Venrayse en Oirlose problemen Je moet de wasserij erbij hebben Politierechter PULS PULS Wim Ciaessens Pater Anno Galama overleden Je merkt het elke week VRIJDAG 17 APRIL 1970 No. 16 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF NV. VENRAY WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VYtCrUJLHU V WWn V LIYnH T CIN V-FIVK31 nCrVCIV ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL 2.25 (buiten Venroy LJO) KIJKJE IN DE GEMEENTELJJKE KEUKEN De bijeenkomsten van Venrays gemeentebestuur met de burgerij door middel van zgn. hearings zijn voor Burgemeester drs. Schols •steeds opnieuw een goede gelegenheid zijn hart eens te luchten. Te luchten in die zin, dat hij die burgerij weer eens met de neus op de problemen duwt, waarmede een gemeentebestuur als het onze nu, vandaag aan de dag, te maken heeft. Dat zijn er niet weinig, en ze kunnen oorzaak zijn dat bekent hü ook heel rustig dat an dere problemen en probleempjes wel eens blijven liggen HARD AANPAK Zo nodigde hij woensdag zijn toe hoorders in Oirlo uit, eens te kijken naar de industrialisatie van Venray. Toehoorders, die ondanks een voet balwedstrijd van Ajax, dan welis waar wat later, maar toch in grote getale in zaal Rongien verenigd wa ren Hij wees er op hoe bij Rank Xerox hard gewerkt wordt aan de uitbrei ding. Niet alleen wordt het terrein in orde gemaakt en is men volop be zig met het grondwerk en de bouw van verschillende hallen, maar is men ook al met de omlegging van de hoogspanningslijn begonnen. Wat de fabrieksbouw van de Gir- vil betreft, kan men zelf zien, hoe deze fabriek tussen Oostrum en Oir lo de „grond uit spuit HOLLANDIA heeft zijn start gepland op september 1971, hetgeen betekent, dat men daar dit jaar ook nog volop aan de gang komt Dat zijn successen in Venrays in dustrialisatie, waarvan niemand had durven dromen. En wat be- Voor uw rijbewijs naar Autorijschool Aanmelden Kennedypleln 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd langrijk is, aldus drs. Schols, het zijn, met bestaande bedrijven, trekpaarden, die voor de toekomst de werkgelegenheid in deze regio zeker stellen. EINDHOVEN VAN NOORD-LIMBURG In dat verband wees hij nog eens op wat Drs. v. d. Voort gezegd heeft, die Venray het Eindhoven van Noord-Limburg noemde. Deze stelde dat men natuurlijk, alle aandacht moet hebben voor nieuwe facetten als bijv. democratisering, vrijetijds besteding e.d., maar dat we daarbij niet moeten vergeten, dat werken en werk nog altijd belangrijk is en blij ven zal, omdat we daarmede moeten verdienen, wat we aan andere din gen uit willen geven. Welzijn kan niet zonder welvaart. En die wel vaart, daarvoor moet gewerkt wor den SNEL TEMPO Werkgelegenheid is dus belangrijk. En daarom zijn industrieën belang rijk. Maar deze snelle ontwikkeling houdt in dat in de kamende 5 jaren 3000 nieuwe arbeidsplaatsen gescha pen worden en bezet zullen moellen worden. Wie bedenkt dat Venray 10 jaren nodig had voor 1500 arbeids plaatsen, die zal inzien dat er nu nog „harder" aan gehangen moet gaan worden, dan voorheen. Kon men tot vorig jaar volstaan met 150-200 woningen per jaar, nu zal men er 500-600 moet),en bouwen. Gelukkig helpt de provincie, die dit jaar toestemming gaf voor een bouwprogramma van 547 wonin gen. Daarin zit dan al vast een deel van het contingent van het komende jaar, maar daarvoor hoopt men dan in Den Haag wat Donderdagmorgen 9 april overleed in het St. Elisabeth-ziekenhuis in Venray Pater Drs. Anno Galama, le raar klassieke talen aan het Bosch- veldcollege en aan „Jerusalem". Sinds ongeveer een jaar leed hij aan een ernstige ziekte, die geleide lijk aan zijn sterke gestel onder mijnde, totdat hij in de laatste fase van deze ziekte totaal wegteerde. Hij droeg zijn zware lijden met voor beeldige moed en in volle, religieuze overgave; tot stichting van velen. Na zijn filosofische en theologische studies in de studiehuizen van de paters franciscanen te Venray, Al verna en Weert, werd hij priester gewijd in 1938. Tot een eerste ken nismaking met de studerende jeugd van die tijd kreeg hij gelegenheid, doordat hij het eerste jaar na zijn wijding te werk gesteld werd aan het jongens-internaat te Venray. Vanuit de Peel verhuisde hij in augustus 1939 naar een franciscaan se pastorie in Haarlem om vandaair- uit zijn studies in de Klassieke Let teren aan te vangen aan de gemeen telijke Universiteit van Amsterdam. Zijn kandidaatsexamen legde hij met goed succes af in 1942. Zoals bij de meeste Nederlandse universiteits studenten in die jaren het igeval was, liet de wereldoorlog het normale studieverloop niet ongemoeid. Op de terugweg van een voedseltocht naar zijn Friese heitelan werd hij op de Afsluitdijk gepakt en opgesloten in de Leeuwarder gevangenis. Half april 1945 werd hij door de Friese B.S. uit zijn benarde positie bevrijd. Hij reikte de helpende hand in de parochie van Bolsward, totdat na enige tijd het normale leven ook aan de Amsterdamse universiteit weeir zijn weg vond. Nog geen twee jaar later op 30 mei 1947 rond de hij zijn klassieke studie af met het doctoraal examen. De eerste vin geroefeningen in de praktijk van het onderricht in de klassieken maakte hij op het college Watersleijde bij Sittard, waar ook ten gevolge van de oorlog de Nederlandse francis canen met een deel van hun studen ten tijdelijk een onderdak gevonden hadden. In september 1948 aanvaardde hij zijn taak als leraar-klassieken te Venray, waar hij sindsdien onafge broken zijn vak doceerde aan de gymnasiasten van de school aan de Leunseweg, die sinds kort naar de Zuidsingel verhuisde. In de ruim twee decennia, waarin hij deze taak vervulde, gaf hij enige jaren een deel van zijn lessen aan de gymna siale afdeling van „Jerusalem". Pater Anno beschikte over een scherpe geest, goede didaktisehe kwaliteiten, een ruim gevoel voor humor en een passende dosis geduld en uithoudingsvermogen. Bovendien was hij steeds van harte geïnteres seerd in de -mensen, waarmee hij te maken kreeg; speciaal in het wel en wee van de jonge mensen, die hij onder zijn gehoor had. Onder zijn zeer talrijke oud-leer lingen zullen er zander twijfel velen met genoegen en dankbaarheid te rugdenken aan deze begaafde leraar. Onder zijn collega-docenten, zijn medebroeders en vrienden is dat niet anders. De ervaringen tijdens zijn lange, slepende ziekte bewezen dat trouwens heel duidelijk. De uitvaartdienst werd gehouden in de Paterskerk op maandag 13 april j.l., waarna aansluitend de bij zetting plaats vond in het minder broedersgraf op het kerkhof bij de Grote Kerk. extra's te pakken te kunnen krij gen. Dat heeft natuurlijk het nodige overleg gevraagd en een en ander komt niet uit de hemel vallen. Bo vendien heeft het zijn konsekwenties t.a.v. bouwgronden. PLAN BRUKSKE is daarom in procedure gebracht en met de aankoop van grtflïden wordt begonnen. Aan het einde van dit jaar hoopt men met de ontsluiting van dit nieuwe bestemmingsplan te be ginnen. KIJKJE ACHTER DE SCHERMEN Trouwens een vestiging als die van Girvil heeft er al de nodige proble men met zich gebracht. Toen sprake was dat de Nestlé, het grote Zwit serse concern, een nieuwe fabriek in de EEG wilde vestigen, heeft Ven ray zich als kandidaat gemeld. Voor dat echter Nestlé beslist had in welk land die nieuwe vestiging zou ko men, verstreken maanden. En zelfs toen al de beslissing gevallen was, dat er een vestiging in Nederland zou komen, i.e. 4US óe Hollandia, toen moest men hier nog maar af wachten of Venray de gelukkige zou worden. In die tijd meldde zich voor datzelfde fabrieksterrein de Girvil. Daar kwam men sneller tot zaken en die wüde graag naar Venray komen. Maar het Ministerie van Economi sche Zaken wilde toch dat Venray een terrein gereserveerd hield voor Hollandia. En zo werd het opschui ven geblazen. Maar toen kwam men op zgn. landbouwgebied terecht en dat hield in dat men met feitelijk de grond al aan Girvil verkocht had, zonder dat men wist of het allemaal wel kon. Dat heeft heel wat overleg gekost met Maastricht en Den Haag voordat alles in kannen en kruiken was en de Girvil zich in Vleniray kon vestigen, later gevolgd door Hollan dia Daarmede is dan geen einde geko men aan het werk, want nu dient er gezorgd te worden voor gas, water en electriciteit, voor waterzuivering en riolering Meest Venray zelf de riolering be talen, die nodig is alleen al voor dit industrieterrein, dan kwam ze er nooit, omdat die niet te be talen is. Overleg is dus nodig met Economische Zaken en Verkeer en Waterstaat cm hiervoor èn voor een rioolzuiveringsinstallatie gel den los te krijgen. Onze vloeivel- den zijn uit de tyd FOEI SPOORWEGEN Dit beleid, dat dikwijls om impro visatie vraagt en bovendien toch al de nodige rompslomp meebrengt, wordt dan weer een doorkruist door bijv. de Spoorwegen, die nu dood leuk zeggen, dat mien wel bereid is om extra spoorverbindingen naar die fabrieken aan te leggen, mits de ge meente bereid is 2000 wagens per lijn per jaar te garanderen. Zo niet dan kost iedere wagen 50,Dit noemde de burgemeester nu precies het paard achter de wagen spannen. Terwijl men van alle andere over heidsdiensten hulp krijgt en in dit gebied miljoenen geïnvesteerd wor den, komt een instantie als de Spoor wegen, notabene ook een overheids instelling, een spaak tussen de wie len steken. Zij vergeten, aldus drs. Schols, dat ook zij in een gebied-in- opbouw service te verlenen hebben. En ook daar wordt dus weer aan de bel gehangen. SAMENWERKING Daarnaast moet de gemeente be dacht zijn op samenwerking met an dere gemeenten. Zulks gebeurt in het ontwikkelingsorgaan Noord-Limburg zulks gebeurt in het recreatieschap, maar die samenwerking moet in ver band met Venrays centrumfunktie verder uitgebouwd worden. Er moet bijv. een gesprek komen over het schouwburgbeleid, die duidelijk een regionale betekenis heeft. Er moet gesproken worden over de nabije start van de L.O.M. school voor kin deren met leer- en opvoedingsmoei lijkheden uit de hele streek. Hiervoor nam men vorig jaar no vember het initiatief. Nu denkt men in de nieuwe b.l.o.-school in september a.s. te kunnen starten. Dat zijn ook allemaal punten, die steeds opnieuw de aandacht vragen van een gemeentebestuur, dat daar naast zit met problemen als de ge meentepolitie, die thans moet wor den opgebouwd. Problemen als ejen nog altijd ongelukkige huisvesting van het gemeentelijk apparaat, en andere problemen, die thans opge lost moeten worden om ook in de toekomst Venrays groei en bloei ze ker te stellen. EN SLA MAAR OP DE KIST „Het zal duidelijk zijn", aldus drs. Schols, „dat deze veelheid van zor gen wel eens aanleiding kan zijn, dat andere in haar ogen kleinere problemen liggenAlles kan nu eenmaal niet tegelijk. Toch is dan belangrijk dat vanuit de gemeen schappen zelf die problemen telkens opnieuw aan de orde worden ge steld. Hetzij via deze openbare bij eenkomsten, hetzij via kontakten met dorpsraden, comité's of wat ook. En daarmede zaten we dus midden in de Oirlose problematiek, die al tot uitdrukking kwam in een reeks vra gen, die het college reeds vooraf ge steld waren. WONINGBOUW Een van de eerste vragen ging na tuurlijk over woningbouw in Oirlo. Woningwetwoningen mogen er van Maastricht uit niet gebouwd worden, maar er blijkt belangstelling te be staan voor de zgn. Amak premie woningen. Wethouder Schols meende dat die ongeveer 50,per maand duurder zijn dan de huidige woningwetwo ningen, maar ze wordien dan ook uiteindelijk eigendom. Er zijn onder handelingen gaande met ongeveer 10 liefhebbers. Als die plannen door gaan, dan raakt de bouwgrond in Oirlo op. Het uitbreidingsplan wordt dan herzien, aldus de burgemeester in de richting van de Hoofdstraat, Daputé Petersstraat en de spoorlijn. Maar daarmede ging hij op de te nen van de sportliefhebbers van Oir lo staan, die nu aan zagen komen dat daarmede het oude voetbalveld zou gaan verdwijnen. Daar was men het lang niet mee eens. Op de eerste plaats omdat men dat veld niet kan missen in een dorp dat nog al wat sportverenigingen heeft en op de tweede plaats omdat zulks uitdrukkelijk indertijd beloofd is. Toen de burgemeester wees op het nieuwe sportpark, samen met Cas- tenray, telde men hem keihard voor dat daar op 2 velden en een oefen terrein liefst 14 elftallen moeten voetballen, afgezien nog van andere sportclubs en de schooljeugd. Men kwam uiteindelijk in één schip, om dat afgesproken werd, dat men eerst zou zorgen voor een ander terrein, voordat het bestaande zal worden opgeofferd. RIOLERING is ook een oude wens. De burge meester verwees naar wat hij in het voorgaande reeds gezegd had over deze kwestie. Als de riolering er komt voor de industrieterreinen in Oostrum, komt ze ook in Oirlo tot de Boddenibroekerloop. Dan heeft men weer andere problemen voor mensen die verderop wonen en thans met hemelyater van de wegen tob ben, maar daarvoor wordt een an dere oplossing gezocht. BEWEGWIJZERING Men klaagt in Qirlio dat de beweg wijzering naar Oirlo onvoldoende is. Maar de burgemeester was een en ander nagegaan en had slechts kun nen ontdekken dat in Oostrum in derdaad de weg naar Oirlo niet staat aangegeven. Hierover is kontakt met de ANWB. De verbetering van de bestrating in de Machutusstraat komt spoedig aan de orde. Men heeft dat uitge steld i.v.m. de aanleg van een kabel daar ter plaatse en dat is weer op geschoven door het slechte weer. Maar de plannen zijn klaar VUILNISSTORTPLAATSEN De vuilnisstortplaats bij station Oostrum is gesloten en dat heeft tot gevolg dat men in Oirlo nergens géén vuilnis meer kan storten. Al thans in theorie. In de praktijk komt het veel voor dat men die dan maar stort langs wegen en in bossen. De gemeente is niet bereid die rommel op te ruimen, wel bereid een nieuwe stortplaats aan te wijzen in de Oir lose Pès. Dat is dan wel geen een voudige zaak omdat daar zowel Staatsbosbeheer, Ruilverkaveling als Waterstaat bij te pas komen, alle maal instanties, die niet gecharmeerd zijn van deze stortplaatsen en die ze liefst tot 2 of 3 voor heel Noord- Limburg zouden beperken. Maar men hoopt het daar gelegen moeiras nu vol te kunn!en storten, waarmede ook eLunen en Castenray geholpen worden Het protest van enkele jongeren om dit moeras toch te sparen, werd door de vergadering weggeveegd, die stelde dat men veel eerdeir die plaats had moeten aanwijzen. Waaruit wel bleek dat het ook in Oirlo niet moge lijk is het iedereen naar de zin te maken SPORTHAL De wens om eventueel in samen werking met Castenray en Oostrum te komen tot de bouw van een sport hal in Oirlo blijkt niet haalbaar van wege de enorme kosten. Wel haal baar is in samenwerking met ge noemde plaatsen een gymnastiekzaal, die op de eerste plaats gebruikt en betaald kan worden door het onder wijs, maar daarnaast de mogelijkhe den biedt voor gymnastiek- en ande re sportverenigingen. Een sporthal zal alleen in Venray-centrum haal baar zijn, waarheen dan die vereni gingen moeten ook van de kerk dorpen die niet in een gymzaal te recht kunnen. JEUGDDANSEN De vraag of het jeugddansen ge durende de kermis niet gesubsidieerd kan worden, verwees de burgemees ter naar de jeugdraad, die zich met deze problemen beschaftigt. Hij dacht wel dat er een bepaald percen tage „in zat". AARDGAS De vraag of in Oirlo ooit aardgas zal komen is afhankelijk van het on derzoek van Limagas over dit pro bleem. Weliswaar heeft Oirlo ver schillende veredelingsbedrij v,en, die hiervan gebruik kunnen maken, doch bij Limagas staat voorop, hoe groot het kwantum aardgas zal zijn, dat het leveren moet. En daar gaat het naar te werk. Een regeling voor onrendabele gebieden, zoals bij wa terleiding, is er nog niet. ANDERE PROBLEMEN De burgemeester beloofde n.a.v. een desbetreffende vraag, dat de weg OostrumOirlo zo snel moge lijk strepen zal krijgen. De verlichting 's nachts op halve kracht te laten branden is technisch niet mogelijk. Niet mogelijk is ook dat de Cas- tenrayseweg voorrangsweg wordt. Maastricht dat het hier voor het zeg gen heeft, wil op minder belangrijke wegen zo weinig mogelijk van deze regelingen. Of er in overleg met Staatsbosbe heer en de ruilverkaveling een nieuw oefenveld voor de ruiters kan ko men, is nog een open vraag. De vragen over busverbindingen vindt U elders in dit blad uitge werkt. BOTSING BIJ KEREN Op de Wanssumseweg wilde de bestuurder van de vrachtauto C. v. H. zijn wagen op de weg keren, maar lette onvoldoende op het verkeer. De inhalende personenauto bestuurd door G. W. udt Wanssum kon een botsing niet meer vermijden. Het liep allemaal zonder te veel materiële schade af. FIETSTER Lichte materiële schade ontstond toen plotseling mej. A. A. de Lang straat overstak. De personenauto, bestuurd door H. v. A. kon de over stekende wielrijdster niet meer ge heel ontwijken. Het persoonlijk let sel viel nogal mee. MEISJE AANGEREDEN Op de Langstraat werd de li-jari ge L. L. aangereden door de per sonenauto bestuurd door J. F. uit Eindhoven. Het meisje moest niet diverse verwondingen o.a. gekneusde linkervoet naar het ziekenhuis wor den overgebracht. GEPARKEERDE AUTO BESCHADIGD Autobezitter G. J. uit Venray deed aangifte dat zijn op het Hensenius- plein geparkeerde personenauto door een onbekend gebleven auto bescha digd is geworden. Toch tracht de ge meentepolitie de dader op te sporen. Nog voor het ware carnavalsfeest losbarstte, beleefden de luimige lie den in het café al een explosie van uitbundige vermommingspret. Dat begon met de binnenkomst van de postbeambte die de pas gepermanen te pruik van zijn vrouw had opge haald en onderweg naar huis een opknappertje kwam inslaan. De kas telein keek in de zak en liiet de trou we schare aan de stamtafel de keu rige krullen zien. De patatman paste de prui op zijn wat kalende knikker en dat bracht de ginnekende grap penmakers uit het gistende gezel schap op het idee om alle haarstuk jes, valse vlechten en complete prui ken uit de echtelijke slaapkamers op te halen en daarmee een bonte avond te organiseren onder het mis leidende motto „met haar voor hem". Het zou nog een saaie vertoning zijn geworden, als niet de scherpzin nige schildersvrouw had aangevoeld dat er iets broeide en heel toevallig een telefoontje kreeg aan te nemen van een onbekende. Die zal wel ge zegd hebben dat hij 't haar niet kon leveren, maar de argwanende echt genote verstond, dat hij haar niet kon leveren. En toen haar bij een arglistig onderzoekje bij buurtgeno ten bleek dat daar ook enige ver dachte aktiviteit van het manvolk was gesignaleerd en ergens het mot to „met haar voor hem" ontdekt werd, besloten de misdeelde dames gewapenderhand tegen de vermeen de ontrouw van hun echtgenoten te moeten optreden. Zo kwam het dan tot een onver hoedse inval van dreigende en drin gende drieste dames, juist op het mo ment dat een anders zo bezadigde heer gehuld in een gebloemde pas- schort met blonde vlechten over en kele appelrood geschminkte wangen op de tapkast stond te zingen „Het zal je kind maar wezen". Parapluus, deegrallen, schuimspanen en pol lepels werden eenzijdig in de strijd geworpen omdat de onverschrokken furies een deel van het bont uitge doste gezelschap voor vrouwelijke plaatsvervangers aanzag. Toen de eerste pruiken afgleden of werden afgerukt, kwamen alras de indring sters tot de ontdekking dat er geen konkurrentie viel te duchten. Toen werd de kreet gehoord: ,,'t Zal je man maar wezen!" En daar moest toen op gedronken wordien. Nu eindigde de gecostumeerde avond uit die korte pruikentijd toch nog voor de politierechter. Enkele verschrikte vrouwen vroegen name lijk óp staande voet htm eigendom men terug. Maar de wederhelften hadden toen al zo gerommeld en ge ruild, en sommigen waren zo onwil lig om hun kunstig gekrulde versier selen af te staan, dat er toch weer een hand- en haargemeen oiftstond. Daarbij werden twee pruiken ge ruïneerd, een glimmende schedel be schadigd en een nu nog bepleisterde bovenlip gespleten. „Als u meteen uw echtgenoten had meegenomen, was het feest harmo nieuzer verlopen" meende de politie rechter. „Met echtgenoten? Dan wordt er niet echt genoten" zei de schilder. „En dan haden ze zélf d'r pruikies op gezetwist de kastelein van „De lokkende leguaan", „dan was 't er geen aardigheid aan geweest." „Een carnavalsfesie is volgens mijn bescheiden mening niet strafbaar" betoogde de voetbalclubbestuurder, „maar meneer de reohter zal dat wel beter weten." „U weet zelf ook wel beter. U staat hier terecht wegens het toebrengen van ernstig lichamelijk letsel. Waar om was u zo hardhandig?" „Hardhandig? Omdat 't geen voet baltraining was en ik allienig m'n handen maar mocht gebruiken!" „Zozo, het zal je man maar we zenzei de rechter tegen de vrouw van deze voetbalspecialist. En de officier haakte daar prompt op in door het hele eigenteelt carnavalletje tot een „misselijke en onwaardige vertoning te bestempelen „van een zielig stelletje kroeglopers, die met hun tijd geen raad weten en van louter balorigheid en door geregeld drankgebruik tot liederlijke uitspat tingen komen." Hij eiste vijfentwin tig gulden boete de man. De postbeambte voerde namens de clu het laatste woord en vroeg cle mentie omdat de dames toch zelf ge zellig mee aangeschoven waren. En óók „een tikkeltje tipsy" waren toen het handgemeen om de haartooien ontstond. De politierechter knikte bedachtzaam en maakte er een tien tje de man van. Juichend verlieten de stamgasten de gerechtszaal, gearmd met hun fraai bepruikte echtgenoten. En ze trokken regelrecht naar het café. WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9