MOEDERSDAG Motocross Yenray VAN HET JAAR HOLLANDIA Peuterspeelzaal geopend Politierechter GYMNASTIEK DAMMEN PUIS gRRUoVs^GrpXu^TLc^OFGN^S WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PUI Om de industriële-club-trophee »De goud-bronzen bijenkurf« werpt zijn schaduw vooruit Dl M0LEM V/IE KERS VRIJDAG 8 MEI 1970 No. 19 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS ADVERTENTIEPRIJS 13 et pw PRUS PER KWARTAAL 125 IS GOEDKOPER I DENKT ARONNHHNTS- V«arar f 130) Op 10 mei a.s. komen de motocros sers weer van heinde en verre uit Nederland naar Vtenray. De M.C.V. Janslustorganiseert dan onder auspiciën van de K.N.M.V. haar 14e wedstrijd sinds de oprichting in '61. Deze motocross zal in het teken staan van de Industriële-Club-Tro- p(hee „de goud-bronzen bijeenkorf", welke uitgevochten zal worden in de klasse 500 cc internationalen en Sen- nioren. Favoriet voor deze throphee is de voor eigen publiek rijdende Peter Willems uit Ysselsteyn, op z'n Husqvarna onder nummer H 14. Men heeft voor deze wedstrijd geen grote mannen gecontracteerd, waar door men een sterk aan elkaar ge waagd rennersveld krijgt aangebo den. Hierdoor verwachten wij een spannende en strijdlustige wedstrijd. Naast Peter Willems zien we o.a. Jan van Beek uit Zelhem (kamp. 500 cc junioren 1969), Jo Roelofs uit Gorssel, Oby Hiemstra uit Marum, Jo Hoefman ui.t Doetincbem, Boy Wassink uit Arnhem, Plans Heysték uit Klundert, Jan Sevïnk uit Doe tinchem, Geert Knuiman uit Wy- chen, Frans Kansemakers uit Aalst enz. In deze klasse is van tevoren moeilijk een winnaar aan te wijzen. 500 cc JUNIOREN Een dertigtal junioi^en 500 cc zal de strijd met elkaar aanbinden in drie manches. Gok in deze klasse wordt 'n spannend gevecht verwacht daar het hier een geselecteerd ren nersveld betreft. Als streekrenners zien we in deze klasse Ant. Kleus- kens uit Heide, Ton Hendrikt uit Wanssum, Leo v.d, Laak uit Lottum. Enkele andere namen in deze klasse zijn Ad Janssen, Nico Pons, Louis Coolen, Jan Heuvelmans, Tim Sel ling, Ad Lavrijssen enz. ZUSPANNEN Motocross Venray zonder zijspan nen is bijna niet meer denkbaar. En ook nu weer zullen wij ze hun kun nen zien tonen. Het circuit is door zijn breedte bijzonder geschikt voor deze klasse. Aan de start komen de zijspanen junioren met 43 combina ties. Zij zullen ongetwijfeld voor groot vuurwerk zorgen. Enkele na men uit deze klasse zijn: Jo Cle ment uit Helmond, Jo Keunen uit Deurne, Bert Oosterhuis uit Gro ningen, Pons van Heugten uit Amersfoort, Frans Vos uit Rotter dam enz. enz. Iedereen weet dat het circuit is gelegen aan de weg Venray-Deurne. Men heeft het startterrein voor het publiek veel aantrekkelijker ge- rnaafet door er een lange zandtribu- ne te maken, waordoor men de ren ners lang kan blijven volgen. De training is van 11 tot 1 uur. De eerste start is om 2 uur. Burgemeester Schols zal de wed strijd openen. Zondag 10 mei is het weer moe derdag. We zullen het de zaterdag er voor best kunnen merken. Aan vaders hand, of als het maar even kan alleen, zullen we de kleuters die dag langs de bloemenzaken en lekkernij enwinkels zien flaneren Met de spaarcentjes stevig in het knuisje, misschien druk delibere rend met vriendje of vriendinnetje, zal na hoogst ernstig wikken on we gen de keus worden bepaald. Aan de kleuters zal het ook dit jaar niet liggen om moederdag weer tot een hoogtijdag te maken in ons gezonde gezinsleven. Niet allemaal zullen ze iets gaan kopen. De wat grotere, handige kin deren zullen zelf iets maken voor moeder. Moeders hebben voor deze dag geen verlanglijstje. Maar och, de kinderen weten heus wel waar ze erg blij mee is. Ook kan een een voudig cadeautje op een heel leuke manier versierd of verpakt worden. Zelgs een gewoon huishoudelijk ca deautje woidt een apart presentje als er een fleurig, bloemrijke .ver siering aan wordt bevestigd. Hen kop en schotel kunnen heel gemak kelijk met bloemetjes worden op gevuld. Ook een klein schaaltje wordt met een bloemenprikker, een paar voorjaarsbloempjes en wat tak jes groen een feestelijk cadeautje. Ze willen allemaal iets voor moe der doen op die moederdag EN WAT MOET MOEDER DOEN Zou het niet leuk zijn om moeder die dag eens helemaal niets te laten doen? Dat moeder die dag mag be ginnen met uitslapen en ontbijt op bed, en dat ze daarna volop de tijd krijgt zich heel op haar gemak te kleden, spreekt haast vanzelf. Tegen de tijd dat ze beneden komt is de koffie klaar en zijn de kamers net jes opgeruimd. Met behulp van vader kan er vast wel een gezellige eenvoudige maal tijd in elkaar worden gedraaid. Als het helemaal niet anders kan, zou moederd kunnen koken en de ande ren tafeldekken en later afwasslen. Met al deze goede zorgen zijn moe ders blij, want heus, om moederdag te vieren hoeven er geen luxe en vreselijk dure cadeaux te worden gegven. Een moeder begrijpt ook de goede bedoeling van Jan, als hij met een grammofoonplaat aankomt, die hij eigenlijk zelf zo graag wil heb ben. Ze heeft toch dadelijk een ver ontschuidiging klaar voor het kind, dat het eigengemaakte cadeautje nog niet helemaal klaar kreeg. Degenten die zeggen: „och moeder dag, dat is een instelling van de winkeliers, diaar doe ik niett aan", die hebben zeker ongelijk. Natuur lijk spant de zakenman zich in deze tijd in. In verschillende branches is een belangrijk stuk activiteit ge richt op een goed verloop van deze jaardag. Maar dat is met Sinterklaas en Kerstmis toch ook zo Maa.k er voor moeder een oer gezellige dag van. Laat het haar dag zijn. Verwen en verzorg haar eens goed, de kans dat ze zich dat laat doen is er alleen die 10e mei WAAR SPREKEN WU AF natuurlijk in Restaurant annex Bar VLAKWATER „Ik ben gedisselcrimeerd, meneer" riep de 44-jarige dwerg uit. De po litierechter keek omlaag naar de korte gestalte en lichtte de wenk brauwen op, want de wet maakt geen verschil tussen reuzen en dwer gen. En in de rechtszaal kent de wet alleen maar verschil tussen ver dachten, getuigen en raadslieden. De wet spreekt nog wel eens van „personen van Nederlandse natio naliteit" en van „personen van de andere kunne", maar dat iemand zou worden beyoordeeld naar zijn lichaamslengte, dat wilde er bij de magistratuur niet in. „Er wordt hier niet gediscrimi neerd,, zei de officier streng. „Jawel, heel duidelijkbegon de korzelige kortzichtige. „Mij doen ze de das om en die andere laten ze staan zonder bonnetje. En ik stond er korter". „Jawel, u bent wat korter, maar als er een bonnetje op uw auto ge stoken wordt, kan de politie niet we ten wie daar in gereden heeft. Als ze dat wel wist, had die politieman u zelf wel aangesproken, want dat vereenvoudigt de zaak". ,,'t Gaat niet om mijn, 't gaat om de auto! Omdat ik nou toevallig in liilijke eend kruip en een rijke pear in zo'n mooie Buik of Scheveiet, ste ken ze uitgerekend bij mijn een bon achter m'n ruitenwisser en laten ze die mooie sleeën schuiven". De officier protesteerde tegen de ze beschuldiging. Maar de verdachte maakte met moeite zijn tas open, ging op zijn tenen staan om er in te kijken, grabbelde er toen 'n paar foto's uit en stak die reikhalzend omhoog naar de tafelrand. „Bij mijn buiten, bij het bos, heb ben ze ook parkeerhavens gefabri ceerd, heren, dan hakte ze bomen orrasteboven en dan ken ja daar zo staan, zonder bon. Dat benne echte parkeerhavens heren, maar dit zijn verkapte bonnenvangers. Ze zien er allenig maar uit als parkeerhavens en als je daar in gaat staan, dan neppen ze je. Dan loeren ze op de mindere man met d'r lui bonnjen- boekie. En asse dan nog maar alle wagens pikten Maar mijn liilijke eend krijgt een bon en een glim mende slee voor me krijgt géén bon, nou u". De politierechter bestudeerde de vergrotingen. ,Er staat wel een parkeervenbod- bordj". „Bij die havens? Nee, mijneheren, een end ervóór. Kennie Mie als u die stoeptegeltjes en die bomen telt, die nog voor de eerste parkeerha ven staan. Wat denk je dan? Ver boden te parkeren langs het stoepie vóór die parkeerhaventjes. En wat denk je als je daarna die prachtige parkeerhavens ziet? Prachtig, hier hebben ze parkeerruimte gemaakt Expres om te parkeren. Want waar voor zouden ze anders parkeerha vens nodig hebben, niet? Ze leggen toch zeker geen kostbare voorzie ningen als zulke parkeerhavens aan als kinderspeelterreinen of als een zwembad als 't geregend heeft, is dat nou waar of niet „Het kunnen laad- en loshavens zijn...". „jO jiawel, ze kennnen d'r wel schepen en spoortreinen laten par keren, maar als automobilist zijnde denk je nou toevalig 't eerst aan je eigen auto en aan de omstandig heid dat die parkeerhavens aan de openbare weg grensjen, waar auto's rijden en geen spoortreinen. Dus wat doen je? Je schuift met je lilijke brik in zo'n gaatje tussen twee zo'n moorddadige sleeën in. Je kijkt er ruog 'ns goed of d'r geen bon bij die andere op de voorruit zit en of t'er geen parkeermeter staat, en of t'er geen blauwe zone van kracht is. En as dat allemaal veilig is, ga je vijf minuten naar binnen. En dan kom je terug. En wat zien ik: de sleeën ongemoeid, zonder bon, en uitgere kend; op mijn eend zo'n papiertje. Is dat nou disselcrimmasie of niet?" J>ie andere wagens kunnen ont heffing hebben gehad..." „Dan had dat d'r op moeten staan" vond de kleine bosbewoner. De officier achtte de overtreding wetelijk bewezen door de bekentenis van de verdachte, dat hij gepar keerd had in een straat waarin een parkeerverbod gold en door de ver- Idiaring van de ambtsedige politie man. Hij eiste f 25. „Dus toch disselcriminatie" con cludeerde de boskabouter. „Tien gulden dan maar, omdat u uit het bos komt en de situatie on duidelijk was" sprak de politierech ter vriendelijk. Met een bijeenkomst in de speel zaal van den Hoebert van belang stellende ouders, is jl. vrijdag de nieuwe speelzaal voor de peuters geopend. Officieel zal dat later nog wel eens over gedaan worden maar men wilde de ouders toch eens laten zien, wat men voor de kleinsten heeft klaargemaakt. Mevr. van Soest-Li nssen, voorzit ster van hot Stichtingsbestuur, wees er nadrukkelijk op dat deze speel zaal geen chreche wil zijn, waar over de Dolle Mima's het tegenwoor dig zo druk hebben, of-te-wel een soort vervanging van het ouderlijke hulis. Neen, men ziet deze speelzaal juist als een soort aanvulling van dat tehuis. Men wil juist, nu dat dikwijls door de kleinere woningen thuis niet mogelijk is, de peuters met elkaar in contact brengen, die trouwens hier timmeren, hollen en draven kunnen, wat thuis ook al niet meer mogelijk is. SCHEIDINGSERVARING Men wil het kind, i.e. de peuter, zo langzamerhand ai leren, dat het eenmaal naar school zal moeten en dat het zijn huis zal moeten verla ten. Nu gebeurt dat dikwijls van de ene dag op de andere, zonder de minste voorbereiding en dat kan voor het kind en zijn ouders moei lijkheden meebrengen. Het leert dus al vroeg de schei ding van thuis ervaren. Dat daarnaast vooral de moeders - als het kind weg is - bter uit de voeten kunnen, eindelijk eens de boodschappen kunnen doen die al zo lang nodig waren, is dan een geluk kige bijkomstigheid, maar het eerste doel is het belang van de peuter. PRACHTIG En dat die peuters het prachtig vonden bij hun „leeftijd-genoten" en temJiidcLen van veel speelgoed en een grote zandbak, dat bleek vrijdag wel duidelijk. De peuterspeelzaal is geopend 4 ochtenden in de week, namelijk op maandag, dinsdag, donderdag en op vrijdag. Drie leidsters zijn op die ochtenden beschikbaar van kwart voor negen tot kwart voor twaalf. Zij zullen zich bezig houden met 'n groep van ongeveer 20 peuters. Dat betekent dus dat een peuter maxi maal 2 x per week naar de speel zaal kan. Het tarief is f 2.50 per morgen. Thans zijn reeds 47 peu ters ingeschreven als „lid". HET LOOPT... Het Stichtingsbestuur, waarin be halve mevr. van Soest, de dames Den Brok, Michiels, Huggers en drs. de Koster ziting hebben, zijn voor lopig al zeer gelukkig met het tot stand komen van deze speelzaal. De begroting klopt dan nog wel niet he lemaal, maar een aanvrage om ge meentelijke subsidie is al ingediend en men hoopt met hulp van die kant de eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Zoals uit deze kennismaking-bij eenkomst wel bleek, bestaat er goe de belangstelling voor deze nieuwe mogelijkheid, zowel van de kant van de peuters als van hun ouders. Men hoopt daardoor in staat te zijn het dienstenpakket in de komende tijd nog uit te kunnen breiden Zoals de burgemeester reeds op bijeenkomsten in Oostrum en Oirlo bekendmaakte, zal in het najaar be gonnen worden met de bouw van de 'Hollandia' fabriek, die instant-poe der voor de aardappel-puree gaat maken. Men hoopt met dit produkt de huishoudelijke consumptdemarkt te veroveren. De bouw van deze Hollandia fa- broek, onderdeel van het wereld concern Nestlé, gaat enorme hoe veelheden aardappelen van de Nrd. Limburgse en Oost Brabantse zand gronden vragen. Binnen 5 jaar zal dit bedrijf ruim 100.000 ton zand- aardappelen aantrekken, die de boe ren in deze streken in contractteelt moeten kunnen leveren. De fabriek in Vlaardingen, die nu voorlopig de produktie van deze in stant-poeder verzorgt, had reeds in het verleden contracten in Noord Limburg en Oost Brabant voor de levering van aardappelen. Men heeft deze activiteiten in de afgelopen maanden opgevoerd. Zo zijn er nu al contracten afgesloten in Limburg en Oost Brabant voor levering van 18.000 ton bintje-zandaardappeljen, waarvan 6.000 ton uit Limburg. Deze oogst van het komende sei zoen gaat nog geheel naar Vlaar dingen, doch de oogst van het ko mende jaar is al bestemd voor de fabriek in Oostrum. PRIJZEN Er wordt met levering augustus 8,5 cent per kilo betaald; bij leve ring in april volgend jaar bijvoor beeld ongeveer 13 cent. De Noord-Limburgse bedrijven zijn benaderd per brief, door Hol landia zelf, terwijl de Oost Brabant se via de N.C.B. contracten afsloten. Doch dlit wil men in de toekomst ook geheel zelf van fabriekswege gaan doen. Hoewel men in Vlaardingen zeer tevreden is over wat er in dit jaar gecontracteerd is geworden, is het duidelijk dat de capaciteit geleide lijk zal moeten wordien opgevoerd. Wat het gaat betekenen als een fabriek 150.000 ton aardappelen gaat verwerken is duidelijk. Er zal ongeveer 40 ton komen per hectare, maar daarvan is slechts 35 ton ge schikt voor verwerking. Het gaat dus om duizenden hectaren zand grond, die op contract met aardap pelen (consumptie bintjes) moeten worden ingepoot. GEVOLGEN Men gaat zich nu in landbouw- kringen al langer hoe meer bezig houdien met de gevolgen van deze miljoenenvestiging van Hollandia in Venray. Juist voor de landbouw in deze streken. Men is zich bewust dat er nieuwe kansen komen voor honderden bedrijven, die hiermede ook wat de vruchtwisseling betreft, betere mogelijkheden krijgen. Maar dat betekent onherroepelijk dat men zal moeten gaan proberen grote percelen te krijglen, waarop vele hectaren aardappelen verbouwd kunnen worden. En dat betekent weer dat boeren, die gronden naast elkaar hebben liggen, daarvan aan eengesloten percelen moeten maken, zodat ze machinaal bewerkt kunnen wordien. En de machinale bewerking is weer iets voor de werktuigen- cooperaties en de loonbedrijven die zich hierop in zullen moeten gaan stellen. In dat opzicht zullen de komende dagen in Liempde, waar een keur van aardappelrooi- en andere be werkingsmachines te zien zullen zijn al direct voor deze streken een be langrijk accent krijgen. Doch daarnaast is het wel duide lijk dat in deze streken ook enorme bewaarplaatsen voor aardappelen gebouwd moeten worden. En ook de kwestie transport is een vraag stuk dat bij deze vestiging van Hol landia naar voren komt. Zo werpt reeds thans de nog niet eens gebouwde fabriek al zijn scha duwen vooruit, in het Noord Lim burgse en in het Ooost Noord Gra- bantse. De aardappel zal in steeds grotere hoeveelheden een zeer be langrijk produkt gaan worden in deze streek. Het is goed, dat men zich nu reeds beraad over de gevol gen, die een en ander zal hebben in de meest nabije toekomst. Uitslagen van zondag 3 mei: De Molenwiekers 1-Melderslo 3 4-1 Venray 7-De Molenwiekers 2 afgel. De Molenwiekers 1-Melderslo 3 Tegen dit laag geplaatste Melderslo hebben de Molenwiekers een ver diende overwinning behaald. Het waren de Molenwiekers die voort durend in de aanval waren en er werden diverse kansen om zeep ge bracht. In de 30e minuut werd een pracht goal van Gommans afge keurd wegens buitenspel. Uit een corner kopte Gommans tegen de paal. Deze kopstoot had beter ver diend. H. Vollenberg wist met een hard schot de keeper van Melders lo te verrassen, 1-0. In dezelfde mi nuut schoot A. Jenneskens de bal hard op het doel van Melderslo, T. van Lierop wist de bal van richting te veranderen en de keeper had het nakijken, 2-0. Direct hierna floot de scheidsrechter voor de rust. Na rust beheersten de Molenwie kers opnieuw het spel. Bij een uit val van Melderslo werd de links buiten unfair aangevallen in het strafschopgebied. De hiervoor toe gekende indirecte vrije trap werd naar de midvoor van Melderslo ge plaatst en deze wist hierdoor te scoren: 2-1. Direct hierna kregen de Molenwiekers een corner te nemen op rechts. De bal kwam hoog voor en W. Kiroweno nam de bal ineens op zijn slof en wederom had de keeper het nakijken, 3-1. Tien mi nuten voor het einde kregen de Mo lenwiekers een penalty, die door H. Vollenberg keihard werd ingescho ten, 4-1. Hierna floot de goed lei dende scheidsrechter het einde van deze sportieve wedstrijd. Programma voor donderdag 7 mei (Hemelvaartsdag) Montagnards 2-Molenwiekers 1 2.30 Molenwiekers 2 'is vrij. Programma zondag 10 mei: Wittenhorst 5-Molenwiekers 1 12.30 Molenwiekers 2-Castenray 2 2.30 u. TOTO: Inlevering van tot-formu lieren nr. 43 op het adres café Thie- len, Kemnedyplein. Degenen die niet in het bezit zijn van tot 43 kunnen deze bij Thielen krijgen. Inleveren: donderdagavond 14 mei van 7.- tot 9.30 uur. TRAINING. Denk aan uw conditie en bezoek elke donderdagavond de training om 7.30 uur Op zaterdag 9 mei organiseert de Gymnastiekvereniging „Sint Ohris- toffel" een oudermiddag. Deze middag wordt gehouden in ,Den Kerkdijk" van huize St. Ser- vatius aan de Stationsweg en begint om half drie. Het ligt in de bedoeling een geva rieerd programma te brengen. Naast de gewone turnoefeningen zullen de ouders kunen genieten van komische en ritmische oefeningen, waarvoor de jeugd al weken lang geoefend heeft. Het duo Basten zal een en ander muzikaal omlijsten. Het bestuur en leiding verwacht alle ouders van de leden, en wenst allen een prettige en gezellige mid dag. De deelnemende jongens en meis jes worden om 13.30 uur verwacht aan de gymzaal aan de Langeweg. Van hier uit zullen ze dan gezame- lijk naar den Kerkdijk vertrekken. DE RANGLUSTCOMPET1TIE VAN V.D.C. De onderlinge damcompetitie met als inzet het persoonlijk kampioen schap van Venray en plaatsingen in het vertegenwoordigend tiental na dert het einde. Er zijn nog ongeveer 5 wedstrij den door de meesten te spelen, voor de definitieve eindstand kan wor den opgemaakt. Door de grote aanwas van nieuwe leden (ruim 75 procent) is de com petitie aanzienlijk langer geworden en vooral de tweede ronde werd hierdoor een ware marthon. Zodoen de heeft het lang geduurd voor er duidelijk tekening in de strijd kwam doch nu gaat het er op lijken, dat Noyens zijn kampioenschap van vo rig jaar zal prolongeren. Hij heeft in de laatste tien wed strijden slechts een verliespunt be hoeven prijs te geven in een remise- partij tegen Knell. Zijn naaste con currenten J. Beer kiens en Thijssen hebben enkele verliespunten méér moeten noteren. Zes punten achtersband lijkt in de nog resterende wedstrijden nauwe lijks te overbruggen en zo zal de strijd zich nu wel meer gaan toe spitsen om de 2de en 3de plaats. De strijd om een plaats in het le tiental is echter ook nog niet be slist, en het ziet er naar uit, dat deze tot en met de laatste ronde zal aanhouden. Welliswaar hebben Sohell en Verkoeyen zich praktisch veilig gesteld, maar om de plaat sen 8, 9 en 10 heerst nog een felle puntenstrijd, waarbij vooral de nieu we leden Thielen en Schilders in de laatste maanden opvallende presta ties leverden. Wij zijn benieuwd hoe de slotba- lan-s er straks zal uitzien. De tussenstand ziet er momenteel als volgt uit, waarbij de decimalen zijn bijgeteld wegens remise-partij en melt voordelige stand. 1 Noyens 31 27-3-1 57,25 2 Beerkens 30 22-5-3 49,50 3 Thijssen 30 21-6-3 48,00 4 L. Janssen 31 16-9-6 41,71 5 Zaal 28 17-6-5 40.25 6 Schell 31 14-7-10 35.50 7 Verkoeyen 30 12-9-9 33.25 8 G. Beerkens 31 10-9-12 29,50 9 Thielen 30 10-9-11 29,00 10 B. Beerkens 26 9-7-13 25,25 11 Kennis 29 12-1-16 25,00 12 Schilders 24 8-7-9 23,50 13 Knell 28 7-8-13 22,25 14 Ls. Janssen 28 9-3-16 21,25 15 Claessens 22 8-4-10 ?0,25 16 Th. Janssen 27 3-8-16 14,25 17 Kruysen 13 2-4-7 8.25 18 G. Beerkens jr. 15 3-2-10 8,00 19 Arts 11 3-1-7 7,00 20 Verstegen 30 2-2-26 6,25 21 Jenneskens 14 1-1-12 3,25

Peel en Maas | 1970 | | pagina 5