Begin van uitbreiding bij Rank Xerox n.v. PLEIDOOI VOOR VENRAY uitbreiding Rank is dure geschiedenis Venray staat voor de oplossing van vele problemen PULS PULS gKsysorS5ir,r^,aïö'',K WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 27 MAART 1970 No. 13 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS IS GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAM 2^5 (buiten Venray f 250) Venrays burgemeester Drs. F. Schols, heeft donderdag offi cieel een begin gemaakt met de bouwwerkzaamheden voor de uitbreiding van de fabrieken van Rank Xerox (Nederland) N.V. in onze gemeente. Hij deed dit door met behulp van een graafmachine de eerste kubieke meter grond te ver wijderen voor een vier verdiepingen tellend kantoorge bouw. EEN ONDERDEEL Het 'kantoorgebouw maakt deel uit van het vorig jaar aangekondigde uitbreidingspro j eet, waaronder ver der twee fabriekshallen vallen. In totaal zal ca. 25.000 m2 bedrijfsruim ten aan de bestaande gebouwen wor sen, de bouw van een uieuw service- een investering vergen van 36 mil joen gulden. 20 miljoen gulden 'hier van „gaat op" aan bouwtechnische werken en ca. 16 miiijoen gulden aan grondaankopen, nieuwe machines en installaties. Het merendeel van deze uitbrei dingen is bestemd voor nieuwe ak- tiviteiten van Rank-Xerox, zoals het ontwerpen en produktierijp maken van nieuwe machines en onderde- lehfabricage. wordt begonnen met de bouw van Xerox 3600, waarmede vorige maand in de bestaande bedrijfsruimten in Venray een begin werd gemaakt, maakt deel uit van het uitbreidings project. De 3600 is een dupliceer- apparaat dat per minuut 60 afdruk ken maakt. Tot nu toe werd het al- lefen vervaardigd in de fabrieken te Mitcheldean, Groot-Britannië 'en voor wat de Amerikaanse markt be treft, in de Xero fabrieken te Ro chester, V.S. KANTOORGEBOUW Het nieuwe 'kantoorgebouw met de bouw waarvan vandaag een begin is gemaakt, krijgt een totaal Vloer oppervlak van 5000 m2, verdeeld over vijf bouwlagen. In de kelder van het gebouw wor den de service-ruimten, het archief en een trainingsroom/showroom on dergebracht. Gelijkvloers komt de receptie, de telex, het Medisch Centrum, het Computer Centrum en de afdeling Personeelszaken. De afdeling Voorraadplanning en dé afdeling Inkoop komen op de eer ste etage. De direktie en de afde ling Boekhouding word|en op de der de en hoogste verdieping onderge bracht. De tweede verdieping blijft voorlopig in reserve. Het nieuwe gebouw komt te rus ten op een betonnen plaatfundatie. Het betomskelet zal worden bekleed met witte betonplaten. Bij het interieur wordt uitgegaan van een verdoorgevoerde Open Of fice planning. Veel aandacht zal worden besteed aan temperatuur regeling, akoestiek e.d. De glaspartijen zullen van zon werend Thermopane glas zijn; het gelbouw wordt geheel air-conditio ned. Het dient op 1 juli 1971 te wor den opgeleverd en zal plaats biedlen aan 300 medewerkers. PRODUKTIERUIMTEN De produktieruimten zullen veel eerder gereed zijn. De eerste pro- duktiehal moet op 15 december in gebruik worden genomen. Deze hal krijgt een vloeroppervlak van 16.000 m2. Hiervan is 1000 m2 bestemd voor kantoorruimten en 1000 m2 voor kantine, keuken, toiletten alsmede was- en kleedgelegenheden. De ove rige 14.000 m2 is bestemd voor as semblage. Hier zal o.m. de 3600 as semblagelijn die voorlopig in de be staande bedrijfsruimten een plaats krijgt, worden opgesteld. Begin mei Ook de assemblage van de Rank een tweede hal die een vloeropper vlak krijgt van 3000 m2. Deze 'bal dient op 1 februari 1971 gereed te zijn en is bestemd voor onderdelen- fabricage. Evenals de bestaande hal len zullen de nieuwe ruimten wor den uitgevoerd) in staalconstruotie en een metalen gevelbekleding hebben. OVERIGE VOORZIENINGEN De 'huidige uitbreiding omvat voorts een parkeerruimte met een capaciteit van 250 auto's en 12 bus den toegevoegd. De uitbreiding zal blok voor stroomvoorziening etc. en een nieuwe centrale portiersloge waarin de diverse meldingssystemen waaronder rookmeldiing, brandalarm en sprinklerinstallatie zullen worden ondergebracht, Alle bedrijfsruimten zullen in 1971 over deze installatie beschikken. De nieuw® portiersloge komt ten noor den van de huidige hoofdingang. Deze ingang zal worden opgeheven. Het huidige kantoorgebouw zal na het gereedkomen van het nieuwe complex de technische afdelinglen huisvesten. Het zal ingrijpend wor den verbouwd. Ook hier zal air-con ditioning worden toegepast. ARCHITEKTEN EN AANNEMERS De arohitéktuur van de uitbrei ding te Venray wordt verzorgd door het Architectenburo Op te Noort Blijdenstein in Utrecht. Zij verzorg den ook de arohitectuur van het nieuwe verkoopkantoor van Rank Xerox te Rotterdam, dat op 25 fe bruari j.l. door de futuroloog Pro fessor Dr. F. L. Polak werd geopend. De grondwerkzaamheden in Ven ray worden uitgevoerd door de Aan nemers Mij v. d. Kreeke N.V. te Nuth. De staalconstructies door de Kon. Ned. Mach. Fabriek Begemiann N.V. te Helmond. De firma ERDO te Rotterdam levert de stalen dak- en wandibekleding. De firma Blitta N.V. te Blitters- wijck verstrekt de stalen ramen en deuren, terwijl de Bouwmij Janssen N.V. te Venray de bouwkundige werkzaamheden verzorgt. Bij zijn welkomstwoord tot de gasten bij de officiële start van de uitbreiding van de Rank Xerox bedrijven in Venray noemde de directeur Ir. L. Stierman deze officiële aanvang een kostbaar moment. f 79.500,— PER DAG Vanaf van'daag tot aan 1 juli 1971, wanneer de gehele uitbreiding moet zijn voltooid, zal in V|enray zater dagen, zondagen en feestdagen mee gerekend per dag een bedrag van 79.500 gulden worden besteed, aldus Ir. L. Stierman. In totaal over 14 maanden geno men een investering van 36 miljoen gulden aan gebouwen, machines en installaties; e'en bedrag dat voor het grootste deel in Nederland zal wor den uitgegeven. AL 31 MILJOEN GE-INVESTEERD In de afgelopen vijf jaar inves teerde Ranlk Xerox in Nederland een totaalbedrag van 40 miljoen guldens aan nieuwe gebouwen en installa ties. Hiervan werd 31 miljoen gulden hier in Venray geïnvesteerd. Met de reeds genoemde 36 miljoen gulden zal de totale investering dn Venray oplopen tot 58 miljden gul den voor Venray, 'aldus de heer Stierman. Hij wees er op dat sedert 1965 het personeelsbestand in Nederland gegroeid is van 150 tot 950. Hier van zijn er 650 werkzaam in Ven ray. Vijf jaar geleden bedroeg dit aantal voor Venray 15. Vier jaar van nu zullen er er meer dan 2.000 zijn. PLEIDOOI VOOR VENRAY Ir. Stierman bleek een goed pro motor te zijn voor Venray. Hij leg de de gasten uit waarom Rank Xe rox indertijd Venray gekozen had om de hele EEG te gaan bedienen. Met veel verve schilderde hij hoe hetzelfde Venray dalt in Nederland iin den uithoek schijnt te liggen, pre cies ligt, in het hart van een gebied, waarin een groot deel van de 200 miljoen West-Europeanen wonen en werken. In het oosten, op noig geen 150 km. afstand, ligt het Roergebied. In het wes'ten op eenzelfde afstand, ligt de Randstad Holland en het j bied van AntwerpenBrussel. In het noorden de stedengroep II amburg - Bremen en in het zui den het industriegebied van Elzas Lotharingen. In dit gebied zit Ven ray als een spin in zijn web. In het vorig jaar in opdracht van de gemeente Rotterdam door Frede ric R. Harris uitgebrachte rapport wordt de Peel genoemd als het ge bied dat vanwege haar buitenge woon gunstige l'iggiimg moet worden ontwikkeld tot Europees container en vraebtcentrum. In het rapport wordt aanbevolen de mogelijkheid tot de aanleg van een Europees vraöhtvliegveld in de Peel nader te bestuderen. Wat Harris vorig jaar dn haar rap port adviseerde had Ranlk Xerox in 1963 reeds zelf ontdekt. Een ton/km berekening wees uit dat dit gebied een van de meest economische was voor de distribueitiing van goedeiien binnen de EEG. Rank Xerox was dan ook het eerste grote internatio nale concern dat zich in Venray ves tigde, zo vertelde hij de gasten. UITBREIDING AKTIVITEITEN Toen de commissaris van de Ko ningin in Limburg, Dr. van Rooy, in 1965 de vestiging van Rank Xerox opende, was dit bedrijf nog maar be scheiden van opzet. Aanvankelijk hield het zich alleen bezig met het vervaardigen van verbruiksartikelen zoals drums, toners en ontwikke laars, nodig voor de kopieermachi nes. Die kopieermachines werden toen nog in Engeland zelf gemaakt. Twee jaar later kwam daarin veran dering. De revisie en ombouw van kopieerapparatuur werd in 1967 aan de Venrayse aktiViteiten toegevoegd. Sedert vorig jaar vindt ook assem blage plaats, terwijl tevens e|en in stallatie voor de vervaardiging van polymeren in -gebruik werd genomen. TEKORT De jongste uitbreiding die naast een njieuw kantoorgebouw onder meer de bouw van twee riieuwe produktiéhallen omvat is nodig geworden omdat er een tekort aan assemblageruimte is, maar daarnaast ook omdat Rank Xerox Venray met een geheel nieuwe aktiviteiit te weten het vervaardigen van onder delen gaat beginnen. De hier genoemde uitbreidingen zullen tesamen met de reeds be staande bebouwing in totaal 10 ha van het 33 ha grote bedrijfsterrein in beslag nemen. Daarnaast 'heeft Rank Xerox 39 ha in optie. Dit terrein zal volgens Ir. Stier man nodig zijn in de komende ja ren ook al omdat door de overeen komst die vorig jaar tussen Xerox Corporation en de Rank Organisa tion de vader en de moeder van Rank Xerox is gesloten, de mo gelijkheid geschapen is dat deze maatschappij zich ook op andere gebieden dan kopieer- en dupli- ceermachines gaat begeven. Met name wordt daarbij gedacht aan: Computer en randapparatuur Medische diagnostische appara tuur Telecommunicatie apparatuur Onderwij s-methodieken Wat hiervan op korte termijn ge realiseerd gaat worden 'en wat daar van de gevolgen voor het Venrayse bedrijf zullen zijn, kon Ir. Stierman nog niet zeggen. INTERNATIONAAL DISTRIBUTIECENTRUM Wel werdt op het ogenblik de mo gelijkheid onderzocht om in Ven ray een internationaal distributie centrum te stichten voor het Euro pese continent. Een beslissing hier over is binnenkort te verwachten. TE VLUG? Voordat hij de burgemeester ver zocht na een korte rondleiding door de fabriek de graafmachine te bestijgen, wees Ir. Stierman er op dat rr.isn van plan geweest was drs. Schols een pilaar voor de nieuwe assemblage-hal te laten stellen, maar het gaat zo snel dat de pilaren al gesteld zijn. En dus werd het de graafmachine. Deze officiële start van de nieuwe uitbreidingen van Rank Xerox noemde Burgemeester Drs. Schols in zijn openings woord bij die gelegenheid, een kenmerk voor de nieuwe verhoudingen, waarmee Venray de zeventiger jaren instapt. Stak men vroeger bij dergelijke gelegenheden een schop In de grond, d ezgn. eerste spade, nu komt daar een kolossale machine aan te pas. Het is als de paardentractie van jaren her, tegen de snelle en moderne auto's van nu. DOORSTOOT Venray begint nu ook zijn derde decennium van een doelbewuste in dustrialisatie-politiek. En drs. Schols meende, dat dit decennium de be slissende doorstoot te zien zal geven, dat Venray doet groeien v.an met rijkssteun te ontwikkelen kern tot een uit eigen kracht groeiend en ex- panserend centrum van industriële werkgelegenheid. Dam zal Venray ook bewijzen dat het regionaal industrialisatiebeleid, dat de regering voorstond en voor staat, om de industriële werkgele genheid in een aantal gebieden van ons land te bevorderen, elen juiste politiek was. Doch zover is het nog niet. Ven ray kan de subsidies nog niet mis sen. Niet alleen voor de industriële vestigingen, maar ook voor de ver betering van de infra-structuur, waaronder goede ontsluitingen een grote rol spelen. ONTSLUITINGEN Hier is door aanleg van de Mid den Peelweg en de doortrekking van de Deurneseweg al veel aan gedaan. De plannen voor de nieuwe provin ciale weg HorstVenray en op ver dere termijn de Rijksweg 93 zijn in dat opzicht zeker belangrijk, zoals ook de toekomstige nieuwe vaste oeververbinding te Well. Het is voor hem daarom een on begrijpelijke zaak dat de spoor wegen overwegen het goederen vervoer van en naar Venray te be ëindigen. Mag dat nu op economi sche gronden misschien verdedig baar zijn, gezien de explosieve in dustriële ontwikkeling in de na bije toekomst is zulks een onver teerbare zaak. TECHNISCH ONDERWIJS Het aanbod van goed geschoold lager, midden- en hoger personeel zijm andere belangrijke voorwaar den. Het is daarom een gelukkig feit dat nu eindelijk de LTS de lang verwachte uitbreiding kan gaan ver wezenlijken. De stichting van een MTS lijkt hem in dat verband ook steeds dringender te gaan wordien. Een commissie waarin ook de direc tie van Rank Xerox vertegenwoor- ligd is in de persoon van de heer Stierman gaat zidi over die stich tingsproblemen buigen. WOONGELEGENHEID Een derde voorwaarde is dat de werkers hier goed kunnen wonen. Een der grootste zorgen van het ge meentebestuur noemde drs. Schols de woningbouw. Was in de afgelopen 10 jaren haar opgave per jaar een kleine 200 woningen te bouwen, waarvan ongeveer elen kwart op de kerkdorpen, nu staat men voor het probleem er minstens 500 tot 600 per jaar gereed te 'krijgen. Venray kende per 1 januari j.l. 5043 woningen. Juist tegen de ach tergrond van dit cijfer kan men de grootte van de opgave afmeten, die thans op de schouders van het gemeentebestuur ligt. Voeg daarbij dat deze woningen ook dusdanig moeten worden ge bouwd dat ze èn stedebouwkundig èn qua woonvorm voor de toekomst ook aantrekkelijk zijn, dan is het probleem niet gering. Toch meent het gemeentebestuur ever de jaren 1970 en 1971 het ge stelde doel te kunen behalen. Vast staat reeds thans dat men 288 etagewoningen in de woningwet sector kan bouwen en 292 eenge zinswoningen in de premiesector. Met 20 bejaardenwoningen, vormt dat een contingent van 600 wonin gen voor de verhuur. Bovendien verwacht men 335 eengezinswonin gen te kunnen bouwen in de pre miesector voor de verkoop, ter wijl men daarnaast op het Bruks- ke denkt te beginnen met 100 een- gezins woningwetwoningen. Dat geeft een totaal van 1035 wonin gen en rekent men daarbij dan nog een 150 doorstromingen, dan zit men aan de 1185. TREKPAARD Tenslotte is een onmisbare voor waarde voor de groei tot een zelf standige op eigen kracht groeiende industriekern, aldus dirs. Schols, de vestiging en uitbreiding van sterke industriële bedrijven, die als een soort trekpaard kunnen fungeren. De burgemeester dacht dat Ven ray met Rank Xerox juist dat trek paard van stal gehaald had. Wie de ontwikkeling van dit bedrijf sinds zijn vestiging in Venray sinds 1965 zal dat alleen maar kunnen beamen. Deze eerste „spade" betekent niet al léén het begin van een uitbreiding, aldus drs. Schols, doch betekent ook een sprong vooruit van de welvaart in deze streken. Dat het hem gege ven was, deze eerste spade figuur lijk gesproken althans in de grond te steken, noemde de burgemeester een aanduiding van de uitstekende band, die tussen Rank Xerox en dit gebied is gegroeid Het nieuwe kantoorgebouw van Rank Xerox (Nederland) N.V. te Venray, met de bouw waarvan vandaag (don derdag) een begin is gemaakt door de burgemeester, Drs. F. G. L. L. Schols. Het maakt deel uit van een uitbreidingsproject, dat een investe ring vergt van 36 miljoen gulden. De gehele uitbreiding werd ontworpen door het Architektenbureau Op ten Noort Blijdenstein te Utrecht.

Peel en Maas | 1970 | | pagina 9