De harmoniefeesten zijn voorbij Houd uw snelheid intoom! 1 r: :oi m [ass: e] n FARADE Parade tapijt is mooi op de rol, nog véél mooier als het in uw kamer ligt, en op /h allermooist als wij het daarin hebben gelegd. INGEZONDEN PULS PUIS SRRUoKTEEs^nvEP^BuDl1 mTuEnlC2K7H2?f SS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Centrum voor beter wonen IS ESI i Venray, Wilhelminastraat 6, Tel. 04780-2510 LUJ Thuis is voor iedereen anders. VRIJDAG 5 JUNI 1970 No. 23 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2JZ5 (buiten Venray 2.50) Het feest is voorbij. Willy Schcbbë's gouden trompet blies de 110 jaren uit en het 111e jaar in van de Kon. Harmonie Euterpe uit Venray. Het was karakteristiek voor dit feest, dat het gebeur de in een langzaam leegstromende tent, waarin 's middags Belgen en Nederlanders hun ongelijke kamp op minzame wijze hadden uitgevochten in marsen en ou vertures Voor de tweede maal in successie waren zondagmiddag de autoriteiten weer opgekomen. Burgemeester Schols om als gastheer de Belgen en de Limburgers welkom te heten. Drs. Sweens, oud-burgemeester van Hel mond die zijn pensioen verleven digt door een voorzitterschap van de Nederlandse Bond van Muziekgezel schappen, Mgr. K. Roncken, die het voorzitterschap van Ons Limburg afwisselt met het voorzitterschap van de Limburgse Muziekbond, de heer Rij eken, zijn tegenvoeter van de Bel- gisch-Limlburgse Bond, met de scho ne naam Fedekam. Kortom iedereen die maar wat met muziek te maken heeft, was op het appel, toen presi dent Laurensse, ook weer voor de tweede maal verzocht om de volks liederen te spelen. En voor de lang zaam omhoog klimmende vlaggen stonden toen opgesteld de Kon. Har monie St. Cecilia van Hamont, de Fianfare St. Cecilia uiit Schainnen, de Kon. Harmonie St. Jozef van Kaulil- le en de Kon. Fanfare St. Jozef van Pey. De Belgische volksliederen klon ken wat aarzelend in de soms fel stekende middagzon, die van Neder land en Limburg zwaar en gedragen. UITWISSSELINGSFEEST Dan is er voor de tweede maal in de steeds warnier wordende tent ge musiceerd voor de jpry, ditmaal niet zo streng als op concoursen. De he ren Claessens uit Tilburg en Schroe ven uit Antwerpen konden ook nu konstateren dat onze Belgische mu- ziekbroeders, ondanks alle goede be doelingen, toch wel wat achter lig gen op de Limburgse. En het is dan ook de vraag of de kulturele uitwis selingsfeesten in de toekomst op diit niveau kunnen blijven doorgaan, al drong daar dr. Sweens wel op aan. We kunnen ons voorstellen dat de Belgen het minder prettig vinden steeds het onderspit te moeten del ven tegen de kwantitatief en kwali tatief veel beter uitgeruste Limburg se korpsen, wier presentatie ook op ander dan muzikaal gebied die van de Belgen ver overtreft Maar desondanks heeft men kun nen genieten en ditmaal bijzonder van twee goede fanfarekorpsen, die terecht wat kampioenswimpels aan hun resp. vlaggen hebben hangen en toonden die verdiend te hebben. Voor de muziekliefhebbers een uit gelezen middag, die nog eens duide lijk aantoonde dat onze fanfares en harmonieën feitelijk uitgroeien tot plaatselijke orkesten van bijzonder hoog gehalte. Dat de fanfare van Pey nog een knots van een medaille aan haar vaandel had hangen ter herinne ring aan het 40-jarig bestaansfeest van Venrays fanfare was een even leuke bijzonderheid als dat de bur gemeester en schepenen van het Belgisch Herderen alsnog acte de presence gaven, nu hun korps zelf niet kon komen. En zoals gezegd, in de avonduren was er het orkest van Willy Schob ben, aanzienlijk kleiner als was aan gekondigd, maar daarom niet minder stijlvol. Maar de jeugd schijnt nu eenmaal andere, wellicht minder melodieuze, muziek te prefereren en zelfs de stemmig verlichte hoekjes van het St. Odapark schijnen het minder te doen dan in vroeger jaren TERUGBLIK Overziet men het toch aanzienlijk programma van de voorbije 10 da gen, dan mag men toch wel tot de konklusie komen dat dergelijke volksfeesten, ondanks dat ze voor ielder wat wils brachten, hun tijd ge had schijnen te hebben. De tijd, dat die overvolle zalen trokken schijnt voorbij. De Kon. Harmonie Euterpe, die dit jaar voor de beslist niet gemakke lijke opgave stond op haar beurt de kulturele uitwisselingsfeesten te moeten verzorgen, heeft, feitelijk uit pure geldnood, daaraan een viering verbonden van het 110-jarig bestaan. Men dacht zo twee vliegien in een klap te slaan. Voorziter Laurensse heeft er in de voorbije dagen geen twijfel aan la ten bestaan, dat de Koninklijke ern stig in haar ontwikkeling geremd wordt door geldgebrek. Het feit dat men dit jaar wil pogen weer een tre de hoger te komen op de toch al vrij eenzame top van uitmuntend en su perieure, vraagt een extra belasting van dirigent en spelers. Vraagt ook een extra belasting van de kas, wiens bodem reeds lang zichtbaar is. Met een schuld van 30.000,te moeten denken aan nieuwe uniformen, nieuwe muziek instrumenten, zelfs aan een nieuwe oefenzaal en aan de deelname aan een alles vragend concours, vormt een dermate zware belasting dat daarbij elke extra financiële hulp zeer welkom is. Met dat doel voor ogen heeft men 10 dagen lang het St. Odapark willen maken tot een feestelijk trefpunt, waarin èn plaats was voor de kulturele uitwisselings feesten èn plaats voor het 110-jarig bestaan met festiviteiten, die ieder een de kans gaven hier plezierige ontspanning te vinden. Het pro gramma loog er niet om Voor de kulturele uitwisseliings- feesten traden zeker van Nederlands Limburgse kamt korpsen aan, die een naam te verliezen hadden en die terecht tot de beste van ons Lim burg behoren. Daarnaast waren er Tiroler-avon- den, die bijv. in Horst nog steeds op nieuw overvolle zalen trekken, doch hier matig en goed bezocht werden, ondanks 't feit dat Imca Marina en Canny van den Bos als vocalisten hier nog medewerking aan gaven. Het regionaal toepkampioenschap was leuk, maar had rustig meer deelnemers mogen hebben. De modeshows, gepresenteerd door vijf Venrayse zaken deden feitelijk voor de eerste maal de feesttent vol lopen en waren ook in financieel opzicht een goed succes. Datzelfde geldt voor het kinderprogramma, waarin zelfs een extra voorstelling opgenomen moest worden. Bijzonder plezierig was het jubi leumconcert, dat de gezamenlijke Venrayse muziekgezelschappen (waarom ontbrak Oirlo) verzorg den. Een niet te zwaar program ma, kennelijk berekend op een breder publiek, trok gelukkig goe de belangstelling en men mag zich afvragen of men zo'n gezamenlijk treffen niet een traditie moet ma- kern DE OUDERE JEUGD kreeg niets minder aangeboden dan Cuby andt the Blizzards, een beatgroup die men nog al eens over de radio hoort. De belangstelling er voor lag echter ver onder de ver wachtingen, ondanks het feit dat er regionaal nogal wat reclame voor gemaakt was En zoals gezegd, het feest werd dan wel met de gouden trompet van Schobben uitgeblazen, maar ook hier viel de belangstelling tegen. Een verslag in mineur, zult u nu misschien wel zeggen Zo is het beslist niet, maar we dachten dat het juist is te consta teren, dat verschillende (misschien té) optimistische verwachtingen niet beantwoord zijn. We nemen zonder meer aan, dat het organiserend co mité de vele moeiten - die aan de voorbereiding en de verwezenlijking van dit feest waren verbonden - toch wel beloond zien met een be hoorlijke financiële opbrengst, niet in het minst door hun belangeloze inzet. En waar Venrays Harmonie iedere gulden best gebruiken kan, is iede re gulden wint. We hebben daarbij een flink stuk „Venray-promotion" bedreven door de goede organisatie van de uitwisselingsfeesten en de waarde daarvan is niet in guldens uit te drukken. Doch de conclusie mag ook getrok ken worden, dat een dergelijke op zet, ondanks de medewerking van vele en goede artiesten niet meer die belangstelling trekt, die men er nu dikwijls nog van verwacht Daar kunnen dan andereen weer hun voordeel mee doen Tenslotte leverde dit feest dan nog de mededeling op, dat men goede hoop heeft dat Gedeputeerde Sta ten op vrij korte termijn een uit spraak zuilen gaan doen over de jaarlijkse lastenpost van een te stichten muziekschool. Een gunstige uitspraak dan.... En dat zou beteke nen dat de lang verwachte muziek school weer een stap verder is op de lange, lange weg naar verwezenlij king En dat geeft de burger weer nieuwe moed Geachte Redactie. Bij het uitkomen van Peel en Maas van 29 mei jl. was ik uitstedig en kon zodoende eerst enkele dagen later kennis nemen van het ingezon den stuk van de heer van Goch, de voorzitter van het N.K.V. Venray. Bij het verschijnen van dit num mer van uw blad zijn de verkiezin gen voor de Gemeenteraad van Ven-» ray achter de rug, maar ik hoop dat u mij toch nog een plaatsje in uw blad ter beschikking stelt. In bovengenoemd ingezonden stuk is sprake van „een voormalig voor zitter" der K.A.B. (N.K.V.) die op lijst 6 voor de verkiezingen van de raad der Gemeente Venray wordt aanbevolen „ter behartiging van de belangen der bejaarden". Ondergetekende wü nog afzien van de ongelukkige samenstelling van deze zin door de heer van Goch. Als men echter wat dieper ingaat op het artikel „van de heer van Goch" dan blijkt daaruit 'n zekere kortzichtig heid en weinig kennis van zaken. Immers iedereen in Venray kan weten (en een voorzitter van het N. K.V. moet dat weten) dat de belan gen van onze bejaarden in Venray op buitengewoon goede wijze wor den gedijend. Zie maar naar onze bloeiende bejaardenvereniging. En vaardigde van de bejaarden zitting dat, zonder dat een speciale afge- heeft in de raad der gemeente. De aanhaling in de reclame onder mijn foto „behartigt de belangen der bejaarden" had de heer v. Goch dus zó moeten lezen, dat deze be jaarden mij zeer ter harte gaan en dus bij een eventuele verkiezing met liefde zouden worden behandeld. Maareen gemeenteraadslid zit niet alleen in de raad om de belan gen van een bepaaldegroep te be1- hartigen, maar zit er voor het be lang van alle gemeentewaren, het geen niet wil zeggen dat een raads lid geien bepaalde sympathiën mag hebben (even nadenken hr. v. Goch). Verder was ik ten zeerste verblijd met de mededeling van de heer van Goch dat er nog candidaten op een verkiesbare plaats staan, die volko men in staat zijn de belangen van de bejaarden te dienen. Onze be jaarden kunnen dus gerust zijn, en zij die thans - volkomen belangen- loos - de belangen van de bejaar den dienen, weten nu dat zij in de nieuwe raad zeker steun zullen vin den. De mededeling van de heer van Goch dat het N.K.V. de candidatuur van een „oud voorzitter" van de K. A.B. (N.K.V.) beslist niet steunt, had evengoed achterwege kunnen blij ven, daar in dat geval men beter 2 lijsten had kunnen verbinden. Tenslcite: ondergetekende heeft de ze regels beslist niet geschreven om wie dan ook te krenken, maar juist om aan te tonen dat hij als „oud voorzitter" van de K.A.B. (N.K.V.) geleerd heeft dat er buiten iedere „bepaalde groep" nog zeer velen zijn die het aloude Vaderlandse spreek woord tot uitdruking willen brengen „Zoekt wat u bindt )en niet wat u scheidt." Dit was die oud-voorzitter van de K.A.B. U heren van de redaktie, dank voor uw welwillendheid. MUZIEKFEEST TE METERIK Komende week zal Meterik in het teken staan van 't 50-jarig bestaans feest van de plaatselijke fanfare Concordia. Zij houden vanaf 5 t.m. 14 juni feest in een prachtig gele gen feesttent, midden in het dorp. Ongetwijfeld zullen vele mensen, ver buiten die Gemeenschap - op een van feestdagen Meterik bezoe ken, want niet minder dan 26 in strumentale en vocale gezelschap pen schreven voor dit muziekfeest in. De volgende verenigingen uit de gemeente Venray nemen deel: Harmoniën Euterpe Venray en Sub Matris Tutela uit Oostrum. Fanfares Catharima Leunen, De Peelklank Ysselsteyn en St. Oda uit Merselo. Als extra attractie zal op woens dagavond een variétéprogramma ge boden worden. Enkele medewerken den aan dit programma zijn: Irene Lardy; de Spelbrekers; het Cocktail Trio en vele anderen. Voor woens dagmiddag zal een groot kinderfeest georganiseerd worden, om 2 uur, en daar zal o.m. een goochelaar optre den. Hoe mooi Parade tapijt ia werkelijkheid is, kunt pas beoordelen als het in uw kamer ligt. Als type en kleur volmaakt harmoniëren met het overige interieur. Voor de juiste keuze hiervan kunt u zonder mankeren vertrouwen op ons advies. Wij zijn ervaren woning inrichters, die tapijt altijd adviseren in „kamer verband". Tapijt koopt u voor jaren. U mag daarom geen spijtkoop riskeren. Het zal u bij ons ook niet gebeuren, Parade tapijt is op z'n allermooist als wij het hebben gelegd volgens onze eigen methode op de „ISOLETTA"ondervloer. Dan ligt het perfekt en gaat langer mee; Parade dat op deze isolerende en egaliserende ondervloer is gelegd krijgt van ons extra garantie mee. Wie geen spijtkoop wil riskeren, kiest en koopt tapijt bij ons europa meubel:

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5