Samenwerking van de scholen OPBOUW '70 opbouw '70 hart- en vaatziekten in geheel noord-limburg Bus van en naar Oirlo Zeer veel belangstelling voor PUIS PULS SSR^ISSOi'S^S'S^SSi WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN een opbouwend gemeentebeleid Nieuw bestuur Anna-Servaas Boswandeling VRIJDAG 17 APRIL 1970 No. 16 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS is GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAA1 2.25 (builen Venroy 150) Maandagavond was de aula van het Bcschveldcollege grotendeels gevuld met onderwijsmensen uit Ncord-Limburg en Oost-Brabant. Leraren, rectoren, directeuren, hoofden van scholen, leidsters, on derwijzers en onderwijzeressen kleuterleidsters, paters, zusters en leken hebben daar besloten tct een samenwerking, die grote ge volgen kan hebben voor het gehele enderwijs, van de kleuter school tot aan de universiteit toe, in Noordelijk Limburg en Oost- Brabant. De heer A. Hijl, directeur van Venrays LTS, gaf als voorzitter van de werkgroep, die deze vergadering had voorbereid een kort overzicht van de VOORGESCHIEDENIS In het voorjaar van 1969 wilde men komen tot een nauwere samen werking tussen de scholen in Ven- ray. Een plan, dat toen werd toege juicht, omdat beter onderling over leg niet alleen ten goede kan komen aan de jeugd in deze gemeente, maar ook praktische mogelijkheden biedt voor de scholen zelf. Waar men daarbij ook de jeugd wilde betrek ken die van buiten Venray in Ven- ray kwam en komt studeren, moest kontakt opgenomen worden met bui- ten-Venrayse scholen. En daar klonk aldra de vraag of men daar ook niet mee kon „spelen" in de club. Want b.v. ook een school in Horst had er alle belang bij dat de jeugd, die in Venray zou verder studeren, zo goed mogelijk aan zijn trekken komt. Dat overleg heeft tot resultaat gehad, dat men uiteindelijk besloot om alle scholen in Noord-Limburg boven Vtenlo en die uit de gemeenten Vier lingsbeek en Oploo hierbij te betrek ken. Dat zijn er zo'n 170 van klein tot groot met naar schatting zo'n 20.000 leerlingen Omdat de zorg voor goed onder wijs belangrijk is voor het leefkli maat en het welzijn in dat gebied en de bevordering van een goed leef klimaat en welzijn ook de Stichting Samenlevingsopbouw ter harte gaat, werd van meet af aan deze Stichting bij dat overleg betrokken. Dat ge beurde ook met het Gewestelijk Ar beidsbureau, dat voor verschillende scholen een grote rol speelt i.v.m. beroeps- en studiekeuze. WERKTERREIN EN WERKCOMITé Zo is men dan gekomen tot een werkterrein dat alle scholen omvat vanaf kleuteronderwijs tot en met voorbereidend wetenschappelijk on derwijs in de gemeenten Arcen en Velden, Broekhuizen, Gennep, Horst, Meerlo-Wanssum, Mook, Ottersum, Sevenum, Venray, Vierlingsbeek en Oploo. In de werkgroep hadden zitting voorzitter A. Hijl namens het nij verheidsonderwijs voor jongens, mej. M. Driessen namens het meisjesibe- roepsonderwijs, de heren M. de Graaf uit Venray en A. Duffhues uit Horst namens het basisonderwijs, ZuSter Ursule namens het kleuter onderwijs, de heer Cup uit Horst na mens het bijzonder lager onderwijs en Pater Dr. P. Gussen namens MAVO, VWO en HAVO. Bij het overleg werd, zoals reeds gezegd, het Gewestelijk Arbeidsbu reau betrokken en de Stichting Sa menlevingsopbouw. Als eerste punt kwam aan de orde een enquete onder de betrokken scholen, opdat men zo juist mogelijk geïnformeerd zou wordjen, ook t.a.v. de wensen, die daar leven. Reeds vrij snel werden commissies gevormd, om al enkele problemen te bestuderen, die men kende. Zo werd een commissie School- en Beroeps keuze advies in het leven geroepen, die zich bezig hield en houdt met de mogelijkheden en de moeilijkheden, die mjen op dit terrein in Noordelijk Limburg heeft. Een tweede commis sie is reeds bezig met de problemen, die er zijn bij de overgang van kleu terschool naar het basisonderwijs. Een derde commissie bekijkt de mo de afspraken komen voor de toela- toelating en aansluiting van het ba sisonderwijs naar het voortgezet on derwijs Door deze laatste commissie werd b.v. een sohooladviesformulier sa mengesteld en kon men al voor wat de regio Venray betreft tot bepaal- van deze scholenkontaktraad geen tingsexamens voor het voortgezet on derwijs, die in mei a.s. wordien ge houden. FIAT De vergadering van maandag j.l. moest dan zijn fiats geven aan deze samenwerking, die de naam draagt Scholenkontaktraad Noordelijk Lim burg. En ze deed dat ook en liet zelfs de bestaande werkgroep rustig zit ten met dien verstande, dat uit het basisonderwijs voor Gennep en om geving, de maasdorpen aan de west en oostkant van de Maas, de ge meenten Vierlingsbeek en Oploo, de gemeenten Horst en Sevenum en de gemeente Venray nog personen zul len worden aangetrokken, die de be langen van het basisonderwijs en kleuteronderwijs nog eens extra be hartigen. Ir. Moors uit Horst zal datzelfde doen voor het agrarisch onderwijs. Natuurlijk waren er wel vragen. Zo wilde men weten of de instelling van deze scohlenkontaktraad geen overlapping was van het werk dat de Scholenraad Limburg gaat doen. Het blijkt al dat men kontakten heeft met deze scholenraad, die in feite nog moet beginnen met zijn werk. Als men moet wachten tot die ook in Noordelijk Limburg gaat begin nen, kan dat nog (te) lang duren. Daarom deze start van de scholen kontaktraad, die dan later eventueel den onderafdeling of een sectie van de Limburgse Scholenraad kan wor den. Er werd verder gevraagd of men niet moet samenwerken met Venlo, waar oök zo iets als een scholen kontaktraad bestaat. Men bleek hier nog te weinig van te weten, doch ook over deze kwestie zal men zijn licht gaan opsteken. Zou blijken dat samenwerking zin heeft, dan gaat die komen EEN DUBBELTJE De financiering van een en ander bracht ook problemen met zich. Het voorstel was om een dubbeltje per leerling af te staan voor de scholen kontaktraad, die dan de rest zou proberen te halen bij de betrokken gemeenten en bij de Stichting Sa menlevingsopbouw. Dat bleek niet zo gemakkelijk te liggen, omdat dit een kwestie is van schoolbesturen e.d. Maar men zal proberen, nu deze be- stuurderen te benaderen om de fi nanciering rond te krijgen. PROBLEMEN Belangrijker dan deze organisato rische problemen is in feite, wat er nu ligt aan problemen bij het onder wijs in deze regio. Middels genoem de enquête heeft men al een hoop wensen en verlangens kunnen vast stellen, al moet er meteen bij gezegd worden, dat de deelname aan die en quete wel beter had kunnen zijn. Maar de niet-inzenders zit men nog achter de broek om een zo goed mo gelijke inventarisatie te krijgen. Wat men intussen al bijeen heeft aan wensen, dat liegt er niet om en de scholenkontaktraad zal handen vol deel van de wensen kan gaan ver werk hebben als ze ook maar een wezenlijken. Zo wil men bijv. ko men tot de oprichting van een school voor kinderen met leer- en opvoe dingsmoeilijkheden, terwijl er ook vraag is naar een lagere detailhan delsschool en/of een l.e.a.o. Men wenst en dat kwam uit de voorlopige cijfers wel duidelijk naar voren betere mogelijkheden voor beroeps- en studiekeuze en goede be geleiding door psychologische, medi sche, maatschappelijke en pedagogi sche diensten. Hierbij kwam zelfs de vraag naar voren of er niet een vas te dienst voor heel Noordelijk Lim burg opgericht kon worden. Er zijn wensen t.a.v. de inspraak van ouders en leerlingen, om van docenten niet te praten. Men wil komen tot goede aansluiting van basisonderwijs op andere onderwijsmogelijkheden en ook de doorstroming in het voort gezet onderwijs kwam op het wens- lijstje voor. De problemen van de kleine scholen kwam daaruit naar voren, evenals de vakantieplanning en de busverbindingen met de aan vangstijden. Kortom een lange, lan ge wenslijst, die alleen nog maar groter zal worden, naarmate meer inzenders van de enquete zich mel den. Een duidelijker bewijs dat sa menwerking dringend nodig is, blijkt wel uit de reeds genoemde onder werpen, die nog maar een klein deel vormen van de inventarisatie. VAKANTIEREGELING Voor wat de vakantieregeling in het komende schooljaar betreft, had de kontaktraad al bepaalde voor stellen. Zo beginnen de vakanties op de volgende data: herfstvakantie 19-10-1970 kerstvakantie 21-12-1970 carnaval 22-2-71 paasvakantie 8-4-71 pinkster-vakantie 29-5-71 zomervakantie 26-6-71. De lengte van de vakanties hangt van iedere school op zich af, naar rato van het aantal beschikbare va kantiedagen. Maar de begindata lig gen vast. En zo blijkt dat dus ook al verschillende punten van de enquête onderwerp van gesprek te zijn ge weest. In de loop van de vergade ring bleek dat o.m. reeds gedacht is aan een scholengids voor Noordelijk Limburg, aan een maandelijks kon- taktblad, aan kontakten met de Zuid Ooster over busdiensten en de gevol gen daarvan voor de dagorde op school, over de vrije zaterdag en an dere praktische punten. We hadden de indruk dat het ver schillende aanwezigen wel wat over donderde, de vaart, waarmede na al het voorbereidende werk, deze scho- len-kontaktraad van start is gegaan, maar van de andere kant is deze avond toch ook wel duidelijk gewor den, dat samenwerking inderdaad op velerlei terrein voor de scholen van de genoemde regio van groot belang is en nog kan worden. En met die konklusie kan men de nieuwe scho lenkontaktraad alleen maar geluk wensen bij haar verdere pogingen d'.c samenwerking te continueren en verder uit te bouwen. VENRAY INDUSTRIALISEERT EN GROEIT. OPBOUW '70 JUICHT DIT TOE. DEZE GROEI VRAAGT ECHTER AANGEPASTE MAAT- REGELEN VOOR DE LEEFBAAR HEID VAN DE GEMEENSCHAP. WIL DIT IN BLIJVENDE SAMEN WERKING MET U via DE NIEUWE GEMEENTERAAD TOT STAND BRENGEN. BANKRELATIE AMROBANK INLICHTINGEN 04780 - 3633 Een nieuwe vereniging op te richten schijnt tegenwoordig nog moeilijker da neen bestaande in het leven te houden. En de mede deling van Mevr. Poels-Peters, dat zij in Venray een bijeenkomst zcu gaan organiseren om te komen tot een Venrayse afdeling van de Nederlandse Hartstichting werd dan ook door „deskundigen" gewaardeerd met een schatting van het aantal bezoekers dat liep van geen een tot hooguit 40. Het werden er donderdagavond echter zoveel dat de foyer van de schouwburg te klein werd en men de schcuwburgzaal moest gaan gebruiken. Ze kreeg dan ook vooir dit knappe stuk organisatie, waarbij persoonlijke brieven en ontelbare telefoontjes te pas kwamen, veel lof o.m. van bur gemeester Schols, een der inleiders van deze avond. Een inleiding waarin hij duidelijk stelde dat het aantal hart- en vaat ziekten in ons land reeds jairen doodsoorzaak nummer een is. Zoals men tegen een andere doods oorzaak de t.b.c. door gezamenlijk werken veel heeft bereikt en de t.b.c. praktisch voor het grootste gedeelte heeft uitgebannen, zo moet het ook mogelijk zijn door gezamenlijke in spanning deze doodsoorzaak weg te nemien of in ieder geval te voorko men en mogelijkheden te scheppen voor revalidatie. PSYCHISCHE SPANNINGEN VERKEERDE EETGEWOONTEN SIGARETTEN-ROKEN noemde dr. U. Termote, internist van het St. Elisabeth-ziekenhuis de voor naamste oorzaken, die leiden tot hart- en vaatziekten. Het hart, ge sneden in een boom, mag dan het beeld zijn van onvergankelijke liefde aldus dr. Termote, de wetenschap en de harde werkelijkheid hebben wel aangetoond dat datzelfde hart als bloedpomp in het menselijk lichaam niet altijd een feilloos orgaan is. Van de 98.000 mensen, die in 1965 in Ne derland stierven, overleden er 44.000 tengevolge van een hart-infarct. Deze cijfers zijn schrikbarend om hoog gelopen, want door dezelfde oorzaak stierven in 1931 nog maar 845 mensen. Zaak is het niet alleen om deze ziekten te voorkomen, door de voor naamste oorzaken daarvan te kennen en de konsekwenties daaruit te trek ken, doch als de gevallen zich voor doen, zo snel en rationeel mogelijke hulp te verschaffen. Venrays zieken auto is daarvoor o.m. uitgerust, ter- gaat bieden. AKTIES De heer de Jongh, propagandist van de Nederlandse Hartstichting wijl in de nieuwbouw van het zie kenhuis een modern uitgeruste af deling juist hiervoor alle waarborgen gaf op deze avond nader uitleg, wat de stichting allemaal voor ogen staat. Zo wil men betere studies over hart en vaatziekten mogelijk maken. Daarnaast zal men de opleiding van cardiologen en verplegenden voor hartpatiënten zoveel als mogelijk stimuleren. Verder wil men komen tot een goede voorlichting aan het publiek over hoe en wat er gedaan moet worden om te voorkomen en te ge nezen. Men wil hartbewakingseenhedlen inrichten, die in bepaalde centra van ons land al hun goede diensten heb ben bewezen, alsmede hart-revalida- tie centra. En lest best, men wil ko men tot een zo breed mogelijk opge zet bevolkingsonderzoek op hart afwijkingen. Een heel programma dus, dat on gelooflijk veel geld kost. Daartoe van 27 april tot 2 mei a.s. een grote landelijke aktie gehouden, ook in de gemeente Vienray, waar men wil ko men tot een afdeling van deze stich ting. Zij die zich als lid van de af deling willen opgegeven, alsmede zij die in die week voor dit grote doel willen koliekteren, kunnen zich op geven bij mevr. H. Poels-Peters, Leunseweg 14, telefoon 1782. Per ingang van 1 mei a.s. zal het nieuwe bestuur van de psychiatri sche dentra St. Anna en St. Serva- tius met haar werkzaamheden gaan beginnen. Voorzitter van dit nieuwe bestuur is dr. J. M. van Susante, thans nog voorzitter van het groeps bestuur van Van der Grinten onder nemingen in Venlo, bestuurslid van het Gemeenschappelijk Instituut voor Toepaste Psychologie in Nij megen en Tilburg, voorzitter van Limburgs Landschap en het Ontwik kelingsorgaan Noord-Limburg, lid van de Kommissie Fusieregelingen van de S.E.R. en van de Kommissie Bedrijfsvoorlichting van het Ministe rie van Economische Zaken. Leden zijn: Zuster Electa Gordijn, provinciaal overste van de Neder landse Provincie van de Zusters van Liefde en voorzitster van het be stuur van het Psychiatrisch Zieken huis Sancta Maria in Noordwijker- hout. Verder Dr. A. Bartels, oud-staats secretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid en voorzitter van het Kath. Nationaal Bureau voor Geestelijke Volksgezondheid. Voor zitter ook van de Daniël de Brower- stichting en voorzitter van het over legorgaan van de ziekenhuizen uit Venray, Horst, Tegelen en Venray. Een vierde lid is Dr. J. van Cam- pen directeur van de Vihamij, een groothandel in staal, sanitair en elec- tra. Hij is lid van de Sociaal Econo mische Raad, van de Benelux Ad viesraad en van het Economisch en Sociaal Comité van de EEG in Brus sel. Daarnaast is hij voorzitter van het St. Radboud-ziekenhuis in Nij megen en curator van het bestuur van de Katholieke Universiteit al daar. Het vijfde lid is Br. Fabius van Puyenbroek, lid van het provinciaal bestuur van de Broeders van Liefde, bestuurslid van het psychiatrisch centrum St. Bavo in Noordwij ker- hout en bestuurslid van verschillen de verenigingen van verpleegkundi gen en verzorgenden. Men streeft er naar dit bestuur nog met een tweetal personen uit te breiden. Een der eerste opgaven voor Als een soort inleiding op de bij- eenkomst met Venrays gemeentebe stuur, waarop o.m. een busverbin ding van en naar Oirlo gevraagd werd, heeft het plaatselijk comité aldaar 'n behoefte-peiling gehouden onder 205 gezinnen, tezamen tellende 964 gezinsleden. Uit bijna een derde deel van deze Oirlose gezinnen gaan een of meer leden dagelijks naar Venray. Men heeft precies uitgekiend dat 78 men sen voor hun dagelijks werk naar Venray moeten en 52 naar school. In totaal dus 130 mensen, waarvan 84 dat doen op hun fietsje, 31 dat doen met hun brommer en 11 dat met hun auto doen. Hoewel van de 205 gezin nen in Oirlo er 127 een eigen auto hebben, zijn er toch 195 die voor stander zijn van een geregelde bus verbinding, waarvan het grootste gedeelte de route CastenrayOos trumVenray prefereert, omdat dat 'n „ontsnappingsmogelijkheid" biedt zowel naar Venrays als naar Venlo. Men heeft zelfs nagegaan, wat de voornaamste beweegredenen zijn om buiten het werk of de school naar Venray te gaan. Dan blijkt daaruit dat vooral het ziekenhuis, familiebe zoek, de zwemvereniging en de bios coop vooral in de weekendend en 's avonds het meeste trekken. Met deze cijfers op tafel werd dan de vraag weer eens gesteld of ook Oirlo niet in het „verkeers-net" kan worden opgenomen. Om eventuele opmerkingen voor te zijn, dat een vroegere poging na een jaar moest opgegeven worden, omdat de belangstelling in Oirlo te klein was, werd o.m. gesteld dat Oirlo intussen gegroeid is. Maar veegde de burgemeester prompt onder de tafel, want die groei was in die tijd maar minimaal geweest, dus dat was geen argument. Wel had diezelfde burgemeester alle lof voor de moeite die men gedaan had voor het verzamelen van deze cijfers. Toch kon hij op voorhand reeds zeggen, dat de Zuid-Ooster, met wie over deze materie natuur lijk nog verder gesproken moet wor den, zeker zeer benieuwd zal zijn welke frequentie men zich wel ge dacht had en op welke tijden m!en het beste kan rijden. En al zal het zeker waar zijn dat bijna 26 procent van de Oirlose gezinnen bijv. naar de schouwburg wil, zoals uit die en quête blijkt, dan is het nog altijd de vraag naar welke series die mensen gaan en of het dan zin heeft om bijv. de schouwburgbus viia Oirlo te laten rijden. Want ook over deze materie waren vragen gesteld. Dat laatste zal dan eens door de gemeente bepraat worden met de schouwburg-directie. Wat de andere busverbinding betreft hoopte de bur gemeester dat men ook cijfers zou .rzamelen over de frequentie en de e vertrektijden om, als die alle maal bij elkaar zijn, inderdaad die gegevens eens voor te leggen aan de Zuid-Ooster, die wel een garantie zal willen om bepaalde lijnen via Oirlo te verleggen. Op de opmerking dat voor de ver binding naar Veltum de gemeente toch ook een extra bijdrage van 40.000,neertelde, stelde de bur gemeester dat men dan verkeerd is ingelicht. Die 40.000,zijn een ga rantiebedrag, waarvan de verkochte kaartjes op deze verbinding worden afgetrokken. Bovendien wordt daar niet alleen Veltum ontsloten, dat tus sen haakjes nog lang niet volge bouwd is, doch ook Heide en Yssel- steyn. Daarmede worden figuur lijk, althans veel meer vliegen in een klap geraakt, dan met een apar te busverbinding over Oirlo. Het resultaat van deze vragen en opmerkingen zal nu zijn dat het be trokken comité weer eens cijfertjes gaat achterhalen en opstellen om dan gezamenlijk met het gemeente bestuur de Zuid-Ooster te bewegen Oirlo een aansluiting te geven op het verkeersnet. De opmerking dat de Zuid-Ooster als zwaar gesubsidieerde semi-over- heidsinstelling toch ook plichten had juist t.a.v. de nog niet ontsloten dor pen, liet de burgemeester voor reke ning van de opmerker. Voor zover hij wist krijgt de Zuid-Ooster geen subsidies, al wil dat niet zeggen dat over een x-aantal jaren het hele openbaar vervoer waarschijnlijk wel gratis gaat worden. En bovendien kan de Zuid-Ooster niet zo maar een lijn er bij exploi teren of veranderen. Daar heeft z<> weer toestemming voor nodig van de Rijksverkeersinspectie, die ook weer de rentabiliteit e.d. bekijken. Hoe het dus allemaal gaat worden, zal afhangen van wat Oirlo ten deze op tafel kan brengen. Een begin is in ieder geval gemaakt. het nieuwe bestuur is om samen met de directie van beide instellingen de stichtingsvorm voor St. Anna en St. Servatius te vinden. Het nieuwe be stuur heeft intussen reeds kennis ge maakt met de directies van beide in stellingen. De zondagmiddag door het Re creatieschap Peel en Maas georgani seerde boswandeling in de Geysterse bosten is een groot succes geworden. Meer dan 250 wandelaarsters en wandelaars hebben onder leiding van Baron de Weichs de Wenne ge dwaald door de Geysterse bossen van half 3 tot kwart over 5, waarna men in de Geysterse café's zich te goed kon doen aan koffie en kren tenbrood. De gasten, waarvan er verschillenden uit Helmond, Nijme gen en Venlo kwamen, waren bui tengewoon tevreden over dit initia tief, dat ondanks het vrij onstabiele weer al direct zo'n groot succes had. Het schap is van plan dergelijke wandelingen in de toekomst ook te organiseren in de bossen rond de ballonzuil, in de Schadijkerbossen rond Horst-America, evenals rond de Schatberg in Sevenum en rond het Schuitwater in Broekhuizen.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 1