeester Oudenhoven vertoon de een batig saldo mede ook als re sultaat van de nog steeds in bewe ging zijnde Papier-aktie. Namens alle leden werd aan de jubilarissen P. Oudenhoven en Th. Swaters een blijvend aandenken aangeboden in de vorm van een Delftsblauwe asbak. P. Oudenhoven werd bovendien in verband met zijn 50-jarig lidmaat schap met algemene stemmen be noemd tot ere-lidde zangers brach ten hem daarbij een zanghulde. Tijdens de bestuursverkiezing kwam er een wijziging in het be stuur. Secretaris Keur had te kennen gegeven om persoonlijke redenen uit het bestuur te treden. Van de her kiesbare bestuursleden Vollebergh en Oudenhoven werd de laatste her kozen, terwijl als nieuwe bestuurs leden werden benoemd de heren Smits en Aarts. Voorzitter Heyns broek dankte de scheidende be stuurleden voor hun inzet voor het Venrays Mannenkoor. Over het programma voor het ko mende seizoen kon voorzitter nog niet veel meedelen; zij het dat VMK met het a.s. carnaval aktief gaat me dewerken. Vermelding dient tevens, dat on der de vele felicitaties tg.v. het ju bileum er ook een was van de aller eerste dirigent van het koor, n.l. de heer Fons Pennartz uit Amerika. Met de wens tent weerziens na de vakantie, eerste repetitie is weer op 20 augustus, sloot de heer Heyns broek deze zeer geanimeerde jaar vergadering.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 11