kom even naar DE WASC0MAATM Financiële toestand van Venrayse kerken is niet rooskleurig Politierechter INGEZONDEN VRIJDAG 10 JULI 1970 No. 28 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 13 el per mm. ABONNEMENTS- GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 WCCI\DLHU V V-JWn VLIMRHI tl* V/IVIOI ncr\CIH PRIJS PER KWARTAAL Z25 (builen Venror 1 2J0) Wie de afrekeningen van de drie parochiekerken in Venray- centrum eens bekijkt, die ziet dat alle drie hun afrekening over 1969 met een nadelig saldo hebben af moeten sluiten. De Grote Kerk kwam tot een tekort van liefst 17.324,51. De Paterskerk wees 3.226,96 als tekort aan en de Vredes- kerk zat ook al in de rode cijfers met 358.69, waarbij bij deze laatste aangetekend moet worden dat men 3.000,af lossing niet voldaan heeft. Maar ook de begrotingen over 1970 zijn niqt 'bepaald optimistisch. Zo begroot de Grote Kerk het tekort over dit jaar op 25.139,terwijl de Vredeskerk op 3855,>komit. De Paterskerk heeft dank een ge raamde meer-opbrenigst van 5.000,- aan gezinsbijdragen een sluitende begroting voor 1970. DE CIJFERS OVER 1969 Inkomsten: Gr.kerk Patersk. Vr.kerk Gezinsbij dragen 58.341,- 10.494,- 20.660,- Kollekten en plaatsengeld 39.198,- 36.027,- 39.863,- Misintenties e.d. 8.640,- 11.589,- 8.471,- Salarissen en soc. lasten diie in kerk-kas gestort worden 4.383,- 5.590,- 2.730,- Rente, huren, pachten 35.913,- 2.225,- 488,- 146.475,- 75.925,- 73.623,- Uitgayen. Afschrijving of huur gebouwen 4.513,- 3.000,- Reservering groot onderhoud 2.500,- ,- Gewoon onder houd 9.483,- 2.099,- 7.022,- Exploitatiekosten 16.549,- 8,971,- 3.884,- Sallarissen en sociale lasten 76.387,- 35.206,- 21.738,- Verplichte en vrijwillige bijdragen 30.508,- 16.328,- 11.649,- RenJte en aflossing 6.582,- 12.017,- 14.181,- Onkosten 17.205,- 1.531,- 15.149,- Rechten 72,- ,- 163.799,- 79.152,- 73.623,- Niet bepaald een opwekkend beeld waarbij wel opvalt dat een van de voornaamste inkomstenposten name lijk die van de gezinsbijdragen is en die van kollekten en plaatsengeld, die bij alle drie de kerken onder de begroting voor 1968 gebleven is. Men mag zich derhalve de vraag sttllen op het reëel is dat het kerk bestuur der Paterskerk voor 1970 een meer-opbrengst dn die lichting raamt van 5.000,-. Is hier niet de wens de vader der gedachte, ook al omdat ook deze kerk in 1969 niet in staat bleek af lossingen te betalen, iets wat in 1970 zeker moet en ook als extra be grotingspost met 10.500,staat aangegeven. HOE IS DE SITUATIE OP DE KERKDORPEN? De staat van baten en lasten over het jaar 1969, die de parochianen van Oostrum al een poos geleden onder hun neus kregen liet over 1969 een nadelig saldo zien van 586, ofschoon ook hier 33.840,aan gezinsbijdragen, kerkegeld en kol iekten ontvangen werd. Oirlo moest de parochianen in 1968 al meedelen, dat er een tekort was over dat jaar ban 4439,-. In 1969 was dat weliswaar een 500,- kleiner, maar toch nog altijd 3969,- groot. Opmerkelijk is dat dm idiie parochie de gezinsbijdragen in 1968 15.092,- bedroegen, maar in 1969 terugliepen naar 12.395,-. Ook de kollektes liepen terug van ruim 17 mille naar 15.919, Merselo, dat in de voorbije jaren inog altijd wat reserveren kon, speelde afgelopen jaar net rond en vertrouwt nu dat de nieuwe inwo ners de oude en gelukkige situatie weer herstellen zullen Castenrays kerk ds in 1969 nog al behoorlijk opgeknapt, maar omdat in de daaraan voorafgaande jaren geen reservering plaats had voor groot onderhoudw, sloeg nu de wij zer wel helemaal door en werd het jaarlijks tekort van gemiddeld 3.000 ■gulden in het afgelopen jaar ver overschreden. Leunen komt net met de hakken over de sloot, maar past dan geen afschrijvingen toe en reserveert niets voor een eventuele grote beurt. Hoe ■nodig dat zulks ds, 'blijkt bijv. dn Ysselsteyn, waar men al 'twee jaren de veranderignen en verbeteringen in de kerk voelt drukken op de jaarlijkse exploitatierekening. Door verkoop van kerkegrond, waar ge lukkig enige winst in zit, heeft mlen de tekorten kunnen dekken, hoewel men toch in dit kerkdorp niet bang is de zaak in de toekomst weer niet rond te krijgen. In het Veulen brengen de 115 ge zinnen ruim 10.000,bij in de ge zinsbijdragen en volgen daarmede het voorbeeld dat vooral de kleinere kerkdorpen geven, die de hoogste opbrengsten aan gezinsbijdragen laten zien en ook percentage-gewij- ze voor Venray-kom wel een heel duidelijk voorbeeld geven. De „voorzienigheid" dn de vorm van bedevaartgangers moet in de Smakt aardig bijspringen om de ex ploitatierekening rond 'te krijgen. Daar helft St. Jozef waarbij mag aangetekend worden, dat de posten onderhoud van de nieuwe kerk bij zonder laag liggen. Heide met zijn 87 gezinnen, heeft de wat prozaische hulp nodig van de motorrenners, die in 'n motorcross 't onitbrekende voor de Heidse kerk bijeen moeten crossen. Loopt dat 'n keer tegen zoals bijv. dn 1968, dan valt meteen een gat in de exploita tierekening van zo'n 5.000, ,Vredepeel kent er zijn vredefeest, dat daarnaast de gezinsbijdragen, de koliekten en het kerkegeld voor de zo noodzakelijke aanvulling moe ten zorgen op het budget. En daar kan een dag regen dan soms dik in merkbaar zijn- POTVERTEREN Op een paar uitzonderingen na blijken de kerken dn onze gemeente aan het potverteren te zijn. Dw.z. d'at ze doodgewoon niet rond kunnen komen en aan het vermogen moeten, al® mien onder dat dikke woord dan soms wat land of effecten verstaat, waarin de spaarcenten van vroegere tijden zijn belegd. Voeg daarbij dat in veel kerken geen reserveringen meer worden gedaan voor een gro te beurt en soms aflossingen achter wege blijven, omdat er doodgewoon geen geld voor is, dan is het duide lijk dat Venrayse „kerkfabriek" geen al te florissant beeld biedt. Deken Loonen naar dit verontrus tend verschijnsel gevraagd, haalt wat moedeloos de schouders op en weet ook, met het Bisdom, geen goe de raad voor deze situatie. Hij heeft ■alle respect voor wat degenen, die meedoen aan de gezinsbijdragen nog ieder jaar voor de kerken bij elkaar weten te brengen en vooral op de kleinere dorpen, die toch al met gro te lasten zitten, is het voorbeeldig wat de mensen in dit opzicht doen. Dat in Venray-kom zo ongeveer 30- 40°/o van de gezinnen niet meedoen ■aan gezinsbijdragen, werpt de zwaarste lasten op de grootste ker ken. Het verminderde kerkbezoek speelt door in dt opbrengst van kol iekten en kerkegeld, die ook al weer in Venray-kom zo niet op het oude peil blijven, dan wel zak ken. Een andere factor is dat de gezins bijdragen niet met hetzelfde tem po omhoog gaan als de salarissen, dé sociale lasten en vooral de kos ten. Alles en iedereen wordt duur der, maar dat speelt veel te wei nig door in de gezinsbijdragen, die op hetzelfde peil meestal blijven hangen als vijf, zes jaren geleden. Zo is het geen wonder, dat prak tisch iedere pastoor en rector zich enige malen per jaar gedwongen voelt vanaf de kansel zijn beminde gelovigen aan te sporen de zo nood zakelijke bijdragen voor de kerk toch niet te wiBen vergeten. RIJKSREGELING Het Venrayse beeld staat niet op zich, in praktisch alle dekenaten is een zelfde overzicht te maken, met eenzelfde konklusie, namelijk dat men in deze tijd van welvaart, wat de kerken betreft aan het potver teren is. En dat kan de een nog langer uithouden dan de ander, doch de kruik gaat zo lang te water Het is daarom dat men terecht hoopt dat het komende kabinet de draad weer zal opnemen, die dit ka binet rustig laat slingeren. Een van rijkswege ingestelde commissie heeft zich uitgesproken de geldelijke bij dragen, die het rijk thans de bedie naren der kerken geeft, niet alleen behoorlijk op te trekken, maar die ook waardevast te maken. Die staan thans nog altijd op het vooroorlogse peil.... Maar de mimister van Fi nanciën in dit kabinet heeft „neen" gezegd en wilde alleen 50 miljoen beschikbaar stellen om de huidige nood, die allerwege heerst, wat op te vangen. Maar dat is natuurlijk geen oplossing, die ook voor de toe komst de lasten zodanig verlicht dat potverteren niet meer nodig is. Al weet men dat op het moment niet hoe en wat, er zal toch wat dienlen te gebeuren wil men na verloop van tijd ndet het risico lopen dat óf ver schillende kerken gesloten worden óf de bediening daarvan zich gaat con centreren. Voor uw rijbewijs naar Aulorijidwol Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Postatraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen In de regel opent een voorzatter de vergadering, leest een secretaris de ingekomen stukken voor en arres teert de voorzitter onder dankzeg ging de notulen. Maar als we de of ficier van justitie goed begrepen hebben, ging het bij de plaatselijke vakbondsafdeling heel anders toe. Daar opende de secretaris een ver gadering, die geen vergadering was, las de penningmeester een niet-in- gekomen stuk voor en arresteerde de politie onder dankzegging de voor zitter. De politierechter moest nu de voorzitter wel enkele vragen stel len, om die afwijkende gang van zaken te laten ophelderen. „Zat u niet voor, die avond?" begon hij. „Nee, edelachtbare, ik zat achter, aan de tap." „Een voorzitter hoort itoch in de vergadering thuis, die moet voorzit ten en de vergadering openen." „Het bestuur had me verzocht achter te gaan zitten. En de secre taris zou de vergadering leiden." „Zo, u was d'r dus al achter, dat het bestuur er achter gekomen was wat u gedaan had." „Tja, daar kun je niet altijd vóór zijnsprak de voorzitter wijs gerig. „O, maar daar is wel wat tegen te doen. Dan moet u niet stelen, dan ondervindt u er ook geen nare ge volgen van." De voorzitter ontkende heftig, dat hij gestolen had. Hij had tijdelijk iets uit de kas geleend, omdat hij toevallig een paar kwitanties moest betalen toen hij geen geld in huis had. En dat gebeurde wel meer. Dat zal de penningmeester ook wel eens gedaan hebben, meende hij. De ene dag iets uit de kas lenen en het de volgende dag weer terugleggen^ „Het is helemaal ndet teruggelegd", wist de politierechter. „Nee, omdat ze men in een cel ge stopt hebben. Ik kreeg de tijd niet om m'n portemonnee tevoorschijn te halen." „Dat had dan toch nog wel vóór de vergadering kunnen gebeuren?" „Toen had ik 't nog niet in m'n portemonnee." „Dat geloof ik graag. Het ging ge loof ik om zo'n drieduzend gulden!" „Tweeduizend negenhonderd vijf en tachtig gulden en vijfenzestig cent." „Dat kunt u nou nog ndet eens te rugleggen." „Nee, omdat ik in de cel zat. Ik kon hier m'n brood nog niet eens verdienen, laat staan een auto." „U verdient helemaal niet genoeg om een auto er op na te houden. Waar had u de benzine van willen betalen? En de reparatiekosten. En dan nog de verzekering?" „O, dat is het ergste niet. Dat is een kwestie van organisatie." „Jawel, u had toch die geldkist van de organisatie thuis staan, zult u bedoelen. Maar wie geeft u het recht de organisatie ervoor op te laten draaien?" De penningmeester werd naar vo ren geroepen. Als getuige. Hij beves tigde, dat er een tekort was gecon stateerd van 2.985,65. En dat alle maal in de zeventien dagen tijds, dat de voorzitter de geldkist had meege nomen om de kas te controleren!" „En wat hebt u toen gedaan?" „Ik schreef een ingekomen stuk, uwedele." „O, dat dat nie-ingekomen stuk, dus." „Pardon, uwedele. Dat stuk is wél geschreven en wèl bij de secretaris ingekomen, maar de voorzitter wou het niet in de vergadering hebben. Die zei dat hij met een paar dagen het geld weer had en dat we ons nergens druk over hoefden te ma ken." „O, u bedoelt dat u een brief schreef en dat de secretaris die wel als ingekomen stuk in de vergade ring wou voorlezen, maar dat de voorzitter dat verbood?" „Dat wou hij verbieden, jawel uw edele, maar toen verboden wij de voorzitter om iets te verbieden en toen hebben wij de voorzitter niet toegelaten in de spoedvergadering en heb ik m'n eigen brief zelf voor gelezen. Dan was het geen ingeko men stuk en hoefde het met offi cieel bij de bond aanhangig te wor den gemaakt." Daarna kwam de secretaris nog verklaren, dat het eigenlijk helemaal geen vergadering was. Met opzet niet, om de bond er maar buiten te laten. „Anders staan de kranten er direct vol van", meende hij „en wat heb je aan die trammelant. Daarom hebben we geen officiële vergade ring uitgeschreven en geen pers uit genodigd, maar alleen de leden op getrommeld om te overleggen wat we moesten doen. Maar toen de pen ningmeester verteld had wat er aan de knikker was, hebben de leden be sloten de politie erbij te halen. Toen kwamen ze hem arresteren." De officier wist nu wel genoeg. Hij vond het een ernstig geval van ver duistering en misbruik van vertrou wen, als een bestuurslid dat het vertrouwen van de vereniging ge niet gelden gebruikt die eigendom zijn van de leden samen. Dat is geen gebruik, maar misbruik en een zich wederrechtelijk toeëigenen. Want als iemand geld wil lenen, heeft hij toch in elk geval de toestemming nodig van de eigenaar. En dat is in dit ge val de hele vereniging en niet alleen de voorzitter of de penningmeester. Zelfs niet alleen het gehele bestuur. Boete vond hij zinloos, die kan de verdachte toch niet betalen. Of hij zou geld ervoor ergens gaan wegne men. Daarom vorderde hij een ge vangenisstraf van drie maanden. In zijn „Laatste woord" vertelde de voorzitter, dat hij de auto zou ver kopen en het geld dat hij daarvoor beurde, wilde terugstorten in de kas. „Als u dat éérder gedaan had, zou het gescheeld hebben in de eis", meende de politierechter. Hij vond de oplossing door te vonnissen met drie maanden, maar met aanteke ning dat er twee maanden voor waardelijk zouden zijn met een proeftijd van twee jaar, indien de verdachte binnen dertig dagen de kas weer zou hebben aangezuiverd. „Tot het volle bedrag", zei hij er nadrukkelijk bij. „Ik neem geen ge noegen met een mindere opbrengst van de auto. Dan verkoopt u des noods uw televisie ook maar." BOUWEN IN MOLENKLEF Klopt het dat men van gemeente wege rondloopt met het idee om en kele kavels in het plan Molenklef te verkopen aan een makelaar, die hier complexenwoningen op gaat bou wen? Gaat dan diezelfde gemeente niet in tegen de voorschriften inder tijd opgesteld voor het plan Molen- klef, waarin de rechten van de men sen die er thans bungalows bouwen geen geweld aan gedaan. P. Antwoord: Uit onze informaties bleek dat men inderdaad met dergelijke plan nen rondloopt. Iets anders is of daarmede het plan Molenklef ge weld wordt aangedaan. Dit voorzag namelijk niet alleen in de bouw van bungalows, maar ook van patio-wo ningen. En deze patio-woningen had men ook gedacht in de zgn. complex-bouw. Als een en ander doorgaat, dan wordt dus ook aan die „complex-opzet" van het plan recht gedaan en daarmede geen geweld ge daan aan het plan noch aan de rech ten van bungalowbouwers. TELLING GROENTEN IN DE OPEN GROND JULI 1970 De Directeur van de Stichting tot Uitvoering van Landbouwmaatrege- len in de provincie Limburg maakt bekend, dat van 11 juli t.m. 31 juli a.s. een volledige telling zal worden gehouden van de in open grond ge teelde late groenten. De hiervoor in aanmerking komen de telplichtdgen zullen door de dis trictsbureauhouder een vragenlijst worden toegezonden. De hierop gevraagde gegevens gegevens dienen te worden ingevuld naar de toestand op zaterdag 11 juli as Aandacht wordt gevraagd voor de op de binnenzijde van de vragen lijst vermelde „Töelichting". De ingevulde, gedateerde en on dertekende vragenlijst dient uiterlijk 5 dagen na ontvangst aan de dris- trictsbereauhouder te worden gere tourneerd. De terugzending is port vrij. Is uw hulp niet gekomen Geopend van 's morgens 7 uur iot 's avonds 9 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.nr. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt n van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdrogen Is bet thuis eogeaellig vanwege de was? liimiiii

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1