40 jaar ZIEKTEWET Vastenaktie 1970 Je moet de wasserij erbij hebben Veilig Verkeer Politierechter TRICOTS RODIERS TRICOTS DE. REVE PULS EEtétiEnFESJBR Mü&OF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Aantal paarden loopt terug Wim Claessens Venray in het weekend THOMASSEN Je merkt het elke week VRIJDAG 20 MAART 1970 No. 12 EEN EN NEGENTIGSTE JAARGANG IS I GOEDKOPER I DAN U DENKT PEEL EN MAAS is GOEDKOPER DAN U DENKT ADVERTENTIEPRIJS 13 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAA1 f US [buit» Vw<e 1ST, Het was op 1 maart j.l. precies 40 jaar geleden dat de Ziektewet in werking trad. Er is aan de invoe ring van deze wet heel wat vooraf gegaan. Reeds toen rond de eeuwwisseling het ontwerp Ongevallenwet dn be handeling kwam werd er in de Tweede Kamer bezwaar tegen ge maakt dat niet eerst de ziekengeld verzekering werd geregeld. EERSTE POGING Voor minister Kuijper was dit aan leiding onmiddellijk na het tot stand komen van de Ongevallenwet een ontwerp-Ziektewet in te dienen. Daarin werd niet slechts een ver zekering van ziekengeld (loonder ving) voorgesteld, doch tevens een ziektekostenverzekering (wij zouden thans zeggen de ziekenfondsverzeke ring). Dit ontwerp haalde de Tweede Kamer niet en werd in 1910 inge trokken door een geheel nieuw ont werp vervangen. Daarin kwam de ziektekostenverzekering niet meer voor. KATHOLIEK VROUWENGILDE VENRAY Rabbijn J. van Gelder uit Maas tricht zal aan de hand van „dia's, die hij zeer recent in Israël heeft ge maakt, over dit land en zijn volk op maandag 16 maart a.s. iets komen vertellen bij de dames van het Vrou wengilde, De lezing is om 8 uur in de foyer van de schouwburg. Op 24 maart a.s. houden de dames met de afdeling Gennep op de Smakt de jaarlijkse verdiepingsdag. Deze dag zal geleid worden door Pater J. Scharff o.s.a. Zijn onderwerp is: „Isolement en communicatie". De kosten van deze dag zijn 7.50. Zij beginnen om 10 uur met een Eucharistieviering, daarna de inlei ding door pater Scharff. Na de lunch discussie in kleine groepen en tot slot de algemene discussie met pa ter Scharff. Om ongevear 4 uur is deze verdiepingsdag ten einde. Iedereen gaat op eigen gelegenheid naar de Smakt. Men kan zich aanmelden bij Mevr. Janssen, Patersstraat 18 en op maan dagavond. Oulercomité ST. FRANCISCUSSCHOOL Op de vergadering van het ouder comité kwamen de volgende punten aan de orde: 1. Ouderavond 16 maart a.s., waar op mevr. Remmen zal spreken over de seksuele opvoeding van de schooljeugd. De ouders van klas 5 en 6 worden verwacht in de jongensschool, om 8 uur. 2. Schoollvoetbaltoernooi. Getracht zal worden om alle oudercomité's der basisscholen van Venray en kerkdorpen hiervoor te interes seren en da gezamenlijk, met de vakleerkracht gymnastiek, dhr. L. Janssen, dit plan plm. mei te realiseren. 3. Vanaf einde deze week zal voor de scholen een speciale bus rij den welke zorgt voor het vervoer naar het zwembad. 4. De Paas-vakantie is vanaf 28 mrt. t.m. 6 april. Over event, lente- en pinkster vakantie wordt nog overlegd. 5. Verkeersborden in de omgeving der scholen werden door de Ge meente geplaatst. Bekeken wordt nog een zebra-pad op de Oude Oostrumseweg. 6. Als afgevaardigde voor de le klas werd indertijd gekozen de heer W. Leenen, Henseniusstraat. 7. Inlichtingen worden gaarne ver strekt door ieder lid van het O.C. Het sekretariiaat is gevestigd: mevr. H. Poels-Peters, Leunseweg 14, tel. 1782. TWEEDE POGING Weliswaar werd deze Ziektewet in 1913 in het Staatsblad afgekon digd, maar het zou 17 jaren duren aleer de wet in werking trad. Met name twee zaken zijn de oor zaak van deze vertraging geweest. In de eerste plaats de strijd over de vraag of in de Ziektewet ook de ziektekostenverzekering diende te worden opgenomen. In de tweede plaats de verschillen van opvatting over de organen aan welke de uit voering van de wet moest worden opgedragen. De regering wilde naar het voor beeld van de Duitse Ortsfcranken- kassen, de wet uitsluitend zien uit gevoerd door ziekenkassen van de Raden van Arbeid. Daartegen rezen ernstige bezwaren in de Tweede Ka mer, als gevolg waarvan een amen dement werd aanvaard dat het mo gelijk maakte ook door werknemers gestichte ziefctekassen uit uitvoe ringsorgaan in te schakelen. BEDRIJFSVERENIGINGEN Herhaaldelijk werden wijzigings voorstellen ingediend. Daarin werd dan weer wel, dan weer niet de ziek tekostenverzekering als onderdeel van de ziekengeldverzekering voor gesteld. De Raden van Arbeid kwa men als uitvoeringsorganen steeds meer op de achtergrond, terwijl be drijfsverenigingen naar voren kwa men. DERDE POGING In 1925 heeft minister Aalberse een poging gewaagd de ongevallen en ziekengeldverzekering in één wet te regelen, met als uitvoeringsorga nen in de eerste plaats bedrijfsver enigingen. De Raden van Arbeid zouden nog slechts als aanvullende uitvoeringsorganen optreden. Door het aftreden van de regering kwam het ontwerp-Aalberse niet in behandeling. Er heerste alom en met name in arbeidskring teleurstelling en ont stemming over het lange uitblijven van een wettelijke regeling. In vele collectieve arbeidsovereenkomsten waren daarom reeds bepalingen op genomen die de onder deze c.a.o.'en vallende werknemers een uitkering bij ziekte garandeerden. VIERDE POGING Minister Slotemaker de B ruïne trok het ontwerp Ziekte- en Onge vallenwet van 1925 in en greep te rug op de in 1913 afgekondigde Ziek tewet. Hij diende een aantal voor stellen tot wijziging in, die door de beide Kamers werden aanvaard. De belangrijkste wijzigingen waren: a. de ziekengeldverzekering zou een collectief en geen individueel ka rakter dragen; b. de uitkering zou niet 70%, doch 80% van het dagloon bedragen; c. de wet zou uitsluitend gelden voor werknemers met een loon van niet meer dan 3.000,per jaar; d. alleen zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw zouden met ziekte worden gelijkgesteld. De uitvoering van de wet zou wor den opgedragen aan bedrijfsvereni gingen. Slechts in die gevallen waar in een werkgever zich niet aansloot bij een bedrijfsvereniging zou hij van rechtswege zijn aangesloten bij een ziekenkas van de Raad van Ar beid. Het merendeel der werkgevers sloot zich aan bij een bedrijfsvereni ging. Slechts een klein deel, voorna melijk kleinere werkgevers, koos voor aansluiting bij de Raad van Ar beid of verzuimde zich bij een be drijfsvereniging aan te sluiten en werd derhalve ingedeeld bij een Raad van Arbeid. Dit wijst erop, dat kennelijk de voorkeur werd gegeven aan uitvoering door privaatrechte lijke organen. Tal van wijzigingen zijn in de loop der jaren in de Ziektewet aange bracht. WIJZIGINGEN De loongrens van 3000,is vele malen verhoogd. In 1947 werd de uitkeringsduur van 26 weken ver lengd tot 52 weken. Ook de kring van verzekerden is herhaalde malen uitgebreid. In de uitvoeringsorganisatie kwam een ingrijpende wijziging door het in werking treden van de Organisatie wet Sociale Verzekering op 1 janu ari 1953. Sedert dien hebben de zie kenkassen van de Raden van Arbeid opgehouden te bestaan en wordt de Ziektewet uitsluitend uitgevoerd door zgn. vakbedrijfsverenigingen met verplicht lidmaatschap die met het in werking treden van de Werk loosheidswet (1 juli 1952) hun intre den hadden gedaan. Van nog ingrijpender betekenis was de wijziging van 1 juli 1967. De ze was het gevolg van de likwidatie der Ongevallen- en Invaliditeitswet ten en het in werking treden der Wet op de arbeidsongeschiktheids verzekering op genoemde datum. Wat minister Aalberse in 1925 reeds beoogde werd in 1967 gereali seerd: ongevallen- en ziekteverzeke ring werden in één wet onderge bracht. Door het vervallen van de loongrens werd de werkingsfeer uit gebreid. Thans valt een ieder die in dienstbetrekking is of wiens arbeids verhouding met een dienstbetrek king wordt gelijkgesteld onder de Ziektewet. De uitkeringsduur is weliswaar ge handhaafd op 52 weken, maar er is bij voortdurende arbeidsongeschikt heid een bijna automatische over gang naar de W.A.O. Voorheen kwam degene die uit de Ziektewet was „uitgetrokken" veelal in aan merking voor een uitkering krach tens de Invaliditeitswet (later aan gevuld met de Interimwet voor In- validiteitsrentetrekkers), doch in bij na alle gevallen betekende dit een aanzienlijke verlaging van de uitke ring. Weliswaar werd deze in de laatste jaren in vele gevallen opge vangen door een aanvullende uitke ring door de bedrijfsverenigingen, maar deze berustte enerzijds op vrij willigheid en was anderzijds van be perkte duur. SOCIALE ZEKERHEID Terugziende op 40 jaren geschie denis Ziektewet kunnen wij consta teren dat in die periode een stuk sociale zekerheid is gegroeid voor een zich steeds uitbreidende groep van werknemers. Niet bij benadering valt te zeggen hoeveel miljarden guldens in die 40 jaren in Nederland aan ziekengeld is uitgekeerd. In de eerste plaats is dit vanzelfsprekend van grote betekenis geweest voor allen die in deze jaren gedurende korter of langere tijd door ziekte van het arbeidsproces waren uitge schakeld. Daarnaast mag toch ook economische betekenis van een goe de Ziekengeldverzekering niet uit het oog worden verloren. Kan een werk nemer niet meer aan het arbeids proces deelnemen en is hij geduren de die tijd voor een belangrijk deel van inkomsten verstoken, dan ver mindert zijn koopkracht en zal hij in toenemende mate zijn uitgaven moeten beperken. Dat dit bij een zo omvangrijke beroepsbevolking als ons land telt en een betrekkelijk hoog percentage aan ziekteverzuim belangrijke gevolgen heeft voor ons gehele economische leven is wel zon der meer duidelijk. Dat een goede ziekenverzekering niet alleen van betekenis is voor de individuele werknemer en diens ge zin maar ook voor de gehele samen leving mag bij het veertigjarig be staan van de Ziektewet ook wel worden gememoreerd. Zowel de so ciale als de economische betekenis van onze sociale verzekeringswetten in het algemeen en van de Ziektewet in het bijzonder mogen niet worden onderschat. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND Vrijdagmiddag omstreeks half zes negeerde de 25-jarige bromfietsbe rijdster mej. H. M. het stopgebod op de kruising MarktstraatSchool straat. Zij werd bij het oversteken van de weg door een personenauto van een Venrays installatiebedrijf, bestuurd door Th. H. A. gegrepen. De bromfietsberijdster vloog via mo torkap over de weg en bleef tegen het winkelpui van een bloemisterij liggen. De verwondingen waren le vensgevaarlijk. Zij werd overge bracht naar het ziekenhuis. De H.E. Heer Deken A. Loonen diende de laatste sacramenten toe. DRUPPEL OP EEN GLOEIENDE PLAAT? Als het gaat over de nood in de wereld zijn wij het allemaal snel met elkaar eens: de nood is groot, de te genstelling tussen rijk en arm is ont stellend. De cijfers zijn overbekend: 2/3 van de wereldbevolking is on dervoed; 30 pet. van de mensen be zit 80% van het wereldinkomen. Om dit alles nog sterker te laten door dringen kan men het in beeld bren gen: een korte en een lange loopplank met daarop een armoedig en een rijk aangeklede figuur: gemid delde levensduur van de mensen in de ontwikkelingslanden 40 jaar, in de welvaartslanden 70 jr. een brok kopererts met een tekst als: arbeidsloon van een arbei der in de kopermijnen van Chili 1,per dag; arbeidsloon van een arbeider in een konstruktie- werkplaats in Nederland 20, per dag. men kan enkele voedingsmidde len op zo'n tentoonstellinkje neer zetten met daarnaast de tijden dat men daarvoor moet werken: voor een fles melk 7 min. in Ne derland, in arme landen vraagt men er een uurloon voor; een brood hebben wij in 10 minuten verdiend, in de ontwikkelingslan den moet men er twee of drie uur voor werken. Iedereen die met deze cijfers ge confronteerd wordt, geeft onmiddel lijk toe: die mensen hebben recht op een beter leven, zij hebben recht op een menswaardig bestaan. Maar kunnen WIJ daar iets aan 'doen? Staan wij niet machteloos tegenover die ontstellende nood? Is onze gift geen druppel op een gloeiende plaat? Vorig jaar heeft de Landelijke Vas- tenalktie bijna 5,5 miljoen gulden op gebracht. Laten het dit jaar zeven en een half worden, is dan de nood een klein beetje opgelost? Ja en neen. Niet dat de tegenstel ling tussen rijke en arme landen op geheven wordt, want daarvoor groeit ónze welvaart te snel. Maar toch ge beuren met dat geld van de vasten aktie grootse dingen. De landelijke organisatie zoekt juist uit de duizen den aanvragen om hulp, die aanvra gen uit, die een bepaald ontwikke lingsproject inhouden. Hierbij gaat het altijd om mensen die met een klein beetje steun verder kunnen die hierdoor mogelijkheden krijgen zichzelf te redden. Er worden geen De Onderlinge Paardenverzekering te Venray hield in zaal In den En gel de traditionele en gemoedelijke j aarvergadering. De glans en de glorie van deze op gemeenschapsplicht berustende on derlinge verzekering is aan het ta nen. Was het voor een aantal jaren nog een van de grootste verenigin gen van Venray met meer dan 1.000 leden en bijna 2.000 verzekerde paar den, thans zijn er nog 395 leden, die ruim 400 paarden verzekerd hebben. In 1969 was er alleen al een terug gang van 38 leden en 56 paarden. Wel komen er nu paarden bij als Wels en Shetlandponys. Er zijn nu reeds 56 van dat soort paarden ver zekerd. Ruim 600.000,is de verzeker de waarde van de paarden der leden. De schade in het afgelopen jaar be droeg nog ruim 26.000,67 drach tige paarden werden geregistreerd. De premie kon voor het eerste half jaar op anderhalf procent worden gesteld, ook voor de Wels en Shet landponys. In hoeverre of de paarden ook verzekerd zijn tegen het risico van diefstal zal het bestuur nader onder zoeken. Zo mogelijk komt ze het vol gend jaar met een voorstel daar over. De jaarvergadering met de gebrui kelijke verslagen werd ook dit jaar gepresideerd door voorzitter Hub. Janssen. Wel zal men nagaan of de statuten nog altijd aan het gestelde doel beantwoorden. huizen kant en klaar gebouwd, maar aan een bepaalde sociale organisatie worden mechanische machines gege ven waardoor ze zelf voor goede bouwmaterialen kunnen zorgen. Er wordt geen voedsel gestuurd maar aan een boerenbond wordt de moge lijkheid gegeven vakmensen aan te trekken om goede voorlichting te geven. Daarom kan vaak met 25.000, een klein wonder verricht worden. 25.000,is voldoende om tientallen mensen te helpen een goede stap voorwaarts te doen. Vaak komt het geld bij die sociale organisatie en kele jaren weer terug waardoor ze weer anderen kunnen helpen. Geen druppel op een gloeiende plaat, maar een sneeuwbal die verder rolt en groter wordt „PI i< (T MM „Het was bedoeld als zo'n kleine transactie", steunde de verdachte. „Ik had gedacht er een paar cent beter van te kunnen worden." Het liep echter allemaal heel anders af en de ene keer dat de fabrieksarbei der beschermd van de wieg tot het graf zich had begeven op het pad der kleine zelfstandigen, was 'n compleet fiasco geworden. Het re sultaat van alles was, dat hij nu te recht moest staan wegens diefstal van koper. Het gestolen koper was een gulden dertig waard. „Het is me niet duidelijk", zei de rechter. „U hebt de politie nooit last gegeven. U staat verder niet bepaald ongunstig bekend. En uw inkomen is wel niet groot, maar dat bedrag van veertig gulden zou u toch niet hebben geholpen." ,,'t Komt door die motor, edelacht bare", kreunde de man. „Juist!" riep de officier. „Motor! Dat rijdt maar motor van de op brengst van gestolen goederen. Ga dan op de fiets als een motor boven uw stand is!" „Ik had gedacht er iets mee te verdienen", zei de fabrieksarbeider mistroostig. En hij vertelde het nare verhaal van een kapotte, overjarige en verroeste motor, die hij voor een krats had gekocht. Hij stelde zich voor dat oude oliestel weer bedrijfs klaar te maken en het dan met eni ge winst van de hand te doen. Vol ijver toog hij aan het werk. Schroefde alles los, wat er los te schroeven was, ontdeed alle onder delen van roest, legde ze op een rijtje in de schuur om achteraf niet vergeten te zijn, waar ze moesten zitten en kocht een pot lak om de boel te verven. Er moesten nog wat nieuwe onder delen aan ook. Hij scharrelde het een en ander bij elkaar in een slo perij en waagde zich na enige tijd aan de wederopbouw. Toen het kar wei achter de rug was, zag het er nog niet zo gek uit. De meeste deu ken waren verwijderd en alle sporen van ouderdom, voorzover niet blij kend uit het rare model van de plat te benzinetank, waren verdwenen. Wat doet een man, die een motor in elkaar heeft gezet? Hij gaat hem proberen. Dat is even logisch als dat iemand nat wordt als hij in de re gen gaat lopen. Een soort van na tuurwet dus. De man, die zo onvoorzichtig was geweest met deze transactie op het moeilijke pad der kleine zelfstandi gen te wagen, goot wat benzine in de tank, draaide hier en daar aan en begon aan de starter te trappen. Dit is een zeer vermoeiend werk waar mensen, die nooit motor heb ben gereden, geen notie van heb ben. De hele buurt stond te kijken, toen er plotseling een knal kwam, gevolgd door een wolk blauwe damp. Toen men van de schrik was beko men, liep de motor. De verdachte stapte er op en reed trots weg. Alles werkte: het stuur, de remmen, de schakeling, alles. Als een gemotoriseerde pauw reed hij de stad uit. En daar bracht de politie hem tot stilstand. Er kwam een be keuring voor het rijden zonder rij bewijs en er kwam er een voor het rijden zonder wegenkaart. Die van het rijbewijs kostte vijftien gulden. Maar de fiscus eiste vele maanden wegenbelasting. Die kan er geen re kening mee houden of iemand maar vijf minuten heeft gereden. Zo kwam de verdachte in de pe narie. Hij stal koper om de boete en de navordering van de wegenbelas ting te kunen betalen. Daar kreeg hij een maand voorwaardelijk voor, met twee jaren proeftijd. „Geen boete", zei de rechter, „anders zien we u zo weer." Voor uw rijbewiji naar Aulofijichool Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Postatraat 8 tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd ZIJN UW BANDEN IN ORDE? Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft dit jaar haar aandacht gecon centreerd op de verkeersonveilig heid die door banden veroorzaakt wordt, doordat deze niet meer aan de veiligheidseisen voldoen. Het staat buiten kijf, dat b.v. heel veel slipongevallen, vaak met zeer ern stige afloop, voorkomen hadden kun nen worden door een juiste en vei lige bandenmontage. In de periode van 16 maart tot 15 mei a.s. wordt er door Veilig Ver keer een grootscheepse landelijke bandencontrole-aktie gehouden. De bedoeling van deze aktie is nalatige of zorgeloze automobilisten tegen zichzelf en anderen te beschermen en daardoor de algehele verkeersvei ligheid te verhogen. Voor dit doel heeft het Verbond zich de medewer king verzekerd van alle politie-in- stanties in het land, te weten Rijks- en Gemeentepolitie alsmede de Ver- keersgroepen. Voor het zuiver technisch vakkun dig bandengedeelte heeft het Ver bond, zeer terecht, alle officieel er kende Vaco-bandenspecialisten in geschakeld. Door hun exclusief ge specialiseerde vakkennis en hun mo derne apparatuur zijn zij in de eer ste plaats de aangewezen vakmensen om bij deze bandencontrole de hel pende hand te bieden. Zij zullen ge heel neutraal en objectief hun waar nemingen vastleggen en het beste advies voor een veilige bandenmon tage uitbrengen. Ook zullen zij de bandenveiligheidsstickers op de voorruit aanbrengen van die wagens waarvan de banden aan de veilig heidseisen voldoen. Voor Venray is dat Beerkens Ban den die voor deze controle zorgt. 3 DUITSERS AANGEHOUDEN Drie jonge Duitsers uit Kevelaer waren zaterdagavond zichzelf en anderen in Venray aan het vervelen. Toen de politie dat te gortig werd gingen ze mee naar het bureau. In de auto werd een boksbeugel gevon den, die bleek toe te behoren aan S. uit Kevelaer. Omdat boksbeugels onder de wapenwet vallen en men deze niet in bezit mag hebben werd deze in beslag genomen en tegen de eigenaar proces-verbaal opgemaakt. TEGEN GEPARKEERDE AUTO V. d. V. op de Kempweg deed aan gifte bij de gemeentepolitie dat de door hem in eigendom toebehorende personenauto geparkeerd voor zijn woning aan de Kempweg door de bestelauto van een Oostrumse melk handel was aangereden. De schade bleef beperkt. Procesverbaal werd opgemaakt. modehuis WASSERIJ DE PEELPAREL - VENRAY TELEFOON 1586-2300 KEMPWEG 23a - 24

Peel en Maas | 1970 | | pagina 17